Provineiaal Nieuws. Nieuws uit Hensden. Laatste Berichten. NÏÊÏÏWS UIT K#U\TSHEUYEL "TrkchibZaKKN. SPORT. IflSSZQISKI ST92SSH Marktberichten. warme dagen had gegeven, steeg de thermometer na den I9den meer en meer. Op 11 dagen steeg de thermo meter in den namiddag boven 25 gr. C., waarvan 5 dagen een maximum-tempera- tuur boven 30 gr. C. brachten. De heetste dagen waren 22 en 28 juli met 34 gr. en 35 gr. C. De laatste tempera tuur is zelfs een record geweest, sedert dien nog niet geslagen. Dit jaar telde de tweede helft van Juli slechts 4 dagen met een maximum-temperatuur boven 25 gr. C. en de hoogste thermometer stand was slechts 29.5 gr. op 18 Juli. Met de warme |ulimaand was in 1911 de hitte niet uit. In Augustus volgden nog 14 dagen, waarop de thermometer meer dan 25 gr. registreerde, en hierbij was nog een periode van 6 opeenvol gende dagen (8—13 Augustus) meteen maximum-temperatuur boven 30 gr. C. (tweemaal nog 33 gr. en eenmaal 34 gr.) Zelfs September gaf nog 4 heete dagen. Wij zouden zooiets ook dit jaar kun nen krijgen, maar zelfs dan nog zou 1911 warmer zijn geweest dan 1921. Zooals men weet, sloot de zomer in 1911 af met den beruchten storm van 30 September. Het was toen definitief uit met 't warme, droge weer, nadat zoowat alle hitte-records in Nederland ■•geslagen waren. Maar nu voelen we, niettegenstaande de bijzonder hooge temperaturen, de warmte meer dan gewoonlijk. Dit kan wel daarvan een gevolg zijn dat de stralende zonnewarmte abnormaal sterk is. Het ligt voor de hand om dit aan te nemen, omdat de hoogere lagen van den dampkring ongewoon droog zijn, welke omstandigheid er toe meewerkte, dat de warmtestraling uit het zonlicht minder in de bovenlagen opgenomen wordt. Diezelfde droogte is ook oorzaak van den weinigen regen, zoodat hier hitte en regengebrek beide het gevolg zijn van één oorzaak. In de laatste dagen schijnt in den algemeenen weerstoestand veel verande ring te zijn gekomen. Vooral in het Westen en Noord-Westen van Europa viel veel regen (hier te lande nog weinig) en op de diepe storm-depressie van Vrijdag, die met overvloedige regens gepaard gaande, naar Zweden trok, volgde reeds Zaterdag een nieuwe, welke bij Ierland verscheen. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zoolang den weers toestand heeft beheerscht, schijnt voor- loopig grootendeels afgedaan, althans van veel minder beteekenis te zijn ge worden. Het zal nu evenwel nog moeten blijken, of de abnormale droogte van de hoogere luchtlagen ook verdwenen is, doch dit is voorloopig nog niet met zekerheid te zeggen. Waalwijk, 10 Aug. 1921. Benoemd 'tot leeraa»-looit» eest er tan de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk de heer J Gedlga, thans tijdelijk. Waar van verschillende zijden ge ruchten gingen.dat eenige geprojecteerde annexaties van gemeenten niet zouden tot stand komen en ook de besprekin gen in de Provincale Staten erop wezen dat dit college over 't algemeen niet sympathiek staat tegenover al deze com binaties, hebben wij ter bevoegder plaatse ons licht opgestoken, om eens te vernemen of misschien van de voor genomen vereeniging der drie gemeen ten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, wat naar onze meening geschieden zal tegen den zin van het grootste ge deelte der ingezetenen dezer drie ge meenten, niets zou komen. Wij hebben helaas, tot o»ze groote spijt, de ervaring opgedaan, dat deze combinatie in elk geval zal