Tweede Blad. Land- en Tninbonw, Gemeenteraad. NUMMER 3 ZATERDAG 7 JANUARI 1922. 45e Jaargang. Wat iedere maand te doen geeft. Nid'uk verboden. Ie helft Januari. Lezer en lezeres, 'k wensch U heli Dus veel voorspoed ook iu uw bedrijf ia den stal en in deu hof, op akker en weide Vrees niet voor hetgeen komen kaa het hoofd omhoog en de band aan den arbeid I Gehoopt op «cn P°«deo oogst, zorg dan voor goed zaad. Reeds nu moet ge uw tuinzaden nazien. De oude zaden kunnen oog goed zijn, be proef dit, door op een wollen of fla nellen lap, vochtig gemaakt, iets zaad te strooien. Ge legt de lap tusscheo twee gesloten borden of schaleo, en plaatst deze in een goed verwarmd vertrek. Is het za^d goed, dao zal het spoedig ont kiemen. Voor landbouwvereenigingen zijn aan te bevelen de ook door zaadhat.de- laren wel gebruikte Kiemtoestellen of Kiemplaten, tegen enkele guldens in den handel. Wat is er nu al te zaaien of te plasten in den koudeo grosd of bak Niet veel nog, maar toch wat. Spinazie wortelen, bloemkoolBrusselsch Witloof, kropsla. Zit er geen vorst in den grond, dan kunt ge uw spinaziezand zaaien, op een rabat, onder een schutting, op he' Zuiden gelegen. De aarde goed o rspiitec, het zaad niet onderwerken, maar in den grond werken met de greep en daarna de aarde afha ken. Vervolgens gieren met verdunde koemest, ten slotte takken of rijsjes overleggen tegen den kouden wind. Voor wortelen, die gezaaid worden In een met blad, ruigco paardenmest en verteerde bladaarde gevulder, bak, is de Amsterdamscke bakwortel aanbevelens waardig de witte kortlof-broeiradijs kan er door gezaaid worden. De bloemkoolbak mag niet zoo warm zijn ais die voor wortelen. Men make hem eerst warm door broei- of paardenmest, brenge er dan een voet biadaarde op, goed dooreen- gemengd met oude koemest en verteer den paardenmest. Hierin komen de bloemkoolplantjes, om de andere ruit één. Geen hooge soort (die zijn beter voor de teelt op dea kouden grond), maar b v. de z g. Korfbecu, of wel de Amstei- damsche bakbioemkool. Wie een bloem koolbak aanlegt, kan tusr.chen de planten raapstelen zaaien, of radijsof ook sla om vroeg planten te hebben. De bezitter van bakken en ramen wacbt niet tot de sla op den kouden grond goed is. Htl heeft In 't najaar at gezaaid (broeigeel) een kouden bak en kan du een paar ramen met sla beplanten. Met blad en rnigen paardenmest maakt hij eerst den bak warm, niet te zeer, dit i« niet noodlg brengt er dan ongeveer een voet bladaarde op men kaa dan onder elke ruit een plantje zetten. Bij vorst goed dekken 1 Radijs kan ook hier tusschen de sla planten gezaaid worden. Deze liefhebber kan over 2 a 3 maan den mooie kropsla op zijn tafel hebben. Nu nog iets over Bt. Witloof, een smakelijke groente, ook gemakkelijk te telen door ben, die geen bak of kas hebben. Zij kunnen daartoe een greppel diep uitgraven, weer aanvullen mat verschea tuigen paardenmest, waarop een halveo voet grondhier wordea de wortels gestoken, een handbreed van elkaar. Boven de wortels plaatst men twee planken schuin tegen elkaar en bedekt deze weer met een goede iaag blad- of broeimest. Opdat de kroppen goed bij elkaar blijven, maakt men na eenigen tijd alles open om het loof met droog zaagsel aan te aarden daarna weer dichtmaken. Over een maandje kan men de groente eten. Buiten is verder niet veel te doen. Misschien ligt er een sneeuwlaag, die heerlijk beschut tegen vorst en scherpen wind, maar uw Coniferen kan schaden door den last kunnen ze ombuigen