K- KlH mm zuioei Tweede Blad. ;n BDITENLAND. at. Gemengd Nieuws. liMziiBiir STUKKM Provinciaal Nieuws en ijk )E No. 66 Zaterdag 27 Aug. 1921, 44e Jaarg. De Belgischs senaat heeft heden met 64 tegen 28 stemmen de nieuwe belas tingwet aongenotmn. Hij heeft een voorstel tot herinvoering der spelen te Oste&de en Spa met 49 tegen 28 stemmen aangenomen. Daarop is de senaat tot 20 September uiteenge- -yr gaan. Sh. Men seint uit Essen d.d. 24 dezer Ook in de afgeloopen week heeft de beschikbaarstelling van wagons voor het vervoer van brandstoffen van de mijnen ZZZI in het Roergebied moeilijkheden opge- ■I leverd. Vooral het gebrek aan overdek te wagons doet zich sterk gelden, voor al daar de behoefte aan dergelijke wa- gens in geheel Dultschland belangrijk is toegenomen. B Per dag waren in den afgeloopen I week gemiddeld 21,224 wagons noodig, terwijl er 19,894 beschikbaar werden ge- V steld, tegen nochtans slechts 18,627 ver- V leden jaar. De voorraden aan de mijnen y zi]n in de afgeloopen week met ongeveer 25.000 ton toegenomen lot 350.035 ton op 20 dezer. Het verkeer op den Rijn en de ladingen in de havens zijn, dank zij den iets ver beterden waterstand, die echter de laat ste dagen weer aan 't dalen is, wat levendiger geworden, ofschoon groote hoeveelheden kolen, met name naar Z. DuUschiand per spoor worden verzonden. HH In de havens van Duisburg en Ruhrort was de behandelde hoeveelheid per dag 20.493 ton, tegen 18,508 ton de vorige <\f\ week, in de kanaalhaven 26,121 ton, y tegen 24,609 ton. Er is thans in sovjet-Rusland weer een pcstlarlef ingesteld. Correspondeeren Is er echter vooralsnog een dure lief hebberij. Het porto van een brief be draagt 250 Roebel» voor een aangetee- kend stuk 1000 Roebel. Telegrammen kosten 500 tot 3000 Roebel per woord. Ook zijn er weer spoorkaartjes Inge voerd. Een reis van Petersburg naar Moskou kost 850.000 Roebel. Uit Helsmgfous wordt gemeld, d»t de toe stand te Astrakan wanhopig is. De stad is in sulk een staat van verschrikkelijke verruiling gekomen, dat hel niet mogelijk is met gewone desinfectie-middelen de chc lera en de pest te bestreden. De plaatse lijke sowjet autoriteiten rijn geheel mach- teloos tegenover de epidemieën en hebben thans voorgesteld, dat de geheele bevolking van Astrakan naar Siberië gebracht en de ZZZZ stad dan verbrand zal worden, Tot nog toe zjjn in Frankrijk reeds 60.000 lyken van soldaten, die tjjdens den oorlog gesneuveld zijn, aan de résp. families teruggegeven, om naar de particuliere be graafplaats te worden overgebracht. Door den heeten zomer is het overbren gen reeds vroeg in het jaar gestaakt, iloch het zal in bet begin van October weer hervat worden >910 eur if ijk U Officieel wordt uit Madrid meegedeeld, dat 10,000 man infanterie, 18 batterijen, tal van vliegtuigen, cavalerie en hulptroepen deelgenomen hebben aan eene opera*ie in Marokko. De vyand, die over zes- tot achtduizend man troepen beschikt moet hebben, werd op harde wjjze getuchtigd. Da krijgsverrichtin gen worden krachtig voortgezet opdat den opstandelingen geea tyd gelaten wordt zich te herstellen. Gisteren had in het Stadion te Berljjn de fffrontstiijdeisd»g« plaats, waaraan meer dan 15,000 vroegere frontsoldaten waaronder RH prins Eitel Friedrich van Pruisen en ver- scheidene vroegere generaals, deelnamen. Later versoheen natuurlijk ook weer Luden- doiff. Na een toespraak van generaal-msjorr Waldersee, die meedeelde, dat Hindenburg de bijeenkomst niet bijwoonde omdat hij niet van Berlijn hield, had de intocht der frontstrijders door de groote ingangspoort van het Stadion plaats, waarboven