Firma 6. VERKADE, Regenjassen. Regenmantels. Firma 6. VERKADE, prima Belgische Wollen Dellen f8911 BUITENLAND BINNENLAND. Provinciaal Nieuws Markt. WAALWIJK. omvang men aan het feest denkt te geven. De Voorzitter zon een feestcommissie willen benoemen waarin de raadsleden ook zitting nemen en deze dan na be spreking alles te laten bepalen. Deze kan dat alles ook dan eerst doen, als de collecte langs de hulzen is gehouden en men de juiste opbrengst weet. De heer Middelkoop zou voor dit geval de gemeentekas niet willen aan spreken maar bet tekort dat er zou kunnen ontstaan door de raadsleden onderling laten betalen. De heer van Honsewtjk acht het meer gewenscht dit uit de kas der gemeente te doen betalen en daar een maximum voor vast te stellen. De Voorzitter voelt daar veel voor en zou dan een optocht en kinderspelen willen doen houden op dien dag. De heer Middelkoop geeft in over weging eerst een commissie samen te stellen en daar zeker het onderwijzers personeel in te doen plaats nemen. De beer van de Koppel kan zich met het door den heer Middelkoop gespro kene geheel vereenigen, maar de com missie zou hij willen benoemen in een daarvoor expres opgeroepen vergadering. Daarop kunnen dan later ook de functies verdeeld worden. De heer Leemans vraagt boe men het feest zal vieren. Tegelijk hier en in Hank of een dag hier en den anderen dag in Hank. De Voorzitter zou alles op een dag willen doen. De commissie kan voor dc regeling wel zorg dragen. Daarna wordt de vergadering gesloten. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 3 September des avonds te 7'/a uur. Voorzitter Edeiachtb. heer de Goeij. Ongeveer kwart voor acht uur opent dc Voorzitter de vergadering, aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken- a. Procesverbaal van kasopneming op 28 juli bij den gemeenteontvanger. Bij het onderzoek is gebleken dat de boekeu ordelijk en regelmatig zijn bij gehoudeu en het dienovereenkomstig bedrag in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel om een wijziging aan te brengen in het Reglement van het Burg. Armbestuur. Wordt Conform het voorstel van B. en W. besloten. 3. Adres van de Wed. L. C. J. Sep van Etten te Amsterdam, om verhooging van haar pensioen. De Voorzitter zegt dat de echtge noot van de Wed. Sep hier vroeger telefoon-kantooihouder is geweest en als zoodanig is gepeasioneeid met f37 per jaar. Later, toen een der kinderen 18 jaar oud is geworden, is dat pensioen met 16 verminderd, zoodat het thans slechts f31 per jaar bedraagt. Door de veranderde omstandigheden Is het pensioen overal verhoogd en nu vraagt de Weduwe ook haar eeue ver hooging te willen verieenen en wel met terugwerkende kracht tot 1920. De raad heeft het recht het pensioen met 40 pCt. te verhoogen. Het bedrag is hier echter zoo gering, in het gunstig ste geval f 12.40. De heer Donkers zegt reeds ia de vergadering van Burg. en Wetb. er op te hebben gewezen dat Sep altijd voor het publiek gereed stond en Iedereen hielp, ook al was het kastoor gesloten. De heer Krol zou daarom juist gaarne op het verzoek ingaan, vooral ook nog wijl het bedrag voor de gemeente zoo gering is. De Voorzitter zegt dat een bedrag van f 12.ook niet vnel kan helpen. Hij laat het echter geheel aan den raad over en wil geen voorstel doen om op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Lombarts stelt voor wel op het verzoek in te gaan. Bij de aanvrage zal de Weduwe wel geweten hebben hoeveel ze kon krijgen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten op het verzoek in te gaan. 4. Aanbieding van de gemeente rekening dienst 1920. Wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Lombarts, Klijn en Van Beijnen. 