Provinciaal Nieuws. w"k' q-S- >911 kapelaan was te Eindhoven (H. Catba- rlna). De Canislusfeesten te NQmegen zijn in tegenwoordigheid van Mgr. Diepen schitterend geslaagd. In een welkomstrede deelde de voor zitter van het Canislas-comité mr. J. Wierdels op den gisteren gehouden feestavond mede, dat het zoo goed als zeker is, dat de Nederlandsche Katho lieke Universiteit te Nijmegen zal worden opgericht. Voor den Gouden Monstrans op 't H. Land van 29 April tot 6 Mei 1921. Jok K. L. te Oosterhoat (N.-Bt.) f 10. Dienstbode te Ubbergen gonden oorbellen mijner Eerste H, Communie. Mevr. M. v. d. H. te Waalwijk gonden ring m8t jnweelen steen en twee andere gonden ringen. Waalwijk, 11 Mei 1921. Wij moeten er nogmaals met nadruk op wijzen, om teleurstel lingen te voorkomen, dat adver tenties en berichten tijdig moeten worden ingezonden. Zij moeten uiterst Woensdag met den eersten post en Vrijdag voormiddag in ons bezit zijnt Vrijdagavond en Zaterdagmor gen kwamen er zeker een tiental advertenties en tal van berichten welke niet meer konden opgeno men, wat voor de betreffenden en ook voor ons zeer onaangenaam is. Bed. Mej. M. A. Meeuwis te Waalwijk slaagde voor 't examen Machineschrijven aan 't instituut Pont te 's-Bosch. De keuring van de ingeschrevenen voor de militie-lichting 1922 dezer ge meente zal plaats hebben in een der lokalen van de openbare school alhier op Woensdag 15 Juni a.s. De inlijving voor de militieplich tigen dezer gemeente zal plaats hebben als volgt: 1 Juni H. Dumoulin, Genie, Utrecht. G. C. Kipping, 17 Reg. Inf., 's Bosch. N. Bergmans, Th. Duijvenkamp, 2 Juni P. Dieleman, Torpedisten, Gorcum 4 Juni A. J. Burmanje, Hospitaalsoldaten, Breda 1 Augustus: Th. Adr. v. d. Wiel, Veld-Art., Breda Blijkens de ontvangen uitkomst der woningtelling, gehouden in de laatste maanden van 1919, bedroeg het aantal woningen zonder nering of bedrijf 810, waarvan 117 bewoond door eigenaars en 693 door huurders. Het aantal woningen met nering of bedrijf bedroeg 272, waarvan 177 bewoond door eigen aars en 95 bewoond door huurders. Het aantal vrije- of dienstboden woningen bedroeg 30. Het totaal der woningen bedroeg 1026. Dinsdag 17 dezer zal in den R.K Gildenbond alhier door den ZeerEerw. heer J. Th. Buijs, pastoor te Besoijen voor de leden der afd. Waalwijk— Heusden van den R. K. O. B. een gods dienstcursus begonnen worden voor het verkrijgen van het Godsdienstdiploma De op 6 dezer gegeven lezing met lichtbeelden over Breslau, was druk bezocht en werd hiermede voor de zooveelste keer blijk gegeven van de groote belangstelling, welke blijft bestaan voor het groote werk der kinderactie. Hoewel de Heeren uit Breslau den vorigen dag een ongeluk hadden gehac met hun electrische lamp en de projectie der beelden met carbidlicht moes1 worden uitgevoerd, kwamen de licht beelden zeer duidelijk op het doek. De heer Mielert liet ons de stad Breslau zien met haar prachtige gebouwen en kunstschatten, terwijl hij ons nog voerde door de schitterende omgeving van Silezië's hoofdstad, vooral de beelden uit het Reuzengebergte waren be wonderenswaardig. De heer Braske vertelde ons de ellende, welke in deze schoone stac voor het grootste gedeelte der bevolking heerscht. Voornamelijk met de kinderen waarop toch de toekomst moest worden gebouwd, was het slecht gesteld. Hij bracht dank aan katholiek Nederland, dat zich reeds zoo grootsche offers had getroost en zooveel had gedaan tot leniging der ellende, welke in de centrale landen, sedert de laatste jaren heerschte en vroeg slechts als loon voor de moeite, die zij zich gaven in hunne rondreis door Nederland ten bate der arme behoeftige