Firma 8. VERKADE, prima Belgische Wollen - Beien IB 90 omaamn smin. een net Dagmeisje. Billijk te Keer Een beste Hit. Miis Middelkoop Adreiteeit in dit Blad. Gemengd Nieuws. Advertenties NÏËÜwiT UIT KAATSHEUVEL verkoopen WAALWIJK. GROOTE MAAT tegen R.W.B. 2 op het terrein van R.W.B. Zondag a.s. speelt het tweede XI- tal der Waalwijksche voetbalvereniging Quick een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.V.V I. uit Sprang, op het terrein van Quick. Daar Quick I vrij is zoo zal er een stevig 2de XI-tal in het veld gebracht worden, zoodat S.V.V. handen! vol werk zal hebben. Aanvang half drie. De vastgestelde Comp. wedstrijd L.S.V.—Quick I is door den N.V.B. uitgesteld. Te Doetinchem overleed in den ouderdom van 72 jaar de heer C. Misset Sr., oprichter van de bekende uitgevers zaak van dien naam, uitgeefster van tal van vakbladen, o.a. Vakblad voor de Schoenmakerij, Ned. Leder Industrie enz. De overledene was ridder van Oranje- Nassau. Op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Sept. a.s. zal te Roermond het 4de R.K. Middenstands-Congres worden ge houden. Op Dinsdag 27 Sept. zal o.m. worden behandeld a. het praeadvies van den Heer H. v. d. Velden „De Middenstand en de Kostprijs berekening". b. het praeadvies van den Heer Chris. M. Jansen „Versterking van de Maatschappelijke en de Economische positie van den Middenstand". Vervolgens zal Pater Damasus eene rede houden over „De Middenslandsvrouw in de Kath. Middenstandsorganisatie". Op Woensdag 28 Sept. behandeling van lo. Rapport van de Commissie voor de Vakopleiding van den Ned. R.K. Middenstandsbond. 2o. Praeadvies van Mr. J. A. G. M. v. Hellenberg-Hubar „Doelmatige organisatie van den Ned. R.K. Middenstandsbond". Verder zal Rector C. A. Soffers eene rede houden over „Het Katholiek Solidarisme". Wij sporen de Hanzeleden krachtig aan tot bijwoning van dit zeer belang rijk congres, waar ook de dames zeer welkom zullen zijn. Benoemd tot burgemeester »*n Oaden bench de heer P. J, A. Hoeks met eer»ol osislag »ls bu'g^m^cstar van Won®-"tol burgemeester "ais Tefbfydaii ds hee? W. A. J. ïso der Maaien. DRUNEN. Vrijdag 23 September a.s openbare Raadsvergadering, des nam. ten 6'/a ure. Aan den heer J. van Giersbergen alhier is een bouwpremie toegekend van f 1380.—. Door P. de G. alhier is j.l Zondag een verlaten ooievaar gevangen, welke hij op een weiland bij een sloot aan een lang touw heeft vast gezet. De steltlooper krijgt veel bezoekers. De electrische timmerfabriek der heeren Veltman en Jehoel is dezer dagen in werking gesteld. Zondag verloor D. F. C. i op de seriewedstrijden te Nieuwkuik van V. V. O met 31. BESOIJEN. Hoewel R.W.B. ongeveer een half dozijn vereenigingen telegrafisch uitgenoodigd heeft om' een vriend- schappelijken wedstrijd te komen spelen, is het haar niet mogen gelukken een vereeniging te ontvangen, daar alle ver eenigingen reeds bezet waren. R. W. B. ii speelt tegen W. S. C. n Waalwijk, om 2 uur op het R. W. B.- terrein. R. W. B. in speelt om half een tegen W. S. C. in op het terrein te Waalwijk. Zaterdagmiddag om half drie op het R. W. B.