Firma G. VERKADE, ""buitenland. Firma G. VERKADE, prima Belgische Wollen Deken f8.90, BINNENLAND. Fro vin eiaai 1 ieuws ut- Dames Macht japonnen met feston f 1.98. Dameshemden met feston f 1 38 Na koestert men reeds een onzedelijk ver langen op het te geven feest. H. M. onze Koningin stzzt het beginsel Gods voor mair niet d»t, wzt voortkomt uit de hel. Knijpers. Is ook hekend wzt de com missie heeft opgehaald. Voorzitter. Ik beb vernomen van f 250, maar met zekerheid weet ik niets. Kuipers. En hoeveel zallen ze noodig hebben. Voorzitter. Daar is wij evenmin iets van bekend. Kampers, Ik hoor dat het geheim moet blijven wat men heelt opgehaald. Als de gemeente dat niet mag weten, dan ben ik er ook niet voor om subsidie te verleenen. Oerlemans. Ik geloof niet dat de opzet is om het den raad niet mede te deelen wat is opgehaald, dat is meer een kwestie die zijn oorzaak vindt in een aangelegenheid betreffende de tspleat. Ik denk dat de Commissie gaarne inzage zal willen geven van alle boeken en bescheiden. Voorzitter. Ik wil nog even opmarken dat niet Burg. en Weth. de vergunning heeft gegeven, doch dat ik dat heb gedaan. Ros. Ik wil gaarne aannemen dat n niet gedacht bebt dat de Commissie zoo ver zou gaan, daar u anders geen toestemming zou hebben gegeven. Voorzitter, Ik ben sterk voor eene ge paste ontspanning want het dorpsleven gaat iederen dag even eentonig voorbij, 't Spijt me echter wel dat men er een 3oorl van kermis heeft gemaakt als het by die draai- molen was gebleven v^or de kinderen,- dan was het geen bezwaar geweest. Oerlemans. Het doel me toch genoegen dat u in een draaimolen ook een onschul dig vermaak ziet. Voorzitter. Voor kinderan ja, maar niet voor groote menechen laat in den avond. Ros. Men moet naar de wortel van de zaak zoeken. De ouders hebben bun kin deren van God gekregen en nu hebben wij eene beloften gedasu hoe wij die kinderen zullen op oeden en hoe zal niemand die be loften gestand kunnen doen als hy zijne kinderen 'r-avonds v«n dergelijke vermake- iykheden zou laten profiteered want dan ziet het onschuldige kind bet booze. Dat bonze zit niet in het draaien maar in het zien en hooren. Het kind gaat verwachtin gen krijgen als men het overdag in zoo'n draaimolen laat draaien en als het dsn wat grooter is zegt hetdaar ga ik 's-avonds ook in. Om de kinderen in een theetuin in zoo'n molen te laten zitteD, daar zie ik niets geen kwaad in. Maar wel bij die andere draai molen, daar hoort men muziek, van die lochte muziek en daarmede worden de grond beginselen van het booze reeds mede in het kind gelegd. Ik ben niet tegen muziek, integendeel, voor goede muziek voel ik teer veel, maar niet voor die lochte, die den mensch als 't ware bedwelmen. Voorzitter. II; zal het voorstel van den heer Oerlemans om f 50 subsidie aao de commissie te verleenen, in omvraag brengen, aangezien de kwestie nu ge noegzaam is besproken. Voor het voorstel stemden de heereu Stam e O r. sus, tegen de heereu Kuypers, Kievith Ros, de Bruyn en Hetjmans. 2. Voldoening van ecu ontvangen nota betreffende vracht van in 1913 ontvan gen keislag. De Voorzitter zegt dat dit meer *ebe- treft het betalen van de vracht. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten deze nota alsnog te be talen, 3. Beschikking (bil wijze van geldlee- niog, terug te betalen in 4 jaren) over een gedeelte van het te goed der ge meente bij de Rijkspostspaarbank tot voldoening der distributlekosten over 1920. De Voorzitter merkt' op dat Ged Staten hunne goedkeuring hebben'toe gezegd als hiertoe wordt besloten. B. en W. vonden bet jammer geld te heb ben staan waarvoor men nog geen 4°/o krijgt en anders 6'/2 °/0 te moeten gaan betalen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Aanbieding gemeenterekening en rekening distributiebedrijf over 1920. Wordt In handen gesteld van een commissie tot oaderzock bestaande uit de heereu Stam, Ros en Kievith. 