Firma G. VERKADE. Firma G. VERKADE, Adverteert in dit Blad. weede Blad. Gemeenteraad. Voor St. Mcolaas, Voor St. JNicolaas, NUMMER 93 ZATERDAG 3 D£C. 1931. 44e jaargang. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad deeer gemeente op Dinsdag 29 Novem ber 1921, des namiddags ten 6'/i uu'. Voorzitter Edelachtbare Heer Vaa Halten. Afwezig de heer Van Son. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Goedkeuring door Gcd. Staten van de gemeenterekeniog. Dankbetuiging van het bestuur der Geitenfokvereeniging voor de verleende subsidie. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van de Gezondheidscom missie, waarin wordt voorgesteld om van hen, die een woning met rijkssteuc bouwen, een vergoeding te eitcheu voor het toezicht dat door een deskundige vanwege de gezondheidscommissie wordt uitgeoefend. Zij adviseeren deze ver goeding te bepalen op f 15 - per woning. Voorzitter. De bedoeling is, deze vergoeding van de rijkspremie der be trokken personen in te houden. Van Halder. Ik vind de beele zaak ovet bodig. Waarom moet nu, a!s er met rijkssubsidie gebouwd wordt, meer ver goeding gevraagd worden. Voorzitter. De salarissen van de des kundigen zijn werkelijk wel wat iaag. Maar het ligt volgens mij toch meer op den weg der Gezondheidscom missie om hnn eventueel sata'l* ve»hooging te geven als het te weinig blijkt, dan kunnen de kosten daarvan door alle gemeenten gezamenlijk gedragen worden, zooals na. Maar op de voorgestelde manier zou do verhooglng -ten laste van een paar menschen komen. Bergmans. Ik ben het ook met den Voorzitter eens, dat do gezondheids commissie beter het salaris vethoogen kan als het te laag is. Het is ai?t ge zond als deze verhooging op enkelen zou drukken. Ik zou voorts zeer voo-zlchtlg ziin met bet toestaan van verhooglngeo. W? zijn op een keerpunt gekoua-n est toch minstens wel op een stilstand in he s'ijgen der loonen. v. d. Wiel. M»t dit Uai-tn b -a 'fe het ook vofkotn- eens» M n hoort ai- gemeen dat men niet meer tot vethoogen overgaat. Voorzitter. Laten we dan antwoorden, dat we de tijdsomstandigheden van dien aard achten dat we bezwaar hebben thans verhooglng toe te kennen. Aldus wordt besloten. Van de F.N E.M, is een schrijven in gekomen, waarin ztj mededeelt dat de kosten voor herkeuring van een elec- trische installatie voor rekening komen van de menschen die de installatie lieten aanleggee. Wanneer er dus een keuring heeft plaats gehad en de Installatie wordt niet de eerste maal goedgekeurd, dan heeft later een herkeuring plaats. De kosten daarvan zijn 15.— en komen nu volgens de P.N EM.'voor rekening van de betrokkenen die het hebben doen aanleggen. Voorzitter, Het komt ons voor, dat het eigenlijk niet billijk Is om het die genen te laten betalen die een installatie hebben laten aanleggen, daar de schuld toch niet aan hen, maar geheel aan den uitvoerder ligt. Het bezwaar zou geheel voorkonen kannen wodev, als de menschen maar zoo wijs waren om bij de aanbesteding te zeggen dat de aac- nemingssom eerst betaald wordt, nadat de installatie is goedgekeurd. De Secretaris ligt nog toe, dat door hem aaa de heeran van de P. N. E M. gevraagd Is of het niet beter was deze kosten op de Installateurs te vetkalen, daar die toch eigenlijk de schuld ervan zijn, maar volgens hen is dat niet moglijk, daar het in strijd met de verordening zou sfln. Wel kan de raad beslissen dat deze kosten ten laste van het Gemeen lijk Electr. Bedrijf komen, waardoor dos alle aangeslotenen gezamenlijk deze kos ten dragen, maar se kunnen niet op de Installateurs verhaald worden ingevolge de verordening. De raad is algemeen van gevoelen dat ook de P.N.E.M. een fout heeft begaan door de verordening zoodanig vast te stellen dat de installateur* later nooit meer voor door hunne schuld veroo>- raakte schade kunnen worden aange- spioken. Men acht het ook onbillijk om die kosten ten laste van het G. E. B. te brengen. Besloten wordt B. en W. op te dragen zooveel mogelrik bekendheid te geven aan deze bepaling omtrent de kosten van herkeuring, om de menschen te adviseeren, bij