-terrein, R. W. B. li en in combi natie tegen fabrieks-elftal „Imperia!" uit Waalwijk. SPRANG. In onze gemeente komen verschillende gevallen van mazelen voor. A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Van der Graaf van Raams- donksveer. Naar we vernemen zal onze voet- balvereeniging S. V. V. binnen zeer korten tijd een nieuw terrein, gelegen aan de Zeine alhier, in gebruik nemen. A.s. Zondagmiddag zal in het clublokaal eene vergadering worden gehouden om tot de beslissing hiervan te geraken. Het terrein is veel beter, dan hetwelk thans door S. V. V. in gebruik is en ook beter gelegen. VRIJH.-CAPELLE. Door 't stoeien van de scholieren die met den trein in den Bosch naar school gaan, raakte het zoontje van den brievengaarder alhier met zijn hand beklemd tusschen 't portier bij^t station Drunen—Heusden en moest geneeskundige hulp ingeroepen worden bij zijn thuiskomst. De aangekondigde korfbalmatch van vorige week, die wegens Bossche kermis niet kon doorgaan, zal nu Zater dagnamiddag op den aangegeven tijd plaats hebben. CAPELLE. Mej. H. Ros, onderwijzeres aan de Chr. school te Loonschendijk, is in gelijke betrekking benoemd te 's Bosch. Bij de alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een landbouwers woning voor den heer A. Huijsman aan den Loonschendijk, werd als volgt in geschreven J. Quirijns te Capeile f 12325 C. Michael te Vrijh.-Capeile 11475. Firma H. Michael en Zonen te Kaatsheuvel 10550.— J. Spierings te Capeile 10500.— Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Donderdag j 1. werd alhier een in de haven liggende schuit met aard appelen onder politietoezicht gelost, als verdacht van ontvreemding. WASPIK, Voor het vertoigocdsrwys aan de R. K. Jongensschool, alhier, hebben zich ongeveer 30 leerlingen aangemeld. De cnrsns woids 8 October geopend. De moederctusus, door het Wit-Gele- Kruis onder leiding van Zoeter Geldens gegeven, words geregeld door ongeveer 60 moeders gevolgd. Wel een bewijs, dst de lessen bijzonder in den smaak vallen. l)oor onbekende oorzaak onstond brand in de auto ?»n den Heer F. va» Dongen oit Rsamsdook. Door voorbijgangers hierop opmerkzaam gemaakt, wnrd de auto onmid dellijk stop geset ea wist met den brand met enkele emmers water spoedig te bius- sdhenr waardoor grooter onheil voorkomen werd. De 'andbouwer A. Verschuren, alhier vond des morgens in zijn weide in 't Oserdiep, zjj eenjarig rund door honden doodgebeten. De nek was geheel doorgebeten. Door de politie wordt ee<» onderzoek ingesteld, RAAMSDONK. Gisteren reed G K met zwaar geladen kar de Dongebrug op, welke men aan 't vernieuwen is. Op de plaats waar de onderbalken waren weggenomen, zakte het paard er plotseling met de achterpooten door Met veel moeite gelukte hef, om het dier uit zijn netelige positie te verlossen. Kaatsheuvel, 23 Sr~\ 1921. Met een enkel woord maakten we melding van 't groot concert dat de Waalwijksche Liedertafel „Oefening en Vermaak" Zondag in Euphonia komt geven. Nu we inzage genomen hebben van 't programma blijkt ons, dat Waalwijk beslist iets waardigs wil terug geven voor het harmonieconcert in eigen huis van Euphonia genoten. Niet minder dan acht nummers prijken op 't programma, alleen voor de liedertafel, waaronder nog het groote „Eine nacht auf dem Meere" van Tchirsch, met tenor en bariton-solo. Wij zijn er van overtuigd dat onze ooren, aan metalen harmonie-accoorden gewoon, in dit vocale concert nog grooter vol doening zullen vinden. De bekende „Oliemolen", het met riet gedekte huis met 3 woningen, dat zoovele jaren de Peperstraat (ont)sierde, staat momenteel onder den hamer van den slooper. Binnen een tweetal weken zal er niets meer van over