5. Wijziging begroodng 1921. Conform het voorstel van B en W. wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Ros erop &t de schippers nog steeds klagen over ae zware dafnmen die ic de haven zitten. Hoewel reeds is toegezegd dat deze zou worden uitgebaggerd heeft hij tot heden daar nog niets van gezien. De Voorzitter zegt dat daar heel veel moeite voor is gedaan, doch het is niet gedaan kunnen worden omdat er geen terrein was om den bager op te werpen. De gemeente heeft dat terein verhuurd en men vroeg, om het aan de gemeente weer tijdelijk af te staan, zulk abnormaal hoog bedrag, dat men er niet toe over is kunnen gaan. Nu zal het in de herfst worden gedaan, als wanneer de gemeente weder de beschikking over dat terrein heeft. De heer Ros vindt bet jammer, dat nu het water zoo laag is geweest, niet met die werkzaamheden een aanvang is genomen kunnen worden. Later in het jaar komt er meer water en het baggeren is dan daardoor moeilijker. De Voorzitter zal daarom direct wan neer het terrein vrij is, met de werk zaamheden laten beginnen. De heer Kievith wijst er op dat de sluis ieder oogenbiik verstopt is door het hooi, waardoor het water niet den blnnenpolder kan inloopen. Spr. vraagt of daar geen verbetering in kan worden gebracht. De Voorzitter merkt op, dat dit een zeer lastige vraag is. Hij beeft daar reeds meermalen maatregelen voor getrofteo, doch telkens zonder resultaat. Thans echter meent hij een goede oplossing te hebben gevonden. Aan de beide firma's Oerlemans heef: hij gevraagd of ze het hooi dat in de haven valt bij het lossen of laden, daar uit willen halen. Een der firma's is daartoe bereid gevonden, een niet. Oerlemans. Omdat deze niet schuldig was- Voorzitter. Nu heb ik een man ge vonden die het lederen dag zal schoon maken. De beer Ros zegt dat deze kwestie al zou zij opgelost indien de opzichter van de polder wat menschelijker was opgetreden. Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 6. Reclames Hoofd. Omslag. Grootestraat. WAALWIJK. Vrijdagmorgen Is tusschen Grles- bach, in Baden, en Alexanderschanze, Erzberger, het bekende lid van den Duitschen rijksdag en oud-minister, ver moord. Erzberger. die met zijn familie te Bad ©riesbach vertoefde, was ,s morgens ongeveer 9 uur met het lid van den Rijksdag, Dietz, een wandeling naar Alexanderschanze gaan maken. Onder weg ontmoetten zij twee mannen van naar gissing 25 jaar, die de beide politici aanvielen. Erzberger en Dietz slaagde er in, de aanvallers opzijde te duwen en het op een ioopen te zetten. De aan vallers trokken toen hun revolver en losten een gioot aantal schoten, met het gevolg, dat Erzberger door twaalf kogels in het hoofd en de borst getroffen, dood op den weg viel, Dietz kreeg even eens verscheidene wonden, doch hij bracht er het leven af. Op het oogenbiik ligt hij in het ziekenhuis te Oppenau. De daders zijn onbekend gebleven en alle nasporingen, onmlddelijk door politie en justitie begonnen, o.m. met politiehonden hadden tot dusver geen resultaat. Het eenige, wat men heeft kunnen vaststellen, is, dat het doel van den moord niet is geweest berooving, en alge meen is de overtuiging, dat men bier te doen heeft met een politieken moord. Wat, gezien het groote aantal politieke moorden, dat in Duitschlacd, sedert dat land een republiek is, is gepleegd en dat meer dan driehonderd bedraagt, geen wonder is. Want Erzberger, een der strijdbaarste politieke figuren van het tegenwoordige Duitschiand, man van even groote welsprekendheid als durf en invloed behoorde bij zijn tegenstan ders tot de meest gevreesde staatslieden. Tevens tot