Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. frovinciaai Nieuws. 52 Marktberichten. No, 57 Zaterdag 23 juli 1921. 44e Jaarg. De Times verneemt nog uit Smyrna, dat de inneming van Koetaja het Griek- sche offensief veel betere kans van slagen heeft gegeven, dan aanvankelijk werd verwacht. Ondanks den hard- nekkigen tegenstand leden de Turken een volkomen nederlaag en bij hun vlucht lieten ze al hun oorlogsmateriaal achter. Ook leden ze zware verliezen, terwijl die van de Grieken betrekkelijk gering zijn. Wanneer -de Turken te Eskisjehir geen stand kunnen houden, zal de militaire macht van Moestafa Kemal een geduchte klap krijgen. Volgens een Reuterbericht uit Athene, wordt het aantal Turksche krijgsge vangenen op ongeveer 30.000 geschat. De dreigende hongersnood in. Rusland. Ongeveer 20 millioen vluchtelingen van meer dan 15 Russische provincies zijn op weg naar de Oekraine, Koeban, Siberië en Turkestan om aan den hongersnood te ontkomen. Anderen vluchten naar Moskou en Petersburg. Men vreest, dat deze volksverhuizing de cholera, die op dit oogenblik in verscheidene deeleo van Rusland heerscht, zal overbrengen. De toestand in de streken, waar hongersnood woedt, is verschrikkelijk. De grond vertoont overal groote spleten. De boomen zijn van hun blader tooi beroofd, de putten en de rivieren zijn droog, het vee komt om. De be volking begint zich te voeden met de droge grassen. Dé Roode Gazette stelt voor, de hongerige menschen naar Turkestan, Boekhara en Khiva te zenden, opdat ze daar aan het irrigatiewerk zouden kunnen deelnemen. Het gebrek aan levensmiddelen heeft een groote onte vredenheid doen ontstaan in alle rangen van het roode leger. De garnizoenen van Pskof en andere plaatsen vallen uiteen. De bolsjewistische commissaris sen werden er gearresteerd evenals de leden der communistische comité's. De soldaten protesteeren tegen de vermin derde rantsoenen en verklaren, niet te kunnen deelnemen aan de militaire oefeningen, omdat ze daar niet sterk genoeg voor zijn. De bolsjewistische autoriteiten wachten zich er wel voor, hun toevlucht tot géwèldmaatregelen te nemen en zijn in onderhandeling ge treden met de leiders der opstandige beweging Uit Moskou wordt gemeld, dat de paniekstemming onder de bevolking van het Wolga-gebied waar men den hongerdood voor oogen heeft steeds toeneemt. Tal van menschen gaan naar het noordelijke Kaukasus-gebied, en naai andere gouvernementen In Zuid Rusland, In de hoop zoodoende te ontkomen aan het broodgebrek. De bolsjewistische autoriteiten doen hun uiterste best om de bevolking te kalmeer-n, door te be- beloven, dat men hen elders aan hei werk zal zetten. Een nieuwe belasting, welke door de volkscommissarissen te Moskou inge voerd Is, waarbij iedereen, die levens middelen verkoopt, eerst een rangnum mer moet hebben, waarvoor men ver schillende prezen heeft te betalen, heeft een geweldige prijsstijging tengevolge gehad. Een pond brood, dat eenige weken geleden 1900 a 2400 roebels kostte, kost thans 4800 ioebels, 16 K G. zwart meel kost 380 000 roebels in plaats van 160.000 roebels. Eieren kosten 13.000 roebels In plaats van 9000. Een pond aardappelen kost 2100 roebels Inplaats van 750. Een pond suiker kost 45.000 roebels inplaats van 30.000 enz. Een te Gecève ontvangen telegram van den bolsjewistischen commissa>ls voor bultenlandsche zaken, Tsjitsjerin, bevestigt de verschrikkelijke hongers noodcrisis in Rusland. Fridjof Naosen heeft zich ter beschikking van de Rus sische regeering gesteld om een hulp dienst te organiseeren. De bolsjewistische bladen publiceeren cijfers, welke betrekking hebben op den toestand van den oogst In de Oekraine. De graanopbrengst in