IE SIB BH IDEH Derde Blad. De Portierster van Alfortville. Firma G. VERKADE, Firma 6. VERKADE, Uit ons Parlement Provinciaal Nieuws. Winterjassen, Demi«saisons, Ulsters, Heeren Borstrokken en Broeken F EUILLETOM f45-, f55f65.- Zware gemoltoneerde fl.85 en fl.95. No. 81 Zaterdag 22 Oct. 1921.44e Jaarg. van „De Echo van het Zuiden". 46). Waalwijk. 21 Oct. 1921. Het is vroeger reeds zoo telkens gebleken bij tentoonstellingen, feestelijk heden, concoursen, enz., liet is haast spreekwoordelijk „als men in Waalwijk iets doet, dan doet men het goed". Dit komt ook thans weer duidelijk uit bij den opzet en de regeling van het groot Nationaal Kegelconcours van de Waalwijksche Kegelclub „Hannibal". Nu de programma's enz. zijn ver schenen en de openingsdag van 29 October nadert, willen we er onze lezers toch wel eens een en ander van ver tellen. Het eere-cornité bestaat uit de na volgende heeren EdelAchtb. Heer Th. de Surmont de Bas Smeele, Burgemeester der Gemeente Waalwijk, Eere-voorzitterWelEd. Heer Ph. Timmermans, President der Vereen. „Waalwijks Belang"WelEd. Heer A. Jansen. Notaris; WelEd. Heer H Wiesman, IndustrieelWelEd. Heer D. Lacksmp, Directeur Geldersche Crediet- vereeniging. Het bestuur der club is als volgt saam- gesteld A. H. van Schijndel Jr., Voorzitter J. Verwiel, Vice-voorzitterM. J. P. van Loon, Sec-PenningmeesterG. Verkade en j. Wiesman, Baancommissarissen. De regelings commissie wordt ge vormd door de heeren: G. Verkade, VoorzitterH Hoffrnans, Secretaris J. Wiesman J. Verwiel V. van Laarhoven. De jury bestaat uit het bestuur van den 's-Hertogenbosschen Kegelbond. De officieele opening van 't concours zal plaats hebben op Zaterdag 29 October, des namiddags 5 uur en de sluiting 13 November, terwijl de offici eele prijsuitreiking wordt gehouden Zaterdag 19 November 1921, des avonds ten 8 uur. Het concours, dat gegeven wordt op drie geheel nieuw ingerichte banen en waarvoor het clubgebouw aanmerkelijk is uitgebreid en smaakvol zal worden versierd en dat ook een prachtige ruimte biedt voor de toeschouwers, omvat korpswedstrijden, kampioenswed strijden, personeele wedstrijden, vrije- baanwedstrijden en dameswedstrijden. Er zijn schitterende prijzen voor elke afdeeling aangekocht, zoo tellen we meer dan een 30-tal medailles en lauwertakken, voor het meerendeel door belanghebbenden geschonken, kunst voorwerpen ter waarde van f 300, f 150, f 100 enz Wij waren in de gelegenheid reeds eenige der vele fraaie prijzen te be- Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. □aar maat wonderen en 't is werkelijk schitterend wat door het bestuur is aangekocht, kunst- en huishoudelijke voorwerpen van groote blijvende waarde. Het zal niet te verwonderen zijn, dat naar zulke prijzen heel wat kaarten vergooid wor den. Nauwelijks zijn dan ook de pro gramma's met uitnoodigingskaarten ver zonden of de inschrijvingen voor deel name aan den korpswedstrijd komen af, niet alleen uit de omgeving, neen, uit Amsterdam, Alkmaar, Zwolle, Maastricht, Heerlen geven zich vijftallen op. 't Be looft dus een schitterend succes te worden, wat wij deze energieke club, die iets zoo grootsch durft op touw zetten, gaarne toewenschen. Ten slotte willen we nog een korte passage aanhalen, van hetgeen „de Kegelaar", officieel orgaan van den Nederlandschen Kegelbond, schrijft over 't a s. concours „Juist toen ons blad ter perse lag, „ontvingen wij het keurig uitgevoerd „programma, benevens een geïllustreerd „reclamebiljet". „Uit de wijze, waarop het concours „werd voorbereid, begrepen we wel „dat men er naar streefde, alles in de „puntjes in orde te hebben, doch het- „geen we ontvingen, overtreft verre „onze verwachtingen". Wij