"binnenland. f Pi Dames» en Kindermantels. Heeren» en Jongeheeren Overjassen. Pelterijen, Ziet onze Etalages!!! "BUITENLAND. Provmeiaal üïieuws. A G VERKADE, van alle Oordeel dan of het noodig is naar Duifsehland fe gaan om Urne Kleeding te koopen MARKT, WAALWIJK. 7. Bij de rondvraag verzoekt de heer Van Rijsbergen het woord over een in de vorige vergadering genomen besluit van den raad. ËlDe Voorzitter stelt voor de discussie daarover te ^voeren In besloten ver gadering. Met aigemeene stemmen wordt daar toe besloten. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Volgens de »Petit Parisian Is Lloyd George voornemens de volgende voorstellen te doen le. Schadevergoedingen. Engeland zal het initiatief nemen tot een defioltieve herziening van dit vraagstuk, zoodat van de Duitsche verbintenissen slechts de verplichtingen betreftende de verwoeste gebieden bestaan blijven. Engeland zal van zijn aandeel in de schadevergoeding afzien. 2e. Beperking bewapening te land en waarborgen van Frankrijk's veiligheid Lloyd George komt op voor een over eenkomst tusschen Engeland, FrankrQk en Duitschland en misschien ook Italië, die de militaire neutraliteit van het Rijn gebied waarborgt. R jnland zou zoo spoedig mogelijk ontruimd worden. 3e. Herstel van den vrede in het Nab^e Oosten en herziening der over eenkomst van Angora. 4e. Hervatting der betrekkingen met Rusland en gemeenschappelijke hulpactie voor de noodlijdenden in het gebied van sovjet-Rusland. Het debat in de Dail Eireann is nog steeds niet ten einde. Mogelijk zal het Zaterdag worden voor tot de eind stemming over de ratificatie zal worden overgegaan. Het nieuwe Belgische kabinet hield gisteren onder voorzitterschap van den koning zijn eerste vergadering, waar in minister-president Theunis o.a. ook ter sprake bracht de verhouding van België tot Nederland. De ministerieeie verklaring constateert, dat de betrek kingen tusschen de beide landen thans veel minder gespannen zijn. Zij richt zich naar economische doeleinden, die voor Nederland en België vruchtdragend zullen zijn. De regeering spreekt den wensch uit, eerlang de betrekkingen met Nederland te kunnen hervatten, teneinde met deze bevriende natie een bevredi gende oplossing te vinden van de han gende geschillen. De minister van financiën heeft o.m in de Kamer de volgende verkla ring afgelegd. De Regeering gezien de noodzakelijk heid van versobering van den staats dienst, is voornemens: le. geen nieuwe vaste of tijdelijke ambtenaarsbetrekking bij de Departemen ten of daaronder ressorteerende dienst vakken in te stellen tenzij die instelling noodig is tot uitvoering van eene bij de wet nieuw opgelegde taak 2e. Noch ter vervulling van betrek kingen als onder sub le. bedoeld, noch in komende vacatures personeel buiten het ambtenaarskorps vast of tijdeiijk aan te stellen, tenzij het betreft betrekkin gen waarvoor vereischt is eene bijzon dere vakbekwaamheid 3e. Wat het laatstgenoemde personeel aangaat, niet tot zoodanig aanstelling over te gaan, voordat in alle bijzondere gevallen uit een nauwkeurig onderzoek gebleken is, dat niet een ambtenaar, die reeds op wachtgeld gesteld is of die met inpercing van den dienst in zijn tegenwooriige functie zou kunnen wor den gemist, de te vervullen betrekking naar behooren kan waarnemen 4e. aan een der departementen een centraal punt in te stellen tot leiding van het onderzoek als in sub 3e bedoeld. De heefen Dresselhuis en Oud heb ben na hun