Firma G VERKADE, WINTERJAS Firma G. VERKADE, IO|4 breed BUITENLAND. lflWËNLANDr~ (ïraslinnen voor Lakens 85 cent Eén proeforder overtuigt U f65,— f75,— Van Lier. Als het dan moet, laat het dan maar komen, maar over het algemeen genomen ben ik geen voor stander van nieuwe belastingen, die zijn er al meer dan genoeg. Voorzitter. Als men later ziet dat aan de verordening iets moet veranderd of verbeterd worden, laat men dan maar komen. Rijken. Ik zou een post op de be- grootiug brengen en dit schrappen. Voorzitter. Dan tref je de buiten- menschen harder dan nu. Snaphaan. Als het door middel van den Hoofd. Omslag moet komen, be talen die menschen meer dan nu volgeas dit voorstel. Van den Wllligenburg. De menschen die aan den Prov. weg wonen, zouden nog eerder er niet aan moeten behoeven te betalen dan de bultenmenschen. Hierna wordt bet voorstel van Burg. en Weth. met algemeens stemmen aan genomen. Voorzitter. De heffing van 50 op centen op de hoofdsom der peraoneele belasting moet worden gereviseerd, zon der dat in het bestaande wijziging word* voorgesteld. Zonder cenigc discussie wordt aldu; besloten. Vaststelling eener verordening to; heffing van schoolgeld. Voorzitter. De heeren zullen het schema allen wel hebben ingezien. Kun nen ze er zich mede vereenigen Van den Wllligenburg. Is er rekening mede gehouden als er meer kinderen uit een gezin op schooi gaan, ander: wordt het een druk op de groote ge zinnen. de hand aan gehouden. Nu echter is iet weer treurig. Voor de kinderen is liet ook niet goed, telkens als er zoo'n venter komt trekken ze aan je jas. Snaphaan. Ik meen laatst eens ge- ïoord te hebben dat de Hoofd. Omslag zoo slecht betaald wordt en vooral juist door die categorie van personen die het 't best kunnen betalen. Voorzitter. Tot mijn spijt moet ik zeggen dat de betaling van die zijde veel te wenschen overlaat. Hoe ongaarne we het ook deden en hoe welwillend we ook steeds zijn ge weest, zijn we thans besloten streng tegen de onwilligen te gaan optreden. Want het is groote onverschilligheid, anders niet. Daarom hebben Burg. en Weth. besloten om gewoon beslag te laten leggen. Snaphaan. Men heeft daarmede te lang getalmd. De arbeiders betalen hun belasting op tijd en de anderen trekken maar, dat is onverantwoordelijk. De heer IJpelaar drukt er zijn afkeu ring over uit en hoopt dat streng tegen die onwilligen zal worden opgetreden Voorzitter. Het is niet aangenaam. De beteren, die moeten weten dat de belastingpenningen op tijd worden be taald wil de gemeente ook aan hare verplichtingen voldoen, moesten anders handelen, maar nu ze voor alles onver schillig blijven, zijn op mijn aandringen maatregelen genomen. Men moest weten dat geldleenen weer geld kost en dat er geleend moet worden als de belas ting niet op tijd binnenkomt. Markt en Qrootestraat. - WAALWIJK. naar maat. PRIMA STOF EN AFWERKING. gaat de grens met een bocht Oostwaarts Geschiedt dit niet, dan gaat Briand, om Beuthen heen, tusschen Rossberg, j zooals hij zelf heeft verklaard, niet naar dat aan Duitschland. en Birkenhain, dat j Washington. Beek en F. van RysUergen, IV. Overgegaan wordt tot voorloopige vastelling van de rekeniag van ontvangsten en uitgaven der gemeente, over het dienst jaar 1920. De heer A. v. d. Beek ver klaart, namens de commissie van onderzoek de rekening met bijbehoorend bescheiden in orde te hebben bevondeD, waarna met algemeene (5) stemmen wordt besloten voor melde rekening voorloopig vsst te stellen, de ontvangsten op f 39544,25s, de nitgaven op f41583,255, het nadeelig slot alzoo op (2089.De heeren D. van Ban ren en Adr. Stravers Wz., Wethonders, onthielden zich overeenkomstig het voorschrift van artikel 220 der Gemeentewet, van stemming. Tevens wordt voorgesteld de staat van oninbare en nog te verhalen pasten, be- hoorende by de gemeente-rekening. V. Aan de orde benoeming onderwijzeres aan de openbare lagen school te Meeuwen. De Voorzitter deelt mede, dat rich slechts twee solicitanten hebben aangemeld. Het College vau Burgemeester en Wethouder# heeft gemeend evenwel slechts een persoon voordracht te kannen