!«ge«o. Dr. Smits, de voorganger van dexen archivaris beeft eens de toezegging gedaan, dat hg alles eens in orde xoa komen brengen, doch daar {9 nooit Iets van gekomen. Van de Wiel.- Er is alles voor om die xaak in orde te laten brengen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening groot hoogstens f 25000 tegen een rente van 6 pCt. ten hoogste. De Voorxltter merkt op dat de ont vanger geld moet hebben. Dat er geen geld is, daar heeft de raad xelf wel een beetje schuld aan, omdat de Hoofd. Omslag nu nog moet worden vastgesteld. BI] gevolg heeft de ontvanger daarover niet kunnen beschikken. Van Halder. De bedoeling is maar van ten hoogste f 25000. Er wordt slechts xooveel opgeuomen als strikt noodlg is. Wordt aldus besloten. Verpachting landerijen. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen in overleg met den Notaris de datums voor de verschillende ver- kooplngen ei verpachtingen vast te stel len. Vaststelling verordening vervolgonder wijs. Conform het voorstel vau Burg. en Weth. wordt besloten. Vervolgans merkt de Voorxltter nog op dat in een vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt bij de be spreking over het onderverhuren van landerijen, xoodat thans nogmaals daar over moet worden gestemd. De Voorzitter xegt De Laat nog in overweging te hebben gegeven xich met een schrijven tot den Raad te wenden, doch dat deze niets meer van xich heef: laten hooren. Als men nu totaal geen moeite doet, dan zal de raad wel weten wat hem te doen staat. Wordt besloten deze perceelen nog maals publiek te verpachten. Hierna deelt de Voorzitter nog mede, dat door den opzichter eenige zaken betreffende landverpachtiog zijn onder- xocht. Burg. en Weth. zijn van meeniog dat het de eenigste weg zal xijn om landerijen die zijn onderverpacht met het doel daar geld mede te verdienen, weer publiek te verpachten. De heer v. d. Wiel kan zich daar volkomen mede vereenigen. Iedereen moet dezelfde rechten hebben terwijl de pachters weten dat ze het niet mogen doen. Hij heeft Etshoit nog over deze zaak geiprokeo, doch deze beweerde dat wat de winst betref', dit niet geheel juist lx aangexlen hij er voor f 80 graszaad op heeft laten gcoleo. Zelfs zou bij daar nog aan toegeven. Muskens, Wij hebben daar niets mee te maken. Het gaat er maar over of hi? meer huur heeft gevraagd. Voorzitter. Volgens Mimpen heeft achterhaald wordt er 30 of 25 gulden meer huur voor genomen. Er zijn twee perceelen. Van Halder. Wat betreft het le per ceel dat is als van de Wiel zoo juist zei. daar heeft hij graszaad op laten gooien en dat wordt op die manier in 4 jaar betaald, iets waarmede Vrijhoeve gaarne genoegen mee heeft genomen. Dit is dos niet direct te rangschikken onder hooger huurvragen om er aan te verdienen. Van de Wiel. Ik neem ook aan dat dit zoo is als hij zegt. Van Speijk. Het is wel niet precies gegaan als het zijn moest, maar 't is dan toch wat andera. Voorxltter. De oplichter is van het idee uitgegaan dat bij op moest geven al wat duurder is onderverpacht dan ia gepacht. Er ix wel alles voor te xeg- gen dat hij hier het geld, wat hij heeft uitgegeven aan graszaad en waarvoor hij niets heeft gehad, mag terug ont vangen. Van de Wiel. Er a zeker alles voor. Ik heb hooren zeggen dat Bergmans en Elshout het samen hadden. Van Spijk. Ik geloof het ook. Muskens. Nou en die wist het toch zeker dat het niet mag. Voorzitter. Iedere huurder weet dat wel. Van de Wiel. Men kan wel eens Iets vergeten. En dat men Vrijhoeve heeft aangesproken op die manier voor het zaad, dat is te begrijpen. Maar eerlijk heidshalve moet het hier ter tafel komen. De heer van Halder zegt niet goed te kunnen begrijpen waarom de heer Vrijhoeve geiegd heeft hoogere huur te moeten betalen aangezien hij toch la overeen gekomen om zoo bet graszaad te betelen. Voorzitter. Das beschouwd kan dan worden dat het eerste perceel in orde is. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Het 2e perceel is onder-vei huurd aan iemand uit Nieuwkuijk. Van de Wiel. Ik voor mij zou zeggen dat dit perceel opnieuw moot worden verpacht. Met andere menschen doen we dat ook en gelijke monniken, gelijke kappen. De heer van Halder zou toch voor zichtig daarmede te werk willen gaan. laad li voor dan tijd van 4 jaar verpacht en na kan het'best zijn dat er al koren op is gezaaid. Van de Wiel. Daar kannen wij niets aan doen. Dan had men er eer9t maar eens naar moeten vragen. Van Spijk. Dat zou treurig zijn als ze het zoo zouden doen. Dan moeten ze zelf maar oppassen. Ze wetea toch alle maal goed genoeg dat ze het niet mogen doen. Van de Wiel. Nu heeft het iemand, uit Nieuwkuijk. Hoe gaarne zou iemand uit de gemeente het niet gehad hebben. Van Spijk. Dn laatste verhu-iag was duurder dan dit. Van de Wiel. Bovendien, het mag niet. Men moet een lijn trekken. Van dat andere perceel is het gevraagd niet van dit. Van Spijk. Er wordt veel te veel mis bruik van gemaakt. Van Halder. Ik ben er niet tegen om het te gaan her-verpachten. Ik vraag alleen maar of men er niet in moeilik- heden door kan komen. De heele kwestie is maar wat in de acte Is opgenomen. Muskens. In de acte staat dat het olnt mag en daarmede is alles gezegd. De heer Elshout is het daarmede eens. Als het laad verpacht is kan men inter weer geen andere voorwaarden gaan vaststellen. Van de Wiel. Ik zou het daarom weer publiek gaan verpachten, want zoo is het niet in 01de. Voorzitter. Dan zal het nu wel meer opbrengen. Had hij nu gezegd dat bij het liefst van dat land ?f was, dan was het goed geweest. Van Spijk. Het is een leer voor andnrt ook. Het past niet en daarmede Is alles gezegd. Zondag is er bij mij ook nog iemand aangekomen, of hij wat kan krijgen. Dat laud is trouwens nog niet bezaaid, 't is alleen nog maar om geploegd. Van de Wiel. Dat kan de kwade koop niet maken en daarom zou ik het opnieuw gaau verpachten. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Dan is er nog iets. F. van Delit wil land overgeven aan Vrijhoeve. Hij behoeft daar dan niet meer buur voor te geven maar moet alleen maar f 20 fooi geven. De heer Van Haider wijst er op dat bet de bewoners hun eigen schnld Is, wijl ze er alles maar neersmijten. De heer Van de Wiel geeft in over- weglng het nog eenmaal in orde te maken en de bewoners er op attent te maken dat, gooien ze weer alle vuil op de bermen, ze het later zelf in orde moeten brengen. De hear Van Spijk merkt op dat de sloot, die ze hier kort geleden hebben opgehaald, thans weer geheel vol zit. De Voorzitter zal er door de politie op laten letten. Daarna wordt de vergadering gesloten. KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Van Lier. Als men eerst eens nieuwe belastingen gaat scheppen kaa men ge makkelijk de Hoofd. Omslag gaan ver lagen. Voorzitter. Ik vrees dat een volgend jaar de Hoofd. Omslag ondanks deze nieuwe belasting, toch wel weer omhoog zal moeten gaan. Het onderwijs zal de fioantien zoo drukken, dat 't niet anders kan. Rijken. Dat alles zou niet zoo erg zijo als er verdiensten waren. Maar die malaise. Bij de post belooning en premiëo aan het brandspuitpersoneel en kosten van oefeningen van het personeel waarvoor i 500 is uitgetrokken, zegt de heer van den Wildenberg, dat het hem spijt hier op iets te moeten wijzen, waarbij hij zelf is betrokken. Hij kan er zich niet mede vereenigen, dat voor de oppeibrandmeesters en brandmeesters niets is uitgetrokken. Bij iedere instel ling waarvoor men zich en zijn moeite geefr, wordt eene belooning gegeven. Eo hier wordt juist aan die menschen, die eenige verantwoording hebben, niets gegeven. Spr. kan zich daar niet mede vereenigen. De Voorzitter acht het 't beste dat het bestuur van de brandweer van Loonopzand met die van Kaatsheuvel eens bij elkaar komt ob daarover eerst eens eene onderlinge bespreking houdt. De heer van den Wildenberg zeg', dat er een spoorslag voor de brand