zijn, dan een prachtige bouwplaats. (Buileu re-sntwoofdelijkheid der Jtedsctie.) Mijnheer de Redacteur Ia onze gemeente bestaal maximum snelheid (20 K.M.) voor automobiele» eu motorrijwielen. Het zal onderhand noodig zijn om er ook een vast te stellen voor rijwielen, zoo dwaas-hard wordt er door de gemeente gerend. Vooral in de Mr. van Coothstraat schijnt men 't rijwielpad naast het trottoir- westzijde te beschouwen als een wlaler- baa», waar voortdurend gespurt en ge- taced moet worden, 't Is werkelijk te dwaas en bovenmate gevaarlijk. Als er geen maximum-snelheid voo die rijwiel-maniakken is of kan kamer dan mocht de politie hen toch wei eens waarschuwen of verbaUseeren, omdat zij groot gevaar opleveren voor de veilig held van den weg. Met daak, X. De ontploffingsramp in baden. De ontploffing, welke gistermorgen om halfacht te Oppau de fabriek van de Badensche Aniline en Sodafabrieken in de lucht deed vliegen en gansch Oppau tot een puinhoop heeft gemaakt, is de grootste ramp van dien aard, welke Duitschland ooit gekend heeft. Oppau is slechts een kleine plaats. De fabriek te Oppau is een filiaal der Badische Aniline- und Sodafabriken te Ludwigshafen, welker hoofdbedrijf zich in Ludwigshafen, Oppau en Merseburg bevindt. De Badische Anilin und Soda fabriken verschaffen in Duitschland aan ongeveer 20.000 personen werk, hiervan werkten op de fabriek te Oppau naar schatting ongeveer 10.000. De fabriek in Oppau werd in de tweede helft van 1913 in werking gesteld. Er werd in de fabriek gewerkt met een druk van 2000 atmosfeeren. De fabriek was ingericht voor de vervaardiging van ammoniak. Daar ook de Leunafabriek ammoniak en salpeter vervaardigt, wordt door de vernieling van de fabriek te Oppau weliswaar een storing veroorzaakt in de productie, maar wordt de productie der Badische Anilin- und Sodafabrieken niet geheel stop gezet. Welke de economische ge volgen van de ramp zullen zijn, kan men nog niet overzien. De directie heeft medegedeeld, dat met zekerheid is vastgesteld, dat de ontploffing is ontstaan in een silo-loods waar 4000 ton ammoniak, sulfaat en salpeter waren opgeslagen. Bij de vervaardiging en ook bij het opslaan waren deze producten nauw keurig onderzocht en er werden daarbij geen explosieve eigenschappen gevon den. Dit onderzoek werd zoowel door de fabriek zelf als ook elders uitgevoerd, zoodat men het gevaar van een ont ploffing absoluut uitgesloten achtte. De ontploffing was zoo geweldig dat men haar ook in Frankfort a. Main hoorde, waar eveneens vele ruiten braken. Niet alleen in Oppau zelf, maar ook ver in de omgeving, in de steden Mannheim, Heidelberg en Darmstadt werden groote verwoestingen aangericht. Vooral Oppau echter biedt een tooneel van ontzettende vernieling. Alle huizen zijn verwoest. Volgens een Berlijnsch blad bedraagt het aantal dooden meer dan duizenden en het aantal gewonden ruim twee duizend. De totale in de fabriek aangerichte schade wordt op minstens 150millioen mark geschat. De schade aan gebroken ruiten in Mannheim en Ludwigshafen alleen bedraagt vele millioenen. De stations klok. alsook de andere klokken te Ludwigshafen, zijn op 7 uur 33 minuten blijven stilstaan, het oogenblik, waarop de ramp plaats had. De ontploffing geschiedde op het oogenblik, dat twee ploegen elkander aflosten. Op de plaats van de ramp hangt een dichte, witte damp. In den aanvang was het door de