Oe Leerplichtwet Dames- en Kindermantels. Heeren- en Jongeheeren Overjassen. Pelterijen, Ziet onze Ctalagesü! I weede Blad. timOOTlV STïïmH MARKT, WAALWIJK. Brieven uit Suriname van alle Oordeel dan of hef noodig is naar Duifsehiand fe gaan om Urne Kleeding fe koopen. 20966 I BINNENLAND. Stoomwasscherjj „Het Groenewoud" GEREGELD MAANDAG WAALWIJK NUMMER 1 ZONDAO 1 JANUARI 1922. 45e Jaargang. Voor ouders, voogden, enz. van kinderen die leerplich tig zijn of worden. I. Welke verplichtingen de leerplichtwei oplegt. 1 Januari a.s. feedt de gewijzigde (verscherpte) Leerplichtwet in werking. Ter voorlichting en waarschuwing volgen hier eenige verklarende opmer kingen omtrent de voornaamste artike len van bovengenoemde wet. 1, Ouders, voogden of personen, bij w/e een kind inwoont, zijn verplicht zorg te dragen, dat ieder kind voor wie zij aansprakelijk zijn. gedurende zeven jaar geregeld een school voor lager onderwijs bezoekt. Die verplichting begint, zoodra het kiid 7 jaar is en houdt op, als het ge durende 7 jaar de school geregeld be zocht en de 7 leerjaren der lagere school doorloopen heeft. (Ouders, enz. kunnen het kind echter reeds op school doen, als 't omstreeks 6 jaar is). Het leerplichtig zijn houdt in ieder geval op, als het kind de klas waarin het 14 jaar wordt, heeft doorloopen. Het onderwijs op een lagere school kan ook vervangen worden door huis onderwijs. Dit is ook bij wet geregeld. ('Ik ga hier niet verder op in, daar dit onderwijs in deze streken hooge uitzondering is. Wie er meer van wil weten, koope een exemplaar .Leer plichtwet" of wende zich tot het hoofd eener school of tot het schooltoezicht.) Ook is aan de verplichting der wet voldaan, als een kind, voordat het de 7 leerjaren der lagere school heeft door- loopen, overgaat op een inrichting van hooger- middelbaar-handels- of nijver heidsonderwijs, mits het buiten de avonduren minstens 16 uren per week onderwijs ontvangt. Kinderen, die een school voor buiten gewoon lager onderwijs (b.v. een school voor doofstommen, zwakzinnigen, enz.) bezoeken, voldoen aan de wet. Van de verplichting onder I genoemd zijn verder vrijgesteld 1. Ouders, voogden, enz. die geen vaste woonplaats hebbeni, (Dit geldt vooral voor personen die in een tent, vaar- of voertuig wonen Verblijven dezen langer dan 8 dagen op één en dezelfde plaats, dan worden zij duor de wet beschouwd als hebbend een vaste woonplaats. 2. Wanneer bovengenoemde perso nen tegen het onderwijs op de scholen, binnen 4 kilometer van hun woonplaats gelegen, overwegend bezwaar hebben (b.v. gewetensbezwaren). 3. Wanneer zij na herhaalde aan vrage tot plaatsing op een dier scholen, geen plaatsing voor hun kind of pleeg kind (pupil) hebben kunnen krijgen. 4. Wanneer de scholen door 'n wet telijk voorschrift gesloten worden (b.v wegens besmettelijke ziekte), 5. Wanneer op schriftelijke verkla ring van een geneeskundige de kinderen ongeschikt zijn voor het bezoeken eener lagere school (b v. wegens doofstomheid, zwakzinnigheid, lichamelijke zwakte, enz.) Voor de bovenvermelde vrijstellingen is schriftelijke kennisgeving, met ver melding van reden, van voor welk kind en van voor hoeveel tijd, van den Burge meester gevorderd. Is de tijd langer dan een jaar, dan moet elk jaar voor 1 Februari opnieuw die vrijstelling aangevraagd worden. Daarenboven moet de kennisgeving en aanvrage onder 2 bedoeld, wil ze geldig zijn, van de handteekening van den Inspecteur voorzien zijn. Dit is het voornaamste wat betreft de verplichting om de kinderen gedurende 7 jaar naar school te zenden. 