of, bij meerdere stammen, uit elkaar vallen de stammen kunnen zelfs breken. Ver wijder daarom de sneeuw, door van onderen (niet van koven!) tegen de takken te slaan. Voor de huisvrouwU hc-bt een Oran jerie i 't Is voldoende als uw planten daar ongeveer vorst vrij blijven :40 graden Fahr. Op een zonnigen, vorstvrijen dag moet ge de ramen open zetten en versche lucht toelaten. Begiet de planten matig, houd de bladeren schoon en reinig ze door ze af te sponsen. Ik hoor huismoeders klagen overzoet* aardappelen, ze zijn laatst met de vorst bevroren, klaagt men. Wees gerust, zoo erg Is 'c waarschijnlijk niet. Een bevroren aardappel gaat, als hij ontdooit, rotten. Zoet worden de aardappelen reeds, als de temperatuur tot bij het vriespunt daalt. Plaats de aardappelen 1 of 2 dagen in een kamer temperatuur, en ze zullen den zoeten smaak weer vorliezan, tn smakelijk z^n als te voren. r. eertruiden ber< j De Voorzitter is het in deze eens met den heer Segeren. De subsidie is niet alleen bedoeld als eene tegemoetkoming in de hulp als veedokter maar ook omdat hij nog al eens dienst moet ver richten bij verdachte gevallen. Wordt hij gesubsidieerd, dan kan men hem altijd beter vragen om te komen, dan wanneer zulks niet het geval is en daarom zou hij deze post ook willen zien gehand haafd. Wat de drankbestrijding betreft, deze heeft vooral ten doel, zegt spr., om het misbruik tegen te gaan en niet om menschen, die alcohol verkoopen, in hun bedrijf te schaden. Drankbestrijding heeft alleen ten doel om die onge- lukkigen, die zich zelf niet weten te beheerschen, af te houden, van wat voor hen zoo kwaad is Drankbestrijding werkt veredelend en daarom moet de gemeente daarin bijstaan door het geven van eene kleine subsidie. De opmerkting gemaakt betreffende Kroot, is zeer juist en het is gewenscht dat ook de bedrijven aldus besluiten. De heer Tak wil er nog op wijzen, dat de Teekenschool in het vervolg van de Provincie geen subsidie meer geniet, evenmin als de Hanze-cursus. Het Rijk geeft 70 pCt. en de Gemeente 30 pCt. Neemt men nu nog in aanmerking dat een nieuwe salaris-regeling is opgelegd, dan kan wel begrepen worden dat men te kort komt. Door de Regeering is men in deze situatie gebracht. Spreker wijst er verder nog op dat er 60 leerlingen zijn en daarom geen enkele leerkracht kan worden gemist, zoodat daarop geen bezuiniging ver kregen kan worden. Alle inkomsten die het bestuur geniet, wordt bijna uitge geven aan salaris. Schoolgeldverhoo- ging zal moeilijk zijn door te voeren, want heel veel zijn er waarvoor het onderwijs onontbeerlijk is, die onver mogend zijn en haast niets betalen Er zijn er zelfs die, als ze op de teeken school komen, nog gereedschap krijgen b.v. een passerdoos van een gulden of 6 of 7, omdat ze het zelf niet kunnen bekostigen. Altijd is de begrooting van de teekenschool veel te krap opgemaakt, iets waar hij reeds dikwijls op heeft gewezen. Ook de Hanzecursus heeft zeer vele leerlingen en waar hij van gevoelen is dat deze beide zeer nuttige instel lingen zullen vallen als de gevraagde verhoogde subsidie niet wordt toege staan, wil hij met aandrang verzoeken in te gaan op de verzoekschriften. Ook sluit spreker zich aan bij het geen door den Voorzitter, betreffende de drankbestrijding is gezegd. Voor een harmonie, die voor het plezier is, geeft men f 100 subsidie. Hij voor zich doet zulks met liefde en plezier, maar hij moet zich verzetten om de drank bestrijding de subsidie te onthouden. Overigens