plaatsen en iop de voordracht te kunnen v» wel Mej. C. L. de Graaff te Meenwsn, in afwijking van het gevoelen van den In- aan Polen toegekend is, door, vervolgens in Noord-Westelijke richting, waarbij Duitschland 20 gemeenten, o.a. Karf, Miechowitz en Stollarzowitz behoudt, en waarbij Polen 21 gemeenten worden toegewezen, o.a. Scharley, Radzionkau, Trockenberg, en vervolgens Noordwaarts tot het Westen van Lublinitz, waar Czias- nau en Sorowski aan Duitschland blijven en Polen Glinitz, Kochtschutz en Lissau krijgt. Tusschen Lissau en Sorowski komt de grenslijn bij de rivier Liss Warthe aan de oude grens en volgt verder de bestaande Poolsch-Duitsche grenzen. Polen krijgt dus o.a. Pies en Rybnik, Kattowitz, Koenigshiitte, Tarno- witz en Lublinitz toegewezen. De bepalingen, welke in een econo mische overeenkomst tusschen beiden landen moeten worden vastgelegd, be vatten, behalve de reeds aangekondigde maatregelen ter verzekeriug van een ongestoorden gang van het zakenleven, de bepaling, dat alle grondstoffen uit de Poolsche zone gedurende drie jaar zijn vrijgesteld van douanerechten bij invoer in Duitschland en voorts, dat alle Polen in de Duitsche zone en alle Duitschers in de Poolsche zone gedurende 15 jaar hun domicilie zullen kunnen behouden. Alle Polen, die langer dan 18 gevestigd zijn in de Duitsche zone, zullen twee jaar den tijd hebben om de Poolsche nationaliteit te kiezen. Eeri gemengde commissie, bestaande Markt en Grootestraat. - WAALWI|K. Speciale aanbieding De Secretaris zet op verzoek vau den Voorzitter uiteen hoe de verordening zal werken en wijst er op dat deze progressief wordt geheven en dat telkens van ieder kind een zeker percentage minder wordt geheven. Vooizltter. Met deze verordening wordt bereikt wat uwe bedoeling is. Aangenomen, 7. Ingekomen stukken. Voorzitter. Vau het bestuur der school aan den Loonschendijk is een verzoek ingekomen om voor ham- een school te bouwen. Ik stel voor dit schrijven aan te houden lot een volgende vergadering omdat de burgemeester daarbij gaarne zou tegenwoordig zijn. Daar door den Minister een wetsvoorstel is ingediend waardoor het bouwen wel voor eeolgen tijd zal zijn uitgesteld, bestaat er geen bezwaar om het verzoek aan te houden. Met algemeeae stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven vau de bewoners van de Telefoonstraat en het Loonsch Hoekje. Adressanten zeggen gehoord te heb ben dat er plannen bestaan tot het bouwen van een nieuwe school. Zij ver zoeken deze zoo te plaatsen, dat de kinderen van deze buurt ze gemakkelijk kunnen bereiken en geven daarom In overweging de school in de Telefoon- straat te bouwen alwaar een goede ge legenheid voor is. In het belang van de daar wonende kinderen hopen adres- sauten dat met hun wessch rekening zal worden gehouden. Voorts wijzen ze er op dat dit deel dor gemeente bijzonder geschikt is voor uitbouw der gemeeute en daarom ver wacht mag worden dat daar steeds meer en meer menschen zullen komen wonen. Rijken. Ik dacht dat men in het Loonsch Hoekje een aparte school wilde hebben. Hoe groot is het aantal der onderteekenaars Voorzitter. 130. Maar ook dit vraag stuk kan men goed tot een volgende vergadering aanhouden. Met algemeene stemmen wordt be sloten dit schrijven tot een volgende vergadering aan te houden. De Wijs. Er is een verordening die bepaalt dat de winkels Zondags op zekere uren moeten zijn gesloten. Nu ziet men gebeuren dat er buitenlui Zondags komen venten en alzoo con currentie aandoen aan de winkeliers, die hier voor de belasting zitten. Dik wijls halen die lui een aardig daggeld. Ik stel voor dat dit in de toekomst on mogelijk wordt gemaakt, want dat is niet billijk. Ik meen dat er de aandacht al eens eerder op gevestigd is geweest. Verschure. Dat gebeurt bij ons ook en het is ongepermiteerd. Voorzitter, 't Komt mij ook voor dat er veel voor te zeggen valt, want het moet de winkeliers tegen de borst stuiten. Verschure. Ze roepen de straat plat. Voorzitter. Wij zullen het in de eerst volgende vergadering aan het College van Burg. en Weth. ter sprake brengen. De Wijs. Een oogenblikje