T weede Blad. Firma 8. VERKADE, Zwaie wollen deiensf/,91408. Firma G. VERKADE, unMosnni Firma 8. VERKADE, Gaiiieeriogen, fluweel, Kanten, BUITENLAND. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Grijze en Witte Keeren- èorstrokken, Pantalons Zeer soliede, fl.95. NUMMER 78 ZATERDAG 8 OCT. 1921. 44e Jaargang In Marokko hebben de Spanjaar den bij nieuwe operaties successen be haald. De volkenbondsvergadering is gisteren gesloten, jhr. Van Karnebeek hield de slotrede, waarin hij den ge- presteerden arbeid memoreerde en be dankte voor de genoten eer en mede werking. Joego-Slavië zal een sterke troe penmacht naar Albanië zenden. Enke le lichtingen zijn reeds opgeroepen. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot regeling van het lévensverzekeringbedrijf. De Amerikaansche gezant heeft bisteren op het departement van bui- tenlandsche zaken de uitnoodiging van den president der Vereenigde Staten aan de Nederlandsche regeering over gebracht tot deelneming aan de be sprekingen over de vraagstukken van den Stillen Oceaan en van het Verre Oosten, op de, op 11 November te openen conferentie te Washington. In het Dagelijksch Beursbericht in het „Hbld." lezen wij „In industrieele soorten was weinig te doen. Philips waren aangeboden, maar in de oude aandeelen kwam geen noteering tot stand. De gedrukte stem ming schijnt verband te houden met plannen der gemeente Amsterdam, om lampen te verkoopen ver beneden den prijs der Philips lampen, waardoor 't feitelijke monopolie der Philips gebro ken zou worden." Het E. D. vernam, dat de toestand der fabrieken er op het oogenblik in geen opzicht rooskleurig uitziet. De concurrentie van de Duitsche Osram is door de lage markenkoers moordend. Aan verschillende afdeelingen zal be langrijk bezuinigd worden en velen zullen vermoedelijk worden ontslagen. De havenstaking te Amsterdam omvat thans 3000 arbeiders. Vele sche pen worden naar Rotterdam en Ham burg gedirigeerd. De gasp rijs te Rotterdam en Bolsward is gesteld op 13 cent. De »Katbolieke Illustratie* bevat deze week het volgende Platen Een populair Rotterdamsch priester. De lach die wij het liefste ziea. De zwaan.Het Internationaal Katholiek jeugdcong es te Rome. De groote automobleleatentoonstclling te Berlijn. Marinedag in het Amsterdam- sche Stadion. De haven van Kingstown Een c auntlng-car. Dublinsche krantenjongen. Bedevaartgangers. De vondeling. Nog 2 foto's van Dub lin. De groote brand In de «Printemps* te Parijs (3 foto's). Het internationaal congres der Derde Orde van den H- Franclscus (2 foto's). De Iersche kwestie. Octoberbloesem. De be grafenis der slachtoffers van den ramp te Oppau (2 foto's). Het vierde eeuw feest der St. Andreasparochie te Zeve- naar. Soeur Marie Saint Marcel. De Z.E. Pater Pieters O.F.M. Zoek- plaatje. TekstIn de verdrukking, historische roman door J. R. v. d. Lans. Ode aan Charlie Chaplin. Dublin, door Arthur Tervooren. Na de uitspraak, door Gerard Nielen. Haar mooiste japon, door Maks. Uw eigen tuin, door Phlladeiphus. Uit de blikken trom- meiDe Batavieren, met 2 teekenlngen van Jan Wiegman. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. opende de bijeenkomst en sprak als volgt Met groot genoegen open ik deze bij eenkomst en heet U allen van harte welkom. In het bijzonder de Heeren en de Commissie van toezicht voor het Middelbaar onderwijs, die door hunne tegenwoordigheid een blijk van belang stelling geven, hetgeen door ons zeer op prijs wordt gesteld. Ik heb gezegd met genoegen deze bijeenkomst te openen, omdat thans ook beloontngen zullen worden uitgereikt aan die leerlingen, welke door kunde, ijver en volharding boven de andere hebben uitgeblonken. Vooraf wensch ik mede te deelen, dat de afgeloopen cursus vruchtbaar Is ge weest wat aangaat de bereikte resultaten. Het aantal leerlingen was hoog te noe men- Dit bereikte het getal van 70. Voor den nieuwen cursus hebben zich meer dan 90 opgegeven. Klachten over gedrag en ijver der leerlingen kwamen niet In. Met genoegen hebben wij kunnen constateerer, dat, dank zij de toewijding van Directeur en Leetaren, veel is be reikt. Het onderwas was vlot en ken merkte zich door een moderne frisscbe opvatting. Dit jaar werd voor het eerst een avond gewfld aan het bijbrengen van meer algemeene ontwikkeling op kunst-en kunstnijvcrheldsgebled door het houden van een voordracht door den leeraar v. d. Meijs, verduidelijkt door lichtbeelden. Deze avond is goed ge slaagd en viel zeer in de smaak der leerlingen. Het bestuur stelt deze poging om het onderwijs op hooger peil te brengen zeer op prijs en hoopt, dat in het begonnen leerjaar meerdere van die nuttige en leerrijke avonden zullen wor den georganiseerd. Het electrlsch licht dat in de school is aangebracht zal deze poging vergemakkelijken en het succes dat bereikt wordt, zal de moeite beloo- nen, welke dergelijke voord, achten on tegenzeggelijk met zich medebrengen. Nu de cursus reeds Is begonnen, wil Ik geen tijd welke voor onderwijs be stemd is, lalen verloren gaan, daarom zal Ik trachten, ook dit uur nuttig te be steden door een kort onde-houd over het wezen van teekenonderwijs, waarbij Ik zal trachten duidelijk te maken, dat kennis van het teekenen nuttig en nood- zakelijk Is. Wellicht vindt een der leer aren hierin aanleiding de:e stof op een der komende avonden uitgebreider te behandelen of misschien wat recht te zetten, omdat ik op onderwijsgebied een leek ben. Overtuigd van het groote nut, dat de beoefening van de teekeckunst kan hebben op de ontwikkeling en de nijver heid, dus bijgevolg op de welvaart van een volk, zal ik trachten de beginselen aan te wijzen die het onderwijs tot grond slag moet dienen cn tevens den weg en de middelen aan Ie gever, om de teeken- kunst te maken wat zij voor allen zijn moetn.l. een middel om zijne gedachten behoorlijk duidelijk weer te geven. Het doel van het teekenonderwijs moet niet zijn allen tot kunstenaars te vormen, hetgeen trouwens onmogelijk is, maar wel oog en hand van alle leerlingen zoo te Vormen en te oefenen, dat zfl zich door de teekentaai even juist en gemak kelijk leeren uitdrukken als, als het ware, In hun moedei taal. Die teekentaai moeten allen leeren. Doch dit moet met methode geschle den, dat Isvolgens vaste beginselen, die den weg aanwijzen langs welken, en de middelen waardoor het bepaalde doel te bereiken Is. Bij elk voorwerp dat men ziet dient de vraag gesteld te worden hoe, waar voor en waarom het gemaakt is. Dit moet men vooraf trachten te weten te komen. Dieren en planten moeten op merkzaam worden gadegeslagen en scherp moet toegezien worden hoe zij gevormd zijn en hoe zij zich bewegen. De leerling moet steeds alles goed ZEER ZWARE DEKENS, ZUIVER WOL f 13.50. Speciale extra aanbieding. Waalwijk, 7 Oct. 1921. Woensdagavond had op de tee- kensckool de officieele opening van den cursus 1921—'22 plaats en tevens de uitreiking