Rusland en de Oekraine is gedaald van 4 3 milliard poed in normale tijden op 3.2 milliard poed (1 poed Is 16.38 K.G.) De droogte heeft 909 millioen poed doen verloren gaan. Rusland heeft dit jaar dus slechts 48 pCt. van zijn normale opbrengst op geleverd. Het Fransche standpunt betreffende Opper-Silezië is door de jongste Engel- sche nota niet gewijzigd. Briand heeft den Franschen gezant te Londen in structies gezonden, te blijven aandringen op het zenden van versterkingen naar Opper-Silezië. De voorgestelde vergade ring van den oppersten raad op 28 Juli acht Frankrijk nutteloos. In den kabinetsraad te Londen is gisteren een document opgesteld, dat aan De Valera heden zal Worden voor gelegd. Rijkskanselier Wirth heeft aan een vertegenwoordiger van de „UnitedPress" verklaringen afgelegd omtrent de positie der rijksregeering, in verband met de handhaving der sancties en het uitstel der beslissing inzake Opper-Silezië. Mocht hij geen voldoening krijgen in Opper-Silezië en betreffende de sancties dan moet het ministerie aftreden. Niet officieel wordt gemeld, dat aan Ierland «Dominion Home Rule* zou zijn aangeboden. Anderzijds wordt berich', dat de Valera geen basis aan wezig acht voor een formeele vredes conferentie na de voorlooplge van thans De Belgische nationale feestdag is gisteren luisterrijk gevierd. Tusschen Roemenië en Servië is een verbond gesloten. Op het gisteren geëindigd Intern, congres voor kinderbescherming heeft Nederland zijn onthouding van stemmen oner door bet congres genomen besluiten gemotiveerd. Het ligt In de bedoeling van den Minister van Arbeid de Ziektewet zoo danig te wijzigen dat gelegenheid gege ven wordt tot verzekering bij de bijzon- iere ziekenkassen en bij die van de Raden van Arbeid. Het passenbureau van het Dultsche consulaat-generaal te Amsterdam deelt mede Volgens een besluit van het Dultsche Ministerie van Finantiën d.d. 23 October 1919, kunnen naar Duitschland reizende oersonen de meegenomen bedragen aan «eld door een, vanwege het «Grenzübe' wachungsamt* uitgereikte verklaring bin nen 4 weken in denzelfden vorm (bijv. cheques, wissels en dergelijke) weer uit roeren, Daar de reizigers dikwerf bij de neenreis verzuimen zich een dergelijke 'oklaring te doen afgeven, is het gevolg laarvan schade en tijdverzuim, wannee zit de meegenomen gelden bij de 'erug- eis geheel of gedeeltelijk weer uit Duitschland willen uitvoeren. Naar Het Schip meldt is in de eerste zes maanden van 1921 het ver keer in de havens van Rotterdam, Ant werpen en Hamburg in vergelijking met hetzelfde tijdperk van 1920 geweest. Rotterdam 1921 4088 schepen, 5.390 462 tonnen; 1920: 2175schepen, 2.721.424 tonnen. Meer 1913 schepen, 2.669 038 tonnen. Antwerpen 1921 4046 schepen, 5 394.085 tonnen; 1920: 3928schepen, 4 356 615 tonnen. Meer 118 schepen, 1.037.470 tonnen. Hamburg 19213437 schepen, 3.871.239 tonnen 1920: 2183 schepen, 1641077 tonnen. Meer 1254 schepen, 2 230 162 tonnen. Rotterdam is dus blijven inloopen op Antwerpen en heeft den achterstand weder met 41000 ton verkleind. Bedroeg deze -1 Juli 1920 1.635.191 ton en 1 juni 1921 44.726 ton, op l Juli 1921 bedraagt hij nog slechts 3623 ton Menschelijkerwijze gesproken is het nu zeker, dat in Augustus de achterstand zal zijn ingehaald en dan dadelijk met een 40.000 ton tegelijk. De Nieuwe Waterweg in zijn geheel is nog steviger op Antwerpen uitge loopen. Want in het eerste halfjaar 1921 heeft hij een verkeer gehad van 4872 schepen van 6 250 660 ton tegen 2492 van 3 007 078 ton in hetzelfde tijdvak 1920, dus een vooruit gang van 2380 schepen van 3.243.582 ton d.w. De vooruitgang sinds 1920, uitgedrukt in percentages, geeft het volgend resultaat: 87,9 