5. Aanbieding ter goedkeuring vat de rekening Burg. Armbestuur over 1920 en de begrooting voor 1922. Door den Voorzitter worden al deze stukken voorgelezen. De heer Lombarts vraagt of hij goed heeft gehoord dat voor een leeeing van f100 slechts 4pCt. rente wordt betaald. De Voorzitter zegt dat dit zoo is, doch dat de vordering wordt betwist. Uit de Rekening van het Oud-Mannen huis blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 56090 en de uitgaven f 452.22, zoodat et een batig saldo is van f 97 68. De heer Schilders zegt te hebben gezien dat de Zusters dan slechts f 2. per woek voor een persoon ontvangen. De Voorzitter beaamt zulks maar wijst er op dat daarbij komt het ouderdoms pensioen, 't Neemt echter niet weg dat dit alles dan nog weinig is. De heer Lombarts acht het jammet dat van een kapitaal van f 10.000 slechts 2lh pCt. rente wordt gegeven. De Voorzitter zegt dat het op het Grootboek is geschreven. Had men het ia Russen belegd, dan was men nog verder van huis geweest. 6. Aangehouden verzoek van W. de Jong om te huren eene tentplaats. De Voorzitter zegt dat door de jong het verzoek thans schriftelijk is gedaan. Hij wil het weer huren voor f20 pe< jaar, maar niet meer voor langer dar 2 jaar, aangezien hij andere plannen heeft. Wordt gunstig op het verzoek beschikt. De Voorzitter wijst er op dat aan C. Pullens een bouwvoorschot is ver leend. Deze vraagt au aan de gemeente om hypotheek. Wordt aan Burg. en Weth. machtiging daartoe verleend. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende sluit de voorzitter de openbare vergadering es gaat de raad over in petit Comité. Over het eerste halfjaar van 1921 werden uit ons land naar Dnitschland uit gevoerd 6040 paarden, ter waaide van 6.970.000, tegen slechts 2810 stuks, ter vaarde ven f 2,660,000 over het eerste halfjaar van 1920. langhebbenden op achterstaande adver tentie der Rijksvakschool. Zij is voor de jongelui die in de schoenindustrie werk zaam zijn van het grootste belang, niet minder voor de a.s. stiksters, waarvoor thans ook voor de eerste maal een cursus De tweede algemeene byeenkomst van wordt geopend. Medegedeeld wordt door het bestuur, dat de rekening over 1921 waarschijnlijk een nadeelig saldo zal opleveren van f500. Het bestuur meende door een extra heffing van contributie a f 1.50 dit tekort weg te werken. Hot weder-antwoord van Valera aas de Eogelsoha regeering is weer geheel weigerend. Hoewel men vreest voor eeaig «acces en algemeen het voorstel der regeering zeer verstrekkend windt, hoopt men dat dr regeeriog zil besluiten nogmaals een» conferentie te honden om te trachten to< resultaat te komen, daar anders de toestand zeer ernstig dreigt te worden, Inzake den moord op Erzberger heeft men de sporen der daders gevonden tot op den dag vsn de misdaad. Men bezit no tevens handschriften van hem. Vandaag worden de resultaten van het onderzoek bekend gemaakt. De rijksregeering neemt krachtige maat' regelen tegen de reactie en de iykskanseliet Wirth heeft te deser zake eene krachtig rede gehouden, De Itsliamache katholieke jeugdbond houdt dezer digen ter viering van zij> gouden feest, een congres, In verband met een verbod aan de congressisten om eer optocht te.houden en daaropvolgende inci denten heeft 't bestuur der popolari de dre ïetholieke ministers uitgeooodigd af te treden. Er hebben zich heftige straattconeelen afgespeeld, Uit Konstantinopel wordt gemeld De sleg by Sangarios schynt ten gunste van het Griekrche leger te zullen uitvallen maar de Kemslisien trekken in goede orde terug op hun groote verdedigingslinies, gevormd door de hoogten van Ghardshar dideag, De overwinning is dus niet be slissend, Een nieuwe slag xsl