De Portierster van Alfortville. I „NOORD-BE. ABAND"! I WAALWIJK. Gemeenteraad. FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 98. WOENSDAG 11 DECEMBER 1921. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad eter gemeente op Vrijdag 16 Decem- er des avonds ten 7 aar- Voorzitter Edelachtb. Heer de Goe^. Ongeveer 7.13 uur opent de Voorilt- sr de vergadering, afwezig de heet lookers. De notulen der vorige vergaderlog lorden na voorlezing onveranderd goed- ekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging als raadslid van den teer Loeff. De heer Loeff legt de bij de wet voor- cscbreven eeden In handen van den boraitter af. Voorzitter. Mijnheer Loeff. ik feliciteer met het vertrouwen dat de kiezers in hebben gesteld en ik heet u van harte relkom. Ik hoop dat a in den korten tijd lat wij hier nog bijeen zijn. blijk zult «ven dat de belangen van de gemeen- u na aan het harte gaan. 2. Benoeming Wethouder. De uitslag der stemming is dat A. J. Cleln 2 en J. E. van Bijnen 4 stemmen «krijgt. Voorzitter. Ik feliciteer u. Van Bijnen. Ik dank de heeren voor iet vertrouwen dat ze in me gesteld ebben en ik' hoop. alhoewel dit van leer korten duur zal zijn, mijn plicht itar behooren te vervullen. 2. Ingekomen stukken. Voorzitter. De heeren hebben uit een lullltin gezien dat zeer waarschijnlijk de roreenlging van gemeenten eerst in 923 zou worden voltrokken. Heden morgen hebben w^ van den Minister sen spoedbericht ontvangen waarin htj nededeellng doet dat zoo mogelijk de tereeniging nu toch nog met 1 Januari M. zal worden voltrokken. De nota van rijzlging heeft hg Ingetrokken, zoodat nen er thans wel op kan rekenen dat net Januari de zaak in orde zal zijn. Vanzelf werpt dit weer een ander licht >p de begrooling ook. Schrijven van Ged. S«aten houdende nededeellng dat eenige aanmerkingen )p een post heeft degemeente-ontvange» 0 cent te veel verantwoord en op w mdere post f 10 te weinig. Dat bedrag moet door hem nog In de kas worde, gestort. Door da weduwe zal daarvoor worde« torggedragen. Schrijven van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit tot iet aangaan van een kasgeldleening, aanvulling bogrooting en af- en over schrijving. Vervolgeos d&^lt dc Voorzitter dat het besluit, tot verhooging van huur voor de onderwijzerswoning, nog niet door Ged. Staten Is goedgekeurd. Door den Raad Is de huurwaarde gesteld op f 350. Ged. Staten schijnen alet accoord te gaan met de manier van verhuren. De bedoellog van den Raad alleen maar om f350 huur te krijgen en niet om het hoofd onaangenaam te Teief. 38. WAALWIJKSCHK KN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgave Waalwffknche Stoomdrukkerij An toon Tteleu Teleur.-AdresECHO. Prijs der Advertentlttn siln ofwel om de huur op te dnj e». Ged. Staten zijn van meenlng dat bij ons de bedoeling voorzit om het huis te onttrekken als woning voor de onder wijzers en dit is geenszins bet geval. Het hoofd der school kan naar ver kiezing handelen. Hij kan zeggen ik betaal 5 pCt. van mijn jaarwedde ofwel bij kan betalen naar de geschatte huur waarde. f 175 betalen voor zoo'n huls is ook abnormaal, daarom is het 't beste eene schatting aan te vragen. Lombarts. Het huls is voor het hoofd der school, ongeacht wie dit is. Voorzitter. Wij onttrekken het niet aan de bestemming, dat heeft nooit bü Iemand voorgezeten. Wij beoogen niets anders dan een fatsoenlijke huur te krijgen. Het hoofd der school heeft er niets op tegen dat zijn huur van f 175 op f 350 is gebracht. De heer