BE £CH0 MiJMa Derde Blad. Os Leerplichtwet BINNENLAND Nieuws uit Housden NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Murktberichten, No 3. Zaterdag 7 Januari '22. 45e Jaar. 2096^ Voor ouders, voogden, enz. van kinderen die leerplichtig zijn of worden. II. Geregeld schoolbezoek, geldige verzuimen. Volgens de wet vindt het school bezoek geregeld plaats, als geen enkele schooltijd zonder geldige reden wordt verzuimd. (1 gewone schooldag heeft 2 school tijden.) Geldige redenen van tijdelijk school verzuim zijn lo. Sluiting van de school, of schorsing van 't onderwijs (b.v. wegens be smettelijke ziekte). 2o. Wettelijk verbod aan een kind om de school te bezoeken (b.v. wegens besmettelijke ziekte). 3o. Tijdelijke wegzending van school 4 wegens onbehoorlijk, hinderlijk gedrag. 4o., Vergunning om behulpzaam te zijn bij land-, tuinbouw of veehouderij. 5o. Ongesteldheid van het kind, ver vulling van godsdienstplichten of ernstige omstandigheden, die als geldige redenen kunnen beschouwd worden. De geldige redenen, onder lo en 2o genoemd, behoeven geen nadere ver klaring. Wat 3o betreft, doen ouders, voogden enz. verstandig te zorgen, dat de dagen van gedwongen thuis zijn, geen dagen van vacantie, van pret voor hun kinderen zijn. Ze dienen zoo gauw mogelijk naar 't hoofd der school te gaan, met dezen moeten ze overleggen en vooral trouwe en degelijke medewerking in de op voeding van hun kind toezeggen. Omtrent 4o vergete men niet, dat die vergunning bijtijds aan den Inspecteur van de Inspectie Den Bosch moet wor den aangevraagd. Die vergunning wordt hoogstens voor 2 weken (vroeger 6 weken) gegeven en alleen gedurende het tijdvak of de tijd vakken, door den Gemeenteraad bepaald. Verder wordt voor 't bekomen van die vergunning geëischt, dat 't kind 11 jaar isdat 't gedurende de 6 maanden, voorafgaande aan de aanvrage voor de vergunning geen enkele keer ongeldig de school verzuimd heeftdat het kind niet voor loon bij anderen gaat werken. De vergunning wordt ook geweigerd, als er gegronde reden voor 't vermoeden bestaat, dat ze voor andere doeleinden gebruikt zal worden, als voor boven genoemde bedrijvenland-, tuinbouw of veehouderij. Omtrent 5o. handele men als volgt Zoodra het kind wegens ziekte of een andere onder 5o genoemde redenen de» school moet verzuimen, geve men daarvan aanstonds of hoogstens drie dagen daarna bericht met opgave van redenen aan het hootd der school, want als 4 dagen na 't v 'rzuim geen be richt is ingekomen, ordt 't verzuim ongeldig en kan het s afbaar worden. (Het hoofd der school is niet verplicht naar de redenen te laten vragen.) Men wachte dus niet zooals tot nu toe dikwijls gebeurde totdat het kind weer op school komt om dan de rede nen van 't verzuim op te geven. Ook lette 'men bijzonder op 't woord ernstige in de onder 5o. laatste ge noemde reden. Kamerleden hebben ge probeerd dit woord te doen vervallen. De minister heeft 't gehandhaafd. 't Gevolg kan zijn, dat de omstan digheden door de ouders, enz. als ernstig voorgesteld, dit bij streng onderzoek niet blijken te zijn In twijfelachtge ge vallen raadplege men vooraf het hoofd der school. Men zij in ieder geval voor zichtig bij 't opgeven van die omstan digheden, alle verzuimen, geldig of on geldig verklaard door het hoofd der school, staan onder controle van den Inspecteur. Deze kan voor het onder zoek naar de geldigheid der redenen de hulp inroepen van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Nog wordt aan ouders, enz. de raad gegeven het bericht met opgave van redenen van 't schoolverzuim niet zoo maar mondeling of op een briefje door een broertje of zusje te laten bezorgen. Want dikwijls wordt dit bericht niet of slecht bezorgd en 't gevolg is, dat gel dige verzuimen als ongeldig worden aangeteekend. Vader, Moeder of Voogd getrooste zich de moeite even naar het hoofd der school te gaan. 