DE ECHI V 1» «ET ZUIDEN 'ijk' N [Ie Blad. BUITENLAND. België. Engeland. Frankrijk. BINNENLAND. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. 1 we ei No. 42. Zaterdag 28 Mei 44e Jaarg Het bekende Refrein. ilöi jn w[)e Schoenindustrie" treffen we 101 't volgende artikel van de hand van den Hoofdredacteur: K.. Nog zijn de onderhandelingen over het nieuwe collectieve contract met de I werknemers in de schoenindustrie niet (IK aangevangen, nog zijn het slechts de eerste wisselingen der gedachten, die straks tot onderhandelen zouden kunnen lt leiden, en ziet, daar valt reeds neer op onzen schrijfdisch het eerste nieuwe levenslied op de oude wijze en met het ippeil 200 welbekende refrein: Al een offers van de arbeiders Geraffineerd stelsel van de patroons! Niet te vervallen taak voor de arbeiders Zeer laag z.g.n. etisch minimum-loon 'ijgeu. Vierkant stelling nemen tegen den pa- [troonsbond Hongerregeling Strijd voor lotsverbetering Inderdaad, een schoon, een hartver- 12000 beffend lied, dat is gezongen, neen, geschreeuwd geworden door den districts bestuurder F. C. A. Schrauwen, van de Nederl. Vereeniging van Fabrieks arbeiders in eene vergadering van 17 njiup Mei j.l. gehouden te Besoijen. "UiGli wjj zijn niet ter vergadering aan- L_aaf wezig geweest, al was de toegang en het debat ook vrij. 77. Wij weten ook niet of de Groote Openbare Vergadering in de zaal van linger den heer Van der Zaken te Besoijen 19265 druk is bezocht. Ook weten wij niet, of de heer npC Schrauwen veel succes heeft gehad bij A iOzijn gehoor. Maar wel weten wij zeker, dat wij op het oogenblik geen collectief contract *l hebben, en dat niet wij het zijn geweest, £H||K,die den eersten stap hebben gezet om weer tot een nieuw collectief contract te geraken. Wij hebben hier voor ons het schrijven j van de Arbeidersorganisaties van 12 Maart 1921 waarin aan ons Bestuur eene conferentie wordt gevraagd, welk schrijven mede is onderteekend door SJ de Nederl. Vereeniging van Fabrieks arbeiders, en wij herinneren ons met genoegen de bespreking met de Arbei dersorganisatie-bestuurders, die daarop i den 24 Maart is gevolgd. Die vergadering muntte uit door be zadigdheid van toon, die hoffelijkheid im tegenover elkanders standpunt nabij kwam en in die vergadering, waarin de heer Schrauwen (dezelfde heer Schrau- aterdqwenl) de. Nederl. Vereeniging van ^Fabrieksarbeiders vertegenwoordigde, 7 zijn door de aanwezigen na langdurige discussien de voorwaarden aangehoord, ur v. in waarop dezerzijds tot verder onder- ut 111 handelen zou kunnen worden overge gaan. Die voorwaarden zijn dus niet als een bom uit de lucht komen vallen. Maar nog meer, ook de heer Schrau wen heeft zich in die vergadering tegen o. 1641 onze voorstellen en voorwaarden niet afdpleiu ve[?et- De eentge restrictie die hij maakte, I gold de onbepaalde tijd van het contract. L|_ Daarover wilde hij nog eerst eens voeling houden met zijne organisatie. WIJKin antwoord mede van zijne organi satie op onze voorstellen ontvangen, is dit principe echter aanvaard. Duidelijk is door ons uiteengezet dat wij wenschten: invoering van de ratio- neele arbeidspraestatie, geen loonsver- hooging, een glijdende loonschaal en „„een contract voor onbepaalden tijd, en bovendien een uniform contract voor tkende geheele schoenindustrie. Alleen de heer Schrauwen had voor- loopig bezwaar tegen het principe „on bepaalden tijd", terwijl omtrent de. overige punten, (behalve de uniformiteit, waaromtrent ook andere aanwezigen zich wenschten te reserveeren), overeen stemming werd verkregen. Hoe kan nu, in het stadium waarin de/p zaak momenteel verkeert, de