kinderen, dat men zou blijven voortgaan mild de hand uit te steken naar die kleinen, die in de grootste ellende leven en zonder de tot nu toe ondervonden krachtige hulp van het Nederl. Katholieke volk, eenen gewissen hongerdood zouden hebben gevonden. Hij bracht den dank over van de katholieke bevolking van Breslau en hoopte dat nog vele kinderen in het goede Holland voor een poosje een kleinen hemel op aarde zouden mogen vinden. In de pauze voerde de heer J. N. Gerssen 't woord, die voor de vergade ring vrijwel onverstaanbaar was. Spr. noemde het een contrast het vragen om hulp voor de Breslausche kinderen en 't vertoonen van prachtige kerken en gebouwen dier stad. Z.i. is het niet te rijmen en kan het ook den Vader niet welgevallig zijn, waar duizenden zijner kinderen honger lijden, dat aan ïracht zooveel wordt besteed, al is dit zelfs in den dienst van God. Hij hoopte dat de tijd zou komen, dat zijne zienswijze meer werd gedeeld, ïenig repliek kwam hierop uit de ver gadering niet. Maandagavond had in de groote zaal van den R. K. Gildenbond eene algemeene vergadering plaats van het Wit—Gele Kruis. Toen de Voorzitter, de heer C. Wit- ox, de vergadering met den gebruike- ijken groet opende, waren behalve een jl.m. 30-tal mannen ook ongeveer 20 dames aanwezig, waaruit mag blijken, dat men meer en meer belangstelling gaat toonen in het werken van het Wit—Gele Kruis. Na allen een hartelijk welkom te heb ben toegeroepen, wees de voorz. er op, dat het bestuur concept-statuten ïeeft ontworpen en met de samenstel ing daarvan rekening heeft gehouden met die van den Alg. Diocesanenbond. Hij spoorde de aanwezigen aan om vrij uit te zeggen wat ze willen, wijl dit jeter voor de vereeniging is dan zijn ïart in een ingezonden schrijven in de courant te luchten. Daarna werd tot artikelsgewijze-be- handeling der statuten overgegaan. Zonder op- of aanmerking werden deze goedgekeurd en besloten daarop de Kerkelijke- en Koninklijke goedkeu ring aan te vragen. Vervolgens wees de Voorzitter er nog op, dat voor den te houden moeder cursus zich nog weinig deelneemsters, hebben opgegeven. Hij wees op het kleine dorpje Erp, waar ruim 200 deel neemsters dezen cursus volgen, op Til burg waar de groote harmoniezaal steeds tot in alle hoeken is gevuld en spoor de de aanwezigen aan krachtig propa ganda voor dezen cursus te maken. De ZeerEerw. Heer van Riel wees in enkele woorden op het groote nut van een Moedercursus. Daarvoor propagan da te maken, daaraan deel te nemen, is plicht, want de zuigelingensterfte moet bestreden worden. Wel kan hij met genoegen mededeelen dat voor de parochie St. Jan in 1920 het aantal sterfgevallen ver beneden dat van vorige jaren is gebleven. Van de 112 gebore nen zijn er 7 onder het jaar of daarom- trent gestorven. Dat is een mooie vooruitgang en of dit nu er aan mag worden toegeschreven dat de jonge moeders zich hebben we ten te ontworstelen aan de oude ge woonten, spr. weet het niet. Hij spoort alle vrouwen aan beslist aan den cursus deel te nemen en de mannen durft hij in overweging geven hun vrouwen daarheen te zenden. Bij de rondvraag merkte de heer Leijtens op met verwondering gezien te hebben dat nog geen bestuursverkiezing plaats heeft. De ZeerEerw. heer Van Riel zegt het bestuur daartoe te hebben geadviseerd, omdat het beter is dit te doen als alles goedgekeurd is en de werkzaamheden zijn geregeld. Dan zal het bestuur en bloc aftreden en kan men kiezen wie men wil. De heer Leijtens kan zich daarmede vereenigen, maar geeft in overweging alles zoo te regelen dat de penning meester dicht bij den secretaris woont. Voor een goeden gang van zaken is zulks