BUITENLAND, Amerika. Engeland BINNENLAND. KËBKNIËÜWS Provinciaal Nieuws. raad van Besoijen de vrijheid neemt ons blad in het debat te betrekken, willen wij na al het geschr^f en gepraat, toch eindelijk zelf ook wel eens iets over deze zaak en In 't algemeen zeggen. >De Echo van het Zalden< heeft niet toegestaan den burgemeester per soonlek aan te vallen, maar >De Echo van het Zuiden* heeft wel toegestaan, dat personen, die van andere opinie en overtuiging waren, opkwamen tegen besluiten en handelingen van 't bestuur der gemeente Besoijen en tegen woor den en cijfers van den voorzitter van den gemeenteraad van Besoijen. Wij meenden en meenen nog, dat een blad als het onze, mede gewijd aan de gemeentebelangen dezer streek, zijn ko lommen heeft open te stellen voor be sprekingen deze belangen betreffende. En waar in het onderhavige geval het bestuur der gemeente Besoijen daden stelde, besluiten nam en uitvoerde, die blijkbaar naar het oordeel van verschil lende personen en ook autoriteiten ln- druischten tegen de algemeene belangen, vooral financieele, van het toekomstig Grroot-Waalwijk, dus van alle toekomstige Inwoners {dit is het begin der kwestie, dat moet men wel in het oog houden, niet het daarop gevolgde geschrijf in ons blad), daar was het zeer natuurlijk dat de ontevredenen aan ons de gelegen heid vroegen, aan die ontevredenheid uiting te geve», als zijnde ons blad daarvoor de aangewezen plaats. Men kan toch moeilik op straat ol ten raad- huize van Besoijen gaan protesteeren Wij blijven er bulten óf de schrijvers en zoovelen, die met deze daden niet accoord gaan, gelijk Of ongelijk hebben, maar recht op plaatsing van hunne ziens wijze In 't algemeen belang hebben zij. Eenerzijds zou men kunnen doen en zeggen wat men wil en anderzijds zou men daartegen niet mogen opponeeren 't Is werkelijk te kleingeestig, zoowel als 't kleingeestig is dat raden naar en noemen van schrijvers of inzenders om dat men zulks toch niet weet, en nooit te weten komt, op welke wflze men er ook tracht achter te komenmen wijst ge woonlijk nog menschen aan die er part noch deel aan hebben. Maar meer dan kleingeestig zijn voorts de dreigementen e.d. aan het adres van ons blad of onze, zaak. Laat het nu voor de zooveeiste maal nog eens gezegd zijn men schiet er absoluut niets mee op, wij zullen den weg blijven be wandelen, die een 43 jarige goedge slaagde loopbaan ons heeft aangegeven als te zijn de goede en onpartijdige, zonder daarvoor goed- of afkeuring van wie ook te vragen of af te wachten. Ten slotte nog iets over 't anoniem 3chri!ven dat doet aantje zaaknl«tc at, zoolang men zakelijk Dïïjttwie het schrijft maakt veelal niets uit, wel wat men schrijft. En vooral in zulke zaken, waar men maar direct iets persoonlijks achter zoekt, is het juist goed dat de schrijver niet bekend is om hem te behoeden voor onaangename en schade lijke gevolgen en om te voorkomen dat veler goede meening verborgen blijft. Men kan zich dan maar 'i best op ons wreken I En velen die dikwijls zoo roepen over die anonimiteit, maken er zelf ter ge legener tijd gaarne gebruik van Red. Orereenkomatig artikel 260 van het Vredesverdrag heeft de Commissie van Herstel besloten, dat Doitschlsnd alle rechten en belangen, welke de Duitsche regeering of Gniische onderdanen hebben in onder nemingen van algemeen nut of concessies in Rusland, Oostenrijk, Balgarije, Tnrkjje en de ingevolge het Vredesverdrag overge dragen gebieden asn de Commissie moet overdragen, In tegenstelling met de restrictieve uit- legging door Guitschland, betreffende de