sluit hij zich ook aan bij hetgeen door den heer Segeren be treffende den veearts is gezegd. Bezuini ging is goed maar men moet deze niet te ver voeren, zoo dat het meer schade zal doen. Al die subsidies intrekken zou van nadeeligen invloed kunnen zijn. De heer Timmermans wil nog eens zeggen dat hij absoluut niets wil af dingen op de goede hoedanigheden van Teekenschool en Hanze-cursus. Op subsidie wil hij niet beknibbelen, alleen wil hij front maken tegen de verhooging van subsidie. Voor de ver hooging zou hij de vereenigingen zich willen zien wenden tot de Godshuizen, die op dat gebied al veel doen en dat ook het aangewezen lichaam is. Waren de finantien der gemeente beter, hij zou niets gezegd hebben, doch nu acht hij het zijn plicht. Een belang voor de gemeente is het, maar die zijn er zoo veel welke geheel achterwege moeten blijven. Een belang is het ook de ver betering van de loswal. lie £cbo van liet Zuiden. (Vervolg). Voorzitter. De verbetering van den loswal gaat samen niet den omleg van den weg en de slechting van een deel van Bastion V. Dat fleel wat gelegen is ten noorden van don weg, daarover hebben wij nog niet geheel de beschikking. Ik heb plannen daarover nog eens naar de autoriteiten te ^gaan om er eens over te spreken. De k west ié is maar dat de vatenfabriek daar wil gaan bouwen, doch dat kan eerst als bet ons eigendom is of wanneer wij het in erfpacht hebben. Timmermans. Ts dat daar direef aan de rivier. Voorzitter. Ja. De heer Tak merkt op dat de kosten val lende op deze werkzaamheden bestreden zullen worden uit de te sluiten geldleening en den lir. Timmermans wil hij er op wijzen dat het bestuur der teekenschool juist ge zegd is«g1at ze bij de gemeente om verhoo ging moesten aankloppen. Hij twijfelt er dan ook niet. aan of men zal het groote belang van dl- schuul niet onderschatten en subsi die geven. Zou men "t niet doen. het gevolg er van zal dan zijn dat de ambitie van het bestuur gaat verminderen en ls dit het ge val. dan vervalt ok de ambitie van de leer aren en als vanzelf die van de leerlingen. De beer Timmermans ziet er geen enkel bezwaar in dat het gemeentebestuur bij de Godshuizen aanklopt om verhoogde sub sidie. Hij voor ziel» gelooft wel dat deze zoo bereidwillig zullen zijn. De Voorzitter is* bang dat men tot ant woord zal krijgen dat ze tot hun spijt er geen gevolg aan kunnen geven omdat er geen middelen zijn. De heer Smolders zegt dat de begrootiug zeer krap is opgemaakt. De Rogenten zijn niet in staat om nog iets te geven. Zelf beeft bij er op gewezen dat men in den loop van het jaar met geen enkel klein ding zelfs meer behoeft aan te komen wijl de begroo tiug niets hoegenaamd toelaat. 'De heer Segeren is ook voor bezuiniging, doch wil, gezien het. groote uut van de Teekenschool. op het voorstel ingaan. Ook aan de drankbestrijding wil hij subsidie zieu toegekend. Of het uit de diepte of droogte moet komen die 50.zon hij zeker willen geven. In Made zijn er 3 of 4 personen die ten onnutte voor hun vrouw en kinderen waren, genezen van liet misbruik van ster ken drank. Die drankbestrijdersvereeuigin- geu zijn er om dezulken weer don waren weg te wijzen. Met al die posten kan hij zich vereenigen echter niet met den post voor het transformatorbuisje die pro memorie op de begrooting is gebracht. Voor verbetering van de Haven, de loswal en de Koestraat moet een leening worden aangegaan. Hij wil alleen de begrooting goedkeuren als die regel van 2e transformatorhuisje