Firma G Dames Mantels. IR9B20KSXR STÏÏlütlH. J. M, Son en Dr. Langeveld, 9,75. H6 50 f19 50. édvertentiën. ieder en Vrijdag te eonsulteeren zijn van half u tot 3 uur zal worden geheven. Voorzitter. Ja. dat is alle lesgeld wat wij kannen heffen. Van Dongen-Torman. Het gemiddelds wat het onderwijs kost, is dat zoo. Voorzitter. Zoo ongeveer. A. J. Lankhuifzeo. Het is minder dan na. Ik betaal nu voor een meisje 12.50 en voor een jongen f 2.— per maand. Voorzitter. Het is voor ons nu alle maal maar schatten. Het volgend jaar zal de verordening wel betzien moeten worden. Ik geloof niet dat er eenlg be zwaar tegen zal bestaan de verordening zooals deze wordt aangeboden, goed te keuren. Met algetneene stemmen wordt de verordening vastgesteld. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot niet inwilliging verzoek van bet bestuur der Broodbakkersvereeniglng >Onderling Belang» om verhooging subsidie voor den handelscursus. Voorzitter. De Commissie tot onder* zoek der begrooting is het met Burg. en Weth. eens dat de subsidie niet mag worden verhoogd. Adressanten wijzen er wel op dat door verhooging van de salarissen verhooging noodzakelijk is en gebracht moet worden op f 750, doch aangezien de belasting reeds zoo hoog Is opgevoerd en de malaise zich hier in alle takken van industrie en landbouw laat gevoelen, stellen Burg. en Weth. voor afwijzend op het adres te beschik ken en ons te houden aan een circulaire die juist van den Minister van Onderwijs is gekomen, waarin hij aandringt om niet meer cursussen te gaan snbsidieeren ais een vorig jaar is gedaan. Op het oogenblik hebben ze eene subsidie van het Rijk van f 500, van de Provincie van f 135 en van de gemeente van f 430. De heer van Dongen>Torman infor meert of geen splitsing in den cursus komt. De Voorzitter zegt dat men daar wel eens over aan het onderhandelen is ge weest, doch dat dit nu niet is door te voeren, daar het dan zeer waarschijnlijk zou zijn dat geen van beide dan eenige subsidie krijgen. Het voorstel van Burg. en Weth., om geen hoogere subsidie te verleenen, wordt hierna met algemeeoe stemmen aangenomep. De Voorzitter deelt hierna mede, dat nog een verordening betreffende onder- houdsbelasting is vast te stellen. Artikel 2 moet gewijzigd worden. Daar moet bijkomen dat voor verlichting eenlg bedrag wordt geheven. Dit is noodzakelijk wijl anders van woningen gelegen aan een Rijksweg, niets zou kunnen worden geheven. Burg. en Weth- stellen voor te heffen van aan Rijkswegen gelegen perceelen 3Va pCt. en van aan gemeentewegen gelegen perceelen 5 pCt. Van Dongen-Torman. Het komt mij voor dat het niet billijk is. De wegen zijn er toch voor het algemeen vervoer. Als er nu trottoirs waren, dan zou het nog Iets anders zijn. Nu zie Ik niet in waarom men minder behoeft te betalen ais men aan een Rijksweg woont, dan wel wanneer men aan een gemeenteweg woont. Voorzitter. U zou dus alles gelijk willen stellen, dan zou alles 5 pCt. moe ten zijn. Dan zou men alleen van licht kunnen spreken. Er is wel iets voor te zeggen maar daar staat tegenover dat het zoo'n schijntje scheelt, dat men er de verordening haast niet voor kan wij zigen. A. Lankhnijzen. Aan de gemeente wegen wordt altijd Iets meer gedaan dan aan de Rijkswegen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Wetb. aangenomen. 4. Vaststelling der rekening van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De rekening, die sluit met een bedrag aan ontvangsten van f 56963.12 en uit gave f56746.68 zoodat er een batig slot is van f 216.49, wordt daarna vast gesteld. 5. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening, dienst 1920. De heer Schoenmakers, rapporteur van de Commissie tot onderzoek, zegt, dat de rekening is goed bevonden en stelt voor ze vast te stellen als is aan geboden, waartoe wordt besloten. 6. Goedkeuring rekening dienst 1920 en begrooting dienst 1922 van het Bur- gerlijk Armbestuur. Worden goedgekeurd. 7. Vaststelling begrooting uan het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en die der gemeente voor het dienstjaar 1922. De heer Sehoenmakers stelt namens de Commissie tot onderzoek der be grooting voor om het salaris van den Havenmeester op het Veer te verhoogen met f 50 en te brengen op f 225. Voorzitter. Burg. en Weth, kannen zich daar goed mede vereenlgen. Een vorig jaar is besloten het salaris van de havenmeester op het Dorp te brengen op f 60 en voorts 10 pCt. van al het te heffen kaal- en havengeld. De ontvang sten zijn nu van dien aard geweest dat hy heel wat meer salaris heeft Sis de havenmeester van het Veer, die zeker zooveel werk heeft. Van Alphen. Zou u hem ook geen 10 pCt. van het te innen kaai- èn ha vengeld geven. Dan verkeeren ze inde zelfde verhouding. Voorzitter. Dat zou ik niet doen. Een vorig jaar is besloten op het Dorp zoo te doen omdat men anders niemand voor dat baantje kan krijgen. Er is nogal tijd voor noodtg en hier kan men het met geen enkele andere bezigheid com bineeren en in het Veer wel. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het salaris van de Havenmeester met f 50 te verhoogen. Vervolgens stelt de heer Schoenmakers namens de commissie voor de toelage aan de Kamer van Koophandel, die toch in het voorjaar zal worden opgeheven, met f 75 te verlagen. Daartoe wordt besloten. Subsidie stoomtram f5000. De Voorzitter deelt mede, dat door de burgemeester van Tilburg eene vergade ring van burgemeesters is bijeen geroe pen, van gemeenten die aan de tramlijn zijn gelegen. Op deze vergadering moest de directie cijfers overleggen, wat ze ook heeft gedaan. Na onderzoek werden deze echter niet geaccepteerd en werd aan gedrongen nieuwe te geven na onder zoek door een accountant. Er werd ge vraagd eene subsidie van f40 000. Ge vraagd is aan de directie of ook het Rijk en de Provincie eenige toezegging tot verleening van subsidie heeft gedaan. Gevraagd daarom is er wel, doch defini tiefs was nog niets afgehandeld Nu zou een vorige week weer een vergadering hebben plaats gehad doch ter elfder ure is deze uitgesteld moeten worden omdat de directie niet aanwezig kon zijn. De Voorzitter zegt verder dezer dagen iemand van de directie te hebben ge sproken, de hem mededeelde dat de Minister van Waterstaat te kennen heeft gegeven dat hij bereid was een renteloos voorschot te verleenen voor de helft van wat noodig is, mits de provincie en gemeenten de andere helft zouden geven. De Minister zegt echter alleen het voorschot te willen verleenen voor de verbetering van het rollend materieel en verbetering van den weg. De gemeente Oosterhout en Dongen hebben reeds eene subsidie verleend. D. Lankhuijzen. Ik zai niets zeggen als wij eene subsidie verleenen, maar dan zou ik er toch op willen aandringen dat wij ook iets meer gemak van de tram hebben. Nu worden we wei wat al te stiefmoederlijk bedeeld. Als het zoover komt, moeten wij eenig gemak van de tram hebben. Voorzitter. Daar is niets tegen, maar onze eischen mogen niet in strijd zijn met den algemeenen dienst. Ik zelf heb er ook op gewezen dat wij eenige eischen kunnen stellen en in het begin bestreed de directie mij