doorgaan, tenminste het wets ontwerp is al in den Haag en wacht daar op afdoening. Wanneer dat zal geschieden is niet bekend, evenmin of dan alles vóór 1 Januari a.s. gereed kan zijn, zooals eerst was bepaald. Openlucht-uitvoering W. G. V. la aansluiting mat ons bericht van j.l. Zaterdag omtrent de plannen der W. G. V. kunnen wij thans onder verwijzing naar de advertentie aan 't hoofd der 4« pagina van dit blad mededeelen, dat de uitvoering aal gegeven worden door de W. O, V. en de Rjjkaeuraueaen voor de Lichamelijke Opvoe' ding op het terrein achter het Liefdegesticht der Eerw. Zusters aan den Parallelweg alhier, ingaag Zuidtjjde, a.s. Maandag 15 Aug, De pas bekroonde Harmonie ran den Gildenbond cal de clubs onder vroolijke tonen naar het terrein geleiden en gedu rende de oefeningen verschillende nummers ten gehoore brengen. Dadeljjk na aankomst op het terrein ca met de oefeningen worden aangevangen Niet alleen cal de vrjje en werktuig-gym- nastiek maar ook de athletiek worden ge ptopageerd, o.a. touwtrekken, estafette wedloop, springnummers. De prijsen sjjn matig gesteld en behoeven voor niemand een beletsel te sijn d betooging by te wonen. Daarom allen a.s. Maandag belangstelling getoond voor de W. G. V„ die den naam oneer plaats op gymnastiekgebied zoo schit terend heeft hooggehouden. Dat niet alle speelgoed altijd even onschuldig kindervermaak is, bewees gis terenavond een geval in de le Zeme. Een 10-jarig jongetje, in het bezit van een knal. pistooltje, had dit geladen met een kiezel steentje en richtte het op zijn kame raad. Deze kreeg 't steentje in 'i oog, zoo- dat aanstonds geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Gisteravond had in het hotel *De Twee Kolommen eene bijeenkomst plaats van de bakkers uitdeLangstraat en omgeving. Omtrent de vergadering, die druk was nesocht, konden geen mededeelingen aan de pers worden verstrekt. Dinsdagavond is in een der Vennen achter Etshout verdronken een zekere K., verpleegde aldaar en afkomstig uit Waalwijk. Vermoedelijk is hij, t rwjjl hij naast den waterkant liep, door een toeval overvallen en te water geraakt. Voor a.s. Zondag staat den W.V.- suporters een zeer mooie wedstrijd te wachten. Eene zeer sterke combinatie van Wilhelmina te 's Bosch, hoofdzake lijk uit spelers van het 1ste Elftal dier vereeniging bestaande, zal op het terrein alhier partij komen geven aan W.V.l. Het spel van Wilhelmina is voor een ieder te bekend om hierover nog nader mededeelingen aan te halen en verwach ten wij voor dezen wedstrijd een groot aantal bezoekers. De wedstrijd begint om half vier. Het II.-Elftal van W.V. zal óf op a.s. Zondag óf op Maandag spelen tegen „de Trekvogels" te 's Bosch, eveneens op het terrein alhier. De juiste dag zal nog nader op de affiches bekend worden gemaakt. In den ouderdom van 69 jaar is e Amsterdam overleden de heer J. Le- venbach, tot Januari 1920 firmant der M. Levenbach, lederimporteurs en leder- ïandelaars aldaar, op welken datum de thans overledene zijn gouden jubileum mocht herdenken in genoemde firma. De heer J. Levenbach was een alge meen geacht man, wiens naam steeds een goeden klank in den leerhandel had; mede door zijn stoere werkkracht is de irma Levenbach gegroeid tot de hoogte, waarop ze thans gekomen is. De Postdulvec-vereenigiag »de Ordonnans', hield Zondag 7 Aug. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Atlon. De prijzen weidei behaald als volgt: Ooderllcge prhzen. 