Tweede Blad. Firma G. VERKADE, Regenjassen. Regenmantels. Gemeenteraad, Zij die zich op i>ms blad aboimeeren ontvangen de tot 1 October verschijnen de nummers GR A TI NUMMER 74 ZATERDAG 24 SEPT. 1921. 44e jaargang maar al te gemakkelijk gaan. De mi- GEERTRUIDENBERG. (Vervolg). 5. Bespreking verleenen van conces sie tot het leggen van balzen aan de N. W. Brab. Waterl. Mi}. De Voorzitter merkt op dat het beter zal zijn In deze eene afwachtende hou ding aan te nemen aangezien gebleken is dat de leiding van het bedrijf niet zoo is ais moet voor zoo'® onder»,emiag. Beter is het derhalve te wachten totdat de leiding in betere handen is en de regeling beter is te overzien. Uit een schrijven dat gisterenavond pas is binnengekomen, blijkt dat de raad der gemeente Zevenbergen bijzondere voorwaarden heeft kunnen bedingen. Deze voorwaarden komen hierop neer dat de Maatschappij de prijs van het water In Zevenbergen nooit hooger mag stellen dan door andere Waterleiding-Maat schappijen wordt gerekend. Is dit zoo, dan wordt de eene ge meente ten koste van de andere bevoor deeld. Vogens spreker zal het de maat schappij onmogelijk zijn zoo voordelig het water te leveren als de reeds be staande maatschappijen, wijl deze veel goedkooper zijn gebouwd en aangelegd. De opzet wordt thans, zegt spr., slecht geleid, want wil men bijzondere con cessies geven, dan moet men die bekend maken. Zoo is men nooit zeker waar voor men zich verbindt en daarom zal het 't beste zijn te wachten totdat mes juist zijn rechten en verplichtingen ken'. Zoo is men nooit zsker waarvoor men zich verbindt en juist daarom is het zaak dat we ons niet dieper nat laten rnakec als we al zijn. De heer Scherp is ook de meening toegedaan dat deze maatschappij nooit zoo voordeellg zal kunnen leveren dan de reeds langer bestaande. Voorzitter. De andare gemeen!en die reeds concessie hebben verleend, heb ben dit laatste schrijven ntet gehad, anders zouden ze wellicht ook aodets hebben besloten. De heer Timmermans kan zich in deze geheel met bet voorstel van den Voorzitter vqreenigeo. Immers gaat men de eene gemeente voordeellger conces sies geven, dan drukt dit de exploitatie en dat moet niet zijn, moet zelfs ge heel buiten gesloten' zijn. De heer Segeren zou het jammer vin den indien de werkzaamheden hierdoor worden vertraagd. Dat Zevenbergen die concessies heeft bedongen zegt niets. Dat heeft ieder gemeentebestuur kun nen doen. want alle artikelen heeft men kunnen wijzigen. Deze gemeente heeft daar geen gebruik van gemaakt, Zeven bergen wel. Bovendien is het complex daar zeer kort In elkaar. Spr. wijst er vervolgens nog op dat het tegenhouden van het werk een groot renteverlies voor verschillende gemeen ten veroorzaakt en waar het een feit is dat de meeste gemeenten reeds hebben geteekend, dus niet meer terug kunnen, acht hij het op de lange baan schuiven dubbel jammer. Men had het hier niet over het hoofd moeten zien dat men de artikelen van de gezonden reglementen en contracten kon wijzigen, dat heeft Zevenbergen ook niet gedaan. De Voorz. ziet niet in waarom men zoo overhaast te werk zou gaan. Volgende week is het vergadering van de Com missie van beheer en dan zal men wel weer wat meer te hooren krijgen. Uit stellen veroorzaakt nu geen groote moeilijkheid. Blijkt na het houden van de vergadering van den Raad van Beheer dat het geen kwaad kan om concessie te verleenen, dan kan nog direct daar toe worden besloten. Timmermans. Er schijnt geen eenheid in regel en voorwaarden te zijn en dat is nooit goed en geeft aanleiding tot eindelooze verwarring. Voorzitter. Misschien heeft de directie