dank betuigd te hebben voor de varre strekking van deze regee- rings toezegging, hun motie ingetrokken. Bij een dezer dagen gehouden inschrijving voor verpachting van wei land in ie Ooy bij Nijmegen bleken sommige inschrijvingsprijzen de helft gedaald tt zijn in vergelijking met het vorig jaar. Met de vleesch-, spek-, boter-, kaas- en melkprijzen gaat het in de prov. Groningen tegenwoordig niet meer daar den zin der boeren! Men treft varkensfokkers aan, die met hun beestjes geen uitweg weten, omdat de middenprijs slechts 35 cent per J/2 K.G. is en de prijs der biggen van f5 tot f 7 beiraagt tegen verleden jaar December van f 15 tot f 20. En nog verwacht men lager prijzen. De beste roomboter wordt voor f 1 per pond aangeboden, een even hoogen prijs als die der margarine. Omdat sommige slagers zich hiervan niets aantrekken en het vleesch nog maar steeds voor f 1.30 en hooger per pond verkoopen, waarvoor anderen van f 0.60 tot f 0.75 vragen, hebben onder scheidene burgemeesters dezen woeker- prijs-nemenden slagers bericht, prijs gevend te zullen optreden, wanneer zij hun prijzen niet vlug en flink herzien. Waalwijk, 20 Dec. 1921. Zooals wij gisteren per bulletin De Ned. R. K. Bond van Schoen fabrikanten zal eene spoedeischende aigemeene vergadering houden op a.s. Vrijdag den 23 December 1922, om 2 uur n.m in de zaal van het voormalig Maison Boes, Heuvel, 1 ilburg. Agenda Stemming over het Collectief Contract met de werknemers. De film „Christus" heeft ook hier evenals elders een groot succes gehad. Alle avonden was de „Witte Bioscope" geheel gevuld, bij sommige uitvoeringen niêt-ingezetenen, willen we er nog op wijzen dat het voortaan niet toegestaan wordt over 't trottoir j 't Hotel Verwiel de Markt op te rij Eenigen tijd heeft daar steeds een a op post gestaan om de mensehe waarschuwen, zoodat men nu ge wordt op de hoogte te zijn. Waai op- en afrijden daar, voor voetgan zeer gevaarlijk was, is het een to juichen maatregel. In de Dinsdag gehouden ver ring der Prov. Staten heeft de voorz het overleden statenlid Van Hees herdacht. Het nieuwbenoemde lid Oomen toegelaten. Daar de geloofsbrieven den heer Hellemons niet volledig wezig waren, werd de goedkeu daarvan aangehouden. Tegenover een voorstel van deny zitter om het rapport inzake de lol spoorwegen in een volgende vergade aan de orde te stellen, stelde mr. voor, het naar de afd. te verwi Jhr mr. Van Sasse van Yselt, die! geen groote uitgaaf gewettigd stelde aanhouding tot de zomerz voor. Dit voorstel werd verworpen van mr. Loeft aangenomen. Besloten werd een perceel grom te koopen ten behoeve van een b afsnijding in den provincialen weg Schijndel naar St. Oedenrode. De meeste andere voorstellen we naar de afdeelingen verwezen. De vergadering is. verdaagd tot derdag 2 uur. In een spannenden wedstrij W.S.C. er j.I. Zondag in geslaagd gelijk spel tegen B.V.V. II te forcei B.V.V. speelt het eerst met sterken wind in den rug en is in begin direct aanvallend. De verded der thuisclub is echter safe en den aanval van de. vlugge voorin der gasten volkomen in bedwang, leidelijk wordt de voorhoede van W, aan het werk gezet en krijgen wi een op en neergaanden strijd met E iets in de meerderheid. Géén der par slaagt er in voor der ust te doelpin In de tweede helft, wordt door W stevig aangepakt en wordt B.V.V eigen helft teruggedrongen. Spo heeft zij succes als de middenvóoi een voorzet van rechts den bat kf in het doel kopt. Met hetzelfde