'n Volgende keer zullen we zeggen, wat de Leerplichtwet verstaat onder geregeld schoolbezoek, enz. (Het kan nuttig zijn deze artikelen uit te knippen om ze te bewaren.) B. I. Sedert lang heeft Maripa niets meer van zich en van Suriname doen hooren. Verschillende oorzaken gaven daartoe aanleiding, zooals de oorlog en andere zakei, doch toen voor eenigen tijd weer een brief lit Noord-Brabant aan Mari- pa's adres kwam, waarin gevraagd werd of Maripa nog leefde, besloot hij om de Redactie van De Echo van het Zui den te verzoeken om evenals vroeger zoo nu en dan iets uit Suriname te willen opnemen, wat met de* meeste btttidwüligbeid weid toegestaan, zoo- (Bu4i.ii ve;a. ir./üiJelijkhr.id '1' C..U-.) Mijnheer de Redacteu Hiermede verzoek ik U beleefd onder- staande regelen te willen plaatsen in .De Echo" van a.s. Zaterdag. Waarvoor mijn dank. Qeachte Donateur. Het deed mij genoegen Uw ingezon den stukje in „de Echo" van j.l. Woensdag te hebben gelezen en gezien dat U met R. W. B mede leeft. Ik ben echter zoo vrij U op te mer ken. dat U bepaald slecht met den huidigen toestand van het R. W. B.- terrein bekend zijt. Iedereen die met het R W. B.-terrein bekend is, niet het minst de spelers, weet toch, dat het terrein vooral in dezen tijd zeer slecht isalleen het feit, dat het R. W. B.-terrein in November en December reeds 4 maal voor een wedstrijd onbespeelbaar is verklaard spreekt toch voor zich zelf. Huur en Donateurschap doen aan dit feit niets af. Verder is het terrein zeker mooi ge legen doch alléén in den zomer als het droog weer is, nu is het ook voor het publiek, dat ook op den natten grond moet staan beslist ongunstig, terwijl de slooten welke op 2 Meter om het terrein gelegen zijn, steeds nog een gevaar zijn voor de toeschouwers, en hierdoor is het bezoek aan de R. W. B.-wed- strijden dikwijls zeer gering, en dus een schadepost voor de vereeniging, terwijl ook het onderhoud van het terrein voor rekening van de club is, zoodat ten slotte het terrein nog niet zoo goedkoop is als U wel denkt. Het terrein wordt nu reeds 14 jaar door R. W. B. bespeeld, doch is nooit zoo groot geweest, de stukken land welke de laatste jaren bij het terrein getrokken zijn en de gedempte slooten zijn de oorzaak dat het terrein nu zoo plecht is, die grond is moerassig, zos dat zijn oude kennissen in de,Lang-! straat zoowel als in 't Land van Heusden en Altena vanaf heden zoo nu en dan weder iets van hem onder de oogen zullen krijgen. Teneerste wil ik den laatsten brief beantwoorden die ik ontving en waarin gevraagd werd iets te willen mededeelen omtrent den han delstoestand in Suriname. Dat is nu niet iets om met 2 woerden te zeggen hoe de toestand hier eigen lijk is en voor welke artikelen Suriname een goed afzetgebied kan zijn, echter dit is zeker dat hier in Suriname vele artikelen uit het moederland worden betrokken en meerder gewild zijn dan andere fabrikaten, Ook Noord-Brabant- sche schoenen, boter, kaas, peulvruchten, grutterswaren, klompen en sommige manufacturen, van dit laatste waar ook een fout in zit, zijn alle voor Suriname gewilde artikelen, doch is Amerika op het oogenblik de grootste op expeditie- gebied en is ook goed op dreef om het leeuwenaandeel in handen te krijgen van den