vermoedelijk worden geleverd bjj de stellingen ten Zuiden van Angora. Volgens bericht uit Helsiogfors meldt de P/awda, dat het onderzoek der bolsje wieksche autoriteiten vastgesteld heeft, d«t 'i zich tot 23 Augustus in 30 departe< meuten in het geheel 112,582 gevallen ,an cholera voorgedaan hebben. Volgens een Orient-berichc uit Reval zou daar bericht ontvangen zijn, dat tusscben Charkof en Rostof de bevolking, tot het uiterste gedreven, 215 sowjet-ambtenaren »an den levensmiddelendiensf vermoord heeft, - Een bericht van hetzelfde agentschap (Orient en Poolsch Agentschap) uit Riga spreekt ran de arrestatie, op last der sowjet- antoriieiten onder beschuldiging van samen zwering, van ongeveer 400 officieren van de Oostseevloot, De gevangonen worden naar Moskou vervoerd. In die stad zyo ook veel personen in hechtenis genomen in verband met deze zaak. SM.ÏRNA. Naar verluidt, is Angora gevallen na een bsvig gevecht, waarin de Grieken en Turken numeriek de baar waren, den volkenbond, te Genese gehouden, heef' minister jhr. Van Kmeöeek tot voorzittei rekozen, met 21 stemmen tegen 14 op d» Cunha, het Braziliaansche lid van den raad van den volkenbond. Balfour had Van Kar- aebeek candidsat gesteld en Roemenië had da Cunha voorgesteld. Van Kernebeek heeft het voorzitterschap tanva&rd met een langdurig toegejuichte toespraak, waarin hjj hulde bracht aan Psu Hijmaas, syo voorgangers De benoeming van den heer Van Karnebeek tot voorzitter van de Volke renbondvergadering wordt in de buiten- landsche pers met ingenomenheid be groet. Men prijst tn hem den knappen jurist en den eminenten diplomaat, maar ook een man die op zijn stuk staat, wanneer hij overtuigd is van zijn recht o.m. in de Belgische kwestie en met de uitlevering van den ex-keizer. Jhr. van Karnebeek hield een uitste kende rede, wees op het gewicht dezer vergadering en zeide de eer vóór zich zelf en Nederland zeer op prijs te stellen. Oud minister Treub heeft zijn ont slag genomen als lid der Tweede Kamer, ook zal hij bedanken voor den Vrijheids bond. De reden zal hij weldra publicee- ren. - In tegenwoordigheid van koningin en prins, den minister van Landbouw en verschillende autoriteiten wercbMaan dagmiddag 2 uur in het Kon. Zooloo- gisch Botanisch Genootschap te 's-Hage de wereld-pluimveetentoonstelling ge opend. De prins opende haar met een rede waarin hij zijn groote ingenomenheid betuigde met dit eerste wereld-pluimvee congres, de afgevaardigden der verschil lende landen het welkom toeriep en de groote beteekenis van het congres uit eenzette met de daaraan verbonden tentoonstelling. Hierna hield de eerste president, dr H. Loving 'n toespraak, waarin hij de koningin en prins dankte voor hun tegenwoordigheid en belangstelling in dit congres. Om half drie werd het congres in het Kurhaus te Scheveningen geopend met een rede van dr. Lovink. Na den heer Lovink spraken nog de minister van Landbouw en de heer Edward Brown, tweede voorzitter van dit congres. Op deze wereld-pluimveetentoon stelling zijn de inzendingen uit de ver schillende landen zeer talrijk en kost baar. Haast alle bekende rassen van de wereld zijn er vertegenwoordigd. - De regeering overweegt nader of er voor haar aanleiding bestaat om te pogen, het loonconflict bij de Domaniale Mijn tot een einde te brengen. In tegenwoordigheid van Prins Hendrik is gisteren te Utrecht de Jaar beurs geopend door den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De deelname aan de jaarbeurs is zeer groot en maakt een uitstekende indruk, het vaste jaarbeursgebouw is wat bouw en inrichtichting betreft een schitterend stuk werk. De schoenindustrie dezer streek maakt een uitnemend figuur JAARMARKT te Waalwijk op