Schilders acht deze huur niet te hoog. Een werkman moet over bet geheel genomen heel wat meer voor huur van zijn loon afstaan dan 5 pCt. Besloten wordt nogmaals aan te vragen de huurwaarde van het huls te schatten. Adres van de Eerste Loonopsandsche Politlehoudenclub- Adressanten wijzen er op dat de vr- eentging In het leven is geroepen om door het houden van oefeningen de politiehonden te bekwamen tot goede politiehonden, die makkelijk de mis dadigers kunnen opsporen. Waar de vereeniging dus uitsluitend werkzaam Is voor het algemeen belang durven adres santen op eene kleine subsidie van f 15 of f 20 rekenen. Voorzitter. In de vergadering van Burg. en Wetb. is er wel over gesproken en algemeen voelde men er wel wat voor de vereeniging. Echter hebben Burg. en Weth. zich afgevraagd of hei wel op hun weg ligt om thans nog subsidie te gaan geven. Het is Iets waar wij niet meer over habben te beschikken. De Raad van het groote Waalwijk zal het eerst van alles wel beginnen met hoi maken van een begrooting. Klein. Hat is anders maar een klein bedrag. Schilders. Ik voel wel wat voor het oorstel va» Burg. en Weth. Wat zullen wij, die Uier misscmen nog voor een dag of acht zitten, nog subsidies gaan geven. Voorzitter. Ik zou er den nieuwen raad maar over laten beslissen. Maar willen jullie, mij is het goed. Gebaat zijn ze er echter niet mee. Lombarts. Ik zou het nog eens aan houden. Ik zie er toch wel een algemeen belang in. Van Bijneo. Mij komt het voor da het Rijk hier meer voor moest zorgen. Lombarts. Het zijn de gemeentenarer die er direct van ptofi'eeren. Voorzitter. Ik zal het In stemming brengen. Die voor stemt is om nu sub sidie te verleeaen en wie tegen Is, ii- et voor om het aan den nieuwen raacü l over te laten. Voor stemden de heeten Lombart en Kleia. Tegen de heeren Van Bijnen, Schilders, Loeff en Van den Hoven. Adres van den h*er Jansen, leider va van „De Echo van het Zuiden". 15). ecl gekeken of bet lichte maan is, dat Hen ik met U eens. AU de maan om uar pas opkomt heeft men een ge beden avond in het donker gezeten. Bij het eerste en laatste kwartier heef men niets aan de lichte maan, dan kao men gerust de lantaarns aansteken. Ik zou daarom de lantaarns gewoon laten doorbranden en de post tot f 1000 ver hoogec. Loeff. De straat mag wel wat beter verlicht worden. Van Bijnen. 't Moet alles goed ver licht zijn, zoodat de nieuwe raad niet kan gaan zeggen, daar behoeft het niet zoo verlicht te zijn, daar zijn ze nooit iets gewoon geweest. Voorzitter. Dat kannen ze altijd zeg gen. We kunnen den post ook wel gaan verhoogen, maar daarom is het nog nie zeker dat het zal gebeuren. Van den Hoven. Beter is het toch het te doen, wil de nieuwe raad er niet aan, dan kunnen wij er niets aan doen, maar noodig is het ook en zeker dat daar twee lantaarns woroen bijgeplaatst Klijn. Ik zou in leder geval de lan taarns maar laten branden, dan hebben we dit toch al vast. Van den Hoven. Daar Is het zeer donker in die nieuwe straat. Voorzitter. Daar kunnen we een paar lantaarns laten plaatsen. Wordt besloten de post zoo maar te laten, doch de lantaarns te laten bran den. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat een post van f 193 op de begroo ting is gebracht voor keuring van le vensmiddelen. Bij de post onderhoud wegen zegt de Voorzitter dat deze gemeente in een zeer gunstig geval verkeert wijl het bij na geen wegen of wat ook heeft te onderhouden, alleen maar een 9chool gebouw, meer niet. De schuldenlast bedraagt thans nog f 37000 en daar wordt nog f 11,100 van afgelost. De groote schuldenlast ts ge komen, tijdens de oorlogsjaren en deze moeten ln 3 jaar worden afgelost, waarom de belastingen zeer hoog zijn Na deze 3 jaar en telkens zoo'n aflossing, was men bier van de schuldenlast af. Nu wordt er een Hoofd. Omslag geheven van f 20.000 waarvan f 11000 voor af lossing. Hieruit kan worden nagegaan - - - •- bectj' Hoofd. Omslag zou hebben te betalen, In de toekomst zou men dus wel succe. hebben gehad, terwijl men nu nooi anders dan critiek heeft moeten boorpu Dan wijst de Voorzitter er nog öp. Opgericht Verzekerd Kapitaal l'SS Reserve 1843; 26.099.999.— 3.165 341- dat het velen oobekmd schijnt te zijn, dat, als men geen ltd is van een werk- toozenkas. men niets trekt, Velen heb ben hier van deze ka9 bedankt en nu vragen ze maatregelen te willen treffen om ook voor hen weer iets ln het leven te roepen. Ik heb hun gezegd, aldus gaat de voorzitter verder, dat, zoodra ze een beetje oneenlgheld ln hanne vereeniging hebben, ze niet dadelijk om een andere regeling moeten komen vragen. Daarna wordt de begrooting op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 43020 23. Voorzit er. Deze begrooting is zeer serieux opgemaakt. Niets i9 er op- of ciets is er afgelaten, 't Is juist als andere jaren. Ntemattd meer bet woord verlangen de sluit de Voorzitter de vergadering ea gaat de raad over la geheim comité. MEEUWEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op 14 Dcc. a.m. 6 uur. Voorzifter Edelachib. heer D.F.Brune. Aanwezig alle leden. 1. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige ver. gadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Overgegaan wordt tot vaststelling van de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1922. De commissie van onderzoek, bij monde van den heer W. Lankhaar, ver klaart geen op- of aanmerkingen te hebben en stelt mitsdien voor de be grooting va9t te 9telieo, ln ontvangsten en in uitgaven op f 28423 3. Ingekomen een beticht van den heer A. Pruim, hoofd der school te Meeuwen, dat tot leden der ouder commissie zijn gekozen de heeren J. A. Ockers, G. van Bruchem en C. van Gammeren, welke le ien de bestuurs functies hebben verdeeld als volgt J. A. Ockers, Voorzitter, G. van Bruchem, Secretaris, C. van Gammeren, plaatsvervangend Secretaris. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Ingekomen een verzoek van heeren Kerkvoogden van de Nederl. Herv. Kerk om een «iwt'lo'hf straatlantaarn te doen plaatsen op het Kerkplein. Dit blad tersehijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco per post door het geheele rijk 1.40. jrieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. p do gemeente .«kc«ti>S ■'*Ufa. »K KI» V t V MET «KV, 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. den cu.sus voor iicbameiMke oefeningen. Adressant deeit mede, dat hij de werktuigen heeft aangeschaft op con ditie Jaarlijks daarop f 75 te zullen af betalen en vraagt derhalve daarvoor eene subsidie. Voorzitter. Dat is gewoonte geweest daarvoor eene subsidie te verleenen en daarom is het op de begrooting getracht. Schilders. Ik zou het ook niet doen. Van den Hoven. Dat zou ik wel doen, want dan zou de kaïns "Sdnfien bestaan dat eene vereeniging, die reeds een paar jaar die subsidie heeft genoten, de subsidie ziet geweigerd. Wordt het niet op de begrooting gebracht, dan zou de nieuwe raad daaruit de exclusie kunnen trekken dat men er h'er .heel weinig belang in stelt en de vereeniging zou dan fiasco