wordt doorgespeeld, vooral vai linkervleugel, welke geducht in acl dreigt telkens gevaar en ontsta, telkens benauwde oogenblikken bekond gemaakt hebben is in de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer het wetsontwerp tot vereeniging der ge meenten Waalw^k, Besoijen en Baard wijk aangenomen, nadat door de heerec Sasse van Ysselt, Fleskens en Wlnter- mans een amendement was ingediend om de vereeniging toch te doen ingaan 1 Januari 1922. De drie kamerleden baseerden huu amendement op het feit, dat de besturen der betrokken gemeenten de administra tie reeds op de vereeniging met 1 Jan. a.s. hadden ingericht en de tijd thans ontbreekt om die voor elk dezer ge meentes weder in te trekken. Wanneer nu nog de Eerste Kamee bare goedkeuring aan het ontwerp heeft gehecht, is de vereeniging officieel een feit. De Eerste Kamer zal het wetsontwerp op de vereeniging heden in de afdeelin gen onderzoeken, dus mogen we de laatste beslissing spoedig verwachten. De Maandag, te Tilburg gehouden aigemeene vergadering van den Ned R.K. Bond van Schoenfabrikanten, wa* Idruk bezocht. Na afhandeling der be grooting werd het ontwerp-colectief moesten zelfs liefhebbers worden terug gezonden. In deze film is aan de tafe- reelen, die ter plaatse zijnopgenomen en zoo natuurgetrouw mogelijk worden weergegeven, de hoogste zorg besteed, en ook aankleeding en actie^vormen een indrukwekkend en pakkend geheel. Ook het dubbel mannenkwartet „St. Jan" gaf met zijn uitnemend gezang nog meer wijding aan het stuk en kweet zich uitstekend van zijn taak. Gisteren werd door den heer C. Michael, aannemer der verbouwing Teekenschooi en Inspecteurswoning, aanbesteed het glas-, verf- en behang- werk dier genoemde verbouwing. Inschrijving als volgt v. d. Waals, Capelle f689.—. v. Houten, Waalwijk f594.—. v. d. Heijden, Waalwijk f 222. Wij vernemen dat het werk aan den laagsten inschrijver is gegund Een^ zeer sterk Ajax Xl-tal uit Amsterdamlzal Zondag a.s. (len Kerstdag) een voetbalwedstrijd komen spelen tegen Quick f te Waalwijk. In het volgend nummer hieromtrent nadere bijzonderheden. Ter waarschuwing, vooral voor 20966 het B.V.V. doelhaar achterhoede echter onheilen te voorkomen, slaagt er B.V.V. nog in, even voot einde den stand op gelijken voi brengen, als den linkervleugel vri wordt gegeven en uit een voorzet bal in het W.S.C.-doel geplaatst w De uitslag 1 1 geeft wel de verhouding weer. Ook het Ilde Elftal hield zich door tegen Kaatsheuvel met dez cijfers gelijk te spelen. Over de Bekerwedstrijden, w W.S.C. doende was op tweeden K dag te organiseeren, kunnen wij meer mededeelen. W.S.C. is hierto de gelegenheid gesteld door een porter, die den Beker beschik stelde, teneinde deze tusschen de plaatselijke vereenigingen te laten spelen. Jammer is het, dat Quick den tweeden Kerstdag niet aan de strijden kan deelnemen, daar vers dene spelers dien dag afwezig Wilhelmina uit Kaatsheuvel was wel direct bereid zich disponibel stellen. De loting brengt al direct spann ontmoetingen en wel H.E.C. tegen Wilhelmina, De nieuwe dienstplichtwet. Dooi- de aanneming van de door minister van Dijk voorgestelde nieuwe Dienstplichtwet zal er een sterkte zijn van 317.000 man, waarvan 74.000 ongeorganiseerd. In het bestaande stelsel heeft men een maximum legersterkte van 381.000 man, waarvan 170.000 ongeorganiseerd, als land storm. Er zal dus een kleinere sterkte zijn, waar van 243.000 georganiseerden in plaats van 211.000, dus 32.000 