het op schrift jrrgkte„lm Felde unbesiegt#. Aan het hoofd van den stoet marcheerde prins Eitel Friedrich, de generaals en an- dere hooge militairen. Et werd een telegram van d8n vroegere» ■ji ff keizer ontvangen, Tegen den pikeur is natuurlijk proces verbaal opgemaakt. »Hbld.» Gisteravond is bij het zwemmen in een van de grachten van fort St. Agtendijk, nabij Beverwijk, de onge huwde H., uit Wijk aan Zee en Duin verdronken. In het groote bestuurbare lucht schip de Z.R. 2 heeft boven Huil een ontploffing plaats gehad. De overblijf selen stortten in de Humber-rlvier. De Z.R. 2 maakte juist een proefvlucht alvorens den Transatlantlschen Oceaan over te steken. In het luchtschip bevonc zich een 50-tal personen. De ramp had plaats Woensdagavond om kwart voor vijf, toen het luchtschip boven de Humber kruiste. Een groote menigte stond den terugkeer af te wacb ten, die, toen de overblijfselen naar beneden kwamen In alle richtingen weg vluchtte. Het geweldige vliegtuig viel in de rivier in het midden der stad. Reus achtige vlammen sloegen omhoog, terwijl een blauwe rook honderden voeten boven de gebouwen der stad heendreef. Onmiddellijk gingen booten uit om de overlevenden te redden. Het luchtschip was bemand met 47 personen o.m. een aantal Amerikanen. Verscheidene lijken waren reeds spoedig geborgen, terwijl eenige gewonden naar de ziekenhuizen werden overgebracht. In het geheel zijn er slechts 6 over levenden o.w. de kapitein. Het grootste stijve luchtschip ter wer,eld, de R 38, dat, in Engeland vervaardigd, weldra voor rekening van de Vereenigde Staeten als de Z.-R. 2 over den Oceaan naar Amerika zou stevenen, is, zooals gemeld, gisteren op zijn laatste proefvlucht in brand gevlogen en in twee brandende gedeel ten in de rivier de Humber gestort. De R. 38 had Dinsdagavond om tien minuten over zeven uur het vliegveld te Howden ongeveer 21 mijlen ten Westen van Huil gelegen, verlaten, om zijn laatste proefvlucht te doen, al vorens aan de marine-autoriteiten der Vereenigde Staten te worden afgele verd. Met de vlucht over den Atlanti- sehen Oceaan zou dan misschien reeds deze week een aanvang zijn gemaakt. Het luchtschip zou het vliegveld Pulham in Norfolk dezen morgen heb ben moeten bereiken, doch bad veel op onthoud, doordat het in een groote mistbank geraakte die gisteren over Te rjalleberd (Fr.) werd eergisteren een harddraverij onder aangespannen paarden gehouden, waarbij het gebruik EC. van zweep verboden was. De politie merkte op, dat het paard i op gereden door den pikeur Hijlkema te IJK- Legmeer bloedende wonden aan de dijen dul- ^eeg. Zij stelde een onderzoek in en au bleek, dat de pikeur de leidsel voor een gedeelte omwonden had met punt draad. fan sloeg dan de ponten het dier In bet lichaam, om het aldus aan te sporen IJjij tot snel loopen, maar tevens op gemeene manier te pijnigen. 0269 de Noordzee hing. Aan boord van het luchtschip bevon den zich 49 Engelsche en Amerikaan- sche officieren, onder bevel van lucht- kapitein Wann, die hoewel deerlijk gewond, tot de overlevenden behoort. Met zekerheid heeft men de oorzaak van het ongeval nog niet vast kunnen stellen. Kapitein Wann, die in het hos pitaal te Huil wordt verpleegd, meent, dat de catastrophe te wijten is aan het plotseling afbreken van een bint- balk in bet voorste gedeelte van het geraamte, waarschijnlijk het gevolg van een te scherpe draai, die met het roer gegeven werd. Terstond daarop ontploften de benzine reservoirs, .waar na het luchtschip in een zee van vlam men gehuld werd. Slechts vijf man van de bemanning hebben er het leven kunnen afbrengen. De „Daily Chronicle" bevat het vol gende relaas van een ooggetuige: „Het groote luchtschip, dat een oogenblik geleden nog een sierlijke zilveren zeep bel geleek boven in de lucht, langzaam drijvend boven de Humber, glanzend en schitterend in het zonlicht, werd opeens een ontzaglijke massa vlam men en de dood van een 40-tal men schen. Het was juist 's avonds kwart voor acht uur, toen de tragedie voorviel. Honderden menschen op de straat had den de evoluties van het elegante luchtschip gevolgd. Plotseling zag men het een sterken zwaai maken, daarna ineen schuiven en als 't ware in twee ën breken. Onmiddellijk sloegen vlam men naar buiten ei^ hadden er ontplof fingen plaats, waarna een groote rook kolom zichtbaar was. De toeschouwers, die heneden het schouwspel gadesloegen, werden als met ontzetting geslagen. De ontplof fingen waren zoo hevig, dat de ruiten van vele huizen braken. De brandende massa viel in de rivier, halverwege tusschen Hull en Grimsby. In het geheel zijn 27 Engelschen en 17 Amerikanen bij de ramp omgeko men. Onder de vier geredden is er maar een Amerikaan. Od het Stationsplein te Haarlem is de 22 jarige mej. A. H., uit Utrecht die in IJmuiden logeerde, door de Bloe- mtndaalsche tram overreden. Na eenige uren is zij in het ziekenhuis overleden, Ten kantore van den heer S., aao deo Nieuwen Uitleg te 's-G<avenhage, zijn 5 Fraosche biljetten en een Belgisch biljet van 1000 francs gestolen. Een kantoorbediende wordt er van verdacht. Naar aanleiding van het feit, dat deelen van een vrouwelijk lichaam in de Seine zijn gevonden alleen het hoofd ontbreekt nog heeft de politie te Parijs een oproep gepubliceerd, waarbij iedereen, die een meisje vermist tusschen de 15 en 25 jaar, wordt uitgenoodigd zulks op te geven. Het gevolg is geweest, dat het aantal als vermist opgegevenen zoo groot is, dat men hier inderdaad voor een zeer ernstigen toestand schijot te staan. Het totaal aantal vermisten, aan de politie meegedeeld, bedraagt niet minder dan 211. Dinsdag woedde boven Vrooms- hoop een zwaar onweer, vergezeld van een hevige regen- en hagelbui. De hagelsteenen, zoo groot als duiveneieren, brachten veel schade aan de gewassen en bedreigden de ruiten. R Roskamp werd doodelijk door den bliksem ge troffen, terwijl drie mannen, die naast hem liepen, ongedeerd bleven. De ge troffene laat een vrouw met vier kinderen achter. Een nieuwe afgrijselijke misdaad wordt door de Fransche bladen vermeld: Een jongmeisje is in stukken gehakt. De armen zijn te Cholsy gevonden, het lichaam is te Suresnes in de Seine ont dekt, maar het hoofd ontbreekt nog. Het einde van het succesvol bestaan der Tilburgsche Crediet- en Effecten- bank is aangebroken. Enkele dagen geleden werd de vroe gere directeur de heer Akkermans, ge arresteerd als verdacht van verduis tering en heden morgen zijn ook de beide tegenwoordige bankeigenaren, de heeren J. Bruurs en P. A. Zopfie naar de strafgevangenis te Breda over gebracht. Een en ander geschiedde nadat gis teren twee leden van het Bredasclie parket in gezelschap van den Commis saris van politie opnieuw de beschei den der Bank hadden onderzocht. Beide gearresteerden worden even als de heer A. verdacht van oplichting en verduistering. De bank maakte onder de „kleine luijden" goede zaken, maar politie noch justitie hadden tot nog toe geen termen voor ingrijpen kunnen vinden. De bank in de Langestraat geves tigd is nu gesloten. T. C. Verkeers-„taal" Zooals men weet, moeten te Amster dam in eenige straten thans ook de voetgangers rechts houden. Iemand vertelt in „De Stad Amster dam", dat hij op den