f Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. De Portierster van Alfortville l„NOORD-BRABAND"l WAALWUK. I Dit nummer bestaat nit DRIE bladen Zaterdagmorgen 16 Juli a s. Stoomwasscherjj „Het Groenewoud", GEREGELD MAANDAG W A A W IJ K FEUILLETON 14 Juli. I Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 54 ZATERDAG 8 JULI 1921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonöementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT Uitgave: Waalwtjkschc Stoomdrukker^ Antoon Tlelen Tele gr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën. 2(1 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 40 cent per regel. Evenals het vorig jaar zal ons blad de volgende week slechts éénmaal verschijnen en wel Waar ons blad Vrijdag wordt afgedrakt, kunnen advertenties alleen worden ingewacht tot Don derdag De Administratie. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 5 Juli des avonds ten 6SU uur- Voorzitter Edelacbtb. heer Th. de Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7.10 uur opent de Voor zitter de vergadering afwezig met ken nisgeving de heeren Gragtmans en Rog geveen, terwijl er 2 vacatures zijn. Voorzitter. Alvorens onze werkzaam heden te beginnen wensch in een woord van eerbiedige hulde te wijden aan de nagedachtenis van het den 9 Juni over leden raadslid, den heer Aloyslus Jo- sephus Maria Verbunt. In November 1919 overleed alhier het jongste zittend lid van dezen .raad, thans Is grafwaarts gedragen het oudste Hd. Niet alleen in jaren was de heer Verbunt het oudste lid, maar ook had hij, met den heer Gragtmans, het langste zlttiog in deze raad. Belde heeren werden In 1887 gekozen. Met onderbreking vsn eenlge jaren, n.l. van 1899 tot 1903, werd zijn mandaat steeds hernieuwd, zoodat de heer Vetbunt een 30 tal jaren lid van dezen raad is geweest. In die lange reeks van jaren heeft hij veel zaken helpen tot stand brengen en eeu stuk geschiedenis dezer gemeente medege leefd. Hij heeft die jaren nuttig besteed. Met toewijding ga! hij zich aan zijn taak en diende met ijver de belangen der gemeente zoowei in den Raad als In de Commissle's waarin hij zitting had. Wij, die zijn goede bedoelingen appiècleerdeo, zijn goede eigenschappen erkenden, zul len hem dan ook noode hier missen. Wij hebben met hem samengewerkt in het belang der gemeente en nu hij heengegaan is zuilen wij hem niet ver gelen, maar de bede blijven herhalen »dat hij In vrede rusten moge». De notulen der beide voorgaande ver gaderingen worden Da voorlezing onver anderd goedgekeurd en vastgesteld AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de familie Verbunt waarbij deze dankbetuigt voor de be- I toonde deelneming en het schenken 1 van een krans bij het overlijden van hun broeder en oom, den heer A. Verbunt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van de hoofden der scholen van de alhier bestaande scholen om het bedrag, ui'getrokken voo- de eereblijken voor 1921 met 100 pCt. te willen verhoogen, aangezien alle artikelen enorm in prijs zijn gestegen. Voorzitter. Zooals de heeren weten is hiervoor een bedrag van f 200 op de begrooting gebracht. Burg. en Weth. stellen voor dit bedrag op f 400 te brengen. Brekelmans. Is dit wel noodlg. Voorzitter. Het wordt door de hoofden der scholen gevraagd opdat aan ieder klad een belooning of Iets dergelijks kan worden gegeven bij het wisselen van het leerjaar. Terwille van hst kind hebben Burg. en Weth. gemeend op