DOW VIM MVT ZUIDEN Derde Blad. Het leesseizoen breekt aan! Je Echo van het Zuiden." Veivoig Pioiinciaa! Nieuws, FirmaG.VEHKAÖE, Hteren Oveijasssn, Motosjskkers, Qemi-Satsons, Firma 6. yERKAOL Royal Worcester Corsetten, BINNENLAND. No. 78 Zaterdag 8 Oct. 1921.44e Jaarg. Op welk blad zal men zich beter abooneeren dan op Waalwijksche en LangstraatscheCourant. Een blad dat U geeftwat ge gaarne leestn.l. alle nieuwsberichtenraadsver slagen, ingezonden stukken uit uwe eigen gemeente en omgevingdaarenboven de vtrkoopingen en verpachtingen van H.H. iiotarissen uit de geheele streek en verder nieuivs op elk gebied uit binnen- en bui tenland. Het blad geeft eigen raadsverslagen alt WaalwijkBesoijen. SprangLoon-op- Zand, Vrijhoeve-Capelle, CapelleWas pik, Raamsdonk, Geertruidenberg, Dus- sen, Meeuwen, Drongelen, Baardwijk, Drunen, Heus den, Elshcut, Haarsteeg en Vlijmen. Abonneert U dus direct. Abonnement bij vooruit betaling fl,25. Franco per post fl.40. DE ADMINISTRATIE. Tot assUtent-leeraar aan de Teeken- school Is tijdelijk benoemd de heer Leonard" Versteeg. De harmonie der R.K. Werklleden- vereenlglng zal Maandag 24 October een uitvoering geven met medewerking van het duo van Engelen-Diddee, welk concert tegen een matig eatrée toegan kelijk zal zijn voor het publiek. Wij vertrouwen dat velen deze uitvoe ring zullen bijwonen omdat ze gegeven wordt ten bate der kas der harmonie die door haar concours, de voorberei- reidende maatregelen daartoe en nog meer andere zaken, dit jaar groote uit gaven heeft gekend, zoodat zij werkelijk een beetje stijving noodig beeft. Op de tweede plaats mag zeer zeker van de zijde van het publiek wel een blijk van waarding gegeven worden voor hetgeen de harmonie voor het muzikale leven en de herdenking van nationale feesten voor Waalwijk zoo ruimschoots presteert. Redenen dus te over om thans een blijk van belangstelling voor dit ambitieus gezelschap te geven. De heer Tempelman, leeraar aan de Rijksnormaalschool alhier, is tevens benoemd tot leeraar Hollandsch aan de R.K. Middelbare Handelsschool. Tot ons genoegen kunuen wij thans mededeelen dat de deelname aan de winteravondcursussen bedraagt als volgt I. 13 11. 28 III. 17 IV. 14 V. 10 VI. 23 Totaal 105 deel nemers. Met groote voldoening kan de directie der Rijksvakschool op deze inschrijving neerzien, als een bewijs dat men 't on derwijs hoe langer hoe meer gaat waar- deeren ook in arbeiderskringen maar 't is ook tevens een teeken van tevre denheid over 't gegeven onderwijs en van vertrouwen in de nieuwe cursussen. Wij laten hieronder volgen het critisch verslag der Jury van het concours te Princenhage op 7 Augustus 1.1., wat betreft de Harmonie van den R K. Gil denbond, die daar in de 4e afd. den lsten prijs behaalde. 4e afd. Harmonie. Verplicht stuk „Modestie". Morceau de Concert, par Martin. No. 1. R.K. Gildenbonds-Harmonie, Waalwijk. Deze vereeniging had een uitsteken de stemming. Een zeer goede inzet. Jammer dat de Pistonist niet veel em bouchure had. Het Andate was iets te langzaam. De 2e piston was iets te laag De technische uitvoering was uitstekend. De voordracht kon nog beter zijn. Het Allegro mag niet .verbonden worden. De vereeniging behoort in een hoogere afdeeling. Ie pr. met 27 punten. Het jaar 1921 is in onze gemeen te wel rijk aan gouden bruiloften. Ver gissen wij ons niet, dan gaat de vierde reeds gevierd worden, 8 November ho pen Jan van Bokhoven en Maria van den Breugel den dag hunner 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Het lijdt natuurlijk geen twijfel, ook