er wordt uitgelicht want anders zou het latei- wem- zijn, aldus spr., eerst heb je er bij de begrooting voor gestemd en nu ben je er weer tegen. Het G. E. B. moet zich zelf be druipen. ls er zooveel strooma frame Jat het absoluut noodig is, alia dan moet meu maar met aandrang komen. We zijn met zeven raadsleden en met alle zeven leden hebben we het besluit genomen de Haven, loswal en Koestraat te verbeteren en wat is daar niet mee te verdienen. Als daar tien duizend gulden aan wordt uitgegeven, dan kunnen we er dertig duizend mede verdienen. Van geld moeten we geld maken. Met geld moet men geld verdienen, dat zeg ik maar. Het is treurig; als bet getij niet verloopt behoef) men de bakens in zee niet te verzet ten. Het is ellendig zoo de Koestraat er uit ziet. Het Electriciteitsbedrijf staat nog in de jonge schoenen, dat. kan men nog wel even uitschakelen. Voorzitter. Mag ik U even opmerken dat daarstelling van een 2e transformatorhuisje maar pro memorie op de begrooting is ge bracht. Het is alleen maar een aanwijzing dat men er eens toe zal moeten overgaan en het tijd wordt dat men er inlichtingen over gaat inwinnen. Overigens moet bet nog geheel aan den raad worden voorgelegd, zelfs moeten Burg. en Weth. er eerst nog besprekingen over houden. Waar een 2e transformatorhuisje voor noodig is kan u worden medegedeeld als n om inlichtingen vraagt. Het komt omdat er geen. voldoende spanning is. Maar er is nog geen post op de begrooting gebracht, er is zelfs nog niet eens over beslist. Deze pro memorie-post geeft maar eene aanwijzing dat het in de tnekomst noodig is. Segeren. Ik wil alleen maar naar voren brengen dat men later niet moot komen met het smoesje: nu ga je de boel afbreken en eerst ben je er voor geweest. Dat wil ik voor komen en daarom spreek ik nu op tijd. Als op de begrooting een post wordt gebracht voor Haven-, loswal en Koestraat-verbete- ring was het nog iets anders. Voorzitter. Dat lijkt, me wel mogelijk een bedrag daarvoor op de begrooting te bren gen. Als ontvangst kan dan de leening wor den geboekt. Ook kan bet bij suppletoire begrooting. Tak. Een post pro memorie heeft toch geen beteekenis. is toch van geen invloed. Het is slechts een vingerwijzing waarover later een besluit genomen zal moeten worden. Ook het op de begrooting brengen van die leening heeft geen zin, want misschien ko men er nog wel meer leeningen. Segeren. Ik ben maar bang voor voor zorgsmaatregelen als dvze. Ik ben niet-tegen een tweede transformatorbuisje maar dan moet er voldoende stroomnfname zijn. Het bedrijf weet wat het inkoop kost en weet ook waar ze het voor verkoopen. Het moet zich zelf bedruipen. Ms dat. zoo is, dan Ls er niets tegen om oen post op de begrooting Ie brengen. ,God. je moet eens zien boe mooi de weg is in de Koestraat, 't ls prach tig om te zien. 't Is broodnoodig dat daar verbetering wordt gebracht en als men met die tienduizend gulden nou nog geen dertig duizend kon verdienen. Over losse Rissers spreek ik niet graag. Scherp. U spreekt alleen maar over de Koestraat, maar er zijn nog heel wat plaat sen waar hardnoodig eenige verbetering moet worden aangebracht. Segeren. Denk je ion dan dat ik dat doe omdat ik daar wool, voor mijn part, laat het 100 Meter voor uijn huis zoo maar, maar laat toch vlug de rest verbeteren vooral van af Pruijssers tot aai: het groote postkantoor. Ontzettend zoo slecht het daar ls, ook in het eerste straatje laar het station. Midden op den dag breek je daar je nek nog en 