0 tak! mg ins fcerate Blad. De Portierster yan Alfortville l„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. git Dit nummer betaat uit TWEE bladen Gemeenteraad, ct "BUITEN LAND" "BINNENLAND" 3. FEUILLETON 'te 'ets, Sak Xij die zich vóór 't vo - gend kwartaal op ons blad abonneeren ont au gen de tot dien datum er*cMj- nende nummers GH TI* Maatschappij van Verzekering op het Leven. NÜMMBR 96. WOENSDAG 14 DjBDBMHBR* 1921. (ft ÏAMKJANG. 'icaat nk. VIJK adres speli 10885 iremie Q 61 een 203» 2QÜW 62). De Washingtonsche" conferentie heeft thans ook de Yap-kwestie uit de wereld geholpen. Japan en Amerika zijn het in zake de kabelkwestie eens geworden. Japan houdt het mandaat over het eiland, maar Amerika krijgt verschillende rechten en mag zelfs een draadloos station oprichten. Voor Duitschland zal het wacht woord op 15 Januari zijnBetalen. De reizen van Rathenau en Stinnes naar Londen, ze mogen dat al op eigen houtje ondernomen zijn zonder eenig officieel karakter, zijn blijkbaar op niets uitgeloopen. Van een moratorium zal wel niets komen. Loucheur heeft pas nog in een interview verklaard, dat de Fran- sche taal het woord moratorium niet kent. Dat is natuurlijk een waarheid als een koe. Maar het zou toch in ieder geval een mooi woord zijn om het in de Fransche taal in te voeren. Wie weet, kan het later misschien nog goede diensten bewijzen aan Marianne zelve. Waar Duitschland het geld vandaan haalt komt er niet op aan, betalen moet het. Frankrijk heeft de dubbeltjes noodig en België ook, zegt Loucheur, die het weten kan, want hij is eenige dagen geleden nog in Brussel geweest om Theunis en Jaspar te polsen en die hebben hem gelijk gegeven. De ontwapeningsconferentie is Zaterdagmorgen in voltallige zitting bij eengekomen. Het voorstel inzake de ex-territoriali- teit en het zenden van een internationale commissie naar China werd aangenomen. Voorts werd medegedeeld dat het viervoudige vredesverdrag inzake de Stille Zuidzee tusschen de Vereenigde Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 26.099.999.— 3165 341- Staten. Engeland, Frankrijk en Japan was geteekend. Het verdrag zal een geldig heidsduur hebben van tien jaren en daarna door eiken deelnemer opgezegd kunnen worden, nadat een jaar tevoren het voornemen daartoe te kennen is gegeven. Het verdrag waarborgt den bestaanden toestand in den Stillen Oceaan en ver vangt het tegenwoordige Engelsch-Japan- sche bondgenootschap. Het voorziet in het houden van een conferentie door de onderteek.enaars, indien er verschil van meening mocht ontstaan, of indien één hunner mocht worden aangevallen door een buiten het verdrag staande mogendheid. De Duitsche regeering heeft, in verband met het feit, dat het aantal buitenlanders dat zich, in strijd met de bestaande bepalingen, zonder behoorlijk paspoort naar het bezette gebied be geeft gestadig toeneemt de pascontrole ook aan de Westelijke grens van het bezette Rijnland verscherpt. Politie dienaars zullen bovendien zooveei mo gelijk nagaan, of vreemdelingen in het bezit zijn van een volgens de voor schriften geviseerden pas. Als een on geoorloofde overschrijding der grenzen vastgesteld wordt, moet het viervoudige wórden betaald van het in het land van herkomst voor een visum geldende be drag. Bovendien kunnen in zoo'n geval de betrokkenen uit het land gezet of gestraft worden. De minister van Landbouw heeft, naar het Hbid. verneemt, eervol ontslag verleend aan de drie tijdelijke rijksad viseurs voor den middenstand voor het Westen, Zuiden en Oosten des lands, de heeren M. Kropveld, D. C. Nouwens en M. van Berg. De directie van de Nederlandsche Bank maakt in de St. Crt. bekend, dat na 15 dezer een nieuw model bankbiljet van f 1000 in omloop zal worden ge bracht Posterijen en Telegrafie Dit blad verschijnt WOENSDAG-^N ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE MO VAVIIET IlllIEV, Tele*. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijkuche Stoom drukkerij Antoon Tlelen Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Tele?r.