De Portierster van Alfortville, |„N00RD-BRABAND WAALWIJK. Gemeenteraad. FEUILLETOh 11 Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 69. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden 1 1.25. Franco p. post door het geheele rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. lelet SS, AALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Atstoon Tielen Telegr,-AdresECHO- Prijs der AdvertentlSn. 20 cent per regel; minimum t 1.68 Reclames 40 cent per regel. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 2 September des middags ten 3 uur. Voorzitter 1 Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer 3.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen van de twee voorgaande vergaderingen worden sa vobtlezing onveranderd goedgekeurd sa vastgesteld. Aas de orde: 1. Ingekomen stukken en mede- deellngen. Schrijven van Ged. Staten, waarin zij er op wijzen dat ze Burg. en Weth. van de verantwoording van de Rekening over 1918 niet willen ontlasten alvorens door hen Ï2-70 in de kas der gemeente is gestort. De Voorzitter zegt dat de gemeente indertijd »De Gemeente-Stem* door tusschenkomsi van Van Dijk kreeg. Toen deze gestorven was, was een rekening Ingekomen voor een abonne ment van een half jaar. Later werd het blad rechtstreeks gezonden en toen is door den Uitgever ook nog over een kwartaal gedisponeerd, wat abuisievelijk is betaald. Zoodat eenmaal ten onrechte is betaald. Schrijven van Ged. Staten, waarin zij er op wijzen dat ze Burg. en Weth. van de verantwoording van de Rekening over 1919 niet willen ontlasten alvorens door hen 35 cent in de kas der gemeente is gestort, wijl door hen ten onrechte voor dat bedrag aan zegelkosten is uitbetaald. Schrijven van Ged. Skaten, houdende kennisgeving, dat het toegezonden kohier van den Hoofd. Omslag voorloopig voor kennisgeving is aangenomen totdat door de Regeering een beslissing zal zijn genomen omtrent de nieuwe heffing, waarbij de thans geldende ve-ordening zal worden ingetrokken. Schrijven van Ged. Staten, dat het Kohier van den Hoofd. Omslag is goed gekeurd. Schrijven van Ged. Staten, waarin zij ter kennis brengen dat de Minister be reid is gevonden om lo de kosten van waterverversching voor deze gemeente 90 pCt, bij te dragen tot een maximum van f 55.000. In een schrijven, heden van dea Mi nister ontvangen, stelt deze eenige voor waarden, o.a. dat het oude materiaal en afkomende steen van de te veranderen glooiing niet voor de nieuwe te maken glooiing mag worden gebruikt, doch moet worden gebracht daar, waar door de Regeering zal worden aangewezen Van de Koppel. Ik zal me gaarne bij de uitspraak van de deskundigen neerleggen, maar ik voor mij kan nooit geloovea dat ze bet water van hier naar Meeuwen kunnen brengen. F. v. d. Ptuijm. En toch komt het in orde. Geloof dat maar. Van de Koppel. Je moet maar zien hoe, als het hief bij Van Honzewijk alles al onder water staat, bij Notaris Rietra er nog geen water te zien is. Eu Sa het ondiepe zit 'm dat hier niet in. Voorzitter. Over eenigen tijd zal dit werk moeten worden aanbesteed. De gemeente moet bet werk doen uitvoeren en de Regeering draagt 90 pCt. in die kosten bij. Het toezicht over dit werk wordt gehouden door 2 opzichters van den Rijkswaterstaat, de heereu Vissers en Stijns. Schreven van Ged. Staten, waarin ter kennis wordt gebracht dat f 1720 van de opbrengst der Oorlogswlnstbclasting in de kas der gemeente zal worden gestort. De heer Leemans merkt op dat dit bedrag, in verhouding wat plaatsen als Zevenbergen en