deelen nog mee dat de prijzen zijn geëtaleerd in de vitrine der fa. G Verkade, Groote Straat alhier. In een vroeger nummer hebben we reeds aangekondigd het groote con cert dat de harmonie der R. K. Werk- liedeRvereeniging voor het publiek zal geven op Dinsdag 25 October a.s. Het programma is thans verschenen en bevat een keur van prachtige num mers, niet alleen van de harmonie, maar ook van het bekende duo Van Engelen en Didden, dat zijne medewerking wel willend heeft aangeboden. Deze uitvoering is voor het publiek toegankelijk en we twijfelen er niet aan of zeer velen zullen hiervan profiteeren, ten eerste om te genieten van de uit stekende muziek, die deze ijvervolle vereeniging, onder leiding van den heer Ed. Hurkmans en met instructie van den heer Adr. Stravers, tegenwoordig maakt en van de prima voordrachten der be kende komieken, maar tevens als een bewijs van belangstelling in dit gezel schap, dat zich bij elke gelegenheid laat hooren en zoo bereidwillig steeds zijne medewerking verleent. Vooral waar deze vereeniging hoopt door dit concert een beetje de zeer groote kosten te bestrijden, die concoursen, muziek enz. enz. van eene vereeniging ais deze vragen. Daar om zij haar een druk bezoek van harte gegund, is men verhinderd, dan kan men nog op andere wijze wel van z'n belangstelling doen blijken Wij vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij de heer jean Rievers Smits, horloger, Sta tionstraat, alhier, mededeelt dat zijn winkel aanzienlijk is uitgebreid. Wij namen dezer dagen eens een kijkje en kwamen tot de overtuiging dat hier een flinke verbetering heeft plaats gehad. Het magazijn is ongeveer dubbel zoo groot geworden, is keurig afgewerkt in elk opzicht zoowel wat inrichting, be schildering als aankleeding betreft en biedt thans een flinke ruimte voor de etalage van een groot aantal klokken, pendules, gouden en zilveren werken, enz. Ook dè electrische verlichting maakt een uitnemend effect, zoodat we werke lijk van een moderne zaak op dit ge bied kunnen spreken. Maandag a.s. geeft de hier geves tigde sociëteit T. A. V. haar jaarlijksch bal onder de uitstekende leiding van „Van den Akkers" strijkensembie. Naar wij vernemen heeft het onder zoek van de inbeslaggenomen melk en water het resultaat gehad, dat in 't geheel geen baccillen zijn gevonden. De oor zaak der typhusgevallen is dus niet ge constateerd. Het praatje als zou de vervuiling van de sloten oorzaak der ziekte zijn, is uit de lucht gegrepen het kan wel lastig en onaangenaam zijn en dat is het in hooge mate, maar direct schade lijk is het niet. A.s. Zondag 23 October, ten 12 uur zal in de groote zaal van den R.K. Werkliedenvereenigingeenepropaganda- vergadering worden gehouden, georgani seerd door de propaganda-commissie voor de November-actie. Een spreker van het propaganda- bureau zal optreden en daarom doet de commissie een dringend beroep op alle leden en zeker ook niet-leden om hierbij Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. tegenwoordig te zijn. KIPPENZ1EKTE. Op verzoek van meer kippenliefheb- bers komen we gaarne nogmaals terug op de Snotziekte of Diphtheritis en meer bijzonder omdat den laatsten tijd ter bestrijding dezer gevaarlijke ziekte een middeltje genoemd wordt, dat in zijn toepassing even goed genezend als stoorend kan werken In een der laatste nummers van het Pluimveeblad „Avicui- tura" schrijft een inzender over die be handeling met Petroleum. Hij wil met een pensee!, nummer 6, aile aangetaste kippen in en rond den kop met ver sierselen. met petroleum schoonmaken. Hij neemt daarvoor twee bakjes gewone petroleum. Hij doopt het penseel in den olie, penseelt de