91ESS9 y i HET ZUIDEN Tweede Blad. BINNENLAND. Gemeenteraad, BUITENLAND Gemengd Wieuws. Adverteert in dit Blad f BESOIjEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 9 Augustus des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. Verwiel. Ongeveer 6.15 tiur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren A. Blok en F. Passier. De notulen der vorige en voor-vorige vergadering worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring der verordening op de keuring van waren. b. Idem tot goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het schoolhuis aan den heer Surig tot 31 October. c. Schrijven van de vereeniging Ko ninginnedag waarin ze rekening en ver antwoording doet van de geplaatste kiosk. Ondanks dat de grootste zui nigheid is betracht is er een tekort van f 34.35. De totale kosten hebben bedra gen f 1834.35. Genoemd bestuur vraagt dit tekort alsnog door de gemeente te willen doen dragen. Tevens verzoekt ze eene sub sidie om de verjaardag van H. M. de Koningin waardig te kunnen vieren Wordt besloten dit schrijven in han den te stellen van Burg. en Weth. 2. Benoeming Commissie tot onder zoek der reclames Hoofd. Omslag 1921 De Voorzitter zegt dat een 25-tal reclames zijn ingekomen. Het beste ach hij het deze weer, evenals een vorig jaar, te doen onderzoeken door eene Commissie. Tot Commissieleden worden benoemd de heeren L. Verwiel, J. Groenen en F. Passier. 3. Aanbieding der gemeente rekening over 1920. De ontvangsten hebben bedragen f323.180 43, de uitgaven f 312 753.33, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 10437.10. Besloten wordt van dit bedrag f 5000 over te brengen op het dienstjaar 1921. 4. Wijziging der begrooting dienst 1920. Conform het voorstel van Burg. en Weth. Wördt besloten". Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. - De beraadslagingen der expertcn, die aan den oppers en raad advies moeten uitbrengen betreffende een ver deeling van Opper-S'Uzië, zijn tot nu toe zeer langdurig en moeilijk geweest. In Engeland schijnt men intusschen den toestand gunstig te beoordeelen en op een spoedig compromis te hopen. Als niet alle voorteekenen bedriegen heeft Frankrijk in het Opper-rSilezische geschil zakelijk reeds toegegeven en is hetgeen er nu gebeurt niet veel meer dan een vertooniog om de positie van het kablnet-Briand te redden. Die con clusie vindt steun in de houding van de Fransche pers, die met uitzondering van de Echo de Paris zichzelf de uiterste reserve oplegt omdat zij beseft dat het behoud der alliantie op het spel staat. De correspondent van de N. R. Crt. ie Parijs heeft uiteengezet hoe voor- deellg het door den Oppersten Raad goedgekeurde stelsel voor de Duitschers is. Van de vijf groote steden in de nijverheidsd: iehoek hebben vleriKatto- witz, Köaigshü te, Beuthen en Gleiwitz bij de volksstemming een Duitsche meerderheid van meer dan 2/3 opge leverd, zoodat ze zonder meer aan Dultschland zullen worden toegekend. Slechts in Hindenburg blijft de Duitsche meerderheid, hoewel groot, beneden de 2/3. Deze groote steden en hun om geving beslaan echter niet het geheele nijverheidsgebied. Het heet dat de des kundige commissie, die thans nagaat in hoeveel van elkaar onafhankelijke sferen de industriedriehoek kan worden ver deeld er gisteren reeds zestien had afgebakend. Daaronder'zullen er allicht zijn, die Polen kunnen worden toegekend zonder noemenswaarde schade te doen aan de saamhoorigheid van het gebied. Hoe de Polen op een dergelijke ont knooping zullen reageeren kan slechts de tijd leeren. De Opperste Raad schijnt er niet gerust op te zijn en is volgens de Times overeengekomen de beslissing