zulks. Ik stel er prijs op dat men zijn gevoelen uit opdat ik straks, als er weer een vergadering plaats heeft, het gevoelen van den raad ken. Van Dongen-Torman. Oosterhout en Dongen mogen minstens wel 3 maal zooveel geven als wij Wij hebben lang zoo veel belang niet bij de tram dan zij. Voorzitter. Dat ben ik volkomen met u eens. Ik heb er al eens meer over gedacht en ben tot de conclusie gekomen dat men moest nagaan naar het aantal te vervoeren passagiers en vrachtgoed en in verhouding daarvan de verschil lende gemeentebesturen hunne bijdrage laten verleenen. Dan kreeg men eene zuivere maatstaf. Ik geloof ook dat, als wij een derde geven van wat Dongen en Oosterhout geeft, wij voldoende bij dragen. D. Lankhuijzen. Ze hebben nu bijna niets anders dan goederen voor de Broedertrouw. Voorzitter. In het begin wilde men ieder f 5000 laten geven, maar na eenige bestrijding was men het er ook Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. PRACHTIGE SORTEERING. weer over eens dat dit niet mogelijk was. Maar een vaste lijn heeft men in deze nog niet aangenomen. D. Lankhuijzen. Als wij een derde betalen van Dongen en Oosterhout, betalen we in verhouding nog te veel. Van Dongen-Torman. Hoe hoog is het bedrag in de exploitatie. Voorzitter. Ja, die cijfers zijn telken male veranderd. De subsidie wordt be doeld voor een keer, niet voor ieder jaar. Schoenmakers. In het Dorp heeft men maar twee postbestellingen per dag meer. Dat is ook wel een stiefmoederlijke bedeeling. Ik woon 10 minuten van het hulpkantoor af en ontvang de eerste post pas om een uur of 11 en de tweede bestelling om een uur of zes, half zeven. D. Lankhuijzen. Ik pas de eerste om V uur en de tweede om een uur of half acht. Schoenmakers. Zou niet eens op ver betering kunnen worden aangedrongen. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn daartoe wel bereid. Ook op het Veer mocht de eerste bestelling wel wat vroeger plaats hebben. Het zal echter goed zijn indien het publiek zich ook nog met een dus danig verzoek richt tot de directie van de posterijen. Aldus wordt besloten. Schoenmakers. De ziekenbarak voldoet niet meer aan de minst gestelde eischen. Wanneer deze weer in orde wordt ge bracht zou dat f6000 kosten. De com missie meent dat daartoe thans moet worden overgegaan. Voorzitter. Reeds eerder had dit moeten worden gedaan, maar het is telkens om de duurte uitgesteld. Burg. en Weth. zijn het met de commissie eens om nu in het voorjaar de barak geheel te vernieuwen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schoenmakers. De Hoofd. Omslag die geheven moet worden is door Burg. en Weth. gesteld op f 3000. De commissie stelt voor dit met f 1600 te verminderen. Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen zich hiermede geheel vereenigen. De raad kan zich ook met dit voor stel vereenigen zoodat daartoe wordt besloten, Voorzitter. Ik dank de Commissie voor haar serieus onderzoek. 8. Benoeming van een lid in het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer A. Zijlmans. Op de voordracht zijn geplaatst als le candidaat A. Zijlmans en als 2e A. J. Dorreboom. De heer A. Zijlmans wordt herkozen. 