de aanbesteding hunner installatie te bepalen dat deze niet wordt betaald voor zij Is goedgekeurd. Vaststelling begrootlng 1922. De begrooting wordt zonder nadere besp'ekieir vooiloopig vastgesteld op f 122129.20. De Voorzitter deelt verder mede, dat de >aad inderti'd heeft goedgevonden, dt>t Koenraad het land dat bij van de gemeeate gepacht had, aan een ander mocht overdragen. Nu zijn er voor dat land ook andeie lief sebbers bij hem geweest die gevraagd hadden het te kunnen overnemen. Htj heeft hen toen geantwoord dat se zich hierover met een verzoek tot den raad moesteD wenden. Hij heeft er op aangedrongen dit spoedig te doen en wel op zegel. Nog verschillende andere wenken heeft de Voo'zliter hen gegeven en desniet tegenstaande is er nog geen verzoek van hen ineekomen. Hij heeft er dien morgen Mimpen op uit gestuurd om te gaan zien of men werkelijk het land reeds bewerkt had, maar deze ei hier van niet veel te hebban kunnen zien. j De vraag is nu, wat wil de raad doen, het land nu publiek verpachten of het nog een jaar aan Koenraad laten met verguoning het over te geven. Bergmans. Omdat ze toch beweren er op gewerkt te hebben, zou ik willen voorstellen B. en W. te macb'lgen oon het land nog voor etn jaar via Koenraad over te gevan. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Eau de Cologne Bo Idool Eau de Cologne Valdeli» Muskens. Ik ben er voor het publiek te verpachten en het dan in 2 perceeler te brengen. EUhout. Voor 1 jaar zou ik het nog willen overgeven. Van Speijk. Ik ben voor verpachtia». Uit dc omvraag blijkt, dat zich 3 leden voor en 3 tegen overgeven ver klaarden, zcodat de stemmen staakte» en hierin ihans geen beslissing kor. worden genomen. Nog deelt, do Voorzitter mede da» van B-oekhovca hem heeft verzocht om het s.g. kermisterrein van de gemcent- e huren. Hij zal het voor «tja rekening Smaken. Ingeval de gcmee.its her echte noodig heeft niet alieea met kermis doch ook indien er door het jaar de een of andere vermakelijkheid zou komen, kan zij er altijd over beschikken, zonder ont eigening of schadevergoeding, Elshout Hoe groot is dat terrein. Voorzitter. U bedoelt toch het geheele terrein. Elshont. Neen, ik dacht dat er alleen maar sprake was van het siuk dat h>t vroeger altijd gehad heeft. Als bier her geheele terrein bedoeld wordt, zit er wel iets onbillijks in. Niet dat ik het van Broekhoven misgun, maar het diende dan eigenlijk publiek verpacht te worden, onder dezelfde voorwaarden. Van Halder. Wc hebben hem vroeger dat stuk eerst afgenomen en het nu weer publiek te gaan verpachten acht ik wel iets onbUl^ks. Er zuilen trouwens niet zoo veel liefhebbers voor zijo, het is een en al puin en steen. Het zou ook veei mooier zgn als het daar afgemaakt was. Voorzitter. Zouden we dan het voorste gedeelte publiek verhuren ca het achter ste wat van Broekhoven vroeger ook gehad heeft thans wederom onderhands aan hem verpachten. Elshout. Dat was ook mijn bedoeling. Dit voorstel wordt m t algemee e stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Bergmans nog of er niet een adres is ingekomen betreffende het berekenen van een blllgker tarief voor groot-»er- bmikera van electriciteit voor kracht- bedrijf. De Voorzitter bevestigt zulks, doch deelt mede dat aan de P. N. E. M. be treffende deze kwestie om advies is gevraagd. Bij die gelegenheid is er door den Secretaris op gewezen, dat in Wal wijk enkele grootverb'Uikers slechts 10 cent per K. W. U. betalen. De heetrn gaven toe dat er daar zelfs waren die Gevraagd adressen van hen, die op geleid willen worden voor Kommies, Politieagent, Bewaarder, Hulpkeur meester, door P. BOER, Nieuw- Amsteidam. 