mondholte, strotten hoofd, keel en kam met lellen ervoor zorgdragende telkens het penseeltje in een der bakjes goed af te spoelen. Na deze behandeling wordt de zieke nog een suikerlepel van dit vocht ingegeven en de behandeling is geschied. Een paar dagen wordt deze, proef herhaald. De niet aangetaste kippen worden alle ook één keer behandeld. Het middel werkt volgens schrijver probaat. Anderen komen echter tegen deze toe passing op als gevaarlijk. Zelf hebben we proeven genomen, die bewijzen dat de behandeling met petroleum beslist voordeelig. echter ook nadeelig kan zijn. Zoo namelijk de dosis petroleum die in gegeven of ingespoten wordt b.v. met een fietsoliespuitje wat te groot is kunnen de nadeelige gevolgen beslist niet uitblijven. Voor ongeveer veertien dagen behandelden we een één-jarige leghorn-hen die aan snot laboreerde. In plaats van met een penseel gebruikte we uitgevallen zuivere kippenveeren en bewerkten daarmee goed de keel, de geheele mondholte met verhemelte,spleet ooren, neus, kam en lellen. Een spuitje olie in de keel en een weinig door de neusgaten voltooide de behandeling. Twee dagen later was 't dier dood, of schoon de snotverschijnselen wegbleven. Doodsoorzaak is niet onmogelijk de petroleum-toediening geweest. Dezer dagen behandelden we twee jonge hennen. We draaiden de in pe troleum gedrenkte vieren goed in de keel rond, namen telkens een andere, lieten de inspuiting in de keel achterwege ende kippen zijn gezond gebleven We zouden hieruit kunnen besluiten dat de behandeling op juiste wijze toe gepast niet zonder resultaat zal zijn. Voorzichtigheid is eehter geboden. Vooral niet te veel toedienen. We lazen gisteren nog, dat geheel zonder nadeelige gevolgen de behande ling kan geschieden als we tegen deel petroleum 3 deelen slaolie bijvoegen. T. A.s. Zondag speelt W. S C. I een competitiewedstrijd teZalt-Bommel tegen de vereeniging „Zalt-Bommel". Supporters, die wenschen mede te gaan, worden er aan herinnerd, dat de wedstrijd om twee uur aanvangt. Ons èestuursstelsel in Indie- Instelling pro vinciale', regentschaps- en dessa radtn Ver sterking ambienarenge- zag of autonomie. Wijziging Invalidiieits- en Ouderdomswet en herziening Leerplichtwei. Zuinigheid. Wy ijjö h"®' Scheurev harianerde era#B ia Iudië gekomen sis o?erh?erschen. Ea bet heeft tot 1854 gsdnunl, eet wy ooa ook vsa de plichten van den ovethaer- icher duidelijk bewust we den, dat bewust- aiju sUhïH? in een veranderde besiuu 3-in- (icbtiug tot uiting kwam. Sindsdien zijn we ons echts; ook bawust geworden, dat we anders dan als oretheeischers, zij het dan gematigde en verlichte oveiheerscheis, tegenover da Indische bevolking behoorden te staan en wjj Isdië ten bate die; bevol king niet vau ons zalven hadden te bestu ren. M*a; dat bewustzijn worstelt nog altyd om in ons bestuurssteisel tos uiting te ko men. Eu het nieuwe ontwerp, door minister De Graaff ingediend en thans in de Tweede Kamer goedgekeurd, is een van de pog ngeu. Het is, dat gaf de minister toe, niet de reiwezaul^king. Na het decentralisatiebesluit van 1908 is dit slechts een nieuwe stap. die door andere gevolgd moet worden, maar alleen kunnen warden, wanneer de Indische bevolkiug daarvoor iyp is, wat se naar 'a ministers oordeel thans nog niet is. Daarom aehtte ook de heer de Muralt de voorstellen der herzienings-commissie, in November 1918 ingesteld, te ver gaand en voorloopig niet uitvoerbaar. En al had hij tegen dit ontwerp bezwaten, mat eesige «yriging achtte hy ze toch wel aannemelijk. Zyn bezwaren waren ten naastebij de zelfde, die ook de tegenstander* de heer Wijnkoop uitgezonderd, die alleen valsche scbyu zag en esn poging om het kapitalis