-Adf«« RCHO. y i /rag 2077 in ce SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 9 December, des middags ten S uur. Voorzitter Edelach b. heer Meijer. Oogeveer 3 15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heerea De Jong en De Roon de eerste met ken nisgeving. De notulen dor vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd eu vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen S ukken. Schrijven van Gsd. Staten, hoadende de goedkeuring tot vaststelling van de rekeniag over het dleastjaar 1920. 1. Idem tot goedkeuring van bet raadsbesluit tot verhuring van een kamer onder het Raadhuis aan De Jong, even als het voormalig schoolhuis aan De Gouw. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling verordening school gelden. De schoolgelden zullen worden berekend naar bet zuiver inkomen zooals dat door de R'jksinkomstenbelasting it geschat. Burg. en Weth. stellen voo? bfl een inkomen van f 800 tot f 950 te heflfsn 25 ct. pe» kind en per maand. Bij 950—1200, 35 cent. 1200—1500, 50 s 1500 1800, 65 1800—22 0 80 t 2200—2600, 95 2600 - 3000, 1.10 3000—3500, 1 30 3500—4OO0, 1.50 40 0 -5000, 1 75 50' 0 —6000, l 6000 -7000 2 50 Boven de 10 000 zal f 4.50 per kind worden gerekend. Volgen» schatting zal bet schoolgeld zoo 1950.— ongeveer opbrengen. Indien meer dan een leerling uit het zelfde gezin gelijktijdig de school bezoekt wordt -het schoolgeld voor de tweede leerling met 20, de derde met 40. de vierde met 60, de vijfde met 80 procent verminderd en is voor de volgende leerlingen geen schoolgeld meer ver schuldigd. De heer van den Willlgenburg juicht het toe, dat het schoolgeld door het Schoolbestuur wordt geïnd. Zoo komen de minste kosten er op. Met algemeene stemmen wordt de verordening hierna vastgesteld. 2. Vaststelling aanvullingaverordsnlog Hoofd. Omslag. D j Voorzitter merkt op dat deze aan vulling noodig Is voor het heffen van den Hoofd. Omslag gedurr ede het tijd vak 1 Jaauari—30 April. Zuiks moe' doordat voortaan de H. O. door het Rijk zal worden geheven. 3. Vaststelling gemcente-begraotlng dienstjaar 1922. De inkomsten en uit gaven zijn getaamd op f 587l0.28'/a- Zwart. De Commissie heeft de be grooting nagezien en heeft daarop geene aanmerkingen te maken. Aaugenotn n. 4. Vaststelling atmen-begrooHng '22. Wordt vastgesteld op een bedrag aa' ontvangsten en uitgaven van f3891.40. 5. Benoeming 5 leden der Commissk- van plaatselijk toezicht op het lager on derwijs. Burg. en Weth. bevelen aan tot leden te benoemen de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter. Leden dier Commissie ziju de heeren Kool, van Schuppen, van Saoten, M. de Jong en Leempoel. De heer van Willlgenburg vraagt of er een artikel van de wet niet spreekt dat een onderwijzer van de opeobare schooi en een van de bijzondere school in de commissie zitting moeten nemen. In dit geval zou hij voor den beer Leem poel een onderwijzer willen benoemen. Niet dat bij tegen de benoeming van den heer Leempoel eeulg bezwaar heeft alleen zoo hij het doen om last of on aangenaamheden te voorkomen. De Voorzitter merkt op dat dit alleen noodig is als er een bijzondere en een openbare school is. In het geval als waar men hier in verkeert, behoeft er maar een onderwijzer in de commissie zitting te nemen. Na stemming worden bovenstaande heeren benoemd. 6. Brief van den Minister van Arbeid betreffende steun verleening aan werk lozenkassen in 1922. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben gemeend te moeten voorstellen, tot deze «steunregeling toe te treden, anders ko men wij voor alles zelf te staan. De beer v. Wtlligenburg is ook voor toetreding, wijl dan van de kosten vergoed worden. Met algemeene stemmen wordt daar- oe beslopen. Vaa WtlUgenburg. Door omstandig heden, de plaats gehad hebbende grooic braad, Is aan Pol toestemming gegeven een lokaal van de oude openbare school te betrekken. Aangezien dit lokaal hoog en groot is heeft dit huisgezin in de laatste dagen zeer veel koude geleden. Zou, mijnheer de Voorzitter, dit lokaal niet wat afgeschud kuonen worder.Pol wil gaarne, door wekelijks wat te beta len, in deze