Firma G. VERKADE, DaiDesDactitjapoDflliXS: Dames-Hemden FlimGTvlRKADË, Royal Worcester Corsetten, Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE, Garneeringeii, fluweel, Kante», Provinciaal Nieuws. S~PÖ~RT HB120XDXV mms. Het beheer dexer gelden en het toeken nen der tceUgen heeft het Centres] Comité toevertrouwd «en de rereeniging Kstho- lieke Stndiebelnngen", Julian* ven Stol' bergleen 118, 's-Qrevenhege, Een prachtig besluit, det zeker tot ne- volging moet wekken, Wie volgt P In de te Zurich gehonden wedstrijd tui- scheu Kenffmenn en Moeskops is onze land* genoot in de beide manches door den Zwitseher geslagen met een lengte. Snoek, die in den 100 K.M, wedstrijd uitkwam had pech met zjjjn rijwiel en moest tweemaal van machine verwisselen. Hij be zette de derde plaats achter Suter en Ganay, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur- Het Ingezonden stuk van een lid Van de Burgerwacht te Haarsteeg, in Uw blad van Zaterdag 10 October j.l. noopt mij tot het geven van een antwoord, waarvoor ik U mijnheer de Redacteur beleefd verzoek eenlge plaatsruimte te wllleB afstaan. Ik geloof wel M. de R., dat het in* gezonden stuk, door een lid van de Burgerwacht onderteekend Is, maar als Ik het stuk goed bekijk en rekening houd met de plaatselijke oppositie, dan staat het bij mij vast, dat het lidmaat* schap van de Burgerwacht hier slechts als masker gebruikt wordt, wat door sommige personen nog al eens vaak gedaan wordt. Flink kan ik dat juist niet noemen. Beter ware het geweest, dat de criticus het stuk flink met zijn eigen naam onderteekend had. Enfin geachte schrijver, ga je gang en gebruikt maar weer eens opnieuw het masker voor je ontboezeming. Op zich zelf is daar ook niet9 op tegen. Zoolang het bepaald noodig is, zal ik me van alle persoonlijkheid onthouden en strikt zakelijk blijven. Daarom zal ik me voorloopig bepalen tot beantwoording van het ingezonden stuk en van deze gelegenheid tevens gebruik maken, om op duidelijke, be vattelijke wijze aan te toonen, waarom nu feitelijk onze gemeente zoo plotseling financieel er slecht voor is komen te staan, want hier wordt veelvuldig in herbergen en beurzen over derge lijke zaken gesproken, op een wijze, die kant noch wal raken. De schrijver noemt rnfl geweldig bru taal en een veelpraat en maakt zich jammer genoeg daarover nijdig. Ik heb wel eens hooren beweren, dat nijdig worden zeer slecht voor iemands gezondheid Is. Dus spaar je gezondheid en wordt niet boos, vooral niet op mij, want op mij vat toch niets, zeggen ze in het dorp en dat is maar goed ook. Brutaal, ja geachte schrijver, dat ben ik en ik dank den Goeden Gever voor die eigenschap, die mij in practijk dikwijls zeer groote dien sten bewijst, wanneer ik stelling neem tegen lasterlijke aantijgingen en valsche voorstellingen van zaken door sommige dorpspoliticussen. Dus een feit is, dat ik brutaal ben, maar ik geloof, dat ik hier het spreek woord <dts den schoen past trekke hem aan», wel mag gebruiken. De schrijver zal toch heusch niet meeuen, dat ik alleen brutaal ben, want bij en meerdere politieke tinnengieters op ons dorp be zitten de eigenschap van brutaliteit ook en in zeer booge mate. In verband hiermede bezit dus ook ik een sterk wapen bij woordenstrijd. Wat ik je nog even wilde vragen is, heeft U of meerderen Uwer de brutaliteit ooit iets opgeleverd P Tot heden mij nog nooit Iets. Ik wil je even nog wei zeggen, dat men m.i. gerust brutaal mag zijn, als men maar gepast brutaal is. De schrijver ondersteunt het lid van den Brand bij diens betoog «als er te koit komt, moet men wat zuiniger