de zeer weinige staatslieden met doorzicht en juiste k^k, die Duitsch iand bezat in de woelige tijden, die het sedert 1914 heeft doorgemaakt, getuige het feit, dat hij alle regeeringsfouten, die tijdens den oorlog zijn gemaakt we noemen hier slechts het besluit inzake den duikbootoorlog zonder genade, dat Duitschiand den ootlog met Amerika op den hals haalde als zoodanig heeft gekwalificeerd, nog voor de noodlottige uitwerking ervan merkbaar werd. Mathias Erzberger, die 20 September 46 jaar zou zijn geworden, was Zuid- Duitscher van geboorte. Aanvankelijk speelde hij, nog jong, een aanzienlijke rol In de Katholieke vakbeweging en in dien tijd roerde bij zich druk op het gebied der journalistiek. Nadat hij in 1903 was gekozen tot lid van den Rijksdag, werd hij spoedig een van de meest beteekende leden van de centrumfractie, vooral na de scherpe crltiek, die hij onder het kanselierschap van Von Bülow in den Rijksdag Uit oefende op hef koloniale beleid der Duitsche regeering. Tijdens den oorlog trad hij het eerst op den voorgrond als bewerker van de befaamde vredèsmotle, die den Rijks dag in Juli 1917 aannam. Later werkte hij, buiten de regeering om, aan de verwezelijklng van een vrede door ter- gelijk, den eenigen vorm van naar zijn overtuiging, mogelijk was, om Duitsch iand een nederlaag te bespareo. Aan vankelijk overtuigd annexlonist, draaide hij om, toen hij bemerkte, dat vasthouden bijvoorbeeld aan de inlijving van België, den vrede onmogelijk kon maken. Ten gunste van een vrede door overleg on derhandelde hij opeigen houtje met keizer Karei van Oostenrijk eo stelde hij zich in verbinding met den Paus. Na de rerolntie, die een einde maakte aan de monarchie, werd Erzberger beschouwd als de eenige man, die Dnitschland zon kunnen helpen nit zyn iagewikkelde en moeilijke finantieele positie. Hij werd mi nister van financiën, heeft als zoolanig ongetwijfeld zeer veel verdienstelijks gedaan, o.m. door zyn belastingwetten en was, nadat hij had deelgenomen aan de wapen stilstands-onderhandelingen te Spa, de man, die de onderteekening van 't vredesverdrag van Versailles wist door te zetten. Hij raakte daarbij in botsing met Scheidemaon, den eersten (sociaal-democratischeo) repu- blikeinschei minister-president in Dnitsch land, met het gevolg dat Scheidemann aftrad en Erzberger op den post van minister van financiën bleef in het nieuwe kabinet.Muller. Versch in het geheugen ligt nog het proces Helfferich—Erzberger, naar aanleiding van beschuldigingen van belasting-ontduiking en omkoopbaarheid, welke eerstgenoemde in het openbaar tegen Erzberger had geuit. Bij dit proces bleek duidelijk, hoezeer Erz berger gehaat was bij de conservatieven. Deze -h^at is blij ren bestaan, nadat Erz berger, hoewel het proces niet veel bezwa rends voor hem opleverde, genoodzaakt was, zich uit het politieke leven terug te trekken. In den laatsten tijd weer by den Rijksdag gekozen, begon Erzberger weer meer en meer aan politieken invloed te winnen en sedert lang reeds zag men in hem den eindelijken titularis voor het nog altyd opengebleven ministerschap van fi nanciën onder het hnidige kabinet Wirtb. Io Dnitschland werd trouwens beweerd, dat, hoewel hy niet den naam van minister van financiën had, Erzberger toch feitelijk de finantieele stuwkracht iu het kabinet- Wirth wag. Erzberger was een man met ontzaglijke wilskracht, eefif vinnig en moedig debater en iemand, die de consequentie van xye woorden en zyn daden aandurfde. Dat was de oorzaak dat zyo politieke tegenstanders, in het bijzonder de conservatieven, hem zoo haatten en het zal zeer natunrlyk zijn, als blijkt, dat de «op hem gepleegde moe ril een zniver politiek karakter drsagt. Als blijkt... trant deze moord vertoont een merk. waardige