kosten tegemoet komen. Voorzitter. Uit nood is Pol daar zoo lang onderdak verleend tot hij eeae woning heeft gevonden Ik geloof ook van „De Echo van het ZuideiP „Is hij dood!?" riep Jeanne uit. „Ja, dat is hij, en niemand heeft er spijt van. Zeer spoedig had hij de enkele dulzen- de franken opgemaakt, die de verkoop hem opbracht, en, zonder een stuiver in den zak, door iedereen verstooten, met schulden over laden, heeft de dronkaard eindelijk in de wateren der Yonne den dood gevonden." Het ontging de portierster niet dat Jeanne bij deze woorden vrij ontroerd was. „Zijt gij van zijne familie?" vroeg de por tierster. „Neen," antwoordde de weduwe Fortier, „maar ik zou gaarne vernomen hebben, wat er van een kindje geworden is, dat aan zijne moeder eens werd toevertrouwd. Genood zaakt Frankrijk te verlaten, konden de ouders 't destijds niet bij zich terugnemen." „O, zoo zijn er wel meerIs dat reeds lang geleden?" „Een en twintig jaar." „Toen woonde ik nog niet te Joigny. Toen lk de weduwe Fremy leerde kennen, nam zij geen kinderen meer aan en ik heb nooit iemand bij haar gezien dan de ellendeling, die haar zoon was." „Hebt gij nooit iets hooren vertellen van een kind, dat dbor de ouders niet werd terug gehaald?" „Neen, maar 't is gemakkelijk genoeg in dergelijk geïal het kind weer te vinden." „Hoe dat?" vroeg Jeanne vol belangstel ling. „Wel, de vrouw, die niet meer betaald werd en dus niet langer meer het kind bij aich weuschte te houden, heeft kennis moeten geven van diep toestand aan het wel dat bet daar om dood te vriezen zal zijn en ik geloof ook dat hij met z'n groot gezin niet zoo spoedig een andere woning zal k'ijgen, maar wat moet daar aan worden gedaan. De heer van den Willlgenburg is de meening toegedaan dat wel eenige be schutting tegen de koude is aan te brengen. Zoo de toestand nu is, daar ten te wonen met een hoop kleine kinderen, waarvan er een pas is geboren, is niet doenbaar. Voorzitter. Om het te veranderen in een woning, kan niet worden gedaan. Van den WüUgeoburg. Dat is ook nooit de opzet geweest. Voorzitter. Ik zal bst In de vergade- ing van het Dag. B stuur brengen en eens gaan kijken of l et mogelijk is da' er iets wordt gedaan. Het is er vreeselijk hoog. Vethoaven. Het zizoo gemakkelijk nog niet gaan. Men ïoet ook rekening houden met het bra dgevaar. 't Staat daar erg gevaarlijk- Het lokaal van de vereeoiglng zou betei ijn. Vos. Daar zal Pauimonium niet van inkomen. Van den Wllligenberg. Als het Dag. Bestuur de zaak eens bekijkt en wil overwegen. De heer Zwart wijst er op dat steeds losse arbeiders op de wegen werken. Ia het belang van een goeden weg is het noodig dat steeds een vaste arbeider daarop werkzaam is. Thans is de weg zoo slecht als misschien nog nooit het geval is geweest. De Voorzitter wil den weg laten af krabben en dan grint iaten bijstorten. Dit weer leent zich daartoe echter niet, daarvoor moet het meer regenachtig weer zijn. Burg. en Werh. hebben drie personen op het oog om daar een van te benoemen die voortaan geregeld een dag of drie In de week op den weg zal we: ken, b.v. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Verhoeven. Daartoe zou reeds zi|n overgegaan doch er is gewacht op de vereeniging van gemeenten, maar nu men daar niets van hoort zal er binnen kort toch een worden benoemd. Zwart. Nu zijn er veel kosten aan gemaakt en de weg is nog stuk. Men had moeten laten walsen en mindei keislag en over. Voorzitter. Dan bad men ook water moeten laten aanvoeren, want droog walsen gaat niet. Verhoeven. Men had hier met eet> wals niets kunnen doen. Zwart. In de kiel doen ze het tocb ook en daar zien de wegen er mooi uit. Verhoeven. Daar is geen een weg in de heele klei of er is aan iedere kant van de weg een sloot. De Voorzitter zegt toe dat, zoodra het weer daartoe meewerkt, met de ver betering van den weg een aanvang zal worden gemaakt. Daarna wordt dn vergadering gesloten openbaar gezag, dat zich toen zeker met de kleine belast heeft; Ga naar 't stadhuis of naar de onder-prefectuur. Daar zal men u wel kunnen inlichten." „Het stadhuis! De