Eerste Blad. De Portierster van Alfortville. l„N00RD-BRABAND"l I I Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". urn- Neemt proef bij Rath Co., Veghel. Dit nninmer bestaat pit DRIE bladen Stoomwasscherjj „Eet Groenewoud", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Gemeenteraad* RECHTSZAKEN. FEUIL L E TÖ M '2jjkM cAtlA-i* i% i( I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 80. WOENSDAG^? OCTOBER 1921. 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per S maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentlto; 20 cent per regel; minimum f l.M. Reclames 40 oent per regal. De vracht-auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEQTEL, Tilbubg. Vraajt Prijscourant. Vracht gratis BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 19 Octb. 1921 des avonds 7.30 uur. Voorzitter Édelachtb. heer de Goeij. Afwezig de heer Donkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot onderhandsche verhuring aan W. de Jong. Idem, tot wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Idem, tot goedkeuring van liet kohier van den Hoofdelijken Omslag. Voorzitter. Betreffende dit laatste kan ik nog mededeelen dat het kohier zeer .gunstig is uitgevallen. H& is ons zelf talies meegevallen. Het is ffans in totaal vastgesteld op f 24307. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Vaststelling der gemeenterekening 1920. Namens de Commissie van onderzoek deelt de heer Lombarts mede, dat zij de rekening in de beste orde heeft be vonden. De rekening wordt hierna voorloopig vastgesteld in ontvangsten op f 48117.46 en uitgaven op f 45557,84, aldus met een batig slot van f 2559,62 en zal aan Ged. Staten ter goedkeuring gezonden van ,J)e Echo van 'het tuttenP, 1 45). worden. 3 Ontwerp-verordening voor het vervolg onderwijs. Voorzitter. Vroeger werd dit herha- iingsonderwijs genoemd, doch thans met de nieuwe onderwijswet wordt het aan geduid met vervolgonderwijs. Er moet nu weer een nieuwe verordening ge maakt worden en opnieuw een onder wijzer hiervoor worden benoemd. De Voorzitter doet hierna voorlezing van de ontwerp-verordening waarbij o.m. bepaald wordt, dat er minstens 6 leerlingen zich voor dit onderwijs moe ten aanmelden om aanspraak op Rijks- steun te hebben. Alleen zij die de klassen der lagere scholen hebben doorloopen kunnen aan dit onderwijs deelnemen in bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken. De cursus duurt van November tot Mei en omvat 150 lesuren. Voorzitter. Het is hier nog de vraag of dezen winter het onderwijs gegeven zal worden, er is nog weinig animo. Maar als er meer mochten komen, dan zijn we toch met onze verordening en leerkracht gereed. Lombarts. Wordt dit onderwijs gratis gegeven aan de leerlingen. Voorzitter. Neen, het Rijk vergoedt alleen de leerkrachten. De overige kos ten van schoolbehoeften enz. moet de gemeente betalen. Lombarts. Is het nog niet bekend wat de kosten voor de leerlingen zullen zijn. Voorzitter. De kosten beliepen het vorig jaar, toen de cursus nog niet zoo lang duurde, een paar honderd gulden. Lombarts. Neen, ik bedoel de kosten voor ieder leerling zelf. Voorzitter. Het schoolgeld dus, dat bedraagt hoogstens 20 cent in de maand. Maar laten we daar maar niet over praten, dat kan voor niemand een be zwaar zijn. Wanneer in Januari die an nexatie zou doorgaan, komen er behal ve de nieuwe verordeningen voor de belastingen, enz. ook een nieuwe ver ordening voor de heffing van school geld. Dan krijgen we het evenredig schoolgeld, dat wordt geregeld naar den aanslag in de Inkomstenbelasting. Schilders. Wanneer er behoeftige ouders zijn die hun kinderen naar het herhalingsonderwijs willen zenden, moe ten die dan ook betalen Voorzitter. Zouden er die hier nog wel zijn die deze enkele centen in de maand niet zouden kunnen betalen. Zouden ze werkelijk daartoe onmachtig zijn, dan kunnen B. en W. ze nog van betaling ontslaan. De schoolgelden zullen toch in de toekomst nog aanmerkelijk verhoogd moeten worden daar dan behalve de kosten der openbare school ook die der Zusterschool voor gemeenterekening zullen komen. De ontwerp-verordening wordt hierna onveranderd goedgekenrd. 