9. Ontwerp-verordening tot wijziging der verkeersverordening. Voorzitter, Burg. en Weth. stellen voor de verordening met enn art. 180 aan te vallen. Dit art. bevat de bepaling dat het verboden is ankers van vaar tuigen anders te leggen dan aan die voorwerpen welke daarvoor zijn aange bracht. Het komt nu herhaaldelijk voor dat zoo maar in den weg wordt vastgehaakt met het gevolg dat de steenen losraken en is er een los dan heeft men aan stonds een heel gat in den weg. Wordt aldus besloten. Voorzitter. Dan is het ook wensche- lijk te bepalen dat woonwagens niet anders mogen staan dan een eind voorbij de Ned. Herv. Gemeente. D. Lankhuijzen. Is er geen andere plaats. De paarden van de boeren zijn dikwijls van die wagens bang. Voorzitter. Er is geen enkel ander terrein. De gemeente heeft nergens iets anders liggen. 10. Ontwerp-besluit, om ais beschik king op de aanvrage van het bestuur der R. K. Jongensschool te Raamsdonk (dorp), tot oprichting van een school gebouw, het belfaaode schoolgebouw B no' 54, voor adressanten beschikbaar te stellen. Voorzitter. Dit alles is in een vorige vergadering besproken en Burg. en W. hebben intusschen een onderhoud gehad met het schoolbestuur en dit neemt thans genoegen met die school. Van Dongen-Torman. Kunnen wij later misschien niet voor het feit komen te staan dat het bestuur zegtnu willen we toch een nieuwe school hebben op een andere plaats. Voorzitter. Neen, alles is In overleg met het bestuur gedaan. Wordt goedgevonden. Seters. Ik zou er den raad opmerkzaam op willen maken dat de werkeloosheid in de naaste toekomst, zooals het zich laat aanzien, zeer groot zal wórden- Aangezien wij hier al groote werkeloos heid hebben gehad, staan we voor het feit dat vele werklieden z.g. zijn uitge trokken. Daarbij komt ook nog, dat er vele ongeorganiseerden zijn die werke loos zullen worden. Zou het nu niet wenschelijk zijn dat Burg. en Weth. 'tzij met de Commissie van uitbreiding er bij, onderling eens beraadslagen of in de toekomst de na derende werkeloosheid niet is te bestrij den. Ik voor mij zie de toekomst zeer duister in en zou daarom van te voren maatregelen willen nemen om voor geen verrassingen te komen staan. Iets zal er gedaan moeten worden en volstaan met de gewone werkloozenkas. waaraan we subsidie geven, zal niet kunnen. Burg. en Weth. en de Commissie van uitbreiding weten beter hoe het er met de plannen van de Dombosch bijstaat. Daar zouden wellicht terreinen in orde gemaakt kunnen worden. De werkzaam heden verminderen hier door 't kwijnen van een oude bestaande industrie, met den dag en vele werklieden zouden zich reeds naar elders hebben begeven, indien ze niet met het bezwaar hadden te kampen geen huis te kunnen krijgen. Nog eens, ik zie de toekomst erg don ker in en na de peeëntijd zullen er heel veel op straat komen te staan, die niet weten waarheen ze zullen gaan. Voorzitter. Ik ben het met U eens dat de toekomst niet schitterend zal zijn. Wat de Commissie van uitbreiding zal kunnen doen, zou ik zoo direct niet weten, want nu de malaise in alle tak ken der industrie op een, laat me maar zeggen schrikbarende manier heerscht, nu zal geen enkele industrieel lust ge voelen een fabriek op te richten. Zou men nu terrein gaan klaarmaken, dan zou dat ongebruikt blijven liggen, terwijl men er nu een goede huur voor ont vangt. Er mag over dit vraagstuk wel eens ernstig nagedacht worden, want de malaise heerscht niet alleen onder de arbeiders, maar die heerscht onder alle takken van bedrijven. Zoo goed als de middenstander met de malaise heeft te kampen, hebben dit ook de renteniers te doen. We beleven een allerberoerdst tijdperk. De heer van Alphen zegt de werke loosheid ook te zien aankomen en heeft daarom zijn gedachten al eens laten gaan hoe in dit euvel zooveel mogelijk kan worden voorzien. Hij zou daar de heele raad over willen laten beraad slagen in een vertrouwelijke bijeenkomst. Een openbare vergadering acht hij voor deze