De Werken hebben gekregen zeer gering is. Van de Koppel. De meeste dorpen van het Land van Heusden en Altena hebben niets gekregen. Leemans. Ziet eens naar Waalwijk, daar krijgen ze meer dan f 50 000. Voorzitter. Daar kunnen wij ons niet mede gaan vergelijken. Daar heeft de distributie misschien wel een millioen I blijven gekost. Wij hebben een staat in moeten vullen en zooals dit is gedaan, dacht ik dat we wel een f 16.000 zouden hebben gekregen. Van de Koppel. Almkerk hield van z'n distributiebedrijf geld over. L. v. d. Pluijm. Ik alleen heb al meer dan f 1600 aan O. W. moeten betalen. Ik kan ook niet anders zeggen, dan dat ze ons heal slecht hebben bedacht. Provesverbaal van kasopnemiag Uit het ocdeszock Is gebleken dat de registers ordelijk zijn bijgehouden ea het bedrag, f11217, in kas aanwezig was Uitslag aar-besteding voor de instal latie van gemeentegebouwen. Laagste inschrijver was de firma Boe- ling Mullens te Geertfuldenberg voor f780. Van de Koppel. Zijn daar de lampen ook bij. Voorzitter. Neer», de lampen zija daar niet bij. De aancemingssom is toch al laag te noemen vcor 10 gebouwen. Schrijven van J. P. v.. d Pluijm, secre taris van de R. K. We?kltedenv«reenl- giag, houdende het verzoek om alsnog te willen bevorderen dat hier een Huur- commlssie .worde ingesteld, opdat voor de belangen ran do huurders bpter kan worden gewaakt. De Voorzitter geiooft niet dat adres sant geheel oo de hoogse is vau de zaak. Er is een Huurcommissie welke voor deze gemeente werkt. Z? is gevestigd te Heusdee waar men een goed secretaris in den griffier van hst Kantongerecht heeft gevonden. Om voor een plaats ais deze een commissie ia te stellen is zeer kostbaar ca bovendien is het moeilijk de gescbikïe peesonea er voor te vinden. De Commissie in Heusden werkt voor verschillende gemeenten. We! zou het kunnen dat er een van de huurders en verhuurders uit deze gemeente ia de Commissie zitting neemt. Maar ook dat zal moeilijk zijn om persoce.K te vinden die genegen zijn naar de vergadering te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Rekening 1920 van de Gezondheids commissie, zetelend te Waalwijk. Wordt goedgekeurd zooals deze is aangeboden. Begrooting 1922 van de Gezondheids commissie, zetelende te Waalwijk, waar op voor de gemeente Dussen als bijdrage in de kosten een bedrag is uitgetrokken, van f i42.16. Van de Koppel. Die commissie kun nen ze wel opdoeken, die zet toch niets uir. Aanbieding rekening van de commis sie voor Lokaalspoorwegen ie Noord- Brabaot. De commissie wijst er in haar verslag op. dat mede doo: de groote malaise nog niets is tot stand gekomen. Door dea gestadigen bloei ea vooruitgang van de provincie, zal i erlang echter toch tot oprichting moe en worden overge gaan. De commissie zal daarom de werkzaamheden met kracht voortzetten. De heer L. v. d. Piuym wijst er op, dat, zoolang geen vjste brug is gelegd over de Maas, alles achterwege moet De Voorzitter ge. ft zulks gaarne toe en zegt dat overbrugging daarom van zelf in het plan ligt opgesloten. De heer v. d. Koppel heeft gezien, dat, daar waar de brug moet komen, men de kabal heeft gelegd, wat z.i. wil zeggen dat van de heele zaak toch niets komt. De heer van Druuen meent te weten dat de teekeningen weer zijn veranderd, zoodat he» leggen van de kabel daat geen sta ia de weg is voor het leggen van een vaste brug De Voorzitter zegt thans met grond te mogen verondcatelien dat zoowel Rijk als Provincie in de toekomst iets voor overbrugging zullen gaan gevoelen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. UJÜoring Schuldbrieven. Van de geldleening, groot f 20.000, gesloten'7 Febr. 1920 zal f 4000 worden afgelost. Uitgeloot worde» de nummers 18, 36, 13, 39, 28, 24. 