ver- y blindheid den mensch zulke parten spelen, dat in een pamflet, als wij thans voor ons hebben, en dat hierachter curiositeitshalve wordt afgedrukt, maar .ng^dadelijk weer zulke oprui-taal wordt gesproken De psyche van den mensch is een heel moeilijk raadsel. Een raadsel, dat aan de wereld reeds zulke gekke problemen heeft voorge- ■Ollegd, dat wij ons niet erover moeten verwonderen, dat wij, in het kleine stukje wereld, waarin wij leven, ook ons deel daarvan meekrijgen. Laat ons daarom, als het ons noodig I gy en nuttig schijnt, mede helpen, dit I L nieuwe probleem te ontwarren, tot goede L aJ» oplossing te brengen, maar mogen zij, die ons telkens weer voor die raadsels 19gSen voor die problemen stellen, wel bedenken, dat niet wij het zijn, die een nieuw collectief contract hebben ge vraagd, dat wij ons in den contract- loozen toestand, waarin wij leven, zeer wil bevinden en dat wij onze mede» uicen ijk. A 2 "I 1 werking aan een nieuw contract hebb.en toegezegd, omdat wij daarin zien een stuk werk van groote sociale beteekenis, vooral voor onze arbeiders, die daar door verkrijgen eene grootere rechts zekerheid en belangrijke economische voordeelen. Ook van onzen kant, wij ontveinzen het ons niet, wordt waarde gehecht aan een collectief contract. Maar laat men deze waarde niet overschatten. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze waarde wordt geacht niet op te wegen tegen den strijd, die ervoor zou moeten worden gevoerd en als dat zoo zou zijn, dan blijft èn de strijd èn het collectief contract achterwege. Wij hebben nog ééne hoop. En dat is deze, dat de groote organi saties van onze lederbewerkers, wier bestuurderen wij voor bezadigde en wel beraden lieden houden, in deze voorbereidingsactie ook een woordje zullen medespreken en aan hunnen S.D.A.P.-schen broeder, die toch slechts eene allerkleinste minderheid vertegen woordigt in hunne gelederen, tijdig een weisprekenden wenk zullen geven. Laat ons samen opbouwen, laat ons niet ondergraven het nieuwe fundament, waarvan de specie nog vochtig is. M. J. H. DENTENEER. Het bewuste pamflet luidt als volgt Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Aan alle arbeiders in de schoen en lederindustrie. KAMERADEN I De Ned. R K. Schoenfabrikantenbond heeft van de organisaties der arbeiders weer voorstellen gedaan om in de schoen industrie weer te komen, tot afsluiting van een collectief contract. Wie zijn verwachtingen bouwt op het R. K. beginsel van de patroons en gehoopt heeft dat de patroons door liefde voor de arbeiders gedreven, redelijke voor stellen zouden doen, kan ook uit de voorstellen van de R. K. Schoenfabri kantenbond leeren dat dit zoogenaamd R.K. beginsel alleen van de arbeiders offers vraagt en de patroons er zich niet aan storen Zij hebben een ge raffineerd stelsel bedacht om de arbeiders een niet te vervullen taak op de schou ders te leggen voor een zeer laag zg.n. ethisch-rninimum loon. Ten aanzien van deze patroonsvoorstellen moeten wij zeggen „deze schoen past niet aan een arbeidersgroep die zichzelf respecteert'. Ais de arbeiders zich echter laks be- toonen en niet zorgen deel uit te maken van één organisatie die vierkant stelling neemt legen de patroonsbond, wordt deze hongerregeling ingevoerd ondanks de arbeiders en trekt de patroonsorganisatie aan het langste eind. De Nederl. Vereeniging van Fabrieks arbeiders zegt daarom tot de schoen maker dat hij zich niet moet laten dwrngen in een organisatie die voor scherp optreden tegen de patroons terugschrikt, men spoort hem aan zich een organisatie te vormen, waar van alle arbeiders lid kunnen worden en die in 1920 