morgen, Donderdag 8 September. By Kon. besluit is benoemd met in gang van den dag, waarop door hem zyi betrekking zal worden aanvaardt, tot lid van den Raad van State, ale opvolger van wijlen mr. J. A. Loeff, mr. J. B. L C. C. Baron de Wykersiooth de Weerdesteijn, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en lid van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht. Het Tweede Kamerlid mr. Merchant, zal, bij de weder byeenkomst der Tweede Kamer op Woensdag 7 dezer, verlof ver zoeken een interpellatie tot de Regeering te mogen richten over het verloop der jongste Kabinetscrisis. Naar het Ned. Correspondentiebnreau reineemt, is zeer binnenkort de beneeming te verwachten van mr. S. J. R. de Moncby, Griffier der Provinciale Staten van Zuid- Holland, tot burgemeester van Arnhem. WAALWIJK. GROOTE MAAT 1921. Waalwijk, 6 Sept Aan de gemeente Waalwijk is een g. voorschot uit 's Rijkskas verleend van ten hoogste f 19.474.25 ten be hoeve van het verkrijgen van bouw terrein en f231,525,75 ten behoeve van den bouw van 41 arbeiderswoningen alsmede eene bi|drage van ten hoogste f4771.45. Dit geldt voor de woningen die reeds klaar zijn en heeft met eventueelen nieuw bouw niets uitstaande, De heer H. A. All, Ieeraar aan de R.K. Middelbare Handelsschool alhier is benoemd tot directeur van de op te richten R.K. H. B. S. te Hilversum. Naar wij vernemen zal nabij de goederenloods bij het station alhier een noodwoning worden gebouwd voor per soneel van het Staatsspoor. Zijn wij goed ingelicht, dan zal in 1922 worden begonnen met het ver- grooten van het station alhier. Plannen bestaan er een dubbel perron van maken. Wij vestigen de aandacht van be- Onze gemeente-secretaris de heer M. A. J. van Llempt is Zaterdagmiddag aan groot levensgevaar ontsnapt. Hij begaf zich per rijwiel naar de vergadering van Gemeente-ambtenaren te 's Boscb en reed door Vlijmen, toen uit den weg van 't slation eensklaps de vracht-auto der fuma v. d. Ven Hendriks met ftlake vaart den hoek omkwam, den verkeerden bocht nemende Eerst toen de chauffeur den wielrijder bemerkte stak hij, om zijn richting aao te dulden, zijn hand uit, maar te laat het achterwiel der flets was reeds ge grepen. De auto verbrijzelde het rijwiel en sleepte den heer van Liempt, die voor de voorwielen lag, gewoon mee. Men kan zich de p^nlijke oogenbllk ken voorstellen, als men door een vracht auto eeu meter of 15 wordt voortge duwd als 't ware, elk oogenblik de wielen over het lichaam verwachtende. Wonder boven wonder gebeurde zulks niet, hoewel de man eerst op een 15 meter kon remmen, wijl de remmen niet in orde waren. Zoo kwam de heer van Liempt na tuurlijk gehavend van voor de auto te voorschijn en had geen enkel kwetsuur, behalve hier en daar wat builen ec plekken. 't Ware toch zoo langzamerheid wel ooodig dat eens eenlge controle kwam op de capaciteiten der chauffeurs en den toestand de auto's zelf. Gisteravond had in de St. Anto- niusstraat een ongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De wielrijder D. was achter een in volle vaart zijnden motor aangereden. De motorrijder wist daarvan niets en toen hij plotseling ophield, kon de wielrijder niets doen dan in flinke vaart vaart terzijde voorbij schieten. Hij had natuurlijk niet bemerkt dat van de tegenovergestelde richting een andere fietser, die hem evenmin achter den motor had zien aankomen, kwam aan gereden en zoo vlogen beiden in volle vaart tegen elkander, Beiden werden opgenomen en binnen gedragen. D had een groote wonde aan 't voorhoofd, de andere, een inwoner van Kaatsheuvel, slechts ontvellingen, De rijwielen waren vrijwel geheel gerinueerd. Dc opeaiogs—voorstelling der Flora-Bioscoop in dit