gaan leven, maar niet direct de belasting- schroeven gaan aanzetten.» Accoord, maar waarop moet volgens den schrijver en het lid van den Brand bezuinigd worden Volgens den schrijver kan heel wat bezuinigd worden en verwijst dan naar onze mooie (inwendige) secretarie, die hem steeds een doorn in het oog Is ge weest. De schrijver of anderen hadden de kosten van raadhuisverbouwing mis schien liever besteed aan het opkalle- fateren van de schooi en schoolhuis? Ja, maar ge moet vooral niet vergeter, dat het Raadhuis, het voornaamste huis der gemeente is, waar het volk, behalve hier, trots opgaat. Wanneer de gemeen tegebouwen in slechten staat verkeeren, dunkt mij, dat de particuliere gemeente- woningea het allerlaatst pas voor het maken van kosten in aanmerking komen. Dunkt jou dat ook niet? Anders wórdt het zoo persoonlijk besteed. Op het raadhuis en in de scholen wonen ten minste geen menschen, en die zijn be stemd voor het algemeen en volgens mij gaat het algemeen belang voor het persoonlijke. Dat wordt in praktijk anders oog al eens vaak vergeten. De schrijver beweert nog, dat voor eoo'n boerenplaats, waar op een Secre- terie betrekkelijk weinig te doen is, niet zoo'n mooi raadhuis noodig is. Weinig te doen geachte schrijver Hoe weet ge dat Hebt ge van ge meenteadministratie dan ook ai verstand Kunt ge dat werk en den omvang daar van ook al beoordeelen Nu, dan zijt ge een heele bolleboos. Ontvangen de secretariën van kleine gemeenten niet evenveel en dezelfde officleele brieven als groote gemeenten, die meestal door één persoon moeten verwerkt worden althans minstens daarvoor verantwoor delijk Is Hei is op de secretarlëen van kleine dorpen evenzoo gesteld als met de dorpsscholen. We kunnen het alle maal wel af en daarmede basta. Ik zal maar denken, dat ge je mond weer voor den zooveelsten maal voorbij praat. O ja, ik zou nog vergeten, je dolle redeneering te weerleggen. Kunnen de raadhuizen van Heeswtjk, Cromvoirt, Ravenstein, Herpen, Geffen, Nuland, Oefifelt, Eersel, Besoijen, Bokhoven, Nieuwkuijk, Herpt, wilt ge nog meer groote plaatsen niet glansrijk con- curreeren met ons gemeentehuis Hebt ge de gebouwen van die gemeenten ooit van nabij en inwendig gezien, Natuurlijk de meeste niet. Welaan dan geachte Heer, als ge iets wilt beweren, moet hel meer steekhou dend zijn en ge moet niet denken, lui maar raak, ligt blijft er iets van hangen. Heel toevallig, geachte lezers, hebben we in onze gemeente maar één raadhuis. Overigens hebben we in ons dorpje van pl.m. 1300 zielen alles dubbel. Twee O. L. scholen met twee schoolhuizen twee veldwachterswoningen, twee veld wachters, twee dokters en dan zijn ze hier altijd gewoon geweest om vele vereenigingen heel groote subsidies te geven. Ik hoor de menschen van dergelijke kleine dorpen al zeggen, nou dat is daar een rijke boel. En dat is ook werkelijk zoo, althans vroeger. Vroeger, toen men die overcomplete gebouwen en woningen bouwde en ambtenaren aanstelde, zat het er aan. Toen kon men met de opbrengst der landerijen al die kosten dekkendus het vroegere bestuur treft geen schuld, maar het latere en tegenwoordige be* stuur zeker niet. Kostten vroeger twee veldwachters f 800.a f 900.tegenwoordig kosten die mannen de gemeente pl.m. f 3600.— of pl.m. 4 maal zooveel. Kostten vroeger het onderhoud van twee scholen met twee woningen en het onderwijs de gemeente hoogstens f 1000.