tisch gezag te versterken over 'i alge meen te berde brachtenversterking vsn het ambtenaresgezag tot schade der auto nomie. Het waren vooral de heeren Alberda en van Bersnsteijn die ze uitspraken en tan bewijze wezen op de uitbreiding van de macht van het centraal gezag, de ver kiezing v»a dea Volksraad door middel vaa verordeningen, de regeling van alles wat het bestuur aangaat door ordonnantie of ver ordening, da geringe macht der nieuwe in te stellen provinciale- regentschaps- en dessa-raden. enz. De eerste constateerde bovendien een stiyd met den wil der In dische bevolking en met de wenschen van den Volksraad, die eerst na aanname van 12 amendementen 's ministers ontwerp goedkeurde. Tegenover deze bezwaren herinnezde de heer Schemer er aan, dat het hier niet gold een hervorming vaa het centraal gezag, rnsar dat de bedoeling was hervorming van het gewesteiyk en plaatselijk bestuur ter verkrygiisg van een gezonden onderbouw voor veranderingen in het centras! gezag en ter ontwikkeling vau het volk in zelf bestuur. Hij wees er voorts op, dat de macht der provinciale raden niet too gering was als de heeren beweerden, waar d"ze belastingen kon hrffen. zelfstandig varc.-de- „Waartoe dit verzet, kleine?" hernam de priester. God roept mij!... Ik ga tot Hem!... Bij mijn vertrek betreur ik slechts een en kele zaak en deze is, dat ik niet in staat ben u in dit leven te leiden tot dat gij man zult zijn geworden, eene plaats in de maatschap pij zult hebben ingenomen. Tot die aange broken is zal onze vriend Stephaan Castel voor u de geliefden vervangen, die gij ver loren hebtBeloof hnij, mijn kind, dat gij hem zult gehoorzamen, evenals gij aan uwe beminde moeder, mijne arme Clarisse, evenals gij steeds aan mij hebt gehoor zaamdBelooft gij mij dat?" Georges niet in staat een woord te uiten, antwoordde met een bevestigend teeken des boofds. De jongen wierp zich in Stepbaans armen, die in stilte weende. Dan ging de priester voort „Wees in uwe jeugd en in rijpere jaren wat gij steeds geweest zijt, braaf, edelmoe dig en liefdevolDe toekomst zal u zeker bitter ontgoochelingen baren, hevig leed Wapen u thans reeds met moed en onder werping en denk er steeds aan, dat de man sterk, zeer sterk is, wiens geweten zich niets te verwijten heeftMijn kind, kniel ne der, kniel hier voor mij neder Georges liet zich aan het hoofd einde van niegen makes, rigendoinman vbrvseemlr-u enz. Ia aansluiting daataaa betoogde ook de minister, dat meerdere losmaking *ae het centraal gezag, het doel van dit ont werp, de eenlge weg was tot grootere mate van autonomie voor Iudlë, waar alles zoo sterk gecentraliseerd was en dat die autonomie hiermede belangrijk werd ultgebieid. De verkiezing van de leden van Volksraad en gewestelijke ra den bij verordening was aüeeh een nood sprong, noodzakelijk zoolang het volk niet meer ontwikkeld was, Door overne ming vau tal van amendementen was met de wenschen van den Volksraad re kening gehouden. Niettemin achtten ook voorstanders van het ontwerp den volksinvloed niet genoegzaam verzekerd. En bang, dat alles la het halfduister der regeerings- bureaux zou bedisseld worden, stelde de heer Dresselhuijs voor, dat de Volksraad over alle verordeningen zou moeten worden gehoerd, die ter uitvoering der nieuwe wet noodig waren en dat, zoo hij er niet mee instemde, de verordeningen alleen bij de wet zouden kuncen vastge steld worden. De eerste dier amende menten nam de minister over. Het twee de, dat hij onaannemelijk achtte, werd door den heer Aibarda overgenomen, die ook voor de iustruclie9 der gouver neurs hef eerste amendement-Dressel- huys wilde laten gelden, maar de Kamer die het ontwerp aannam