1 H. Hensen, 2 A, de Graaf, 3 J. v. d. Psnne, 4 idem, 5 A. de Graaf, 6 M, Hermar, 7 M. Vugts, 8 M. Herman, J. Stasi, 10 J. v. d. Pennen, 11 Gebr. de Foite*, 52 M. Herman, 13 P. van Bcinen, 14 Gsbr. Verhofstadt. Kasprfizen. 1 H. Heasen, 2 A. de Graaf. 3 J. v. d. Pennec, 4. M. Herman. 5 M. Vugts, 6 J. Sfaal, 7 Gebr. de Volter, 8 P. v. Reiner, 9 Gebr. Verhofstadt, 10 Th. de Roade, 11 J. Brekelmans, 12 B. v. d. Pease, 13 J. v. d. Heide, 14 A. de Kioe. Algemeene vergadering van het Ziekenfonds van de R.K. Werkiiedeu- vereetaiging van Waalwijk en Besoijen op Maandag 22 Aug. 1921, des avonds half acht precies, in de groote zaal van het Bondsgebouw. AGENDA 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Verslag 1ste halfjaar 1921. 4. Verslag der controleurs omtrent de boeken. 5. Verkiezing van een controleur, we gens periodieke aftreding van J. Berg mans. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag en sluiting. Buitengewone gecombineerde alge meene leden-vergadering van de R K. We*klledenvereeniging van Waalwiik en Besoijen, het Ziekenfonds van de R.K. Werkliedenvereeniglng en de Leder- bewerkers-Vakatdeeling op Maandag 15 Aug (Maria Hemelvaart) des middags ten 12 uur precies. Het onderwerp zal ter vergadering breedvoerig worden uiteengezet. Nationale Schietwedstrijd voor Burger wachten 1921. Provinciale Schietwedstrijd Noord-Brabant- Stand op 7 Aug. 1921. Scherp. Klasse A. Punten 5. Mierlo 392 871 6. Ginneken 388 406 7. Roosendaal 879 342 8. 0«s 877 339 G'ftn 377 339 10. H<*dikhuïzea 874 373 11. Ba&rle-Nassau 372 420 Klasse D, M«rgs, Klasse A. 1. Almkerk 457 267 Klasse B, 1. Almkerk II 445 299 2. Almkerk I 427 240 Klasse C. 1. Almkerk I 449 295 2. Megen C.a. (Haren) 447 331 Sec. 1. Helmond 400 242 2. Ginneken 895 259 8. Bergen-op-Zoom 395 236 4. Roosendaal 8«9 235 5. Boxtel 886 224 Klasse B. 1. Roosendaal 420 298 2. Bergen-op-Zoom 416 801 8. Oss 409 348 4. Liempde 394 322 5. Vlijmen 388 319 6. Hedikhuizen 388 340 7. Steensel 382 270 8. Breda 878 295 9. Oss 378 334 Klasse C. 1. Zeeland 416 410 2. Bergen-op-Zoom 402 388 3. Helmond 397 828 4. Breda 396 324 3. Empel 373 385 BAARDWIJK. A.s. Zondag zal de Handboogschutters-vereeniging »Een- dracht maakt macht', gevestigd bij den heer C. Pullens alhier, deelnemen aan bet bondsconcours te Elshout. Op het vorig bondsconcours, dat alhier gehouden Is, heeft deze ver eeniging 2 eerste prijzen behaald, n.l. des eersten korpsprijs en den eersten presidentsprijs. We vertrouwen daarom dat onze mannen a.s. Zondag de eer wederom hoog zullen houden. SPRANG. A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. A. Thlelen van Axel. Onze voetbalvereeulglng S. V. V. neemt a.s. Zondag deel aan de Serie- wedstrijden, uitgeschreven door de voet- b&lvereeniging Excelsior te Capelle. CAPELLE. Donderdag, 11 dezer, vierden de echtelieden J. Groeneveld en W. Verduijn, in de Dreef alhier onder groote belangstelling van familieleden en buren hun gouden huwelijksfeest. Verschillende stoffelijke blijken van waar deering vielen hun ten deel, terwijl bo vendien de bewoners der omgeving voor de noodlge versieringen in en om hun woning hadden zorg gedragen. Deze oudjes verheugen zich nog in een goede gezondheid en we hopen, dat zij nog eenmaal dit gouden feest zien vervangen door een diamanten. Dinsdag jl. des nam. 8 uur werd ie de O. L. School in de Nieuwstraat alhier een vergadering gehouden van Land- en Zulvelarbeiders