overeenkomst met dien, welke eenige maanden geleden op den Beierschen Kamerafgevaaidigde Gareis is gepleegd, waar van de daders ook nog altijd niet bekend zya. Het is niet de eerste ma'l, dat Erzberger's leven door een aanslag in gevaar raakte. Tijdens het proces met Helfferich heeft luitenant Otiwig Yon Hirschfeld deu 26sten Januari 1920 op het oogenbiik, dat hij het gerechtsgebouw verliet, revolverschoten op den toenmaligen minister gelost. Erzberger werd toen niet ernstig gewond en was reeds na weinige dagen hersteld. De toestand in Dnitscül nd door dezen moord geichapen is veel moeilijker geworden, Batoogingen ter herdenking van den slag van- Tanenberg en teg nbetoogingen zyn verbo den. Men vreest voor groote onlusten, gis teren kwam hst reeds tot botsingen, waarby verschillende personen zijn gedood. Het lersche antwoord op het Britschc regeetings-aanbod is verschenen en zegt dat het Dail Eireann met algemeene stemmen het voorstel heeft verworpen. Zy wenschen geheel vrij te zyn. De Engelsche regeering heeft daarop direct een antwoord gezonden en gezegd dat zij gegaan is tot de niterste grenzen e» dat Ierland binnen zyn grenzen geheel onafhan kelijk i», maar niet wat de toestand naar bniten betreft. Lloyd Gaorge noodigt nit tot nieuwe onderhandelingen volgens dit beginsel. Ea zalks schijnt te geschieden. De Grieken schijnen in Klein-Azië een ernstig échec geleden te hebben. De Turken beweren hen op een vleogel geheel verslagen te hebben. Loncheur, de Fransche minister van herstel en Rathenan zijn üniisehe collega, zyn in Wiesbaden geheel tot overeenstem ming gekomen omtrent het door Dnitschland aan Frankrijk in natnra enz. te verstrekken. De Opperste Raad is thans byeett gekomen ter behandeling der Opper-Selezisohe kwestie. In Frankfort is onder zeer groote belangstelling de 61e Duitsche Katholieken dag gehouden, waar ook rijkskanselier Wirtb tegenwoordig was. WAALWIJK. GRO OT E VI A AT geboortedag van onze Landsmoeder feestelijk te herdenken. De gansche goed gezinde natie daar vallen dan van zelf buiten de rumoerige revolutionnaire elementen, die van geen gezag en geen Koningin willen weten en die niets liever zouden zien, dan dat morgen aan den dag Nederland tot vrije republiek misschien wel sovjet-republiek werd uit geroepen. Goddank echter zijn de Koningsge- zinde, de Oranjegezinde Nederlanders I nog verre in de meerderheid en wie het j wagen zou de hand tegen het wettige staatsgezag, tegen ons geliefd Vorstenhuis op te heffen, zou alom onze burger wachten, en het overgroote deei onzer natie tegenover zich vinden. Koninginneverjaardag. Telkenjare is] dit feest voor ons .volk een welkome I gelegenheid om zijn aanhankelijkheid je- gens Oranje, zijn trouw jegens onze j vorstin te toonen Het wordt een lande-1 lijke demonstratie van Koningsgezind heid. Overal uit men zijn gevoelens door j feestelijkheden in verschillenden vorm. ;j oud en jong nemen van ganscher harte j deel aan de viering van dezen in waar heid nationalen feestdag Ons volk heefti wel reden om telken jare op dezen dag i zijn iefde voor onze Landvorstin ted toonen. Onder Hoar bestuur heeft de zegen van Qod -- Dien Zij zelve boven alles stelt, getuige het fiere „Le Christ avant tout", dat als een les aan onsi volk uit Hat,en mond klonk - zichtbaar op ons land gerust. Al mogen de tijden, benauwend zijn en ons vaderland nog niet zijn welvaart van vóór den oorlog hebben teruggevonden hoeveel ge lukkiger zijn wij niet dan zoo menig volk. dat zoogenaamd de hoogste vrij heden geniet, doch in werkelijkheid nog nimmer zoo in slavenboeien gekneld was als tegenwoordig Laten anderen de nieuwe, valscne vrijheid prediken, wij houden het met Oranje, dat het symbool is der ware vrijheid en onder welks hoede wij ons