Zevenbergen beloften gedaan opdat het maar zou aansluiten. Heel merkwaardig is het toch dat juist dat stuk zoo lang is achterwege gebleven. De verschillende gemeentebesturen zullen hierover alles behalve gesticht zijn, nu eerst een schrijven te ontvangen dat 13 Juni gedateerd is. Voor ons is bet een geluk dat we nog juist aan den vooravond van de vergadering den brief hebben ontvangen. De heer Segeren blijft bij zijn gevoe len en wijst er nogmaals op dat iedere gemeente in de gelegenheid gesteld is geweest om artikelen is de voorwaarden te wijzigec. Al wat nu wo-dt gedaan is maar vertraging in de werkzaamheden brengen. De bulzen voor aanleg liggen overal reeds. Ket voorstel van Burg. en Weth. om de concessie-aanvraag alsnog aan te houden, in omvraag gebracht wordt aar- genomen met 6 stemmen. De heer Segeren bleef buiten stem ming. 6. Verzoek van de commissie voor aanleg van een lokaalspoorweg In mid den Brabant om het aandeel vol te storten. Voorzitter. Uit de ter visie gelegen stukken hebben de heeren kannen zien dat onze gemeente voor f 1000 heeft deelgenomen waarvan f 500 reeds lang zijn volgestort en waarvoor men nu ook vraagt om het 2e deel vol te storten. Geen der leden zal daartegen eenlg bezwaar hebben. De rekking heeft bij de stukken ter inzage gelegen. Aldus wordt besloten 8. Verzoek van de bouwvereeniging om het bouwvoorschot te willen ver- hoogen. Voor het bouwen van 18 wo ningen Is een bouwvoorschot gegeven van f106400 en t.u blijkt dat de wo ningen f 183' ,67i/2 meer hebben gekost. Deze meerdere kosten zijn ia hoofdzaak gekomen doordat het bouwen langer heeft geduurd, waardoor men vanzelf meer rente heefc moeten betalen terwijl er ook vanzelf geen inkomsten warer. Burg. en Weth. steken voor alsnog aan het Riik te verzoeken het ver eeude bouwvoorschot met dat bedrag te willen verhoogeu om de bouwvereniging in de gelegenheid te stellen aan hate ver plichtingen te voldoen. Segeren. Zijn de menschen al uitbe taald. Voorzitter. Ja, die zijn reeds betaald uit de kas vao de bouwvereeniging die, zooals vanzelf spreekt, over kasgeld be schikt, maar op een zekeren tijd zal men de achterstallige zaken ook te be talen hebben. Segeren. Ik zou toch eerst wel eens de off cleeie rekening willen zien want »u gaat alles zoo terloops langs het gemeentebestuur. Eerst moet men eens laten zien waar of alles gebleven Is en waar alles aan Is uitgegeven. Men kan wel zoo gaan sjouwen dat die huizen heelemaal veel te duur worden. Nu komt zoo'n huisje op f6500 dus kan het nooit z'u reote opb engen. 't Komt veel te duur te staan. Ook hebben ze zich niet gehouden aan de verordening, aan de bouwverordening. De vloe en zulle® direct verrot zijn, dat zal men eens zien en dat komt omdat men den grond niet heeft weg- gegraven. Dat had men moeten doen en zoo maar niet over het hoofd mogen zien. Het is jammer dat Burg. en Wetb. dat toen niet hebben gezien of niet hebben ingegrepen. Ik hoop dat in de toekomst zooiets nooit meer zal gebeu ren. Men moet eens in Zevenbergen gaan kijken, daar kosten de hulzen f 1000 minder dan hier en ze zijn veei mooier. Maar de leider van den raad heeft er daar zijn hand vanaf gehouden en nu kosten daar de hulzen heel wat minder dan hier. En dan is Zevenbergen nog wel een rijke plaats. Ik kan miln stem niet geven om hier weer meer geld te gaan geve» aan die buizen. Voorzitter. De rekening is Ingekomen en heeft bij de stukken gelegen en als u iets niet geweteD had, dan had u dat moeten vragen. U is niet gedekt met te zeggen o, dat wist ik niet, want als u iets niet weet moet u het vragen. U kon alleen spreken als u er om ge vraagd