f 191.056.65/2 uitgaf aan strijd voor lotsverbetering der arbeiders. Schoenmakers sluit U aan bij de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Bezoekt de Groote openbare Vergadering, op DINSDAG 17 MEI, des avonds 8 uur in de zaal van den heer D. v. d. ZAKEN, BESOIJEN. SprekerF. C. A. SCHRAUWEN, districtsbestuurder. Onderwerp „De nieuwe patroonsvoor stellen*'. TOEGANG VRIJ. DEBAT VRIJ. Het blijkt, dat Armacd feasor, de aanklager van Miss Cavel), die te Ber gen en te Maubeuge heeft vertoefd, io alle deelen van België en bezet Frank rijk als agent van de Duttsche geheime politie Is werkzaam geweest. De inge stelde onderzoekingen hebben aan hei licht gebracht, dat hij in meer dan 100 gevallen betrokken is het dossier tegen hem bevat een paar duizend documenten. Binnen een paar weken, aldus de Brusselsche correspondent van de Daily Tel. zal het niet langer roodig zijn, eenige discretie met betrekking tot deze zaak in acht te nemen, cd zal het pu bliek volledig worden inge'lcht omtrent de beschuldigingen welke tegen Jeanne worden uitgebracht. Het verhoor zal niet alleen bet belangwekkendste, doch ook het meest belangrijke zijn dat tot dusver in België, en waarschijnlijk ook in de andere geallieerde landen, sedert den oorlog is gevoerd. Na afloop v.an den ministerraad van Vrijdag jl. heeft Devèze, minister van oorlog, het wetsontwerp betreffende de wijziging der legerwet bij de Kamer ingediend. Het wetsontwerp bepaalt dat voor de lichtingen 1920,1921 en 1922 een dienst tijd van 25 jaar wordt vastgesteld, waar van 15 jaar in het actieve leger en de reserve en 10 jaar bij de landweer Het wetsontwerp huldigt het beginsel van den algemeenen dienstplicht. Geen enkele vrijstelling zal worden toegestaan tenzij wegens lichamelijke gebreken. De geestelijken alsook de studenten in de theologie zullen van rechtswege bij den gezondheidsdienst worden ingelijfd. Dit stelsel werd reeds tijdens den oorlog gehuldigd en o.a toegepast in'het kamp te Auvours. Zij worden in een of meer plaatsen bijeengebracht, ingedeeld vol gens den godsdienst waartoe zij behoo- ren en ontvangen een volledige theore tische en practische opleiding als zie kendrager-verpleger, hetgeen indien zij over de regimenten en hospitalen zou den worden verspreid, niet mogelijk zou zijn. Een definitieve wet op de militie en de aanwerving van het leger zal aan de Kamer worden voorgelegd, wanneer zij zich zal hebben uit te spreken over de samenstelling van het nieuwe leger. Teneinde het aanwerven van vrijwil ligers te bevorderen mogen verbintenis sen aangegaan worden loopende over twee, drie en vier jaren. In elk geval moet de vrijwilligersdienst op 20-jarigen leeftijd een einde nemen. Voorts zal nog een uitstel van één jaar, driemaal vernieuwbaar, aan be paalde categoriën, o.a. aan aspirant geestelijken en studenten kunnen wor den verleend en mag verkorting van diensttijd worden toegestaan aan de jongelingen die zich tijdens den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt bij de spionnage en andere vaderlandsche diensten, of aan hen wier ouders door de Duitschers om het leven gebracht werden of die als eenigen kostwinner hunner ouders in aanmerking komen. Te Dublin heeft het Iersche tepu- blikeinsche leger bet groote douanege bouw, een der mooiste gebouwen van Ierland, gebouwd in het laatst der 18e eeuw en dat toen oogeveer 1 mlilloen pond sterling kostte, in brand gestoken. Waarschijnlijk is deze wandaad gepleegd omdat het gebouw diende als bergplaats voor allerlei regeeringsdocumenten. Gistermiddag omstreeks een uur be gon de aanval op het gebouw. Honder den rebellen namen aan