'n Volgende keer over: ongeldige verzuimen en boeten. B. L. Waalwijk, 5 Januari 1922. Gisteren is te 's Giavenhage een conferentie gehouden tusschen de glas fabrikanten ea de hoofdbesturen van :e a belders-crgantsades over de aangebo den iooR3cclagiog,die door de aibcidcs- O'ganlsa'tes van de hand werd gewezen. D-. werkgevers verlaagden thans hun etsch en stelden voor een loonsverlaging van 9 IS pCt. Voor het blazerspersoceel en 25 pC\ voor de overige arbeiders, terwijl het de bedoeling der werkgevers is om ook voor het ciel-bhzersperson'eel de 50-urige werkweek te vragen. De bestuen der organisaties zullen dit n'euwe voorstel aan bun leden ter beslissing voorleggen. -- Te Utrecht zal in de maand Sept. van dit jaar een groot missie-congres worden gehouden, waaraan een weten schappelijk congres zal worden verbon den. De bedoeling is, dit congres een eenigszins internationaal karakter te geven. Te Rome zal. onder hooge goed keuring van Z. H. den Paus gesticht worden een Centraal Bureau van Katho lieke organisaties over de geheele wereld. Te Parijs is reeds eene vergadering gehouden en zijn eenvoudige statuten ontworpen. De H. Vader heeft reeds 25.000 lire geschonkeneen beroep wordt gedaan op alle katholieke volkeren der wereld om deze zaak te steunen, om tot internationale samenwerking op 't gebied van socialen arbeid en het katholiek vereenigingsleven te komen. Voor Nederland zijn de giften te storten bij de Firma Theodoor Gilissen. Heerengracht 166, Amsterdamonder het motto „Centraal Bureau van Katho lieke Organisaties". De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende Platen P. J. J. Haazevoet Een weöatiijd met vlsschcravaartulgen. Moderne woolngvreugde. De Nleuw- jaardrukto op de postkantoren. Het H. Harf-standbeeld te Roosendaal. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk. Hoe tellen ze .toch In de groota banken al die geldstukken (2 foto's). Gods dienstige kunst (8 foto';-). Voor welke positie lo de maatschappi. Is mijn zoon het best geschikt (3 foto's). De conferentie te Cannes. De volksstem ming In Sopton (2 foto's) -—Twee pas geboren beertjes. Mlnlsïerlëel koffie- uuctje (2 foto's). Piaa tot oplossing van het Hofp!e»n-vraags uk te Rotterdam. Molière. Mgr. Dr. H. Döring S. J. Sint Euseb'us. Potceleinen geld en noodgeld (2 foto's.) Zoekplsatje. De H. Cecelia. Tekst: In de veidrukking, Historische tomiQ door J. R. v. d. Laus Ode aaa osn sigaret, door Maks. P. J. J. Haazevoet. Moederschap, door A Vloklftge-Woif. Godsdienstigs kunst, door C. F. v. D. Ter herinnering. L/mburgsche vertelsels, door A. F. v. Beurden. Geloofwaardig avonturen, door S. Uit de blikken trommel. Waalwijk, 7 Jan. 1922. Maandagavond 7 uur zal in het Bondsgebouw te Baardwijk voor de R.K. Werkliedenvereeniging als spreker op treden de Heer C. J. M. Foppele, Di recteur der Districts Arbeidsbeurs te 's Bosch over de openbare arbeidsbe middeling. Ook heeren werkgevers worden uitgenoodigd tot bijwoning dezer vergadeiing, daar de arbeidsbe middeling voor hen evenzeer als voor de arbeiders van belang