resp. 98,7 pCt., Antwerpen 3 resp. 23,8 pCt., Hamburg 57.4 resp. 135.7 pCt. Wat het aantal schepen betreft is dus van den vooruitgang den Nieuwen Waterweg buiten beschouwing latende de volgordeRotterdam, Hamburg, Antwerpen. Waf de tonnage betreft is de volgorde van den vooruitgang ook weer den Nieuwen Waterweg buiten beschouwing latende Hamburg, Rotterdam, Ant werpen. De absolute volgorde qua aantal sche pen is: Rotterdam, Antwe pen Ham burg en qua tonnageAntwerpen, Rot terdam, Hamburg. In beiderlei opzicht is er dus ten op zichte van 1 Juni j.l. geen verandering gekomen in de volgorde. De conclusie uit deze cijfers ten op zichte van Rotterdam is dus zéér gun stig. 1 Augustus a s. verwachten we Rotterdam in beide opzichten op de eerste plaats in de rangorde te zien staan en dan zal het zoowel in relatief als in absoluut opzicht, vergeleken bij 1920 aan' het hoofd staan van de drie grootste havensteden van Europa's vasteland. - Over de tooneelen in de westelijke strafgevangenis te Pittsburg wordt nader gemeldZes honderd gevangenen sloegen Maandag aan het muiten en er kwam een hevig gevecht met de be wakers. Deze waren genoodzaakt op de gevangene® te varen. Verscheidene® hunner verkeereo In levensgevaar. Zes vas de muheliagen zijn neerge schoten, twee liepen ernstige verwondin gen op en een aantal bewakers bekwamen kwetsuren. Een g'oo* deel van de gevangenis Is afgebrand. Siaats- en stedelijke politie werden opgeroepen om den opstand te onderdrukken en ook burgers hielpen. Eokele brandweerbrigades hadden de handen vol om de vlammen meester te worden. Men zegt dat het oproer Is vooraf gegaan door een lange periode van on tevredenheid. Eokele van de mannen ondergingen een langdurige straf, velen van hen verkeerden in wanhopige stem ming. Werklieden zijn thans bezig de schade door de gevangenen aan de electrlschc geleidingen toegeb'acht te herstellen. Te Parijs kon men dezer dagen een Indlaansch opperhoofd, den Grooten Sperwer, van de Seneca Indianen, aan aet hoofd van een troep padvinders zien wandelen. Hij was gekleed in een fijn geborduurd gewaad, terwijl zijn haar getooid was met tal van witte veeren, waarvan elk een roemrijke episode uit de geschiedenis van zfln stam vertegen woordigde. Zooals van zelf spreekt, had deze «echte» padvinder veel bekijks van de zijde der Parijzenaars. De groote Sperwer is Chief Scout Mister van Amerika en hij Is naar Frankrijk gekomen, om de Fransche padvinders een en ander van zijn kennis van het leven in de bosschen mede te deelen. Zondagavond heeft hij nabij Crolx Saint Ouen in he\ bosch van Compègne «les» gegeven in het spoor zoeken, eten koken op kampvuren, enz Hij zal tot einde Augustus te Comp égne blijven om daarna te vertrekken naar Corcy, waar hij In de bosscben van Viller Cotterets een dergelijk onderricht zal geven. Maandag is in de nabijheid van het exercitieterrein te Alt-Grabow (bij Maagdenburg) een boschbrand uitge broken. Io korten tijd breidde de brand £lch aanmerkelijk uit. Op dit oogenblik zijn ongeveer zesduizend morgen door net vuur aangetast, dat ook reeds op le barakken is overgeslagen. Maandag heeft op den voorlaatsten dag der P immersche zeilwedstrijden usschen Hernlgsdorf en Swlnemüode een ernstig ongeluk plaats gehad. Een Oooge zee sloeg het zeiljacht van een oaikier uit SwlnemUade op ongeveer 1 K M. afstand van den oever vol water, zoodat het zonk. Drie personen die z»ch in de boot beven den verdronken. Te Palaiseau (Frankrijk) speelde een kleine jongen van negen jaar, Marcel Rambault, met een Duitsch ge weer, dat hij van zijn vader gekregen had. Deze had gemeend, dat het absoluut ongeladen was. Ongelukkig was er een patroon in het magazijn