4. Benoeming onderwijzer voor het yervolgonderwijs. Het voorstel van Burg. en Weth. is om de heer Leijtens te benoemen tot hoofd en eenig onderwijzer, aan het vervolgonderwijs. Aangenomen. 5. Ontwerp-verordening dividend en tantième-belasting. De Voorzitter zegt dat deze verorde ning telkens slechts voor een jaar goed gekeurd wordt, zoodat zij thans weder om opnieuw moet worden vastgesteld. De gemeente mag 18 opcenten op deze belasting heffen. Dit jaar is de opbrengst voor het eerst een goede f 80 geweest. De verordening wordt hierna onge wijzigd goedgekeurd. 6. Benoeming van wee leden voor de commissie tot wt irig van school verzuim wegens peri Heke aftreding van de heeren E. P. van Beijnen en A. J. Fooij. Beide heeren worden met algemeene stemmen herbenoemd. 7. Wijziging begroeiing 1921. De Voorzitter zegt dat de uitgaven voor krankzinnigenverpleging de be grooting met ruim f 264 hebben over schreden en ook voor onderhoud van school en schoolhuis nog f 750 noodig is daar er belangrijke reparaties aan het dak en de goot moesten geschieden. Besloten om deze bedragen af te schrijven van die rekeningen op de be grooting waarop bezuinigd is kunnen worden. 8. Bepaling der huur van de onder woning. Voorzitter. Daar hebben we nog al eens mee te maken. U weet, wij hebben op het laatst van het vorig jaar de huur van de onderwijzerswoning bepaald op f300.~, dat is toen door Ged. Staten goedgekeurd. Nu moet je weten dat in verband met de nieuwe onderwijswet in het bezoldigingsbesluit voor burger lijke ambtenaren is bepaald dat bij de bepaling van de huurwaarde der onder wijzerswoning de keus gelaten kan worden tusschen 15 van de jaarwedde ofwel de huurwaarde zooals deze geschat is voor de personeele belasting. Ook het hoofd der school is met deze regeling bekend en heelt thans het vol gende verzoek ingediend. In het verzoek dat hierna wordt voorgelezen vraagt de heer Leijten om bij de bepaling der huurwaarde te nemen de geschatte huurwaarde voor de per soneele belasting. Deze bedraagt volgens bijgevoegd schrijven van den Inspecteur der belastingen te Waalwijk f 175. Zou de raad niet genegen zijn om op zijn verzoek in te gaan, dan vraagt hij de huurwaarde te laten zooals hij thans is. Voorzitter. De stand is nu zooB. en W. zijn van meening dat 15 °/0 te veel is en f 175.— te weinig. Wij hebben toen gemeend den middenweg te moeten kiezen. Het ligt niet in onze bedoeling een buitensporige huur te heflen, maar het gemeentebelang brengt mee dat uit die woning toch een schappelijke huur komt. B. en W. stellen voor om aan Ged. Staten goedkeuring te vragen om huurwaarde op f350 te stellen. Als we overwegen wat voor een dergelijke woning bedongen kan worden dan lijkt ons f350.— geen buitensporige eisch. v. d. Hoven. Maar hoe komt de Rijks ontvanger aan f 175 - als de huurwaarde eigenlijk zooveel meer is. Voorzitter. Voor de Personeele belas ting wordt voor ieder pand, naar ver schillende grondslagen, zooals meubilair, rijwielen enz., een huurwaarde vastge steld. Die schatting is ook reeds jaren geleden gebeurd. Wanneer we 15 pCt. gingen heffen, dan zou iedereen zeggen die sprong is te groot. Hierna doet de Voorzitter voorlezing van een vraag in de „Gemeentestem" welke gesteld was door een gemeente die ongeveer in dezelfde omstandighe den verkeerde als Baardwijk. Ook daar was het verschil tusschen de beide ui tersten (de huurwaarde volgens de per soneele belastingen 15 pCt. der jaar wedden) zeer groot, en vroegen zij of er nog een middenweg was. Hierop is toen geantwoord, dat in zulk een geval de billijkste oplossing is dat de gemeente gebruik maakt van haar recht om de woning tegen een Opgericht WAALWIJK. 