is er eens anders niet. Van Amelsfoort. Ze zullen misschien gereclameerd hebben. Voorzitter. Dat is geen verschooning, want dan moeten ze toch eerst betalen. Van Amelsfoort. Daar zullen ze zich toch op beroepen. Voorzitter. Ze voelen toch evengoed als een arbeider dat, wil de gemeente blijven functioneeren, op tijd moet wor den betaald. Met belasting heffen kan men er wel eens neven tasten maar niet zoo spoedig. Er zijn er soms die den treurigen moed hebben om met de tranen in hun oogen om uitstel komen vragen en dan later durven lachen en zeggen ze durven toch niets te doen. Men heeft van de welwillendheid misbruik gemaakt, dat is al lang en maar al te goed ge bleken. Ik ben daarom blij dat het door den raad eens naar voren is gebracht. Snaphaan. Zijn er veel. IJpelaar. Het is ongepermiteert tegen over den werkman dat men die men schen zoo laat betalen. Voorzitter. Nu ze weten dat ze worden aangepakt, nu komen ze wel. Het is ongehoord en het is allerminst mede werkend aan den plicht die op eenieder rust om het maatschappelijke te be vorderen. Snaphaan. Als het is dat ze thans gaan betalen, wil ik er me bij neer leggen. Van den Willigenburg. Hoe is het met het riool bij Verschure. Is dat al in orde Verschuren. De buizen hebben we er al voor laten komen. IJpelaar. Dat had al lang in orde moeten zijn. Van den Willigenburg. Ik vraag het oog nog te meer omdat ik gehoord heb dat de opzichter het glad verkeerd voor heeft. Zooals hij het voor heeft kan het nooit in orde komen. Spreker geeft door aanduidingen te zien hoe het moet worden gemaakt wil men eenig resultaat hebben en hoe men het nu zich voorstelt te doen. Verschure. In dien geest is er nu met Brands al over gesproken. Nu komen er geen 2 buizen tegelijk in een zinkput. Dankers. Het kan niet langer meer uitgesteld worden, want het is er zeer treurig. Verschure. Het komt nu in orde. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. MEEUWEN. Openbare vergadering van den mud der gemeente Meeuwen gehouden den 18 October 1921. Tegenwoordig «11e leden. Voorzitter: de EdelAchtb. Heer Brnne, Secretarisde WelEd. Heet P. W. Sprong. I, De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden geleien en onveranderd vastgesteld. II, Ingekomen een scbryven van Burge meester en Wethouders van Cnjjk c. a. houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan een door hen aan den Minister van Arbeid verzonden adres om de invoering van de Vleeechkenringewet voor bet platte land nog eenigen tijd ta verschuiven, zulks in verband met de hooge kosten van uit voering der Wet en de ingetreden malaise in handel eu industrie en de teruggang van landbouw en veeteelt, welke nopen tot de grootste mogelijke zuinigheid. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten hieraan adhaesie te betuigen. III, Ingekomen is de rekening van het Bnrgerlyk Armbestuur te Btbiioniënbroek en Hill over 1920. Wordt tot onderzoek gesteld ia handen eener commisie, bestaanbe nit de heeren A, L, de Graaff, A. v. d. van het spectenr by het Lager onderwys, welke het wenscheljjk achtte beide solicitanten op de voordracht te plaatsen. Overgegaan wordt tot stemming, waarbij blijkt dat zijn uitgebracht 6 geldige stemmen en wel alle op Mej. C. de Gtaaff, soodat deze is benoemd. De heer A, L. de Graaf, onthield zich ingevolge art. 46 der Gemeentewet van stemming, Be datum van ingang der benoeming wordt vastgesteld op 1 Januari a.s. of zoc- veel eerder als mogelyk is. Verder komt in behandeling een voorstel van Burg. en Wethouders om aan elk gezin, dat electrisoh licht wil bekomen 2 lichtpunten gratis te verstrekken. Hno, die reeds zyn aangesloten zullen aldan de gemiddelde aaulegkosten van 2 lichtpunten worden gerestitueerd. Een en ander wordt voorgesteld om direct zooveel mogelyk aansluitingen te verkrijgen, wat het electri- c teitsbedryf ten goede zal komen. Hoe meer aansluitingen, hoe goedkooper licht. Wethouder Straver heeft de zaak nog eens goed overdacht, doch voelt er thans weinig meer voor. Hij vreest dat de meeste tooh nog niet zullen aansluiten. de Graaf vraagt of dat de kosten van een