concessie op petrolenmbronnen en mijnen, zullen de rechten en belangen niet slechts moeten omvatten de aandeelen. doch ook de obligaties, Be fondsen mllen ter beschikking worden gesteld van de geallieerde mogendheden, die ze in haar bezit wensehen te hebben. De Commissie van Herstel zal.zorg dragen voor het beheer der niet onmiddellijk door ge noemde mogendheden verlangde fondsen. Bjj de behandeling van de vredee- motie van senator Knox, zeide senator Lodge in den Amerikaanschen Senaat in een rede, waarin hjj Knox' motie ondersteunde, dat het Vredesverdrag met Duitschland waar schijnlijk onmiddellijk zou volgen, zoodra het wettelijk vastgesteld was. Hij voegde er aan toe, dat de president en de minister van buitenlandsche zaken duidelijk hadden doen uitkomen, dat de Vereenigde Staten niet voornemens waren de geallieerden in den steek te laten. De Senaat nam vervolgens met 49 tegen 23 stemmen de motie-Knox aan. De berichten nit de mijndistrioten wijzen er op, dat de mijnwerkera het bericht aangaande het afbreken der onderhandelin gen met teleurstelling ontvangen hebben, Hnn algemeene honding wijst er echter op, dat ze al voornemens zijn de politiek van het bondsbestuur volkomen te steunen. £r zy'n weer nieuwe beperkingen in het spoorwegverkeer in uitzicht gesteld. De re geering werkt plannen uit om onder alle omstandigheden de onmisbre openbars diensten gaande te houden. De toestand in het Britsche mijnbedrijf is nu geheel afhankelijk van de resultaten der districtsconferenties van de mijnwerkers, welke in de eerstvolgende dagen zullen plaats hebben. Balfour zeide in e n Zaterdag in hei Noorden van Londen gehouden rede, dat bet hnidige geschil niet in den waren zin des woords een loongezchil is, maar dat men in werkelijkheid te doen heeft met een vsk- vereenigingsrevolntie, met een poging om de politieke macht in handen te krjjgen door een indnstrieel geschil. Lloyd George heeft zijn zin ge kregen en aan Duitschland zal een laat- sten termijn, volgens de Evening Stan dard 12 dagen, gegeven worden om te beslissen, of het de voorwaarden der geallieerden weigert of aanneemt. Aanvaardt Duitschland de voorwaar den, dan zal de territoriale waarborg niet genomen worden, maar weigert het, dan kan de onmiddellijke bezetting van het Roergebied worden verwacht. Naar verluidt zal de wijze van beta ling aldus worden geregeld, dat Duitsch land zijn schuld zal moeten afdoen in 36 annuïteiten, die allen even groot zijn en 6 procent van het bedrag der schuld uitmaken. De rente zou tot 1926 be dragen 2'/z 0/« en daarna, de amortisatie inbegrepen, 5 °/0. De commissie voor de vergoedingen zal drie soorten bons uitgeven, de eerste voor een waarde van 12 millard gouden marken, te betalen in één jaar, de tweede tot een bedrag van 38 milliard, uit te geven 1 November 192 en de derde van 80 milliard, naarmate van de koop kracht der internationale markt en Duitschiand's vermogen om te betalen. Briand is intusschen door den op persten raad gemachtigd het bevel tot mobilisatie der Fransche troepen uit te vaardigen, waartoe hij onmiddellijk aan Barthou telegrafisch last heeft gegeven. Duitschland kan dus binnen eenige dagen, den veldwachter voor de deur verwachten. Foch's mannetjes zijn ge reed het Roergebied binnen te trekken. Bovendien wil Foch aan de bezetting van het Roergebied nog verbinden een vlootdemonstratie voor de havens van Hamburg en Bremen. Wat zal Duitschland doen Amerika middeling van dien kant vrijwel is uit gesloten. Zal Duitschland dus toegeven om aan een bezetting van het Roerge bied te ontkomen