lijden. Ik zeg of bedoel hier mede niet dat wij direct stiefmoederl^k zullen worden behandeld Voorzitter. Door het op de begrooting te zetten geven wfl te kinnen, dat wij het op prijs zullen stellet als later kan worden besloten dat een dergelijke post op de begrooting wordt gebracht. Lombarts. Deze begroeting geeft een basis aan waarop ze door kinnen werken, anders zouden we alle pesten wel kun nen schrappen. Voorzitter. We zullen adressant be richten dat we f 50 op ie begrooting brengen, doch dat wij er niet voor kunnen instaan dat hij er op kan rekenen. Vaststelling begrooting, Door den Voorzitter wo dt de geheele begrooting voorgelezen. Bij de post kosten va verlichting wijst de heer Van Bijnen ir op dat het wenschelijk is deze pok verhoogeo, opdat de verlichting in drtoekomst wat beter zal zijn. Loeff. Dat is wel wensthelftk. Schilders. In de Nieuve «traat kan het verbazend donker zfln, Daar zou ik wee lantaarns plaatsen. Van den Hoven. Het lag in mijne bedoeling bij de rondvraag hierop eens wiizen. Van Bijnen. Met mistig weer kan het lier soms zoo donker zij», dat men niets kan Er wordt hier -iltild «-''•ken if het lichte maan Is, maft* wat heb- j- u b.v. bij mistig weer aan de maaa. Van den Hoven. Daat wordt veel te Hi Eensklaps sprak haar makker aan tafel een persoon aan, die aan een naburig tafeltje zat. „Zeg, Tourangeau," riep hij hem toe, kent gij niet een middeltje om mijne bazin tan hare zenuwtoevallen te genezen en mijn patroon van die zonderlinge buien, welke den man ln een toestand brengen, dat men hem met geen tang zou aanraken?" „Maar wat mankeert hun dan?" vroeg de aangesprokene. „Doodeenvoudig, eene goede draagster. „Anders niets?" vroeg Tourangeau lachen de. „Dat is nogal de moeite waard. Goede draagsters zijn in den tegenwoordigen tijd van sneeuw en vorst, waarlijk witte raven. De eene na de andere gaat ziek naar bed en de meesten verlaten het werk. In veertien dagen tijds hebben wij er vier gehad!" „Dan gaat het bij mijn patroon nog erger. In twaalf dagen hebben wij er vijf gehad. De klanten klagen en dreigen elder^ te gaan, en daarom verkeeren mijn baas en zijn vrouw in zulke slechte luim. Zoo thans zich een geschikte draagster aanbood, zou zij licht een goede betrekking vinden. Indien gij iemand kent, Tourangeau, denk dan eens aan ons." „Ik ken geen enkel geschikt persoon. Jeanne had met eene gemakkelijk te be grijpen aandacht geluisterd. Na langzaam haar maal verorberd je heb ben, bleef zij nog een poos aan tafel zitten. Langzamerhand verdween de menigte. De bakkersknecht, die aan hare zijde ge zeten was, had een dagblad in de hand ge nomen, terwijl hij tevens een mazagran ge bruikte. Eindelijk, na een geruimen tijd lezend te hebben doorgebracht, dronk hij zijn koffie uit, vouwde zijn dagblad saam, dat hij in de zak stak en wilde vertrekkep. Jeanne legde den jonkman de hand op den schouder om hem tegen te houden. „Pardon, mijnheer," zeide zij, „zoo ik mij veroorloof „Kan ik u met iets van dienst zijn, ma maatje?" vroeg de jongeman, weder plaats nemend. „Zooeven heb ik u hooren zeggen, dat uw patroon eene draagster zoekt." „Ja, dat is zooDenkt gij er aan u te presenteeren?" Ja." - „Kent gij het werk?" „Neen, doch mij dunkt, dat dit niet zoo moeilijk zal zijn. En daar ik iets moet aan vangen om den kost te verdienen en niet dommer ben dan andere, zal ik spoedig ge noeg op de hoogte zijn van de adressen der klanten. Ik ben overtuigd, dat men tevreden over mij zal zijn." „Parbleuja, ik hoor wel, dat