handel. Door den laatsten oorlof is hiertoe veel bijgedragen, doordien Amerika alleen den handel in handen had. Ook is Amerika royaal in het zenden van mon sters en sparen geen kosten voor reclame. Ook wordt van daaruit gaarne van een artikel 1 kist gezonden als monster Overigens is de toestand van de handelaren niet erg gezond, vandaar dat ik geen firma of fabrikant zon dur ven aanraden om rechtstreeks met de afnemers in relatie te treden zonder degelijke informaties,Je- hebben inge wonnen. Het beste is 'om hunne belan gen toe te vertrouwen aan een degelijk agent hier in de Kolonie, die met den toestand en afnemers volkomen bekend is. De gewone betalingscondities waren vroeger op ae 90 dagen betaalbaar aan de Surinaamsche Bank. Bij het invallen van den oorlog heb ben vele Europ. huizen de rekening laten staan om nu weer op den ouden voet voort te gaan. Zij die hunne vor deringen geregeld betaalden, zijn nu op dit oogenblik de grootste kooplieden en betrekken nu liever van Amerika, doch sommige van hen zijn minder solide dan zij die hunne rekening lieten staan en van-het uitstel gretig gebruik maakten. Dit is hetgene wat ik u met een en kel woord heb willen aanstippen en zal later het een en ander uitvoeriger be handelen. Zij die over een of ander punt of artikel speciaal meer bijzonders wil. len vernemen, kunnen zich ten allen tijde tot Maripa wenden, want deze toch is ruim 20 jaar in Suriname en van alle aangelegenheden op de hoogte en is steeds bereid, de beste inlichtingen te verschaffen. Met belofte spoedig een nieuwe brief te zenden, teeken ik mij als altijd MARIPA, feuwisk dat het terrein zeker niet beter gewor- eerbaar wares met het doorhem als den is Het is dan ook herhaaldelijk regeeringscoroarssaHs arrau- gebleken dat de R' W. B.-spelers hier van het meeste last hebben, aangezien R. W. B. op andere droge terreinen beter speelt dan op het zware R. W. B - terrein, zie de wedstrijden van het vorig jaar te Leerdam, te Boxtel, bij Philips te 4Eindhoven, terwijl het gelijke spel op 11 Dec. op het droge B. V. V.- terrein te 's-Bosch ook wel wat zegt. Als het R. ty. B.-terrein droog is zijn ook wel goede resultaten bereikt, zie o. a. de bekerwedstrijden R. W B Helmond, welke R. W. B. mei 2—1 won. Het eere wien eere toekomt, is zeker piment meï de N. O. T. op 3 JudI 19 5; 2o. da? mr. Vso B^st oaar het oordeel der commissie ook feitelijk dit arraDge- meet hseft geschonden door deelnemlDg In speculatieveo handel in België voor eigen rekeniog na de sluiting van dit arrangement cn voorts, dat, ai mocb m», Van Best meeoen od gtood van ri de woordec vao dit arrangement daa aan eene andere ulÉegglng te kunnen dau de vertegenwoordiger d^. N. O T. bedoelde, een juist tozich' va> zijne positie reeds hem daarvan had van toepassing op die leden welke j moeten weerhouden. R. W. B. trouw zijn geblevenr» j M Overigens is Uw verder schrijven, als r dc N Ro ontsluit de gelederen enz. enz., mij niet u Wa-htogton niet antwoorden" U 'ha"S i „He,AaLm']™"k,er o""?'