Minister Ruys heeft eenige belangrijke wijzigingen aangebracht in bet ontwerp- Zondagswet. Terwijl het oorspronkelijk wetsontwerp alle openbare vermakelijkheden gedurende den geheelen Zondag verbood (behoudens dispensatie voor den namiddag door den gemeenteraad) worden thans de openbare vermakelijkheden alleen in den voormiddag verboden. In den nam. en 's avonds zullen zij dus onbeperkt mogen plaats hebben, be houdens bevoegdheid van den gemeenteraad (welke bevoegdheid trouwens op hef oogen- blik ook reeds bestaat) om voor de uren na den middag bepaald openbare vermake lijkheden te verbieden. Verder is de bepaling opgenomen, dat voor bepaalde openbare vermakelijkheden, bij bestuursmaatregel aan te wijzen, zelfs voor den voormiddag door den gemeenteraad verlof kan worden gege- veD. De bedoeling van dit laatste is ^enkele wedstrijden, die de lichaamsoefening kunnen bevorderen en die ook de morgenuren in beslag moeten nemen, mogeljjk te maken. Voorts kan de gemeenteraad uitzonderin gen toestaan op de verbodsbepalingen in zake beurzen of markteD, uitsluitend of in hoofdzaak ten behoeve van personen die tot een kerkgenootschap behooren dat den we- kelpschen rustdag op den Sabbath of den Zevenden dag viert, Voor het houden van optochten pleegt reeds thans de middag bestemd te worden. Het sou met het karakter van hef wets ontwerp strijden, indien ook dispensatie voor de morgenuren mogeljjk werd gemaakt waaraan tronwsns bljjkens de pracljjk, geen volstrekte behoefle bestaat. Landarbeid, die niet volstrekt noodzakelijk is, b.v. ten gevolge van de weersgesteldheid, blijft reeds thans op Zondag achterwege. Net artikel is sldus gewijzigd, dat het der- gelijken arbeid zat verbiélen. Arbeid in eigen tuintjes zal op Zondig vergund blijver, omdat dergeljjke arbeid niet ,/in eenig beroep of bedrijf' plaats vindt, De Belgische begeerte De Haagsche Post over de onthulling van Tardien Het meeste van hetgeen Tardien hiei- mededeelt, was reeds bekend. Maar zoo brutaal is het nog nooit erkend. We weten er das nu alles van, haarfijn, een onverdacht getuige heeft gesproken. Het staat dus nu onomstooteljjk vast, dat Frankrjjk en België onder leiding van Foinc&ró, Clemcnceau, Albert en Hywans op landroof nit waren ten koste van Nederland, En dat in Balgië de liberalen en de Katholieken, ook de Vlamingen onder hen, voor zoover ze in de regeering zaten, er vlak voor waren en al leen de socialistische ministers er tegen. Verder weten we, dat Wilson gesteund door zij o hooge idealen en L'oyd George, door Botha en Smuts en het Zuid-Afrikaan- sche volk, er niets van wilden weten, zoo dat onze Fransche en Belgische vrienden hun vriendschappelijke bedoelingen niet in daden konden omzetten. We weten dit nu en we zullen doen het te onthouden ook. Eigenaardig is de houding van Glemen- ceau. Kort nadat hij gelukkig vergeefs ge tracht heeft een stuk van Nederland te rooven om het aan België te schenken, meldt hjj zich aan als gast in Ned. Indië, laat zich daar de meest uitgebreide gast vrijheid welgevallen en aanvaardt en bon prince de hem daar gebrachte overdadiga hulde. Tijgers worden over het algemeen niet onder de dikhuidige -dieren gerangschikt, maar deze tijger hoort daar toch eigeciijd wel by. Naar wij van wel iagelichte zijde vernemen, zijn dit jaar tot 1 Mei aan vragen ingediend voor den bouw van circa twintigduizend woningen. De redacteur te Brussel van de Maasbode seint dat de eerste officieele luchtvaart-reis AmsterdamBrussel, die gisteren plaats had, is afgelegd in één uur en vijf minuten. Waalwijk, 4 Mei 1921. Heden