et leesseizoen breekt am! De Echo van bet Zuiden." De Portierster van Alfortville. „NOORD-B R AB AND" Gemeenteraad. FEUILLETON O. Maatschappij yan Verzekering op het Leven. IÜMMER 78. WOENSDAG 12 OCTOBER 1921. 44e 3AARGANG. Dit blad versohijnt fOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bounementsprljs per 8 maanden 1 1.26. tanco p. post door bet geheele rijk f 1.40. rieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgerer. Telei. 58» WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Tclegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlftn; SO cent per regel; minimum 1 l.M, Reclames 40 cent per regel. J Op welk blad zal men zich beter tonneeren dan op Waalwijksche en LangstraatscheCourant. Een blad dat U geeft, wat ge gaarne est, n.l. alle nieuwsberichten, raadsver- agen, ingezonden stukken uit uwe eigen meente en omgeving, daarenboven de rkoopingen en verpachtingen van H.H. otarissen uit de geheele streek en verder euws op elk gebied uit binnen- en bui- vland. Het blad geeft eigen raadsverslagen t Waalwijk, Besomen, Sprang, Loon-op- tnd, Vryhoeve- Cape lie, Cape lie, Was- k, Raamsdonk, Geertruidenberg, Dus- n, Meeuwen, Drongelen, Baardwijk, runen, Heusien, Elshout, Haarsteeg en 'lijmen Abonneert U dus direct, abonnement bij vooruit betaling fl,25. Franco per post fl.40. DE ADMINISTRATIE. van ,JDe Echo van het Zuiden". Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal 25.586.757.— Reserve 3.113.7o7.— W VAN NET ZUIDEN, CAPELLE. [Openbare vergadering van den raad dezer «meente op Vrijdag 7 October des middags lii half drie uur. Voorzitter Edelaehtb. heer Valter. Ongeveer kwart voor drie uur opent de joorzitter de vergadering; afwezig de hee- Sneep en Michael. De notulen der vorige vergadering worden i voorlezing onveranderd goedgekeurd en tstgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kas-opneming ge- )an den 22 September. Uit bet ondersteek i gebleken dat boeken en registers behoor- jk waren bijgehouden en het dienovereen- amend bedrag 1009.041, in kas aanwezig as. b. Circulaire van den Minister van Ar- 'id welke ten doel heeft voorlichting te wen inzake de vleesclikeuringswet. Tie Voorzitter irierkt op, dat een combina- t van gemeenten is aangewezen bestaande t Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, a pel Ie. Loonopzand, Vrijli. Capelle en prang. Op 29 September hebben verteger.- oordigers van deze gemeentebesturen in 'aalwijk een vergadering gehouden waar- j ook tegenwoordig was, de inspecteur de ser Quaadvlieg. Vrijwel was men op deze vergadering bet over eens dat de slechte finantieele toe anden der gemeenten en de heersehende alaise in zoo goed als alle takken van han- «1 en industrie, het. niet veroorloven tliaus ■oote kosten te maken. Daarom is een com- iissie benoemd wier taak het is een rap- )rt uit te brengen en aan de hand van cij- irs aan te toonen wat het beste zal kunnen orden gedaan. De inspecteur beval het luwen van een centrale slachtplaats te 'aalwijk zeer aan en zei dat dit de goed- lopste manier zou zijn. Ik voor mij, zegt de Voorzitter, ben het lar niet mee eens, want gaat men een ge- iuw zetten, dan zit men altijd vast en kan en niet gemakkelijk veranderen als het SEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Ovidius, wien het niet aan doorzicht ont- :ak had de politie op een dwaalspoor eten te brengen en zijn intrek genomen bij m vriend, die niet veel meer waard was in hij zelf. Na verloop van een jaar tijds had men de lak als het ware vergeten. Ovidius vond de gelegenheid naar Enge- ,nd over te steken, werd daar als werkman een groote fabriek aangenomen, en daar j zijn vak in den grond kende, viel hij aan icob Mortimer op, die hem dan engageerde i hem met zich naar Amerika medenam. -Toen achtte hij zich volkomen vrij, zoo- ng eene nieuwe gelegenheid zich aanbood n zich misdadig te doen gelden, een gele- inheid, waartegen hij niet bestand was. ij bezweek aan de verzoeking en wij heb- m de gevolgen bijgewoond. „Bij alle duivels!" riep de bandiet uit, '«dra de valsche Paul Harmant hem alleen ld gelaten, „ik ben niet voor het geluk ge- >ren. Die betooverde tasch is de oorzaak in alle