het verzoek te moeten ingaan. Brekelmans. Voor zoover mij bekend hebben de onderwijzers tegenwoordig een tamelijk hoog salaris en om dit nu oog te gaan verhoogen bij wijze van vergoeding, daar voel ik niets voor. Voorzitter. Wat Is dat nu. Het geld Is noodlg voor het aankoopen van eere blijken en de onderwijzers zullen wel nooit veel lust gehad hebben om deze van hun eigen salaris te koopen. Schambergen. Is daar ooit iets van té zien geweest. Ik ben er niet tegen, dat niet, maar ik stel er toch wel prijs op, te weten op welke manier de verdeeliog daarvan plaats heeft. Voorzitter. Dat wordt hoofdelijk ver deeld. Schambergen. Wat ontvangen ze daar dan voor. Voorzitter. Boekwerken enz. enz. Men heeft ook wel scholen, hier nu wel niet, waar men er een vacantiereis voor gaat maken. Om dit hier te doen, zijn er misschieo te veel scholen Brekelmans. Ik zelf heb ook drie kin deren maar ik aebt het van te weinig pretentie, dat dergelijke dingen gegeven worden, Overwegend komt er niet veel van terecht en ik stel daarom dan ook voor het bedrag te laten zooals het is geweest. Voorzitter. Kan iemand dit voorstel steuneD. Aangezien het niet ondersteund wordt, kan het voorstel niet in omvraag worden gebracht. Verwlel. Een van beide, men moet iets geven dat goed Is of niets en aan gezien voor f 200 niets meer kan wordeo gekocht, kan ik mij volkomen veieecigen met het voorstel van B. en W. Brekelmans. U moet nu toch laten stemmen. Voorzitter. Dat behoef ik niet te laten doen, U w voorstel wordt niet ondersteund en is dus vanzelf vervallen. Maar Ik zal het nog wel eens in stemming brengen. Schambergen. Ik heb merkelijk er nooit iets van gehoord dat de kinderen iets krijgen, zou het daarom niet goed zijn dat een oogje in het zeil wordt gehou- van „De Echo van het Zuiden". 15). De vracht-au o der ktmt 19641 elVen tot het thuisbaj rgen en ophalen der v\ tsschen. A. Kis :GTEL, Tilburg. Vraagt Prijscourant. Vracht gratis. den dat de kincffén ook Iets krijgen. Kiijberg. Die .oprnetking is een zeer groot blijk van wantrouwen tegenover de onderwijzers en dit terwijl er absoluut geen enkele reden bestaat om hun zooiets in de schoenen te schuiven Dat u nooit iets van prijsuitdreling gehoord hebt, kan zijn, maar bij de Eerw. Zusters is dit zelfs zeer aardig. Dat dit niet op een z'lfde manier op de openbare school gebeurt kan misschien zijn reden hebbeo, Ik ben het volkomen eens met den heer Verwlel waar hij zegt het tnoet zijn iets goeds ofwel het moet niets zijn. Geen f 206 uitgeven als er absoluut niets mee kan worden bereikt. Men moet iets kun nen geven dat het klad aanmoedigt, dat het zich toeiegt op ijver en goed gedrag- Maar ik mag gelooven dat de heer Schambergen het ook zoo erg wel niet zal hebben bedoeld en ik boop dat hij terug zal nemen wat hij misschien zon der het te willen heeft gezegd. Schambergen, Wat Kiijberg daar zegt is van een heet andere opvatting. Ik heb gezegd dat het goed moet worden ver deeld en nu moet'men daar niet uilhalen wat er niet ia zit, maar dat doet Kiijberg altijd, denkend, ik, zal hem eens uit het veld slaan, maar dat moet hij niet den ken. Die gelden zullen wel goed terecht komea. Ik wan r «uw niemand, wie er ook voorstaat als hoofd. Voorzitter. Ik geloof dat de heer Kiij berg het wel juist zoo opgenomen heeft, als u hebt gezegd. U hebt zich niet zuiver uitgedrukt. Ik zeg ook niet dat u eenlge bedoeling er mede heeft gehad ook de heer Kiijberg niet, want dat zei