OE EDI VU HtT ZUIDEN Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE Firma G. VERKADE, BÜIXËSLAKD, Voor St. Micolaas» RECLAME. Voor St. Micolaas. BÏNNËflLAMDr Provineiaai Nieuw» Voor St. Nicolaas, Eau de Cologne Boldoot. Eau de Cologne ValdelU No. 92 Woensdag 30 Nov.'21. 44e jaa Naar aanleiding van gerachten over oovriendelijke uitlatingen van Bri- and te Washington jegens Italië heelt eejj honderdtal studenten te Turijn het Fransch consulaat bestormd en er meu bels en ruiten vernield. Het Incident heeft in Frankrijk ontstemming gewekt. De Icallaansche gezant te Parijs bood Bonnevsy verontschuldigingen aan. Iq de Italiaansche kamer laakte Delia Tor- retta dit totaal ongemotiveerd anti Fransch optreden. In Napels ook een heftige demonstra tie tegen ^Frankrijk. Frankrijk heeft aan Washington gevraagd, een onderzoek in te stellen naar de bron van de berichten welke tot het Italiaansch-Fransche incident aanleiding hebben gegeveo. De Duitsch-Poolsche onderhande lingen, te Genè/e begonnen, zullen in Opper-Silezië worden voortgezet. Er zijn II commissies ingesteld, om de verschillende kwesties te regelen. Frankrijk blijft zich verzetten tegen een toelating van Duitschlacd ter Was- hlngton-conferentie. De Engelsche ex- perten zijn tevreden over den loop der beraadslagingen te Washington eu ver wachten een opneming van de onder zeeërs-kwestie 1c de overeenkomst, die uit de conferentie zal voortvloeien. In Engeland heeft een dikke, ge vaarlijke mist geheel het verkeer ont redderd. Btj Birmingham zijn twee trei nen op elkaar geloopen. Twee dooden. Jo den Spaanschen senaat heeft generaal Primo de Rivera voorgesteld alstand te doen van de Spaansche be zitting In Marokko. Gisterenavond is een sneltrein naar Autweipen ingereden op een passagierstrein die aan hei station Dnffsl stilstond. Er zonden 10-gewonden en 4 dooden zijp Rathenae, de minister van wederop bouw, en Simons, de vroegere minister van buitenlandsche zaken te BerlyV, «(ju te Londen aangekomen. De Daily Mail zegt Na het laatste bezoek te Berlijn heeft Sir John Btadbu-y, de Britsebe vertegenwoordiger van de com missie van herstel, eea memorie opgesteld, die het kabinet binnenkort^behandelen zal. Men verwacht dientengevolge, dat de re geering misschien sal opkomen voor een aarièuoe van twee of drie jaar van de betalingen van Duitschs schalden asn de geallieerden. Eike concessie van geallieerde zjjde zal echter afhankelijk gemaakt wor den van de voorwaarde, dat de Dnitsehe regeering ophoudt met den dwazen aanmask van papieren geld. Duitschlaod zon voort moeten gaan zekere vergoeding injnatura te betalen en de andere betalingen «ouden niet kwijtgescholden, maar enkel uitgesteld worden, In Brussel en de^voorsteden reden gisteren ongeveer 100 tramwagens, welke alle bestaard werden door vry williger». Daar er aieer dan 100 tramljjoen in Brnssel zjjn is de dienst natuurlijk nog zeer beperkt. 230 Personen zjjn iet dood en 89 anderen tot dwangarbeid veroordeeld door de seroiutionnaire rechtbank der Sowjets in Rasland naar aanleiding vsn de spoorweg- diefstallen in Noord-Kankisië. Alle veroor deelden ijjn ambtenaren en beambten bjj de spoorwegen. Da verkiezingen voor de Provinciale Staten in België hebben ook voor de katho lieköD, groot succes gebracht. Het overzicht van het Duitsche departement van financiën voor de tweede helft van November is buiten gewoon ongunstig. De vlottende schuld is vermeerderd met niet minder dan 4.090 200 000 mark. zoodat zij op 20 November 221.152 280.000 mark be droeg. De inkomsten uit invoerrechten, belastingen,enz. bedroegen 1.146 