onder-prefectuur! Het openbaar gezag?" dacht wanhopig de onge lukkige moeder. „Hier evenmin als te Che- vry kan ik een stap verder komen, zonder dat men wete wie lk ben, of men vrage met welk recht lk het verdwenen kind opeisch?" De portierster staarde Jeanne verwon derd aan. „Men zou zeggen,dat gij mij niet verstaan hebt,..." zegde zij. „Jawel, madame, jawel, en ik ga onmid dellijk uwen raad volgen. Ik dank u voor uwe mededeelingen. Neem niet kwalijk, dat ik „O 't is de moeite niet!,.. Het stadhuis zult gij vinden in de bovenstad en in de on middellijke nabijheid staat de onder-prefec tuur... Gij moet over de brug gaan." Jeanne ging naar buiten. Men begrijpt wel dat zij er geen oogen- blik aan dacht zich naar 't stadhuis of onder-prefectuur te begevendoch zij wilde de buren ondervragen, nog 'steeds veronder stellend, dat iemand wel eenige inlichtingen zou weten te verstrekken. Zij ging dan van deur tot deur. Overal ontving zij hetzelfde ontkennend antwoord. Men herinnerde zich niets meer,... Men wist niet waarvan zij wilde spreken. Ontmoedigd, wanhopig liet zij het hoofd zinken, overtuigd dat thans alles voor haar verloren was. Hoe zou zij ooit hare dochter kunnen we der vinden? George was te Parijs, zij had althans alle redenen dit te veronderstellen. Zij zou dan haar onderzoek gaan beginnen in de groote stad en smeekte Gods hulp bij die zware taak voor zich af. Zij stapte in een trein, die des nachts te Joigny voorbijkwamdes anderendaags in den vroegen morgen kwam zij te Parijs aan, geheel ontsteld, ontdaan en vernietigd, maar bereid haar zware taak op te vatten, zonder zich door hinderpalen van welken aard ook te laten tegenhouden. "Gedurende den weg had zij zich een plan vastgesteld. „Wat zal ilc aauvaagau. waaoaar Ut te Parijs ben," vroeg zij zich af. „Een gemeu belde kamer kan ik niet betrekken; daar zou men naar mijne papieren vragen. Mijne reizen naar Chevry en Joigny hebben mij weinig gekost. Er blijft mij nog genoeg over om een dakkamertje te huren, een ijzeren bed te koopen met een tafel en een stoel; meer heb ik niet noodig. Zoo zal ik een val- schen naam op kunnen geven. En ik zal werk zoeken." „Werk!" herhaalde Jeanne; „Welk werk? „Naaiwerk? ,,'t Levert weinig op en men moet steeds bezig zijn; er zou mij geen tijd overblijven om mijn kind te zoeken." „Doch God zal mij leeren wat ik doen moet. 't Voornaamste is thans een vaste woning te krijgen, opdat de politie mij met gerust late." 't Was nog duister. Op dit uur kon de vluchtelinge nog niet naar een kamertje gaan uitzien. In de St. Antoniusstraat trad zij een kleine restauratie binnen, die juist geopend werd, en liet zich wat opdienen. Zoodra zij haar schamel maal gebruikt had, trad Jeanne naar buiten en ving zon der langer te dralen haar onderzoek aan. 't Weer was zachter geworden, de sneeuw smolt onder de voeten der haastige voorbij gangers, die zich naar hun werk begaven. De zon schoot tuschen twee wolken door een vriendelijk straaltje. Parijs herkreeg zijn gewoon uiterlijk. ACHT EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Jeanne dacht niet dat zij in de omstreken der Bastille een goedkoop logement zou kun nen vinden; zij beklom de hoogte aan de andere zijde, doch vond niets geschikts, zij daalde dan af naar de kaai, stapte de Pont Neuf over, trad de Dauphinestraat binnen, steeds de opschriften lezend die voor de ra men hingen, sloeg daarna de Mazarinestraat in en liep meer en meer onverschillig voort tot de Seinestraat. Daar trok een opschrift hare aandacht. „Kamertje te huur met een kabinetje," stond er op. „Dat zal niet duur zijn," dacht Jeanne, een oogslag werpend op het armzalige huis. Zij trad door aan braedau gang binnan. Met ingang van 1 Janaart 1922 wor den o.a. de volgende wijzigingen aan gebracht in de posttarieven en -bepa lingen Binnenland. Frankeering bij abonne ment kan geschieden van a. gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste eenmaal per maand verschijnen en bij ten minste 100 ex. tegehjketlijd ter post worden bezorgd b. de overige gedrukte stukken, welke bij