uit deze en omliggende gemeenten. Bij die gelegen heid trad als spreker op de heer L. van Vliet, hoofdbestuurder, die tot onderwerp had gekozen De arbeiders en de crisis. In een gloedvolle rede zette spreker genoemd onderwerp uiteen, jammer ge noeg was de belangstelling geriug. Zondag a.s. neemt onze V. V. Excelsior met een combinatie deel aan den seriewedstrijd, uitgeschreven door D.E.V.O. te Waspik. De eerste ronde wordt door onze geel-zwarten gespeeld tegen Olympia uit Geertruidenberg. Door zekeren S. werd dezer dagen een pcftemonnale met eenig geld ge vonden. Hiervan is aangifte bij de poli tie gedaan, zoodat de betrokken eigenaar zich bij den gemeenteveldwachter v. d, L. alhier kan vervoegen, ten einde het verlorene in ontvangst te nemen. WASPIK. Bij de heeren de Graaf, scheepsbouwmeesters alhier, is heden van stapel geloopen een nieuwe stalen veerpont voor het Waspiksche pontveer. De heer Melchior Langerweif was de eerste die onmiddellijk daarna met een wagen, bespannen met een koppel paar den, over het Oude Maasje werd ge varen. De veerpont heeft een lengte van 14 M. met daarbij eene lengte van elke voorbrug van 4 M.breedte der pont 4.30 M. en een hoogte van 1.20 M. Het is een stevige, flinke en doelmatige veer pont en de heeren de Graaf hebben eer van hun werk. Donderdag j.l. sloegen twee paar den van den landbouwer A. Scbellekens, bespannen voor een ploeg, op bol. Met de ploeg achter zich renden zij het dorp in. Bij de scheepsbouwwerf van Kuiten- berg sloeg de ploeg tegen een boom en werd geheel vernield, waarbij ook de afgematte paarden tot staan konden worden gebracht. Aangezien dit alles in een volkrijke buurt plaats had, mag het wel een wonder heeten, dat geen per soonlijke ongelukken voorvielen. De loting voor de militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Raams- donk (gemeentehuis) op 23 September a.s. des v.m. 10,45 uur. Maandag a s. zal de harmonie alhier aan hare leden een tuioconcert aanbieden, waarbij verschillende nieuwe nummers zullen worden uitgevoerd. Ook de liedertafel zal dan enkele liederen ten gehoore brengen. Het belooft dus een genoeglijke avond. RAAMSDONKSVEER. Zondag hoopt des vootmiddags op 't Dorp en des namiddags op 't Veer voor de Herv. Gemeente op te treden de ZeerEerw. heer ds. Lans, directeur van den Ger. Zendingsbond te Zeist. OISTERWIJK. Zondag 14 Aug. zal het gerenomeerde St. Antoniuskoor uit Breda het welbekende uitspanningsoord »Groot Speyck» (zie de programma's) bezoeken, aldaar lunchen en dlneeren, j en in den namiddag aan tourlsten en bezoekers een gratis concert aanbieden. Heusden, 11 Aug. 1921. Het scherpschuttersglld St. Blasius heeft zich een nieuwen schutsboom aangeschaft, zoodat de oefeningen weer evenals vroeger met ambitie kunnen worden gehounen. De prijzen der koescharen op de Waard waren buitensporig. Tot f72, werd besteed en dat, waar het gras zoo onbeduidend is, dat nog duidelijk de j zeisstreken waar te nemen zijn van het maaien van het voorgras. Of er ook behoefte is I Kaatsheuvel, 13 Aug. 1921. De heer J. C. Kiijn alhier, is ge slaagd voor 't examen Engelsch m.o. (A). vVaeuscUgavocd kwa.t voor tent uur ontstond brand in de schoenfabriek van den heer J. Schrauwers-de Vries. De brand die boven in de bovenwerk- afdeeling was ontstaan nam zoo snel in om< vang toe, dat, toen eenige omwonenden den brand ontdekten het geheele gebouw, pas in 1919 gebouwd in lichte laaie stond. Van de aanwezigen voorraad waaronder eene groote partij afgewerkte schoenen en zooi en overleder, kon niets worden gered. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan na het vertrek der werklieden op de bovenverdieping. Pas met het springen van het glas sloe gen de vlammen naar bniten, doch toen stond, voor iemand het had gezien, de ge- heele fabriek in lichte laaie. Het kantoor, voor aan de fabriek ge bouwd, stond mede spoedig in vlammen, doch hier heeft men nog de boeken en be scheiden weten te redden en in veiligheid weten te brengen in het klooster der Eerw. Zusters en anderdeels in de villa van den heer Vioemans-ran Gestel De brandweer was Inmiddels ook ter plaatse gekomen doch kon, hoewel de organisatie viel te roemen, vooral door dat de Burgerwacht hare medewerking verleende, door gebrek aan water niet die kracht ontplooien, die men van haar kan verwachten. Men moest zich be palen tot het redden vast den inboedel van het woonhuis, waarin men is ge slaagd en van het nat houden der nevenstaande gebouwen. Had de brandweer over voldoende water kunnen beschikken, dan zou het woonhuis niet zijn afgebrand. Nu echter moest men alles, wat aan het brandende gebouw was aangebouwd, een prooi van het vernielend element laten worden. De schade is daardoor aanzienlijk geworden en wordt geschat op f 125.000. Het personeel, bestaande uit 45 per- sonen kan direct bij andere fabrikanten worden ondergebracht. Heden werd nogmaals door de marechaussees, omtrent den oorzaak der brand een onderzoek ingesteld, daar geruchten liepen van onvoorzichtig heid van jongens, die ter fabriek werk zaam waren. Een en ander had geen resultaat. Naar wij vernemen is zoowel huls, als inboedel en fabriek tegen brandschade verzekerd. De schade is evenwel groot. De Kaatsheuvelsche Biljartclub zal vanaf 4 September tot en met October een groot biljart-concours geven in haar clubgebouw bij den heer J. Smits. zou Ik in gemoede iets wijllen vragen dat meer betrekking heeft op onzt plaats en omgeving. Waarom b.v. kan men in den Boscl prima biefstuk koopen voor fl.40 ei en laten de slagers hier f 1.60 en meei betalen en zoo is het met alle vleesch Leest men de prijslijsten eiken avonc in de Bossche bladen, dan is daar allei veel goedkooper en 't zal toch zeker nlei minder goed zijn. De slagers zijn er als de klppn bij, bet vleesch op te zetten als di tijden dat meebrengen en daar kebbe\ ze gelijk in ookmaar waarom slaan zi de prijzen niet op tijd af, als de prij van 't vee daar aanleiding toe geeft ei als men dat elders ook doet. Op deze wijze dwingt men de mes schen naar elders te gaan of te koope: van eigen-slachters. Met dank voor de plaatsing. EEN INGEZETENE. Dinsdag stond voor de rechibanl te 's-Bosch terecht P. M. R. sigatea- fabrikant (ged.) 32 jaar oud. Hij wa: beklaagd terzake, dat hij den 20en Me 1921 te Eindhoven opzettelijk voorne mens zijnde M. Trommels vanhetlevei te berooven. dezen met een met scberg geladen revolver te schieten. De uil voering van dit misdrijf werd niet vol tooid, doordat Trommels de revolver vai zich afduwde, zoodat het schot lang hem heen ging. Beklaagde ontkende. Het O. M. achtte het ten laste gelegd bewezen en vroeg veroordeeling va: beklaagde tot een gevangenisstraf vai jaar en 10 maanden met aftrek vai bet voorarrest. De verdediger mr. Va Zlanlcq Bergmann vroeg vrijspraak sub: lichtere 9traf. Hij verzocht de onmiddi tijke invrijheidstelling van