's avonds is er niemand die er z'n eigen aan waagt om daar langs te loopen. Voor een twee of drie honderd gulden ls dnt raadsel ilaur opgelost en behoeven de menschen. ik zal het maar weer op z'n boers uitdrukken, hun nek er niet meer te breken. Voorzitter. TJ noemt daar nu eenige be dragen en nu wil ik u wel eens vragen lioe u daar aankomt. Als wethouder is u zoo goed in de gelegenheid om te informeereu en u op de hoogte te stellen. Vertel me nu eens hoe is u aan dat bedrag gekomen. Als u daar eenige toelichting over geeft dan zal mij en ik geloof ook de andere liporen, dat een genoegen doen. Segeren. Voor 80 cent of een gulden wor den de steenen gelijk gestampt. Hoe boog dat bedrag precies is weet ik niet maar zeg nu manr van 1.De grootte van de gas fabriek tot Heesters zal 500 M2. zijn, dus voor 500 is liet goed te maken. Als ge het aan mij overlaat, dan zal ik liet in orde laten maken dat het klinkt als een klok. Voorzitter. Ja? Maar dat mag niet. Segeren. U lacht daarmee en zegt dat liet niet mag. maar dan moet u niet zoo op mijn cijfers wijzen. Ik zal voor 500 dat werk in orde laten maken dat het klinkt als een klok en als Ik dat zeg, dan wensch ik niet dat daarover wordt gelachen, mijnheer de Voorzitter, ook niet door u. Voorzitter. Straks sprak u toch van 200. Segeren. Ik heb gesproken van Iwee, drie ft vijfhonderd gulden. Voorzitter. U neemt dan tocli nogal groote sprongen. Segeren. Zal de gemeente daar dood van gaan. Overdag ls de weg nog niet begaan baar, zeker niet als het donker is. Voorzitter. Slecht is het daar, dat zal niemand ontkennen. Ik geloof echter niet dat die steenen geschikt zijn om te worden in geslagen. Het zijn echter zaken die zoo maar niet kunnen worden afgedaan doch in details moeten worden besproken. Men moet deze zaken van te voren goed voorbereiden -en het bedrag wat het zal kosten ongeveer kun nen noemen, manr niet zeggen dat het zal krtsten een twee. drie of vijfhonderd gulden. Segeren. Ik hoop dat u altijd zoo secuur zult zijn. Als het over groote bodragen gaat en er is dan een verschil van een 10.000 gul den. o, dan wordt er niet op gewezen of dan wordt er niet over gesproken, dan is het maar een kleinigheid en wordt er niet gelachen. Dat lachen is heel incorrect. Ik trek niets terug. Als ik zeg dat ik het voor 500.goed in orde zal laten maken, dan doe ik dat ook, zoo ook met de haven. Met z'n allen is besloten deze te verbeteren, maar uitvoeren, ho maar. Je moet eens ko men. Tien duizend gulden uitgeven en dertig duizend er mede verdienen. Dat doen we daarmep. Voorzitter. U schudt al die cijfers zeker zoo maar uit uw mouw. Timmermans. We zijn wel een heel beetje afgeweken van de agenda. Gaan we zoo door, dan zitten we om een of twee uur hier nog en is punt een van de agenda nog niet afgehandeld. Mijn vreugde heb ik daar straks al uit gesproken omdat, de Voorzitter gezegd heeft dat binnenkort de leening zal worden ge sloten en dan begonnen zal worden met de werkzaamheden tot verbetering van de ha ven-, loswal en Koestraat. Segeren. Als de aandacht maar wordt ge wijd aan de uitvoering van deze werken, dan is het mij al lang goed. 2. Vaststelling begrooting van de Gods huizen. Segeren. Het komt mij bedenkelijk voor dat men het salaris van den Secretaris is gaan verminderen. Bezuinigen is goed maar men moet het niet aan den verkeerden kant gaan doen. Verleden jaar heeft men na war me debatten alle verhoogingen gehandhaafd en nu zou men al minder gaan geven. De Secretaris