37 en 19. Va« de leeoiing groot f 10.000 geslo- 15 Maart 1921 wordt uitgeloot no. 5. Van de leetilnt", groot f 35000 geslo ten 12 Januari 1918 worden uitgeloot de so. 39 en 25. Van de leening, groot f 6000, geslo ten 18 September, wordt uitgeloot no 9. Vats de leeniflg, groot f 10 000, geslo- 27 November 1919, worden uitgeloot de nos. 6, 11. 8 en 20. 3. Goldleening. De Voorzitter zegt dat van de Rijks verzekeringsbank een schrijven is inge komen, waarin ze mededeelen dat ze de f81000 willen leenen, mits in de bepa lingen komt te staan dat vervroegde aflossing is buitengesloten. Er moet niet meer of minder dan f 1250 per jaar worden afgelost. Wordt conform het voorstel Van B. en W. besloten. 4. Warenwet. De Voorzitter wijst er op, dat Ged. Staten deze verordening niet hebben ku»nen goedkeuren wijl door het ge meentebestuur van Dussen aan de Ge zondheidscommissie om geen advies is gevraagd. Zal alsnog worden gedaan. 5. Vaststelling Rekening en Begroo ting Burgerlijk Armbestuur. Worden na voorlezing zonder op- of aanmerking goedgekeurd. 6. Aanvulling Regiement Burgerlijk Armbestuur. Wordt conform het voorstel van Burg. en Weth. besloten. 7. Aankoop grond voor een traos- formatorhulsje in wijk A De Voorzitter zegt dat het bouwen van een transformatorhuisje zal blijken ooodig te zijn als meerdere met krachl- werktulgeo zullen aansluiten. Daarom moet er aaar een geschikte plaats wor den uitgekeken en die is gevonden op het perceel van S. Hoevenaars. Het huisje zelf zal pas een volgend jaar ge bouwd behoeven te worden. De grond nu is te koop voor f 2.50 per M2, zoo dat het geheels terrein f 208 zal kosten. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat in den polder een heele spie land daarvoor Is gekocht moeten wor den wijl er anders niets was te krijgen. De heer L. v. d. Pluym vraagt of bij de aanneming met dit alles geen reke ning is gehouden, waarop de Voorzitter zegt dat zulks niet het geval, wijl cu de Baan ook zal worden aangesloten. De heer Leemans acht bet net niet zeer practlsch aangelegd omdat daar waar groote boerderijen staan, men niet kan aansluiten en wel daat maar eenige kleine huisjes staan, waarvoor de be woners niet zullen aansluiten of zeer welaig stroom zuilen afnemen. De heer van de Koppel kan deze aanleg eveneens niet goed begrijpen en zegt de meeaisg te zijn toegedaau dat twee fllcke boerderijen m^er stroom van „De Echo van het Zuiden 31). Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.U3.7o7.— zullen verbruiken dan 40 arbeiders woningen. De Voorzitter zegt dat men met etskele gedeelten oog in onderhandeling is. Overigens zal alles geleidelijk aan het oet worden aaagesloten, doch eerst wenscht men de resultaten eens af te wachten. De heer Middelkoop denkt dat het leggen van de netten op deze manier, een voordeeltje voor den aannemer is geweest. De Voorzitter acht het moeilijk om in voorkomende gevallen in te grijpen, wijl'men als ondeskuodige tegenover des kundigen staa*. Van de Koppel. Wie is er opzichter over de werkzaamheden van de firma Van Boxtel. Voorzitter. De P. N. E M. L. v. d. Pluijm Bij de aanbesteding zal de firma Van Boxtel toch ook wel hebben geweten dat de Hank bij Dussen behoort. De Voorzitter merkt op dat alles volgens het bestek is gedaan. 