1843. Opgericht VerzeRerd Kapitaal Reserve 25 586.757- 3.113.7o 7 nader te schatten huur aan het hoofd in huur aan te bieden, dus geen vrije woning beschikbaar stellen met aftrek van een dezer uitersten voor huurwaarde. Voorzitter, Wij verkeeren hier in het zelfde geval. Maar het is niet onze be doeling om hem te noodzaken een andere woning te zoeken, wij hebben onzen eed gezworen dat wij de belan gen onzer gemeente zullen behartigen en daarom stellen wij voor een billijke huur te heffen. Lombarts. Neem aan, dat wij tot ver hooging der huur overgaan en hij zou deze niet accepteeren, kan hij dan van de gemeente het hoogste, dus 15 pCt. vergoeding vorderen Voorzitter. De gemeente zou dan ver plicht zijn een andere woning voor hem beschikbaar te stellen. De verhuring geschiedt dan op de gewone wijze. v. d. Hoven. Was het niet gewenscht dat dit punt in geheime vergadering werd afgehandeld, we zijn toch aan het laatste punt der agenda. Voorzitter. Me dunkt als alle leden de kwestie goed begrijpen, dan behoeft er niet verder over gesproken te worden. v. d, Hoven. Dan kan ik me wel met het voorstel van B. en W vereenigent Schilders Ik ben het ook met dat voorstel eens. Als men ziet wat een arbeider tegenwoordig moet verwonen, is dit zeker niet te veel. Krol. Een arbeider laat men van zijn inkomen betalen en hier is het Wij hebben getracht een zoo billijk mogelijke regeling te treffen en dachten dat f 350 niets te veel was, ja zelfs goedkoop. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 9. Rondvraag. Geen der leden verlangd het woord en wordt de vergadering hierna door den voorzitter gesloten. Rechtbank Breda. Beklaagde E. R. uit Geerttulden- berg schippersknecht is een heel goede ongen, maar heeft een zoogenaamdeu kwaden dronk. Op 24 Juni liep hij dronken In de Sterrestraat, met een open scheermes zwaaiend. Hij werd naar het arrestan- tenlokaal gebracht, waar hij de hetle boel kort en klein sloeg. Het O. M. vroeg 4 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk, met een proef tijd van 3 jaar, met blondere voorwaarde dat beklaagde zich zal aansluiten bi] een geheelonthoadersvereeniglng. Beklaagde zegt, dat dit voor hem zeer moeilijk Is, daar de aard van e^n beroep hem veel In café's brengt, waarop het O. M. opmerkt, dat hij zijn bevrach tingen in de schlppersbeurzen kan af- sluiten D. v. N. 20416 m: who van het mm, REN RN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. „Houden wij ous niet met mij bezig, mijn vriend," onderbrak hem de pastoor„zor gen wij voor Georges. Ik heb u onverwijld doen roepen, want alvorens ik sterf, heb ik n over hoogst ernstige zaken te onderhou denZet u hier neder en luister." Stephaan nam een stoel en plaatste zich nan het hoofdeinde van het ledikant. „Gij weet", ging dan de priester voort, „dat mijne zuster bij haren dood een for- inintje voor haren pleegzoon Georges heeft nagelaten?" „Ja", antwoordde de schilder met een be weging van het hoofd. „In haar testament stelde zij mij aan als voogd over het kindWeet gij dat ook?" „Ja, dat weet ik," ludde het antwoord. „Ik heb even als mijne zuster, mijn laat ste wilsbeschikking op het papier gebracht; aan u vertrouw ik de voogdijschap over onzen Georges toe en laat hem het weinige na, dat ik bezit. Wij hebben den zoon van Jeanne Fortier feeder bemind; schenk hem ook al uwe genegenheid. Belooft gij mij dat, mijn vriend? En neemt gij het mandaat aan, dat mijne vriendschap en achting u opleg gen?" „Ja, dat neem ik aan," antwoordde de kun stenaar op den eenvoudigsten toon der we reld. „Ik zweer u, dat ik Georges beminnen, dat ik over hem zal waken als over een broe der, zoo ik het geluk had er een te bezitten." „Ik dank u, mijn vriend ik kende uw hart en was vooruit verzekerd, dat mijn laatste wensch u heilig zou zijnU benoem ik