Markode Bandiet I„N00RD-BRABAND"I Gemeenteraad FEUILLETON «u ïxxiiffism Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 31 WOENSDAG 20 APRIL 1921 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. f bonnemehtsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANC STRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon TIelen RAAMSDONK. Openbare spoedeischende vergadering van den raad deeer gemeente op Maan dag 18 April des avonds ten 7 uur. Voorzitter EdeiAchtb. Heer Moons. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Ooms, de Bont en van Dongen. De Voorzitter zegt deze vergadering te hebben bijeengeroepen omdat hij gisterenmorgen een schrijven heeft ont vangen waarin wordt gezegd dat het thans hoog tijd is om te beslissen over de ai of niet aansluiting bij de water leiding voor Noord-Westelijk Noord- Brabant. In het schrijven vestigt de directie de aandacht op de afgekondigde wet waar in de bepaling is opgenomen dat alleen voor diegenen die voor 4 Mei zijn aan gesloten als aandeelhouder, de gunstige bepalingen gelden. Wordt nu besloten, dan zal zoo mogelijk alles nog kunnen gepasseerd zijn. De wet van 19 Maart zegt dat de Waterleiding Mij. van het Rijk een rente loos voorschot krijgt gelijk aan het be drag dat de aangesloten gemeenten als aandeelhouder hebben gestort. De Voorzitter zegt vervolgens dat de heeren bij de besprekingen gehouden met verschillende heeren van de Wa terleiding Maatschappij, zijn tegenwoor dig geweest en dus weten wat er bij aansluiting aan verbonden (s en ook welke voordeelén men verkrijgt. Sluit men thans niet aan, dan missen we de zekerheid of we dit nog ooit kunnen en gaat dit toch nog, dan zal het heel wat meer geld gaan kosten. Nu zal het de gemeente f 326.000 kosten. De heer Broeders w(Jst er op, dat de gemeenten grenzende aan deze reeds tot aansluiting hebben besloten en er eenmaal toch waterleiding zal moeten komen en het daarom het best zal zijn thans maar tot beslissing over te gaan vooral omdat de wet van 19 Maart als het ware daartoe dwingt. De heer Lankhuijzen zegt altijd de meening toegedaan te zijn geweest dat eigen exploitatie voor de gemeente beter zou zijn doch sinds de gehouden be spreking met den Directeur is hij van meening veranderd en is hij tot de over tuiging gekomen dat aansluiten bi] de Maatschappij voor deze gemeente de beste weg zal zijn alsook de voordee- ligste- De heer Van Alphen zal het toe juichen, indien zoo spoedig mogelijk de gemeente van water zal worden voor zien, want voor de volksgezondheid Is zulks van onschatbare waarde. Wat de rest betreft, zegt sprmoet men toch maar riskeerec. De beer Van Seters vraagt hoe het met de aansluitingen zal gaan. De Voorzitter zegt dat op de gemeente de verplichting is gelegd eene verorde ning te makeo, waarin wordt vastgelegd dat over 5 jaar alle woningen moeten zijn aangesloten, al-hans in de kom. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. Deze verplichting sluit echter niet in dat meu dan verplicht is water af te nemen. Het is voldoende dat men aan sluit, waarvoor men dan het minimum bedrag betaalt. Op de vraag van den heer Van Seters hoe groot dat minimum is, zegt de Voorzitter dat dit ongeveer f 13.zal bedragen. Voor dat bedrag kan men dan naar verkiezing zooveel water ge bruiken als men wil, althans voor woningen met enkele kamers. Huizen met meerdere kamers en kraantjes be talen weer meer, terwijl groote ver bruikers per kubieke meter betalen. De Voorzitter kan vervolgens nog mededeelen, dat de raad bevoegd Is, om, in overleg met de Maatschappij, te zeggen waar