20920 slechts 7 cent betaalden, doch die dan ook 25.000 K. W. U. verbruikten. Vol gens hen was hier nu niet zoo zeer van grootverbruik sprake, doch op dete kwestie zal direct na ontvangst van advies nader worden teruggekomen. Niets meer aaa de o'de zijnde, stalt de Voorzitter de vergadering om over te gaan ln geheime zitting ter vaststelling kohier Hoofdei. Omslag. DRONGELEN. Openbare vergadering van den raad j dezer gemeente op Woensdag 30 No vember, des middags ten half drie uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Ongeveer kwart voor drie opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten,houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van de Gezondheidscom missie te Heusden, waarin wordt ge vraagd aan haren deskundige een beloo ning te willen toekennen per woning voor het toezicht daarop gehouden. De Voorzitter wijst er op, dat door den Minister is bepaald, dat daar waar van gemeentewege toezicht wordt ge houden op het bouwen met Rijkssteun en premie kan worden gebouwd. Hier is geen deskundige en daarom is door Burg. en Weth. om hulp gevraagd bij de Gezondheidscommissie die over een deskundige beschikt Deze deskundige, die hiermede extra werk heeft te ver richten. heeft aan ons verzoek voldaan. De Gezondheidscommissie meent nu dat de deskundige aanspraak heeft op eene belooning en vraagt mitsdien hem per woning eene vergoeding te willen verleenen van f 15.— Burg. en Weth. stellen voor daartoe over te gaan Nieuwkoop. Is dit slechts voor een maal. Voorzitter. Het is voor eens. 't Kost de gemeente f 15.omdat er maar een woning met Rijkssteun is gebouwd en daarmede is het afgeloopen. Van Campen. Is die eene woning ook gebouwd onder diens toezicht. Voorzitter. Zeker. Van Campen. Of krijgt hij van het Rijk al voldoende salaris. Voorzitter. Ik heb gezegd dat de ge meente zorg te dragen heeft voor eene deskundige en was de deskundige van de Gezondheidscommissie niet bereid gevonden om toezicht te houden, dan hadden wij zoo iemand moeten benoe men, ofwel wij hadden moeten zeggen je katf hier niet met Rijkssteun bouwen. Voor die extra dienst, want hij was het absoluut niet verplicht, krijgt hij, althans Burg. en Weth. stellen dit voor, een toelage van f 15 Ik geloof dat we zonder eenig bezwaar dit voorstel wel kunner. aannemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 1. Aanbieding begrooting der gemeen te voor het dienstjaar 1921. De begrooting sluit op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 20 830.70 De Voorzitter deelt mede dat vrijwel alle posten zijn gebleven als een vorig jaar. Alleen is de opbrengst aan school geld wat hooger geraamd en is een post van f 46 687a v°or keuring van levens middelen daarop gebracht. Voorzitter De begrooting moet 14 dagen ter visie worden nedergelegd en dan kan intusschen een commissie deze onderzoeken om in een volgende ver gadering daarover verslag uit te brengen. Tot leden der Commissie worden be noemd de heeren Nieuwkoop, van Gammeren en Treffers. Aanbieding begrooting Burg. Armbe stuur. De inkomsten en uitgaven zijn ge raamd op f 3398.50. Wordt in handen gesteld van dezelfde commissie. Benoeming van een stembureau. Voorzitter. Ingevolge art. 131 der ge meentewet moet er een dubbele raad worden benoemd en aangezien er meer candidaten zijn ingediend als er leden kunnen zijn, moet stemming plaats heb ben. Ik stel voor om beide wethouders en de heer van Gammeren te benoemen en de overschietende heeren zijn dan van zelf plaatsvervangende leden. Van Campen. Naar aanleiding waar van moet er worden gestemd. Voorzitter. Daar zullen wij niet over praten. De wet stelt voor dat er 7 leden moeten zijn en er zijn 9 candidaten in gediend. Van Campen. Hoe is dat gekomen. Voorzitter. Dat is een vraag die ge u zelf kunt stellen, mij niet. Dat is iets waar wij hier niets mede hebben te maken. Na afloop van de vorige verga dering heb ik gezegd, ziet onder elkaar gedaan te krijgen dat het bij enkele candidaatstelling afloopt. Verder hebben wij niets afgesproken en daarom kan ik hierover dan ook geen verdere dis cussie toelaten, Wenscht .u soms stemming over het benoemen van een stembureau, dan zal ik de stembriefjes laten ronddeeien en dan is daarmede dit punt van de agen da afgeloopen. Van Campen Stemming wensch ik niet en over het andere zullen we straks dan nag wel eens praten. Voorzitter. Kan de raad zich ver eenigen om de lichtinstallaties te gunnen aan den laagsten inschrijver. We zullen dan iaten inschrijven, de fa. Robben, hij