gij zoo dom niet zijtDooh gij moet begrijpen, beste vrouw, dat, zoo het werk niet moeilijk, het toch zeer lastig en vermoeiend is." „Ik ben sterk en heb veel moed." „Gij zult vijf uur per dag te ioopen heb ben met een mars op den rug of achter een gesloten wagen, dien gij moet voortduwen in regen, wind en sneeuwVerdiepingen zult gij te beklimmen hebben, heel wat erger dan een keer of tien de Bastillekolom te be stijgen." „Ik herhaal u, dat ik sterk ben en den kost moet verdienen." „Kent gij Parijs?" „Een beetje; maar de klanten zullen toch wel allen in hetzelfde kwartier wonen." „De patroon heeft er nog vele ver van huis." „Waar woont hij?" „In de Dauphinestraat." „Die ken ik." „Wij hebben klanten tot in de Oité en veel verder nog." „In een dag of twee zal ik op de hoogte zijn en mijne beenen zal ik niet sparen.. Gelooft gij dat men mij aal aannemen?" De Voorzitter zegt dat reeds, véór dit adres was ingekomen, door Buig. en Wetb. de plaatsing is noodig ge oordeeld en zou de verdere uitvoering daarom maar willen overlaten aan Burg. en Weth. Wordt aldus met algemecne stemmen besloten. 5. De Voorzitter deelt mede, dat at9 iid van het Burgerliik Armbestuur te Babiloniënbroek en Hill periodiek moet aftreden de beer A. Vos Czn. Burg. en Wetb. stellen voor den af- redende opnieuw te benoemen. Bij stemming blijkt, dat A- Vos Czn. met 6 stemmen herbenoemd is tot Ud 'an genoemd Bestuur. De heer Vos onthield zich van mede* «temmen. 6. Overgegaan wordt tot behandeling no de recl'm-s HrtofdHilket» Omslag. „Ja, daar sta ik voor in. Reeds drie dagen zoekt men eene draagster Zuo gij wilt zal ik van avond den patroon zeggen, dat gij u morgen bij de bazin zult komen aanbieden. "Want ja, het is madame Lebret, die zieh daarmede bemoeit." „Dat zal mij zeer aangenaam zijn. God zal u daarvoor zegenen." De toon, waarop deze woorden gesproken werden ontroerde liet hart vau den jongen bakker. „O, gij kunt er op rekenen, want gij schijnt eene uitstekende vrouw te zijn, moe dertjeMorgen vroeg hebt gij 11 slechts in mijn naam aan te melden, ln naam van den Lyonnees, zoo noemt men inij, verstaat ge?" „Hoe laat?" „Om half acht of acht uur." „In de Dauphinestraat, niet vaar?" „Ja, nummer 15, bij Lebret. Bet is een be kend huis... En nu ga Ik werken. Tot mor gen, mamaatje. Wees gerust, de betrekking is voor u... O, wacht even! Nog een woord: Gij zult de namen der verschillende soorten brood moeten leeren kennen, dit men te Pa rijs gebruiktanders zoudt gij u licht kun nen vergissen." „Zijn er vele?" „Nogalcadetjes, jockos, gcletten, mor- phientjes, benediktijntjes, fluitjes, riche- lieus, kurkentrekkers, gescheurd brood, Wee- ner brood, kerstbrood, rijk brond, Engelsch brood enz. enz. Ik zal u al die namen op schrift geven. Van namen gespioken, hoe is uw naam?" „Lise Perrin." „Genoeg. Tot morgen." En de Lyonnees verliet de restauratiezaal om zijn gewoon nachtwerk te gaan aanvan gen. TWEE EN ZESTIGSTE HOOFDSTUK. Jeanne betaalde'wat zij verteerd had en keerde naar hare woning terug. „Brooddraagstersprak zij tot zichzelve, de trappen opklimmend, die naar de boven ste verdipping leidden. „Vijf uur werk per dag. Ik zal drie franken verdienen en gedeel telijk mijn voedselHet oveiige van den dag zal ik vrij zijn. Ik zal een overvloed van tijil lauuiöu gebruiken om toüu mm op ts sporenO, was het maar reeds morgen j" Niettegenstaande de vluchtelinge v4n Clermont allerlei angstvalligheden ter "prooi was, sloot de vermoeidheid toch eindelijk hare oogen. Zoodra zij het