f Voor onzeAbonné's- Prachtige Premieplaten. Dê Portierster van Alfortville ■„NOORD-B RAB AND" Firma G. VERKADE, Hssren Overjassen, Motorjikkers, Oeml-Saisops, )ames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE", Rath Neemt proef bij Co,, Veghel. Dit nummer bestaat nit DRIE bladen Eerste Blad. Schitterende Premieplaten, BUITENLAND. iÏNNËïÏLAiD! Stoomw&sscherfj „Het Groeuewoiïd", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK FEUILLETOfl Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 79. ZATERDAG 15 OCTOBER 1923. Dit blad versohljnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprljs per S maanden 1 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 44e JAARGANG. Telel. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT, UitgaveWaalwljkschr Stoomdrukkerij A a toon Tielea Telegr.-AdfesECHO. Prijs der Advertentlën: 20 cent por regel; minimum f 1.60, Reclames 40 cent per regel. Uitsluitend voor onze Abonné's stellen wij beschikbaar voor den ongelooflijk lagen prijs van 50 cent per stuk (franco p. p. bij vooruitbetaling f0,75) n.l. De Staalmeesters van Rembrandt. Anatomische les Molen bij Wijk bij Duurstede van Ruysdaei. Gezicht op Delft van Vermeer. Verder een z.g. Muziekserie Winters Charm. A F rind of Mine fuanita Home. Sweet Home. The Debutante. x s s Alles in schitterende kleurendruk. Men kan vanaf heden bestellen aan 't bureau, waar modellen ter inzage liggen. Wij vertrouwen dat vele abonné's van deze zeldzame premie zullen pro fiteered DE ADMINISTRATIE. OPfEa-SILSZIÊ. Onder de verschillende lezingen, die over de uitspraak van den Raad van den Volkenbond de ronde doen, trekt het telegram van den Geneefschen cor respondent van de Westminster Gazette het meest de aandacht. Wij moeten ech ter nog een paar dagen geduld hebben voor wij uit de onzekerheid zijn. De nieuwe grens zou diensvolgens noch de Engelsche, noch de Fransche, noch de Italiaansche lijn en evenmin de Korfanty-lijn volgen. Zij zou vrijwel recht door den industrieelen driehoek gaan en zooveel mogelijk vermijden, dat er vreemde wiggen gedreven worden in Duitsch of Poolsch gebied. Poolsche districten zullen dus aan Polen en Duit- van „De Echo van het Zuiden". sche aan Duitschland toegewezen wor den en waar de bevolking gemengd is, zal het aantal Polen aan den Duitschen kant van de lijn en het aantal Duitschers aan den Poolschen kant ongeveer gelijk gemaakt worden. De verdeeling van het gebied volgt dus wat de souvereiniteit betreft de ethnografische lijn. Maar de raad is ook niet blind gebleven voor de economische belangen, die daarmee in botsing zouden komen. De nieuwe grens lijn zal mijnen scheiden van de fabrie ken die zij voorzien, electrische kracht stations van de machines die zij in be weging brengen enz, Om te verhinderen dat daardoor een gewelddadige scheuring ontstaat, moet een stel van waarborgen ontworpen zijn onder toezicht van den Volkenbond, dat beletten zal dat de Polen den Duitschers en omgekeerd de Duitschers den Polen dwars zitten bij het gebruiken van mijnen en electrische centralen, dat voorkomen zal der er slag- boomen en versperringen gemaakt wor den tegen het vrije gebruik van rivieren en waterwerken of het onbelemmerde vervoer. Een bemiddelingscommissie, samen te stellen uit twee Duitschers, twee Polen en een neutralen-deskundige, zal regelend optreden in alle kwesties betreffende arbeidscontracten, werkmans verzekering en dergelijke en de Raad van den Volkenbond zal beide partijen aanbevelen, in sommige districten han delsovereenkomsten te sluiten en vrij handel in te voeren. Een tolgrens die de industrie en hare verdere ontwikke ling zou kortwieken, zou daardoor ver meden zijn. Nadat dus de ethnografische scheidingslijn op voor het economische leven