—, tegenwoordig loopen die kos ten tot de f 4000.of 4 maal zooveel. Bedroegen de kosten van het alge*- meen bestuur vroeger pl.m. f 3000. tegenwoordig bedragen die pl.m. f9000.of 3 maal zooveel. Enz. enz. En nu de oorzaak Wel, hoofdzakelijk de oorlog. Hoogere loonen, hoogere onderhoudskosten over de geheeie linie. In Hedikhuizen zullen ze zeggen, ja maar de landerijen brengen ook veel meer op. Zeker, maar niet in de ver houding tot de stijging der uitgaven. .Luister. Bedroeg In 1914 de opbrengst der landerijen f10,159.in 1920 was die opbrengst f 17,140.— of nog niet het dubbele van vóór den oorlog. Zonder nu opeens de overcomplete gebouwen en ambtenaren op te doeken, want dat gaat zoo ineens maar niet en zou wat de arnbtena en betreft voor geen hoogere goedkeuring vatbaar zijn, vraag ik den schrijver en het raadslid Van dea Brand in gemoede afwijs mij den weg naar de zuinigheid. Zeker, er zijn sommige zaken, zooals vooral subsidies, waarop bezuinigd kan worden en in de toekomst kan er nog heel veel bezuinigd worden. Daarom zie ik voor onze gemeente ook de toekomst opti mistisch in en ik ben er van overtuigd, dat waaneer de raadsleden voortaan de tering naar de nering zullen zetten, het met de gemeentebelastingen wel los zal loopen en althans in de toekomst met een zeer matige belastingheffing kan volstaan worden. De raadsleden moeten niet vergeten, dat Burgemeester en Secretaris ook mee moeten betalen en lang niet het minste hoor. Dus boe minder belasting, hoe liever ook mi| het is. Ik ben tot heden ook geen betalen gewoon, maar mijn verstand zegt nu, betalen dat moeten ze overal. Ik maak van deze gelegenheid tevens gebruik om deze vraag nog te stellen Weet het lid Van den Brand en meerdere raadsleden misschien niet, hoe het komt, dat op de begrooting voor 1922 pl.m. f9000.— voor gemeentelijke belasting zal uitgetrokken moeten worden om de begrootlng sluitend te kunnen maken En waarom niet evenals het vorig jaar kan Volstaan worden met een raming van f 3000.— als opbrengst van de 90 opcentenheffing Een heel eenvoudige oorzaak. Kon het vorig jaar bij de begrooting als batig saldo in ontvangsten nog pl.m. f4000.geraamd worden, tengevolge van de staging der pachten In 1919, au moet de begrooting voor 1922 op gemaakt worden zonder batig saldo en Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. met een nadeellg saldo van pl.m. f 3000.—, ontstaan door de groote daling der pachten in 1920. Volgens mij be- teekent dit een verschil van pl.m. f7000.dat we er slechter voorstaan. Ten slotte wil ik den geachten schrijver nog even weerleggen, waarom 'Burge meester en Wethouders liever geen prae-adviezeu geven. Niet omdat het iets nieuws is, want meermalen reeds hebben B. en W. be langrijke zaken in den Raad aanhangig gemaakt met uitvoerige prae-adviezen, maar het gevolg daarvan was. dat na voorlezing daarvan, alles van voren af aan opnieuw op minder parlementaire wijze, dus heel gemoedelijk, mondeling moest herhaald worden, want ge begrijpt, dat het niet altijd gemakkelijk gaat om moeilijke wettelijke voorschriften den raadsleden van het platteland aan het verstand te brengen, hetgeen ook goed is te verklaren. Sommige raadsleden noemen al die prae-adviezen allemaal gewichtigdoenerij. De schrijver zal wel zeggen, ja maar waarvoor dienen al die mooie spullen op het raadhuisgeef den raadsleden voor de vergadering, de te behandelen stukken thuis, dan kunnen ze er nog eens met andere meascben iaover praten. In praktijk zijn sommige stukken wel eens den raadsleden thuis gezonden, maar zonder succes, d.w.z. zonder dat de leden blijk gaven de stukken van te voren ingelezen te hebben. Bovendien beeft dat thuis sturen van officleele stukken niet altijd het gewenschte resul taat en worden ze meestal glad verkeerd ingelicht. Meer succes