hoofd op het kussen had neergelegd sliep zij in, en een goede nacht schonk haar een ruim gedeelte harer krachten terug. Des anderendaags stond zij op met hfet krieken van den dag. Om half acht ging zij naar de bakkerij in de Dauphinestraat. Madame Lebret stond achter de toonbank. De knecht had zijne belofte niet vergeten toen Jeanne verklaarde, dat zij in naam van den Lyonnees kwam, ontving haar de bazin, die ongeduldig naar een draagster uitzag, met een vriendelijken glimlach op de lippen. „O, zijt gij het," sprak zij, „van wien de Lyonnees mijn man en mij gesproken heeft?" „Ja, madame." „Gij komt u als draagster aanbieden?" „Ja, ik zal mij gelukkig achten die be trekking te kunnen krijgen." „Gij zijt niet van het vak?" „Neen, madame; maar ik hoop dat mijn goede wil mij spoedig geheel op de hoogte van het werk zal brengen. Ik zal niets nala ten om u tevreden te stellen." „Dat hoop ik." „Gij neemt mij dan aan?" „Zeker. Wij zullen een proefje nemen... Waar woont gij?" „In de Seinestraat No. 24. Ik kom van buiten, waar ik drie jaar „Zijt gij getrouwd?" „Ik ben weduwe." „Genoeg. Gij ziet er trouw en eerlijk uit dat is mij voldoendeHoe is uw naam?" „Lise Perrin". „Welnu, Lise, gij bevalt mij. Morgen vroeg zult gij uw werk aanvangen. Van daag kunt gij met mijue dienstbode de klanten gaan bezoeken, wier adres ik u geven za!. om zoo te leeren wie op crediet koopt en wie onmiddellijk betaalt. Met goeden wil en eenig overleg zult gij spoedig op de hoogte komen." „Hoe laat moet ik hier zijn?" „Om zes uur voor de morgenbestelling." „Gij kunt op mij rekenen." „Niettegenstaande wij klanten hebben. dl« au vrij, grootftu «&taad woomjb, wit gij om negen uur terug kunnen zijn, om met mij 'af te rekenen... Dan moet gij des avonds om vijf uur terugkomen, want wij hebben ook huizen en restaurants in. de buurt, die tweemaal per dag moeten bediend worden. Doch dan hebt gij niet meer dan anderhalf il twee uur voor uw werk noodig." „Goed, madame." »v,Gij zult drie franken per dag verdienen en twee pond broodDat is mijn prijs." „Dien neem ik aan, madame." „Kom dan tegen den middag terug. Mijne meid zal u bij morgen- en avondklantea brengen." ,Ik zal op tijd hier zijn." „Ziedaar;" zeide madame Lebret, een stuk van tien franken uit de lade nemend en dit Jeanne toereikend, „ziedaar uw Godspea- ning."- De vluchtelinge kleurde tot in het Wit der oogen, betuigde hare dankbaarheid en ver trok dan zeer tevreden. Des middags was zij in den bakkerswinkel terug, waar de dienstmaagd haar wachtte. Zij vertrokken te zaam, en na twee nren had Jeanne reeds al de adressen der morgen klanten* in het geheugen gegrift. Daarop deed zij de avondbestelling, steeds in gezelschap van een groot, droog, langzaam en verdrietig meisje, dat haar des morgens ook vergezeld had, en keerde dan, na met madame Lebret de werkzaamheden van den volgenden dag geregeld te hebben, naar huls terug. Jeanne gebruikte haar middagmaal niet thuis. Hare dagelijksche werkzaamheden, hare onverpoosde navorsehingen lieten ue vrouw den tijd niet om zich met hare keuken bezig te houden. „Het is niet duur," dacht zij, in „het Ren dezvous der Bakkers," en besloot clan ook daar haar eten te halen. Zij begaf zich naar die restauratie, ont moette er den Lyonnees en bedankte hem hartelijk. ,Het is de moeite niet, mama Lison," ant woordde de dienstvaardige jongeman. „Het is mij een waar genoegen in staat geweest te zijn u eenen dienst te bewijzen." (W rdt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1