KECI KO VAN HET ZUIDEN Groote ilBioscoof-voorstelliDgeii. j|Ten ooreebte verdacht. Derde Blad. Gemeenteraad Provinciaal Nieuws, WITTE BIOSCOOP, Zaterdag; 2 en Zondag; 3 April. 1 i No. 26. Zaterdag 2 April 44e jaarg. WaalAvijk, 1 April 1921. De colleete ten behoeve van be hoeftige Nederlandsche kinderen in den vreemde, Zaterdag 1.1. gehouden door een dames-comité, onder leiding van Mevr. Jos. Klijberg-van Thiel heeft op gebracht f251.67. Verbetering van den treinenloop Lage-Zwaluwe— Waalwijk—'s Bosch in de richting Amsterdam. Op de gecombineerde vergadering van verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken uit het Zuiden des lands, gehouden te B'eda op 22 Maart 1,1. zijn de grieven tegen de dienstregeling der treinen besproken en samengevat adressen aan de Directie der Nederl Spoorwegen te Utrecht en aan de Leden der Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage, teneinde de geweoschie verbeteringen in den treinenloop te verkrijgen. Door onze Kamer Is o.a. gewezen op onze adressen om aansluiting te verkrij gen voor den trein No. 1151, komende uit de richting Lage-Zwaluwe op den trein die 7 uur 51 v.m. vertrekt uit 's Bosch (No. 302) In de richting Amster dam. Dit kao geschieden door trein No. 1151 eenige minuten vroeger te doen vertrekken uit Lage-Zwaluwe. In dien geest zal In de verzoekschriften aan de Spoo:wegdlrectle en aan de Tweede Kamer, met onze belangen ook rekening worden gehouden. De vergadering van de Commissie, bedoeld In art. 131 der Gemeentewet, die in de gemeente Waalwijk zat worden gehoord over het wetsontwerp tot samen voeging der gemeenten Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, zal worden gehouden op Donderdag 7 April 1921 des na middags ten 6*U uur ten raadhuize te Waalwijk. Het hoofdbestuur van den R.K Bond van Schoenfabrikanten hlefd 1.1. Woensdag te Tilburg eene vergadering, waarin, volgens verslag In tde Schoenin dustrie*, tal van ingekomen stukken wet den behandeld. Besloten werd de actie van verschillende zijden te steunen in verband met de malaise, doch alleen als tijdelflke nood maatregel, daar de Bond zich stelt op het standpunt van vrghandel. Bepaald werd dat voortaan eiken eersten Maandag der maand te Tilburg zal worden ver gaderd. Medegedeeld werd dat door de Arbei dersorganisaties eene conferentie was gevraagd. Deze werd gehouden op 24 dezer te Waalwijk en 't resultaat was, dat de afgevaardigden dor arbeiders, evenals der patroons, zich in beginsel bereid verklaarden om wederom tot samenwerking te komen. Het Hoofd bestuur heeft in een brief de voorwaarden zijnerzijds uiteengezet, o.a. directe voor bereiding van een collectief contract voor de geheele schoenindustrie, met uitzondering van de mogelijkheid van een afzonderlijke loontabei voor Tilburg, minimum-arbeidsprestatie in gemeen schappelijk overlegd. Tot zoolang rege ling der loonen volgens glijdende loon- schaa'. dus naar den levensstandaard. Momenteel aanvaarding der loonen van 28 Februari. Daarna wordt een verslag gegeven van de' conferentie bij den minister, inzake toeslag op het product. Hoe deze zaak 't best te regelen en aan den minister duidelijk te maken, zal onder zocht worden door eene commissie be staande uit de heeren Timmermans, van Boxel, Hoogenboscb, Klijberg, Vesters en Denteneer. Het streven der werkgeversvereni gingen inzake ziektewet, zal worden gesteund. De eerw. adviseur drukte z^n vol doening uit dat wederom contact is gevonden met de arbeiders en spreekt de hoop uit, dat spoedig algeheele over eenstemming zal zijn bereikt. Naar Avij vernemen hebben de bakkers van Waalwijk, Baardwijk en verlagen en thans te brengen voor witte brood op 28, tarwebrood op 26 en zoete- brood op 28 cent. Deze verlaging