men de waterleidingbuizen wil hebben, doch dan moet een garantie worden verleend van 10 pCt., dat wil zeggen dat de verbrulkskosteu zeker löpCt. zullen zijn van de aanlegkosten. Broeders. Worden de leidingen overal, ook in de vele steegjes, aangelegd t Voorzitter. De Directeur heeft mij gezegd dat het wel zal gaan om die steegjes op Sandoel aan te sluiten. Broeders. Ik vraag het, omdat in deze woningen het gebrek aan goed water het grootst is. Voorzitter. Den Directeur is er ul - drukkelijk op gewezen en die heeft toe gezegd, dat daar overal een leiding zal worden gelegd. Broeders. Ik ben ook nog een beetje bang dat in de practijk de minimum kosten geen 13 ct, zal bedragen, doch meer. In Werkendam, waar de leiding In den goedkoopen tijd is aangelegd, zijn de kosten al lang op 20 ct. per week gebracht. De heer Lankhuyzen zegt datzelfde bezwaar te hebben geopperd. Broeders. Ik wil hiermede niet zeggen dat de prijs te hoog is dan en de aan sluiting In den weg zal staan. De Voorzitter gelooft niet dat de meeste aansluitingen boven het mini mum bedrag zullen gaan, omdat de kranen In de arbeiderswoningen vöor b^ de deur zullen worden geplaatst. De heer Broeders heeft, nu de arme menschen ook van het water kunnen profiteeren en die het meest be hoefte aar. water hebbec, geen bezwaar tegen aansluiting. De Voorzitter deelt nog mede, dat menschen die 25 M. van een weg of leiding afwonen, niet verplicht zullen worden tot aansluiting. Wel kunnen ze aansluiten, maar dan moeten ze ook 10 pCt. van de aanlegkosten garan deeren. De heer Lankhuijzen zegt dat die 10 pCt. vlug verbruikt is en daar nooit Iemand, die wil aansluiten, voor achter wege zal behoeven te blijven. De heer van Alphen kan zich vol komen, vooral nu de steegjes ook aan gesloten zullen worden, vereenigen om aan te sluiten. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten om bij de Waterleiding Maat schappij aan te sluiten. De Voorzitter deelt vervolgens nog mode dat van de Woningbouwvereeni- Telcgr.-AdresECHO. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. V. VERLOOFD IN DE DOOD. 62) ging het verzoek is Ingekomen om in de Koningsstraat 20 woningen te mogen bouwen. De teekeningen en bestek hebben ze reeds bi] Burg. en Weth. ingezonden en daaruit blijkt dat de woningen f4.25 per week huur moeten gaan opbrengen. Dftor den architect is er een brief bijgeschreven, waarin hij zegt dat eene huur -van f4.25 niet zoo erg is. Burg. en Weth. kunnen echter geen vrijheid vinden te adviseeren om op het verzoek in te gaan en stellen voor de bouwvereeniging te verzoeken een ander iype van woning te bouwen, een goedkooper, want de groote malaise die thans heerscht zal nog lang aan houden zoo die nog niet erger wordt. Alhans dit Is het algemeen gevoelen en dan gaat het niet aan om dergelijke dure woningen te g-ian bouwen. De heer Schoenmakers kan zich vol komen met het voor stel van den Voor zitter vereenigen, want er zijn absoluut geen arbeiders, die deze hooge huur ooit zullen kunnen betalpn. De heer van Sete/s wil ook bezuini ging op het bouwen, doch uitstel van bouwen durft bij onnaden wijl nog een groot gebrek aan woningen heerscht. De maatschappelijke toestand is z.i. wel zoo, dat onderhand nog geen f 1,— huur per week meer zal kunnen worden be taald. De heer van Alphen wijst op de woningen In Rcamsdook (Dorp) ge bouwd. Deze zijn heel wat minder en voldoen werkelijk goed. Spreker begrijpt niet waarom de bouwvereeniging au met zulke plannen komt, aangezien ze toch in het zelfde schuitje zit als die van het Dorp. Ze heeft toch ook een aanmaning