7. Gunning schoolbouw wijk C. De Voorzitter zegt dat 19 insch'ijvers zijn geweest. De hoogste inschrijver was de firma Van Batenburg voor f 72.885 en de laagste de firma Van Broekhoven eo Mertens te Oosterhout voor f 52.400. De laagste inschrijver heeft wel niet ingeschreven als Is voorgeschreven, maar In bet bestek wordt gezegd dat het den laagste» inschrijver kan worden geguod. Vat» de overige a«noemers Is een schrijven ingekomen waario wordt aan- gedroagen het den laagsten inschrijver niet te gunnen omdat door hem niet Is voldaan aan het voorschrift. Het voorstel vaa Burg. en Weth. Is om het den laagstee inschrijver wel te gusnen. Vaa de Koppel. Van Broekhoven schijnt wat te laat te zijn gekomen. De andere hebben een z.g. potje gemaakt waar htj echter niet aan wilde meedoen. De andere hebben bet toen ook niet gedaan en dat moet de heele kwestie zijn. Voorzitter. De begrooting was f 51.000, zoodat deze slechts met eeo gering jedrag is overschreden. Het terrein waar de school op gebouwd moet worden is nog in huur. Door den heer van de Koppel is met de huurders gesproken mot het gevolg dat deze zijn overeengekomen om het land voor f3 per M2 af te staan. Wordt goedgevonden. De Voorzitter verlaat de vergadering. De h;er van Steen neemt het Voor zitterschap nu over. Deze begint met er op te wijzen dat het 1 November 25 jaar zal zijn geleden dat de heer Snijders tot secretaris werd benoemd en nu 7 jaar burgemeester is. Burg. en Weth. hebben met het secre tarie-personeel al eens gesproken om deze gebeurtenis niet onopgemerkt te doen voorbijgaan en er een algemeen feest van te maken Daarom stellen ze voor om een collecte langs de huizen te doen houden. Mocht er dan nog een tekort zijn om dat dan te doen dekken uit de gemeentekas. De heer van Bergen vraagt welke (Wordt vervolgd) t Ill ECHO VIN HET /.IIKV ACHTENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Waart gij in het kabinet des heereu La- broue eenige oogenblikken voor zijn vertrek naar Saint-Gervais, waar hij zijn zieken jongen ging bezoeken, toen de kassier hem aanzienlijke geldswaarde kwam overhan digen en den toestand der kas mededeelen?" „Ja, mijnheer, toen was ik daar!" „Dan hebt gij alles gehoord?" „Zoo zelfs dat het bedrag door Kicoux ge noemd mij steeds in het geheugen is geble ven." „Honderdnegentigduizend en eenige hou derden franken." „Gij hebt een sterk geheugen," zeide de rechter op spottenden toon. „Dit cijfer was wellicht van groot belang voor uDe mis dadige gedachte is toen zeker bij n opge komen?" „Maar mijnheer, kan men zich dan niet iets dergelijks herinneren, zonder daarom een booze gedachte te koesteren?". „Is uwe vlucht niet een onwederlegbaar bewijs uwer schuld?" „Zeg liever mijner zwakheidLafhar tig heb ik aan tegenover mij geuite bedrei gingen toegegeven, aan het geweld tegen mij gepleegd „Door wien?" „Door den waren, den eenigen schuldige „Gij beweert dan dien te kennen?" „Ja, ik ken hem". „Noem hem dan." „Jacques Gérard „De meesterknecht uit de fabriek?" „Hij zelf." Opnieuw hief de heer Delaunay de schou ders op. „Dit is een ongelukkige ingevingant woordde de rechter op minachtenden toon. „Zoo er iemand is, die door uwe kwaad sprekende aantijgingen niet bereikt kan worden, dan is het voorzeker de moedige meesterknecht, die als een slachtoffer van zijn toewijding den dood in de vlammen ge vonden heeft „Ziedaar de gerechtigheid GodsDe he mel heeft niet gewild, zoo Jacques Gérard werkelijk dood is, dat de ellendeling de vruchten zijner misdaad plukte „WatDurft gij hem nog levend achten, wanneer twintig personen hem in de vlam men