hier zal eene buurtcommissie zich be ijveren om deze braven oudjes een ge- zelligen dag te bezorgen, maar tevens om hun een souvenir aan te kunnen bieden dat wel welkom zijn zal en in den ouden dag vooral zoo goed te gebruiken is. Ook anderzijds zal het zeer zeker aan blijken van belangstelling niet ont breken Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. De wijze van optreden van een onzer gemeente-ambtenaren is al lang van dien aard geweest, dat wij er in 't algemeen belang op meenden te moeten wijzen. Watwe thans weer ervaarderi, is van dien aard, dat wij ons verplicht achten het te publiceeren, al komt ons eigen bedrijf er bij in 't geding. Het feit dat we in al die jaren nooit voor eigen parochie in ons blad hebben gepreekt, moge voor onze lezers voldoende bewijs zijn, dat ook zulks thans niet bij ons voorzit, te meer daar de zaak waarover 't gaat reeds een feit is, dus toch niet meer ten onzen gunste zou kunnen worden ge wijzigd. Het was vroeger gewoonte de jaar verslagen der gasfabriek om beurten te doen drukken bij de twee in Waalwijk gevestigde drukkers. Dit jaar heeft men gemeend daarvoor eene inschrijving te moeten houden. Er werd gevraagd eene offerte van 50 en 75 jaarverslagen ongeveer van gelijken inhoud als bijgaand model (jaarverslag 1914). Accoord Maar niet zoo geheel accoord is het, dat de directie, alleen op instantie van den hoofdboekhouder der gemeente-gas fabriek, den heer C. de Jongh, ook de firma L. Sikkers uit Drunen gaat uit- noodigen tot inschrijven. Dat hij, in particuliere bedrijven, waar dit heerschap na eene vermoeiende dag taak van 6 a 7 uren aan onze gasfabriek nog de boeken bijhoudt, deze firma pro tegeert is zijn zaak, maar bij een gemeen te-bedrijf is dat iets anders, vooral als men weet waarom zulks geschiedt. En waarom doet deze ambtenaar aldus le. Natuurlijk omdat(dat kan de lezer zelf wel invullen). 2e. Omdat wij het indertijd hebben verstout als altijd een eerlijk (feitelijk nog verzachtend gesteld) verslag op te nemen -van eene openbare vergadering van onzen gemeenteraad, waarin door de wethouders, den voorzitter der gas- commissie zelf en meer andere leden op, we moeten het werkelijk bekennen, alles behalve vleiende wijze over dit heerschap en zijn werk werd gesproken. Wij begrijpen dat zulks voor den betref- fenden ambtenaar niet prettig was, maar dat is toch niet onze schuld, maar zijn eigen fout. En hetgeen deze autoriteiten in openbare raadsvergaderingen gezegd hebben, zal natuurlijk wel waar zijn. Ziedaar nu de oorzaak, ook aan de directie der gasfabriek wel bekend. Daarbij komt nog dat de tweede boek houder, de heer Mimpen uit Drunen, 's avonds (na die vermoeiende dagtaak) ook weer tijd heeft om de boeken bij te houden bij genoemden heer Sikkers en zoo komt er wisselwerking in deze aangelegenheid. Zoo ziet men dat deze heeren, ondanks hun belangrijke positie, die toch den geheelen man vraagt, ondanks hun zeer hoog salaris, nog tijd en lust genoeg hebben om 's avonds laat elders te werkenom mis schien den volgenden dag op de gas fabriek van onze centen Maar we dwalen af, straks hierover nog meer. De inschrijving heeft plaats en daaruit blijkt dat de firma S., hoe wel nog z.g. georganiseerd, (al is zij veroordeeld wegens ontduiking van ta rieven en al werkt zij met ongeorgani seerd personeel) en dus moetende reke nen volgens dezelfde tarieven, het werk f 40 en f 60 minder vermag te leveren dan de Waalwijksche drukkers en dal op een bedrag van f120—f140. Daarbij komt dat de Waalwijksche prijzen niet te