georganiseerden meer. Volgens het nieuwe stelsel-Van Dijk zal er een vermoedelijke afvloeiing plaats heb ben van 250 officieren, 1750 onderofficieren, 200 muzikanten en 100 werklieden. Lichting 1922. Naar men verneemt, zijn de navolgende tijdvakken vastgesteld voor de inlijving van de miliciens der lich ting 1922: Infanterie en wielrijdersle ploeg 1620 Maart, voor geoefenden 1620 Juli; 2e pl. 15 November. Veldartillerie beredenen He divisie en rijdende artilleriele ploeg 15 Maart, 2e ploeg 15 Sept.veldartillerie onberedenen He Divisiele ploeg 16—20 Maart, 2e ploeg 1620 Septembercavalerie le ploeg 15 Maart, 2e ploeg 610 Juni, 3e ploeg 15 October. Geen herhalingsoefeningen voor de iichting 1917. In aanmerking genomen den tijd, dien de lichting 1917 reeds gedu rende de mobilisatie heeft gediend, en tevens als zuinigheidsmaatregel is de minister van oorlog op zijn voornemen teruggekomen om die lichting het volgende jaar voor herha lingsoefeningen op te roepen. „Hblj" De gasprijs is in den Haag gesteld op 13 cent met verlaging bij groot gebruik, in Goes op 11 cent! De melkprijs werd gebracht te Kam pen op 13 cent Het dure reizen Mr. A. W. Stork schrijft in de Kampioen over het dure reizen in ons land. Hij bere kent o.a. dat-na 1 Januari een retour van Maastricht naar Amsterdam zal kosten 32.80 le klasse, 24.60 2e klas en 16.40 3e klas; van den Haag naar Groningen 32.50, 24.10 en 16.20; van Leeuwarden naar Maastricht 41.50, 31.20, 1 16.20; van Groningen naar Middelburg 48.50, 36.40 en 24.30; van Vlissingen naar Win schoten 53.90, 40.40 en 27.—. Voor den oorlog reisde men dus le klas ongeveer voor hetzelfde geld van Rotterdam naar New York, als na 1 Januari van Vlis singen naar Winschoten en terug. En nog reist men nu goedkooper le klasse van Den Haag naar Weenen en terug dan na 1 Jan. van Vlissingen naar Winschoten. Dit is een opmerking van het Vaderland. Mr. Stork schrijft De Zuid-Limburgers zullen Holland mij den en hun koers richten naar de groote Bel gische steden; het Belgische visum is im mers afgeschaft en de reis van Maastricht naar Amsterdam kost drie maal zooveel als de reis van Maastricht naar Brussel. Vacan- tiereizen naar Zuid-Limburg en naar het Noorden van ons land worden door dezen maatregel vrijwel onmogelijk gemaakt. Kortom de nieuwe maatregel kan slechts leiden tot meer isolement van de genoemde streken, terwijl het doelvermeerdering van de inkomsten van de spoorwegen, naar alle waarschijnlijkheid zal worden voorbijge streefd. Een spoedige indiening van een ont werp betreffende de zaakwaarnemerij wordt door den Minister van Justitie bevorderd. In een huishoudelijke vergadering van de Ned. Vereeniging van Spoor- en tram wegpersoneel ter bespreking der plannen der directie der Nedrl. Spoorwegen tot verlen ging der arbeidstijden sprak het overgroote deel der afdeelingsafgevaardigden zich uit voor eventueel lijdelijk verzet. Door den Nederl. boerenbond is giste ren te 's-Hertogenbosch vergaderd. De voor zitter, de heer Verhegge, werd ais zoodanig met aigemeene stemmen herkozen. Aan pater v. d. Elzen werd het eere-lidmaatschap aan geboden. Op het departement van Arbeid is een voorlopgige vergadering' -.