die het net heeft gebouwd, v. d. Meet en Bakker te Sliedrecht. Deze vier zijn te Genderen uitge- noodigd. Nieuwkoop. De fa. Borstrok en Stoop te Breda-Oosterhout heeft hier in de gemeente ook nogal lichtinstallaties aan gebracht. Op Uw lijstje komen er voor die hier geen licht hebben aangebracht. Voorzitter. Dan zullen wij de firma De Bakker uit Sliedrecht er af laten en de door U genoemde firma er bijvoegen, want vier inschrijvers voor zoo'n klein werk is toch ruim voldoende, zelfs meer dan genoeg. Van Gammeren. Er wordt toch zeker vlug werk van gemaakt. Voorzitter, ja en wij zullen er eene bepaling bij maken, dat de aannemer overal voor moet zorg dragen, zoowel ook voor het timmer- als metselwerk. Overal moeten ze voor zorgen, voor het schakelbord, het kastje, de leidingen, het pendeltje de lampen die minstens 50 kaarsen sterk moeten zijn Ook zullen we ze dan een eenheidsprijs laten op geven, waarvoor ze dan, als weer iemand zoo om aansluiting vraagt, het werk voor moeten doen. Die prijs moeten ze een maand of drie gestand houden. Van Campen Zou het ook mogelijk zijn dat aan die menschen, die het op nieuw willen aanleggen, een vergoeding wordt gegeven De Voorzitter adviseert daartoe niet over te gaan, aangezien men dan niet meer weet waar men zal blijven. Hij wijst er bovendien op dat zoo iets on mogelijk gaat, wijl aan den aannemer wordt gevraagd om prijs op te geven voor 26 lichtpunten in 13 woningen. Komt men dan later met minder licht punten aan, dan zou de aannemer kunnen zeggen dat hij het dan niet meer voor dien prijs kan doen. Men moet, zegt de Voorzitter verder, niet te kinderachtig gaan doen. Laten de menschen nu maar gerust tevreden zijn. 't Gaat niet aan dat den een kan zeggen die en die moet het bij me aan leggen en een ander weer bij mij moet die en die firma het aanbrengen. Trouwens geen enkele aannemer zou op deze manier eenig houvast hebben. Nieuwkoop. Is er al vastgesteld wan neer de aanbesteding zal plaatshebben en binnen welken tijd het werk klaar moet zijn Voorzitter. We zulien ze deze week aanschrijven en er bij zeggen dat ze nog vóór Dinsdag den prijs moeten op geven. Laten we bepalen dat ze minstens 2 aansluitingen per week moeten maken, dus dat ze er uiterlijk 6 weken over mogen doen. Nieuwkoop. Ik zou het zeker niet langer doen. Voorzitter. Daarom zeg ik uiterlijk Maar 't beste is misschien toch om maar te zeggen dat alles nog dit jaar gereed moet zijn. Nieuwkoop. Dat zou ik ook doen. December en Januari zijn de beste maanden voor stroomafname. Van Gammeren. Er zijn nog menschen die zijn aangesloten en nog geen meter hebben. Vier vijf weken is men aan gesloten zonder meter Voorzitter. Naar aanleiding van de opmerkingen, gemaakt in de laatst ge houden vergadering heb ik geschreven dat alles in orde zou worden gemaakt. Daarop heeft men mij later gezegd dat alles in orde was. Kan u mij misschien opgeven bij wie nog geen meter is ge plaatst. Van Gammeren. Dat ik xeker weet nog niet bij W. van Gammeren en in de schuur van Nieuwkoop. Bij Brouwers geloof ik ook niet, maar dat weet ik niet zeker. Verder wijst spr. er op dat de paal bij de Oliepot niet volgens zijne bedoeling is gezet. Tegenover het koetshuis had deze moeten komen te staan want nu heeft men twee lampen gekregen op een afstand van 140 M. Nu staat de eene lantaarn juist tusschen twee notenboo- men in. Voorzitter. Dan heeft de heele raad u niet goed begrepen. Vos. Ik heb toen nog gezegd dat op die manier van Campen er ook nog wat aan had, want dat dan net zijn erf Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Byouterieën, Broches, Speldjes, Koralen Colliers, tlaargarnituren, Taschjes, Manchetknoopen, enz. werd verlicht. Van der Schans. De paal staat als door den raad is aangegeven. Van Campen. Als door Vos is aange geven. Nieuwkoop. Ik kan me zoo direct niet orieoteeren, maar ik zcrn toch zoo zeggen dat de afstand van de stoep niet langer mag zijn als die van Donkersloot. De Voorzitter zegt toe ter plaatse des avonds eens een onderzoek te zullen gaan instellen. Vervolgens wijst de heer van Gam