dag, nadat de kennisgeving was aangeplakt, op de Leidsche straat, tusschen Leidsche- plein en Prinsengracht, drie-en-twin- tig maal iemand tegen gekomen is, die niet alleen links hield, maar ook het verkeer belemmerde. En al die drie- en-twintig menschen heeft hij in het voorbijgaan beleefd toegevoegd: „Waarom loopt u niet liever rechts?" Twee van de drie-en-twintig ant woordden met de minder parlemen taire woorden: „Stik vent", wat wel iswaar niet prettig klonk, maar in elk geval duidelijk was, hetwelk niet gezegd kon worden van den man, die alleen: „Je zuster!" zei. Yijf waren er, verhaalt hij verder, wier weder woord luidde„Loop zelf rechtswat al zeer dwaas was,, daar ik dat na tuurlijk deed; een dame, die, omdat ze niet alleen links liep, maar ook nog omkeek, tegen mij aanbotste, en die ik ook op haar links houden opmerkzaam maakte, vond dat ik „niet erg galant" was, en een kleine jongen antwoordde mij„Maar ik mag de straat niet over steken van me moeder, as 't zoo druk is". Alle dertien anderen zeiden niets en bleven links loopen. Zoo is het overal. Het publiek voelt nog maar weinig, dat het zich te schik ken heeft in anderer, maar ook in eigen belang, en dat het verkeer daar door overal veronaangenaamd wordt. Maandag betrapte de Berlijn- sche politie een 29-jarigen slager, die juist een vrouw van 35. jaar vermoord had. De buren hadden hulpkreten en later zuchten in zijn kamer gehoord en de politie gewaarschuwd. Toen deze binnendrong, door het openbreken van de deur, vond zij dén man, die Gross- mann heet, geheel ontkleed met een hamer in de hand, terwijl op een veld bed uitgestrekt lag het eveneens ont- kleede lichaam van de aan handen en voeten gebonden vrouw, die een prop in den mond had en. wier schedel met den hamer was ingeslagen. De slager beweerde, dat de vrouw 300 mark van hem had willen stelen en hij haar in zijn woede had doodgeslagen. Natuur lijk geloofde men deze praatjes niet en men brengt zijn aanhouding in ver band met de beestachtige moorden waarvan reeds eerder melding is ge maakt. In het bezit van den gearres teerde vond men een groote hoeveel heid ondergoed van vrouwen, dat bloedvlekken vertoonde. In zijn stroo- zak werd 700 mark gevonden en men zegt, dat de man een bedrag van 50 duizend mark op de bank heeft. Boven dien was de aangehoudene in het be zit van een koffer, die er blijkbaar voor is gebruikt, om de in stukken ge sneden lijken der slachtoffers uit den weg te ruimen. Een Engielsche arbeider keerde met zijn verloofde en haar broeder naar Londen terug. Daar in de derde klase wagons geen plaats meer was, stapten ze in 'n eer ste klas rijtuig, waar de arbeider tegen de deur bleef aanleunen. Zijn meisje bemerkte op eens, tot haar schrik, dat de deur open ging en haar verloofde buiten viel. De linkervoet van den on gelukkige bleef aan den riem van het portier hangen. Een vriend, die de reis memaakte, spande vruchteloos alle krachten in om den ongelukkige terug te trekken. De rem werkte niet en de trein reed door tot het eerstvolgende station. Het jonge meisje lag in zwijm. Het hoofd van den ongelukkige sleepte langs het perron. Toen men hem op raapte was de ongelukkige reeds dood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.] Geachte Redacteur Met belangstelling las ik indertijd uw bericht omtrent de annexatie der ge meenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen Terecht zegt U dat het gros der be woners dezer drie plaatsen tegen deze vereenlging is, omdat er als 't ware geen enkele voordeel van beteekenis in te zien is cn omdat iedere gemeente liefst zijn zelfstandigheid