gewelddadige wijze getrokken is, zou weer alles in het werk gesteld worden, om niet te scheiden wat het industrieele leven heeft saamverbonden. Beide partijen, Duitschers en Polen, zouden derhalve, indien de uitspraak beantwoordt aan hetgeen de Westmin ster Gazette erover meldt, alle mogelijke belang bij samenwerking hebben Gezien de houdlcgr van Engeland In dertijd en ook het groote belang dezer kwestie, is 't geen wonder dat èn 't Duitsche volk èa ook vele andere volken deze uitspraak sceptisch tegemoet zien. Het regeerlagscomi'é in Engeland belast met het onderzoek inzake het werkloosheidsprobleem zal deze week zijn plannen aan de regeerlng voorleggen. De Iersch-Engslsche conferentie heeft een comité gevormd, dat tot taak heeft, een stiptere doorvoering van dea wapenstilstand te bevorderen. De bekende Ar. erikaaasche senator Knox is overleden. De paniek te Veenen, in verhand met de dailog der „tonen, breidt zich steeds uit. De Servische legatie spreekt for meel tegen, dat koni g Alexander afstand van den troon zou t». In de eerste gadering der ont- wapecingscooferenti te Washington zullen vier algemer fe onderwerpen ter sprake komen, n.l. 1. de nationale pr'iüek, waaraan elke regeering gebonden s 2. een samenvatting van de inlichtin gen omtrent den j sten stand van de vraagstukken van het Ve-re Oosten; 3. de gegevens nopens de positie der legers. 42). Verschillende andere tferdeellngsbe- richten do^n de rondte, De Duitsche pers Is zeer slecht te apre&en over een dergelijke verdeeHng, die ook werkelijk oadeelig is voor de Duitschers. Vooral waar het verdrag van Versailles zelde dat een plebisciet over het toekomstige lo| van Opper-Silezië zou beslissen. Het volk heeft gesproken en zich In meer derheid voor Duitschland verklaard. Logisch lag de conclusie voor de hand, die ook voor het geheele herstel der wereldorde van onzegge belang was geweest. Wat er nu weer zal groeien, Is af te wachten. De regeering Wirth, die alles reeds op zulk een goeden weg bracht, dreigt met aftreden co 't volk in Duitschland en Opper-Silezië is zeer opgewonden, Prof. L. van Aken, de bekende j adviseur der R.K. Wergeversvereeeiglng, zal op 15 October den dag herdenken, waarop hij vóót 25 jaar de heilige priesterwijding ontving, Een aantal leden van de R.K. Jo nge-Werkgevers-Vereeniging hebben, onder leiding van prof. van Aken een bezoek gebracht aan Londen en daar verschillende fabrieken en haodelsla- richtingen bezocht. —-Te Utrecht Is oen zeer belangrijk congres voor sociale verzekering ge houden. Minister Köaig deed mededeeling dat met het oog op 'i lands financiën het wetsontwerp tot stichting van een nieuw Tweede Kamergebouw wordt ingetrok ken. Vooriooplg zal van den bouw niets komen. Aan de Rijkskieskdngbesturen is door het dageüjksch bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskles- kringorgantsatles in Nederland eene cir culaire verzonden met het verzoek de onder lederen Rijkskleskring ressortee- rende locale kiesvereenlgingen uit te noodlgen vóór 15 December s.s. hare wenschen keebaar te maken tea aanzien van de wijziging en aanvulling van het R.K. Staatsprogram. De wenschen moeten worden Inge zonden aan de Rijkskleskricgbestures, die haar doorzenden aan het Secretariaat van den Algemeenen Bond. In de circulaire wordt er op gewezen, dat in 1918 de algemeens begrootings- debatten als uitgangspunt en leidraad dienden voor de besprekingen der plaat selijke klesvereecigingen. Ter bespoedi ging wordt thans daarop niet gewacht, temeer omdat bet bestaande program als leidraad en basis dier besprekingen dienen kan. Ia September is te Montrose (Engeland) een belangrijke veeverkoo- piog gehouden, waar o.m. ook 13 uit Friesland geïmporteerde dieren onder den hamer kwamen. De hoogste prijs, die voor een Frlescho koe werd betaald, was f 23.000. Het stierkalf dezer koe bracht f 16.000. Twee hokkelingen werden verkocht voor respectievelijk f 18.600 en f 19.300, twee stieren brachten het tot prijzen van f 18 000 en f20.200 Socialisten en communisten één De sociaal-democraten nemen het ons kwahjk, wanneer wij hen met de commu nisten op één lijn stellen. Nu schrijft mr. TroeLtta In Het Volk (7 Oct.), naar aanleiding van de Grondwetsherziening, dat de socialisten in de Tweede Kamer met 26 pCt. vertegenwoordigd ztfn. De S. D. A. P.