geweldig zware rookmassa's niet mogelijk het terrein van de ramp te naderen, temeer, daar men nieuwe ont ploffingen vreesde. Het ongeluk zou, wat het verlies aan menschenlevens betreft, nog noodlottiger gevolgen ge had hebben, wanneer het later op den dag was gebeurd. De arbeiders waren nl. nu nog niet volledig opgekomen, Uit Mannheim wordt gemeld, dat zich in de fabriek hoofdzakelijk slechts arbeiders bevonden van firma's, die er werkzaamheden hadden te verrichten en wier arbeidstijd reeds om zeven uur begon. Reeds voor acht uur was de uit werking van de ramp op de Rijnbrug merkbaar. De trams reden niet meer en werden door menschelijke krachten in beweging gezet om de Rijnbrug te kunnen passeeren, In de straten zag men slechts verbrijzelde ruiten. Een zeer groote opwinding maakte zich van de bevolking meester. Men zag van den kant der anilinefabriek reeds de eerste lichtgewonden komen. Zij waren ge deeltelijk met bloed bedekt en nog niet verbonden. Daarna kwamen de ver bonden gekwetsten, waarvan sommigen moesten worden ondersteund. Aan den ingang der fabriek speelden zich af grijselijke tafereelen af. De gewonden van Oppau waren daarheen getranspor teerd. Ook droeg men dooden op baren weg. Zij die uit Oppau teruggekeerd waren en aan het ongeluk waren ontsnapt, waren ook al waren zij niet verwond, met een laag vuil bedekt. De gewonden werden op alle soorten voertuigen weg gebracht, de lichtgewonden op rolwa gens, kinderen op vrachtautomobielen, de zwaar gewonden in ziekenauto's en andere automobielen. Menschen verdrongen zich aan den ingang der fabriek en trachtten van de terugkeerenden inlichtingen omtrent hun familieleden te verkrijgen. Hartverscheu rende tooneelen speelden zich daarbij af. Ook in Mannheim waren in de eerste uren na de ramp in veel bedrijven de menschen naar buiten gevlucht, o.a. de telefonisten, zoodat het telefoonverkeer in Mannheim werd verbroken. Ook de scholen en veel zaken, alsmede groote fabrieken werden gesloten. Veel gezinnen hebben in haast hun woningen verlaten, welke op veel plaatsen zwaar zijn be schadigd. De gezinnen verblijven thans in de open lucht. De Neckarstad heeft zwaar onder de ontploffing geleden. Ook in Friedenheim is bijna geen huis, waarvan de ruiten niet zijn vernield. De directie van den schouw burg heeft bekend gemaakt, dat de tooneelvoorstellingen zullen worden uit gesteld. Ook de banken zijn gesloten. Ludwigshafen gelijkt op een 'kieken huis. Alle scholen zijn als ziekenhuizen ingericht. Alle beschikbare transport middelen zijn naar de plaats des onheiis gezonden om de gewonden af te balen. De plek van de ramp is afgezet. Oppau biedt een treurig beeld van verwoesting. Geen huis is er heel gebleven. Zonder uitzondering zijn alle huizen er ingestort, j of zijn de daken afgerukt. Overal ziet men in de straten kinderen zitten voor de puinhopen van de ingestorte huizen en het geredde huisraad. De straten zijn overvol van vrachtauto-colonnes van de Fransche bezettingstroepen, die naar de plaats des onheiis onderweg zijn. In afzonderlijke troepen trekken man nen. voorzien van spaden, op om aan het opruimingswerk deel te nemen. In het door de dampen overdekte land steken drie schoorsteenen naar boven. De vierde en grootste is neergestort. Van de gashouders is alleen het ijzeren geraamte overeind gebleven. Een zeer gevaarlijke gele damp stijgt op de plek van de ramp