behoudt zelf zijn zaken naar eiges goedvinden blijft regelen en ook zijn eigen lasten blijft dragen, wat ook het blllijkst is, want wie kosten maakt, diende dat ook zelf te betalen. Is tegen deze vereenigiog nu niets meer te doen? Ik geloof van wei. Zooals U vernam is het wetsontwerp door Gedeputeerde Staten aan de Tweede Kamer gezonden en zoolang deze het niet heeft aange nomen, is er niets gebeurd. Wat ts nu ratior.eeler en doeltreffender dan dat bij de Kamer of bij de leden individueel actie wordt gevoerd tegen deze ver- eenlg'.ag. Ik twijfel er niet aan, dat, wanneer een groot aantal ingezetenen der drie plaatsen er tegen protesteert, de Kamerleden toch wei eens na zullen denken of deze ongewenschte vereeni giog wel ergens nuttig voor Is en of het niet veel beter is, de zaken te laten zoo ze zij-, tot ieders voldoening 1 En deze protes'-actie ware gemakkelijk en eenvoudig te bereiken door bet op verschillende plaatsen ter teekenicg leggen van lijsten. Vooruit dus vooral ingezetenen van Waalwijk, maar ook van Besoijen en Baardwijk, maakt U eens even warm, het geldt hier uw aller belang. En om te zien of deze aangelegenheid voldoende sympathie ontmoet om in deze verder te gaan, verzoek ik degenen, die met dit plan instemmen, een kaartje of i. d. te zenden aan de Redactie, zoo deze zulks kan goedvinden. Is er voldoende sympathie, dan kunnen lijsten ter teekenlng worden gelegd, die met een adres aan de Tweede Kamer tijdig kunnen worden opgezonden. Ten zeerste zeg ik U dank. X. Wij willen gaarne aan 't verzoek van den geachten inzender voldoen. Zooais men gezien heeft bij de behandeling dezer gewichtige aangelegenheid in de officieels lichamen, is er te weinig be langstelling, hoezeer men er eigenlijk tegen is. Wij voorspellen hem weinig succes, hoewei wij gaarne anders hopen. RED. Dringende bede om hulp en spoedige voor het R K, Mil, Tehuis en Kerk in de Legerplaats Harskamp, Voor het laatst vraag ik in de cou ranten, want vóór den komenden winter moet Tehuis en Kerk hersteld worden, anders is de schade niet te overzien. Katholiek Nederland, wat wilt ge nu? De jongens zonder Kerk en Tehuis laten op een plaats, waar zij drie uur gaans van de bewoonde wereld zijn verwijderd. Van uwe gave hangt de subsidie der regeerlog af. Zij heeft subsidie toegezegd als het gebouw eerst geheel hersteld werd. Ach versmaadt toch deze bede van den herder niet, wiens plicht het is de schapen in den waren Schapenstal te behouden en de verlorenen daarin terug te brengen. Pastoor A. GOWTHORPE, Barneveld. Waalwijk. 26 Aug. 1921 - Zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, zal dit jaar, vermoedelijk het laatste dat de gemeente Waalwijk in den huidigen toestand bestaat, meer werk gemaakt worden van de viering van den Koninginnedag, al stelt zulks de kas van W. B. op een te zware proef, 't Komt thans ook weer uit hoe noodig eene kiosk is als men ervaart wat tel kens het opbouwen van een plancher voor de avondconcerten kost. Niettemin het belooft een mooie feest avond te worden, waarvan we hier de programma's geven. Van 78 '/4 Concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Programma 1. Mijn land is het land der zee Mosmans. Opwaarts Hol. Van 't Lonkend Sterreke Weijtz. De Kabels los Hol. Minnezangers Meilied Olman. Lied van den Arbeid Wiertz. Ten 8V2 uur Concert der Harmonie der R. K. Werkliedenvereeniging. Programma 1. Wilhelmus van Nassaue. 2. Vieux Camarades, Marche célèbre C. Teike. 3. Dans la Bruyère, Ouverture A. Qovaert. 4. Carmen, Fantaisie sur l'Opera de G. Bizet M. j. H. Kessels. 