hij direct, maar u moet toch in aanmer king nemen dat wat u zegt uwe bedoe ling weergeeft, want het is een openbare vergadering en wat hier wordt gezegd komt in de courant. Omdat het publiek het zóó niet zou lezeo, beeft de heer Kiijberg daar op gewezen had hij dit niet gedaan, er zou uit gelezen zijn wat u zei. Ik breng het voorstel nu in omvraag. Brekelmans. Itc blijf buiten stemming. Voorzitter. W»t is dat nu?EnUbebt zelfs stemming gevraagd. Brekelmans. Dan er tegetr. De overige leden stemden voor het voorstel van Burg. en Weth. 2. Wijziging dar begrootlog 1921. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Voorstèl tot verhooglng van het subsidie over 1920 voor de Middelbare Handelsdagschool alhier. Voorzitter. De regeling van de bezol diging voor directeur en leeraren Is zoodat na afschrijving van het gevraagde ad f 1141.01. resteert f 6680. Conform dit voorstel wordt zonder eenlge discussie besloten. 4. Verzoek van het Kerkbestuur van de Sl Antonlus-parochie tot het bou wen eener school voor Lager Onderwijs. Voorzitter. Door het Kerkbestuur der Parochie van Sb Aotonlus alhier wordt gevraagd over te gaan tot den bouw van een bijzondere lagere school. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het Kerkbestuur aan te vragen het bouwen van een school voor jongens en een voor meisjes. Zooals U bekend is moe ten krachtens de nieuwe Lager Onder wijswet o.m. de kosten van schooibouw geheel door de gemeente worden ge dragen, Waar de gemeenteuitgaven de eerste jaren nog bijzonder zwaar worden gedrukt door rente en sflos9éog van Ideologen voor crisisuitgaven, pleegden wij overleg met het kerkbestuur, dat tot resultaat heeft gehad dat gemeld Bestuur zich voorloopig zal tevredeu stellea met ééa schoolgebouw, berekend voor ongeveer 130 leerlingen, waarin onderworpen aan de goedkeuring van dan tijdelijk jongens en meisjes zullen den Minister die voor de samenstelling dier regeling een leiddraad verstrekt. Voor de bezoldiging 1920 is door den Minister een leidraad verstrekt waarbij de salarissen hooger zijn aangegeven dan In die voor 1919 in verband met de herziening der salarissen van de directeuren en leeraren aan Openbare Gymnasia, Hooger Burgerscholen, enz. Het verschil in bezoldiging 1919 en 1920 wordt voor oagenoeg 85 pCt. ge dragen door Rijk en Provincie, terwijl de Minister het vertrouwen uitspreekt, dat het resteerende door de gemeente zal worden bijgedragen. Zooals u zich herinneren zult is in den loop vao 1920 een gelijksoortig verzoek behandeld van de Vereeniglng «De Hanze» voor haren alhier gehouden Handelscursus. Wij adviseerden toen, waar Rijk en Provincie zijn voorgegaan ook de g<- meente haar aandeel zou nemen in de hoogere uitgaven. Wij meenen dat het toen Ingenomen standpunt ook thans nog juist is en wij adviseeren u het gevraagde toe te staan en de hoogere uitgaaf op de begrooting 1920 te dekken uit de onvoorziene uit gaven die voor dien dienst-werden uil getrokken ten bédrage van f 7821.19 Opgericht 1843. Vemkerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.I13.7o7.