van de prijsen, behaald in den afgeloopen cursus. Behalve de Teekenschoolcommissie was de commissie van Toezicht op het Middelbaar-Onderwijs in pleno tegen woordig. De Voorzitter der teekenschool-com- mlssle, de Edelachtb. heer Burgemeester waarnemen en trachten zich van 't waargenomene rekenschap te geven, want, het is toch duidelijk, wat niet goed is waargenomen, kan niet goed worden weergegeven. Waarom wordt bij het geven van teekenonderwijs begonnen met lijnen, hoeken en vlakken 1 Ik geef toe, dat dit dorre begin niet veel aantrekkelijks heeft, maar het is noodlg. De meetkunde is een der ge wichtigste hulpwetenschappen bij 't teekenen. Door middel van meetkundige lichamen kunnen de beginselen van het licht, beschrijvende meetkunde en pers pectief op duldelgke wijze worden ver klaard en men kan zich in moeil^ke gevallen van die hulpmiddelen bedienen, want hoevele voorwerpen zijn er niet, denkt slechts aan planten en delfstoffen, die In veelhoeken kunnen beschreven worden. Nu wij de meetkunde bespreken ala een voornaam hulpmiddel bij het teeke- •en, wil tk de aandacht vestigen op een onderdeel, dat niet op het onderwas- program van deze school voorkomt en dat toch in het latere leven van groot nut kan zijn, Ik bedoel »terrelnopmeting». Gaarne zou Ik zien, dat althans de beginselen der terieinopmetlng, zoo mogelijk, ia deze school werden ver klaard en onderwezen. De methode van onderwijs in het teekenen moet ten doel hebben den leerlingen de gewoonte eigen te maken alles om zich heen scherp waar te nemen, te vergelijken, zich daarvan rekenschap te geven en door onafgebroken oefening naar de natuur de band geschikt te maken om het waargenomene juist weer te geven. Door een voorwerp waar te nemen met dezelfde zorg als moest men het teekenen, prent men zich dit vast in het geheugen en wordt men instaat gesteld jalste vergelijkingen te maken, juist te oordeelen en juiste gevolgtrek kingen te maken. Het ls gebleken, dat zij die zich te vreden stelden met voorwerpen te copleeren, niet in staat waren een enkel voorwerp uit 't geheugen te teekenen. Men moet dus trachten te verkrijgen juiste begrippen en de gewoonte van goed te zien. Voor iedereen, welke rang of welk beroep hij ook hebben moge, zijn deze twee zaken hoogst nuttig. Ontwikkeling en oefening van het ver stand moeten gepaard gaan met oefe ning van oog en hand, wat tegelijkertijd het kennen en kunnen doet toenemen, dus vereeoiglng van kennis en kunst. Om dit te bereiken is op de eerste plaats noodlg »arbeid», aanhoudend en stoer arbeiden. Alles arbeldr, waarom zoudt gij het niet doen f Ik behoef slechts te wijzen op 't leven, de werkzaamheid der natuur, die bestaat uit steeds verbinden en ontbinden, in ontstaan, ontwikkelen en vergaan. Alles werkt, planten en dieren die arbeiden voor eigen bestaan en werken tevens samen tot het bestaan van het geheel. De mensch, door God met verstand en hoogere vermogens begaafd, moet dus volgens de natuurwet werken aan eigen ontwikkeling en die zijner mede- menschen. De mensch bezit bewustzijn van plicht en hoe meer hij zijn verstand ontwik kelt, des te betrr zal hij zijn plicht kennen. Doch denkt hletbfl niet, dat de wereld u altijd vriendelijk tegemoet zal komen, neen, gij moet ook rekenen op tegenwerking en miskenning, vooral Indien gij op gebied van kunst en kunst nijverheid uw eigen weg wilt gaan en toch juist die weg voert tot het dotl nl. de oorspronkelijkheid, maar