5. L'Aurore, Grande Valse de C. Faust M. J. H. Kessels. 6. Triomfmarsch. PAUZE 7. Semper Fidelis, Marche J. P. Sousa. 8. Modestie, Morceau de Concert Martin. (Bekroond met den len prijs op het concours te Princenhage). 9. La Somnambule, Fantaisie sur l'Opera de Bellini jos. Kessels. 10. De Vroolijke Kuiper, Wals. 11. Neerlands Vreugd, Nationale Volks- marsch M. J. H. Kessels. Na afloop ten IO'/ï Groot Vuurwerk op den Winterdijk achter de Markt, uit de Ned. Pyrotechnische fabriek voor heen firma C. J. Ruysch, Utrecht. Wij vertrouwen dat velen bij ge legenheid van den Koninginnedag de driekleur zullen ontplooien vooral in deze tijden is dat dubbel gewenscht en daarvan moesten we hier een goede gewoonte maken Heden viert Gos. van Delft en echtgenoot?, die al dien tijd hun tenten Sn de Goudmijn hadden opgeslagen, hun gouden bruiloft. Het programma van dezen feestdag hebben we in ons vorig nummer reeds medegedeeld eo een verslag ervan geven wi> in ons volgend nummer. Heden willen wij het geachte gouden paar, dat zoo aller sympathie genieten werkelijk, zooals wij vroeger reeds zeiden het type is van een bijzonder Waalwijks schoenmakersras, van harte gelukwen- schen en de hoop uitspreken dat zij nog vele jaren in dezelfde opgeruimdheid en tevredenheid van hun prettigen ouden dag mogen genieten. Naar wij vernemen heeft de firma M. Bergmans Zn., alhier besloten, bare fabriek belangrijk te vergrooten. De fabriek zal eens zoo groot worden gemaakt ais de thaos bestaande en geheel machinaal worden ingericht. De machines daarvoor zijn reeds aan gekocht bij de machinenfabriek Robert Kiehle te Leipzig. Van verschillende zijden ontvangen wij blijken van instemming met ons acricht omtrent eeö eventueeleo goeden weg enz. naar den Roestelberg Er waren er zelfs die ons mededeelden daarvoor gaarne wat over te hebben. Wij hebben hlerrvan goede nota en vertrouwen dat »Waalwijks Belang» eerlang deze zaak crachtig zal ter band nemen en dan, zoo noodig, zal kunnen rekenen op den rrachtdadigen steun van velen, moreel en financieel; ook de boeren in die omgeving kunnen zoo gemakkelijk ter gelegenertijd daarbij hulp bieden, want ook zij zullen er ontzettend veel gemak en voordeel van hebben. Wij hopen er spoedig meer van te runnen mededeelen. Zooals wij j.l. Woensdag reeds konden mededeelen, zal a.s. Zondag 28 dezer het oude en bekende Sparta uit Geertruidenberg, na verloop van een reeks van jaren, op het terrein te Waal wijk, wederom den strijd komen aan binden tegen haar grootsten tegenstan der W.V. Voorts zag elkeen met spanning naar dezen wedstrijd uit en werden reeds weken van te voren de kansen besproken. De match W.V. Sparta gold destijds n.l. als de match van het seizoen. Toch is het reeds voor de tweede maal in dit seizoen dat deze vereeni- gingen elkaar zullen ontmoeten. Voor circa vier weken terug was W.V. in den Berg als gast en heeft, na zeer hard werken, het niet verder kunnen brengen dan tot een gelijk spel 2—2. Sparla schijnt het nog niet verleerd te zijn, integendeel, het elftal speelt nog met hetzelfde enthousiasme als voorheen diverse oud-spelers zooals Stal, de Ryer etc. zijn nog van de partij. Vooral eerst genoemde is nog steeds de gevaarlijke en tactische man in de voorhoede. Aan een voorspelling voor a.s. Zondag durven wij ons niet wagen. Wel kunnen we als vast aannemen, dat wij eenen zeer spannenden wedstrijd te zien zullen krijgen, vooral nu Sparta sedert de laatste ontmoeting zeer vooruit is gegaan en zal W,V. hiermede rekening moeten houden. De wedstrijd is vastgesteld op half vier. I i

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5