had en men had u geen inlich tingen willen of kunnen geven. Nu tref: u alleen eenlg verwijt. Segeren. Ik heb er al zoo dikwijls op gewezen dat niet gebouwd werd als is voorgeschreven in de bouwverordening. Zoo menigmaal heb ik daarover al ver schil met u gehad, maar wat hielp het me. En altijd persoonlijk te moeten zijn, och, dat doet men niet graag want als men eens iets zegt dan is het„Sege ren is nooit thuis als we hem laten roepen". Dat zijn geen uitdrukkingen. Ik ben verplicht als wethouder, ook al sta ik bijna altijd alleen, om te zien waar alles aan is gegeven. Op deze rekening is er nu een tekort en ik kan m'n stem er niet eerder aan geven voor ik weet waar alles aan is uitgegeven. Voorzitter. Dat alles had u vroeger al moeten vragen. Tak. Mijnheer de Voorzitter, een jaar geleden is de rekening al hier geweest. Als raadslid heb ik haar toen al gezien en mijnheer Segeren als wethouder moet het dan toch zeker hebben gezien. Hij althans zeker heeft daar gelegenheid voor gehad. Segeren. Ik heb de rekening nog nooit in mijn handen gehad en ik geef mijn stem dan ook niet voordat ik zie waar alles aan is uitgegeven. Dat zou nister moet maar een paar tijgers aan-1 schaffen om naast z'n brandkast te zetten want nu wil men maar al te ge makkelijk er wat uithalen. Het is schan delijk zoo gemakkelijk men erover denkt om daar maar geld te vragen. Het is een schande zoo de huizen daar staan en dan voor dat groote geld. Men zal eens zien wat 'n strop het voor de gemeente zal worden. Heel lang zal dat niet du ren want de tijd gaat terug, de loonen worden minder, de werkloosheid staat voor de deur en wie zal de rente dan van dat alles betalen. Gelukkig van een kant dat de Centrale er wat van huurt anders was het nog erger. Ik trek er geen woord van terug van al wat ik zeg, want het is een soepie hier hoor. Een soepie is het en anders niets. Voorzitter. Vreemd dat de heer Se geren nu met dat alles komt aandragen Markt. -WAALWIJK. terwijl hij vroeger zeif voor alles heeft gestemd. Toen zag hij in dat het 't be lang van de gemeente betrof en dat het noodig was dat er goede woningen werden bijgebouwd. In een onlangs ge houden bespreking heeft hij zelf nog voorgesteld om er nog meer te bouwen en nu wil hij ineens zoo'n rem aan brengen. Segeren. Zeker ben ik er voor ge weest om fatsoenlijke woningen te laten bouwen, maar toen was ik er ook al voor om er heel de wereld voor te laten inschrijven. Dan had men geweten waar men mee af was, doch dat mocht niet. Hier moest men dat alles buiten het Dag. Bestuur om laten gaan. Ik kan het niet verdedigen zoo iets. Ik kan het niet. zien als het er zoo naar toe gaat. Als er knoeierij plaats heeft kan ik dat niet goed keuren, 't Scheelt f 1000 als men hij de verordening was gebleven. Men had er de heeie boel moeten om gooien, dat is niet gedaan. Ik kan niet met die draaierijen omgaan, want dat loopt tot in het oneindige. Art. 27 van de verordening schrijft duidelijk voor dat 60 duim grond moet worden uit gegraven en dat is hier niet gebeurd. Waarom f Waarom is dat hier niet gedaan f Waarom behoefde die aanne mer dat niet te Wacht maar eens tot het wat regenachtig weer wordt, dan loopt het water in de woningen en de vloeren rotten weg. Moet daar de Kas van de Regeering voor leeggeslurpt worden. Ia Zevenbergen heeft men ze voor f 1000 minder kunnen bouwer, maar daar gebruikte men ooir Belgische stee nes die een derde goedkooper zijn en toch zeker zoo goed. Het spijt me dat ik het zoo moet zeggen, maar dat ze daar Sn Zevenbergen de woningen voor f 1000 minder bouwden, komt om dat ze daar te hoog staan om aan die