veilig weten. Bij de herdenking van den geboorte dag van H. M. Koningin Wilhelmina bidden wij God, dat Hij Haar nog lange jaren voor ons Volk sparen moge en onder Haar bestuur land en volk steeds grooter geluk en welvaart in geestelijk en materieel opzicht, moge genieten, Pr C.t. Bij aanneming vau het wetsont werp tot nadere regeling van den dienst» plicht zal bezuiniging in hoofdzaak wor den verkregen door a. Beperking van het aantal mandagen met een totaal verschil van 980.C00 mandagen Sn 'i voordcel van 't nieuwe voorstel, vertegenwoordigende een gel delijk bedrag van bijna 2 miliioen gulden. Voor het dienstjaar 1922 zal her voor- deeiig saldo iets minder zijn f 1.700.000. b. Inkrimping van het beroepsperso- neel met een jaariijksche besparing van ten minste 5 miliioen galden. c. Vermindering der cavalerie. Jaarlijks ca. VU miliioen bespaard. d. Inkrimping van het aantal garni zoenen. e. Vereenvoudigd legerbeheer door opheffing van niet strikt onmisbare deelen. Ingediend is een ontwerp tot wijzi ging en verhooging van het Vile hoofdst. B der Staatsbegrooting van het dienst jaar 1921 (Derde uitkeeriag aan gemeente uit de opbrengst der oorlogswiostbeias- ticg). Bij dit ontwerp wordt voorgesteld in te lasschen een nieuw artikelUükeering aan gemeenten uit de opbrengst der Oorlogswinst belas ting f45.800,000. KONINGINNE VERJAARDAG. Heden Woensdag wordt on«e geliefde Koningin 41 jaar. Even als elk rechtgeaard kind zich verheugt en aan die verheuging uitdrukking geeft op den verjaardag van zijn moeder, zoo verheugt zich de gansche goedge zinde natie en heeft zij reeds dagen lang toebereidselen gemaakt om den Waalwijk, 26 Aug. 1921. Zooals wij reeds hebben aange kondigd zal hedenavond Koninginne verjaardag worden gevierd met concerten van Harmonie en Liedertafel, die uit" stekende programma's zullen ten ge- hoore brengen op de noodkiosk op de Markt. We hebben 't vaste vertrouwen, dat dit de laatste maal is dat weer een plancher m^et worden opgeslagen, daar volgens onze meening er 't volgend jaar een kiosk zal zijn, opdat ook door het jaar meermalen een concert kan worden gegeven. Na afloop der muziekuitvoeringen zal een groot Vuurwerk op den Dijk achter de Markt afgestoken worden, 't Zal werkelijk een schitterend vuurwerk zijn. Programma's zijn zoovéél mogelijk hier verspreid. Het politieuur wordt verlengd tot uur en ook de winkels mogen later openblijven. Met voldoening hebben wij gezien dat het uitsteken ,der vlaggen dit jaar zeer is toegenomen wij vertrouwen dat het ont plooien der nationale driekleur en 't dragen van oranje een volgend jaar algemeen zal «yn. Naar wij vernemen, heeft het kerk bestuur van de St. Antonius-parochie het gemeentebestuur doen weten, dat het accoord gaat niet het raadsbesluit om met een school van drié klassen te beginnen. Door de regeering is aan den heer A. J Fooij te Baardwijk een bouw-, voorschot verleend van f 1400 voor het bouwen van een woning in de Putstraat alhier. Door het kerkbestuur van de Pa rochie St. Jan is aan het gemeentebe stuur het verzoek gericht een schatter te willen bnnoemen teneinde voor de overname van de school door de ge meente, de waarde daarvan te schatten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk heeft in aan sluiting met een adres der Kamer te 's Gravenhage, aan den Minister van Waterstaat, het verzoek gericht, het daarheen te willen leiden, dat er maat regelen worden genomen, waardoor de poorwegtarieven tijdens de Jaarbeurs te Utrecht worden verminderd. Dit met het oog op de bevorde.ing van het bezoek aan de Jaarbeurs van handcldt ij venders en Industrieelen, daar de toestand in handel en nijv erheid van dien aard is, dat een vergemakkelijking van dat bezoek zeer zeker reden van bestaan heeft. De