hoog zijn, maar conform de tarieven gebaseerd op 't collectief contract en de huidige loonen en welke tarieven door rijk en provincie zijn ge sanctioneerd, waarnaar men toch steeds kon informeeren en o.i. had moeten in- formeeren nu het verschil zoo groot was, dat men vermoeden kon dat hier achter de coulissen iets werd afgespeeld. Waarom die fa. zoo uit den band springt, we weten het niet Misschien uit filan tropie, om de gemeente te bevoordeelen, op hoop van zegen in de toekomst of vermoedelijk om als werktuig van den boekhouder, onze firma eens te nemen Niettemin besloot de gascommissie, het werk naar Drunen te doen verhuizen, vanwege de bezuinigingZou er bij ernstig toezicht en ernstigen wil niet heel wat meer te bezuinigen zijn. Zou er bij nauwgezette controle op werk uren en werkdagen, uitbreiding van den te korten werkdag niet een geheel amb tenaar te-bezuinigen zijn. in dezen tijd van zeer hooge salarissen en voort durend zwaardere lasten, vooral hier waar nog een accountant en ik weet niet wat meer, naast deze functionna- rissen noodig zijn Enfin, het werk is naar Drunen ver huisd, zoo goed als b.v. de boekwinkels te dezer plaatse, tegenwoordig door de gasfabriek worden gepasseerd ter wille van Wat heeft men behalve deze reuzen- bezuiniging bereikt? Het passeeren der Waalwijksche industrie, terwille van iemand buiten de plaats, die zijn aan- gegane'bondsverplichtingen niet nakomt en dat vermoedelijk om een ander een slechten dienst te bewijzen, ofwel de man kan niet rekenen of heeft zich ver gist. In elk geval, hij geeft geld toe en zal vermoedelijk nog ernstigmoetenbloeden. Mag eene officieels commissie daarvan profiteeren En nu die man in kwestie voor het tribunaal wordt geroepen, dat prijsover- tredingen enz. in de bonden van boek drukkerijen berecht, nu beginnen de goocheltoeren pas voorgoed. Nu laat hij zich vanaf de gasfabriek te Waalwijk nota bene (waarschijnlijk van C. de Jongh) een briefkaart schrijven, dat hem op dracht is gegeven voor het leveren van 150 jaarverslagen aan billijken prijs, terwijl daardoor de offerte voor het leveren van 50 en 75 verslagen (die veel te laag was, Red.) kwam te ver vallen." En zoo wordt nu op een briefkaart der gasfabriek ten behoeve van S. rond weg gelogen. De directie der gasfabriek heeft ons geschreven, dat het werk aan L S. is opgedragen, omdat hij lager tn prijs was en de commissie heeft ons Schriftelijk bevestigd, dat het leveren van 12b ver slagen is opgedragen aan L. S. tegen den prijs volgens zijne offerte, waarbij hij aanneemt te leveren 75 verslagen voor f 90 en 50 voor f 80 volgens verstrekt model jaarverslag 1914 Brutaler kan het toch werkelijk niet, want de laatste officieele verklaring van den secretaris der commissie zal toch wel geloofwaardig zijn Een officieele instelling der gemeente Waalwijk, directie en commissie incluis, wordt gebruikt om zijn boosheid over ons precies-verslag-geven bot te vieren, en een prijsknoeier, die men tot zijn werktuig kiest, uit den brand te helpen. Zoo springt men om met de waardig heid van een officieele commissie, zoo benadeelt men plaatselijke industrieëelen die toch mede de zeer hooge salarissen en zware belastingen betalen, wat men toch zeker niet in Drunen doet, de in dustrie die aan een 35-tal menschen een prachtig stuk brood verschaft. En dat doet dan, zondér daarin tot dusverre gestoord te worden, een hoofd boekhouder der gasfabriek. Die steeds tevredenheid heeft ge zaaid onder ambtenaren en be ambten 2) Over wien een vorig jaar in den raad zulke rare nooten zijn gekraakt. 