is. >Saüls' Verwerping* is Vrijdag avond wegens ziekte van enkele 9pelers niet doorgegaan, Deze uitvoering wordt gegeven op Zondag 15 Januari, zoodat de speelda- turns nu zijn Woensdag 11 Januari en Zondag 15 Januari, telkens om 7 uur. Het gemeentebestuur heeft alhier eene lovoudige installatie doen vervaa;- digen om honden, katten enz. op de minst pljnlooze manier af te maken. Ia het Brand^pulthuls staande achter het Raadhuis, werd dezer dagen de eerste proef genomen met een grooten trekhond van 14 jaar oud. Het beest werd in een daarvoor ge maakte kool geplaatst die hermetisch is afgesloten. Zoodra de hond lo hst hok zat, werd tii; gevuld met gas, tengevolge waarvan het beest bedwelmd werd en binnen eenlge minuien den geest gaf. Deze manier van >op'uimen« is verre te verkiezen boven het doodschieten, verdrleken enz. want zonder lijden zijn da beosten in een paar minuten dood. Iagezeteaen dia zich van een ouden f zieken houd, kat enz. willen ontdoen gunnen zich bij den inspecteur van politie aaemeidevs Een zeer belangrijke voetbalwed strijd zal Zondag a s. op het Quickter- rein gespeeld worden. Quick krijgt bezoek van L.S.V. uit Leerdam, welke vereenlging tot de sterkste uit de af- deeling bekoort. Reeds tweemaal boekte L.S.V een overwinning te Waalwijk, n.l. tegen W.S.C. en R.W B. Dat L.S.V. zal trachten ook nu wederom te winnen om haar kampioenskansen te vergrooten is zeker, doch Quick zal zich ook tot het uiterste geven om zoo mogelijk een gelijk spél te forceeren. De voetbalsup porters zullen van een buitengewoon spannenden wedstrijd kunnen genieten, 't welk een wandeling naar het Quick- terrein dubbel waard is. Aanvang 2 uur. Quick II speelt om 12 uur tegen „Vossenberg" van Kaatsheuvel. De heer Jos. Groenen, helden- barriton van het Stadt-Theater te Ham burg en mevrouw Riek Groenen-van der Zijp, messo-sopraan Hamburg, zullen een Liederavond geven te Waalwijk in Musis Sacrum op Zaterdag 28 Jan. a s. „NOORD BRABAND". Bij de bespreking van het laatste jaarvérslag van „Noord-Braband" Mij van Verzekering op het Leven alhier, wezen we, er op hoe bijzonder gunstig dit verslag en; de situatie der maat schappij zelve door de vakpers werden beoordeeld. Als bewijs daarvan willen we thans een greep doen uit de tal van uitmuntende recensies, die we in een aantal week bladen van verschillenden aard aantrof fen en uittreksels daarvan laten volgen, omdat wij overtuigd zijn dat zulks voor de verzekerden en voor het publiek, vooral in de tegenwoordige omstandig heden, van groot belang is Het Verzekeringsblad voor Nederland en België d.d. 1 Dec. j I. schrijft o.m. als volgt: 'Het verslag dezer Maatschappij^over het boekjaar 1920/21 is, vergeleken bij de voorgaande, belangrijk uitgebreid. De^Directie heeft daardoor voldaan aan den eisch van openbaarheid, die zij erkent dat „terecht steeds dringender wordt gesteld". Met ingenomenheid maken wij van die uitbreiding van het verslag melding, omdat daardoor een voorbeeld wordt gegeven dat navolging verdient van alle maatschappijen, die ook in het buiten land hun bedrijf uitoefenen. Op wat de Directie der „Noord-Bra band" nu heeft gedaan, een scherpe grens te trekken tusschen het binnen- en- buitenlandsche bedrijf, hebben wij reeds sinds jaren bij herhaling aan gedrongen. En hadden zij, die dit aan gaat, jaren geleden naar onzen raad, noem het eisch, gehandeld, dan was het bedrijf veel van de ellende gespaard gebleven, waaronder het nu lijdt. Dan waren, voor het te laat