gekregen om de zuinigheid In acht te nemen. Hij wijst er nog op dat weliswaar In de woningen hier in het Dorp geen voorkamer Is, doch wanneer de raad wil beslülten om straks na de ver gadering eens een kijkje te gaan nemen, twijfelt hij er niet aan, of allen zullen het met hem eens z3o, dat het mensch- waa»dige woningen zijo. De Voorzitter Is het met den beer Van Seters eens dat er gebouwd moet worden. Maar v>p d er?te .plaats moet zorg gedragen worden dat de menschen de huur kunnen betalen. Moet deze f 4 25 zijn, dan krijgt men er niemand in. De heer Dorreboom is van hetzelfde Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. gevoelen. De atbeiders kunnen geen f 4.25 huur meer In de week betalen. De heer Broeders zegt ook eens een woning in het Dorp te hebben gezien en hij moet verklaren dat ze zeer vol doen. Honderden arbeiders die zulk een woning zouden willen hebben. In de vergadering van de bouwcommissie, waarvan spr. lid is, heeft hij meer malen gewezen, dat een huur van f 4.— te hoog is, f 3.75 is al te hoog. Hij is het daarom geheel met den heer Van Alphen eens om een minder type te bouwen, want uit het oog mag ook niet worden verloren dat de ge meente veel geld moet betalen aan het te kort dat ze nog aan huur opbrengen. Van Alpben. Ik denk dat een dergelijk Iype van woning te bouwen is voor t 4000 met inbegrip van den grond mee. Met het twintig tegelijk bouwen zal dat zelfs nog wel voor minder kunnen ge beuren. De heet Broeders acht het dan uit den booze om voor f 7000 te gaan bouwen, want honderden arbeiders wonen heel wat slechter dan in die woningen. De heer Van Seters is het met alles eens, maar wijst er op dat nu de een zooveel en de ander weer zooveel moet verwonen De Voorzitter wijst er op, dat er nu menschen In de Koningsstraat in de huizen van de Bouwvereeniging wonen, die er absoluut niet in thuis behooren. Daar wonen nu menschen met een in komen, veel hooger dan het geval mag zijn om daar te kunnen wonen. Het best is om de bepaling van den Minister wat scherper door te voeren. Gebeurt dat niet, dan komt de mindere man weer ten achter. Wordt zoo doorgegaan, dan werkt men het bouwen van particulieren tegen. Nu wonen er menschen in met een inkomen van f 2025 en in het bezit van nog een paar centen. Die bouwen niet omdat ze zoo veel goed kooper wonen. De bedoeling van den wetgever Is zulks niet en daarom moet scherper daarop worden toegezien, want nu gaan zulk soort menschen In deze huizen wonen en de werkman blijft In de krotjes zitten De heer Van Seters meent dat groote gezinnen, waar maar eeta kostwinner is, toch niet In de Konlngsstr. zuilen komen wonen. Echter Is bij bet eens dat alet voor die menscheo, die nu veelal daar wonen, gebouwd behoeft te worden. Opgericht WAALWIJK. 1843. Verzekerd Kapitaal25.586.757.— m Reserve 3.1I3.7o7.- De heer Broeders zegt dat het een eisch Is dat er gebouwd wordt, doch als raadslid acht hij het ook eee eisch dat een minder type, heel wat goed kooper iype zal worden gebouwd. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten niet aan het verzoek van de Bouwvereeniging te voldoen en deze te adviseeren een minder type te gaan bouwen. 3. Ontwerp besluit tot verhuring van een lokaal der oude openbare school aan het Rijk voor bet honden van een Rijksschlppersbeurj. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering besloten is te trachten eene vergoeding van het Ryk ie krijgen voor het gebruik maken van een lokaal der oude openbare school voor het houden van de Rykgschippersbeurs. Daarin is men geslaagd. Het Ryk zal f 15 pet maand huur geven, la die som is dan het gebruik van het meubilair inbegrepen. Verwarming en vanr en licht zijn voor rekening van het Rijk. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel van het Rjjk aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede i dat by hem een zekere De Brujju is ge komen met het verzoek de bermen van den Nieuwen Weg vcor 6 jaar te mogen huren voor f20 per jaar. Wordt besloten deze bermen voor den lyd van 6 jaar aan De Biuyn te verpachten. De Voorzitter deelt mede dat dit vroeger bjj openbare verpachting slechts f 8 opbracht. De heer Schoenmakers is van oordeel dat de prijs nu ook meer dan genoeg is ook. De Voorzitter vraagt hierna of d6 raad Borg. en Wetb. machtiging kunnen geven om borg te bljjven voor die menschen die om bouwpremie aan het Rijk vragen. De heer Lankhuijzen vraagt of de ge meente ook eenige zekerheid heeft. De Voorzitter zegt dat Bnrg, en Weth. op de eerste plaats de soliditeit van de betrokken personen moeten beoordeelen. Het Rjjk heeft echter de hypotheek en de ge meente valt als iusschenpersoon vanzelf in die rechten, Met algemeene stemmen wordt hierna deze machtiging toegestaan. Wijziging begrooting gemeente dienst jaar 1920. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Vaststelling kohier van de onderhonds belasting, De Voorzitter zegt dat deze heizelfde is gebleven als een vorig jaar, waarna met algemeene stemmen tot vaststelling wordt besloten. Schrijven van de heeren Caliber, Klaassen, Lankhnijzen, de Bont en Schoenmakers dat ze hunne benoeming tot leden van de schoolcommissie hebben aangenomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Bakkersvereeniging #De Eendracht", houdende het verzoek voor de Hanzecursns eene verhoogde subsidie van f 750 psr jaar te willen verleenen. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. Schryven van de R. K. Politiebond, handende het verzoek de salarissen van de politie alhier te willen herzien. Adressanten wjjzen er op, dat het on. mogelyk is om voor een politieman geheel KR ECHO V AN HET MEN, DERDE DEEL. Bij den schijn van den brand, herkennen Joannes en Nikea, te midden der worste ling, Michel en Helena. Het meisje heeft hem den heelen winter verpleegd en ver zorgd zij is zijn verloofde geworden en is hem naar 'f oorlogsveld gevolgd. Zij zul ten weldra in het huwelijk treden. In af wachting, strijden zij gelijk helden voor de vrijheid. In volle slachting bereiken tie twee paren elkander... Vreugdekreten ontspringen hun lippen. Bravo, Michel!Bravo, Helena!... Joannes!... ik kon wel denken u hier te vinden!... He! wat karwei! Nikea, ik bewonder u Ik heb bijna Marko zijn paspoort ge geven Maar nu zijn ze ongeveer duizend tnan sterk, zegt Joannes ongerust. Och wat komt dat er op aanLaat ons in den vollen hooi) slaan En zij slaan, inderdaad, gewonnen ver loren. Zij vergeten, in 't heete van het ge vecht, zich in verdedigende houding te stel len, wat in een guerilla-oorlog zoo noodig is altijd als een aanslag gelukt is Joannes begrijpt dab de patriotten zullen omsingeld worden door een driemaal ster keren vijand, 't Is raadzaam af te trekken. Maar is dat nog mogelijk? Hij brengt zijn vingers aan den mond en driemaal snijdt een schril gefluit door de lucht. Dan roept hij zooveel hij roepen kan Bommen!.!, bommen!... Iedere patriot moet nog twee dynamiet- bommen in zijn patroontasch hebben. Joannes en Nikea slingeren de eersten, die ijselijke springtuigen onder de Albanee- zen. Zij ontploffen niet donderend geraas en verwekken gehuil en paniek. Marko, echter, zijn nederlaag niet kun nende