geblevenhet kind legde aan op zijn vader, haalde den trekker over en de vader werd op slag gedood. Tengevolge van een ontploffing ontstond brand in de asphaltfabrieken van Warner Quinlan, in Linden (New- Jersey). Brandend asphalt een opper vlakte van vijf acres bedekkend, stroomde uit op het Stateneiland-kanaal, vlak tegenover de stad New-York Veertig schepen van de shipping board lagen in de nabijheid aan de kade. Slechts met de grootste moeite gelukte het de vaartuigen te redden. Hier volgt een statistiek van het aantal spoorwegrampen, die in Frank rijk voorkwamen, van 1910 tot op den huidigen dag, uitgezonderd de jaren 1914, 1915 en 1916 en waarbij personen gedood of gewond werden. In 1910 gebeurden 202 ongelukken met 97 dooden en 828 gekwesten in 1911, 207 ongelukken (60 dooden en 582 gekwetsten)in 1912, 205 onge lukken (50 dooden en 754 gewonden) in 1913, 142 rampen (60 dooden en 513 gewonden); in 1917. 116 onge lukken (642 dooden en 1206 gekwets ten)in 1918, 147 ongelukken (413 dooden en 1701 gekwetsten; in 1919, 107 ongelukken (271 dooden en 1064 gekwetsten); in 1920, 144 ongelukken (122 dooden en 1184 gekwetsten). In de kolenmijn „Blantereferme" te Uddington had gisteren een ernstig ongeluk plaats, waarbij drie arbeiders gedood werden. De ontploffing werd veroorzaakt door het grauwvuur. Teneinde de snel toenemende smokkelarij van verboden dranken in de Vereenigde Staten langs de kust van New-Jerey, tusschen Atlantic City en Kaap May, spoedig tegen te gaan, hebben de autoriteiten besloten, de be wakingspatrouilles te vervierdubbelen. Volgens inlichtingen, welke door deze autoriteiten ontvangen zijn, zouden de „geheimzinnige schepen", welke steeds in deze wateren gezien worden, niet anders zijn dan vaartuigen, welke voor de dranksmokkelarij dienst doen. Hun lading wordt soms des nachts in Jdeine bootjes aan land gebracht, soms ook worden kisten met den geestrijken inhoud op vlotten gezet, welke op van tevoren afgesproken plaatsen aan de golven worden prijsgegeven en van den wal af worden opgepikt. Men heeft reeds verscheidene van deze vlotten drijvende gevonden in de laatste twee weken. Meu schrijft uit Maassluis aan de >Amst.< Ia de vensterglasfabriek alhier hadden twee ongelukken plaats. Terwijl een werkman een stuk glas op den schouder droeg, brak het en sneed hem een nek spier door. Het andere ongeluk was van oog ernstiger aard. 'n Broer van boven- genoemden werkman zou een lorrie van een luchtspoorweg schuiven precies onder een bok, die aan een ketting hing. Onverwachts echter brak hiervan het sluitstuk, met het droeve gevolg, dat de bok boven op den werkman neer kwam en dezen zoodanig kwetste, dat hij enkele uren later overleed. Te Hillegom is giiieravond de 19- j*nge B. M. in een sloot gevallen en ver dronken. In de Z anlandsche badinrichting, te Wormerveei-Zsandjjk, is gisteren een Am sterdammer, genaamd KI. en werkende in een keimtsvermtkeiijkheid op de Wormer- -eetsche kermis, bij het zwemmen verdronken De oveiledeue had vermoedelijk kiamp ge kregen in het water. Voor het Paviljoen te Haarlem is Woensdag de 8-jarige fi. H, die onverwachts de rails overstak, door een tram overreden en gedood, - Gisteren is een Chinees in perceel Stiinozastraat 10 in den Haag beroofd van t 2300. Als verdacht hiervan z(jn twee per- souen aangehouden, De Maas te Areen is zoo laag, dat verleden Zondag in de rivier een voetbal wedstrijd is gespeeld. Er werden foto's ge nomen midden in de Maas meldt deLtmb. Koerier. I het mnsenmgehoaw van het Ne- derlandsche Openlucht Museum aan den Schelmschenweg te Arnhem is, tengevolgc v*n zelfontbranding van in ijjnolie gedrenkt katoen, een begin van brand onfstaan. Door