was voor herstel, de fouten aan het licht gekomen, waar aan nu enkele maatschappijen zijn ten onder gegaan. Hierdoor wordt bewezen, dat de „Noord-Braband" zekerheid verkoopt, zoowel aan haar Nederlandsche als aan haar Belgische verzekerden, dat die van het eenè land niet worden benadeeld, ten bate en_ten behoeve van die van het andere. Door een en ander wordt op over tuigende wijze bewezen, dat de finan- tieele toestand van de „Noord-Braband" niet alleen kerngezond maar bovendien zeer krachtig is, krachtiger zelfs dan zij schijnt te zijn. Meer dan „zekerheid" verkoopen zal de Directie denken is onnoodig en eigenlijk ook onmogelijk. Daarom zal zij het waarschijnlijk onnoodig achten, op de stille extra financieele kracht der Maatschappij meer uitdrukkelijk de aan dacht te vestigen. Die bescheidenheid siert haar, zeer zeker, doch in den tegenwoordigen tijd meenen wij, kon het zijn nut hebben uitdrukkelijk de aandacht te vestigen op die maatschappijen, die zonder eenig voorbehoud het vertrouwen verdienen dat zij genieten. Het Algemeen Weekblad voor Han dels- Crediet- en Verzekeringswezen d.d. 24 December: 1921: J- Alvorens tot een bespreking van eenige détails over te gaan, wenschen wij een woord van waardeering uit te spreken ten opzichte van de uitbreiding van het verslag. Als een zeer belangrijke vooruitgang wat betreft openbaarheid mag dan aller eerst worden gewezen op de afzonderlijk gepubliceerde balans van het Belgische bedrijf. De fout waarop twee der grootste ondernemingen zijn gestrand, is dus bij de „Noord-Braband" vermeden. Door deze splitsing, welke de Noord- Braband naar wij meenen te weten het eerst doorvoerde, mag gezegd .worden, dat het bedrijf in alle onderdeelen be licht wordt. De premie-reserve is op gelijken grondslag berekend als vorige jaren en bedraagt voor het geheele bedrijf, minus herverzekering f 3.080.341.08. De reserve is ruimschoots gedekt, terwijl bovendien nog - gewezen kan worden op een kassaldo van f 28.980.- Het feit. dat het verslag ditmaal bevat de gegevens, waarop door ons zoo vaak met klem is aangedrongen toont aan, dat openbaarheid niet wordt geschuwd. De directie der „Noord-Braband" kan dan ook met volle gerustheid het licht over den toestand der Mij laten schijnen. Er is reden te over tot tevredenheid en de Mij. kan met volle,gerustheid aan bevolen worden. Zonneschijn. Orgaan voor Verzeke ring, Staathuishoudkunde, Weldadigheid, Hygiene d.d, 1 December 1921 De totale vermeerdering van het ver zekerd kapilaal bedroeg f 4.141.603 75 van de premiereserve f 282.033.98 en van de ontvangen premiën f 129.445.33. Dat is een schitterende vooruitgang waarop het Bestuur trots kan gaan Als wij nu nog vermelden, dat het kapitaal thans f 26.099.999 bedraagt, de reserven stegen tot f 3.165.341 en deze ruimschoots gedekt zijn door realiseer bare waarden, dan is het overbodig te zeggen, dat deze Mij. kerngezond is. Aan het slot van haar bespreking zegt Het Bankbedrijf, weekblad voor Bank- Hypotheek- en Verzekeringwezen d.d. 17 November 1921 „De positie der „Noord-Braband" is sterk". De Finantieële Revue, Officieel Orgaan van den Bond van Nederlandsche Be leggers d.d. 24 December 1921 waaruit te concludeeren valt, dat de belangen van hare verzekering nemers volkomen gedekt zijn. Zondagavond geeft het tooneel- ensemble der "R.K. Gymnastiekvereeni- ging „Kunst en Kracht" eene uitvoering in het Bondsgebouw te Baardwijk. Het hoofdnummer is „Peer van Zun- dert", blijspel in 