hij elscht ook grooter Inspanning en volharding. Zooals wij gezien hebben moet men door de teekenkunst niet alleen komen tot oefening van oog en hand, maar ook tot ontwikkeling en daartoe kunnen de voordrachtavonden, waarover reeds ls gesproken, zooveel bijbrengen. Men kan dan doen opmetkeu hoe de kunst der verschillende volken een eigenaar dig karakter bezit waardoor zij zich vao elkaar onderscheiden en waaraan zi dadelijk te herkennen zijn. Elke kunst heeft haar eigen opvatting van de natuur, maar geeft tevens blijk van nauwkeurige waarneming. Wetenschap, dat ls de juiste waarne ming der natuur, is niet vijandig aan de kunst, welke de persoonlijke opvatting is van diezelfde nataur en het juiste weergeven van den hoofdinhoud, het karakter van het waargenomene. Volgens Viollet-le Due bestaat het schooce ln overeenstemming van den vorm met dc verrichting of bestemming. Niets kan die verrichting of bestemmlog leeren kennen dan de wetenschapbij gevolg ls een samengaan van wetenschap en knnst een verelschte voor oorspron kelijkbeld en schoonheid. Ik wensch tenslotte bijzondere belang stelling op te wekken voor kunstindu!:- ttie, welke voor een volk zoo groot nut kan hebben. Niets moet worden ver zuimd wat kan bijdragen tot de ont wikkeling van den kunstzin. Teeken- scholeo, vakscholen, musea voor kunst nijverheid moetende werklieden opleiden terwijl ontwikkeling van kunstzin het publiek ln staat moet stellen den arbeid der werklieden te waardeeren en liefde voor het schoone in te boezemen. Door stienge toepassing van een goede met hode en door verstandige leiding moeten gevormd worden algemeen ontwikkelde en uitstekende vakmannen, die als hoogst nuttige burgers een plaats ln de maat schappij kunnen Innemen. De uitslag was als volgt Afd. Lij u teekenen. lc klas. N. Verhoeven, Drunen, le prijs. W. den Teuling, 2e prijs. 2e klas. G. Hens, le prijs. Jac. Bergmans, 2e prfls. Afd. Bouwkunde. J. v. d. Rijken, Waspik, le prijs. Afd. Handteekenen. 2e klas. K. v. d. Schans, le prijs, Bouwkunde. W. Klerks, 2e prijs, Bouwkunde. 4e klas. Th. v. d. Heijden, 2e prijs. 5e klas. Jos. Korthout, le prijs. Afd. Lijnteekenen. 5e Leerjaar. C. Stijnls, 2e prijs. Voorts werd nog een diploma toe gekend aan Tijssen, Joh. van Wees, Th. Berkelmans, C. v. Eethen, G. v. Hees, C. Castelijns en A. Trommelen. Het einddiploma voor het volbrengen van den 5-jarigen cursus werd uitgereikt aan M. Castelijns, C. Stijnls, G. v Heesch, Fr. Berkelmans, Jozef Korthout en Th. Boom. Ik wensch degenen, die een prijs bc haald hebben, van harte geluk Gij hebt door ijver en volharding eene overwin ning behaald. Om te overwinnen ls In spanning, dikwijls groote Inspanning noodlg. Maar het bewustzijn van geslaagd te zfln brengt groote tevredenheid en gelnk. Gij staat nu op den goeden weg. Ziet voorwaarts, Die weg ls door zoo- velen reeds, die U zijn voorgegaan, af gebakend. Gij kunt niet verdwalen, In dien ge slechts steeds het oog gevestigd houdt op het einddoel. Zorgt er toch voor zooveel mogelijk kennis en kunde te verkrijgen. Vooral in den toekomstige u tijd is dit zoo noodlg. De maatschappij heeft ook U noodig en zij biedt U de gelegenheid om U nuttig te kunnen maken. Vermorst uw tijd niet door niets doen of door allerlei onnutte zaken door te slenteren met domme en licht zinnige kameraden, waarvan U niets goeds kan leeren. Een spreekwoord zegt wie met pek omgaat, wordt er mede besmet. Zeg, doet je