op. Op het oude kerkhof, dat ongeveer honderd meter van de plaats van de ontploffing is verwijderd, zijn groote grafsteenen door den lucht druk opgeheven. Het lijkenhuis van het nieuwe kerkhof is totaal verwoest. De lijken, die tot dusver zijn gevonden, zijn totaal verminkt. Een groot aantal dooden werd reeds door de familieleden herkend en weggevoerd. Van de hevigheid der ontploffing krijgt men een goeden indruk als men hoort, dat heele machinedeelen van Oppau naar Mannheim vlogen. Groote brokken steen en ijzer werden kilometers ver wegge slingerd. Omtrent de materieele schade verneemt de Frankfurter Zeitung, dat de verzeke ring der fabrieken liep bij de „Stattliche Brandversicherung" in Beieren. Voor de warenvoorraden liepen 1923 polissen met een totaal bedrag van 138 millioen mark bij verschillende groote Duitsche maat schappijen, De belangen gemeenschap der verffabrieken loopt voor 20 pCt. eigen risico, zoodat 80 pCt. bij andere maatschappijen is ondergebracht. De schatting dateert van vroegeren datum en bij de Oppauer fabrieken is de waarde aanzienlijk gestegen, zoodat de schade voor eigen risico wel 50 pCt. zal be dragen De door glas, instortingen, enz, veroorzaakie indirecte schade, zullen ten laste van de verzekering-maatschappijen komen. MAINZ, 22 September. Het schijnt, dat de ontploffing te Oppau heeft plaats gegrepen bij het nemen van proeven tov het samenpersen van een nieuw soort gas, dat men nog niet voldoende kende. Om 7 uur gisteravond waren 850 lijken teruggevonden en 2500 gewonden verbonden. Gedelegeerden van het Fransche op- pet commissariaat tradea in verbinding met den burgemeester der geteisterde stad. De Fransche geneeskundige dienst werkt nauw samen met den Duitschen. BERLIJN, 22 September. Het aantal slachtoffers, dsst bij de vreeseljjke r mp te Oppan te betreuren valt, schijnt gelukkiger wijze niet zoo groot als gisteren ward ge meld. Volgens mn mededeeling van de directie van de Badenjche aniline- en sods- fabriekea zijn er tot dusver 244 dooden onder de painhoopen van daan gehaaid, terwijl uog 70 personen worden vermist. Voor tal van zwaar go wot: dan bestaat ar echter geen hoop meer op hese;el. Niet alleen te Oppau, maar ook in de omliggende gemeenten vu llen dooden te öeireareu. Te M«nheim zyn bij het instorten van een pakhuis drie lieden om het leven gekomen. In het algemeen schat men het aantal dooden op ongeveer 350. Op de plaats van de ramp werkt men onafgebroken aan het opruimen der pninhoopen. Men hoopt aldus weldra in staat te zijn het juiste aantal slachtoffers te kannen bepalen. Verder kan worden medegedeeld dat het aantal zwaargewonden, dat van de dooden niet overtreft, zooals eerst werd gemeld. Daarentegen zijn er duizenden l'cht ge wonden. Te Mannheim en te Oppau ziet men overal ia de straten voorbijgangers mat verbonden ledematen. Oppau zelfs is, soaals wij reed* seinden, geheel verwoest. Maanden zal het nog duren voor daarweer menschen zullen kucuea wonen. De gemeente telde 997 huizen, waarvan de meeste geheel zyn ver nield en waarna er niet een geheel ge spaard is gebleven. De bevolking kampeert onder den blooten hemel en is voor een deel zoo goed ais het kan in de omliggende gemeenten o; der dak gebracht. Duizenden personen zijn nog dakloos. Het zal groote moeite kosten om aan al deze menschen nieuwe woonplaatsen te verechrffen. LUDWIGSHAFEN, 22 September. De