opdrijverii mede te werken. In Zevenbergen is mijnheer Aarden, een groote houthan delaar, lid van den raad, maar hi) heeft aan de bouwvereeniging geen plankje willen leveren. Daar staat hij te boog voor. Mijnheer Verhagen, ook lid van den raad in Zevenbergen, is steenfa brikant, maar ook die beeft geen steentje willen leveren. Ziedaar bet gevolg dat de huizen daar f 1000 per stuk goed kooper zijn. Voorzitter. Ik begrijp niet goed dat u zoo lichtvaardig vergelijkingen maakt. Het hangt er zeer veel van af in welken tijd de huizen zijn gebouwd. De prijzen zijn eerst opgeloopen van alle materialen en daarna zijn ze weer ternggeioopen. Een half jaar verschil in het bouwen kan een groot verschil in de prijs geven. Wat nu betreft het niet uitgraven, als U dat bemerkt had, dan had u er toen direct op moeten wijzen, dan had u goedgedaan, maar u moet er niet mee aankomen als de huizen al lang klaar zijn, want dan schiet men er niets mee op. Trouwens zoo is u gewoon om kri tiek uit te oefenen. Het grootste deel zoo niet alles, is ongemotiveerd. En wat uwe insinuatie betreft, dat had ik gaarne eerst eens meer toegelicht. Segeren. Op de eerste plaats moet ik u opmerken dat ik toen nog niet in het Dag. Bestuur zat. Ik weet zelfs nu niet eens of ik wei lid van den raad was. Maar al was dit het geval geweest dan nog zou men niet alles zoo maar hebben gezien, want het terrein was afgeplaokt mijnheer, alsof men bang was dat iemand maar iets zou zien en om dan toch maar op het terrein te komen is zoo astraaf. Wou men het doen, dan moest men inbraak plegen. Tali. U hebt toch een slecht geheugen als u niet eens meer weet of u toen ai lid van den raad wa?. Segeren. Ja, maar u moet mij niet telkens in de rede vallen. U wil hebben dat ik over mijn Insinuatie wat meer zeg. Nou, dan informeer maar eens In Zevenbergen. Mij is het officieel gezegd, dat men daar de stsenen gekocht bad In België omdat ze In prijs een derde lager waren. Men zou zoo zeggen dat de steenen na den ooriog van hier naar België zouden gaan. België levert z'n over-complect steenes nog aan Neder land. Hier doet men dat niet, dus k^.n men wel een tekort krijgen. Vogreer ik er mijn stem aan geef moet Ik eerst de heele rekening Tak. U is Segeren. Och houdt toch als je blief je mond. Voor ik er miln stem aan geef wil ik eerst de heele rekening eens zien. Voorzitter. Die zal u met plezier wor den gegeven. Die 18 woningen zijn gebouwd in overleg met de P.N.E.M., dat wil zeggen, de P.N E.M., zou ze voor een zekeren prijs huren. Dat is een gevolg geweest dat het bestuur in overleg met de directie van de P N.E.M. is getreden en aan eenige wenschen is tegemoet gekomen. Dat mocht omdat de P.N.E M. de heele huur dekt. Segeren. De Tak. Het.. Segeren. Alsjeblieft, ik had het eers' 't woord. De leiding is nooit bij Burg. en Weth. geweest. Maar al dekt de P.N.E.M. de huur, dan is dit nog ge*o reden, dat de bouwverordening gebed onderste boven wordt geloopeo. 'c Zou anders een heel voordeel voor dc ge meente zijn geweest. In Zevenbergeo kosten ze maar 15500 ca dan hebben ze er nog een mooie, flinke tuin bij. Maar ze zijn gebouwd die hulzen met Belgische steenen. In de raad zijn ze daar te groot om er iets te laveren. Daar blijven se van art. 24 vau de ge meentewet, dat vei biedt dat een lid levert, af. Voorzitter. De plannen, de begrooting, alles heeft bier ter inzage gelegen en alles, zonder uitzondering, is ook door u zelf goedgekeurd en nu alles kant ec klaar is, nu komt u met uw kritiek. Nu komt u, nu er niets meer aan te doet is. U had van te voren moeten kome$, opdat voorkomen had kunnen worden wat bij u een