ten 9'/2 uur arriveerde Z.Ex. de Commissaris der Koningin ten raadhuize alhier tot het brengen van zijn drie-jaarlijksch bezoek. Voor dege nen die Z.Ex. wenschten te spreken over gemeente-aangelegenheden was daartoe gelegenheid. In de gisteravond gehouden raads vergadering, waarvan het verslag komt in 't volgend nummer, werd de aanvraag van 't R. K. Kerkbestuur van St. An- tonius voor de stichting van een school gebouw ter fine van advies gerenvoyeerd naar B. en W. De beide voorstellen inzake woning bouw werden goedgekeurd. De heer A. de Graaff werd tot lid der schattingscommissie gekozen in plaats van den heer van Riel. Donderdag jl. hield de Voorbe reidingscommissie voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat en voor het Handelsregister ten raadhuize alhier eene vergadering. Wij vernemen daaromtrent dat met leedwezen werd geconstateerd, dat nog zoo weinig handelszaken hebben vol daan aan hunne verplichting zich ter inschrijving infhet handelsregister op[te geven, ofschoon de termijn daarvoor, aangevangen 15 Maart, reeds voor meer dan de helft is verstreken, waar deze eindigt 15 Juni a.s. Het is te voorzien, dat het bureau van het handelsregister de laatste weken overstelpt wordt met aangiften, zoodat er geen sprake kan zijn van een regelmatige afwikkeling, terwijl door velen de termijn zal worden overschreden, waardoor zij in aanraking zullen komen met den strafrechter.^ Voor den Secretaris der Commissie en voor het Bureaupersoneel werden instructiën vastgesteld, waarbij hun o.m. geheimhouding is opgelegd van al het geen in hun ambt bekend wordt, ter wijl de leden der Commissie zich on derling tot geheimhouding verbonden. Door den Voorzitter werd den Secreta ris en het Bureaupersoneel den eed van geheimhouding, bij de instructie voorgeschreven, afgenomen. Wij maken er onze lezers op^attent, dat blijkens de in dit blad voorkomende advertentie betreffende de lezing over Breslau, het oorspronkelijk vastgesteld aanvangsuur is gewijzigd en bepaald op 8 uur. De vlaggen in de buurt van de Markt verkondigden reeds vroeg dat daar iets bijzonders aan de hand was. En wel iets zeer bijzonders; Mej. Cor- nelia Kroot (meer bekend onder den naam van Kee van Zijlmans) herdacht den dag waarop zij voor 50 jaren bij de familie Zijlmans in dienst trad. Iedereen zal begrijpen dat noch de familie, noch de buurt, noch wie ook, deze zeldzame gebeurtenis, dezen heu- gelijken dag ongemerkt wilden laten voorbij gaan. Des morgensging de jubilaresse met de families ter H. Mis en den geheelen dag mocht zij alle blijken van belangstelling ontvangen. Naast talrijke geschenken en felicita ties noemen wij het prachtige bloemstuk aal haar namens Ue buuit door den heer A. de Groot in welgekozen woor den werd overhandigd en het later in gekomen bericht dat het H. M. de Koningin behaagd had Kee te begiftigen met de eere-medaille van Oranje-Nassau in goud (in zilver ontving zij 't reeds bij haar 40-jarig jubileum.) Men kan zich voorstellen dat deze koninklijke onderscheiding voor trouwe en eerlijke plichtsbetrachting gedurende vijftig jaren de jubilaresse bijzonder getroffen heeft. Wij feliciteeren haar op de eerste plaats met dit bijzonder jubileum, maar niet minder met deze zoo welverdiende onderscheiding. Dit zeldzame feest toch van deze eenvoudige, oude getrouwe dienstbare moge zoovelen in onze huidige samenleving ten voorbeeld worden gesteld. Des namiddags ten 5 uur verzamelden zich de jubilaresse en hare eigen familie met de families Zijlmans, Verkade en van Dongen (ruim een 60-tal) in de zaal Musis Sacrum, waar allen een gezellige feestavond was bereid. Men kan zich wel voorstellen dat het er zeer rustig naar toe ging, waar voor den inwen- digen mensch op uitnemende wijze was gezorgd en onze komieken Van Engelen en Didden voor de noodige afwisseling zorg droegen en ook aan hartelijke toe spraken enz. ontbrak het niet. 