493.000 mark, de uitgaven 5.247.411.000 mark. De rijksbedrijver, vereischten aan toe slagen 743 948.000 matk. De post leverde een batig saldo op van 418.715 000 mark, terwijl de spoord*sgeo een tekort op leverden van 1,162.663.000 mark. ken, dat binnen zekere grenzen en on der controie der overheid, overeenkom stig door werkgevers en werknemers in gemeen overleg getroffen regelingen kan worden afgeweken van de 45-urlge arbeidsweek. Door de vroeg-lngevallen vorst is de scheepvaart op tal van binnenwateren en ook op de Zuiderzee gestremd. Het ijsvermaak daarentegen is in vol en gang. We vernemen uit Rome, dat Mgr. Vicentini, apostolisch internuntius te 's Gravenhage door Z. H. den Paus zal benoemd worden tot apostolisch gede legeerde te Constantlnopel. Naar wij vernemen heeft een milde gever te Helmond de aaezienlijke som van tienduizend gulden geschonken voor de R. K. Universiteit. Hsgz. Verschenen is het rapport van de bezulniglngscomraissle. De commissie Rink acht de werkwijze op de verschil lende departementen veel te omslachtig en stelt wijzigingen voor, die tot ver mindering van personeel kunnen leiden De tijd voor intrekking van de Huurcommisslewet acht de minister nog niet gekomen, al zou ook bijwenscbeo, dat zij reeds mogeiijk ware. Afschaffing van den premiebouw kan door den minister niet worden over wogen. De bouw is onmisbaar om uit den woningnood te komen, Tot op 25 Nov. 1921 werd aan bouw premie toegezegd ruim 55 mlllloen gul den en werd ruim 10 millioen gulden daarvan uitbetaald. Op de suppletoire begrooting 1921 is ee» credlet-verhoo- glng aangevraagd van 30 mlllloen gulden, waardoor de post van dat jaar op f39.000.000 komt te staan. Het bedrag dat tot einde 1921 zal worden uitbetaald kao.thans worden geraamd op 16 millioen gulden. Het verschil ad f23.000 000 wordt naar den dienst van 1922 over gebracht. Het desbetreffend artikel wordt mitsdien geraamd op f 32 000.000. Aangezien de R. K. Werkgevers In 't Metaalbedrijf ook alct met de bonden tot overeenstemming zijn kunnen komen, zal ook bij de R. K. Patroons a.s. Zaterdag en Zaterdag over acht dagen de loonsverlaging worden Inge voerd. Het betreft hier pl.m.7500 wcikliede Uit de pas verschenen Memorie van Antwoord op het Vooilooplg Ver slag blijkt, dat de gcheele Regeering staat achter het nieuwe ontwerp tot regeling van den Dienstplicht, waarin geen pilo'cipleeie wijzigingen worden aangebracht, De Regeering zou zich niet verant woord achten, Indien zij met de vermin dering der bewapening verder ging dan wordt voorgesteld. Ia zake vereenvou diging en bezuiniging is do Regeering gegaaa tot de uiterste grens, die «ij voor het tegenwoordige bereikbaar en toe laatbaar acht. Een wetsontwerp tot vaststelling van het bewapeningsfonds Is in bewerking. Gehandhaafd zullen waarschijnlijk blij ven zij 't niet alle op de tegenwoor dige sterkte de gatniioenen Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Delft, Deventer, Doidrecht, Ede, Gorlr.chem, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Hel|jer, 's-Hertogenbo3cb, ForJl Hoek van Holland, Kampen,Leiden,Maastricht, Miiligen, Naarden, Nijmegen, Legerplaats bij Oldebroek, Soesterberg, Tilburg, Utrecht, Venlo, Viissingen, FortIJmulden en Zwolle. Opgeheven zullen waarschijnlijk wor den Beverwijk, Brieile, Doesburg, Geer- truidenberg, Gouda, Hellevoetsluls, Hoorn Laren, Leeuwarden, Middelburg, Muiden, Nleuwersluis, Roermond, Schoonhoven, Willemstad en Zutphen, terwijl voorts de belegging van fort St. Aagtendijk, fort Velsen, de forten van de positie van Spaarndam, foit Penningsveer en fort Pannerden