3 bedrijven. Verder zullen nog verschillende komische scènes worden opgevoerd, terwijl de Gymnas tiek club verschillende groepen of py- ramiden zal vertoonen. Ook zullen door een beperkt aantal gymnasten vrije oefeningen worden uit gevoerd. Verder is ook voor een pianist gezorgd. Voor het overige zie men de programma's. We verwachten dat het publiek door goede opkomst zal toonen het werk onzer gymnasten te waardeeren. Hetzelfde programma is op Drie Koningendag uitgevoerd voor de Pa tronaatsjongens. RAAMSDONKSVEER. In de plaats van dhr. D. Konings Az. werd tot ge machtigde van het Kiescollege der Ned. Herv, Gemeente alhier gekozen dhr. G. J Knaap JGzn. Gedurende de maand December passeerden 905 op- en afvarende stoom- booten en zeilschepen met een geza- menlijken inhoud van 85455 ton de Dongebrug. Over het geheele jaar wa ren deze cijfers respectievelijk'15057 en 1296984. Naar wij vernamen werd op een der scheepswerven alhier het loon met 10 °/o verlaagd. Van wege den R.K. Vrouwenbond alhier zal een knipcursus gegeven wor den. Waarschijnlijk begint deze nog deze maand. Velen gaven zich reeds op als cursiste. Door tusschenkomst van den kolenbond onderafdeeling van de R.K. Werklieden-Vereeniging kunnen de le den kolen verkrijgen, welker prijzen va- rieeren tusschen f 2.20 en f 2.30 per H.L. De jaarvergadering van den R.Ki Werkliedenbond zat gehouden worden Zondag 15 Januari a.s. Het getal werkloozen.dat in onze gemeente niet klein is, werd door het eindigen der bietencampagne nog aan merkelijk uitgebreid, De boterprijs bedraagt hier bij sommige verkoopers f 1.10. bij anderen nog f 1.20. Een aanmerkelijk verschil met eenige weken geleden. Postchèque en Girodienst Gestort op postrekeningen f 182153.915 Uitbetaald wegens cheque f 88304,765 Bijgeschreven wegens stortingen f 119650.803 Bijgeschreven wegens overschrijvingen f 61428,03 Afgeschreven wegens overschrijvingen f 56564.11 wegens cheques f 101770:64 Aantal rekeninghouders 51. Zondag hoopt wegens vacature- dienst van onzen Leeraar Ds. D.J.v. d. Graaff des morgens op 't Veer en des namiddags op 't Dorp op te treden de ZeerEerw. Heer D. Klomp. Bij dhr. Kr. alhier werden al de konijnen gestolen. Niet erg prettig. Trots ijverige nasporingen door de politie mocht het nog niet gelukken de(n) dader(s) te krijgen. Graanbeurs Hotel de Reijer Zater dag 1.1. Tarwe f 12 Haver f 12 a f 12.25 Rogge f 11—, Boonen f 15,— Hooi f 43.— Stroo f 11.—. Gedurende December beliep de regenval 51,6 mM. en over het geheele jaar 1921 totaal 382,62 mM. DUSSEN. Aanbcstcdiogsitaat van lo- schrijvipg Watervoorziening dezer ge- meeate op 29 December 1921 A. D*men cn A. de Wit te Raamsdouk f 51.900 M. Hoeke, de Werken 54.500 D. Monshouder, de Werken 53.000 H. Kaniers, Raamadonk 60.000 Tb. Blijlcvens, Made 52.000 C. Verwater, Made 51.450 A Vchagec, Made 49 900 H. Kleloloog. Genderen 54.000 M. Visser, Drunen 50.900 Betonmaatacbappij Oosterhout 56.400 1 H. de Nij«, Made 51.300 I'. C. Liogeveld, Hardlcx >eld 50.200 P. v. d. Wecker, Made 52.320 F. H v. d. Piuijo, Dussen 49 400 A. K.