't Was een bijzonder geslaagde feest viering van dit bijzondere jubileum. Donderdag 5 Mei (Hemelvaartdag) des middags ten twaalf uur zal de R.K. Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering houden ter bespreking van de deelname aan de groote encycliek meeting van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond, te houden op 2den Pinksterdag te 's-Bosch. Tevens zal de agenda voor de cen trale raadsvergadering op 7 Mei be handeld worden. De kringpropagandist de heer J. Kolk man zal een propaganda-woord spreken voor de Centrale Volksbank en Volks krant. De eerste georganiseerde Bedevaart van de R. K. Werkliedenvereeniging naar de Wonderbare Moeder van den Elshout mag uitstekend geslaagd heeten. De deelname was flink en orde en regel voor de eerste maal ook werkelijk goed. Dat de lustige marschen der Har monie in het vroege morgenuur, schet terende door Godsvrije natuur, zeer veel tot het slagen hebben bijgedragen, staat wel vast. Gebed en zang wisselden met de Harmonie ohi beurten af en deden als 't ware den tocht te kort zijn. De mooie predikatie van kapelaan Nuijens uit Baardwijk heeft ook zeker de bedevaart aantrekkelijk gemaakt en zal ter gele- genertijd welf besloten worden deze telken jare te herhalen. «Een woord^van; lof aan de beide adviseurs voor het organiseeren van deze schoone 1 Mei-betooging is zeker wel op zijn plaats. De verjaardag van Primes Juliana is alhier herdacht door 't uitsteken vn de nationale drieklenr van de openbars en eenige particuliere gebouwen en met een muzikale wandeling der Harmonie van de R. K. Werkliedenvereeniging, die natnnr- l\jk als steeds veel belangstelling trok en waarvoor dit bloeiend muziekgezelcchap gaarne een woord van lof zjj gebracht. Het uitsteken der vlaggen, het dragen van oranje mocht in onze plaats en streek nog wel wet meer algemeen worden, vooral in onze tijden 1 A.s. Zaterdag 7 Mei zal de visch- club „Hengellust", gevestigd in 't Café van den heer P. van'Daalen, haar eerste jaarvergadering feestelijk houden. Een goed feestmaal," met de noodige gezel lige afwisseling,Sals zang en voordracht zullen dezen eersten feestavond zeker doen slagen. Klijft TwytJHTi- fL Naar de MissieEen onzer stadgenooten vertrekt eerstdaags naar Brazilië. Aan Pa ter van der Geld is door zijne Overheid de Missiestatie Macapé toegewezen. Op He- melvaartdag zal Z.Eenv. afscheidspredika- tie houden in de St. Anthoniuskerk, en Zon dag 8 Mei in de hoofd-parochie te Waalwijk. „Om aan de armen het Evangelie te predi ken, heeft God hem geroepen van de geboor te srf; om ten licht te zijn voor de heidenen „hij is een Godsgezant". Velen oiizer kennen dezen missionaris, nog van vroeger bekend als Gerardus. Ze noemden hem zoo graag „Grartje" van dei- Geld ze waren schoolkameraadze hebben met hem de 1ste H. Communie gedaan, ze waren met hem loteling voor de nationale militie. Ze zijn leden van één leest; ze heb ben met hem gewerkt iu leerlooierij en schoenmakersvakeerstens bij den heer Ant. v. Delft en bij de fa. Klijberg-Pernot laatstelijk. Bij Pastoor Sprangers als ook bij den ZEerw. Heer Kuypers en den beroemden vicarius van de H. Landstich ting, (destijds kapelaan Suljs alhier) stond Grartje goed in de pas. De plaatselijke geestelijkheid