over de verdeeling niet te publlceeren, voordat de Entente-commissarissen te Oppeln zijn teruggekeerd en daar de noodige maatregelen ter handhaving van rusten oide hebben getroffen. Wellicht zal daartoe ook het zenden van ver sterkingen behooren. In dat geval zou het nog gsraim&a tijd kunnen duren voor de beslissing wereldkundig wordt. Tengevolge van een ernstige stag natie lu het treinverkeer in Rusland, neemt de hongersnood nog toe Intusschen wordt gemeld, dat de Amerikaansche gevangenen zijn vrijge laten voorwaarde door Amerika ge steld zoodat eerlang de in de Bai- tische ha'ecs opgeslagen voorraden naar Rusland zullen worden gedirigeerd, De fiaantieele conferentie te Parijs heefc over de verdeeling der bezettiogs kosten ondethandeld. De moeilijkheid is, dat sommige landen te veel, andere veel te weinig van de door Dnitschlaad gedane stortingen hebben ontvangen. Voorgesteld wordt nu de waarde van het Saargebied en der aan Engeland geleverde schepen In de rekening te betrekken. De Washlagtonsche correspondent van de »Philadelphla Public Ledger* publiceert uitvoerige details van een plan, dat aan de Washicgtonsche con ferentie zal worden voorgelegd ter re geling van de voornaamste vraagstukken in het Verre Oosten. Naar verluidt moet dit plan den steun ondervinden van een invloedrijken persoon in de regeering van Harding. Het plan omvat in de eerste plaats een veiklaring dat China ondeelbaar, souvereln en onschendbaar is. De bedoeling van dit beginsel is, dat terwijl de Cbineesche bestuurs-souvereini- telt over al het Chlneesch gebied, dat zich thans in andere handen dan in Chineesche handen bevindt, of niet order Cbineesche controle staat, wordt hersteld, een «internationale raad* in het leven wordt geroepen om China te beveiligen tegen territoriale berooving of economi sche uitbuiting. Voor de behoefte van Japan aan ex pansie-gebied voor zijn overbevolking stelt het plan het onbewoonde en onont wikkelde vasteland van Azië, grenzende aan de Japansche wateren voor. Dit zal worden toegewezen uitsluitend voor emigratie en economische ontwikkeling en niet ten behoeve van politieke of territoriale uitbreiding. In dit verband wordt speciaal genoemd de Chineesche Naar wtj vernemen is als gevolg van op het Departement van Buitec- landsche Zaken gehouden conferenties van de betrokkene departementen van algemeen bestuur een vereenvoudiging der vckeersformalltelten in onderzoek, c.q. afschaffi g van reisvisa ten aanzien van sommige landen. Men meldt uit Kopenhagen «Poliiiken* verneemt, dat hier hit volgende jaar een groote Nederiandsche tentoonstelling zal worden gehouden, waarschijnlijk op het geheele Tlvoli- terreln, welke een beeld zal hebben te geven van Nederlana's kunnen op bet gebied van kunst, nijverheid, kunst nijverheid, landbouw, enz. Er is dezer dagen een Deensch comité opgericht, dat zal helpen bij de voorbereiding van de tentoonstelling. Het Is niet uitgesloten, dat het ver wachte bezoek van Koningin Wiihelmina aan het Deensche hof tegelijkertijd zal plaats vinden, Dinsdag 9 Augustus vergaderde het R.K Vakbureau met zijn aangesloten bonden ter behandeling van de voor gestelde wijziging op de Arbeidswet 1919. De vergadering plaatste zich op het standpunt, dat het arbeidersbelang eischt dat de voorgestelde wijzigingen objec tief worden bezien. Doet men dit niet, dan komt men er toe te handelen als zeker „arbeiders"-orgaan, dat niet beter wist te doen dan terstond na de bekend making van de wijzigingen te schrijven over de „verknoeide" Arbeidswet. Een dergelijke tactiek mag men uit politieke partij-overwegingen gewenscht of zelfs noodig achten, het arbeidersbelang wordt er echter door geschaad, omdat men de groote sociale beteekenis van de Arbeids wet ondermijnt. Dat een Arbeidswet meer moet zijn dan een automatische regeling van den arbeidstijd schijnt sommige voorlichters te ontgaan. Het beginsel van „zelfdoen" neerge legd in artikel 28 kon niet worden aan vaard gelijk dit nu wordt voorgesteld. De Ode aa&zovec Ieders, door Ms,*. -» Bij dc platen. De domaniale mijn té Kerkrade. Als 't ernst wordt, door Theo Wuiterkess De marmeren plaat, door Hooguéven Wat men al nier leest. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. i vergadering wilde het beginsel kolonie Mmdsjoerije, te ramen met be- aanvaarden wanneer paalde gebieden van 't Zuid-Oosten van jen eerste alleen nationale arbeiders- Sibrrië, grenzend aan Mandsjoerije en vakbonden de bevoegdheid zouden heb- Korea. China, Japan en alle andere landen zullen het recht hebben alle emigranten vao i mden uit te sluiten, behalve leden van de tnteltectueele kiasseo van andere tanden, met inbegrip van de bandels- wereld. In afwachting van het rapport der dë-kuadige commissie over Opper-Sile- zië, heeft de Opperste Raad de Oostcr- scbe kwestie ter sp-ake gebracht. Naar het officieel communiqué de besprekingen meldt, zal men in hei Grieksch-Turksche conflict niet tusschen- belde komen. Men zal de tot hiertoe gevolgde onzijdlgheidspolltiek voortzet ten, die echter geen beletsel wordt voor de vrijheid van den privaten handel. W'j kunnen daaraan nog toevoegen, zegt de Msb. dat die hasdelskwestir Engeland bijzonder ter harte ging en Lloyd George heeft ook de stelling ont wikkeld, dat de neutraliteit dan ook niet toelaat embargo te leggen op aankoopeu, daar door particulieren gedaan zoolang de regeering niet tusschenbelde koran. Dit wordt nu een punt van de conferentie, waarover geen oneenigheid bestaat en Brland kon dan ook verklaren, dat de embargokwestie dóór Lloyd George wordt gezien op dezelfde wijze als door de Fransche natie. Wat de kwestie van de bemiddeling betreft, werd ook de unanimiteit gemak kelijk verkregen. Want erkend moest worden, dat geen van beide oorlog voerende partijen die gevraagd hebben, daar trouwens beide overtuigd zij», dai bemiddeling op een echec zou ultloopen. Het besluit was dus voor de baad liggend, n.l. een resolu ie, waarbij de geallieerde regeeringen zich dc mogelijk heid voorbehouden haar bemiddeling aat> te bieden, maar meenen, dat het oogen- blik nog niet is aangebroken, waarop dit met succes kan gebeuren. De eigenlijke moeilijkheid in de Oos» tersche kwestie werd ook aangesneden, doch, zooals gewoonlijk, werd deze naai een deskundige commissie verwezen. Lloyd George heeft wat Constanti- nopel betreft en de vrijheid der Zee straten erop geweze», dat de bezetting daarvan van de geallieerden eischt vrij belangrijke troepenmachten te onder houden en dat de Britsche belasting betalers niet veel lust hebben langdurige expedities te bekostigen. Do militaire deskundigen moeten nu maar uitzoeken, wat er zal kannen gebeuren. De kwestie der Duitsche luchtvaart heeft eveneens een onderwerp van be spreking uitgemaakt. Over het algemeen is men in Frankrijk en Engeland tot hiertoe zeer optimistisch gestemd over het verloop der bespre kingen van den Oppersten Raad en ver wacht men in alle kwesties een bevre digende oplossing. ben om afzonderlijke regelingen met de werkgevers te maken Ten tweede, deze regelingen alleen zouden worden erkend wanneer zij bij collectief contract zouden zijn getroffen De 45-urige werkweek zou de basis moeten blijven van de overeenkomst Men zou alleen de 160 overuren con tractueel kunnen verdeelen. Ten derde, dat niet enkel van het bepaalde