-sche Tweede Kamer fractie telt slechts 22 leden, zoodat niet alleen de heer Koltbek, doch ook de bolsjewlki ds. Kruyt, dr. v. Ravensteyn Opgericht WAALWIJK. I Verzekerd Kapitaal 25.586.757.— m Reserve 3.113.7o7.— De vracht auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEGTEL, Tilbubg. Vraagt Prijscourant. Vracht gratis ®n Wijnkoop door mr. Troelstra tot de socialisten worden gerekend. Tijd. Bevolking onzer groote steden Blijkens de jongste publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek heb ben de hier volgende gemeenten meer dan 40.000 inwoners 1 Amsterdam681.220;Rotterdam 514.607; Den Haag 357 561 Utrecht 141.945 Groningen 90 710; Haarlem 77.900; Arnhem 70.968Nijmegen 67.658 Lelden 66 069 Tilburg 63.442 Maas tricht 54,107; Dordrecht 54,099; Apel doorn 48,933 Eindhoven 48,112Delft 46 815; Leeuwarden 43.513; Enschedé 41,679 Etnmen 41,453 Schiedam 41.166. Ia Den Bosch, Eindhoven en HeimoDd zullen in de komende maanden politieke Luiddigen worden gehouden. De eerste heeft plaats in de volgende m«*nd, Het maandelijksch overzicht oP 1 October 1921 der Invaliditeitswet geeft aan dat op dien datum in totaal waren toegekend 13509 ouderdomsrenten, 756 weduwenreaten en 1905 weezenrenteo, alles te samen tot een totaal jaarlijksch bedrag van f 2.509.294.92, terwijl op kosten vas het Invaliditeltsfoads 1801 verzekerden ter behandeling of verple ging werden opgenomen en zich nog 496 personen ln observatie bevonden, aan wie behandeling of verpleging zoo rsoodlg alsnog zou worden verleend. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. 20416 IIK ECHO VVV HET MilDEli m o ON cn n Ol o X w w O ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK De dokters brachten een rapport uit, ten gevolge waarvan de wed. van Pierre Fortier naar de inrichting der bedaarde krankzin nigen werd overgebracht in de Salpétrière. Jeanne was ten prooi aan eene zachtmoe dige en droefgeestige krankzinnigheid. „Deze vrouw zal misschien nog wel ge nezen," zeide de eerste dokter van het huis, die Jeanne bij hare aankomst onderzocht, „doch de genezing kan lang op zich laten wachtenWanneer zal deze plaats heb ben? 't Is een raadsel, dat de wetenschap niet oplossen kan." Zoo werd de ongelukkige dubbel getrof fen. Deze krankzinnigheid kon echter in zeke ren zin als eene weldaad voor baar be schouwd worden. De smarten eener levens lange opsluiting, een leven vol sombere her inneringen, angst, schrik, spijt en haat voor hen, die haar van haar kinderen scheid den, zouden voor de ongelukkige nog veel erger geweest zijn. Terwijl dit te Parijs gebeurde, genoot de gewezen meesterknecht Jacques Gérard te New-York een ongemeen succes; hij werd door iedereen geacht en hooggeschat; thuis had hij een heerlijk leven, bij eene beminne lijke vrouw, die hem op allerlei wijzen het leven wist te veraangenamen en dagelijks groeiden de rijkdommen van liet huis Jacob Mortimer Paul Harmant. Een jaar was verloopen sinds zijn huwe lijk met de dochter van den ingenieur en i Noëmi toonde van dag tot dag meer teeder- I heid voor haren man. De ellendeling, die het meisje slechts gehuwd had om zijn eerzucht te voldoen, voelde zijn hart meer en meer i voor de jonge vrouw