een einde zal neme». De 4 kampementen zuilen waarschijn lijk komen nabij Zeist, Harderwijk of Milligen, Ede en Gilze-Rijen. Markt en Qrootestraat. - WAALWIJK. HEER EN OVERHEMDEN, ZIJDEN POCHETS, PELTERIJEN. ZÉÉR VOORDEELIGE PRIjZÉN. Markt en Qrootestraat. - WAALWIJK TheekSeedjes Antimacaesers. Talelloopere. Fantasiekleedjes» - Theewarmers Nachtzakken. Het Journal des Débats bericht dat in Frankrijk de opheffing der pas visa voor Nederland met 1 December in werking zal treden. De Minister van Arbeid overweegt het denkbeeld, om bet mogelijk te ma- Tegen verstopping. gebruike men Foster's Meagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeermid del. Pri.is 0.65 per flacon, alom verkrijg baar. 2 Waalwijk, 29 Nov. 1921. Naar wij vernemen zal door de G&scommissle voorgesteld worden den gasprijs met Januari tc verlagen tot 15 cent per M3. Zooals wij hebben medegedeeld heeft de afd. Waalwijk van 't Roode Kruis 1.1. Zaterdag eene collecte georga niseerd voor hulp aan 't Russische kind, die welwillend door de padvinders werd verricht. De collecte bracht op de somma van f 171 37s f 57.50 en 5 fr. van het bal Hannibal. De lezing met lichtbeelden over Weenec, gehouden 1.1. Vrjjdag, door den wcleerw. heer F.^Hendilk» en waarvan de opbrengst strekte ui bate van het Priestercomité tot hulp aan Oostenrijk- sche en Hongaarsche priesters, was niet zoo druk bezocht als me», vooral met het oog op het doel, had mogen ver wachten. De lering voldeed evenals den vorlgen avond zeer goed, alleen In de zaal was het fiks koud- De opbrengst voor dit doel is geweest f160. Naar wij hoorden zal er hedenavond door pater Zetj (S. J.) in hef Bonds- gebouw eeae lezing .worden gehouden over het Retraiteweik. Hoewel men 't niet der moeite waard acht ons daa'vao kennis te geven, willen wij er toch in t belang der zaak hier op wijzen. Wij hebben in ons votlg numme- dea officieelec caodidateclijst der R, K. Klesveteeniging afd. Besoijen vermeld. Wij lezen thans hieromtrent In de Msbd. Ia de vergadering van de R. K. Kies- vereenlging te Besrijen werd de wensche- lijkheid bepleit dat meer mannen van de praciijk, fabrikanten, in de Tweede Kamer zitting zullen hebben. Besloten werd daarom mede tot candi- daat te stelle», den heer B Timmermans, voorzitter van den Ned. Bond vaa R K. Schoenfabrikanten. Naar wij vernemen zollen de heer Jos. Groenen met zijne echigenoote mevrouw G'oenen-van der Zijp een Lie- d'Srenavond geven in Musis Sscrum, in Febiuari a.s. A.s. Zondagmorgen 12 uur zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak worden uitgevoerd het op het le Winter- concert met zooveel succes gegeven koor Eine nacht auf dem Meere- Deze uitvoering Is toegankelijk voor iedereen, dus vrij entrei. Wij verwachten dat Zondagmorgen Musis te klein za zijn om den taltaken muziekliefhebbers een behoorlijk plaatsje te geven. Telkens ervaart m*a de voort durende activiteit van den A. N. W. B. Thans worden de wegwijzers in onze gemeente en omgeving keurig ge schilderd en wordt wederom een nieuwe bijgeplaatst aan 't begin der Besoijensche Steeg in de gemeente Besoijen. De wegwijzers zijn voor den toeiist van onberekenbaar nut, niets meer dan billijk dat de toeristen dan ook allen lid worden van den A. N. W. B. Omtrent de tentoonstelling van »Het Zuiden» te Tilburg, tot slot nog het volgende uit de Msbd. De schildeikuDSt is het best vertegen woordigd, waarbij de portrettist en bloem schilder Jan van Delft (Tilburg) als de meester kan wo< den aangemerkt. Hetgeen hij hier heeft hangen, bevestigt opnieuw zijn goede faam. Wat ligt er toch een weergalooze