de verwoesting deel. De in het gebouw aanwezige be ambten en ambtenaren werden door de goed gewapende Indringers opgesloten gehouden, terwijl het gebouw met be hulp van petroleum en bommen in braod gestoken werd. De snel aanrukkende hulppolitie werd door de Sinn-Feioers met bommen ont vangen. De politie trok een cordon rond het gebouw en bracht in de eerste plaats een paar honderd mannen en vrouwen, die in het gebouw opgesloten waren, in veiligheid. Het aantal dooden en gewonden is nog niet officieel vastgesteld. Bij het afzenden van het bericht waren 7 doo den en 4 gewonden naar een der zie kenhuizen gebracht. Ook in andere zie kenhuizen zijn dooden en gewonden opgenomeo. Zes personen verloren het leven in het brandende gebouw, terwijl er zes of acht uit de vensters op straat gesprongen zijn. Ook een aantal rebellen moet in het brandende gebouw omgekomen zijn. Bil de voortgezette Kamerdebatten heeft Brland in antwoord op eenige vragen nog verklaard, dat h>na Dinsdag te hebben gezegd, dat dr. Wirth open lijk had verklaard, dat het voor hét overwonnen Duitschland noodzakelijk was, zijn verplichtingen te erkennen en icb er op toe te leggen, deze te ver vullen, hij thans ook moet zeggen, dat de antwoorden, welke Duitschland heeft gegeven op de Fransche sommaties ic- zake Opper-Silezië, slle bevredigend waren. De premier vervolgde: »Het is tgd, niet langer over woorden te spreken, doch over te gaan tot de feiten. Wij hebben een duidelijk programma, dat niet langer behoeft te worden besproken. Onze besluiten zijn genomen en mee gedeeld aan Duitschland, terwijl de sancties zoo noodig ieder oogenblik kunnen worden uitgevoerd. De Rijksdag heeft het ministerie goedgekeurd, dat zich bereid verklaard heeft, Duitschlands verplichtingen na te leven.* Briand vervolgde»lk heb niet hei recht van te voren te zeggen, dat de Duitsche regeering is samengesteld uit mannen, die zullen trachten, hun vei- plichtiogeti te ontduiken. Evenmin heb ik het recht, hun.taak zwaarder te maken, want ook zij zullen moeilijkheden ondet- vinden van de zijde der militaristische reactie. De meerderheid van den Rijksdag j heeft vertrouwen gesteld la dea kanselier, die verklaard heeft, dat Duitschland zich moet ontwapenen en zijne schulden be talen en het staat niet aan ons, hen te ontmoedigen. Indien wij dit deden, zou dit niet alleen een misslag zijn, doch zelfs een slechte daad en de wereld zou wellicht zeggen, dat onze houding niet juist is. Wij zien ons thans gesteld tegenover een schuldenaar, die verk'aart, onze voorwaarden aan te nemen. Wij hebben de mach», handelend op te treden, laat ons die In reserve houden. Gelooft gij niet, dat dit tot eer zal strekken voor onze goede politiek en dat wij daaraan moeten vasthouden (Herhaalde toe juichingen van bijna alle banken). Tenslotte zette Briand nogmaals de voordeelen van een goede eensgezind heid tusschen de geallieerden onderling uiteen. De heer Combes, senator, is Woens dag te Pons overleden. Hij zelf was reeds vrijwel vergeten, evenals gelukkig de politiek, waaraan hij zijn naam heeft gegeven Een van de noodlottige gevolgen van die polittek was juist weinige dagen ge leden te niet gedaan door het benoemen van den gezant "bij het Vaticaan, maar van de scheidlngswetten was dat maar een deel. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswe', van de Provinciale Wet en de gemeente Wet. Een wijziging Is aangebracht om de mogelijkheid te openen den candidaat, die bedankt heeft, weer onderaan de lijst te plaatsen. De Tweede Kamer heeft gister middag het amendement-Dresselhuys, strekkende om de vrouw benoembaar te verklaren tot kinderrechter verworpen met 42 tegen 21 stemmen. De heer Mr. J. A. Loef, lid van den Raad van State, is sedert eenigen tijd door ongesteldheid verhinderd zijne werkzaamheden te verrichten. In de heden gehouden zitting van de Prov. S'aten van Geldetland is in de vacature-jurgens als lid der Eerste Kamer gekozen de heer J. Arntz te Nijmegen. H. M. de Koningin is, naar het »Vad.» meldt, volgens een bij den burge meester van U k ingekomen schrijven voornemens aan dit eiland een bezoek te brepgen op Vrijdag 24 Juni a.s. Gisterenavond heeft Jhr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland te Breda voor de R. K. Werkliedenvereenlging >St Petrus» zijn aangekondigde rede gehouden, getiteld»Naar een nieuwe orde van zaken». In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de dekking der nadeelige saldi van crisis-instellingen zegt Minister Van ïjsselsteijn o.a. dat de voordeelige saldi van sommige crisisinstellingen nog niet ten volle in 's Rijksschatkist zijn ge vloeid. De Generale Thesaurie boekte tot dusverre op naam van het Rijkskan toor voor Huiden en Leder f 2.800.000. Het Rijkskantoor voor Huiden en Le der had de besctiikking over verschil lende bronnen van ontvangsten, terwijl anderijds de rekening van dat kantoor werd belast met belangrijke kosten en geldelijke verliezen, welke in de Regee- ringsmaatregelen hun oorsprong vonden Hieruit volgt, dat geen bepaalde, met name te noemen omstandigheid, kan worden aangewezen als de eigenlijke oorzaak van het ontstaan van het batig saldo. Dat resultaat is uiteraard door tal van factoren in meerdere of mindere mate beïnvloed worden. Intusschen kan met betrekking tot de vraag, of het saldo is ontstaan, doordat men de bevolking te veel voor het schoeisel heeft laten betalen, worden opgemerkt, dat het Rijkskantoor nimmer met den directen verkoop van schoenwerk is belast ge weest. Wie zich door de maatregelen van genoemd kantoor benadeeld achtte, kon steeds binnen den daarvoor gestelden termijn in administratief beroep bij den ondergeteekende komen, en zoo hij met de daarop genomen beslissing niet tevreden was, hiervan weder appellee- ren bij het Centraal Distributiegerecht. Die termijnen zijn reeds lang verstre ken, zoodat formeel geen beroep meer mogelijk is. Omtrent Me vraag, of des niettegenstaande nog wel eens voor tegemoetkoming gronden aanwezig zijn, wint ondergeteekende, als het waarlijk bijzondere gevallen betreft, als regel het advies der Commissie van Advies voor Crisisaangelegenheden in. De werkzaamheden van het in liqui datie zijnde Rijkskantoor voor Huiden en Leder omvatten de afwikkeling der nog loopende zaken van comptabelen aardde beëindiging der liquidatie wacht tevens op den afloop der pro cessen die aanhangig zijn (van den uit lag daarvan zal afhangen of de achter stallige bebiteuren in rechten kunnen worden aangesproken). Bloemenhulde feestdag H. Hart. Vrijdag 3 Juni is wederom de groote jaarlijksche feestdag van het H. Hart. Voor de zeer vele vereerders een feestdag, welke niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Nu Waalwijk zich openbaar aan het H. Hart heeft toegewijd en tot Koning heeft verkozen past het ook op dien feestdag eene spontane hulde te brengen aan dien Liefdevorst. In dit jaargetijde kan men zijne liefde niet beter uiten dan door het schenken van bloemen. Reeds het vorige jaar is door ver schillende ingezetenen aan het H. Hart eene grootsche hulde gebracht. Laat echter dit jaar niemand die beschikken kan over enkele bloemen, achterblijven in zijne huldebetuiging aan het H. Hart. Ook de armsten kunnen hieraan mee doen, daar de natuur elkeen gelegenheid biedt een ruikertje te verzamelen. Het H. Hart-comité zal zorgen dat den geheelen dag iemand bij het monu ment aanwezig is om de bloemSi in ontvangst te nemen en te plaatsen. Wanneer dit wordt gewenscht zal ook voor terugbezorging en bewaring van bloemen en bloemstukken worden zorg gedragen. Wij verwachten daarom op 3 Juni eene grootsche bloemenhulde aan het H. Hart als eene uiting van liefde welke Waalwijks Katholieken hun Koning en Heer toedragen. Hei H. Hart-Comitè, Het Bestuur der Derde Orde. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op den Plechtigen Ommegang te Elshout op Zondag 29 Mei a.s. waar van wij de dagverdeeling gaven in ons nummer van 1.1. Woensdag en waarvan de programma's algemeen te Elshout verkrijgbaar zijn. In een amasementslnrichtlng In Den Haag heeft men gisteravond het Amsterdamsch raadslid C. de Gelder (Had-jc-me-maar) als publieke vermake lijkheid laten optreden. Te Dragten is bij een vechtpartij S. van der Helde levensgevaarlijk ge wond. Io de afgeloopen week Is aan de papierfabriek »De Eendracht* van Gelder Zonen te Apeldoorn, wegens gebrek aan orders niet gewerkt. Te beginnen met heden werden de werk zaamheden weer hervat. Bij gebrek aan orders zal voortaan om de andere week worden gewerkt. In de weken waarin niet wordt gewerkt« geniet het gehuwd personeel 70 pCt. van hun loon als wachtgeld de ongebuwden 60 percent. De Tiibutgsche gemeenteraad heeft besloten dit jaar de kermis wegens de heerschende werkloosheid niet te laten doorgaan. Maandag is te Amsterdam bet lijkje opgehaald van den Il-jarlgen Abr. S., wonende in de Bilderdijkstraat aidaar, die sedert eenigen tijd vermist werd. Daar het zeer vreemd is, dat het knaapje, dat altijd op tijd thuis kwam, te Schel- lingwoude is verdronken, wordt een misdaad niet onmogelijk geacht. Er heeft zich reeds een persoon bij de politie aangemeld» die den jongen eenige dagen te voren heeft gezien. De justitie stelt een onderzoek in. In het Barnert Hospitaal te Paterson, io de Vereenlgde Staten, is een meisje geboren met twee hoofden, twee harten, twee stel longen, twee beenen en voeten aan een zijde van het lichaam en een been met tien teenen aan de andere zijde. De moeder van het kind is een arme Italiaansche vrouw. De dokter ver klaarde, dat elk hoofd geschreeuwd heeft, maar niet tegelijk met het andere. De hoofdverpleegster van het ziekenhuis zeide, dat bet kind voortdurend zwakker wordt en dat het waarschijnlijk spoedig zal sterven. De herbergier A. G. v. B. op het gehucht De Heij onder de gemeente Pernis, die in den lsatsten tjjd met zjjn huis-rouw in onmin leefde, loste Zaterdagnamiddag ia zijn woning met een revolver twee schoten op zjjn vronw, waardoor zij, onder de maag- treek doodeljjk getroffen ineenzakte. Dr. J. G. Veenenbo». van Tuindorp (Hejjpla*i) die spoedig ter plaatse verscheen en haai nog levend aantrof, moest 20 minnten daarna den dood constateeren. Aan den bnrgemees'er, die inmiddels met de gemeente- en de Rijkspolitie ter plaatse verscheen, heeft v, B. zjjn misdaad bekend. Op last van de Justitie te Rotterdam, ia v. B. daarna naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Het ljjk van de vermoorde is naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het sectie-onderzoek zal plaats hebban, Toen Zondagmorgen 4 nnr de machi nist Milipaard van de R. T, M. bezig was zjjn machine op stoom te brengen voor den dienst 4.30 van Borg naar Rotterdam, sprong met een vreeselijken slag de vnnrbak uiteen waardoor M. door den ontsnappenden stoom en stukken vunr, zoodanig over bet ganache LZ3

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5