directie van de Badensche aniline- en soda fabrieken stelt, in tegenspraak met de eerste overd even berichten in de blsdeti, vast, dat volgens de berichten welke gisterenavond bij haar binnen waren gekomen, èr tot dusver 244 dooden te betreuren vallens. Het getal der dooden en gewonden kan evenwel nog sty gen, daar er nog ongeveer 70 lieden vermist worden. De voornaamste werkplaat sen van de fabrieken te Opp*u zijn betrek kelijk slechts licht beschadigd. In de fabrieken fe Ludwigshafen gaat het bedrijf zijn gewonen gang. Gistermiddag ongeveer 12 uur is r-r, door onbeker.de oorzaak, brand nitgebroki n in de si oahulzenfabriek van de Daich Siraw Works (Osrlemtns Zn. c.s te Helmond; behalve de msschinekame et? is degfihoeie fabriek in een psar uu? afgebrand. Alle machinerie» ;n een p**r millioen stroi hulzen gingen verloren. Een paar voomad- loodsea sijn gedeeltelyk behouder;. Tenge volge van den brand ktimer ongeveer 100 arbeiders zonder we:k. Doordat de electrische verbinding verbroken is, kunnen enkele nsbygelesen fabrieken ook niet werken. Door vonken va» de brandende fabriek is de op ongeveer 500 meter afstand gele gen boerderij van Kuypere, op den Olie molen, ook in braad geraskt en gedeeltelyk afgebrand. GEVRAAGD in een klein gezin zonder kinderen, Adres aan het Bureau van dit blad, 20516 Te bevragen aan het Burean van deze courant. 20515 te Capeile, is voornemens om A. Op Dinsdag 37 Sept. 1931 des voorm. om 10 uur precies, op het erf van Mevr. de Wed. v. SON-v. Miert te Waspik, om contant geld, publiek te Een flinke partij goed SLOOP HOUT, waarbij 12 balken lang plm. 8'/a M. zwaar 24 x 9 c.M., 30 balken lang plm. 6 M., zwaar 20 x 7 c.M., 11 Kapgebinten, een groote partij planken. Voorts 5 koopen steenen plm. 100 lijmvleeschhorden, 2 koperen looierspompen, een partij muur ankers en beugels en wat meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen Maandag 26 Sept. a.s. na den middag. B. Op Vrijdagen ?o September en 7 October telkens des avonds om 6 uur ten herberge van JOOST QUIRIJNS te Capeile, p@bHek te verkoopen Voor den Heer P. J. van Alphen te Capeile. EEN HUIS, met ERF, TUIN en SCHUURTJE, zeer gunstig gelegen in de kom van Capeile aan de Oostzijde van de Vaart In het huis is van ouds een win kelbedrijf uitgeoefend, kadastraal bekend sectie H nummers 550 huis, koetshuis en boomgaard, groot 0,06 aren en 551 huis groot 20 centiaren. Te aanvaarden 1 Januari 1922 met uitzondering van de aparte woning achter in het huis, in huur bij J. van de Anker voor f150 per week, welke huur voor rekening en ter invordering van den kooper komt van de week af, volgende op die, waarin de betaling der kooppenningen is geschied. C. Voor de Erven J. Paans. EEN HUIS met ERF, TUIN en WEILAND onder Capeile, aan den Oostelijken Vaartkant, kada straal bekend Sectie E nummers 1414 huis. erf en tuin, groot0,05,50 aren 1415 en 1416 weiland groot 0,58,70 aren samen groot 0,64,20 aren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. D. Voor den Heer G. van den Hoek c. s. EEN PERCEEL BOUWLAND onder Vrijhoeve-Capelle, gelegen Oostwaarts van het Raadhuis, aan de Zuidzijde der straat, kadastraal bekend Vrijhoeve-Capelle, Sectie B, nummers 313, tuingroot 0,14,10 aren en 354 bouwland groot 0,58,90 aren, samen groot 73 aren. Te aanvaarden einde seizoen van dit jaar. 20517 t

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9