hand open en kijk er eens in. Neen, immer vooruit, Immer beter en verstandiger worden, dit moet bet streven zf'n en dat streven zal niet alleen ten goede kom n aan de gemeenschap, maar vooral aan U zei ven.» Applaus. Na nog een woord van den directeur wordt de bijeenkomst daarna gesloten en dezen avond verder vrij-af gegeven. DRUNEN. Op den len November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat W. Th. Molenbrugge, magazijnmeester, A. Vlommersteeg, conducteur en G. Knijpers, ploegbaas, bij de Tramweg Maatschappij >HollandscheBuurtspoorwegen< in dienst traden. Het zal op dien dag de steeds met groote nauwgezetheid en plicht vervuld hebbende beambten, zeker niet aan be langstelling ontbreken. A.s. Zondag om l23/4 uur speelt D. F. C. haar tweede competitiewedstrijd tegen Union I, 's Bosch. Union ls de sterkste vereeniglng welke ln klasse B speelt- We durven daarom op geene overwinning hopen. Echter zullen de D. F. C-ers zorgen, dat de overwinning zoo klein mogelijk blijft. Een bezoek op het sportterrein zal de moeite dubbel waard zijn. VLIJMEN. In de Donderdag 6 Oct. gehouden raadsvergadering is o.m. be sloten een leening van f 6000 aan te gaan tegen 7 pCt.Welk bedrag gedeel telijk benoodigd is voor het verbouwen van het postkantoor en het overige voor het doen bewerken van gronden ter bestrijding der werkloosheid. Een bedrag van f 30.— is beschikbaar gesteld voor aanschaffing van een jas voor den nacht wacht. Aan het R. K. Kerkbestuur werd 3 x f 25.— subsidie verleend voor de cursussen in lichamelijke oefeningen. Op het verzoek van de fa. Wagenberg Festen tot verkoop van het Baarpad werd besloten dit aan genoemde firma in ruil aan te bieden voor hun tuin die aan het marktveld grenst, teneinde hier eventueel een sportterrein te kunnen stichten. Aan de heeren van Buul en van Kal deren werd het gevraagde gedeelte van het z.g. Heksenpad aangeboden tegen resp. f 10.000 en f 5000 per H.A. aan de gemeente Hedikhuizen zal f 125 worden bijgedragen in de kosten van verlichting van Wijk E. Aan de geitenfokvereeniging werd een buitengewone subsidie van f 100 toe gestaan. Een uitvoerig verslag komt in een volgend nummer. mpA'am* £aï«yrdigavcpA 8 ua>'. Aan de ordeB-spreking opheffing kolencoöperatie. A.s. Woensdagavond 7 uur zal door de Afd. Sprang van het Ned. Wetkl. Verbond »Patrlmocium« Jaarvergadering worden gehouden, waaraan een feestelijk karakter zal worden gegeven ter her denking van het l2l/rjarlg bestaan. Openbare Vergadering van den raad onzer gemeente op Vrijdag 7 Oc tober des avonds 7 uur. Aan de orde1. Vaststelling staat oninbare posten 1920. 2. Vaststelling rekening 1920. 3. Aanbieding begrooting 1922. 4. Gratificatie Q. Bax. 5. Wijzi ging begrooting 1921. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des nam. ten 2 uur op te treden Ds. jonker van Waspik. Bij de R. alhier komt het herhaal delijk voor dat op klaarlichten dag kippen verdwijnen. Van de daders geen spoor. Kippenhouders wees op uw hoede. CAPELEB. Vergadering van den Raad der gemeente Ctpalle op Vrjjdsg, 7 October 1921 des nam, half drie nnr. Te behandelen onderwerpen. 1. Ingekomen etnkken, 2. Voorloopiga vaststelling van de geineen- •.erekening dienst 1920 en rekening lerens- middelenbedrijf 1920. 8. Van»telling rekening Bargerljjk Atrr- lestaar 1922 en begrooting 1922, 4. Aanöiediog gemeentebegroouug, dienst 1922 en benoeming commissie tot ondersoek dier begroeiing. 