zal Maandag 4 April ingaan. Uit 160 sollicitanten is benoemd tot secretaris-penningmeester van „Ons Middelbaar Onderwijs", de heer H. J. A. Raaijmakers, commies ter provinciale griffie van Noord-Brabant. Het is onze gemeente-politie na ijverige nasporing gelukt de hand te leggen op de helden die de vorige week op een laten avond glazen naamplaten en straatlantaarns vernielden en andere baldadigheden uitvoerden. Het zijn P. v. B. en J. v. d. P. kantoorbedienden te Tilburg en B. P. onderwijzer te Loonopzand. Den laatsten tijd wordt er terecht overal geklaagd over de bal dadigheid der jeugd. Wanneer echter door een opvoeder der jeugd een zoo stichtend voorbeeld wordt gegeven is van die zijde zeker weinig medewerking tot verbetering der jeugd te verwachten WAALWIJK. WILD-WEST-DRAMA. Verder fijn en zeer beschaafd bijwerk. Uit Waalwijk wordt over de in dustrie geschreven In de lederindustrie schijnt de alge meene toestand nog steeds achteruit te gaan. Wel heeft het mooie lenteweder, samenvallend met de gewone Paasch- drukte, de schoenmakerijen gunstig be- invloed, waardoor groote hoeveelheden schoeisel zijn afgeleverd en het laa zich aanzien, dat, buitengewone omstan digheden voorbehouden, deze drukte minstens tot Pinksteren zal aanhouden maar de prijzen zijn daarentegen bedui dend gedaald, terwijl de arbeidsloonen aldoor buitensporig hoog blijven. De fabrikanten bevreesd als ze terecht zijn voor een inzinking der drukte tegen de zomermaanden, zijn dus voor de toe komst volstrekt niet optimistisch gestemd Zij trachten voeling te houden met de Regeering om tot maatregelen te komen die een al te groote malaise kunnen verhinderen. Het „béte noir" is en blijft be bui- tenlandsche concurrentie. De export wordt danig belemmerd door den buiten- landschen politieken en finantieelen wantoestand Retourzendingen en ongerechtvaardig de reclamatiën schijnen nu eenmaal aan de orde van den dag te behooren even als terugzending van wissels. In de zool- en overleerlooierijen is het ten opzichte van den arbeid nog veel slechter gesteld. Verschillende voor name fabrieken staan of geheel of ge deeltelijk stil, of werken slechts zooveel in eene maand, als vroeger op een dag. Ondanks de kolossale prijsverlaging van ruwe huiden, de beste exotische soorten niet uitgezonderd, koopt noch de looie rij, noch de 2e handshandel, zoodat aanvoeren en voorraden ongekende pro- portiën beginnen aan te nemen. Er bestaat inderdaad genoegzame behoefte in de trafiek, maar men meent na eenig geduld al goedkooper te kannen koopen. Dezer dagen werd met veel belangstel ling voor het eerst na den oorlog een uitgebreide volledige note générale van het centrum der Antwerpsche exotische huidenmarkt ontvangen, dit doet met een opwekkend gevoel aan vroegere levendige handelsbeweging denken. Golden op sommige plaatsen inland- sche koehuiden om de helft dezer maand slechts 12 cent, stierhuiden 10, pinken 20, vette vellen 30 ets. per pond, zoo werd op de Rotterdamsche veiling van Dinsdag 22 Maart, voor prima Inl. koe huiden tot 21 cent betaald, een koop zelfs bracht het tot 24'/2 cent, vaarzen 18'/2 tot 25'/2 cent, prima stierhuiden D t - 18'/2 ct., pinken 28 tót 32 ct., 1 kavel Besoijen besloten de broodprijzen te j vette vellen 40'/2 cent, van deze laatste soort werd bijna alles opgehouden Hoewel de afloop dezer veiling reed; voldoende bekend is, is het wel d( moeite waard te wijzen op de omstan digheid, dat hoogste en laagste prijzer in zoo'n kort tijdsbestek zich geweldij hebben afgewisseld. De markt is ni weer even flauw. Een teeken des tijds BAARDWIJK. Naar we vernemen heefi de heer J. Treffers met 1 April jl. den dienst bij de posterijen verlaten. Hij was laatstelijk hulpbesteller bij het hulp