meren nog op de ijzeren mast ge plaatst in de buurt bij zijn vader. Als de grond gaat ontdooien, dan zal deze het begeven. De Voorzitter zegt dat overal 1 jaar garantie op is en dan nog zal 10 pCt. worden ingehouden Daarom zou hij voor zich nog eens willen afzien. Van Gammeren. Ik ben er ook niet bang voor, maar ik maak u er alleen maar op attent. De heer Nieuwkoop heeft sinds de laatstgegehouden raadsvergadering den indruk gekregen dat de aannemer maar zegt dat alles in orde is. Hij heeft hier en daar eens gezien, doch dan kan hij niet anders zeggen dan dat het nog lang niet in orde is. Hiermede wil hij niet zeggen dat de aannemer na het aanschrijven niet meer hier is geweest, alleen wil hij er maar op wijzen dat de zaken niet naar behooren zijn afgewerkt ook nu nog niet. Hij heeft gezien dat ergens maar aan een dak een nood- draad is aangebracht, wat gevaarlijk is, ook al is de draad gefkoleerd. Door het heen en weer wrijven kan dat slijten en dan zou heel gemakkelijk een onge luk kunnen plaats hebben. Ook zou het veel stroomverlies veroorzaken, Zoo heeft men bij Nieuwkoop aan de schuur wel de verandering aangebracht maar dat heeft men zoo gedaan dat daardoor de lamp die daar op dit kruispunt is geplaatst vanaf dien tijd stuk is. Sinds al dien tijd heeft daar op dat gevaarlijk punt geen lamp meer gebrand. Spr. geeft daarom den Voorzitter in overweging om bij de heeren met klem aan te dringen om de zaken behoorlijk in orde te komen maken. De Voorzitter zal direct voor een en ander zorgen. De heer Treffers merkt op dat bij hem nog een bliksemafleider in de schuur legt en stelt de vraag of deze overal wel geplaatst zijn. De Voorzitter zou dit aan den op zichter van de P.N.E M. moeten vragen, wijl deze het toezicht heeft daarop, 't Kan gebeuren, dat ze meer materiaal hebben medegebracht dan ze juist noodig hebben. In ieder geval zal hij ook hierover schrijven. Nieuwkoop. Is het nog niet zoo ver dat ook aan vhet Veer licht gebracht kan worden 7 Voorzitter. Daar hebben wij nog hedenmorgen over gesproken. Door ons is er wel pver geschreven, maar nog steeds hebben wij er niets over gehoord. Dat komt omdat het bij de Waterstaat over zooveel schijven moet loopen. Nieuwkoop, 't Is jammer, de beste tijd voor stroom-afname gaat voorbij. Van Campen. De laatste vergadering is er door U na afloop daarvan ge sproken of het niet mogelijk zou zijn om, juist als in Genderen was gebeurd, gedaan te krijgen dat de verkiezing voor den dubbelen raad bij enkele candidaat stelling zou afloopen. Alle leden voelden er toen veel voor en besloten werd om den volgenden avond eens bij elkaar te komen om daarover te praten. Dat is gebeurd. De Anti-Revolutionaire Kies- vereeniging en de Neutrale zijn bijeen geweest en zijn overeengekomen dat geloot zou worden wie 3 en wie 4 candidaten zou stellen. Het gevolg was dat de Neutrale 4 en de A.-R. er^S zouden stellen. Wat is er nu gebeurd? De Neutralen hebben hun woord ge houden. De andere partij niet. Deze hebben veel publiciteit aan de zaak gaan geven, de leden daarvoor zelfs gaan bezoeken en daarna op den dag van candidaatstelling nog een paar candi daten meer gaan stellen. Voorzitter. Daarover kan ik u het woord niet verleenen. We zijn hier niet met twee kiesvereenigingen bij elkaar. De eene kiesvereeniging kan meenen zoo te moeten handelen, 't kan verkeerd zijn, ik weet het niet, maar het gaat niet om deze hier te beschuldigen, vooral ook niet omdat deze zich nu niet kan ver- antwoorden, 't Spijt me dat een verkie zing moet plaats hebben. Burg. en Weth. kunnen de daden van een kiesvereeni- ging niet verantwoorden en daarom kan ik hierover verder geen discussie toe staan. j Van Campen. Kunnen deze dan in 't vervolg alles zoo maar aan doen. Voorzitter. Van Campen, hoor eens, j 't is hier geen kiesvereeniging. Wilt u nog iets anders, anders sluit ik de ver gadering. VantCampen. Als dat niet meer mag worden besproken, als u zegt dat u de vergadering sluit, ja, dan sluit u ze. Voorzitter. Natuurlijk. cbo m bet Zuiden

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5