yd ge ontdekking en snel ingrijpen werd g vaar voor de verzamelingen voorkomen. Op het baanvak Emmerik-Euopel he-ft een passagier een doaaue-ambienaar uit Vilten neergeschoten, die het openen v r> twee zware pakken van hem ejschte. De moordei aar trok aan de noodrem eu traebtu te ontvlochten. Men wist hem echter te achterhalen en na ëen heftig gevecht in te rekenen. De pikken, welke de uuoordenaar- een slotemaker ait Rheydt - niet had willen openen, bleken zil'eren voorwerpen, een groote hoeveelheid Nederlandsche goudgeld en kerkgerei te bevatten, WAALWIJK. Eieren 14 cent. Varkens 15—23 gulden per stuk. Waalwijk, 22 Juli 1921. Voor afdeeling Orgel slaagde bij het te Tilburg gehouden examen op de R.K. Leergangen, muziekconservat rium afd. Kerkmuziek, de heer J. Verhoeven. Wij wenschen den Jeugdigen musicus met dit behaalde succes proficiat. Ia ons vorig' nummer wezen wij op het slechte bezoek der Wa&lwijkers aan de Rijksvakschool, hetzelfde kan met evenveel of nog met meer recht gezegd worden van de Middelb. Handelsdag school. Daar toch ontvangen jongens van ongeveer 14 jaar middelbaar onderwijs, dat zij noodig hebben In hun later leven, welke richting zij ook uitgaan en dat niemand die daartoe eenlgszins In staat is in den tegenwoordigen tijd zijn kin deren mag onthouden I Voor den nieuwen cursus zijn toege laten ééa uit Waalwijk, 1 uit Besoijen, 1 uit Baardwijk, 4 uit Sprang, 3 uit Vriihoeve enz. Commentaar overbodig 1 - Door het bestuur van den Bond van R K. Stateckieskringorganisatles in den kieskring den Bosch, is aan de verschillende besturen der kieskringen eene circulaire gericht, om er voor te zorgen bij de nadering der verkiezingen van 1922, dat <le organisatie der R. K. Staatspartij zoo goed mogelijk zij en daarvoor tijdig maatregelen te nemen. De organisatie moet vóór het einde van dit jaar volkomen in orde zijn en het winterseizoen voor de propaganda wor den gebruikt, alsook de organisatie der vrouwen. Woensdag vergaderden te 's Bosch het Bestuur van de Federatie der Dloc. R. K. Volks- en Werklledenbonden met de Dagel. Besturen van deze bonden, om aan de hand van een werkplan te bespreken, hoe de bijzondere propa ganda In de maand November moet worden geregeld en geleld. Volkomen overeenstemming werd be reikt en de Dloc. Bondsbesturen zullen in bunne kringen de voorzitters van de plaatselijke werkliedenverenigingen of volksbonden op de hoogte stellen. Algemeene samenwerking is dus te verwachten en zoo belooft de Propa- gandamaand van November een schitte rend succes voor de R. K. Arbeiders- beweging. Aaa het afdeeliapvêfsisg der Staten van Noordbrabant ontleenen wij ten aanzien van de subsldieering van Openbare leeszalen het volgende Ia verschillende afdeelingen werd het nut der openbare leeszalen voor de volksontwikkeling in twijfel getrokken en waren sommige léden van oordeel, dat de provincie aan deze in het ge heel geen subsidie meer moest verlee- nen, terwijl enkele leden waren voor een geleidelijke vermindering van deze subsidie, zoodat deze tenslotte zon op houden te bestaan. Andere leden juich ten het subsidieeren van openbare lees zalen van harte toe, daar zij deze voor den tegenwoordigen tijd beschouwden als een noodzakelijken factor voor de volksontwikkeling. Meerdere leden waren van meenng, dat bet gewenscht Is, dat Ged. Staten een voorstel indienen tot regeling der voorschriften waaraan een openbare leeszaal zal hebben te voldoen ter verkrijging van een provinciaal sub sidie. Eenige leden wenschten het ma ximum subsidie-bedrag voor Iedere lees zaal te zien vastgesteld, ia den geest zooals dit reeds het handels- en vak onderwijs bij reglement is geregeld, terwijl enkele leden