is de man er voor ook, dat is bij de benoeming wel bewezen want van de 7 stemmen is hij met 0 benoemd. Nu de op brengst van de landerijen is verhoogd en de werkzaamheden zeker niet minder zijn geworden, zou men den secretaris gaan ver lagen. Dat is onmenschelijk vooral omdat hij zoo'n klein salaris van 400 heeft. Daar moet hij alles voor doen, zelfs nog horg- storten. Het spijt me, want ik had anders verwacht, ik bad verwacht dat eenige ver hooging zou worden voorgesteld, maar ik zie me daarin leelijk teleurgesteld. Het spijt me dan ook, maar ik kan de begrooting zoo niet goedkeuren. Voorzitter. Heeft u dan dekking. Segeren. 't Is schande om het salaris te verlagen. Voorzitter. Het is niet verlaagd. Segeren. Een vorig jaar heeft hij toch 500.gehad. Laat er een duurtctoéslag bij zijn geweest, dat doet er niet toe. Nu krijgt hij maar 400 en dan voor zoo'n functie, 't Is treurig om iemand zoo'n gaatje door z'u neus te boren. Ik noem het ver schrikkelijk. Voorzitter. Een vorig jaar beeft hij ook 400 salaris gehad. Segeren. Mijnheer Smolders mag nu niet spreken, hij zal niet persoonlijk willen zijn, anders zou u hooren dat ik gelijk heb. Ik zal er de politiek maar buiten laten, anders zou ik wel wat anders naar voren kunnen brengen, maar dat zal ik niet doen. Ondank is werelds loon. Het is verschrikkelijk, ik kan bet van de regenten maar niet begrijpen. Tak. De secretaris had een vorig jaar 100 duurte-toeslag en ik beaam met den heer Segeren dat 400 zeer gering is voor een functie waar zooveel verantwoording aan is. Gaat men de andere functies eens na die er bij de verschillende zaken zijn dan zal men zien dat die heel wat beter worden gehonoreerd. Het komt mij voor dnt de secretaris wel eeu puur honderd gulden meer mocht hebben want voor deze omvangrijke administratie is 400, gezien de groote ver antwoordelijkheid veel te gering. Vooriztter. We kunnen alleen een betoog tot de Regenten richten, meer niet en reden om de begrooting hiervoor niet goed te keu reu bestaat er niet Het Ls te gek om te zeg gen als het niet gebeurt, wat Ik vorostel. dnu stem ik de begrooting af. Tak. Pardon. Segeren. Ge liebt toch nog niets ln omvraag gebracht. Ja, nou moet je weer niet gaan zitten lachen, want er ls niet gesproken van ik verlang dit of dat Ik zal maar niet over kritiek of politiek spreken, want dan.''1 is allemaal karnemelk. Smolders. Mag mijnheer de Voorzitter over de begrooting van de Godshulzen wel mee debatteeren. Voorzitter. Bij de liegrooting wel. niet bij de rekening. Tak. Ik heb ook absoluut niet gesproken over het niet goedkeuren van de begrooting. Ik heb alleen gezegd dat ik onderschrijf wat mijnheer Segeren heeft gezegd over het sa laris van den secretaris. Daarmede stel ik mij niet. op het standpunt dat ik de begroo ting niet wensch goed te keuren. Timmermans. Een tijd geleden is door een advertentie in „De Dongebode" een oproe ping gedaan voor secretaris van de Gods huizon op een salaris van 400. Ik weet niet wat andere, lichnmen doen, doch van de Godshuizen mag worden verondersteld dat ze correct handelen en niet den eenen dag een oproeping zullen doen voor secretaris op een jaarwedde van 400 en als er dan één of twee sollicitanten zijn opgekomen waar van er een benoemd wordt, om dan na een half jaar het salaris te gaan verlioogen, ter wijl de werkzaamheden dezelfde zijn geble ven. Waar nu de Regenten hebben gemeend dat 400 voldoende is, en wij niet zoo goed de tc verrichten werkzaamheden kennen