warmte en gloed in zijn werk. Hij is »faclle prluceps» al zou men op deze tentoonstelling zoo dea indruk krijgen, dat de oude schilderschool heef) afgedaan. Een afzonderlijke afdeellng is Ingedcht voor de aspirant werkende leden. Hier exposeeren de Tilburgers Jan Donders met schilderijen en bouwkundige teeke- ningen, Hecrië'te Pessers met schilde rijen, waaronder een paar zeer te prijzen stukjes, Theo Swagem&kcrs met schilde rijen, de Waalwijkers Tonni van Es, L. P. Vers'eeg en Louisa Rubbens, schilderijen, teekeniagec ea batikwerk en Marie van Gilse Baarle-Nassau met schilderijen. Al is er in deze afdeellng wel Iets, waarvoor men de schouders ophaalt, toch hangt er ook veel belovend wérk, vooral van Louisa Rubbens, zoo dat het niet te veel is gezegd, wanneer wij ook dit deel der tentoonstelling een succes noemen. De gisteravond in „De Twee Kolommen" gehouden biljart séance door Mej. L. Schier en den heer Paul Maassen werd druk bezocht. De door deze pro fessoren gegeven partijen, serie- en kunststooten waren dan ook buiten gewoon sterk en hadden groot succes. De séance verschafte den velen biljart- 'liefhebbers eenige aangename en leer zame uurtjes. Ook in onze gemeente wordt al druk van de ijssport geprofiteerd, maar oudergewoonte moet men er een aardige wandeling voor maken. Men heeft een uitstekende baan op de öalgenwiel, Oestwiel en op het oude Maasje, terwijl de jeugd zich op de spoorsioot vermaakt. De 1.1. Maandag te Tilburg ge houden spoedeischende algemeene ver gadering van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten was druk bezocht. Deze meer huishoudelijke vergadering was voornamelijk belegd om den leden gelegenheid te geven zich uit te spreken wat in de tegenwoordige omstandig heden voor den Bond, de industrie in 't algemeen en de bedrijven der leden zelf wenscheüjk er. noodzakelijk werd geacht. Van deze gelegenheid werd een ruim gebruik gemaakt en de grieven» en be zwaren der leden bleken in hoofdzaak ie bestaan tegen het nieuw te sluiterr collectief arbeidscontract, waarover thans de eindbeslissing zal genomen worden op de algemeene vergadering van 19 Dec. a.s. Ook werden ernstige bezwaren geuit tegen het kindertoeslagfonds in den huidigen vorm en besloten om 1 Januari als proef hiervoor eene andere regeling in te voeren. De vergadering had overi gens een geanimeerd, doch aangenaam verloop Onze gasfabriek ontving een be drag van f 7500 -terug van het Centraal verrekenkantoor voor Brandstoffen te 's-Hage. W.S.C heeft ook j.l. Zondag tegen L S.V. uit Leerdam verloren, doch laat ons direct hierop mededeelen, dat deze nederiaag niet te wijten was aan laksch spel, zooals tegen Waalwijk, noch omdat zij zooveel zwakker was dan L.S.V dóch grootendeels omdat dien dag alle geluk tegen haar was. W.S.C" begon direct hard van stapel te loopen en L.S V. wordt teruggedron gen. Binnen vijf minuten wordt door den linksbuiten den stand op 1—0 ge bracht W.S.C. blijft gedurende de 1ste speelhelft iets in de meerderheid, hetgeen zij niet in doelpunten kan uitdrukken. Integendeel wist L S.V. even voor de rust nog gelijk te maken. In de tweede helft, behoudens het 2de kwartier waarin L.S.V. domineerde, een gelijk opgaande strijd. Beide partijen spannen zich geducht in om de leiding te nemen Als een ieder denkt dat erin den stand géén verandering zai komen, wordt enkele minuten voor het einde L.S.V. den wedstrijd als het ware aan -- cadeau gegevendoor de hardheid van het terrein springt den bal tegen de hand van den linksachterspeler. Uit de daarvoor toegekende strafschop wordt door L.S V. gedoelpunt. W.S.C. zet