kwaadEn dan moest ik nog wel doen krijgen met een oud-landopvreter !r justitie! O, 't is droevig! Zoo glijden ij zeventig duizend franken uit de banden i daarvan is mijn neef nog wel de schuld 'at moest ik dien kerel hier terugvinden n wat heeft hij zich met mijne zaken te imoeien? Heeft hij aan de zijne niet ge- ieg?" Enkele oogenblikken scheen Ovidius in lepe gedachten verzonken, soms eens niet zou mogen bevallen. Boven dien zullen de kosten zeer hoog zijn want hulp-keurmeesters, dat zijn slagers die voor een maand of drie in Den Haag een cursus hebben gevolgd, krijgen een aan vangssalaris van 2300.Neemt men dit als maatstaf voor alles, dan kan men wel ngaan welke kosten er zullen komen. Al deze onkosten zullen gevonden moeten worden uit het keurloon of anders uit subsidies. Spr. vreest dat het een smokkelarij zal worden zonder eind. De heeren hebben de circulaire thuis kun nen inzien en nu kan de vraag worden ge steld of de raad van Capelle het gewenscht acht om bij Waalwijk toe te treden en wat of het best zal zijn een Centrale slacht plaats te bouwen of voorloopig een andere regeling te treffen. Welke weg acht de raad het best om te bewandelen. De heer Kerst acht het 't. best eerst het rapport van de Commissie af te wachten. De Voorzitter meent dat men zich nu reeds er over uit kan spreken bij welke groep men zich zal aansluiten. Heeft men bezwaar om bij Waalwijk aan te sluiten, dan moet men opgeven waarom. De heeren Middelkoop en Treffers mer ken op dat ze de circulaire zoo kort bij zich hebben kunnen houden, dat ze deze onmoge lijk voldoende hebben kunnen inzien. De Voorzitter geeft gaarne toe dat de cir culaire slechts kort bij de leden is geweest, doch liet kon niet anders. Afgezien van deze circulaire kan men zich heden echter wel uitspreken of men tegen deze combinatie geen bezwaar heeft. De heer Kerst meent dat een combinatie als nu is aangewezen ongemakkelijk zal zijn. De Voorzitter wil even opmerken dat het voor Capelle ondoenbaar is om geheel zelf standig te handelen. Treffers. Met Waspik een combinatie vormen zou misschien wel het gemakkelijkst zijn. De afstand met Waalwijk is nog al groot. De Voorzitter leest hier de circulaire voor een groot deel eens voor. De heer Treffers zegt niet te gelooven dat het voor de gemeente gewenscht zal zijn als men aan de verplichting tot het bouwen van een centrale slachtplaats kan ontkomen. De Voorzitter zegt dat daarvoor juist een commissie is aangewezen. Hij vreest dat deze geen gemakkelijke taak zal'hebben en vele moeilijkheden op haar weg zal ontmoe ten. Indertijd is er eens over gesproken over het vormen van een kleine groep, welke dan zou bestaan uit Kaatsheuvel, Sprang, Vrijh. Capelle en Capelle. Door liem is toen aan den Minister van Arbeid geschreven of deze hem zou kunnen inlichten wat het bou wen en inrichten van zoo'n slachthuis zou kosten. De Minister heeft daarop geschre ven geen antwoord op die vraag te kunnen geven en hem verwezen naar een plaatsel. architect. Wordt besloten de circulaire nogmaals onder de leden te laten eirculeeren en dan deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. 2. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening dienst 1920 en rekening le- vensmiddelenbedrijf 1920. Middelkoop. De Commissie heeft de reke ning onderzocht en met de stukken verge leken en stelt voor ze voorloopig aldus vast te stellen, evenzoo die van het levensmidde len-bedrijf. 3. Vaststelling rekening Burg. Armbe stuur 1921 en begrooting 1922, Middelkoop. De commissie kan van deze rekening en begrooting hetzelfde zeggen. 4. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1922 en benoeming Commissie tot onderzoek dier begrooting. Worden tot leden dier commissie benoemd de heeren .T. van der Hoeven, Treffers en Kerst. 5. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke af treding van den heer Jac. v. d. Lely. Burg. en Weth. hebben op de voordracht geplaatst de heeren als no 1 Jac van der Lely en als no. 2 .J. A. Verlieyden. „En toch," sprak hij, eindelijk het hoofd verheffend, is 't maar 't best, dat de zaken op deze wijze zijn afgeloopen. „Ik lig wel volkomen in de macht van neef Harmant, maar dit zal mij misschien meer opbrengen dan de geldbuidel van dien politieman „Wat is die neef Harmant toch eerzuch tig! En bekwaam en sluw als hij is! Zoo niets hem tegenhoudt kan hij het nog ver brengen „Gisteren kende hij Jacob Mortimer nog niet; althans zoo verzekerde hij. Heden is hij reeds diens vennoot en op weg om zijn schoonzoon te worden. „Hij belooft mij, alsof het niets ware, de betrekking van meesterknecht en ik geloof werkelijk dat hij invloed genoeg heeft om deze belofte na te komen." „Het geluk lacht neef Paul allervriende lijkst toe. Doch eene zaak zal men mij niet uit het hoofd brengen. Zoo er in mijn leven tal van min of meer droevige pekelzonden voorkomen, over het zijne is een geheimzin nige sluier getrokken, waarvan ik de tipjes wel eens zou willen oplichten. „Ik geloof niet, dat zijn geweten zuiver is. „Om zoo spoedig alles tot een goed einde te kunnen brengen moet men zich naar alle omstandigheden weten te plooien. Hij heeft mij in zijne macht, doch wie weet of ik hem ook niet eens in mijne handen krijg? „De duivel hale mij zoo ik niet; van de eerste gelegenheid gebruik maak om hem het wonderdrankje te doen proeven van den Ca nadees Cuchellino. En breng ik het zoover, dan zullen wij wel vernemen, wat er in zijn verleden verbórgen ligt. „Intussclien zullen wij 't er maar goed van nemen. Die tien Louis zijn toch weel een buitenkansje." Gedurende de reis viel er overigens niets voor, dat de moeite waard is vermeld te worden. De valsche Paul Harmant bracht zijne dagen door in gezelschap van Jacob Morti mer en zijne dochter, over machinerieën sprekend met den ingenieur die meer en meer door hem begeesterd werd, en aan Noëmi het hof makend, niet zonder succes, want de blonde Amerikaansche begon dol veel van den Franschen werktuigkundige te houden. Dit ontging Jacob Mortimer niet, doch hij De heer Michael komt ter vergadering. De heer Jac. van der Lely wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot toe kenning van een duurte-toeslag aan den klokluider A. Waarts. Voorzitter. Waarts geniet een salaris van 60.en nu heeft hij al eenige jaren 20 duurtetoeslag genoten. Burg. en Weth. stel len voor om ook nu weer deze toeslag te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 7. Behandeling verzoek van den Chr. besturenbond tot sluiting der vergunnings- localiteiten op Zondagen. De Voorzitter zegt dat in een vorige ver gadering dit adres dat geheele sluiting der café's op Zondag vraagt of als zulks niet kan dan van half acht tot 5 uur 's middags, is besproken. Besloten is toen dat hij zou vragen aan den Minister wat werd verstaan onder een gedeelte van den dag te sluiten. De Minister heeft terug geschreven dat slechts een gedeelte van den voor- of een ge deelte van den namiddag kan worden ge sloten tenzij het sluiten van café's voor de orde en de rust wenschelijk wordt geacht. Op grond van art. 7 mag het grootste deel van den dag de café's niet worden gesloten. In „De Gemeentestem" is ook over deze aangelegenheid geschreven en daarin wordt gezegd dat de grens schijnt re zijn gelegen tusschen 912 uur. Het algemeen gevoelen of althans de algemeene strekking schijnt te zijn dat ofwel alleen een gedeelte van den voormiddag of wel alleen een gedeelte van den namiddag kan worden gesloten. De Voorzitter leest hierna het adres nog eens voor en zegt dan dat de Raad moeilijk op het verzoek kan ingaan wijl men van te voren weet dat het door de Kroon zal wor den vernietigd. Van der Hoeven. Als het toch niet wordt goedgekeurd, dan schiet men er niets mee op. Treffers. En dat blijkt duidelijk genoeg uit het schrijven van den Minister. Kerst. De Minister verwijst alleen naar de Drankwet en niet naar dte Zondagswet. Vrij algemeen is men van gevoelen dat deze huiten werking is gesteld, maar Maandag heeft de Hooge Raad toch een man veroor deeld voor het op Zondag werkzaamheden op den openbaren weg verrichten, die eerst door den Kantonrechter was vrijgespro ken. Dat is ih Waddinxveen nu gebeurd. De een denkt er zus en de ander zoo over, dat is het 'm maar. De Voorzitter brengt hierna eerst het verzoek in omvraag om de café's den gehee- len dag gesloten te houden wat wordt ver worpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor algeheele sluiting stemden de hee ren van der Hoeven en Kerst tegen de hee ren Middelkoop, Treffers, de Roon en Mi chael. Daarna wordt het verzoek in omvraag gebracht om de eaüé's go*lo' -u- te doen hou den van half acht tot vijf uur. Hierbij staken de stemmen. Voor stemden de heeren Kerst, de Roon en v. d. Hoeven tegen de heeren Middelkoop, Treffers en Michael. 