verkroppen, zoekt Joannes en daagt hem uit. Joannes!... waar zijt ge?Ik ver lang weerwraak!Bij den baard mijns vaders!... ik wil met u vechten en u doo- den Om hem ontploffen bommen, afgrijselij ke verwoestingen aanrichtende. Maar dit houdt hein niet tegen. De gedachte dat hij wijken moest, laat hem niet met vrede. Hij wil die schande uitwisschen in het bloed van den jeugdigen aanvoerder. Ilij meent te midden van een hoop vechters een jon gen man te bemerken, het hoofd gedekt.met een Bnlgaarsc-he muts en gewapend met een degen, het teeken van 't bevelhebberschap aast hem vecht een jonge baardelooze strijder, die geen voet van zijn zijde wijkt. Een vrouw, ongetwijfeld. Hij gelooft Nikea te erkennen, en. ziedende van toorn peinst hij 't Is Joannes en die andere is zijne vrouw Huilende baant hij zich een weg tusschen do vechtenden, en dit gaat niet zonder slag of stoot. Ruimte!... honderd duizend donders' ruimte Die stierenwoede wordt gebroken door' Marko s eigen soldaten. Zij zien niet meer hooren niet meer, denken nog' slechts aan 't wreken hunner broeders, door de bommen vermorzeld. Wanhopig tiert Marko: Duizend pond aan hem die zich mees ter maakt van dien man en die vrouw Duizend pond! 't Is een heeie som en dit cijfer gaat van mond tot mond. Woeksten en de dappersten, als betoo md door de uitgeloofde som, ijlen voor waarts. Hun onversaagdheid Is verdubbeld en bun begeerlijkheid kent geen palen. Marko ziet hen stormen als een wind hoos, met wel vijftig man door den hoop boren, een omsingelende beweging maken en zoo de yeine groep afzonderen, bestaande uit vijf of zes strijders. Die dapperen ver dedigen zich met bewonderenswaardigen heldenmoed. De kamp is spoedig uitgestre den. Do omsingelde patriotten worden in de pan gehakt. De man en de vrouw, bebloed en gehavend vallen de Turken in handen en worden met geweld tegen den grond ge smakt. Maar zij zullen hun neerlaag duur betalen. Eindelijk heb ik lien in mijne macht grolt Marko. Hawe zullen lachen Nog oenige fluitsignalen snijden door do lucht. Nog eenige schoten worden gelost; nog een hom of drie ontploft en de patriot- Jen zijn verdwenen, als werden zij wégge-' goocheld. Zij hebben wreede verliezen ge leden vijftig man gedood, ongerekend de gekwetsten die door hun makkers zijn meê gedragen. Maar de verliezen der Albaneezen zijn verschrikkelijk. Op de vlakte en de spoor baan liggen houderden en honderden lijken en gewonden. Maar-dit kan Marko niet schelen. Hij trekt achteruit naar de spoorbaan, ten einde deze te verdedigen; daar wacht hij geduldig totdat men hem de gevangenen brenge. Hij doet de wapens laden, zijn half vernielde compagnies neerliggen en als scherpschutters dienst doen, schildwachten uitzetten, kortom, zich te weer stellen om een nieuwen aanval die onwaarschijnlijk is af te slaan. De dag breekt door de duisternis. Het nemen van de talrijke maatregelen die Marko, als aanvoerder, noodig acht, heeft nogal wat tijd in beslag genomen. Ein delijk beveelt Hij Brengt de gevangenen hier Omgeven van een geleide uit echte ban dieten samengesteld, treden de jonge man en de jonge vrouw, recht en fier, voor den pacha. Marko geniet reeds zijne wraak en bij verbeidt hen met halfgesloten oogen en grijnzenden mond, gelijk een tijger die zijn prooi beloert. De rangen van bet gelid gaan open en Marko springt op als ontplof te er een bom onder zijne voeten. Duizend donders!... zij zijn liet niet! Maar is Joannes?... waar is Nikea? In veiligheid, antwoordt de gevangene met vaste stem. Ha! rakker... gij zult betalenvoor hem... Ik ben geen rakker! Ik ben