3) Van wien een onzer wethouders zeide, dat, uit een door dien amb tenaar opgemaakte begrooting niet was wijs te worden. Die zich niet ontziet zijn onmid- delijken chef verdacht te maken, door achter den rug van den direc teur om, bij den president der gas commissie er op te wijzen, dat de directeur zijn boekje te buiten gaat, n.l. boven zijn begrooting gaat. 5) Die bij verlof van den directeur, geheel eigenmachtig vacantie geeft aan ondergeschikt technisch perso neel, waarover hij niets te zeggen heeft, daar het n.l. ressorteert onder dentechnischen ambtenaar, dien hij dan voortdurend en in tegenwoor digheid van ondergeschikten, sar castisch met „directeur" aanspreekt. Is het voor heden genoeg, of moeten wij nog verder gaan Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. DE WERELDBEROEMDE ongeveer 35 goedkooper dan in 1920. Daar de Waalwijksche voetbalver. Quick Zondag a.s. geen comp. wedstrijd heeft, is zij er in geslaagd om het sterke R. W. B. 1 uit Besoijen op bezoek te krijgen. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, want iedereen weet dat er twee gelijkwaardige tegenstanders tegen elkaar komen, die om het hardst zullen- werken om de overwinning te behalen. En ditzelfde XI-tal zal dan tegen Quick uitkomen, waartegen Quick ook haar sterkste ploeg zal zetten. Waren de vroeger gespeelde wedstrijden tusschen Quick en R.W.B de belangrijkste van het seizoen; de wedstrijd van Zondag zal niets minder spannend zijn. Het zal Zondag op het Quick-terrein een sportdag van groote beteekenis worden, waarbij Jiet aan belangstelling niet zal ontbreken. Aanvang 3 uur, terrein Quick. Quick 2 speelt om half een op het terrein te Besoijen tegen R.W.B 2 al daar. W. S. C. 11 speelt a.s. Zondag op het terrein aan den Parallelweg een wedstrijd tegen S. V. V. I uit Sprang, aanvangende om 1 uur. Het 1ste eiftal zal een oefenwedstrijd spelen tegen H. E. C. alhier. Deze wedstrijd vangt aan om drie uur. Naar wij vernemen komen in de Putstraat een paar gevallen van typhus tiphoidea voor. De schoenfabrieken C. F. Baily te Schönenwerd (Zwiiserland) zulien begin Oetober lijdelijk gesloten worden. V. v. d. S. DRUNEN. Aan den heer H. Leijtens alhier is een bouwpremie toegekend groot f 1550 voor het bouwen met 's Rijks steun. A.s. Zondag zal de V.V. Excelsior alhier een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Hollandia Waalwijk. OaPELLE, tiedureuda de msand Sep tember j.L ward op de Rijkspostspaarbank in het Hulppo^tkactoor alhier ingelegd f 2121,25 en terugbetaald f 4388,09. Het aantal inlagen bedroeg 29, dat der terugbe taling 14. Er werden 184 telegrammen be handeld, waarvan 88 venznaden en 98 ont vangen, terwijl 161 telefoongesprekken ge voerd werden, waaronder 14 celgesprekken. Toen j.l. Woeasdsgarond de heer A. L. r d S. alhier zijn ekctrische lamp wilde verhangen, ten einde beter licht over zijn werk te kannen hebben, bleef bij aan de peudal der iamp hangen sn wist niet los te kamen. Op zjjn hulpgeroep kwam sija vioaw toesnellen, die trachtte hem daarvan los te rukken, hetgeen niet gelukte. Door het springen van den stop werd h\j ran een wissen dood gered. Een en ander bleek het gevolg ie zijn van het niet behoorlijk iso- leeren van den draad. Ds. J. J. van Ingen, predikant bij de Ned. Herr. gem. te Hardewijk heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De hear R. Middelkoop, notaris alhier heeft het hem aangeboden beschermheerschap van Mnziekgeselechap tuist eu Arbeid" te dezer plaatee aanvaard, Bij den landbouwer M. R. aan den