postkantoor alhier, doch reeds eenigen tijd gepensioneerd postbode. Ruim 39 jaar is hij aan de post geweest. Voor een vijftal ingeschrevenen voor de militie-lichting 1922 is in deze gemeente vrijstelling wegens broeder- dienst aangevraagd voor één vrijstel ling als R.K. Ordebroeder. BESOIIEN. Zooals reeds algemeen bekend Is, speelt R. W. B. I op 3 April tegen Helmond I voor den N. V. B- beker-competitie. We kunnen het van R. W. B. volkomen waardeeren, dat zij voor deze competitie heeft durven In schrijven, waardoor ztf donateurs en supporteurs In de gelegenheid stelt wederom van mooi spel getuigen te kunnen zijn. Helmond I speelt in de 2e klasse Zuid en bezet de 2e plaats, hoewel voor R. W. B. wel wat te sterk, is het toch ook voor de R. W. B.spelers een mooie gelegenheid om door zich geheel te geven, een goed figuur te slaan en zich hooger op te werken. We verwachten veel publiek om ook R. W. B, In haar zwaren strijd aan te moedigen, wat voor de spelers een groote steun is. Aanvang half 3 R. W. B.-terreia Om 12 uur speelt R. W. B. II tegen Gudok III voor de 2e klasse B. V. B. De Edelachtb. heer J. J. L. M. Verwlel, burgemeester dezer gemeente, ts, naar wij vernemen, door het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten benoemd tot lid van de com missie welke tot taak zal hebben te onderzoeken, in welk opzicht maat regelen door gemeenten zijn te treffen, welke kunnen strekken tot een meer economisch beheer bij de gemeenten.ln het algemeen en bij hare bedrijven en diensten in het bijzonder. Voorzitter dezer commissie is Prof. Mr. M. W. F. Treub, terwijl als mede leden zijn aangewezen o.a. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van BredaMr. Dr. M. S. Koster, burge meester van HilversumMr. A, de Wilde, wethouder van Den Haag en Dr. L. F, van Osch, gemeentelijk be- zulniglngs-iaspecteur te Amsterdam. Aanvragen om visch- en jachtakten voor 1921/1922 moeten vóór het einde dezer maand ter secretarie worden in gediend. WASPIK. De prijs der melk is alhier met een cent per Liter verminderd en van 20 op 19 cent gebracht. Op Maandag en Dinsdag, 4 en 5 April a.s., heeft alhier in een der lokalen van de R. K. Jongensschool aan het Kerkpad, de ijk en herijk van maten en I VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 31 Maart des avonds 7.30 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van der Ven. Ongeveer 8 uur opent de Voorzitter de ver gadering; aanwezig alle leden De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken Schrijven van Wed. Hollander waarin zij dank betuigt voor het in gebruik moge ne men van de ambtswoning. Een Kon. besluit waarbij goedkeuring wordt verleend op de verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting en idem van de opcenten op de personeele belasting. De verordening tot heffing van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting is nog niet goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten betreffende vereeniging gemeenten Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. Voorzitter. Dit schrijven zal in een apart te houden vergadering worden behandeld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging begrooting 1920 en 1921 Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. 