en ander moeten worden gevonden nit den Hoofdelyken Omslag. De Voorzitter antwoordt dat de koster komen ten laste vau het bedrijf. De straat verlichting evenwel zal in zekeren zin ge vonden moeten worden uit belasting. Hy heeft daarvoor reeds gedacht over een straatbelastlng. Een voorstel isn Burg, en Wethouders is er daaromtrent evenwel nog niet, doch kan ook door een der raad: leden gedaan worden, de Graaff kan zich met een straatbelasting in vefband met de gratis te verstrekken lichtpunten en de straatverlichting zeer goed vereenigen. Hy stelt mitsdien voor in beginsel te besluiten tot heffing van een straatbel&sting voor allen die aan het elec- trische net wonen, ongeacht et zij aange sloten zjjn of niet. Wordt met 6 tegen één stem aangenomen. Tegen stemde de heer W, Lankhaar. Het voorttel om gratis twee lichtpunten te verstrekken mits er voldoende deelname is, wordt aangenomen mat 6 tegen 1 stem, Tegen stemde de heer W, Straver Wz, VII, Ingekomen zijn eeciige reclames Hoofdelyken omslag. Wordt besloten deze aan te honden tot een volgende vergadering, VIII. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van Gedeputeerde Staten is ontvangen een ontwerp van wet voor de vereeniging van de gemeenten Genderen, Meeuwen en Dron gelen. De nieuwe gemeente zal volgens het ontwerp de naam jEathen" dragen. De vereeniging z*l plaats hebben op 1 Januari 1928. Ozer dit ontwerp-wet zal eerst de Raad en daarna eene commissie nit de ingezeteneneu, bestaande nit 7 personen en gekoaen door de kiezers nit de gemeente gehoord worden, die hnnne bfzwaren tegen het ontwerp kannen kenbaar maken. Na eenige besptekingen daarover, sluit de Voorzitter de vergadering. De beslissing van den raad van den Volkenbond zegt, dat de Duitsch- Poolsche grens de Oder zal volgen tot waar deze Oppet-Silezië binnenkomt, waarbij aan Polen 22 gemeenten worden gelaten. De grens loopt dan over Hohen birken, Wilhelmsthal en Raschütz en buigt daarna naar het Oosten af tot Orzegow en Schlesiengrube, waarbij aan Duitschland 19 gemeenten toevallen, o.a. Ratibor, Ostrog, Markowitz enz. tot aan Gleiwitz, Zoborze (Hindenburg), Biskupitz, Bobrek en Schomberg. Dan V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarlen Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. uit evenveel Polen als Duitschers uit Silezië zal dienst doen als raadgevend lichaam ter vereenvoudiging van de toepassing dezer maatregelen. Ir zal een rechtbank kunnen worden ingesteld ter regeling van particuliere geschillen. De Belgische Kamer heeft gisteren een zeer rumoerige dag gehad naar aanleiding van het geschil Devèze— Anseele omtrent het nieuwe vaandel der socialistische oud-strijders te La Louvière. De Union sacrée, die, ofschoon op wankelende basis rustend, tot nu toe goed op de been was gebleven, is uit eengebarsten. Carton de Wiart, die de houding van Anseele bij de vaandelwijding in de Kamer moest desavoueeren, maakte daardoor de poppen aan het dansen. Er ontstond een heftig tumult tusschen liberalen en socialisten, waarvan de vaderlandsliefde de inzet was. De socialistische ministers namen hun ontslag. En zoo is de „union sacrée" van de baan, en heeft het samengaan in de regeering tusschen de drie groot ste groepen, katholieken, liberalen en sociaal-democraten opgehouden. En misschien voor goed, want er zijn al te veel haken en oogen gebleken te zijn aan een dergelijk driemanschap. Terwijl men in de Belgische Kamer herrie maakt over een vaandel-uitreiking wordt in de Fransche Kamer een leven dige gedachtenwisseling gevoerd over de algemeene politiek der regeering. Deze gedachtenwisseling is een strijd tusschen Daudet-Briand, wier politieke zienswijze met elkaar in tegenstelling is. Verwacht wordt, dat de meerderheid der Kamer Briand's politiek inzicht zal deelen en met groote meerderheid een motie van vertrouwen in den premier en het kabinet zat aannemen. In het Engetsche Lagerhuis heeft Lloyd George de regeeringsvoorstellen uiteen gezet voor opbeuring van den handel en hulpverleening aan werkloozen. De Britsche premier wees er op, dat teekenen van opbeuring waren