hield veel van dezen eenvou- digen degelijk godsdiehstigen jongen, en 11a de loting in October 1903 kon van der Geld met den geldelijken steun van zijne Waal- Grave bij de Missiormarissen dér H. Fami lie. Op den 15 Augustus 1913 had hij het geluk in de kloosterkapel aldaar de H. Priesterwijding te ontvangen; op dén 7en en 8sten December d.a.v. celebreerde Z.Eenv. plechtig de H. Mis in de twee Waalwijksche paroehie's. Uit de toespraak, die de Herder in de St. Antoniuskerk bij die plechtige eerste heilige Mis hield, breng ik in herinnering de vol gende woorden„Goede Gerard, gij zijt Priester gewijd door Monseigneur Hoffman, bisschop van Zuid-Chansi, arme jongen „arme jongen, gij zijt Priester in eeuwig heid En de predikant èn familie èn ge- loovigen waren allen ontroerd toen de ge wijde redenaar het herhaalde„arme jon genweleer aan den werkmansstoel thans aan het heilig altaar". Deze priester, Pater van der Gelei, is alsnog gestationeerd te Kaatsheuvel in liet Missiehuis, om de laatste preparatieven voor zijn aanstaande Missiereis te maken. Dezer dagen ontving Pater van der Geld een enveloppe met groen en rood bankbiljet „tot steun van den armen Pater-Missionaris om het groote einddoel van 's menschen be staan te bevorderen: God te doen kennen, Hem te eeren, Hem te beminnen, Hem te dienen, om eens de eeuwige zaligheid te ge nieten. De naam van de(n) edelmoedige stond nergens vermeld. Toch meent Z.Eerw. teekenen te kunnen bespeuren, om met grond te kunnen vermoeden dat de milde gift kwam van iemand uit den hoogeren stand; die gift moest onbekend blijven: om des te meer verdiensten te hebben van het liefdewerk. Pater van der Geld, waardeert ook deze bescheidenheid ten zeerste, ge dachtig het woorfl des Heeren„als gij een aalmoes geeft, laat dan uw linkerhand niet weten wat uw rechterhand doet. Het is voor den vertrekkenden Missionaris ondoenlijk door persoolijk bezoek voor missiegiften te komen bedanken, al weet ZEerw. iieel goed dat 's menschen hart voor betoonde erkente lijkheid zoo gevoelig is.Speculéeren op iemands ijdelheid, dat kent de missionaris niet; hij ontneemt geen gedeelte van de ver diensten. Er wordt toch al zooveel gedaan voor 't oog der menschen. Poor deze missiebijdrage is gelegenheid in de scliaalcollecte in de kerk, als Pater van der Geld de afscheids preek zal houden. Dan is Missionaris van der Geld gelaarsd en gespoord, kant en klaar om te vertrek ken naar de vreemde landen. Onze beste wensehen en' gebéden vergezellen hem. e j. p. w. - Zaterdag had in de groote zaal van den Gildenbond een groote propaganda-ver gadering plaats, waarin ais spreker zou op treden Z. Excellentie H. Colijn, Voorzitter van bet Centraal Comité der Anti-Revolu tionaire Partij en Oud-Minister van Oorlog en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Reeds lang voor bet uur van aanvang was de zaal gevuld met mannen en vrouwen die van verre waren gekomen om den plaats vervanger van den grooten dr. Abraham Kuyper te hooren. Toen de lieer Oolijn de zaal binnen kwam werd hem vers 3 van Psalm 134 toe gezongen. Daarna namen de leden van de Provincia le Commissie voor Noordbrabant en Lim burg benevens Z. Excellentie op het ruime, voor dat doel met planten en bloemen ver sierde podium plaats. De heer Fred. Hoek uit Sprang, Voorzit ter van 't Prov. Comité opende de vergade ring met het zingen van vers 1 van Psalm 89 en na het lezen van Exodus 35 riep hij den heer Oolijn een hartelijk welkom toe. In mooi gekozen woorden wijst hij er op hoe gelukkig dr. Kuyper was de wetenschap te hebben dat er