gewenscht. Ook geeft hij in overweging om meer propaganda te maken om leden te krijgen. Een goed middel daartoe is de kwitanties te doen presenteeren door mannen die overal het nut weten uiteen te zetten. De Voorzitter zegt dat de functiën door het bestuur worden verdeeld en en dat met de andere opmerking reke ning zal worden en sluit daarna de vergadering. Door de R. K. Werkliedenver- eeniging is een fietstocht georganiseerd naar de groote meeting van den Bos- schen Diocesanen Werkliedenbond, ter gelegenheid van de herdenking van het 30-jarig bestaan van de Encycliek „Rerum Novarum", op Maandag 16 Mei (2en Pinksterdag) te 's-Bosch te houden. Om 11 uur zal men aan het Bonds- gebouw bijeen komen, om vandaar in propagandatocht door de Langstraat naar 's-Bosch te rijden. Dat bij goed weder de deelname groot zal zijn, staat vast. Zooals we vroeger reeds mede deelden is Jos. Groenen geëngageerd bij de Mel-feestvoorstelllngen der Wag- ner-vereeniging in Den Haag. Siegfried uit den Ring der Nibelingen werd Zaterdagavond onder de grootste belangstelling gegeven. t De Haagscbe muzlekreferent van de Maasbode schrijft Ben indrukwekkende gestalte van hooge statuur en donker metalen geluld met goudglans van Jos. Groenen, een karaktervolle verschijning, die het anders leeg-aandoende tooneel tusschen Erda en hem nu met hartstochtelijk-bedwongen leven wist te vullen. Dat was de machtige oppergod, ook van grime, zooals we ons dien gaarne droomen geen laffe sukkel, maar een die tenslotte bezwijken moet voor onvermurwbaar Noodlotde Nornen. Ook in de Grlek- sche tragedie vinden we dit. De N. Rott. Ct. schrijft: Mooien zang gaf Jos. Groenen als Der Wanderer te genieten, zijn klank rijk orgaan weet hij prachtig te ge bruiken, eentg opvallend vibrato daar gelaten. L.l. Donderdag in de ptrochiekerk van St. Antonins en 1.1. Zondag in de pa rochiekerk van St. Jan Baptist, hield de ZeerEerw. Pater Ger. van der Geldt in alle H. Missen eene predicatie over zjjn a.s. vertrek als misaionnatis en over zijn Mis siegebied in Brazilië. De collecten gedurende de H. Diensten gehouden brachten op in de St. Antonius- paroobie f 116 en in de paroche St. Jan de somma van plm. i 609. Onze beste wenschen vergezellen den oud Waalwjjker naar zijn Gode welgevallig Maandagmiddag ongeveer 2 uur stegen hooge zwarte rookwolken aan het Hoekeinde der gemeente op Weldra klonk het van mond tot mond brand in de chemische fabrieken van de firma Hoffmans. In het achterste deel van het complex gebouwen, daar waar de cementlijm voor de schoenfabricatie wordt vervaar digd en waar opgehoopt zit rubber en benzine, was vermoedelijk door eene ontploffing brand uitgebroken. In een oogwenk werd het dak omhoog geslin- gerd en laaide de vlammen hoog op. Langs het hout van de daken waar het lijmvieesch wordt bewaard, lekten de vlammen voort. Eenige vlugge werk lieden van de fabriek en een paar voorbij gangers wisten met emmers water het vuur hier tegen te houden. Terwijl in de cementfabriek de vlam men intusschen met alle kracht voort woedden kwam de hand-brandspuit van den Hoek, doch deze had geen slangen genoeg en wachtte men daarom op de moter-brandspuit, die dan ook arriveerde. Vlug werd de moter aangezet, de slangen van den wagen gehaald en eenige mannen liepen met den tromp al naar de vuurzee. Water, water, riep men steeds en dringend. 