zou er bereikt worden, wanneer het advies van den Voorzitter beter werd opgevolgd, dat de leden voor de vergadering de stuk ken ter Secretarie komen inzien, alwaar ze alle mogelijke inlichtingen kunnen verkregen. Het rondzenden van stukken zou de administratie vaa den Secretaris daarbij nog dourder maken en dat kan toch ook niet de bedoeling van den schiijver zijndie is toch voor bezuini ging, niet waar Daarom is het op de dorpen ook niet de gewoonte en zijn ze daar reeds tevreden met een behoorlijke, juiste toelichting der zaken. En hiermede eindig ik het (ten veelpraat gewoon) lang betoog, na U, M. de R., hartelijk dank gezegd te hebben voor de afgestane plaatsruimte, die. naar ik vertrouw, wel voor mij be schikbaar zal zijn, omdat Ik overigens zeer weinig van Uw plaatsruimte ge bruik maak. Hoogachtend, SECRETARIS HAARSTEEG. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. DE WERELDBEROEMDE ongeveer 3S goedkooper dan in 1920. -~"waahvpT5 Oct. 1921™ Schitterend werk Dat is de totaal-indruk, welke ieder gekregen zal hebben bij een bezoek aan de tentoonstelling van 't werk der leerlingen onzer gemeeute-teekenschool gedurende den cursus 1920'21. En het zijn er zeer velen geweest, die deze wer kelijk belangrijke expositie bezocht hebben, het was er druk van 't begin tot het einde. Maar we moeten het op nieuw herhalen, we hebben er velen gemist, die beslist van hunne belang stelling in een dergelijke inrichting moesten doen blijken, ol. tal van pa troons en toekomstige patroons e.m.a., voor wier bedrijven het teekenonder- wijs van zoo'n oagemeen nut is. Critiek uitoefenen op dit of dat, 't is zoo ge makkelijk, zoo goedkoop. Opbouwen is moeilijker, belangstelling toonen ten minste is eenvoudig genoeg en vraagt slechts een klein beetje moeite. En dat wij van een grooten vooruitgang, van een bijzondere opvatting, van eene steeds hoogere waarde van het teekenonderwijs mogen spreken, dat zal elk bezoeker getuigen die het teckeswerk 1.1. Zondag e:ns goed bekeken heeft. Wat een voor uitgang in elke richting. Wat een mooie opvatting en uitvoering van een reclame plaat voor een landbouwtentoonstelling, wat een schitterend werk in de afdeeling bouwkundig teekenen, verzorgd in eik opzicht. We zullen geen namen noemen, maar wat er tentoongesteld werd, is een duidelijk bewijs dat de teekenschool eet» corps leeraren bezit, die onder goede leiding van hun directeur en met een goede les-indeeling, de capaciteiten en opvattingen toonen, die de jongens heel, heel ver brengen en waardoor ook de ambitie bij de ieeriiagen ge kweekt en gaande gehouden wordt. Waar dergelijk onderwijs met zulke resultaten gegeven wordt, daar moet ook de belangstelling van vakmenschen groeien en daar is het niet te verwon deren, dat zich dit jaar meer dan 90 nieuwe leerlingen hebben aangegeven, terwijl als wij ons niet vergissen het hoogste aantal tot dusverre 64 Is ge weest, zoodat het moeilijk zal gaan allen een geschikte plaats te geve». Niettemin mag deze groote toeloop een zeer verblijdend verschijnsel ge noemd worden en vertrouwen wij dat ook In dezeo nieuwen cursus, die heden avond met een pr^suitdeeling over den vorigeo, officieel wordt geopend, de re sultaten evenredig zallen zijn aan de be langstelling die de school in de geheele Langstraat wekt, Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Van de gelegenheid om zich Maan dagavond nog op te geven voor de avondcursussen der Rijksvakschool is druk gebruik gemaakt, zoodat er in het geheel het belangrijke getal van meer dan 90 leerlingen is en de vijf cur sussen alle doorgaan. Op 't