er nog alles op om gelijk te maken. Zelfs wist L.S.V. nog op een zeer fortuinlijke wijze een derde punt te maken. Niettemin een wedstrijd, van begin tot het einde in een zeer vlug tempo gespeeld en rijk aan spannende momen ten. De voorhoede van L.S.V. vormde een zeer mooi geheel met gevaarlijke schutters Van Draanen werd door haar dikwijls op proef gesteld, doch heeft zich weder op schitterende wijze van zijn taak gekweten. Zoodsg hseft Quick tegen B. V. V met 10 vetloren, slhoewel Qaick een harer beste wed«tr\jden heef» gespeeld. B, V. V. speelde met drie *pele*a uit het eerste XI-Ul "ën wss de eartta tien mioetan san dm wedstrijd sterk in de meer derheid. Eindelijk kw»m Qaick lo* en teen gin gen beide partijen goed tigeo elkaar op, ronder dat et echter voor rast gedoelpunt werd. Ns rust weder een gelijk opgaand i^el met de B. V. V. aanraden iets gevaarlijker. Eenmaal miste Qaick sen mooie kans doo voor open doel staande hoog over td'Behieten Vier minuten voor einde verkreeg B. V. V, gtheel onverwachts de leiding door een al» voorzet bedoelden bal, welke batten hereik van Meeth in het doel belandde Qaick heeft tegen deze wsdstrjjd proS«s* aangeteekeed wegens 't hij B. V. V. mede spélen van drie eerste XLial speler». Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Dinsdagmorgen geraakte het paarc en de wagen van A. J. den T. te Be soijen bij het nemen van een draai in de haven alhier. Het paard zakte door het ijs doch kon spoedig worden bevrijd. Ook de wagen werd met vereende krachten op het droge gebracht. Gelukkig waren er geen stukken. Vrtldag werden door de gemeente politie twee miodeijarige jongens aan gehouden die met een bedelbrief langs de halzen liepe». Zij blekers utt hel ouderlijk huls weggeloopea en rijn naar huane woonplaatsen Nijmegen en Heerlen overgebracht. Zondag had te 's Hertogenbosch de eerste R. K. politieke landdag plaats vpor den Rijkskieskring den Bosch. - Maandag werd te, 's Hertogesbosch een buitengewone vergadering gehouden van den Nedertaudschea Boerenbond. Ia een der Amerlkaansche vak bladen komt het volgende bericht voor, hetwelk teekeeend is voor de arbeids prestaties van sommige werklieden. Een McKay-we»ker kan 1000 paar schoenen per dag dooraaaiener zijn echter kleinere? febiekan die slechts eene productie hebben van 500 paar per dag. Nu gebeurt het vaak dat eea werkman vóór den middag op eene fabriek 500 paar schoenen afwerkt, tei wijl hij na den middag op eene andere fabriek de dag productie, eveneens 500 paar klaar maakt. Ditzelfde komt ook voor bij andere onderdeden vao do schoenfabdcage BAARDWIJK, De weleerw. heer Nuijens, kapelaan alhier, hoopt 5 Dec. a.s. de» dag te herdenken waarop hij vóór l2'/a jaar tot priester werd gewijd. Zondag j.l. speelde de RK. V. V. Juliana eea competitiewedstrijd tegen D.F.C. te Dmnen. Dezen goed gespeel den wedstrijd wisten de onzen met 4—-0 te winnen. Scheidsrechter Bians uit den Bosch leidde uitstekend. Wanneer het ontwesp-wet tot regeling van den dienstplicht tijdig tot wet wordt verheven, zulleo ia deze ge- méente vaa de lichting 1922 niet 6 doch slrch-s 5 lotelingen worden ingelijfd. NIEUWKUIK. Op 5 Dec. a.s. hoopt de weleerw. heer Spolders kapelaan dezer parochie zijn 127,-jarig priester feest te herdenken Het zal zijn eerw. dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Onze V.V. De Vroolijke trappers speelde Zondag 11. een vriendschappe- lijken '-wedstrijd tegen E.V.V. Engelen, welke, met gelijk spel eindigde. In de laatst gehouden gemeente raadsvergadering werd de heffing Hoofd. Omslag progressief gesteld. VHERTOGENBOSCH. In de gister avond gehóuden raadsvergadering ziju verschillende verordeniogen vastgesteld of gewijzigd. Zoo wordt o m. Ingevoerd een heffe» van recht voor het bouw- en woningtoezicht. Voor het uitbreidings plan Zuid werden 3 perceelcn aaage- koch tegen f2800 per H.A. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een over eenkomst met de N.V. Aannemingsmaat schappij den Bosch voor het maken van een havenmond met twee havens, eea andtong met kademuren eo ophoogtogs- werkingen op het industrieterrein. Be sloten werd de betrekking van dlreaeur der Gasfabriek op te heften, aan den heer P. Bolsius op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen en hem te benoemen tot adviseur der gaszakets. De gascókes zal voortaan niet meer door de gasfabriek maar door de han delaren worden gedistribueerd, wat eea bezuiniging geeft va» f 10.000. De prij zen der cokes zullen door de gemeente blijven vastgesteld worde». Er zullen worden aangeschaft auto-faecallëawa- gens, slangenwagens, auto-veegmachiue, vuilniswagens en auto-sproeiwagen waar voor een crediet van f 60.000 werd toe gestaan, terwijl ook een crcdtet van f6000 werd verleend voor de aanschaf- fing van een auto-brandspuit, terwijl do motorspuit zal worden verkocht. Ia het amortlsaHefonds van het Groot-Zlekea- huis zal f28000 worden gestort. De overeenkomst met de Godshuizen voor de verpleging van krankzinnigen wordt voor drie jaar verlengd. De 15 middei - standswoniogen op hel Emmapleln (flut- woningen) zullen ia eigen beheer worden gebouwd. Ten bate van den dienst 1921 zal ovsr de Vest groot ruim 1 ton vsn het batig saldo over 1923 worden be schikt, De Vooizitter deelde mede dat B. en W. besloten hadden triet meer te antwoorden aan raadsledet, dïe zich niet behoorlijk weten te gedragen. Op verschillende vragen van den heer van LUh bleef de Vooizitter reeds het ant woord schuldig. Omtrent het nieuwe ge bouw der P.N.E.M. werd medegedeeld dat het niet is goedgekeurd en geheel en al gebouwd is met miskenning van alle bestaande verordeningen welke houding echter door de hoogere ovet- heid Is gedesavoueerd, EINDHOVEN. De heer dr. G. Philips technisch directeur der Philips gloei lampenfabrieken te Eindhoven, die reeds dezen zomer den wensch had te kennen gegeven, zijn functie te Eindhoven aan het einde des jaars neer te leggen, gaat deze plaats met 1 Januarie e.k. voorgoed verlaten. Hij gaat zich waarschijnlijk voorgoed in het buitenland vestigen. BESOIJEN. Voor de landstormjaar- klasse 1922 zullen alhier op 1 Decem ber worden ingeschreven7 personen. BESOIJEN. Het 2e elftal vae R.W B. hoewel onvolledig speelde tegen T.O.V. een goeden wedstrijd, alleen moet erop gewezen worden dat wat beter geplaatst moet worden, R.W.B. 2 won welver diend met 2—0 tn was twee derde in de meerderheid, R.W.B. 3 heeft het In Kaatsheuvel regen de Langsuaters met 3—1 moeten afleggen. Hier moet de scheidsrechter al heel zoisdeiilage beslissingen genomen hebben, waardoor bij de protestcommis sie over twee doelpunten geprotesteerd is. Bij K. B. vaa 15 October 1921, no. 57 Is aan P. J. Kuijsten, dienstplich tige van de lichting 1919 dezer gemeente voor 1 jaar vrijstelling van den dienst bij de militie verleend op grond vaa art. 21, 1 Hd suB 7 jancto art. 34 der Militiewet. Vanwege de vorst is de pont aan het Drongelsche Veer buiten werkivg gesteld. De overtocht geschied thans per roeiboot. LOON-OP-ZAND. Gisternacht is in gebroken bij de alleenwonende oude weduwe Z. alhier en ruim f 300 gestolen. De politie doet onderzoek.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5