3. Bespreking banden Ven. De Voorzitter zegt dat de commissie van toezicht op den Meerheuvel besloten heeft geen banden te plaatsen waardoor deze kwestie van de baan is. Door den heer Boom is in een vorige ver gadering ter sprake gebracht om de banden publiek en voor jaren te verpachten. Burg. en Weth. zijn daar niet tegen, maar wen- schen het al of niet laten afgaan afhanke lijk te stellen aan wat er voor zal worden geboden. Ik kan wel mededeelen, zegt de Voorzitter, dat ze nu niet zoo abnormaal veel op behoeven te brengen om 25 pet. van het geld te maken Wij zouden dus goed een proef kunnen nemen om te verpachten. De heer van Engelen kan zich daar goed mede vereenfgen. Voorzitter. Het onderhoud van het land zal dan wel wat gaan kosten. Het zou daar om goed zijn als de raadsleden zooveel mo gelijk op de verpachting aanwezig willen zijn, dan ban spoedig, als zulks noodig mocht blijken een besluit worden genomen. Van Halder. Is het de bedoeling om alles in eens te verpachten. Voorzifter. Ik zou het per bunder ver pachten, niet met al te groote perceelen. Van Buul. Dat weet ik niet, ik zou het precies verpachten als met de verkooping van de boomen is gedaan. Voorzitter. Dat kan ook, eerst per bunder laten bieden en dan bij massa's. Van Buul. Ja, al schrijft iemand voor de heele boel in. Wie het meeste geld wil ge ven moet het hebben. II. Boom. Is het niet wat lang om voor 8 jaar te verpachten. Voorzitter. Het is in het belang van de gemeente. Proefondervindelijk is ook geble ken dat de banden het 7 S 8 jaar uithouden. Zelfs is er een perceel waar ze nu al 10 jaar op staan. Hoe langer men het geeft, hoe be ter. Wij zullen het dan bij inschrijving en opbod verkoopen. Van Engelen. En dan zou ik met het ver pachten niet lang meer wachten. Voorzitter. Wij zullen de verpachting spoedig laten plaats hebben en de inschrij- yingsbiljetten laten indienen bij notaris Tax. Van Engelen. Zouden we dan die vijf bunder die in de Zooislagen nog liggen zoo ook niet verpachten. Er zijn 2 perceelen bij die zeer goed zijn. Ik weet zeker dat ze be ter zijn dan no. 9 en dat heeft nog f 70 op gebracht. Vooritter. Dat kan wel; die andere per ceelen in de Zooislagen zijn ook allen voor jaren verpacht. Van Heesbeen. Ik hoor dat bot bedrag zal worden bepaald door Burg. en Weth., dat zou ik liever aan den raad willen over laten, Voorzitter. Het bedrag wordt niet door B. en W. bepaald maar die zullen het cijfer noemen om het 20 pCt. van het geld te la ten Opbrengen. Van Heesbeen. Dan zou ik dat nu doen en niet pas op de verpachting. Voorzitter. Liever noem ik dat bedrag niet in publieke vergadering wijl men an ders kon gaan zeggen: „hooger als dat be drag gaan we niet omdat ze daar al voor af zullen gaan". Van Buul. De raad zou nu afgevraagd kunnen worden of het af mag gaan als de ontginningskosten 15 pet. opbrengen en te berekenen naar de vroegere huurwaarde en het kapitaal, alles te berekenen. Dan weten we wel of het kan afgaan. Van Engelen. Dan moeten we weten wat alles gekost heeft, dat zal nog al moeilijk gaan. Voorzitter. cent af. Ik stel dan voor dat het 20 pCt. moet opbrengen, Straks in gesloten vergade ring zal ik het bedrag wel mededeelen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Ingekomen voorstel P. Prinsen c.s. tot het verleenen van concessie aan Hedikhui- zen inzake electriclteit. Voorzitter. Het is wel geen voorstel, want de heer Prinsen heeft het schrijven aan mij gezonden en om alle moeiten te sparen heb ik het maar aan den raad overgegeven. Het schrijven van den heer Prinsen luidt Ondergeteekenden, leden van den gemeen teraad van Vlijmen, verzoeken hiermee IT Edelachtb. beleefd om zoo spoedig mogelijk een vergadering van den Raad te willen doen houden en wel om de volgende redenen Indertijd werd met algemeene stemmen besloten om wijk E. dezer gemeente even vlug en even goedkoop van electrisch licht te voorzien als de andere deelen der ge meente. De uitvoering van dit plan is op geschort door de diverse aanhangige an nexatie plannen. Thans echter, nu het wetsontwerp er ligt, behoeft naar de meening van ondergeteeken den AVijk E. niet langer verstoken te blijven van aansluiting bij het definitief electrisch