* R W B-ers 11 "j™ zeer aangenaam zijn eenige nadere in lichtingen te mogen ontvangen, dit mag men toch van een belangstellend Donateur wel verwachten. Indien U dit gewenscht voorkomt, kunt U dit rechtstreeks aan mij berichten. Hoogachtend, M. VAN VUGT, Secr. Penningm. Voetbalvereniging R. W. B. Besoijen. Geachte Redactie Gaarne zag ik in Uw veelgelezen blad het onderstaande geplaatst, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Den geachten inzender inzender van Woensdag 1.1. zouTk gaarne verzoeken zoo'n stuk niet te onderteekenen met' „een Donateur". Enfin het zal voor U evenals voor velen niet gemakkelijk ge vallen zijn om er wat goeds onder te zetten. Uw geachte donateur zegt dat het terrein slechts f 115 kost. Neen het kost wel degelijk f 125. Die f 10 heb ben daar niets mee uitstaande. Verder haalt U geachte inzender nog aan dat het terrein goed bespeelbaar was en dat de wedstrijden druk bezocht worden Vooreerst geachte inzender als het b.v. Zaterdags slechts een half uur flink geregend heeft, is het veld niet goed meer bespeelbaar. En geachte donateur, dat de wedstrijden goed bezocht worden is treurig genoeg ook niet zoo? Ach, waar praten we over, U weet het hoogstwaarschijnlijk zeker zoo goed als wij. Maar geachte donateur, wat U met het laatste wil zeggen, dat is voor mij evenals voor velen een raadsel. Uw redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN R. W. B.'er. De eereraad betreffende de zaak d«*. J. v. Best heeft haar rapport nltge- b'acht. Resumeereode komt de commissie tot de slotsom, dat naast de feiten door de R. K. Kamerclub als grondslag van bare uitspraak aangenomen, en van welke feiten de juistheid niet wordt be- wist, al wenscht de commissie bij ge brek aan gelegenheid tot afdoend on derzoek zich niet te begeven in een beslissing, wat onder de uitdrukking incorrect handelen* is te verstaan, is komen vast te staan. lo. dat mr. Van Best op 12 of 15 Juol 1915 een overeenkomst heeft ge sloten met X en Y. ten name van an deren, doch inderdaad mede te behoeve van zich zelven, waarvan de bewoordin gen althans in geenerlei opzicht ver- m'. F. Beelaers vao Blokland als ged.- legeerda. terwijl de zaakgelastigde dc B aufort eveneens gedelegeerde word'. Ook bhjveu hier de heeren Tjarda van Sta kenbo gh, secretaris van delegatie eo de China-deskundige d- Kat Angelino. De minister verlaat ongaarne de one niet Jieëiodigdc conferentie maar dc voorbereiding voor de samenkomst var het Internationaal Gerechtshof eiscb e zijn terugkeer. Naar het Vad. verneemt, zijn err- s»ige pogingen gaande, om een Nede»l. 1 entootjstelllog ie Kopenhagen te or^s- oiseren. Ia Denemarken heeft meo eed» eeo 50.000 kronen spontaan, voor dit doel btjerngebracht. Begin Januari gaat Baron K-tyech« ff in opdracht vao Nederland in oen Vreemde*, tsaar Ko penhagen, tot vetdere besprekingen der plaunen. In aansluiting aan zijn circulaire van 1 Juni 1921 brengt de Minister van Arbeid thans het volgende ter kennis van de gemeentebesturen 1. Steun krachtens de Woningwet zal in het vervolg alleen gegeven worden voor woningen, die, buitenwerks van den bovenkant van den vloer gemeten, niet meer dan 260 M3 inhoud hebben. Ook groote gezinnen kunnen daarin naar de ervaring heeft geleerd, voldoen- 'de huisvesting vinden, voor de gewone gezinnen kan in (ien regel met een ruimte van ten hoogste 224 Ms behoor lijke huisvesting worden verkregen. Bevat een perceel meer dan één woning dan geldt als inhoud van elke woning de inhoud van het perceel, gedeeld door het aantal woningen. Deze voorschriften gelden niet voor plannen, waarvoor de gemeenteraad op den dag der teekening van deze cir culaire reeds voorschot heeft toegestaan, voor deze plannen blijft de tot dusver bestaande grens van 300 Ms gelden, behoudens de ook nu reeds voorkomende noodzakelijkheid van vereenvoudiging indien de uitvoering van dergelijk plan te kostbaar zou worden. 