Winterdijk alhier staat een appelboom voor de tweede maal te bloeien, terwijl een andere boom aooi de tweede maai volwasen vruchten draagt. Zeker een gevolg van het zachte najaarsweer. Onze V.V. Exaelsior zal dit seizoen uitkomen in afdeeling F. voor de tweede klasse B.V.B. en zal spelen tegen de vol gende el t»llenWilhelmina II Kaaishenvel. Laugstraters Kaatsheuvel, K.V.V. Kaatsheu vel, R.W.B. II Besojje», Quick II Waal wijk, W.8.C. II Waalwjjk en TjO.V. Loon op Zind. Het tweede elftal is ingedeeld in sfd. F. derde klas B.V.B. en zal uitkomen tegen R.W.B. Ill Besoijen, 8.V.V. II Sprang, Quick III Waalwijk en W.8.C. III Waal. wijk. CAPELLE. Als een bewijs van den prachtigers zomer, dien we dit jaar heb ben, kan dienen, dat in den tuin van den heer T. alhier, reeds 14 dagen lang iederen morgen rijpe frambozen geplukt worden. Ook de aardbeien vertoonen den bloesem. RAAMSDONKSVEER. De jager C. de B. schoot op een haas, doch raakte zijn prachtigen windhond. De haas was vrij en de hond schoot er het hachje bij in. Wel een nadeelig schot. Gedurende de maand September viel er hier slechts een paar dagen eenige regenniet te verwonderen dat dan ook zoo goed als alle regenputten eeg waren Gelukkig dat het deze week eens lekker geregend heeft, zoodat er nu weder water in de putten is. Zondag hoopt voor de Herv. Gein op te treden zoowel des morgens op het Dorp als des middags op het Veer de ZeerEerw. heer Ds. 't Zandt uit Delft. In de maand September passeerden 1473 op- en afvarende zeilschepen en stoombooten met een inhoud van 110156 ton de Rolbrug. De kermis is gelukkig weder voor bij was de gedachte dat er verschillende vermakelijkheden zouden komen, het bleek dat dit niet zoo waseen paar kramen, een „snelfotograaf", een „ezels vermakelijkheid" en een draaimolen, ziedaar alles wat op het Heereplein stond. In alle of de meeste herbergen muziek. Veel gedronken werd er blijk baar. Niets verheffends gaf de kermis te aanschouwen, wel demoraliseerends te over. Naar wij vernemen mag de com missie, die zich ten doel stelde gelden in te zamelen voor Ds. Lütge te Elberfeld met het oog op zijn 40-jarig jubileum, alleszins tevreden zijn. vele zijn de bijdragen (het totaal bedrag is evenwel nog niet bekend), doch het laat zich aanzien, dat het niet ver van de 200 gulden zal blijven, mogelijk er wel over en dat terwijl slechts bij een gedeelte der Hervormden wordt aangeklopt. Tot machinist aan de stoompont op 't Keizersveer werd bevorderd de heer C. v. d. Beek. Vergadering van hel Centraal Bestuur der K. S. A. Op Maandag 3 Oct. hieid het Centraal Bestuur van de K. S. A. in Nederland, in het hotel „Terminus" te Utrecht een goed bezochte vergadering, onder voor zitterschap van Prof. L. van Aken. Na opening en goedkeuringder notulen richtte de voorzitter eenige waardeerende woorden tot den geestel. adviseur, Prof. Aengenent en den penningmeester van het dagelijksch bestuur, den heer J van Rijzewijk, wier verdiensten onlangs door een Koninklijke onderscheiding werden erkend Op 22 Aug. j 1 is door het dagelijksch bestuur der K S. A. een bijeenkomst van de besturen van R.K Volksuniversi teiten uitgeschreven, waarin de wensche- lijkheid werd besproken om een bond van R K. Volksuniversiteiten te stichten. Daar is toen een Commissie benoemd met de opdracht om de oprichting van een dergelijken bond voor te bereiden en vóór 1 Dec. a.s aan een nieuwe vergadering rapport van haar werkzaam heden uit te brengen en zoo mogelijk ontwerp-statuten en huishoudelijk regle ment ter goedkeuring voor te