in de artikelen 26 en 27 zelden gebruik zou worden gemaakt doch dat ook over het algemeen meer naar nauw gezette toepassing dan naar afwijking van de wet zal worden gestreefd. De vergadering erkende de goede gevolgen die de wijzigingen van art. 28 zullen kunnen hebben wanneer de werk gevers de sociale beteekenis naar de juiste waarde schatten. Uitvoerig is nog gediscuseerd over de wijzigingen van paragraaf 4 Bak- kersarbeid. Algemeen was men van gevoelen dat er geen voldoende redenen zijn om den nachtarbeid zij het in continu in te voeren. Men achtte het een groote verbetering dat er een algemeen verkoopverbod komen zal voor des morgens 10 uur. - Aan den grooten optocht bij ge legenheid van het Boerenbondsfeest te houden in den Bosch op 17 Aug. a.s. zullen 180 afdeelingen deelnemen. De 9toct wordt opgeluisterd door 24 praal wagens en 50 muziekkorpsen, benevens honderdtallen vaandels. De Ned. R.K. Naaisters en Kleer- makersbond »S Gerardus Majella* houdt haar 10de jaarvergadering op Zondag 2i en Maartdag 22 Augustus a.s in het Gebouw der R.K Weiklledenvereeniging Kromme Nieuwe Gracht 1, Utrecht. De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende PlatenGeen oorlog meer (4 foto's) Twee Mohamedaansche priesters. De groote Moskee te Kaapstad. Zoekplaaije. De domaniale mijnen te Kerkrade (3 foto's). Het wereldcon gres der Esperantisten te Praag (2 foto's). De kellnersstaking. De herbouw der Leuvensche universiteits-bibliotbeek. St. Franciscus (2 foto's). Uit het klooster verjaagd, naar de schilderij van C. Haeberlin, Bloedige nederlaag der Spanjaarden in Marokko (5 foto's). Het nieuwste snufje op tramgebied. De brand in het Palais d' E te Zand poort (2 foto's). - De auteurs van 't Ltmburgsch volkslied (2 foto's). Het hoofdbestuur van den Noord-Brabant- sehea boerenbond (2 foto's). De nieuwe wielerbaan te TilburgTurn- feest op Clingendaal te den Haag. Ook een wereldkampioenschap. Een reis om de wereld in 52 dagen. Hoe de krant gelezen wordt, naar een tee- kening van Jan Wiegman. Tekst: Het vrouwtje uit Amerika, een vroolijk verhaal door E. H. Uyiings, Dat vrije volk zijn wij Voor het perceel der firma Gruyters in de Tu-fstraat te Zutfen, dat verbouwd wordt, verzamelde zich Dinsdagavond een aantal metischenmen hoorde dui delijk lawaai, alsof er gewerkt werd en dat mag immers tegenwoordig niet meer vanwege den achturendag 1 Fluks liep een werkman naar de politie, om te klagen dat daar achter de schutting de Arbeidswet werd oveitreden. De politie kwam eens kijken en toen bleek haar, dat de aannemer en de eigenaar van bet perceel bezig waren met steenen bikken. Die mogen dat, gelukkig, nog doen als ze willen. En dus behoefde er geen proces-verbaal te worden opge1 maakt. »Zutf. Crt.« In de gevangenis te Steln. aan de Douau is onder de gevangenen een op stand uitgebroken, welke door militairen moest worden onderdrukt. Bij een ge vecht dat ontstond, werden drie gevan genen gedood en een aantal ernstig gewond. De Fransche avlaieur Peltier Dorsy beeft, vergezeld van zijn mecanciën, den tocht Parijs—Boekarest zonder op tus- schenstarions te landen, met goed succes volbracht. Gistermorgen is een leerling-avia- eur, korporaal Goffio, die van het v iegkatnp te Evere (bij Brussel) was >pgestegen, te Konlogsloo met zijn toe stel gevallen en gedood. Volgens de Evening News had de onlangs in verband met de regee- ingswlsscling in de Vereenigde Staten van zijn post ontheven Amerikaansche gezant te Parijs, Hugh Wallace, even voor zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten, een buitengewoon onfortulnlijken kaartavond Hij speelde baccarat in de Jocky Ctub te Parijs, een der