tot mijn executeur-testamentair. Binnen en kele oogenblikken zal ik u mijn testament overhandigen, waarvan een dnplikaat berust teu kantore van den notaris te Bossy-Saint- Léger. Ik zal het u ter hand stellen met een brief voor Georges, een schrijven, dat gij bewaren zult tot op den dag dat hij zijn vijf en twintigste jaar bereikt heeft. Op dien leeftijd moet hij op de hoogte komen van de waarheid, de gansche waarheid omtrent zijn geboorte. Ik heb weten te verkrijgen dat de naam Fortier, de met bloed bevlekte naam Fortier, niet in de akte werd opgenomen maar wanneer Georges eenmaal man zal zijn geworden, moet hij van alles onderricht zijn. Ziehier waarom: Zoo niettegenstaande den uiterjijken schijn, de menschelijke gerech tigheid eene onschuldige mocht, veroordeeld hebben, dan zou 't plicht des zoons zijn de vrijheid van zijne moeder te bewerken en hare eerherstelling te vragenDoch ik verlang dat hij niet onderricht worde voor dat hij zijn vijf en twintigste jaar bereikt heeft... Gij belooft mij dus plechtig hem voor dat tijdstip niets te openbaren, wat er ook gebeuren moge?" „Ik beloof hetIk zweer het u De zieke stak de hand uit en wees op een secretaire, die aan de overzijde der kamer stond. „Daar, mijn vriend,'-' zeide hij tot Ste phaan. De jonge schilder stond op. „In de onderste lade, rechts liggen twee verzegelde enveloppen," hernam de priester. Stephaan opende de lade, en vond de 2 stukken, wier groote lakzegels van diepe stempel-indrukken waren voorzien. „Ja, die zijn het," sprak de stervende. TWEE EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Stephaan sloot de secretaire weder dicht en keerde naar het ledikant terug. „Een dezer enveloppen bevat mijn testa ment," ging pastoor Bangier voort, „de an dere den brief voor Georges, waarvan ik li gesproken heb. Bewaar goed beide stukken, mijn waarde Stephaan, en wees voor liet arme kind een vriend vol toewijding, een wijze raadgever. Georges zal weldra vijftien jaar oud zijn. Ik heb hem steeds met aan dacht gade geslagen bn ken hem zeer goed. Hij zal oen goed en braaf jongmensch wor den, vol liefde en erkentelijkheid. Het schijnt dat eene ontkiemende roeping hem den weg der balie aanwijst. Stuur hem naar die zijde, zoo deze roeping zich handhaaft. Gebruik ten beste het. geringe fortuin, dat mijne zuster en ik hem nalaten. Hoe nederig het bedrag ook weze moge, het zal voldoen de zijn om hem te vrijwaren tegen alle moei lijkheden des levens en zich op passende wijze te vestigenIk vertrouw u den pleegzoon mijne zuster toe, beste Stephaan, en ik hen volkomen overtuigd, dat gij, even als ik het zou kunnen doen, hem zult weten te vormen tot een braaf man in de wereld". Stephaan drukte de hand des priesters en herhaalde „Ik zweer u, dat ik over hem zal waken met al de teederheid en al de zorgen eens vaders." Twee dikke tranen parelden in de oogen van den stervenden grijsaard en liepen dan over de vermagerde wangen van den goeden herder. Een oogenblik wachtte hij om aan zijne ontroering den tijd te geven om tot bedaren te komen, en ging dan voort „Alles wat hier is zult gij doen verkoopen. behalve mijn bibliotheek, die gij voor Geor ges zult bewarenIk beveel u ook aan steeds eerbiedig het kleine kartonnen paard je te bewaren, dat de jongen aan het hart drukte op het oogenblik, dat zijn uitgeputte moeder op den drempel der pastorie neder- viel. Dit eenvoudig speelgoed is een heilig dom. Gelukkig herinnert Georges zich dit droevig verleden niet meer! Hij gelooft dat dit paardje hem door mijne zuster geschon ken is en houdt er bijzonder veel van. Wan neer hij man zal zijn geworden met een eigen thuis, zult gij het hem teruggeven." „Al uwe verlangens zullen stipt worden nagekomenHebt gij mij nog iets anders op het hart te drukken?" „Neen, thans kan ik sterven, volkomen ge rustgesteld over de toekomst van Georges alleen zou ik den jongen nog