't Water kwam nietmotor ronkte geweldigzoo geweldig dat ie warm liep. Motor was spoedig weer in orde maar zoog geen water, wat men ook pro beerde. Inmiddels sloot men een slang aan op de waterleiding, doch ook hier pech Daarna werd de motorspuit naar de Grootestraat gereden en op de water leiding aangesloten. Toen was er water genoeg maar bleken de slangen niet toereikend om bij het vernielend ele ment te komen. Daarop werd de motorspuit weer naar de Putstraat gereden en toen had men spoedig water en werkte alles naar behooren. Begrijpelijk was intusschen de afdee- ling geheel uitgebrand, zoodat de brand weer niet veel hulp meer heeft behoe- even te verleenen. Daags daarna zij wij ter plaatste nog eens een kijkje wezen nemen en toen bleek ons hoe ontzettend hard het hier gebrand heeft. IJzeren balken zijn door de geweldige hitte tot U's verwrongen. Aan het solide en met overleg bouwen, alsook aan het flink werken van eenige werklieden onder leiding van een der firmanten is het te danken dat de brand tot dit eene perceel is beperkt gebleven en het andere gebouw slechts schade heeft bekomen aan het dak. Met kracht is men reeds bezig aan het opruimingswerk en wil men trachten in eenige weken ook deze afdeeling weer in het werk te stellen. Het debuut onzer nieuwe motorspuit is niet gelukkig geweest, wat wij die de uitmuntend geslaagde proeven bij woonden, niet begrijpen kunnen. De oorzaak zal vermoedelijk te zoeken zijn in de nog niet voldoende bekendheid met de machine, speciaal met den motor en de onvoldoende organi satie der brandweer, die nu toch eene geheele andere indeeling moest hebben en in deze nieuwe ,formatie geregeld moest oefenen, tot men geheel op de hoogte was en ieder vlug en accuraat kon optreden. Toen had men in een paar minuten water, nu wilde het maar niet lukkenEn nu weten we wel dat het een groot verschil uitmaakt of men oefent of dat men de eerste maal met iets geheel nieuws voor de werkelijk heid komt te staan, maar 'twas toch nog al ergzonder ditmaal verwijten te maken, zal oefening en goede organi satie noodzakelijk zijn om naar waarde in de toekomst te profiteeren van deze uitstekende nieuwe machine. Wij vernemen ook nog dat de noodige onderdeelen alle nog niet waren aan gekomen. Zaterdagmiddag had het 8-jarig zoontje van v. O. het ongeluk van een trap te vallen met het ongelukkig gevolg dat het zijn arm brak. Donderdag 5 Mei speelden op het terrein der W.V.V. Quick, twee ver tegenwoordigde Xl-tallen van den B.V.B. een proef-wedstrijd ter vaststelling van een definitief XI-tal van den B.V.B. De W.V.V. Quick was in deze XI tallen goed vertegenwoordigd, daar In XI-tal A Van Bladel en Collart waren opgenomen, terwijl in XI-tal B A, Flensen speelde. Waren de verwachtingen aangaande dezen wedstrijd groot, deze zijn nog verre overtroffen. Nog zelden zagen we in Waalwijk zoo'n prachtige wedstrijd en hoewel XI-tal A met 2—0 wist te winnen, de tegenpartij had evengoed een doel punt verdiend. De belangstellingvoor dezen wedstrijd was enorm. Nog nooit heeft Quick zoo veel toeschouwers op baar terrein gehad en het bestuur van den B.V.B., dat bij den wedstrijd tegenwoordig was, be tuigde na afloop zijn volste tevredenheid over het publiek dat op zeer onpartijdige w^ze de spelers aanmoedigde. Het is voor Quick een groot succes geweest en dergel^ke wedstrijden zullen in Waalwijk meermalen herhaald worden. Zondag speelde Quick I, dat met verschillende invallers uitkwam, op de bekerwedstrijden te Besoijen tegen Brabantia* Waspik. Na een wedstrijd die zich vooral na de rust kenmerkte door een voortdurend sterker zijn van Quick, wisten zij met 2—1 te winnen. Het aantal deelnemende muziek korpsen aan den Bondsdag van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond op 2e. Pinksterdag is reeds aangegroeid tot 16. Het Lof tot sluiting in de Kathedraal zal door Z. D. H. Mgr. Diepen en verschil lende autoriteiten worden bijgewoond en geschieden