oogenblik zijn er 18 stiksters ingeschreven, welk cijfer wel tot 24 zal stijgen, zoodat deze dan in 2 groepen moeten worden ingedeeld. Heden Woensdagavond|bestaat nog gelegenheid voor de stiksters om zich te laten inschrijven. In ons volgend nummer hopen we een volledige opgave van de geheele inschrijving te kunnen geven. Konden wij hierboven mededeelen dat verschillende avondscholen prachtig worden bezocht, ook het herhalings- onderwijs deelt in die belangstelling. De St. Petrusschool telt pl.m. 50 leerlingen, terwijl aan den handelscursus der Hanze het aantal is aangegroeid tot 45 leerlingen. Zondagmorgen gaf de Liedertafel het eerste van hare maandelijksche ma- tinées. De belangstelling was, gezien de tentoonstelling der teekenschool enz., heel goed te noemen en 't bleek ons dat deze uitvoerende repetities zeer op prijs worden gesteld en vinden wij het een uitnemend idee van het bestuur dit oude gebruik weer in eere hersteld te hebben. Zooals men weet hebben deze mati- née's plaats den eersten Zondag van elke maand en zal het programma in ons blad vermeld worden. Een werkelijk zeer interessante avond staat ons Vrijdag te wachten. We behoeven slechts te verwijzen naar ach terstaande advertentie waarbij Jean Louis Pisuisse zijn optreden in Musis aan kondigt. Wij hebben aan Pisuisse ook hier uitnemende herinneringen bewaard, en 'tzal daarom velen verheugen dat hij na zooveel jaren weer eens terug komt, om zijn verzen te reciteeren en ons door zijne goede zetten, vele aan gename oogenblikken te bezorgen. Ook Jan Hemsing en Gilliams zullen het hunne bijdragen tot het doen slagen van een zeldzamen en kunstvollen avond, waarvoor natuurlijk veel belangstelling in onze plaats en omgeving zal bestaan. De „Witte Bioscoop" herdenkt haar één-jarig bestaan in deze gemeente met een Gala-Voorstelling op Vrijdag 7 September a.s., waarvoor een speciaal programma is saamgesteld en waarvoor wij verwijzen naar achterstaande adver tentie. Bij de Dinsdag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer A. Fooij, was de inschrijving als volgt G. J. van Dongen R'dorp f 9828. C. Michael Vrijh-Capelle 9545 J. Kooien Baardwijk 9135 W. van Heesch Waalwijk 8985 Gebr. Kleingeld Kaatsheuvel 8930.82 Gebr. Maas Waalwijk 8167 fa. Wed. A. Aarts Zn. Waalwijk 7984 Voor de Waalwijkscbe Schaakclub hoopt Zaterdag 8 October a.s. des avonds om 8 uur in hotel Verwlel de heer B. J. van Trotsenburg (Amsterdam), een slmultaan-seance te geven- Voor de scba&kilefhebbers belooft het een interresante avond te worden als een der sterkere hoofdklasse-spelers is de heer van T. in de schaakwereld geen onbekende en wordt zijn belangelooze medewerking voor deze seance op boe gen prijs gesteld. Aan belangstellenden zal het bestuur voor zoover mogelijk, gaarne toegang tot de seance verleenen. In een te 's-Hertogenbosch gehou den vergadering van den Retraitebond van burgemeesters en gemeenteambte naren, welke aan de jaarlijksche retraite op „Loyola" voorafging, werd ten aan zien van den ten vorige jare opgericlj ten R K. Bond van burgemeesters ei gemeente-ambtenaren medegedeeld, da nog geen practisch resultaat bereikt is Besloten werd om na nader overleg me mgr. Mutsaers, de zaak bij Z.D.H. det Bisschop ter sprake te brengen. Onze gewone berichtgever vai W.S.C. schrijft ons: W.S.C. is er j.l. Zondag te Besoijet in geslaagd haren eersten competitie wedstrijd tegen R.W.B. te winnen me 2-1. Een verslag over den eersten competitie wedstrijd laten wij ditmaal achterwege vanwege de minder sportieve vertooninj en volstaan dus alleen met de mededee ling, dat W.S.C. met 2—1 