beklaagd) dewelke geweigerd werd. De uitspraak werd bepaald op 23 Aug Donderdag stond voor de Rech! bank te 's Hertogenbosch terecht d 21-jarlge arbeider M. de M. uit St. Oedei rode. Hij werd beklaagd ter zake, di hij den 16sn Juni j.l. voor de Rechtbaa te 's Hertogenbosch bij behandeling va de strafzaak tegen M. v. d. B., beklaag van meineed, een valsche verklarin heeft afgelegd. Na het getuigenverhoor bleef bi klaagde er bij, dat hij slechts de waai held heeft gezegd. Het O. M. wees er op, dat alle gi tuigenverklarlogen het bewijs leverei dat beklaagde een valsche eed aflegdi Hij achtte het ten laste gelegde bewezc en reqnlreerde een gevangenisstraf voo den tijd van een jaar en zes maande Mr. E. van Zinnicq Bergmann, advi caat en procureur alhier, verzocht vrl; spraak. De uitspraak werd bepaald op gistere over 14 dagen. - De wedstrijden, die Zondag 1 Maandag te Tilburg op de banen d T. W. E. M. gegeven worden, belovi schitterend te zijn. Het kampioenscbi van Nederland zal alsdan verredi worden en ook Moeskops, de wereli kampioen, zal in de baan verschijnc (Banen verantwoordelijkheid der Bedactir.) een Mijnheer de Redacteur. Onderstaande bericht las !k in der bladen Aan de R.K. bouwvereeniging »D« Middecstandswonlng' werd 1886 grond verkocht tegen f 18.50 per M2 Van gemeentewege zullen 15 midden standswoningen worden gebouwd, waarvoor f30.000 rijkspremie is toege zegd. Dit is uit 's-Bosch. Hoe komt het toch, dat daar aildden- standswoningen van Getneenteuege ge bouwd kunnen worden op geen prima gelegen terrein tegen een grondprijs van f 18,50 per vlerkante meter, terwijl Waalwijk, waar zulke dringende behoefte is aan dergelijke woningen niet gebouwd wordt, terwijl prima terrein te verkrijgen is voor f4.— per vlerk, meter. X. Mijnheer de Redacteur. In nw nummer van 1.1. Woensdag trof een berichtje, ontleend aan den »Vee- en Vleeschhandel'. Daarin deelde die redactie mede, dat verwacht kon worden, dat het vleesch 80 a 90 cent per K.G. goedkooper zou worden in ons land. Aan het einde vraagt U in 't algemeen »Als 't maar waar Is Juist, dat is de kwestie. Ma&r toch WAALWIJK. Eieren 15 a 16 cent. Varkens 12—20 gulden per stuk. Er heeft gisteren geen zitting v den oppersten raad plaats gehad. \N zijn er partieele besprekingen gevoet waarbij het vooral tusschen Llo; George en Briand zeer heftig toegii Tot een overeenstemming is men ni gekomen. Briand heeft voor hedenmorgen d ministerraad bijeengeroepen, waarna i Lloyd George opnieuw zal ontmoet! voor diens vertrek om 11 uur uit Pari naar Londen. In verband met het antwoord v< De Valera op de Engelsche voorstelle dat gistermorgen te Londen overhandig is keert Lloyd George heden naar Londi terug. Het blijkt nu, dat bij de ramp v Henneyères een postzak met zeer beiar rijke Amerikaansche diplomatieke stii ken gestolen is. PARIJS, 11 Augustus. Morgen c negen uur komt de Fransche minis! raad bijeen. Loucheur noemde het gelsche voorstel onaannemelijk, t schijnt, dat Briand gedwongen wli word door de omstandigheden. Later wordt weer van Fransche zij medegedeeld, dat zij het voorstel 01 eens aan hun deskundigen zullen vo< leggen en dat Lloyd George hun e nieuwe ontmoeting heeft beloofd, leder geval blijft Curzon nog met delegatie. PARIJS, 12 Augustus. Zooeven woi van officieele Engelsche zijde mee? deeld, dat er den faeelen dag ondi handeld is. De Engelschen en Italian

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6