2. De huur van nog te bouwen ar beiderswoningen voor welke steun krachtens de Woningwet wordt ver leend, moet in verband met de daling der bouwkosten ten minste 70 pCt. van de exploitatiekosten bedragen. Dit cijfer geldt onafhankelijk van den inhoud der woningen Voor woningen die reeds gebouwd of reeds in aanbouw zijn, blijven in be ginsel de tot dusver vastgestelde mini ma van 50, 60 en 70 pCt. der exploi tatiekosten gelden. Er behoeft dus niet een nieuwe exploitatieraming te worden opgezet. In veel gevallen zal evenwel door de daling der bouwkosten vast stelling van een huur boven dat mini mum mogelijk zijn. 3. Een derde van de in een bouw plan opgenomen woningen, mag minder dan 3 slaapkamers hebben. Zoo noodig kan dit worden opgevoerd tot de helft van het plan. Het verdient aanbeveling dat men zich bij het ontwerpen van een bouwplan zooveel mogelijk rekenschap geett van de woningbehoefte van de groep der bevolking voor welke men denkt te bouwen. Zijn er weinig jong gehuwden of kleine gezinnen, in die groep, dan zou het niet goed zijn. een groot aantal woningen met minder dan 3 slaapkamers te bouwen. Aan den an deren kant is het. zoolang de woning nood en de duurte van het bouwen aanhoudt, niet goed, meer woonruimte dan voor de bevolking noodig is, te laten bouwen. 4. De premie, die voor zoover de beschikbare middelen dat toelaten, voor woningbouw zal worden verleend, zal in het algemeen ten hoogste f 16 per M2. woningoppervlakte bedragen. Indien de gesteldheid van den bodem een kostbare fundeeringswijze eischt, kan de premie tot f 18 per M2 worden verhoogd. De premie zal f 1200 per woning niet mogen overschrijden. Voor industrieelen. die voor hun per soneel woningen beuwen, kan de premie ten hoogste f 15 per Me bedragen met een maximum van f 1000 per woning, Voor woningen, waarvan de inhoud meer dan 450 Ms bedraagt, gemeten als onder 1 aangegeven, zullen in geen ge val voorschotten voor het verschaffen van hypothecair crediet verleend worden. Voor woningen, waarvan de inhoud minder dan 300 M* bedraagt, zullen met het oog op de beschikbare geldmidde len, hypothecaire credieien slechts op zeer beperkte schaal worden verleend. Verzoeken om alleen premie (zonder voorschot dus) zullen den voorrang hebben. B. en W. kunnen een verzoek om premie weigeren, wanneer naar hun oordeel de ontworpen woningen niet kunnen worden beschouwd als arbei derswoningen of als bescheiden mid denstandswoningen. De minister behoudt zich voor, den bouw van woningen grooter dan 300 M3 te weigeren in gemeenten, waar naar zijn oordeel hehoefte aan die woningen uiet bestaat. Voorshands zal dit reeds geschieden in de 4 groote gemeenten (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht). Aanvragen om premie, waarop nog niei }s beschikt, zullen worden behan- deln volgens de nieuwe regeling. De minister behoudt zich evenwel voor, de bovengenoemde premiebedra gen zoodra mogelijk geleidelijk te ^ver minderen en die vermindering ook toe te passen op de dan nog aanhangige verzoeken. Zooals uit de memorie van antwoord De vracht-auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. K NEUTEL, Tilburg. Vraagt Prijscourant. Vracht gratia I lie Echo vin het Zuiden, l A verkade, ROOTE OPRUIMING

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5