kwestie niet wenschelijk. Eenig idee, in welke richting eenige oplossing is te zoeken, heeft hij zich al gemaakt en dat idee wil hij hier iiever niet ont vouwen. Wel wil hij hier nogmaals ver klaren dat hij geen voorstander is om maar een weekgeld te geven, hoe klein ook, zonder dat er iets voor behoeft te worden gedaan. Schoenmakers. Zou het niet 't beste zijn dat Burg. en Weth. met de Com missie de zaak eens bestudeeren en dan later met een rapport bij den raad komen. Voorzitter. Ik acht het beter dat de heele raad hierover eens bijeenkomt en ieder z'n idee eens uit. Dan kan gezien worden in welke richting moet worden gewerkt' Van Alphen. Niet dat ik me schroom om te spreken, maar ik acht het in het belang van de zaak eerst eens in een vertrouwelijke bijeenkomst te behande len. Het moet de gemeente zoo min mogelijk geld kosten. Voorzitter. Daar zullen we het allemaal wel over eens zijn. Broeders. Ik kan me er wel mede vereenigen dat we eens bijeenkomen want iets moet er worden gedaan, maar wat. Wordt besloten binnenkort bijeen te komen om over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Gaarne kreeg ik nog even een plaatsje in Uw gastvrij blad. Bij voor baat hiervoor mijn hartelijken dank. De Secretaris van Hedikhuizen ver klaart in Uw courant van 19 Oct. j.l., dat hij gaarne aanneemt, dat ik geen pen ot potlood zou gebruikt hebben aan het bekende stuk van een lid van de H. Burgerwacht. Hij voegt echter hier aan toe„Maar toch wil dit voor mij nog niet zeggen, dat hij van dat ge schrijf niets zou afweten". Men zegt wel eens: „Voorzichtig, kleine kindertjes (omstanders) hebben ook oortjes." Mijnheer C., de kleine kindertjes, die dit ditmaal geluisterd hebben, hebben verkeerd gehoord. Men moet met der gelijke, kleine luisteraars voorzichtig zijnzij hooren gewoonlijk de dingen slecht en brengen ze vaak nog slechter over. Werkelijk ik raakte met het stuk eerst bekend, toen ik het zelf in dit blad las. De Heer C. vindt het vreemd, dat ik alléén en niet de werkelijke schrijver aanleiding vond, op zijn betoog in te gaan. De logica is m.i. hier volkomen zoek. De Heer C. toch geeft zelf toe, dat hij veronderstelde, dat ik de schrijver was. Daaruit volgde, dat zijn betoog zich tegen mij richtte. Was 'tdan niet heel natuurlijk, dat ik daarop reageerde Hierover nu genoegde polimiek zou anders te lang worden. Ik wensch echter nog even enkele kantteekeningen te maken bij de verdere opmerkingen van den Heer C. Volkomen ben ik 't met hem eens, dat ieder zijn eigen meening heeft, over den besten weg der bezuiniging. Toch heeft het zijn nut, dat van alle zijden, op bezuiniging, de aandacht wordt ge vestigd, De Gemeentebesturen zullen er dan misschien van doordrongen worden en de gelden der Gemeenschap op de meest doelmatige wijze gaan besteden. En nu wat betreft de domheid der boeren. 't Doet me genoegen, dat de Heer C. zelf al erkent, dat deze lang zoo dom en onwetend niet meer zijn. Ik kan echter niet nalaten hier op te merken, dat ik het een schande vind, dat som mige Bestuurders van Hedikhuizen zoo weigig genegenheid en ontzag hebben voor het meerendeel der bevolking, dat zij in openbare vergaderingen, het grootste deel der ingezetenen, op der gelijke wijze durven beleedigen. Thans wordt getracht den schijn te wekken of de boeren alleen op administratief gebied onwetend zijn. Met dit voorbe houd was het echter in de raadsver gadering niet gezegd. Bovendien, Mijn heer C., ook op administratief gebied zijn de boeren zeer vooruitgegaan. In den langen distributietijd hebben zij