hebben zien verdwijnen?En gij durft hem beschuldigen." „Dat durf ikja mijnheer „Doch steeds zonder eeuig bewijs." „Ik had een bewijs, maar „En waar is het dan?" „Het is in dien nacht een prooi der vlam men geworden, want de brand heeft ook het huisje waar ik woonde niet gespaard". „Kortom, gij bezit dit zoogenaamde be wijs niet meer?" „Neen, mijnheer." „En met argumenten van zulke waarde wilt gij hier uwe onschuld komen verdedi gen „Wilt gij naar mij luisteren, mijnheer?" „Spreek." Jeanne herhaalde hier bijna met dezelfde woorden als wij het bij pastoor Laugier hebben, het verhaal van het gebeurde, doch de indruk, die hier werd teweeggebracht, was zeer verschillend. Hare ontroerde stem en treffende uitdrukking van haaf gelaat hadden de overtuiging barer onschuld iu het hart van den geestelijke en zijn huis- genooten gevestigd, doch de rechter;, die zoozeer tegen de vrouw was ingenomen, luisterde met een glimlach van ongeloovig- heid om de lippen. Zoodra zij geëindigd had, sprak hij spot tend „Gij hebt een vruchtbaar brein, doch uwe vindingen zijn al te romantisch om waar schijnlijk te zijn." „Dan gelooft gij mij niet?" hernam de weduwe. „Men zou al te naief zijn, zoo men geloof aan uw woorden hechtte. De fabel, welke ik zooeven gehoord heb, kang een onderzoek doorstaanWatGij ontvangt een brief zooals gij beweert dat Jacques Gérard u er een geschreveb heeft, en gij hecht geen waarde aan zoo een belangrijk schrift! Gij werpt het in een hoek uwer woningHoe kan 't mogelijk zijn? Gij zijt de bescherme linge des heereu Labroue en gij ziet uwen beschermer vermoord in zijne door vlam men aangetaste fabriek liggen en gij neemt op laffe wijze de vlucht, in plaats van op uw post te blijven, om de gerechtigheid in te lichten en den waren schuldige, die u be kend is aan te klagenKom Kom Er is geen schijn van waarheid in dit alles. Gij hebt gedacht Jacques Gérard is doodHem zal ik aanklagenHij zal niet meer opstaan om mij te logenstraffen Jeanne, die thans weer ontmoediging en wanhoop ter prooi is geworden, stotterde op haast niet hoorbaren toon „Hetgeen gij mij daar zegt, mijnheer, tieb ik meer dan twintig maal herhaald. Ik heb geen bewijzen, dat weet ik welZoo de toon der waarheid uw hart niet raakt, ben ik verloren. „Gij kunt trachten de Jury van uwe on schuld te overtuigen". „Er blijft mij niets meer over dan de hoop op God." „Wat! Gaat gij voort met al die leugens? Beken rouwmoedig uwe schuld. Daarmee zal de rechter rekening houden." „Hoe zou ik schuld bekennen, daar ik ge heel onschuldig ben?" Dé rechter van instructie maakte een be weging van ongeduld. „Hebt gij nog iets te zeggen?" vroeg htj. „Niets, mijnheer." „Gij houdt uwe ontkenning vol?" „Volkomen." „De griffier zal u voorlezing geven van liet proces-verbaal, dat gij dan zult onder teekenen". Zoodra deze formaliteiten vervuld waren, werd Jeanne naar het arrestantenlokaal ge bracht, van waar zij den volgenden dag naar de gevangenis van St. Lazare werd getransporteerd. NEGENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. De instructie van het proces werd snel voortgezet. De instructierechter zond zijne stukken naar de Kamer van in beschuldi gingstelling en deze verzond de beschuldigde naar het assisenhof van het departement der Seine. De weleerw. heer Laugier had Jeanne niet vergeten. Hemel en aarde had hij be wogen om de ongelukkige vrouw te redden en allen invloed doen gelden om haar te helpendoch overal werd hem geantwoord, dat hij een schepsel onder zijne bescherming had genomen, onwaardig