net, totdat deze annexatie een voldongen feit zal zijn maar dient hiertoe thans zoo spoedig mogelijk te worden overgegaan. AVaar het vaststaat, dat dit het voordee- ligst thans door de gemeente Hedikliuyzen geschieden kan, stellen ondergeteekenden voor aan die gemeente de destijds gevraag de consessie thans te willen verleenen, met dien verstande, dat er door Burg. en Weth. van \7lijmen met het gemeentebestuur van Iledikhuizen overleg gepleegd wordt over diverse bijzonderheden, zooals het meest economisch plaatsen van een transformator huisje, met het oog op een latere eventueele aansluiting van wijk A enz. Door het toestaan van bovengenoemde concessie zullen de bewoners van AVijk E reeds tegen den aanstaanden herfst van electrisch licht van een definitief net kun nen profiteeren". Dit schrijven was onderteekend door de heeren Prinsen, van Engelen, M. H. Boom, G. van Heesbeen, H. Boom en AAT. O. van Sprang. Voorzitter. Deze kwestie is van zoo'n important belang, dat Burg. en AVeth. ge meend hebben een schriftelijk praeadvies te moeten uitbrengen. Dat luidt Met zekerheid kan als 't ware worden ge zegd, dat de wet tot vereeniging van Vlij men, Nieuwkuijk en Hedikhuizen dezen zo mer door de Staten-Generaal zal worden aangenomen. Direct nadat deze groot slag zal zijn ge vallen, waardoor de gemeente Hedikhuizen met 1 Januari 1922 zal komen te vervallen, vragen wij tot 1 Januari 1922 concessie aan die gemeente om het net over haar grond gebied te mogen aanleggen. A'oor den bouw is zes weken noodig, zoodat dan in den herfst evengoed alles in orde kan zijn. Door op dergelijke wijze te handelen betracht men naast een wijs beleid, de voorzichtig heid en kan het eventueel overnemen van een groote schuld van de gemeente Hedik huizen, waarvan rente en aflossing uit de opbrengst van het bedrijf niet gegarandeerd zijn, in de toekomst onder de inwoners der nieuwe gemeente geen onaangename ver houdingen doen ontstaan. Burgemeester ru Weihouders van Vlijmen VAN DE VEN. öc Secretaris, VAN HE ST. (AVordt vervolgd). Neen, dat weten we op een Aan den Raad der gemeente Vlijmen. Naar aanleiding van het bij den Voorzit ter van den Raad ingediend voorstel van de leden P. Prinsen c.s. om thans aan de ge meente Hedikhuizen concessie te geven tot het aanloggen van electrisehe geleidingen op ht grondgebied dezer gemeente, vermee- nen wij goed te doen in deze Uwen Raad schriftelijk advies uit te brengen. Op de eerste plaats moeten wij opmerken, dat de aanvraag door het Gemeentebestuur van Hedikhuizen zelfs als het ware als ver vallen is beschouwd, doordat het zonder een besluit van Uwen Raad af te wachten zich tot het verkrijgen der concessie tot Gedeputeerde Staten heeft gewend, welk College tot heden nog geen concessie heeft verleend. A'ervolgcns moeten wij bescheiden opmer ken, dat de vijf overige onderteekenaars van het voorstel toch niet de bedoeling kun nen gehad hebben het voorstel te steunen, zonder dat zij van ons advies hadden ken nis genomen, doch dat die vijf leden het verzoek slechts hebben mede geteekend om het lid Prinsen de gelegenheid te geven de belangen van AVijk E voor te staan. De leden Prinsen c.s. vermeenen, dat met de concessieverleening niet behoeft te wor den gewacht tot de annexatiewet door de Staten-Generaal is aangenomen. Daartegenover zijn wij van meening, dat op de eerste plaats hetzij met de consessie- verleening, hetzij met een eventueelen aan leg onzerzijds, wel terdege moet worden ge wacht tot bedoelde wet is aangenomen. Het zou toch waarlijk al te gek zijn, thans noj aan een gemeente, die straks hoogstwaar schijnlijk bij deze gemeente zal worden ge voegd, nu nog consessie te verleenen voor het legggn van electrisehe geleidingen. In het thans