6, Bbttoeming lid commissie tot wering >an schoolverzuim wegens periodieke af reding van den heer Jac. van der Lelj, 6. Voorstel van Bn gemeester en Wet- 'ïonders tot toekennen van een duortetoeslag «an den kloklnider A. Waart». 7. Behandeling versoek van den Chr. oestarenbond tot slaiting der vergnnuingr- scallteiten op Zondagen, 8. Vaststellingen verordening regelende het vervolgonderwijs. VRIJH.-CAPELLE. Over de maand September werd bij de Rijkspostspaac- spaarbank alhier ingelegd f 2616.50 en en terugbetaald f 1054,40. Er werden S0 telegrammen behandeld en 58 tele, foongesprekken gevoerd. Onze vroegere dorpsgenoote mej. R. Gouda werd dezer dagen bevorderd ,ot afdeellngschef bij de postcheque en girodienst te Amsterdam en wenschen wij haar en familie van harte geluk met deze promotie. Niettegenstaande de groote droogte van dezen zomer werden bij den heer v. d. H. alhier appelen geoogst, hie het buitengewoon gewicht van ongeveer 1 pond hebben. LOON-OP-ZAND. Tot onderwijzers ,.an den cursus van vervolgonderwijs zijn benoemd de heeren van Opstal en van Garp en tot leden der Oudercommissie zijn gekozen de heeren J. Wijt vlier, G. van Gorkutn en A. v. d. Wildenberg. WASPIK. Aan F. Conradl, mllltle- plichtlge dezer gemeente, is bij Kon. Besluit voor goed vrijsteliing verleend van den dienst bij de Militie. Woensdag j.l. vierden de echte lieden Van MierloTimmermans hun gouden bruiloft. De beide oudjes worden verpleegd in het Liefdegesticht, doch ook daar ging dezen dag niet ongemerkt voorbij. Het geheele gesticht vierde het feest mee, terwijl des avonds de harmonie een serenade bracht. Aan jac. v. d. Broek, aannemer alhier, is opgedragen het boawen van een waschhuis, strijkkamer en btybe- boorende werken, voor rekening van het Liefdegesticht. Tot schatter van de R. K. bijz. meisjesschool alhier, is door B, en W. benoemd de heer Oomens, architect te Oosterhout. Onder de kippen heerscht hier de z.g. snotziekte. Verschillende sterfgeval len kwamen reeds voor. Bij Kon. Besluit is aan de heeren P. Burmanje en A. de Groot, gewezen onderwijzers bij het herha1ingsonderw$s alhier, een pensioen toegekend van resp. f29.— en f23.— per jaar, ingaande 15 Januari j.l. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HET ADRES voor Waalwijk en Omstreken voor Naaisters en Kleermakers, SPRANG. A.s. Zondag des voorna, ten 9.30 uur en des nam. ten 5.30 unr hoept in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Oudkerk van Kralingcn. Vergadering van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond »Patri- i'Banen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik s.v.p. onderstaande regelen In uw veelgelezen blad plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Wanneer Ik bij de Drunensche boeren kom, hoor ik hen algemeen klagen over de vreeselijke droogte van dit jaar. Haast allen zeggen eenparig groote schade door de droogte geleden te hebben. Weer anderen klagen over den lagen waterstand in hun putten. Zij weten niet waar het heen moet, als de koelen een maal op de stal staan. Er is geen sloot te vinden waar water in ls. Nu vraag ik mij »fis er in Drunen nu geen ver andering te bresgen. Ik meen toch in April een raadsverslag gelezen te hebben ln uw blad, waaruit ik opmaakte, dat al de raadsleden bet eens waren dat er getracht moest worden een beteren waterstand te krijgen. Uit i De Scke 7U het Zuiden, I I I

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5