doorn in het oog is. U moet op tijd met klachten komen, eb- meer ais alles ai een feit is. Segeren. In het Dag. Bestuur ben ik ook maar een ondergeschikte. Wat helpt het mij wat ik daar zeg. Als mijnheer Scherp maar aan de belastlnghaver zit. Voor mij is het er moeilijk om de weg te vegen en om altijd woorden te hebben is niet om te hebben. U zegt ga moe» komen als de feite» er zijn, welnu, nu komen ze toch met het verzoek om weer meer te geven er dan is het nu toch tijd om te spreken. Als ge niet spreekt kunnen ze wet blijven komen. Mijnheer Scherp spreek er® niet over, die assuradeert maar. Scherp. Ik laat geen onbeschof hedc toe. Segeren. Je behoort bulten den raad t» staan en het is omdat ge ai zoo'n oud persoon ben anders was ik al lang et over naar Ged. Staten gegaan. Waarom zijn die dure koopen gedaan. Ik heb voor God mijn vingers omhoog gestoks» en belooft in het belang van de gemeeatr te zullen werken en dat hebt u ook moeten Voorzitter (hamerend). U moet bi) het onderwerp blijven, anders moet ik u het woord ontnemen. O er assurantie en huis kunt ge straks bij de rondvraag spreken. Segeren. Er moet jnaar eens over worden gesproken, want blijft het zoo doorgaan dan zal de stadskas naar de kigaan. Voorzitter (hamerend). U moet het wat meer fatsoenlijk, als je blief, zeggen. Segeren. Hamert maar gerust. Ik zal niet te ver gaan, maar dit zeg ik, als u geen steenen geleverd had, dan stond ge heel wat vrijer dan na. Ik blijf bn me plicht en wijs op alles. Zonder annexatie hebben we niets aan dat huis en dat moest er toch maar gauw door. Voorzitter. U geeft blijk van niets op de hoogte te zijn, van al wat hier word: behandeld. U bad inlichtingen moeten vragen en waren u deze geweigerd dan had u recht van spreken gehad. Maar wij weten het, daar is het je niet om te doen. Het is je er alleen maar om te doen om schan daal te schoppen en anders nergens voor. Vraagt eerst, als je tenminste ie staat bent om iets te begrijpen, inlich tingen. Timmermans. Het prestige van den raad moet gehandhaafd blijven en dat wordt door deze debatten niet. De Voor zitter en wethouder Scherp zijn aange vallen en beschuldigd. Waar deze nu zijn gekozen door de kiezers, stel ik voor om eene Commissie te benoemen die onderzoekt in hoeverre die beschul digingen waar zijn. Tak. Ik onderschrijf ten volle wat door den heer Timmermans is gezegd. De heer Segeren valt dan die en dan die aan met het gevolg dat het een discussie wordt zonder einde. Dat i niet mogelijk zoo en daarom meende ik zoo juist uit protest de vergadering te gaan verlaten. Nu de heer Timmermans met dit voorstel is gekomen zal ik dit niet doen. Ik wil dan nog opmerken dat ik een vorig jaar de rekening hier dl heb gezien en nu verwondert het me ten zeerste dat ik als raadslid die wel heb gezien en de heer Segeren als wethouder niet. Maar de heele zaak is, laten we het hier maar eens gerusi zeggen, zoo De heer Segeren laat zich door personen buiten de raad staande, opwarmen en wat hij hier zegt wordt hem dan ingepompt. Wat de drijfveer van die menschen is, weet ik nietof het alleen is te doen om wat schan daaltjes te veroorzaken of wat ook, ik weet het niet, maar zeker is het dat hij, de heer Segeren, steeds maar insinueert. Ook mij heeft hij al eens beleedigd. doch zoo, dat niet iedereen het heeft begrepen. Het was n.l. toen over het grond uitbaggeren is gesproken. Toen liet hij het voorkomen alsof ikerfinan tieei voordeel bij zou hebben. Ik wil hem nu wel waarschuwen dat, wat mij betreft, althans, ik, wanneer hij weer zoo verdacht maakt of beleedigt, ik het den sirafrechter in handen zal geven. Ook