in enkele der belangrijkste industrieën van het land. Onder de regeeringsvoorstellen noemde hij een verbetering der export- credieten, 'n herstel en verbetering in de productie- en transportmiddelen en een wetsontwerp om voor een periode van 6 maanden een fonds in te stellen voor onderstand aan weduwen en ge zinnen van werklooze arbeiders, die reeds een werkloosheidsuitkeering krij gen. De Opper-Siiezische kwestie is door den gezantenraad aangenomen. Polen, dat werkelijk aardig goed is ge daan, heeft zijne geheele medewerking beloofd en men hoopt dat Duitschland zich niet zal verzetten. Verschillende economen in geallieerde en neutrale landen waarschuwen tegen de houding tegenover Duitschland, dat men zoolang zal laten betalen, terwijl men het in Saargebied en Opper-Silezië van z'n hulpbronnen ontroofd, dat er niets meer overschiet dan een bankroet. Men ziet de gevolgen, de mark maar steeds achteruit en welk een toestand schept zulks in de overige wereld Te Parijs is een dynamiet-aanslag gepleegd op den Amerikaanschen gezant. Koning Ludwig van Beieren is in Hongarije overleden. Hij wordt te Mün- chen met veel plechtigheid begraven. In Duitschland dreigt een staking van 75.000 treinmachinisten. Naar de Avondp. verneemt, zou in November de waarnemende chef van den generalen staf. generaal-majoor J. H. van der Hegge Zijnen, worden be vorderd tot luitenant-generaal, chef van den generalen staf. Als commandant van het veldleger zou worden aange wezen generaal-majoor H. C. de Block, thans belast met de waarneming van deze betrekking. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de hoofdbesturen der vijt Metaalbewerkersorganisaties is over eenstemming bereikt inzake het optreden tegen de aangekondigde loonsverla gingen. Besloten werd in alle plaatsen, waar de loonsverlaging is aangekondigd, het advies aan de arbeiders te geven geen loonsverlaging te aanvaarden. De ge volgen van uit dit advies voortvloeiende conflicten zullen ten volle door de organisaties worden gedragen. Het genoemde besluit zal aan de be trokken arbeiders per manifest worden medegedeeld. Er is een comité gevormd uit de hoofdbesturen, waarvan de leiding van die actie is opgedragen. Er dreigt een staking op verschillende plaatsen. Nadat reeds meerdere malen ge poogd was het ziekenvervoer in Noord- Brabant te regelen, is het aan het be stuur van de Diocesane Federatie van het R.K. Wit-Gele Kruis gelukt, een auto voor het vervoer van zieken be schikbaar te kunnen stellen. De auto voldoet aan alle eischen, die men aan een dergelijk vervoermiddel kan en mag stellen. De tarieven zijn uiterst billijk vooral voor leden van vereenigingen, aange sloten bij genoemde Federatie. Deze toch betalen slechts den kosten- den prijs. Alle aanvragen richte men tot Dr. van der Heijden, Nieuwstraat 21, 's Hertogen bosch; telefoon No. 261. Over tarieven enz. vrage men inlich tingen aan het Secretariaat te Berchem, aan de besturen der plaatselijke afdee- lingen en H. H. Doktoren. De katholieke Illustratie bevat deze week het volgende PLATENMgr. P. Potters, f Het standbeeld voor Stadhouder-koning Wil lem III onthuld. De beeldhouwer Toon Dupuis. De nieuwe Engelsch-Iersche vredesonderhandelingen (2 foto's.) Feest in de Bossche militairenvereeni- ging. Mr. P. J. M. Aalberse. De St. Franciscusfilm (4 foto's.) - Rente trekkers voor het loket van een post kantoor. De jaarlijksche herdenkings dag van Alkmaars ontzet, 148 jaar oud. De felle brand te Nederhorst Den Berg. Een feest onder de Republi- keinsche Ieren (2 foto's.) Een scheeps ongeval en een kranig kapitein. Pater Dr. Bangha S.J. Gevaarlijke kunsten. De hygiënische tentoonstelling te Amsterdam. Uw eigen tuin (2 foto's.) Zoekplaatje. TEKST: In de verdrukking, historische roman, door J. R. v. d. Lans. Ode aan Engeland, door Maks. De Vrij willige Ouderdomsverzekering. Fran- ciscus film. Zijn eerste en laatste vlucht, door Etise. Zaken doen, door Maks. Uw eigen tuin, door Phila- delphus. Fietsen, door Punt. Uitslag Rebus I. - - Uit de blikken trommel. ij- te

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6