een patriot, een soldaat die strijdt voor de onafhanke lijkheid "van zijn land. Als gevangenen hebben wij recht op voorkomendheid vanwege lien die ons over rompelden, ten minste als ze soldaten zijn en beschaafde lieden. Waarlijkzoudt ge niet zeggen! roept Marko uit, ondanks hemzelven getrof fen door die waardigheid en die vastbera denheid zonder eenige aanstellerij. En hoe heet gij, heerschap... gij, de man die voorkomend wilt behandeld worden? Michel Kegowitsch. En die vrouw? Helena Sanvico, mijn verloofde. - Sanvico, zegt gij!... ik geloof dat gij van mij een verre nicht zijt, herneemt Mar ko, het meisje aandachtig beschouwende. Helena antwoordt onbeschroomd t Is mogelijk, maar die verwantschap dag'teekent van vroeger, toen uwe voor ouders, Christenen gelijk wij, aan onze zij de tegen de Muzelmannen streden. Heden kunnen wij niet meer van het zelfde bloed zijn, dewijl gij de Turksche bandiet zijt geworden die de Christenen ombrengt. Hoort!hoort!roept Marko schaterlachende uit, dit kleine schepsel houdt redevoeringen Weet ge. Michel Kegowitsch, dat uw vrouw •slecht opgevoed wordt. Ach! arme jongen, gi.i zult in uw huishouden Staan op de plaats van den bezem... en dat spijt me waarlijk Wat kan u dat schelen? zegt Michel schokschouderende. Dat scheelt me zooveel, dat ik er be droefd om ben! Want ik, ben goed!... dat weet iedereen... mijn goedheid is... hoe zal ik liet. zeggen?iets ideaals!ja... dat is liet woord...... mijn goedheid is iets ideaalsen ik kan niet uitstaan dat iemand lijde... Dus, 0111 te verhinderen dat gij ongelukkig weest in uw huishonden, zal ik moeten beletten dat gij trouwt met mijn nicht die te veel redeneertdie de mees- teres zou wezen en tevens de meester en die te uwen opzichte van den morgen tot den avond dwingeland spelen zou Ons beletten elkander te behooren roept Helena uit. met hare armen haren verloofde omstrengelende. Habeproef dat maar eens...... want alleen de dood kan ons scheiden... verstaat ge: alleen de dood! Gij zult ons eer den genadeslag geven Ja!... ja!... dat wil ik juist zeggen... de vrouw wil het!... zij beveelt!... zij daagt, uit!... Zij moet gehoorzaamd. Ik zat dus gehoorzamen! dewijl ik niet gnkel goed ben, maar welopgevoed. Neen, kinderen, ik zal u niet scheiden... men moet nooit menschen weldaden bewij zen waar zij niet van willen hooren! Ver mits gij verloofd zijt, blijft dan verloofd! Maar zeg dan, ten minste, wat gij met ons wilt aanvangen? onderbreekt Michel, wien dit wreede spel zenuwachtig maakt. Want hij voelt, maar al te wel den klauw van den tijger in nienschengedaante. Wat ik van plan hen! antwoordt Mar ko akelig lachende; wel, uwe wenschen ver vullen... u voor altijd aan elkander verbin den... u hooit meer scheidenzelfs niet door de dood En dit zal spoedig gebeuren Op dit oogenblik rijst de zon aan do kim me. Marko hoort geroep in de verte, dan het ■■Wie daar?" der schildwachten. Twee man nen, ongewapend, komen aangesneld. Zij komen van den kant van 't gebergte en dra- ge de kleedij van Marko's regelmatige troe pen. Men houdt hen tegen en brengt, hen voor den pacha, die hen brutaal toebuldert Wie zijt gij? Wij zijn Albaneezen, Excellentie en behooren tot uwe soldaten. Waar komt ge vandaan? Wij waren door de oproerlingen krijgs gevangen gemaaktHun aanvoerder, Jo- annes. zendt ons tot u met deze boodschap. Zoo! gij liet xx gevangen nemen!... gij, vrije Skipetarsware bergmenschen van mijnen stambrult Marko, vreeselijk zijn wenkbrauwen optrekkende... straks spreken wij daar verder over. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1