— worden ondergebracht. De te bouwen school zal dan toereikend zijn voor een drietal jaren. Na het verstrijken daarvan zal een tweede schooi moeten wordeo gebouwd, dan wel de bestaande worden vergroot Alsdan zal echter de crisls- schuid zijn afgelost, zoodat het zich laat aanzien, dat dan de uitgaven voor rente en aflossing voor schooibouw niet in die mate zuilen drukken als thans het gevat zou zijn geweest. Waar overigens bij de aanvraag aan de wettelijke voorschriften li voldaan adviseeren wij U te besluiten het Kerk bestuur mede te deelen, dat lot het bouweu der school zal worden overge gaan. Wij zullen dan lotusschen plannen laten ontwerpen met kostenbegrootlng en een plan voor een leening tot dek king der bouwkosten die U dan nader ter goedkeuring zullen worden aange boden. De heer de G'aaff zegt het praeadvies van Burg. en Weth. te hebben ingezien maar daar geen genoegen mee te kus- nen nemen. Er staat in het praeadvies dat men voor 3 jaar van de school zal af zijn als nu wo^dt gebouwd als Bu^g. en Weth. voorstellen. Dat Is de bedoe ling niet van het Ke>kbestuu< wane men wil er Ineens met het volle onderwils van 3 klassen beginnen, zoodat er na 2 jaar een 4e klas bij moet zijn. De heer Kiijberg is in hooge ma'e verbaasd den heer de Graaff zoo te hoo- ren spreken. Hij en de secretaris zijn naar den pastoor geweest en hebben daar een onderhoud gehad waarbij ook de heer De Graaff tegenwoordig was. Toen Is ér op gewezen dat het met de financiën, zoolang men nog met de crisisschulden zit te kijken, slecht gesteld is en als er nog een school als aanvan kelijk was gevraagd, moest worden bijge bouwd, de belasting zoo boog zal moe ten opgevoerd worden dat het niet meer is te beta'en. Daarop heeft het kerkbe stuur zijo aanvraag iagetrokken en een W ECHO VAM HET ZlllDEN DE BRANDSTICHTING. VDERTIENDE H<)OFDSTITK. Om zes uur was zijn geheimzinnig werk geëindigdin eene lade, die hij onmiddel lijk weer sloot, legde hij de sleutels, die hij zooeven had afgewerkt en trok zijn jas weer aan. ..Nog een uur moet ik hier blijven!" mom pelde hij. ..Dat is tijd genoeg om Jeanne te schrijven." Hij zette zich aan zijn schrijftafel, nam een bind papier en oen pen in de hand. Schier veertig minuten zat Gérard schier onbewegelijk op zijn stoel, met den blik op tiet papier, doch eindelijk maakte hij eene beweging alsof hij eensklaps een besluit had genomen, schreef haastig enkele regels, plaatste den datum er .onder en toekende. Na zeer aandachtig dit schrijven te heb ben nagelezen, vouwde hij den brief dicht en schreef er het volgende adres op ..Madame Weduwe Jeanne Fortier". Zoodra het schrift opgedroogd was stak hij den brief in den zak van zijn kiel en daar het zeven uur sloeg op de klak der fa briek. deed hij de schel weerklinken, wat voor de werklieden het teeken was dat de dagtaak ten einde was gelöopen. Vervolgens hield hij nog zijn gewoon onderzoek iu de ledige ateliers. Jeanne stond op den drempel barer wo ning en zag de werklieden een voor een uit gaan. De kiehte" Gerrgre -maakte-daar binnen een groot leven, zijn paardje hij het touw j- voorttrekkend terwijl hij naast zijn ros met korte schrede voortliep. „Wilt gij stil zijn Georges?" riep hem de weduwe toe. „Mama," antwoordde de jongen, „mijn paard is stout en ik bestraf het". De daad bij het woord voegend, sloeg Georges liet paardje, thans niet meer met de zweep, maar met den stok. De sl.Tg was zoo goed toegebracht, dat liet kartonnen paardje over een lengte van 5 centimeter werd stuk geslagen. Het kind was er zeer ontsteld van en het staarde met betraande oogeu de gapende wonde aan. Fit vrees beknord te worden zeide hij echter niets en maakte ook geen leven meer, doch enkele bladen van illustra ties samenrapende die zijn móeder hem tot speelgoed had gegeven, rolde hij deze bijeen en stak ze in den buik