niet mee kreeg. Bij het ontwerp tot wijziging van de Invaliditelts- es Ouderdomswet pleitte de heer Weitkamp voor verlaging ic plaats van verhooging der loongrens en klaagde over het feit, dat soms kieise werkgevers moeten betalen aan pensioe nen voor arbeiders, die veel meer ver dienen dan zij zelf. En in de Eerste Ka mer deed mevrouw Pothuis—Smit bij de behandeling vaa de gedeeltelijke herzie ning der Leerplichtwet een goed woord voor verhooging der leeftijdsgrens, ver plicht vervolgonderwijs en afschaffing de landbouwverlovcn. Van haar neiging tot bezuinigiag gaf de Tweede Kamer blijk door den post van f900,000 voor de verbouwing van hef huls aan den Kneuterdijk, aange kocht ten behoeve van den raad van Staten, te veranderen in »een eersten ter mijn van f500.0001. En de regeering toonde eenzelfde neiglag door haar me» dedeelisg, dat er van een nieuw gebouw voor de Tweede Kamer niets zou komen. liet bed op de knieën vallen. De oude priester vond in zijn uitgeput lichaam nog kracht genoeg om zich een laat- sten keer op zijn sterfbed op te richtenhij strekte beide handen over het hoofd van Jeanne Fortier's zoon uit evenals hij gedaan had, toen de ware moeder van het kind werd weggeleid en sprak deze woorden„In naam van den levenden God, Georges, ik zegen u Dit waren met een vurig gebed zijne laat ste woorden. Deze krachtsinspanning had hem geheel uitgeput. Hij viel achterover; zijn gelaat met lange witte haren omringd, zag er doodsbleek uit en lag onbewegelijk op het witte kussen. Georges greep zijn beide handen, welke hij met vurige tranen bedekte. Enkele oogenblikken later had pastoor Laugier, die uitstekende en weldoende man, opgehouden te leyenhij, die weldaden om zich heen verspreidend op deze wereld had gewandeld, had thans zijne schoone ziel aan God teruggeschonken. Acht dagen na dezen nieuwen rouw keer de Georges naar liet college terug; een fa milieraad, aan den wensch gehoorzamend in het testament van den ouden priester uitge drukt, benoemde Stephaan Castel tot voogd over den jongen student. DRIE EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat deze ge beurtenissen pp de pastorie van Chevry voor vielen, stierf te New-York Noënii Mortimer, haren man, den valschen Paul Harmant, een ziekelijk dochtertje van acht jaren nalatend. Jacques Gérard was een ellendeling van de ergste soort; doeh dit verhinderde niet, dat hij zijne vrouw met de grootste teder heid beminde. Groot was dan ook zijne smart. Slechts een enkele zaak kon hem eenigszins bedaren, het gezicht en de lief kozingen van het kind, dat hem steeds weer zijn overleden vrouw in het geheugen terug riep. Jacob Mortimer, tot in het hart getroffen, overleefde niet lang zijne dochter, welke hij boven alles te wereld beminde. Door het wreede leed ondermijnd stierf hij, zijn schoonzoon achterlatend aan het hoofd vnu een der grootste industrieele on dernemingen in de gansche streek. Ovidius Soliveau, die naar wij gezien heb ben Jacques' geheim wist te ontdekken, had zijn gewaaiulen neef niet verlaten. Dit zal men wel begrijpen. Negen jaar had hij ge zwegen, daar Jacques handelingen te zijnen opzichte hem niet toelieten den man het mes op de keel te zetten. Hij putte naar goeddunken uit de kas van Jacob Mortimers schoonzoon. Van dag tot dag verslaafde hij meer en meer aan het spel en verloor vaak aanzien lijke sommen, welke de pseudo-Paul Har- mant echter steeds zonder tegenspreken be taalde. En zoo kwam het dat Ovidius geen gelegenheid vond om van zijn gevaarlijk wa pen tegen Jacques gebruik tem akeu. Een onverwachte gelegenheid zou hem weldra op een anderen weg brengen. Onze lezers zullen niet vergeten hebben, dat Jules