gaarne voor mijn sterven willen zienWilt gij hem te Parijs gaan halen?" „Of ik dat wil?" „Gij weet, dat de tijd dringt." „Heden avond zal het kind hier zijn." Stephaan drukte nogmaals de hand des priesters en vertrok naar Parijs. De schilder had vooral in den laatsten tijd druk gewerkt en was een kunstenaar geworden van veel talent, wiens schilder stukken tegen liooge prijzen zeer gezocht waren. In het begin van dit verhaal hebben wij hem te Chevry zien aankomen 0111 daar eenige dagen te genieten van de schoone om geving en daar een motief te vinden voor een tableau, dat de aandacht op zijn tot dan toe nog onbekenden naam zon vestigen. Zoodra hij te Parijs was teruggekeerd in zijn geliefkoosd atelier, zette hij zich met den grootste ijver aan het werk en begon aan een schilderstuk, waarvan wij hem in den tuin der pastorie eene teekening hebben zien maken. .Teanne Fortier's gelaat en dat van Geor ges waren van eene uitstekende gelijkenis. Stephaan had geen enkele bijzonderheid vergeten. Het kleine kartonnen paardje stond terzijde van het kind. Dit schilderstuk had op de tentoonstelling een hijzonder succes, doch daar de naam van Stephaan Gastel toen nog niet bekend was, daagden er geen koopers op. Na afloop dei- expositie keerde het doek weder naar hot atelier terug, waar het in een donkeren hoek met een stuk groen doek overtrokken, werd opgehangen. De schilder dacht er reeds niet meer over na. Het volgend jaar verwierf hij eene me daille en een jaar later den grand prix de Salon. Van af dat oogenblik was zijn naam ge maakt en de fortuin, die zich nog al weder- spannig getoond had, lachte hem nu toe. Stephaan, die een zeer bedaard en rustig leven leidde, was toch bijzonder op zijne on afhankelijkheid gesteld. Aan het huwelijk dacht hij niet. Bij het verlaten der pastorie te Chevry, na het onderhoud met den weleerw. heer Lau- gier, dat onze lezers hebben bijgewoond, dacht hij „Maar dat is uitstekend bedacht! Nu heb ik geen vrouw te trouwen, eu toch wordt mij een kind geschonken! Mijn vriend weet hoeveel ik van kinderen houd." Te Parijs aangekomen sprong hij in een rijtuig, liet zich naar het college Henri IV brengen waar hij zeer goed bekend was, en legde aan den directeur het doel zijner komst bloot. Droevig aangedaan sprak hij van den wanhopigen toestand, waarin de oom van Georges verkeerde. Onmiddellijk werd bevel gegeven den jongen student te roepen en voor hem het noodige gereed te maken. Vijf minuten later trad Georges de spreekkamer binnen, liep met verwilderd ge laat op Stephaan toe en riep uit: „Gij komt mij halen, mijnheer, heeft men mij gezegdZon mijn dierbare oom ziek zijn?" „Ja, mijn kind, ja die is ziek." „Ernstig ziek?" „Ja, zeer ernstig ziek." „Is er doodsgevaar?" „Dat vrees ik.' Georges brak in een luid snikken uit. „Mijn God! Mijn God!" stamelde hij. „Mijne moeder is het eerst heengegaanzou oom mij nu ook gaan verlaten?' „Schep moed, mijn goede Georges!" ant woordde Stephaan, den jongen aan het hart drukkend. „Schep moed Wij gaan vertrek ken, want uw oom wenscht u te zien." „.Ta, laat ons dan spoedig gaan." Drie uren later kwamen beide op de pas torie te Chevry aan, die weldra door een nieuwen slag in rouw zou gedompeld wor den. Georges liep haastig naar de kamer van den ouden priester, dien hij weenend in zijn armen omknelde. De pastoor kon zijne tranen niet weerhou den. Enkele oogenblikken was 't overigens stil in de kamer, zeer stil, want niemand was in staat een woord te spreken. Eindelijk wist de zieke zijne ontroering te bedwingen. Met gebroken stem zeide hij „Georges, mijn kind ik ga deze wereld verlaten, even als uwe moeder, mijn arme zuster, die mij naar betere gewesten is voor gegaan „Neen, neen, neenstotterde Georges, ter wijl al zijne ledematen beefden. „Gij zult niet sterven Neen, gij moogt niet sterven (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1