«hmni ÖT» WOOf OATl concept Is behandeld om de huisslachtingen weer mogelijk te maken. Bij de aigemeene beschouwingen der Staatsbegrooting zeide dr. Nolens o.m. Een andere oorzaak der malaise is de on gunstige positie van onze industrie tegenover het b'uitenland en spr. zou dan ook ernstig de vraag in overweging willen geven, of de omstandigheden niet zoodanig zijn, dat uit sluitend als practische en tijdelijke maat regel, belemmering van den invoer of onder steuning per exportbedrijven aanbeveling verdient. Men behoeft hierin volstrekt geen protectie te zien. Het is slechts een zuiver practische vraag. De heer Troelstra liet zich bij de aige meene beschouwingen o.a. als volgt uit: Wanneer men spr. vraagt, hoe deze poli tieke constellatie met het maximum van ver trouwen tot stand ware te brengen, dan luidt het antwoord, dat de grondslag hiervoor zal moeten zijn samenwerking tusschen bei de partijen, die de groote massa der georga- niseeerde arbeiders achter zich hebben, t.w. de katholieken en sociaal-democraten. Dit rftemt niet weg, dat ook anderen, met name de vrijzinnig-democraten, aan een dergelijke samenwerking zouden kunnen deelnemen. Gezorgd zal moeten worden, dat de bezuini ging niet komt ten nadeele van de arbeiders en de ambtenaren. Een samengaan van katholieken en socia listen, wij veronderstellen dat het zoet ge fluit van den vogelaar, waarmede hij den laatsten tijd al me^r bezig is, niet veel zal helpen! De bezuiniging moet komen, maar mag alleen geen nadeel hebben voor arbei ders en ambtenaren! Natuurlijk, anderen tellen niet mee De heer Kolkman verklaarde uitdrukke lijk dat de toepassing der Arbeidswet oor deelkundig moest geschieden en dat „naast de belangen der werknemers toch ook die van werkgevers moesten gelden" en sprak de hoop uit dat de regeering in deze materie de noodige wijsheid en voorzichtigheid zou aan den dag leggen. Minister Ruys verklaarde dat bij elke uitbreiding der overheidsbemoeiing de vraag diende gesteld of deze wel noodig was en niet op andere wijze kon geschieden. Ook deze laatste verdedigde de huidige coalitie. contract, zooals dat er na 'al van con ferenties [met de arbeidersorganisaties uit ziet, behandeld en ten slotte met aige meene stemmen op zes na aangenomen. Zooals het thans is aangenomen, bevat dit contract de uiterste concessies die de patroonsorganisatie den arbeidersorgani saties kan aanbieden. Het Kiadertoeslagfonds werd volgens de door het Hoofdbestuur voorgestelde nieuwe regeling met aigemeene stemmen aangenomen. Het Kindertoeslag steunt op dezelfde regeling als bet door den Minister van Arbeid bij de begrootiugsbebattsn ie uitzicht gesteld Rijks-Kindertoeslagfonds zal steunen. Kindertoeslag zal vanaf 1 Jan. 1922 worden uitgekeerd aan de arbeiders vanaf het 4e kind. Voor verdienende kinderen heeft geen aftrek plaats. Voor bijdrage aan het fonds zat voortaan 1 pCt. van het totaal loon geheven worden. In verband met ons bericht van 1.1. Zaterdag, vernemen we tot ons ge noegen, dat de melkprijs in onze gemeen te reeds met een paar centen is ver minderd. We zijn dus op den goeden weg. Naar wij vernemen heeft de Lieder tafel »Oefeniisg en Vermaak» de uit- noodlging der stad Bremen aangenomen, om met Pinksteren deel te nemen aan een internationaal zangconcours aldaar (dus geen festival zooals we indertijd schreven). - Het 2e groot Winterconcert zal de Liedertafel geven op Maandag 23 Jaa. Als soliste Is geëngageerd Mej. Lea Fuldauer, le Sopraan (coloratuur) aan de Nat. Opera te Den Haag, een der beste krachten uit oas land. O.m. zal daa uitgevoerd worden het grootsche toonwerk Hannibrd van Olman, met bariton-solo- en piano-begeleldlssg. ROOT

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2