door den oud-adviseur van den Bond. Mgr. Prinsen. Pogingen worden aangewend extra trams te doen loopen uit de richtingen Helmond- Eindhoven en Waalw^k. BAARDWIJK. In de j.l. Maandag ge- houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk" werden, na periodieke aftreding, als leden van Tiet dagelijksch bestuur van gemeld waterschap herkozen de heeren L. van Herpt en C. Pullens Wz. alhier. De keuringsraad zal voor de in geschrevenen der lichting 1922 uit deze gemeente zitting houden te Waalwijk O. L. School) op 17 Juni e.k. om 9 uur voormiddag. Zondag j.l. nam onze R.K. V. V. „Juliana" deel aan de seriewedstrijden 'bij S. V. V. te Sprang en speelde tegen B. V. V. I uit Kaatsheuvel. B. V. V. was voor Juliana een sterke tegenstander. B. V. V. toch is kapioen der 2e klas R. K. V. B., waartegen echter onze jongens als kapioenen der C.-klasse R. K. V. B. een goeden wedstrijd speel den, waarbij zij tot het laatst taai vol -hielden. Hun werken werd dan ook met een 1—0 overwinning beloond, zoodat zij in de finale kwamen tegen Excelsior I uit Capelle. Deze wedstrijd eindigde met 0—0. Na verlenging moest het lot beslissen en werd Juliana de gelukkige en mocht welverdiend met een prachtigen lauwertak als le prijs huiswaarts keeren. Juliana's doelyerdediger komt een woord van bijzonderen lof toehij was bij deze wedstrijden in prachtconditie. Kunst en Kracht 1 speelde op Hemelvaartsdag te Drunen een vriend- schappelijken wedstrijd tegen D. F. C. i aldaar, welke eindigde met een wel verdiende 3—2 overwinning voor onze gymnasten. BESOIJEN. De eerste dsg vim de R.W.B, beker-wedstrijden wss reeds druk bezocht. Jammer dat Philips II niet opkwam, waardoor een mooie wedstrijd gemist werd. Philips zal echter voor deze laksche handel wijze een flinke boete te betalen hebben. R.W.B. speelde nn tegen B.V.V. een vriend schappelijke wedstrijd en hoewel R.W.B. Zeer onvolledig war, kregen we toch uit stekend spel te zien. R.W.B. was weer heel wat beter op dreef dan de laatste serie- wedstrijden te Tilburg. Jammer dat de R.W.B.-keeper i'a dsg niet had, waardoor R.W.B. onverdiend met 4—0 verloor. B.V.V. vertoonde een vlug combinatiespel. Quick— Brabantia was van mindere kwaliteit, doch was, zooals verwacht werd, uiterst spannend. Tenslotte gaf de meerdere routine van Quick den doorslag; Vooral bleek dit na de rust, toen de middenlinie van Brabantia geen aanvallend spel speelde, waardoor Quick als het ware aan het goalschieten was. Door haar verdedigen hield Brabantia echter lang stand, doch moest eindeljjk zwichten. Quick won verdiend met 21. 22 en 29 Mei voortzetting. SPRANG. De seriewedstrijden van S.V.V. welke Zondag jl. werden gespeeld, hebben een goed verloop gehad. De wedstrijden werden gespeeld als volgt Excelsior, Capelle—H.E.C. Waalwijk. 2—1. Juliana, Baardwijk—B.V.V. Kaats heuvel 1—0. Excelsior—Juliana 0—0. Na een kwartier verlenging bleef deze stand nog 0—0. Bij loting was Juliana de gelukkige. Juliana le prijs. (Zilveren Lauwertak). Excelsior 2e prijs. (Zilveren Medaille). Op Zaterdag 14 Mei bestaat ge legenheid tot het stellen van candidaten voor het bestuur der Coöp. Broodbak kerij „Broederhulp", alhier, van 7—9 uur in de bakkerij. Aftredende bestuurs leden zijn J. de Roon, A, Stam, H. C. Maijers, D. Spuijbroek, terwijl er nog één vacature bestaat. Aftredend commis saris is L. v. Oosterhout. Maandagmiddag jl. 2.15 bracht de Commissaris der Koningin dezer Provin cie een bezoek aan deze gemeente. Ter gelegenheid van dit bezoek wapperde van het gemeentehuis de driekleur. Zondag nam S.V.V. II deel aan de finale der seriewedstrijden bij Neerlan- dia te Kaatsheuvel en speelde resp. tegen B. V. V. aldaar en won met 1—0, daarna tegen Olympia Waspik en won met 1—0. S V.V. II behaalde den lsten prijs, een prachtige Zilveren Lauwer krans, CAPELLE. Ds. J. Bas te Oaddorp heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Onze dorpsgenoot, M. Kommers, Is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Raamsdonksveer. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Loonschendijk Ds. A. Verschoor te Poortvliet, J.l, Zondag stierf een koe van de Gebr. Schouten te Loonschendijk aan het z.g. water. Voorwaar een groote schadepost voor deze landboawers, aan gezien het dier niet verzekerd was. Door Mevr. S. Y. Oerlemans-van den Heuvel alhier werd aangifte gedaan van het verliezen van een gouden arm band onder deze gemeente. Ondanks alle ijverige nasporingen werd hij tot nogtoe niet gevonden. Op het vinden hiervan is een flinke belooning gesteld. De Chr. school aan den Loonschen dijk zal aanmerkelijk worden uitgebreid door den aanbouw van twee nieuwe lokalen. Een en ander geschiedt op last van het schooltoezicht. J.l. Zondag speelde het eerste elf tal onzer voetbalvereeniging op den serie- wedstrijd, uitgeschreven door de voetbal vereeniging S. V. V. te Sprang. Bij loting was bepaald, dat de eerste match ge speeld zou worden tegen H. E. C. uit Waalwijk, welke door Excelsior gewon nen werd met 2—1, zoodat ze in de finale kwam tegen Juliana uit Baardwijk. Na een spannenden wedstrijd, waarin Excelsior steeds in de meerderheid was, doch deze door het hardnekkig ver dedigen van het Jullana-doel, niet in doelpunten kon uitdrukken, kwam het einde met een blanken stand 0—0. Bjj loting waren onze geei-zwarten de on- fortuiniijken, zoodat hun de tweede prfls, een groote zilveren medaille, werd toegekend. Het tweede elftal van Excelsior speelde j.l. Zondag in de finale van de seriewedstrijd, uitgeschreven door de voetbalvereeniging Neerlandia te Kaats heuvel, tegen Olympia I uit Waspik en verloor met 2—1. In de verllezersronde zag het zich geplaatst tegen een elftal van een Kaatsheuvelsche voetbalver eeniging, welke match eveneens door de Excelslor-reserves werd verloren met 2—1. Met den vierden prijs, een zilveren medaille, moesten zij zich tevreden stellen. WASPIK. De prijs van de melk is alhier met een cent verminderd, terwijl de boter met 36 cent per K. G. is ver laagd. De keuring der Mllitieplichtingen zal voor deze gemeente plaats hebben op 6 Juni a.s. des v.m. 11 uur te Oos terhout in het gemeentehuis. Van de lichting 1922 werden van deze gemeente li Ingeschrevenen vrij gesteld wegens broederdienst, terwijl op een aanvrage afwijzend werd beschikt. Op 25 Mei a. s. hoopt het echtpaar H. Smits-van der Ka. alhier, hun gouden bruiloft te vieren. Het gouden paar zal het dien dag voorzeker niet aan belang stelling ontbreken. Donderdag J.l. maakte onze Har monie een muzikale wandeling naar Geertruldenberg en bracht In het hotel Santbergen eenige nummers ten gehoore o. a. die welke moeten gespeeld worden op het muziekconcours te Breda op den eersten Pinksterdag. De aanbesteding van de uitbreiding van R. K, Liefdegesticht zal volgende week plaats hebben. Alleen ingezetenen kunnen inschrijven. De plannen en het bestek voor dezen bouw zijn gemaakt door den bouwkundige A. G. de Bruijn, alhier, onder wiens leiding net werk ook zal worden gemaakt. Het nieuwe gebouw, dat zal bestaan uit twee verdiepingen, belooft werkelijk een sieraad voor de gemeente te worden. WASPIK. A.s. Donderdag zal de processie van Scherpenheuvel ter bede vaart gaan naar Elshout, waar om 11 uur eene plechtige H. Mis zal worden

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2