heel wat geleerd en véél ervaringen opgedaan. De Heer C. vraagt me, of de toon op het Gemeentehuis en in de raads vergaderingen vroeger altijd wel zoo gemoedelijk is geweest? Zeker, ook vroeger zijn er wel eens harde woorden gevallen, maar beleedi- gingen aan het adres van bijna alle ingezetenen, zooals er hierboven éèn wordt aangehaald, werden er zoover ik me herinner, nooit gehoord. En nu het provisorisch gem. electrici teitsbedrijf, waarover door den Secretaris te zijner verdediging nog al wordt uitgeweid. In 't begin bestrijdt hij mijn bewering, dat het een wondeplek in de gemeente- financiën is. Eenige regels verder echter komt de opmerking, dat de Heer C. zich ongerust maakt over de aflossing van de f 4000 en de betaling der rente, nadat het contract is afgeloopen. Waar om die ongerustheid, als alles voor de gemeentefinanciën zoo veilig is De Secretaris noemt de verbinding van 6 jaar, inplaats van vijf een abuis en zegt, dat wij allen, ook hij, aartsdom hebben gehandeld, door iets te onder teekenen, zonder dat we wisten, wat er in 't contract stond. Dat de inge zetenen, vertrouwende op het gemeente bestuur. niet nauwkeurig gelet hebben op wat ze onderteekenden, is nog ver klaarbaar. Minder verklaarbaar is 't, dat het gemeentebestuur niet juist zou geweten hebben, wat een contract be vatte, waarbij de Gemeente en de geheele burgerij zulk een belangrijke verbintenis aangingen 1 De Secretaris erkent hier zelf zijn vergissing. Er zijn weinig menschen, die den zedelijken moed hebben, hun dwalingen openlijk te erkennen. De Heer C. heeft dien moed De heer C. zegt, dat hij nog zeer weinig bemerkt heeft van de verbitte ring, die deze zaak onder de Gemeente naren zou hebben gewekt, d.w.z. in den vorm, zooaL dat behoort van een adres aan den gemeenteraad, 't Schijnt dat de Heer C. van meening is, dat een ver bittering zich alleen uit, door een officieel adres aan den Raad. Neen, zoo zijn de zaken nu juist niet. De Gemeentenaren weten best, dat aan *t feit eenmaal niets te veranderen is en dat dus een adres niet baten zou. Had de Heer C. echter aandachtig ge luisterd naar de stem des volks, dan zou hij van de verbittering wel terdege gemerkt hebben. Ter verduidelijking wil ik even op merken, dat ik met de stem des Volks niet bedoel, de door den Heer C. aan gehaalde herbergpraatjes. Met genoegen las ik, dat de Heer C. erkent, dat de scholen en nog andere gemeentegebouwen dringend herstel eischen. Ik hoop, dat deze spoedig zullen worden aangebracht err-tfat tret gemeentebestuur geleerd zal hebben, dat het voordeeliger is de gemeente gebouwen geregeld te onderhouden, inplaats van, dón pas herstellingen aan te brengen, nadat de zaken in een verren staat van verwaarloozing zijn. De Heer C. hoopt, dat door deze artikelen het aantal abonné's op Uw blad zal toenemen. Mijnheer de Redac teur, ik hoop hetzelfde. Tevens hoop ik, dat door deze onweersbuien de politieke hemel van Hedikhuizen weer wat zal zijn opge klaard. Mijn besten dank voor Uw wel willendheid. H. PRINSEN Sr. Haarsteeg, 23 October 1921. Met genoegen geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon COR. Raamsdonksveer, 22 Oct. 1921. 20731 M. A. ZWETS-Lips. GETROUWD 3an pulles en Kelly Kens, die mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 20732 Waalwijk, 26 Oct. 1921. ARTS, MOND- en TANDARTS, zulle® bQ den Heer v. Erp, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Knnst- tanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tand- ziekten. 20566

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6