verleenen van de consessie schuilt bovendien een groot gevaar. AA'anneer daar toe door Uwen Raad thans werd overge gaan, wordt het Gemeentebestuur van He dikhuizen door U in de gelegenheid gesteld om een net te bouwen, dat stroom brengt tot in de uiterste hoekjes der gemeente, ja zelfs naar het gehucht Hedikhuizen, zon der op de al of niet rentabiliteit van het be drijf acht te slaan. M. a. w. men zou in het laatste levensjaar dier gemeente, op het voorbeeld van andere gemeenten, nog eens kunnen gaan profiteeren van openbare wer ken en de gecombineerde gemeenten, van welke Vlijmen de grootste draagkracht be zit, met een groote schuld belasten, terwijl het nieuwe Vlijmen toch reeds van Hedik huizen een groote schuld moet overnemen van haar provisorisch net, waartegenover weinig activa staat. Met klem moeten wij U dus waarschuwen tegen het nemen van een dergelijk besluit. AVij kunnen U echter een andere oplos sing aan de hand doen. Op de eerste plaats stellen wij U voor op het voorstel van P. Prinsen c.s. afwijzend te beschikken en te besluiten aan ons college op te dragen den aanleg van het net voor de gemeente Hedik huizen met AVijk E A'lijmen op teekening te doen brengen en te doen begrooten met overlegging eener rentabiliteitsbérekening. In de gisteren ten kantore der Incas so-Bank te 's-Hage, gehouden jaarvergade ring van de N. \T. E. AV. Klijberg-Pernot's Stoom,schoenenfabriek „Hollandia" alhier, werd besloten het dividend over het afge- loopen jaar te bepalen, voor de gewone aan- deelen op 5 pCt. en voor de pref. winstd.- aandeelen op 6 pCt. met 2 H ooi 'nummers. A!s 1ste Hoofdnummer 19486 Ais 2.1e Hoofdeummer In de AA'oensdag gehouden vergadering van de Coöperatieve AVinkel vereeniging „Samenwerking", zijn benoemd tot bestuurs leden in plaats van de heeren Meyer nit Sprang en Plevier van alhier die bedankt hadden, de heeren Hofstede uit Besoijen en Leon Hartog alhier. Aangezien de coöperatieve broodbakkerij die onlangs te Capelle is gesticht niet gun stig werkt, werd besloten deze op te heffen. De rekening sloot met een nadeelig saldo van ongeveer f 1500. DRUNEN. Het electrisehe net in deze gemeente, is eindelijk gereed. N.Ar. v. h. AA7, van Boxtel te Tilburg heeft eer van haar werk. De straatverlichting is prachtig en de af gewerkte aansluitingen bij particulieren, voldoen zeer goed. Voor velen zal het eene aansporing zijn om spoedig toe te treden. De uitvoeringen der tooneelvereeniging van de jongenscongregatie zijn uitstekend geslaagd. Maandag voor mannen en Dins dag voor vrouwen en meisjes, werd het Sa cramentsspel met zang van Don Pedro Cal- deron de la Barca„de Geheimen der H. Mis", verdienstelijk opgevoerd. Beide avonden was de groote zaal geheel gevuld met toehoorders, die waarlijk geno ten hebben. De opbrengst was ten bate dei- missie van Borneo. Voor de zooveelste keer is opnieuw bewezen dat een stuk met godsdienstig on derwerp, beter bevalt, met meer aandacht wordt gehoord en veredelender werkt dan de zoutelooze blij- en kluchtspelen en voor drachten, die elders worden opgevoerd. AA7ij hopen dat de tooneelvereeniging aan gemoedigd door het behaalde succes, ons spoedig weer een dergelijke uitvoering zal aanbieden. NIEUWKUIJK. Op de heden gehouden verkiezing voor leden der eommigsie ex ar tikel 131 der gemeentewet werden candidaat gesteld de heerenM. v. d. Aa, M. de Gouw, A. N. van Halder, A. A. M. v. Mol, J. de Bont, M. v. AA7ijk Nzn. eh J. d, Pinth. A ermits evenveel c-andidaten zijn gesteld als er plaatsen te vervullen zijn, kunnen deze heeren worden geacht de bovengenoem de commissie uit te maken, zoodat deze aan gelegenheid in deze gemeente ook zonder stemming zal afloopen.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9