ten minste 20 X) met elkander over- -enstemmende ex. gelijktijdig ter post worden bezorgd c. Nieuwsbladen In den zlo der post- wet, welke bij ten minste 100 ex. ge- Itiktijdig ter post worden bezorgd. Op het port der gedrukte stukken, waarvan de frankeering bij abonnement geschiedt, wordteen korting toegestaan van 10 pCt. ■^StÊ 'M Bradledrukwerken J het port wordt 1 kwam dan op een open plaats, waar de por tierster het oog hield op de bereiding eener kool- en groentensoep. „Gij hebt eene kamer te huur, madame?" vroeg zij. „Ja, madame, met een kabinetje, op de zesde verdieping." „Hoeveel is de huur?" „Honderdveertig franken." „Kan ik'het vertrek zién?" „Zhker! 't is Vrij. Wacht, ik ga met u mede. De portierster kreeg een sleutel en stapte vooruit. „Dat is iets voor mij," zeide de vluchte linge, toen zij alles gezien had. „Ik kom van buiten en denk te Parijs te blijven. Wat, zou ik mijn geld in logementen en drankwinkels gaan verterenIk kom van daag nog. Ik zal spoedig genoeg eenige meubeltjes gekocht hebben." „Goed, madame, goed. Gelief echter in aanmerking te nemen, dat er drie maanden vooruit moeten betaald worden." „Onmiddellijk, madame, zoo gij wilt." „UitstekendIk heb volmacht van den eigenaar om voor hem te teekenen. Ik zal u eene kwitantie geven." De twee vrouwen daalden de trappen af. Jeanne stortte vijf en dertig franken en ontving eenqj kwitantie op naam van Llse Perrin. Daarbij voegde zij een God spanning van vijf franken, wat haar van af dit oogenblik al de welwillendheid der portierster verze kerde. „Haast n te koopen wat gij noodig hebt," zelde deze, „ik zal u helpen alles naar boven te brengen." „Woont hier in de buurt geen koopman van oude meubelen?" „Ja, in de onmiddellijke nabijheid, in de Jacobstraat, het vierde huis, linksZeg daar dat ik u gezonden heb; dan kunt go verzekerd zijn van een goede behandeling." De vluchtelinge begaf zich naar het opge geven adres en kocht daar aan zeer matigen prijs de hoogst noodzakelijke meubelen. De koopman verzekerde, dat binnen het uur alles zou worden thuisgebracht. In een bazar kocht Jeanne nog eenig lin nen en wat goedkoope kleederen. Daarna ging ali aaor hul» «a wagtitj» qq iyy® anabo len. Op den bepaalden tijd waren zij daar. Voor vier uur was het eenvoudig ameuble ment geplaatst en cokesvuur brandde reeds in een klein kacheltje. Jeanne dankte God en vroeg Hem hare hulp, haar beschermer, haar gids te zijn. Door het gebed versterkt stond zij op, en willende weten over welke som zij nog be schikken kon, ledigde zij hare beurs op. de tafel. Er was niet veel meer in. „Zoo ik niet spoedig van honger wil om komen", dacht zij, „dan zal ik weldra werk moeten vinden." Jeanne had behoefte aan rust en dat was niet te verwonderen na de vermoeiende tochten, die zij gemaakt, de ontroeringen, waaraan zij had blootgestaan. Zij ging naar beneden om wat te gebrui ken, met het doel zich daarna onmiddellijk ter ruste te begeven. Op vijftig stappen van hate woning ont waarde zij een wijnhuis, dat tot uithang bord droeg: „In het rendez-vous der bakker". De vrouw trad binnen. NEGEN EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Sinds den dag dat Lucien Labroue een woord van zijn vriend Georges Darier ont vangen en daaruit het resultaat vernomen had van den stap in het hotel der Murillo- straat gedaan, begon er een nieuwe hoop in zijn binnenste veld te winnen. Den tweeden reeds der volgende maand zou Paul Harmant terug zijn. Vurig wachtte de jongeman het oogenblik af, dat hij zich bij den milllonnair zou kunnen aanmelden, die zijn advocaat niets weigeren kon. De twee vrienden vertelden elkander wat er gebeurd was. Georges deelde aan Lucien mede wat er gesproken was tusschen hem en juffrouw Harmant en verzweeg ook niet, dat hij op de dochter alle hoop bouwde om dén rader te overwinnen. Lucien vertelde van zijn onderhoud met Lucia en hield zich overtuigd van den goe den uitslag. Het jonge meisje gevoelde zich. overgelukkig na de mededeelingen, welke zij van haren verloofde ontvangen had. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1