meest exclusieve F ansche clubs, met een io oudaine Fraosche kringen welbekende figuur» gtaaf X. De fortuin was hem bijzonder onwelgeziod, doch daar de gezant niet iemand is, die spoedig den moed verloren geeft, speelde hij door, iotdat bfj fcgea het eind van het speel avondje 600.000 francs verloren had Toen betaalde hij met een cbèque, wenschte het gezelschap goeden nacht en vertrok. In het gehucht Radicale (Corsica) is een landbouwer getroffen door eet» geweerkogel op het oogenblik, dat hij zijn gelten ging laten drinken aan een fontein. Wie het schot gelost heeft, is onbekend. Men vermoedt met een wraak neming te doen te hebben. Toen te Zlglltafa een brigadier der gendarmes de kazerne binnentrad, weer klonken eensklaps twee schoten. Io het achterhoofd getroffen, viel de mau mors dood op den grond. Te Olmetto kreeg een 18-jarlge jonge» uzie met een 40-jarlge man. Revolver schoten werden gewisseld en beiden liepen ernstige verwondingen op. In de belde laatste gevallen vermoedt men ook dat wraakecmbg io hel spel is. 15 Augustus a.s. hoopt de heer C. J. Disco den dag te herdenken waarop hij 75 jaren werkzaam is geweest ter drukkerij, eerst gedreven door de firma Verkouteren, daarna door de N.V. Bet gen op Zoomsche Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij en thans door de firma P. Harte, te Bergen op Zoom. Te Oudepekela zijn gistermiddag het gemeentelijk werkhuis met alle bij gebouwen en een dubbele behuizing, bewoond door de Groot en Hulzebos, afgebrand. Alles was laag verzekerd. Door watergebrek bestorid er eenigen tijd groot gevaar voor ongeveer een mtllloen kiiogram stroo van de carton- fabriek Erika. Onder de gemeente Heel (Limburg) zijn gisteren 20 hectaren dennenbosch en berkenhout afgebrand. Tusscheo Llerop en Mierlo (N -Br.) heeft gisteren een groote bosch- en heidebrand gewoed. Te Heeze (N.-Br.) Is gisteravond de borstelfabriek van den heer Boon afgebrand. De fabriek was verzekerd. Het 9-jarige zoontje van schipper G., uit Hoek van Holland, Is gisteravond in de haven te Voorburg verdronken. De hiken van de onder Oostkapelle bij het zwemmen verdronken heer en dame, zijn aan het strand te Vrouwc- polder aangespoeldzij lagen ongeveer 100 M. van elkaar. Te Mlnnertsga Is door een auto, bestuurd door den eigenaar, een kiQd van vier jaar overreden. Het kind was terstond dood, De bestuurder treft geen schuld, daar het kind plotseling vlak voor de auto liep en de bestuurder onmogelijk bijtijds kon stoppen. Woensdagmiddag heeft op den Utrechtschen Weg bij Arnhem een erastig o&gcink p&sds s^pA. meisjes, van 20- a 22-jarlgen leeftijd, wonende Albert Cuypstraat te Amster dam en logeerende bij een familie te Arnhem, fietsten in de richting Ooster beek en werden ter hoogte van de Brink achterop gereden door een auto. Een van de meisjes fietste links van den weg op het rijwielpad, de andere rechts. Op het waarschuwiogssignaal van de auto stuurde laatstbedoeld meisje naar links en kwam daardoor voor de auto. De chauffeur haalde ook naar links uit, waardoor het op het rijwielpad rijdende meisje werd aangereden en tusschen de auto en een paal werd gedrukt. Zij kwam er met eenlge schrammen en een totaal verbrijzelde fiets af. Het meisje, dat links was uitgeweken, sprong van haar fiets en werd door de auto over reden. Na eenlge oogenbiikken is zij overleden. In de nabijheid van de plaats van het ongeval reed een meisje uit Gro ningen, die van het gebeurde zoo schrok, dat zij tegen een hoop steenen opreed en daarbij verwondlgen opliep, die haar overbrenging naar het Elisabethsgesticht noodig maakte. De chauffeur, die, volgens oogge tuigen, geen schuld heeft, kreeg eenlge ontvellingen. De overledene Is juffr. D. C. Dacunha. Het ,/D»gb]. v. N. B'.