de voorkeur zouden geven aan het vaststellen Van een totaal subsidie-bedrag door de Staten voor alle leeszalen, zooals dit b.v. geschiedt voor de drankbestrijding. Weer andere leden waren van gevoelen, dat de pro vincie, wanneer ze openbare leeszalen subsidieert, neutrale en R. K. instellin gen van dien aard op voet van gelijk heid moet behandelen, mits deze niet in strijd zijn met de openbare orde of goede zeden, terwijl sommige leden In dezelfde gemeente geen tweede leeszaal zouden willen subsidieeren, in dien reeds voldoende In de bestaande behoefte der bevolking ten deze is voorzien. Behoudens de gemaakte algemeene opmerkingen kon de overgroote meerder heid van nagenoeg alle afdeelingen zich vereenigen met het eerste ontwerp-besluit (tot handhaving van het in Juli 1920 genomen besluit Inzake de subsldieering) en de C. v. R. stelt voor, te besluiten overeenkomstig het voorstel van Ged. Sateo. Het tweede ontwerp-besluit (om af wijzend te beschikken op de aanvraag van de Openb. Lteszaal en Bibliotheek te B eda) gaf in alle afdeelingen aan leiding tot uitvoerige gedachtenwisseling. Met algemeene stemmen werd in een der afdeelingen besloten tot hetverleenen der gevraagde subsidie, mits De Tribune van de leestafel verdwgnt en het rijk ook subsidieert. Een andere afdeeling. verklaart zich met op een na algemeene stemmen voor het ontwerp-beslmt van Ged. Staten. Het lid, dat tegenstemde, zon subsidie willen verleenen, mits De Tribnoe den bezoekers op hun verzoek onder couvert werd ter lezing gegeven. Een afdeeling vond in het ter lezing leggen van de Tribune geen aanleiding om niet te subsldeeren. Bij overgroote xieerderheld werd besloten, het gevraagd -ubstdle toe te staan, mits het rijk ook een bijdrage verleent, In een afdeeling Is men met 4 tegen 3 stemmen voor het verleenen van sub sidie, in een andere afdeeling Is de meerderheid tegen het verleenen der subsidie, terwijl een afdeeling aanhouding wenscht tot nadere Inlichtingen, welke Ged. Staten hebben gevraagd, zullen zijn ingekomen. De commissie van rapporteurs stelt voor, de beslissing over het tweede ont- werp-beslnit aan te houden tot de na jaarszitting, In de hoop dat dan de toe gezegde nadere gegevens van het be stuur zullen zijn Ingekomen en wellicht verschillende nu tegen het verleenen dezer subsidie in de afdeelingen aange voerde bezwaren, daardoor zullen komen te vei vallen. Met het derde ontwerp-besluit (om Ged. Staten te machtigen tot subsldle- verleentng tot ten hoogste het percentage van 1920, mits de betrokken leeszaal rijkssubsidie ontvangt, terwijl voor 1922 slechts 75 pCt. van het bedrag kan worden gevraagd)* kon de grootste meer derheid der afdeelingen zich vereenigen, daar men het verleenen van het provin ciaal subsidie over het algemeen wilde afhankelijk gesteld zien van een rijks bijdrage. In een afdeeling wilde men een uitzondering maken voor de R K. Openbare Leeszaal te Bergen op Zoom, daar deze niet In de gelegenheid Is ge weest over 1921 een rijkssubsidie aan te vragendeze afdeellog zou dus het gevraagde subsidie aan het bestnnr van genoemde leeszaal over 1921 willen toe staan. In een andere afdeeling maakte men bezwaar tegen de volgende in het ontwerp-besluit voorkomende restrictie,- n.l. «dat voor 1922 andermaal subsidié kan gevraagd worden, maar dan tot een op 75 pCt. verminderd bedrag en zij derhalve het overige zoo noodig van de gemeente hebben te vragen*. Dit noemde men de doodsklok lolden over het bestaan van menige openbare lees zaal. De meerderheid der commissie stelt voor, in deze te besluiten conform het voorstel van Gedeputeerde Staten. it echo mil in mm

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5