Kamer van Koophandel ont ving het navolgend schrijven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, 's-Gravenhage, Augustus 1921. Naar aanleiding va» een mij gedane vraag, heb ik de eer U mede te deelen, dat ik aan de Koningin beb voorgesteld, om voor de eerste verkiezing van leden van de nieuwe kamers van koophandel en fab'ieken de tr dstlppen, genoemd in het Reglement voor de Kamers van Koophandel 1920 (Staatsblad No. 712) te vervangen door tijdstippen, die telkens 3 maanden laier vallen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de verkiezing van leden voor de nieuwe Kamers niet vóór Februari 1922 zal kunnen plaats vinden en de nieuwe Kamers niet vóór 1 April 1922 zullen kunnen worden geicstaüeerdHDe bestaande Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen dus nog gedurende een gedeelte van het jaar 1922 blijven voort bestaan en niet vóór 1 April kunnen worden ontbonden. Ik geef U hiervan thans reeds kennis, om U in de gelegenheid te stellen bij het gemeentebestuur te Uwer plaatse tijdig eene begrooting van uitgaven voor de eerste 3 maanden van het jaar 1922 in te dienen. Volgens het Koninklijk Besluit van den 14en Mei 1896 (Staatsblad No. 76) tot vaststellifcg van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken moeten voor verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken in 1921 periodieke verkiezingen worden gehouden ter aanwijzing van de leden, die volgens den rooster op 1 Januari 1922 moeten aftreden. Met het oog op den korten tijd, waarin de oude Kamers van Koophandel en Fabrieken in 1922 nog zullen bestaan, ligt het in mijn voornemen om ter bespa ring van kosten te bevorderen, dat geen verkiezingen van leden van die Kamers meer worden gehouden en dat de leden, d»e verplicht zijn op 1 Januari 1922 af te treden, zitting zuilen blijveo houden tot de Kamers zijn ontbonden. De Minister van L., N. en H., (w.g.) H. J. IJSELSTEIN. Toevalligerwijze vernamen wij dezer dagen dat aan het St. Theresla- gesticht een kookschool wordt opge richt. De daarvoor noodzakelijke ver bouwing van 't gesticht met afzonder lijken ingang enz. is reeds onderhands aanbesteed en gegund aao de heeren H. van Hulten-Krol, 't timmerwerk en J. den Teuling het metselwerk. Binnen een paar maanden moet alles gereed zijn en zullen de lessen een aanvang nemen, die gegeven worden door eene gediplomeerde kookzusttr^ Het uitbreiden der Tim-Tur- schoecfabrlek der firma T^mermans vaa Turenhout, in hoofdzaak kantoren en stikkerij, is na onderhandsche aan besteding opgedragen aan de firma Wed. G. P. van Huiten Zo. alhier voor het timmerwerk en Kleingeld te Kaatsheuvel voor het metselwerk. -- De gouden bruiloft van het echt- paar G. van Delfr-Wertz, meer bekend onder den naam van >de oude Spin<, is gevierd op een wijze, zooals dat dat hier nog niet gezien was. *1 Is werkelijk zooais de jubilaris- zelf den geheelen dag zeide>Voor een keizer konden ze zulk een feest niet makets, een keizer konden ze niet meer eer aandoen*. De buuft-commissie had do geheele goudmijn met hei-guirlandes ea bloemen versierd, 's avonds was alles electrisch verlicht, aan den ingang was een eere- boog met toepasselijke spreuk opge richt. Waar de woning te klein was om alle gasten te bevatten, was tegen het huis aan een ruime tent opgericht, die inwendig smaakvol was gedecoreerd. De feestdag werd ingezet met eene plechtige H. Mis ten 81/2 uur, waaronder allen ter H. Tafel naderden om God te bedanken voor de weldaden al die jaren ondervonden, voor de gaven van gezondheid en tevredenheid in alle omstandigheden des levens. 't Was werkelijk een mooie stoet, het jubelpaar gezeten In een prachtig ver sierde auto, gevolgd door nog zes volg- l

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2