leggen. Vervolgens werd medegedeeld dat Mr. H. J. Scholtens met ingang van 1 Sept. tot wetenschappelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau werd benoemd. Daarna volgde verslag van hetgeen door het Dagelijksch bestuur verricht werd inzake de steunbeweging voor de R.K. Universiteit. Op verzoek van het Hoofdcomité van Actie voor de stichting van de R. K. Universiteit verklaarde de K. S. A, zich ten volle bereid aan deze actie mede te werken en die te steunen op een wijze, die aan dat hoofd comité het meest geschikt zou voorkomen. Twee circulaires werden door het Cen traal Bureau naar aanleiding hiervan verzonden. Door de K. S. A, wordt een Sociale Week georganiseerd van 12—17 Dec. e.k., van Maandagavond tot Zaterdag ochtend. Het nut van een dergelijke op zet behoeft wel geen betoog, le minder nu de K. S. A. besloot als actueel on derwerp op deze sociale week door verschillinde sprekers te laten behan delen de bedrijfsorganisatie. Voor bijna alle te behandelen onderdeelen van dit onderwerp werden reeds sprekers ge vonden. Zoodra ze allen gevonden zijn, wordt in de pers een overzicht gepu bliceerd van de verschillende onder werpen en sprekers. Het Centraal Bureau heeft op verzoek van en voor het R.K. Vakbureau te Utrecht een plan uitgewerkt voor een permanenten mondelingen cursus in Apologie, Economie en Sociologie voor voormannen in de Katholieke Vakbe weging, welke half Oct. zal aanvangen met pl.m. 50 deelnemers. De schriftelijke cursussen in economie en sociologie van het Cenlraal Bureau zijn de vorige maand wederom aange vangen en verheugen zich nog steeds in een groote belangstelling. Ingeschre ven werden voor economie 127 cursisten voor sociologie 82 en voorts 59 abon nementen. De beantwoording der vragenlijsten ter verzameling van gegevens voor hef Katholiek Sociaal Jaarboek gaat nog zeer traag. Ook moet het Centraal Bureau zeker zijn van een bepaald aantal afne mers. Alleen met aller medewerking kan dit jaarboek tijdig, d.i in Januari 1922, verschijnen. Medegedeeld werd voorts dat de col lecte voor de K.S.A. in het Aartsbisdom heeft opgebracht ongeveer f 15,900, in het bisdom Haarlem bijna f20,000 en in het bisdom Breda ongeveer f6000. Van den Bosch en Roermond was nog niets vernomen. Na uitvoerige besprekingen omtrent een steunbeweging voor Rusland.kwam de vergadering tot het besluit om aan den oproep van den H. Vader te vol doen door een geldinzameling to orga- niseeren en daarnaast nog in de pers een inschrijving te openen. Door be middeling van den Pauselijken iniernun- tius zullen deze gelden naar Rome worden verzonden. Aan de vergadering werd het rapport voorgelegd van den Inspecteur van het Centraal Bureau, omtrent den stand der reorganisatie in de onderscheiden bis dommen, naar aanleiding van een be zoek, door hem gebracht aan de secre tarissen van de diocesane comité's. Be sloten werd om nogmaals op een spoe dige uitvoering der reorganisatie aan te dringen. Van een gehouden enquete, betref fende de Centralisatie van de bureaux der nationale organisaties, werd verslag gedaan. Naar aanleiding hiervan meende men dat een dergelijk plan grondig diende te worden voorbereid en dat ook voor een eventueele uitvoering veel tijd zou noodig zijn. Dezer dagen werd aan het Centraal Bureau te Leiden de huur opgezegd. De vergadering was eenstem mig van gevoelen dat dit Bureau in Leiden naar een ander gebouw moest uitzien, in afwachting van eventueele toekomstplannen. Bij de rondvraag werden nog eenige

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9