eenige belangstel ling of medelijden in te boezemen. De rechter Delaunay, bij wien hij zich had aangeboden om de toelating te verkrij gen Jeanne in hare gevangenis te bezoeken, had daartoe geen verlof willen verleenen, daar, zooals hij zeide, de weduwe gedurende de instructie der zaak met niemand mocht omgaan. Bij deze weigering had de magistraat de volgende woorden gevoegd: „Geloof mij, mijnheer pastoorVerlaat deze vrouw't Is een monster van huichelarij". De geestelijke begon eindelijk zich af te vragen of hij niet het slachtoffer was gewor den eener sluwe bedriegster en trachtte in lichtingen omtrent haar in te winnen. Ieder een verzekerde hem, dat de meesterknecht als een slachtoffer zijner toewijding in de vlammen was omgekomen en dat Jeanne schuldig moest zijn aan brandstichting, diefstal en moord. De pastoor begon dan ook eenigszins te twijfelen. Overal waar hij Jeanne's verdediging op zich nam werd hij afgewezen en 't was dan ook niet te verwonderen, dat hij van liever lede moed en vertrouwen begon te verliezen. Het eenige wat hij had kunnen verkrijgen was dat de kleine jongen in zijn huis mocht verblijven. Georges was op de pastorie, waar hij met liefkozingen werd overladen spoedig gewoon. Mevrouw Darier vond in de tegenwoordig heid van dat kind hare moedervreugde te rug, welke zij vroeger slechts korte dagen had mogen smaken. De kleine hield dolveel van maatje Clarisse, zooals hij de goede dame noemde. De .iongen was ook zeer beminnelijk, en 't wag dan ook niet te verwonderen dat de pastoor eene bijzondere genegenheid toonde voor den kleinen onschuldige, wien de ge rechtigheid op het punt stond zijne moeder te ontnemen. - Drie maanden waren verloopen sinds de arrestatie van Jeanne Fortier. Met een acht tal dagen zou het vonnis geveld worden. Op den leeftijd van Georges vergeten de kinderen spoedig. De kleine had zijne moe der wel is waar nog niet geheel vergeten, maar hij dacht toch reeds veel minder aan haar en de personen die hem omringden, spraken zoo weinig mogelijk van de onge lukkige. „Zoo zijne moeder veroordeeld wordt," sprak mevrouw Darier tot haar broeder, „is het maar 't beste dat hij haar vergete en later de schande niet kenne, die op zijn naam kleeftik heb een plan'. „En dat is?" „Den jongen als mijn kind aan te nemen, zoo de jury zich streng toont en de moeder een langdurige straf oplegt. Ik zal hem dan mijn naam schenken en hem goed doen op voeden. Wij zullen er een man van maken, over wien wij later fier zullen zijn. Hoe vindt gij dat?" „Uitstekend, beste zusterHet is een zeer goed ideedoch alvorens aan de uit voering daarvan te beginnen, moeten wij het vonnis afwachten." „Dat zullen wij doen. Gelooft gij hog steeds aan Jeanne Fortier's onschuld?" „Wat zal ik u zeggen? Ik ben eenigszins geschokt in mijne gevoelens, ik begin te twij felen. Doch al is de ongelukige schuldig, dan nog moet het kind de straf niet dragen van de schuld der moeder. Wij zullen zorgen, dat de kleine nooit den naam der veroor deelde kenne." De dag, dat het vonnis moest geveld wor den brak aan. De drievoudige misdaad van Alfortville was nog te drukker besproken, daar het slachtoffer een oud-leerling der polytech nische school was, een man algemeen bekend en geacht. Een talrijke menigte die door politieagen ten slechts met moeite in bedwang werd ge houden, stond reeds vroeg op het openen der deuren van de gerechtszaal te wachten. On middellijk was de zaal opgepropt zoodra de opening plaats had.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 3