gewonner heeft. Gisterenavond had in de stoom schoenfabriek van den heer S. een on geluk plaats dat naar gelang het ziel eerst liet aanzien, betrekkelijk goed ii afgeloopen. De 16-jarige B. K. werd bij het op gooien van een riem gegrepen en om hoog getrokken, waar hij met het hoofc tegen een poelie terecht kwam. In eet ommezien wist men de machine stil t( zetten en den ongelukkige uit zijn be narde positie te bevrijden. Aan het hoofd had hij een diept wonde, alsmede aan zijn kaak. Aanstonds werd geneeskundige huif verleend. Zijn kleeren waren van he: lichaam gescheurd. Na verbonden te zijt kon hij huiswaarts keeren. BAARDWIJK. De R.K.V.V. Julian) zal dit seizoen uitkomen in de afdeeling Den Bosch voor de 2e klas R. K. V. B en zal uitkomen tegen de volgende elf tallen Jong Brabant, 's BoschQaicl II; B. S. V. I; R. V. V. I, Rosmalen O. V. V. 1, Orthcn Juliana I, Hintham Vitesse II, VughtV. V. O. II, VHJmet en Union I, 's Bosch. Voor de sportliefhebbers staan er dm spannende wedstrijden te wachten. Wij wenschen Juliana veel succes it haar nieuwe afdeeling. Juliana II heeft zich aasgesloten bi| de afdeeling Langstraat van den R. K V. B. en zai trachten de geel-zwartt kleuren hoog te honden. Voor deze gemeente ral het on derzoek der verlofgangers dei landweer lichting 1920 plaats hebben te Waalw^l in de Openbare School (gymnastiek lokaal) op 9 November a.s. om 9 uur v. m, DRUNEN. Eene vermakelijke scènt heeft zich op de Kuiksche hei, gemeen te Drunen, afgespeeld. Zooals overal was er in die buurt gebrek aan water De bewoners vonden echter een uit komst, door uit het in de onmiddelijkt nabijheid gelegen „Ossenwiellje" water te halen. Zekere H. v. S., die beweert dat zijn land grenst aan het wieltje, verbood aar een paar personen daar water te halen, Noodgedwongen gingen echter R. v. D en A. de G. weer daarheen, toen v. S, met een riek gewapend kwam aanzetter en het wapen reeds ophief met de uit drukkingals ge durft te scheppen, gaai het er door Een hevige woordenwisseling er worsteling volgde, waarbij v. S., bij on geluk, achterover in het hem zoo dierbare water terecht kwam. Zijn knecht die tei hulp kwam snellen, kreeg ook gelegen heid een verfrisschend bad te nemen Dooden zijn er gelukkig niet te betreu- ren. De politie heeft de zaak in onderzoek, Door den heer W. Brok alhiei werden deze week van den kouden grond nog enkele aardbeien geplukt. Tot onderwijzers voor het dezen winter te geven bijz. herhalingsonder- wijs zijn alhier benoemd de heeren G, Veltman en A. Jansen alhier. De berioodigde masten en materia len voor het aan te bouwen gedeelte aan het electrisch net alhier zijn aan gekomen, zoodat met de werkzaamheden binnen enkele dagen een aanvang zal worden genomen. DRUNEN. D. F. C. speelde Zondag haar eerste competitiewedstrijd in klasse B afd. 's Bosch tegen O.V.V. Orthes, Als de scheidsrechter de Winter uit Waspik beginnen blaast, stellen belde elftallen zich op. D. F. C. heeft wind ei zon tegen. Onmiddellijk zetten de O.V, V.ers flink op, doch alle aanvallen stui ten op de sterke achterhoede. Na tics minuten spelens, 9chlet de linksbuiten vat O.V.V. van middenveld in; de D. F. C doelmaa door de zon verblind, zag det bal niet komen. Na aftrap ontwikkelt zich een mooi en vurig spel der D.F.C.ers. doch schot en geluk ontbreken. Na de rust zijn de bordjes verhangen, De gastheeren zetten mooi gecombineerd op. Hun werken wordt spoedig met eet Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HET ADRES voor Waalwijk en Omstrekei voor Naa sters en Kleermakers.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2