waren twee mannen, Colijn en Idenburg, die de leiding op zich konden nemen van 't Anti-Revolutionnaire volk om dat deze het vertrouwen daarvan hebben. Niet te ontkennen valt het, dat in de laatste jaren eene verslapping viel waar te nemen onder de gelederen. Gelukkig wist Colijn liet middel te vinden om het vuur te doen opvlammen en om dit zoo te doen houden, stelde hij ons den eisch daarvoor een offer te brengen. Hij vroeg een millioen. voorwaar een groot bedrag en dat nog wel vooi* oen politiek doel. Zoo iets was tn Ne derland nog nooit gedaan. De vader van liet millioenenplan wist echter dat hij niet be schaamd zou worden. Het komt er, het is er al dat groote bedrag en daarmede is de aseh- laag verdwenen en laait het vuur weer op. Vau zulk een partij, van zulke leiders mag wat worden verwacht. De A. R. van liet Zuiden achten het een groot voorrecht den leider iu hun midden te mogen zien optreden. Spreker zegt dat ze wel klein in getal zijn, maar de verzekering kan hij den heer Co lijn geven, dat hij op hen kan rekenen. (Bravo's). De lieer Colijn het spreekgestoelte be klimmend begint met er op te wijzen dat een vorige week ten zijnen huize in Den Haag is opgericht een Dr. Kuyperstichting. Voor deze stichting is het offer te bren gen en dat het A. R. volk dit zoo spontaan heeft gedaan is een daad die betrekking heeft op het verleden, het heden en de toe komst. Met deze daad lieeft zich het Anti-Revo- lutionnaire volk uitgesproken. Spr. wijst er dan op, dat velen een vorig jaar in Nov. toen zij aan het graf van dr. Kuyper stonden met angst zich hebben af gevraagd wat er van de partij moest wor den, want nu toch was het niet als bij het afsterven van een Groen van Prinsterer dat er als Vanzelf een opvolger was aangewezen in den persoon van den grooten Dr. Kuyper. Nu zijn er twee aangewezen om hem te ver vangen en ik, een van die twee, zegt spr., kan u verzekeren dat wij met Gods hulp alles zullen doen wat in liet belang van de partij is en dit zullen kunnen doen omdat de verslapping voorbij is. Het vuur is aan gewakkerd en blijft hoog op laaien. (Appl.) Over liet millioenenplan wil spreker het heden niet hebben en dat behoeft ook niet. Hij zal wijzen op 5 problemen, de pro blemen die heden onze Maatschappij be- heerschen. Het eerste probleem is de internationale- toestand. Twee jaren zijn reeds voorbij dat te Versailles de vrede is ge teekend en hoe staat men met dien vrede? Droevig is het te moeten erkennen dat hij er niet is. Men kan zich niet losmaken uit den band waarmede men is omkneld. Vrede, o ironie, 't is waar, het sabelgerin- kel, het geknetter der geweren, het gebulder der kanonnen heeft men gestaakt, doch is dat Vrede, die de rust in geheel Europa - moet terug brengen. Kan, aks men zoo tegen over elkaar blijft staan de goede toestand weerk eeren Neen, daarvoor zie men maar eens naar onze Oostelijke grenzen. Daar past men iu steeds toenemende mate de dwangmaatre gelen toe. Daar ziet men dat van vrede nog geen sprake is, daar ziet men dat de orde en rust nog niet zijn teruggekeerd. En deze zullen nooit terugkomen zoolang de leidslieden hun knie niet weten te buigen voor den Almachtige, voor het gezag van het' woord Gods. Alleen dan, wanneer zij God om verlich ting willen vragen, dan alleen kan er vrede in Europa komen. Spreker wijst op den oorlog, alhoewel ons land daarin zelf niet was gewikkeld, de ge volgen daarvan toch heeft ondervonden en daarom heeft men thans nieuwe banen te volgen. Daarbij dient men het oog op de t

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2