zal ik wanneer steeds zoo maar wordt doorgegaan met spreken, de ver gadering verlaten uit protest. Naar dat gebral wi! ik niet zitten .luisteren. (De heer Segeren die door het open gooien van een deur niet is te verstaan heeft het over een privaatput en het slaan van palen in den grond.) Voorzitter. De heer Segeren heeft als wethouder steeds ingestemd met alles, met de beschrijving hoe zal worden gebouwd, met alles, alles, ik geloof Jat er nu genoeg over is gesproken. Segeren. U weet toch goed dat ik maar ondergeschikt ben in het college van Burg. en Weth. Scherp heeft in strijd met de wet gehandeld.dat zeg ik gerust. Voorzitter. Als U als wethouder zegt ondergeschikt te zijn dan reikt ge u daarmede een diploma van ongeschikt heid uit, dat wil ik u nog wel even opmerken. Enfin, herhaalde malen hebt ge ai blijken gegeven dat ge heelemaal niet geschikt voor Wethouder zijt. Timmermans. Ik blijf aandringen op het benoemen van een commissie. Segeren. Ik heb op punten gewezen o.a., dat den grond niet is uitgegraven, daarop heb ik alles hoofdzakelijk ge baseerd. Ik zal daarom ook buiten stem ming blijven omdat ik de heele rekening niet heb gezien. Timmermans. Neen. Tak. U moet de zaken nu niet gaan vertroebelen. Timmermans. Het gaat er om omdat u gezegd hebt dat door den Voorzitter de steenen zijn geleverd en omdat u ook nog gezegd hebt dat mijnheer Scherp van de belastinghaver heeft gegeten. Volgens u hooren deze heeren in den raad niet thuis. Segeren. Of u de steenen nu geleverd heeft of mevrouw of uw zoon, dat komt er niet op aan, ze komen van uw fa briek af. Of het kind nou Janeke of Pietje heet, wat komt er dat op aan. Dat staat pre cies gelijk. In Zevenbergen heeft men zooiets niet willen doen, daar staan ze daar te hoog voor. Voorzitter. Weet u nu wel wat u zegt. Ik heb steenen aan den aannemer ge leverd. ik heb ze niet aan de bouwver eeniging geleverd. Tak. Daar zal de Commissie die be noemd moet worden een onderzoek naar instellen. Segeren. Ik breng geen verwijten naar 'oren. Ik zeg maar of het kind Janeke ot Pietje heet. Ze zijn van uw fabriek. Of dat nu mogelijk oorzaak is dat de kosten zooveel hoóger zijn, weet ik niet. Voorzitter. Ja, dat is uw gewone tac tiek. Verdacht maken en anders niets. Ik stel ook voor een Commissie van Onderzoek te benoemen. Segeren. Wat Scherp betreft Tak. Wacht maar, dat zai wel worden onderzocht. Wij zullen dan zien of u wat terug hebt te nemen. Segeren. Ik blijf buiten stemming hoor. Tak. Mag Ik nog even opmerken dat de heeren die bij deze zaak betrokken zijn niet in de Commissie mogen zitting nemen. Benoemd worden voor de Commissie belast met het onderzoek naar debeschul- digingen de heeren Timmermans, Tak en Meijers. 10. Aanwijzing van een gevolmachtig den voor de Commissie van de Water leiding. De heer Scherp wordt met 6 stemmen benoemd. Een stem was in blanco uitgebracht. Wijziging begrooting Stedelijk Gods huis. Voorzitter. Ik stel voor het stuk ter visie neder te leggen en dan in een volgende vergadering te behandelen. De heer Smolders heeft daar niets tegen, maar hoopt dan dat spoedig een vergadering zal worden gehouden wijl het bestuur van de Godshuizen anders niet op tijd met zijn begroeting gereed kan komen. Voorzitter. Voor de Waterleiding zal men wet spoedig moeten vergaderen. Smolders. Ik vraag het maar omdat het nu al zeker 2 maanden hier is. De heer Timmermans merkt op dat alles hier reeds ter visie heeft gelegen. Hij gelooft dat er absoluut geea enkel bezwaar kan bestaan dat het nu ter behandeling wordt genomen* cbo van het Znide

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5