8.Vaststelling verordening regelende het vervolg onderwijs. Nadat de geheele verordening is voorge lezen zegt de Voorzitter dat in de Heistraat en in de Kom zeer waarschijnlijk cursus sen zullen worden gegeven. Vervolgens gaat de Voorzitter tot artikels- ge wij ze behandeling van de vêrordening over. Zonder op- of aanmerkingen wordt deze goedgekeurd. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat de Directeur van de waterleiding Mij., de heer Wijermans eervol ontslag heeft aan gevraagd en in zijn plaats is benoemd de in genieur Roelants thans werkzaam aan het Departement te 's-Hage. Vervolgens zegt de Voorzitter, zou ik den Raad zich willen laten/uitspreken tot hoe laat men des avonds de lantaarns wenscht te laten branden. Burg. en Weth. hebben ze tot nu toe tot half elf aangehouden hoewel het gebruik altijd slechts tot 10 uur is ge weest. Middelkoop. Met het oog op den laatsten trein is het wel gewenscht dat ze tot half elf branden. Ook brengen er nog al eens menschen hun brieven naar de bus. De heer de Roon vraagt of nog geen ver betering is aangebracht daar waar de palen hebben gestaan. De Voorzitter zegt dat met de firma Mijnssen daar al meermalen over is gespro ken, doch dat. deze slecht opschiet. Ook is er de firma op gewezen dat op de sluis een lantaarn moet worden geplaatst. Middelkoop. Dat is ai gedaan. Zelfs heeft hij al gebrand en alhoewel nogal hoog han gend, geeft hij toch goed licht. De Roon. De baggergrond zal nu niet zoo gemakkelijk worden gekocht door de boe ren als wanneer de verkoop daarvan wat vroeger had plaats gehad. Nu heeft geen een boer tijd om grond te rijden. Michael. En eenigen tijd geleden stond alles nog op het land, dus toen kon het ook nog niet. Voorzitter. Wij zullen het in de vergade ring van Burg. en Weth. nog eens ter sprake brengen. De heer Treffers vraagt of nog iets wordt gehoord van de annexatie der gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle. Voorzitter. Mij is alleen maar bekend dat het in Den Haag op het Departement in be werking is. Overigens is er mij niets van bekend. De eene ambtenaar zegt met 1 Jan. zal het feit worden voltrokken en de ander zegt weer dat het veel later zal worden. Wij gaan echter gewoon door en doen alsof er niet zal plaats hebben. De begrooting is als gewoon opgemaakt. Het blijft lastig om hier ook een definitief antwoord te geven, ook voor den Minister, wijl het door de Kamers moet worden goed gekeurd. Op uitstel bestaat m.i. de meeste kans. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 7 October des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelaehtb. lieer Meijer. zweeg; liet idee dat zijn vennoot in betrek kelijk korten tijd ook zijn schoonzoon zou worden, lachte hem nog al toe. Den elfden dag na hun vertrek kwamen zij te New-York aan. Jacques Gérard had zich bij de ontsche ping om schier niets te bekommeren Wij weten reeds dat Jacob Mortimer hem kamers had aangeboden in zijn eigen woning. Des anderendaags reeds nam bij het be stuur in handen over Mortimer's groote fa brieken en Ovidius Soliveau werd als mon teur aangesteld. Drie weken later werd hij verheven tot de betrekking van eersten mees terknecht met een maandelijksch salaris van honderdtachtig dollars of negenhonderd franken. Na twee maanden vroeg Jacques Gérard, die toen reeds geheel onmisbaar was gewor den, Noëmi's hand, en deze werd hem door Mortimer met onverholen vreugde geschon ken. Paul Harmant's geboorteacte eri het be wijs van overlijden van zijn vader en zijne moeder werden langs telbgrafischen weg in Bourgogne aangevraagdonmiddellijk zond men deze over en de werktuigkundige huwde onder den valschen naam, dien hij had aan genomen. Mortimer's lieve dochter. Noëmi. „Neef