als deze heeren. die toch zeker mans genoeg zijn. geloof ik dat wij niet verder behoeven te gaan. De lieer Tak is er eveneens van overtuigd dat de Regenten bekwaam genoeg zijn om te oordeeien doch dat neemt niet weg dat de Raad de begrooting van de Godshuizen post voor post kan behandelen en als er dan le den zijn die in de meening verkeeren dat een of andere post wijziging behoeft dan moet dnt den Regenten kenbaar worden ge mankt. Men kan eerst later goed tot de over tuiging komen, zegt spr., dat 400 voor het voeren van zoo'n administratie veel te ge ring is. De verantwoording is groot. Voorzitter. Er is een oproeping gedaan tegen een salaris en toen is daar geen be zwaar tegen gemaakt en nu zou de raad de begrootiug niet goedkeuren. Tak. Pardon, mijnheer de Voorzitter. Segeren. U moet dat niet op voorhand zeggen. Er worden zoo dikwijls, na warm gevoerde debatten, hesluiten genomen, maur worden die nttgevoerd? Er wordt maar eeuw gelachen. Ik heb gezegd dat ik de begrooting niet kan goedkeuren omdat ik 't onmensche lijk vind iemand met zoo'n verantwoording zulk een salaris te geven, 't Is dat hij wat achter z'n rug heeft, maar wat zou hij an ders niet moeten doen voor een borg. 't Lijkent wel snert om voor zoo'n haantje 400 te geven. Het doet me werkelijk zeer. mijheer de Voorzitter, dat u als Regen), de zaak zoo verkeerd opneemt. Mogelijk is het nu voor u niet lekker èn Regent te zijn én hier Voorzitter. Ik maak er een voorstel van om het salaris op 800 te brengen. Ja, lach maar weer, dat staat je alles behalve netjes hoor. Het is onmenschelijk, en daar zal ik me tegen blijven verzetten. Voorzitter. Ik geloof dat u niet erg be kend is met den gang van zaken. U schijnl een slecht begrip te hebben. De Raad zou dan de gelieele begrooting wel kunnen gaan wijzigen. De Regenten kunnen dan alles wel aan den Raad overlaten. Segeren. 't Zou toch dun zijn als wij er niets over hadden te zeggen. Voorzitter. U kan de wet toéh zoo maar een, twee, drie niet veranderen. De heer Segeren meent niet voldoende te zijn beantwoord. Hij acht zijne meening van evenveel waarde als die van den Voorzitter. Waarom, vraagt hij, zijn in vorige vergade ringen posten besproken waar wel een 1000 uit de belasting werd gegeven. Toen werd dat alles iVi gesloten vergadering besloten en nu in openbare, maar waarom gaat men deze menschen dan ook niet verlagen. Voorzitter. Als n nu voldoende vorstand daarvan had, maar 't is hier de plaats niet om u alles in te prenten. U is er zooveel naast dat het hooi wat zal inhebben om u de zaak te doen begrijpen. Segeren. Ik er naast, jawel, politiek. Ik zal daar nn niet meer van zeggen, ik wil niet persoonlijk worden, maar dat zeg ik, dat het onmenschelijk is zoo iemand 400 te geven. Ik stel daarom voor dit te brengen op 800, althans te verzoeken het daarop te brengen. Voorzitter. Dat wordt een andere kwestie. Wrij kunnen een betoog tot de Regenten richten, dat is goed maar men moet begrij pen wat men doet. Ik geef u daarom nog eens voor de zooveelste maal in overweging u eerst beter voor te bereiden, u eerst beter op de hoogte te stellen alvorens u hier het een of ander zegt. Doet ge dat, dan zult ge U niet zoo belachelijk aanstellen, Ik begrijp ook niet hoe u aan de wetenschap komt op welke manier de Regenten het hebben be handeld. Er is geen enkele grond voor dat de Raad daarvan in kennis wordt gesteld. Alles moet officieel besproken worden en

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5