van het paard, die geheel opengescheurd was. Toen hij geen papier meer vond om de wonde te heelen hervatte hij weer zijn spel. De werklieden hadden de fabriek verla ten. Ook de lieer Ricoux en Davod waren vertrokken. Sléchts Jeanne en Jacques wa ren nog iu de fabriek. De portierster wachtte met evenveel on geduld als angst het vertrek des meester knechts. De laatste woorden door hem den vorigen dag gesproken lagen haar nog zeer goed iu het geheugen. „Morgen," zoo zeide hi.i zal over ons hei der lot beslist worden. De dag van morgen zal spoedig aanbreken en toch gebeuren er ooit zonderlinge en belangrijke zaken in den tijd van vierentwintig uren". Deze woorden waren wel geschikt om de aandacht der jonge weduwe bezig te hou den. „Welk geheim kon Jaques haar wel ver bergen? En hoe zou dit geheim zoo een groo- ten invloed op haar uit kunnen oefenen?" Dit vroeg Jeanne zich vruchteloos af;'zij werd verteerd door de koorts der nieuws gierigheid en niet minder door eene vreese- lijke onnsthaar blik verliet niet de deur van het atelier, waardoor de meesterknecht elk oogenblik kon te voorschijn komen. Na een kwartier verscheen Hij en begaf zich. met de presentielijsten in de hand, naar de loge der portierster. Madame Fortier ging oen huivering dooi de leden. Haar hart kromp te zamen en hare punt staat tot vervulling te komen? Waarom beenen wankelde; de vrouw was verplicht klopt mijn hart niet meer? Waarom ver- op den knop der deur een steun te zoeken. j stijft het bloed in mijne aderen? Mij dunkt Jacques naderde langzaam. Hij ook scheen j dat deze brief de mededeeling bevat van een zeer ontsteld te zijn. j groot ongeluk. Neen, neen, ik zal dit schrij- Eindelijk stonden beiden tegenover elkan- j ven niet lezen I Ik wil niet weten wat er in der zonder een woord te' spreken en vooral i staat!" deze stilte woog zwaar op beider gemoed. „Brengt gij mij de presentielijsten zoo klonk het eindelijk van Jeanne's mond. j ...Ta", antwoordde Jacques, „en daarbij..." Tevens toonde hij den brief, dien hij bij I deze papieren gevoegd had. j „Dit?" hernam Jeanne. „Jaeen brief." „Voor wien?" i „Voor n neem aan, verzoek ik u VIJFTIENDE HOOFDSTUK. mij, daar er alle mij te spreken?" „Waarom schrijft gij gelegenheid bestaat om vroeg Jeanne. „Dat heb ik u gisteren reeds gezegd," antwoordde Jacques. Er zijn zaken, die veel gemakelijker geschreven dan gezegd worden. „Gelooft gij wel, mijnheer Gérard, dat gij mij met al uw geheimen een grooten schrik om het hart jaagt?" „Neemt deze brief, Jeanne, en lees. zoo dra ik vertrokken hen wat ik u geschreven heb. Lees haastig en denk er nog haastiger over na. Uw geluk het geluk uwer kinderen, ai mijn heil ligt in uwe handen". „Maar zeg mij dan toch eens „Neen. Jeanne," onderbrak haar Gérard. „Ik zal u niets uitleggen, ik kan n niets zeg genLeesLees - En haastig verliet hij de jonge weduwe. Jeanne rilde over al hare ledematen, toen zij hem zag vertrekken. „Hij wordt krankzinnig!" stamelde zij. „Waarachtig, hij verliest het hoofd Na lie deur der binnenplaats gesloten te hebben trad zijhunnen en legde de presen tielijsten op hare gewone plaats, terwijl zij nog steeds den brief in de hand hield. '/Aj wierp een blik op liet opschrift, docli er scheen een wolk te zweven tussehen het schrift en hare oogen.' „Wat mag er dan toch wel in dien briet' staan?" vroeg zij zich af, „Waarom ben ik ontsteld, alsof iets verschrikkelijks op het En een klein kacheltje naderend, waarop