verteederen en de brandstichter, de dief, de moordenaar genoot thans als een eerlijk man al de zoetheid der liefde. Onder het bestuur van den Franschman namen de zaken, zooals wij reeds medege deeld hebben een nieuwe vlucht. Jacob Mor timer hield zich niet meer met machinebouw bezig; bij was steeds op reis voor de belan gen der firma en liet zonder eenig toezicht de ganscbe leiding der zaak aan zijn schoon zoon over. Op zekeren dag, dat Noëmi's vader door lievige rheumatische pijnen gekweld werd en dringend een afgelegen stad moest be zoeken, zou zijn schoonzoon voor hem op reis gaan. Paul Harmant verliet evenwel met tegenzin zijne vrouw zoowel als de fa briek. Ovidius, die in alles hem terzijde stond, zou mede op reis gaan. Ook de mees terknecht had het, dank zij de bescherming van zijn meester, ver gebrachtvan mon teur was hij meesterknecht en dan inspec teur geworden. Nu was hij Paul Harmant's rechterhand. De vriendschap, het vertrouwen waar mede deze hem vereerde, scheen hem zoo na tuurlijk mogelijk, toch bleef hij steeds naar eene gelegenheid uitzien om te vernemen welk geheim er in het leven van zijn neef mocht opgesloten liggen. „Wij gaan op reis", sprak hij tot zichzelf, toen Jacques hem mededeelde, dat zij des anderendaags zouden vertrekken„de ge legenheid, waarop ik reeds zoo lang wacht, zal zich zeker onderweg wel voordoen. Ik zal er gebruik van weten te maken." Hij stak een fleschje in zijn reistascli, dat hij bij zijn aankomst te New-York voor vijf tien dollar gekocht had bij den Ivanadees, wiens adres hij aan boord van den Lord- Maire vernomen had. Wanneer Paul Harmant met Ovidius al leen was, dan gedroeg hij zich geheel anders dan hij in de fabriek de gewoonte had te doen. De twee gewaande neven namen gezamen lijk plaats in den trein en zetten zich in een compartiment eerste klasse neder. „Welaan neef", zeide Paul, Ovidius op den schouder kloppend, toen de trein in bewe ging was gekomen, „vindt ge het niet goed dat wij thans nog eens de gelegenheid heb ben vertrouwelijk met elkander als goede vrienden te kunnen omgaan?" „Waarachtig neef, ziedaar in een jaar tijds het eerste oogenhlik, dat ik een onge stoorde vreugde geniet." „Zijt gij dan niet graag in New-York?" ..Ik zou wel ondankbaar zijn, zoo ik hier niet tevreden was, waai' gij mij een leven bezorgd rijkelijk met dollars geëmailleerd, 't Is mij een lust hier te zijn, en toen ik zoo even van ongestoorde vreugde sprak, had ik het oog op onze familiebetrekkingen. Het ontstemt mij wel ooit. wanneer ik zie dat gij in liet publiek zulk een fiere houding tegen over mij aanneemt, terwijl ik verplicht ben uw nederige dienaar te spelen, alsof wij volslagen vreemdelingen waren." „Dat is hoogst noodzakelijk en gij moet dit begrijpen," antwoordde Jacques. „Ja, ja, ik begrijp het. Ik heb het onmid dellijk begrepen, toen ik op de boot zulk een dwaze streek aanvingHet waren goede redenen, die gij mij toen aangaaft, maar al te goed waren zij. Doch thans, nu gij heer en meester zijt geworden in Mortimers fa briek, nu gij niets meer te duchten hebt, daar Mortimers fortuin u niet meer kan ont snappen, nu dunkt mij dat gij wel een an deren weg zoudt kunnen inslaan en mij als uw neef erkennen." „En waartoe?" „Om de toenadering tusschen ons beiden grooter te doen zijn. Ik verheug mij in uwe tegenwoordigheid. Gij hadt heel licht een geschikt middel kunnen uitvinden om dit te bewerkstelligen. Voor een sluwen vos, zooals gij zijt, kon dit geen moeite bieden." Jacques staarde Ovidius strak in de oogen en vroeg „En waarom ben ik een sluwen yos?" „Wel alles herhaalt het rondom u, waarde neef. Docli ik beschouw dat als eene eer, een bijzondere eer, die al mijn lof waardig is," antwoordde Ovidius. „Niet iedereen is in staat