-Tempelaars, Oosterhout 58.000 H. M'chaël, Kaatsheuvel 51.600 J. Oome, Raamsdouk 53.630 C. van Loon, do Werken 52.000 Aan den laagsten Inschrijver Is.het werk gegund. DRUNEN. Door de tooneelver. van het jongenspatronaat zal voor den a.s. Vastenavond in studie worden genomen het Bijbelsch drama „Jozef in Dothan". Door den storm welke in het laatst van de afgeloopen week alhier zoo hevig woedde is veel schade aan gericht. Vooral de pannendaken hebben het moeten ontgelden. De Hoofd Omslag voor het dienst jaar 1921, welke op sommige plaatsen reeds bijna of geheel geind is, is alhier nog niet vastgesteld. Jl. Maandag is alhier de H. Kinds heid wederom gevierd, Nadat de kin deren des morgeus £naar de H. Mis waren geweest, werden des namiddags voor hen enkele tooneelstukjes opge voerd en een missietentoonstelling ge houden. De prijzen van het rundvleesch zijn ook hier verlaagd en gebracht op f 1.— zonder been en f0.80 met been. Maken de landbouwers op de boterfabriek alhier hoogstens van de melk 8 cent per L. de particulieren betalen nog steeds 16 en 18 centen de L. Ook de boterprijs is verminderd en gebracht op f 2,10 per KG. Werkelijke bevolking op 1 januari 1921, volgens tienjaarlijksche volkstel ling. 1566 m. en 1458 v. tolaal 3024 inw. In den loop van het jaar 1921 ge boren 76 m. en 49 v. totaal 125, ge vestigd 55 m. en 67 v. totaal 122, over leden 21 m. en 18 v. totaal 39, ver trokken 66 m. en 70 v. totaal 136. Totale vermeerdering 44 m. en 28 v. totaal 72. Alzoo op 1 Januari 1922 lólO m, en 1486 v. totaal 3096 inwoners. Zaterdag 7 Januari a.s. zal in het café van den heer Bogaarts alhier eene uitvoering worden gegeven. Er zullen enkele prachtige zangstukken worden opgevoerd, optreden van den bekenden baritonzanger Leo Kok tot en slot het tooneelstuk „Het kibbelend echtpaar". DRUNEN. 8 Januari wordt «r een blocmpjcsdag gehouden voor de kat der Federatlo vaa Roomsch Katholieke Voetbalbonden. De yerkoop geschiedt door de voetbalverecolging D,F.C. Er is veel geld noodig om de R.K. jongelui door geheel Nederlaad in R.K. bonden te laten spelen. Steunt ons in het mooie doel en. koopt 8 Januari allen een bloempje boven de minimumprijs. D.uocn moet bovenaan staan In de opbrengst. Kaatsheuvel, 5 Jan. 1922. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den R.K. Patroonsbond is met algemeene stemmen tot voorzitter her kozen de heer M. v. Beurden. De heer A. v. Amelsfoort werd na herstemming tot bestuurslid herkozen. In de vacature A. C. Vloemans werd gekozen de heer C, v. d. Linden. In de commissie tot beslechting van geschillen werd be noemd de heer L v. d. Hoven, terwijl de heer v. Beurden werd aangewezen als gevolmachtigd afgevaardigde der afdeeling, Tot bestuurslid der Harmonie „Apollo" is gekozen dhr. J. v. Boxtel. De heer A. Verhoeven is benoemd als eerelid. Jarenlang was hij bestuurslid, doch heeft bedankt wegens ziekte. De heer L. v. d. Horst onderwij zer aan de O. L. school no. 1 alhier, is benoemd aló onderwijzer in de Mulo klassen dier school. Door het verplicht invoeren van het 7e leerjaar en het samentreffen dat de zesde klasse der school juist met 1 jan. afliep, is 't mogelijk geworden dat thans aan de openbare school een nieuw leerjaar kon aangenomen worden. Onder lustige muziek trok Zater dag de kleine kapelle van Apollo door de straten. Het 15 man sterke harmo- nieke maakte een aardige indruk. Er werd lustig geblazen en vroolijk geteerd, 't Is 'n mooie versterking voor Apollo in de toekomst. Heuadeo, 6 Jan. 1921. Tot Ontvanger der Directe belas tingen alhier is benoemd de Heer G. van Veen, thans te Terschelling. Naar we vernemen, geeft de Har monie 12 Jan. een uitvoering voor de leden, waarbij zich ook zullen doen hooren de Heeren v. Engelen en Didden, de bekende karakter-komieken. Eieren 13—15 cent. Varkens 14—18 gulden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9