doet reuzenschreden," dacht Ovi dius. „Hij is onbetaalbaar! Maar toch zou ik wel eens willen weten wat er in zijn bin nenste verborgen ligt. Vroeg of laat zal ik echter wel op de hoogte komenik heb maar op eene gunstige gelegenheid te wachten." Doch deze gelegenheid zou zich zoo ge makkelijk niet aanbieden, want, al was hij de beschermeling van Paul Harmant, deze bleef steeds op een afstand. Ovidius liet zich echter niet ontmoedigen. Hij oefende zijn geduld en hoopte. Noëmi voelde zich zeer gelukkig. De vennootschap Jacob Mortimer en Paul Harmant nam eene ontzaglijke vluchtniets kon de voorspoed dezer firma evenaren. Jacques Gérard gevoelde zich een ander mensch. Het verleden verloor hij meer en meer uit het geheugen en l»ij begon zijn mis daad te vergeten. De man werd er echter met geweld weer aan herinnerd, toen op een zekeren dag een Fransch dagblad hem de tijding bracht, dat de genaamde Jeanne Fortier, schuldig aan brandstichting en aan moord, veroordeeld was tot levenslange gevangenisstraf. De ellendeling, wien deze veroordeeling een nieuwen waarborg bracht vim straffe loosheid, had geen enkele gedachte van me delijden over voor de ongelukkige vrouw, zijn slachtoffer. Hij dacht er zelfs niet meer aan, dat hij haar ooit bemind en met haar een fortuin had willen deelen, welke hij ten koste van brandstichting en moord- pleging had verkregen. ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Menigeen houdt zich overtuigd, dat de justitie niet falen kanzeer ten onrechte nochtans, want de rechterlijke dwalingen kunnen in grooten getale opgesomd worden. Gelooft men voor de veroordeeling aan de onschuld der beschuldigden, zoodra het von nis uitgesproken is, dan verandert men van gedachte. De rechters en de juryleden kun nen zich niet vergissen, denkt men, dus heb ben wij ons vergist. Zoo dachten er ook over de weleerw. heer pastoor van Chevry, zijne zuster mevrouw de weduwe Clarisse Darier en de jonge schilder Stephaan Castei. Zij waren tegenwoordig geweest bij de be handeling van het proces, hadden tegen de beklaagde de meest verpletterende beschul digingen hooren aanvoeren, zoovele bewijzen van schuld, die oogenschijnlijk niet konden betwist worden, dat hunne overtuiging van lieverlede geheel gewijzigd werd. „Wat heeft die vrouw ons weten te bedrie gen zeide mevrouw Darier bij het verla ten der gerechtszaal. „Wij zullen trachten haar te vergeten," zeide de waardige priester, „en vooral zullen wij er zorg voor dragen, dat het lieve kind nooit te weten komt welke misdaad op den naam kleeft, dien het draagt." Tusschen zuster en broeder werd vastge steld, dat mevr. Darier. zonder nog langer te aarzelen, de noodige stappen zou doen om den kleine als haar eigen kind te adopteeren en deze stappen, met zorg geleid hadden wel dra den gewenschten uitslag. Een besluit van de rechtbank van Seine-et-Oise wettigde de adoptie van Jeanne Förtiers zoon door de zuster van den pastoor. Van af dien dag werd de jongen Georges Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de ver gadering; afwezig de heer Zwart. Voorzitter. Het is de eerste vergadering dat de Secretaris, na zijne ernstige onge steldheid, weer aanwezig is. Ik ben er zeker van uit aller naam te spreken als ik hem hier nogmaals feliciteer met zijn herstel en de hoop uitspreek dat hij nog lang in ons midden mag tegenwoordig zijn en van ver dere ongesteldheden moge gespaard blijven. De notulen der vorige vergadering wor den hierna na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname gedaan 30 September bij den gemeente-ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de boe ken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en dat het dienovereenkomstig bedrag van 1170.471, in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten houdende een Koninklijk Besluit van nietig verklaring van een wijziging van de politieverordening izake het sluiten van café's op Zondag als zijnde in strijd met de wet. 2. Vaststelling staat oninbare posten. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Vaststelling rekening 1920. De rekening sluit met een bedrag aan ont vangsten van 45537.59, aan uitgaven van 42467.231 zoodat er een batig slot is van 3070.351 De beer v. d. Wildenburg zegt dat de commissie de rekening heeft onderzocht en keurig in orde heeft bevonden, waarom ze adviseert de rekening zooals deze is aangebo den, voorloopig vast te stellen. 4. Aanbieding begrooting 1922. Worden tot leden van de commissie tot onderzoek aangewezen de heeren Zwart en de Roon. 5. Voorstel van Burg. en Weth. om aan den ambtenaar ter secretarie eene gratifica tie te verleenen. Voorzitter. Door Bax zijn tijdens de ziek te van den Secretaris meerdere werkzaam- heden verricht en nu stellen Burg. en Weth. voor hem daarvoor eene gratificatie van 100.te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 0. Wijziging begrooting 1921. Conform bet voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de beer van der Hoeven of de kwestie van het huis-slachten niet moet worden besproken. De Voorzitter zegt dat alles slechts nog een voorloopig karakter draagt en later in de vergadering zal ter sprake worden ge bracht. In Waalwijk lieeft vorige week eene ver gadering plaats gehad waarop vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen. Sprang, Vrijh. Capelle, Capelle en Loonop zand. Een inspecteur, de heer Quaadvlieg' was daarbij tegenwoordig en zette uiteen wat volgens zijn idéé het beste was en dat zou zijn in Waalwijk een centrale slacht plaats bouwen. De Burgemeester van Waalwijk opperde liet idéé om een Commissie te benoemen die een en ander zal te onderzoeken hebben. Als commissie-leden zijn aangewezen de Burgemeester van Besoijen, de Secretaris van Kaatsheuvel en die van Waalwijk. De heer van der Hoeven zóu de huis- slachtingen willen zien behouden. In de landbouwbladen wordt daar ook ten zeerste op aangedrongen. De Voorzitter zegt dat later, als door de commissie een .rapport is uitgebracht, daar over zal worden gesproken. De heer van der Hoeven zou in zulke za ken maar spoedig willen handelen. Men kan in zulke gevallen beter wat te vroeg dan te laat komen, want dan is er in den regel niet veel meer te doen. Spr. wijst er op wat een groote last het zou veroorzaken indien de huisslachting niet meer zou mogen plaats hebben. Voor den burger zou het nog meer last veroorzaken dan voor den boer. De Voorzitter zegt dat de Commissie wel met voorstellen zal komen wat voor de ge- Darier genoemd. Men had besloten hem ernstige studiën te laten doen. Pastoor Laugier was zijn eerste leermees ter en bad alle reden van tevredenheid over den ijver van zijn leerling, zoowel als zijn goed gedrag, zijne verstandelijke vermogens en zijne ongemeene vlugheid van geest. Broeder en zuster waren er over verrukt. Hij was het voorwerp van al hunne teeder- beid en zij vestigden op hem al hunne hoop, al hun verwachtingen. Jeanne werd vergeten, of beter gezegd, men trachtte de ongelukkige te vergeten. Behalve Georges was op de pastorie van Chevry nog eene andere gedachtenis aan haar bezoek overgebleven, het kleine karton nen paardje, waarvan Georges niet "had wil len scheiden en dat mevrouw Darier thans als een kostbaar aandenken bewaarde. Nieuw speelgoed, veel schooner en bevei liger, had de plaats van liet paardje inge nomen. Jeanne had bij 't hooren van haar vonnis, zooals wij reeds vróeger hebben medege deeld, eene herschenschudding gekregen, die èn haar verstand én haar leven in gevaar bracht. In de gevangenis van St. Lazaire was zij onmiddellijk naar de ziekenkamer overge bracht. Zij leed aan een zware hersenkoorts. De ongelukkige had een hevig lijden te doorstaan, doch eindelijk zegevierde haar sterk gestel over de aanvallen der ziekte. Een maand lang had zij in voortdurend doodsgevaar verkeerd, zonder iets te hooren, iets te zien of iets te begrijpen van al het geen er in hare omgeving voorviel. Langzaam, onvolkomen volgde de gene zing. Toen zij langzamerhand het gebruik van hare zintuigen eii de spraak terugkreeg, bleef Jeanne echter het geheugen missen, zoowel als de volheid harer geestvermogens. Dikke duisternissen omhulde haar brein, waarin het geheugen geheel was uitgedoofd. Jeanne had noch het bewustzijn van het verleden noch van het tegenwoordige. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1