zonder slag of stoot fortuin te maken, de vennoot en de schoonzoon te worden van een der rijkste industrieelen uit Amerika en millioenen opeen te stapelen, alsof het de eenvoudigste zaak der wereld was. Ik maak li mijn compliment, neefWie zou vroeger gedacht hebben, dat gij 't eens zoover zoudt brengen?" ,,'t Is waar het geluk beeft mij niet ont broken." „Dat is duidelijk genoeg." „En daarover Jiebt gij u niet te beklagen. Ik kqn u wel niet openlijk als mijn neef er kennen, maar toch weet ik wel u als een toe genegen bloedverwant te behandelen „Ja, dat recht moet ik n laten wedervaren. Slechts een enkele zaak heb ik u te verwij ten." „Welke?" „Dat gij vaak zeer kleingeestig en zoo ge heimzinnig zijt." „Ik, Ovidius. Ik?" „Ja, neef, gij zelf." „Waarin dan toch?" „In eene menigte kleine zaken." „Verklaar u nader," hernam de valsclie Paul Harmant op drogen toon. Ovidius herinnerde zich nog zeer goed hoe hij op zekeren dag aan boord van de Lord- Maire had opgemerkt, dat zijn neef zicli de haren verfde. Thans maakte hij van die ge legenheid gebruik 0111 een nader onderzoek in te stellen. Niettegestaande al zijne zorgen en liet her haald gebruik van zijn kleurmiddel kwam toch steeds de rosachtige streep te voor schijn aan den wortel der haren. Ook thans weer viel het Ovidius in het oog. „Gaat gij spreken?" hernam Jacques, „er is niets dat mij onaangenamer is dan uwe geheimzinnigheid." „Mij dunkt dat eenig vertrouwen past tus schen neveif," antwoordde Ovidius„ik vind het zonderling, dat gij mij nooit heb mede gedeeld, wat de eerste oorsprong van uw fortuin is geweest." „Dat het) ik u reeds gezegd, eene uitvin ding heeft den grondsteen gelegd voor mijn toenmaals nederig bezit. Waaraan kunt gij twijfelen? Gij weet toch wel dat mijne uit vinding van de Silencieuse en der guillo- cheermachine mij tot vennoot verhieven van Jacob Mortimer en mij de hand zijne doch ter geschonken hebben." „Zeker, dat weet ik. En ik geloof u Maar gij hebt mij nooit medegedeeld, welke die vroegere uitvinding was." „Waarom dezen aandrang?" vroeg de val- sche Paul Harmant. „I)ie uitvinding heb ik verkocht en dat heeft mij eenig geld opge bracht. Zij behoort mij thans niet meer toe; een ander heeft er zijn naam aan gegeven. Het zou onkiesch zijn om dit te gaan bekend maken." Deze reden was zeer goed aan te nemen. Ovidius opende den mond om te vragen „Maar waarom verft gij u de haren? Ik wist niet dat gij rood haar hadt." Doch deze woorden bestierven op zijne lippen. Hij dacht er nóg tijdig aan. dat deze in hoogen graad Paul Harmant's wan tróu wen zouden opwekken. „Ja, gij hebt gelijk daaromtrent te zwij gen," zeide Ovidius. „En hebt gij nog andere geheimzinnig heden te verwijten?" „Neen, niets, anders niets." „Gelukkig". NEGEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Jacques Gérard bracht het gesprek op een ander thema. „Wat doet gij in uw vrije uren?" vroeg hij. „Hebt gij te New-York reeds vrienden en kennissen gevonden? hebt gij eene ge schikte uitspanning?" ,'t Is moeilijk, antwoordde Dij. te New- York, zoowel als elders, ware vrienden te vinden. Ik heb die zelfs niet gezocht. Doch eenvoudige kennissen doet men gemakkelijk genoeg op, vooral aan de speeltafel. Ér wordt hier druk gespeeld." „Speelt gij dan ook?" vroeg Jacques. „Ik zal het niet ontveinzen. Hot spel is mijne hoofdzonde". ..Wees voorzichtig. Gij zult n zelf onge lukkig maken en ruineeren". „Of in eens fortuin maken." „Een hersenschim, neef," antwoordde Jac ques lachend. „Hebt gij reeds iets aanzien lijks gewonnen?" „Neen," zeide Ovidius en lachte, ook „Doch dit zal wel komenik wacht gedul dig mijn tijd af; ik speel niet grof." „Misschien verliest gij wel?" „Ja". „Veel?" „Neen." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1