seizoen Is 1.1. Zondag een groot succes geweest. Beide 'uitvoeringen waren zeer drukbe zocht, vooral bij de laatste was de zaal stampvol. Het programma det gegeven werd had een uitbundig succes, 't was een prachtprogramma, volgens vele bezoekers een van de beste die de Flora-bioscope sinds haar bestaan gaf. Daarbij komt dat de beelden steeds zoo bijzonder helder zijn. In elk opzicht een goed begin dus. Den 14 Sept. herdenkt de eerw. zuster Gerardlne Marie (in de wereld mej. A. C. M. J. van Zeyl), directrice ier kweeksshool Marienburg te 's Her togenbosch den dag waarop zij 25 jaar geleden haar intrede deed in de Con gregatie J. M. J. Zuster Gerardine was vroeger als onderwijzeres werkzaam te Waalwijk, Rotterdam (Izsak-Hubertsstraat), en Vlijmen en als hoofd der school te Doetinchem, Nijmegen (De Ruyterstraat) Rotterdam (Rosestraat) en Waalwijk, Onze R. K. Voetbalvereniging H. E. C. heeft Zondag wel succes ge- bad op de serle-wedstr^den van R.W.B te Besoijen. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Wllhelmina I uit Kaats heuvel. H.E.C. is in 't begin sterk in de meerderheid en reeds spoedig weel de linksbinnen, Th. v. d- Wiel door 'n fraaien kopbal uit een corner zijn club ds leiding te geven. Rust gaat in met 1— 0 voor H.E.C, Na de rust weet Wllhelmina den stand gelijk te maken en reeds denken we 't einde te zien komen met een gelijkspel, als even vóór 't eindsignaal v. d. Wiel er op zijn eentje van door gaat en met 'n tam schotje voor de overwinning zorgt. In de finale komen onze jongens tegen R.W.B. I Besoijen. Deze mooi gespeelde wedstrijd eindigde ia 'n 3—0 overwinning voor H.E,C. Van de puntjes waren er weer twee voor rekening van v. d. Wiel, en één voor die van den centervoor. Door deze overwinningen bekwam H.E.C. welverdiend den len prijs, eet prachtige zilveren lauwerkrans. Dt jeugdige »H.E.Cers» gaven van hel begin tot het einde een keurig spel te zien. Vooral de linksbinnen, Th. v. d. Wiel, blonk boven alles uit. Zaterdag hield de afdeeling Noord brabant van den Ned. Bond van Ge meenteambtenaren een algemeene ver gadering in hotel Noord-Brabant te 's Hertogenbosch. Ter vergadering waren aanwezig 72 leden. Terecht kon de voorzitter bij zijn openingswoord constateeren de groote belangstelling voor den Bond. Met algemeene stemmen werd zonder verdere beraadslaging daartoe besloten. Door het hoofdbestuur was een con- tributieregeling voorgesteld, die echter niet de instemming van het bestuur der afdeeling had, daar deze regeling de afdeeling te zeer binden zou. Het bestuur stelde voor den afgevaar digde voor de algemeene vergadering te doen vragen of het voorstel bindend dan wel als leiddraad is bedoeld. In het eerste geval zou hij zich tegen moeten verklaren. De vergadering was ook van dat gevoelen. Met een zelfde progressieve heffing als thans, doch eenigszins hooger, zou door het bestuur voldoende worden overgehouden voor het beheer der af deeling. Aan het bestuur werd overgelaten de plaats voor de volgende algemeene ver gadering te bepalen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heer Van Son te Breda en burgemeester Van Beek te Boxtel. Als plaatsvervangende leden de heer Leijten en de burgemeester van Uden. Bij de rondvraag kwam de salaris actie ter sprake. Het bestuur deelde mede, dat aan Ged. Staten een adres was gezonden d.d. 28 Juni om verhooging te verzoeken van salaris voor de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers, terwijl d.d. Is Aug een onderhoud bij Ged. Staten i5 aangevraagd hierop was nog geen ant woord ontvangen. Officieel is nog niet bekend, welk besluit door Ged. Staten genomen is. Een breedvoerige discussie ontspon zich over de verder te voeren