Labroue, de eigenaar der groote fabriek te Alfortville, die door Jacques ver moord werd, een zoontje naliet. Mevrouw de weduwe Bertin, aan wie deze zoon was toe vertrouwd, had de zaken baars broeders ge- likwideerd, en zeer gunstig, met de hulp der sommen van de assurantie-maatschappij be taald. De eer van den naam was ongeschonden, doeh Lueien bezat tot erfdeel niets anders dan de terreinen, waarop nog de puinhoo- pen der groote inrichting lagen. Liicien's tante had die gronden niet willen verkno pen en vond daartoe twee redenenDe eerste, dat de grond te weinig zon opbren gen om den jongen een ernstig kapitaaltje te kunnen biedende tweede was van geheel anderen aard. „Wie weet", dacht zij dikwijls, „of de kleine Lueien niet eens in staat zal zijn de fabriek weer op te bouwen. Zoo die dag eens aanbreekt zal hij de terreinen gereed vin den." De goede vrouw bad geen kinderen; zij beminde de kleine Lueien met eene moeder lijke teederheid en liet hem een uitstekende opvoeding geven. De ingenieur Labroue bad zijne zuster menigmaal verklaard, dat het hem hoogst aangenaam zou zijn Lueien dezelfde betrek king te zien kiezen, welke bij bekleedde. Dit verlangen was haar heilig. Bijgevolg wer den de studiën van bet kind daarnaar inge richt, en zoodra de jongen zijn tiende jaar bereikt had, vestigde mevrouw Bertin zich te Parijs, in de nabijheid van bet college Henri IV, waar de knaap ter opleiding was geplaatst. Zoo bracht bet toevel den zoon van liet slachtoffer en bet kind der ongelukkige ver oordeelde te zamen, en deze twee kinderen zouden weldra onafscheidelijke kameraden worden. Georges was een paar jaar jonger dan Lu eien, doch hij toonde een bijzondere vlug heid van geest en zoo kwam bet dat hij de zelfde klas volgde dan de neef van mevrouw Bertin. Toen Lueien liet college verliet om de les sen te volgen van de school voor kunsten en vakken moesten zij scheiden, doch deze oogenblikkelijke scheiding zou niet in staat zijn de vriendschapsbanden te verbreken, die hen vereenigden. Mevrouw Bertin had geene bijzondere middelen, maar deze waren toch zeer vol doende voor haar en haar neefje. De goede vrouw betreurde het dat haar fortuin be staande uit een lijfrente van vijfduizend franken, met haar leven zou eindigen. Met angst in het hart dacht zij er dikwijls aan, dat Lueien dan zonder middelen zou gera ken, wanneer zij onverwachts kwam te ster ven, en daarom legde zij zooveel mogelijk terzijde, teneinde hem in dat geval toch en kele duizenden franken te kunnen nalaten. Lueien studeerde met de meeste vlijt. Hij wensehte met al de vurigheid des harten om zich spoedig in de wereld een betrekking te verschaffen en dit stelde zijne tante dan ook vrijwel gerust. De uitstekende vrouw stierf, toen haar ngef zijn twintigste jaar had bereikt, docli voor haren dood deelde zij hem het tragisch uiteinde baars broeders mede, met al het geen daarvan het gevolg was geweest, en stelde hem de eigendomsbewijzen ter hand van de terreinen te Alfortville. Toen mevrouw Bertin aan Lueien den naam mededeelde der vrouw, die veroor deeld werd onder de besehuldiging den heer Labroue vermoord en de fabriek in brand ge stoken te hebben, weidde zij zeer in bijzon derheden over deze geheimzinnige zaak uit. Zij ontveinsde het niet, dat niettegenstaan de de veroordeeling, zij zeer aan de schuld van Jeanne Fortier twijfelde. Zij sprak van Jacques Gérard, den mees terknecht, die, naar men zeide, als het slachtoffer zijner toewijding in de vlam men was omgekomen. Iets in haar binnenste sprak deze toewij- ding tegenzij hield het zelfs in het geheel niet voor bewezen dat de man dood was. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9