« meldt om rent dun moord bij Princenhsge o.m. het volgende Terwijl Zondagavond het dorp in feeste lijke stemming was vanwege het concerns der harmonie Cecilis, bevonden zich een vijftiental personen in het café van Dorst -»n den Elsakker te Beek, op een afstand ran v(jf kwartier van P. ineen huge. Onder dezen waren de verslagens Lnijven, en ver der de gebroeders M, en J. Fr. en A. N. In het ca'é ontstond een woordentwist. Kwart over elf verlieten Luijken (de ver moorde) en A. N, het ca'é. Het was een donkere avond en de weg Lg zeer eenaaam. Toen zei N, tot Lnjjken »wij gaan samen naar hnis, dan zal ik met joa eens afrekenen, net ali ik met je vader gedaan heb/ Op deze wooiden verwijderde L, zich alleen, M. Fr. echter en A. N. velgden hem, na eerst ieder een sint gehaaid te hebben van een eoogenaamden toninole». En in het nachtelijk donker heef' M. Fr. oud 21 jaar, eemg«zms beneveld door d«ank, den ongelukkige «en slag gegeven met dit stnk hout, daarbij geholpen door A. N., terwjjl de jonge broeder van Fr„ Johannes, oud 17 jaar, met zijn fietslantaarn dit gru- w-ljjk bedrjjf bjjlicht'e. Toen zy han misdrijf hadden gepleegd hebben zij bun slachtoffer badend in zyn bloed achtergelaten aan den kant van een sloot, op een afstand van circa 200 li. Van de herberg. Maandagmorgen ia Lojjkan daar gevon den, buiten bewustzijn. Spoedig is hij daarna overleden. Door het parket is Maandag in den loop van den dag een ond rzoek ingesteld. Als verdacht van de misdaad werden de drie bovengenoemde daders in bewaring gesteld. Maandagavond om ze*en urn begon het onderzoek ten gemeentehuis* te Pnncen- htge. Het werd geleid door den Officier van Justitie te Breda. Di' onderzoek duurde van s avonds 7 tot 's avonds rnim elf unr. Gedurende het onderzoek heeft M, Fr. als een kind zitten hnilen. Bij de confrontatie van het lyk zakte M. Fr. ineen. Na een langdurig onderzoek hebben de verdachten, Maandagavond bekend. Geholpen door N. heeft M. Fr. den slag toegebracht. De zeventienjarige jongen J. Fr. heeft met zjjn fietslantaarn bjjgelicht. De verslagene is ongehuwd en 88 jsar oud. De 3 schuldigen siaan niet beslist on gunstig bekend. Evenals de verslagene wa ren zij, ofschoon niet bepaald dronken, bjj hel plegen der misdaad onder invloed van drank. Gilleren zijn de gebroeders Fr. en N. onder geleide van twee rijksveldwachters nsar de strafgevangenis te Breda overge bracht. Het slachtoffer Lujjken is gistermorgen ouder B-ek begraven. Is de huidige zomer warm? C. N. schrijft in het „Vaderland" Wanneer rnen enkel afgaat op hetgeen de menschen zeggen, dan zou het ant woord op deze vraag bevestigend moeten zijn. Inderdaad zegt het gevoel ons, dat de zomer warm is. Dagen als Donderdag j.l. b.v., toen het zoo drukkend was, maken een zomer heet. En toch, als wij de temperatuurlijsten raadplegen, staan we voor een verrassing. De hoogste temperaturen, tot nog toe voorgekomen, blijven ver onder die van vroegere warme zomers. Donderdag vorige week steeg de thermometer slechts tot 27 gr. C. (77 gr. F.) en nog geen enkelen warmen dag werd een temperatuur boven 30 gr. C. (86 gr. F.) geregistreerd. Een vergelijking met een drogen en warmen zomer, dien velen zich nog goed zullen kunnen herinneren, nl. 1911, laat duidelijk zien dat 1921 niet buitenge- woon warm is. De zomer van 1911 was veel warmer. Einde Mei waren er al meer heete dagen geweest, dan dit jaar op denzeitden datum. Daarop volgde een matig warme Junimaand, die ook veel regen bracht. Nadat de eerste helft van Juli eenige

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5