liaar avondeten kookte, stak Jeanne de hand uit om den brief aan de vlammen prijs te geven, dóch eensklaps trok zij hare hand terug en ging voort in hare alleenspraak „Maar waarom zou ik dan toch dien brief niet lezen? Wie weet of ik niet in staat za! zijn een ongeluk te vermijden, wanneer ik hem gelezen heb?" Haastig opende zij den brief en las dan met een koortsachtige gejaagdheid wat hier volgt „Innig geliefde Jeanne! Gisteren spiegelde ik i" in de naaste toe komst de fortuin, voor uw geluk en dat van uw kinderen. Dat alles kan ik n thans reeds onmiddellijk verschaffen. „Morgen zal ik rijk zijn of althans de mid delen in de hand hebben om mij spoedig een groot fortuin te verzekeren. Ik zal over een uitvinding beschikken, die onberekenbare verdiensten zal afwerpen en over een som van nagenoeg 200.000 franken om de uitvin ding te ëxploiteeren. „Koester geen valsche schaamte Jeanne, Denk aan uwe kinderen, die de mijne zul len wordendeze godac-hte zal n moed geven. „Heden avond om elf uur wacht ik u met den kleinen Georges bij de brug van Ciia- renton en zal n in een veilige schuilplaats brengen, van waar wij miorgen naar lief buitenland zullen vertrekken om te samen rijk en gelukkig te wezen. „Verlaat dit huis zonder eenigen spijt: de patroon jaagt u weg. Kom tot hem die u be mint en steeds als een verdediger, als een liefhebbend ech!,genoot aan uwe zijde zal staan. „En mocht gij niet komen, Jeanne, dan weet ik waarachtig niet wat de wanhoop mij in. zal geven, „Doch gij zult komen, Jeanne JACQUES GERARD." 7 September 1861. „Wat heeft dat te tieteekenenmurmelde Jeanne op het toppunt van verbazing, zoo dra zij dit schrijven gelezen had. Jacques wordt waanzinnig! Ik dacht het wel. Zijne eerzuchtige droomen neemt hij voor werke lijkheid aan. Wat mag wel de uitvinding zijn, welke volgens hein ontzaggelijke som men moet opbrengen? Hoe komt hij aan een som van 200.000 franken?Heden avond wacht, hij mij bij de brug van Charenton. Hij moest integendeel naar bet krankzinni gen gesticht gaan! Daar zou hij op zijne plaats zijnOf zoo hij mij in zijne strik ken wilde vangen? Wetend dat ik zwaar met den nood te kampen heb. hoopt hij mis schien dat deze voorspiegeling mij in zijne armen zal werpen... Doch zoo dit een strik is is deze al te ruw. al te in hot oog vallend, ik zal mij niet laten beetnemen. Ik hen een eerlijke vrouw en zat dit blijven!.. deze brief beangstigde mij! Doch ik had on gelijk mij UeVreesrl maken. Hij is slechts mijne verachting waard Terwijl zij deze woorden sprak, verfrom melde madame Fortier den brief tussehen harde vingers co wierp hem verachtelijk op den grónd. Georges speelde thans niet meer. doch had reeds eenige oogenblikkea nieuwsgierig de gebaren zijner moeder gevolgd en gezien hoe de brief tot eeu bal saamgerold, in een hoek \an het vertrek was terechtgekomen. De avond was over liet aardrijk neerge- •daald. „Ik gil de lantaarns ontsteken." zeide de jonge vrouw terwijl zij een kaars uit een kast nam. ..Raak vooral het licht niet aan, Georges", beval de mix-der. „Neen, maatje." antwoordde de jongen. Jeanne ging uit en sloot de deur achter zich. Zoodra liet kind alleen was. ging het den brief oprapen, dien de moeder op den grond geworpen had en stopte Tien bai papier ook al in den huik van het gescheurde paardje, 't Is nog niet vol." zeide dé kleine, terwijl Hij met den blik naar iets anders zocht. (Wórdt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1