actie. Verschillende sprekers wezen erop welke wanverhoudingen er ontstaan door de lage salarieering van genoemde functi- onnarissen. Ter illustratie werd er op gewezen dat de secretaris van Waalwijk minder salaris genoot als de inspecteur van politie en de opzichter dier ge meente, terwijl straks bij de annexatie der omliggende ptaatsen ook de burge meester minder zal hebben dan genoem den inspecteur en opzichter. Ook in Dongen is zulks het geval. In Asten heeft de burgemeester een inkomen van f 2700 en het hoofd der school f 5000. Na ampele bespreking werd voor gesteld eene commissie te benoemen die de leden van Ged. Staten persoonlijk zullen bezoeken om aldus te trachten ïun te overtuigen van de noodzakelijk heid eener salarisverbetering, zulks in afwachting van het antwoord op ons verzoek om een onderhoud. Er werd nog op gewezen hoe de lage salarieering een oorzaak is, dat de beste krachten de provincie ontvluchten en gaan naar de andere provincies waar beter gesalarieerd wordt. Besloten werd dat het bestuur eenige personen voor een dergelijke commissie zou aanwijzen. Op het Sportterrein alhier had jl. Zon dag de aangekondigde wedstrijd plaats tegen het Rotterdamsche Neptunus. Alhoewel men algemeen een flinke nederlaag van Waal wijk verwacht had, is dit anders uitgeko men. Integendeel won W. S. C. welverdiend door haar enthousiast en doortastend spel. Als Scheidsrechter Mathysen om half 4 voor beginnen blaast, verschijnt Neptunus met 3 invallers. W. S. C. in haar nieuw club- eostuum is volledig. Het begin is een verkennen van eikaars krachten. De thuisclub pakt het eerst flin ker aan en worden een paar goed opgezette aanvallen ondernomen. Neptunus vertrouwt een beetje te veel op zijne Westelijke supe rioriteit zij spelen, kalm, waarvan de zwarthemden profiteeren en aldra de Rot terdamsche verdediging benauwde oogen- blikken bezorgen. Hier is 't de linksachter- speler welke de vele aanvallen onderdrukt. Na een kwartier spelens krijgen wij een mooien aanval van de thuisclubde bal ver huist van man tot man om door Klerks on houdbaar in het Rotterdamsche doel ge plaatst te worden. (10). Het publiek is verrast door het vlugge succes en het goede spel van W. S. O., doch meent slechts met eene tijdelijke opflikkering te doen te heb ben. De spelers denken er echter anders over. Met nog meer vuur wordt doorgewerkt, terwijl de iets te langzaam spelende Rot terdammers dikwijls verrast worden. Er- zit verband in het Waalwijksche Elftal en we bewonderen 't mooie open spel der voor hoede, de zuivere voorzetten der snelle vleugel spelers en het op-den-bal-zitten en doorzetten van het binnentrlo. Succes kan dan ook niet uitblijven. Uit een mooi op brengen en flink doorzetten van den links binnen, krijgt; Zeckendorf gelegenheid de score op 20 te brengen, met welken stand gedraaid wordt. Na de rust is Neptunus vast van plan den achterstand in te halen. Haar spel is veel beter dan voor de rust. Toch kan zij niet voorkomen, dat de zwarthemden weer het eerst succes boeken. Uit een keurige voorzet van den rechtsbuiten, doelpunt Klerks voor de derde maal onhoudbaar (30). Dit vinden de gasten toch wel wat al te erg. De tanden worden op elkaar gezet en vastberaden ten aanval getogen. Zij vinden aan de andere zijde echter een soliede ver dediging tegen zich en wordt de doelverde- dlging eens op de proef gesteld, dan vangt deze den bal klemvast op en plaatst deze met zijn bekende verre trappen bij zijne voorhoede. Het eene moment zien wij het Waalwijksche doel in gevaar, terwijl een seconde daarna de schitterend spelende Rot terdamsche linksback alle zeilen moet bij- ~L jj

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 4