meesters moet zijn. Uit het oog moet niet worden verloren dat zij dikwijls een men Elshout. Dat is volgens mg- om- vaa ingrijpenden aard hebben te kooperij. Voorzitter. Hier schijnt nog niets te zijn gebeuld. Men heeft het nog eens willen afwachten. Van de Wiel. Volgens mij weet die ook dat het niet mag. Eixhout. Non, 't is dat het hier m'n broer aaogaar, anders zou ik wel enns wat anders zeggen. Muskens. Gaat het niet, dan zal h| het zelf houden. Voorzitter. Daar valt dan verder niets meer aan te doen. Van Spijk. Toch zou ik van de zomer die zaak eens in bet oog houden. Muskens. De schaar verpachten mag hij. Je kan dikwijls zoo weinig er aan doen. Voorzitter. Vervolgens wil ik de Raad er eens op wijzen dat de masten bos- schen onverzekerd zijn. Wel is er een geweest die gezegd heeft ze te zullen verzekeren, Indien hij ook de scholen mocht verzeker en en daarop is Ingegaan door Burg. en Weth., doch au sturen ze alleen een kwitantie voor de scholen en niet voor de bosscben. Daarna is door Burg. en Weth. direct geschreven, maar ze antwoorden terug dat re op 't oogenbllk alleen de scholen maar verzekeren en niet de bosschen. Nu stellen Burg. en Weth. voor, de kwitantie te weigeren en ze bij een maatschappij die door den secretaris wordt vertegenwoordigd en waarbij vroeger de scholen ook verzekerd waren, te verzekeren. Muskens. Kannen de scholen niet bij den Boerenbond worden verzekerd. Van Halder. Dat kan niet omdat de gemeente geen lid is en dat ook niet meer kan worden. Het voorstel van Burg. en Wetb. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag stelt de heer Van de Wiel voor eene verordening in het leven te roepen waarbij wordt bepaald dat het gewicht op het brood moet komen. Spr. wijst op de groote oneer lijke concurrentie die thans bestaat. Er zijn bakkers die van buiten komen, waarvan het brood vee te licht is. De Voorzitter zegt dat daaromtrent eene verordening bestaat en leest deze voor. De heer Van de Wiel kan zich daar mede vereenigen. Alleen wil hij er nog in zien opgenomen dat ook op water- mikbrood het gewicht moet staan. Volgens bij van deskundigen heeft ge hoord, gaat dat wel. Htj weet zeker dat de meeste bakkers er mede zullen zijn ingenomen, als de hand aan deze verordening wordt gehouden. De Voorzitter zegt de politie er op te zullen wijzen. Vervolgens wijst de heer Van de Wiel er nog op, dat de bewoners van de kerkpad er over klagen dat ze zooveel last hebben van het water dat van dn bedding komt. Deze zijn vtel te hoog. Hij verzoekt het college van Barg. en Weth. daar zijn aandacht eens aan te wijden. doen. Van Amelsfoort Er moest ook veel meer worden geoefend. De heer van den Wildenberg wil den heer van Amelsfoort opmerken dat bet houden van oefeningen zeer veel geld kost. De menschen moeten met 50 of 60 cent per uur worden uitbetaald, terwijl er al spoedig een paar uurtjes mede heen gaan. De Voorzitter geeft nogmaals in over- weglog de bestaren van Loonopzand en Kaatsheuvel eens btjeen te roepen voor een bespreking. Bij de post kleeding politie merkt de heer Rijken op, dat de kleeding io Tilburg wordt gemaakt. Hij stelt de vraag of dit voortaan niet in de plaats zelf kan worden gedaan. De Voorzitter zegt dat daarmede vroeger .al aens een proef ge nomen is, doch dat de sn:t toen niet is bevallen. Uniformen maken schijnt direct niet ieders werk te zijn. Echter zal hij het nogmaals eens laten pre- beeren. De kosten voor straatverlichting wor den voor Kaatsheuvel geraamd op f 3000 en voor Loon-op-Zand op f lOOO. Older dezen post is verder te begrij pen een bedrag van f 2500 waarvoor het in de bedoeling ligt om bet elec- trlsch net te Kaatsheuvel dermate uit te bouwen, dat zooveel doenlijk de gebeele straatverlichting daaronder komt te val len. Op deze wijze meent men, bij de gebrekkige werking der automaten In de gaslantaarns, de straatverlichting be ter te kunnen verzekeren, terwijl de elec- trische verlichting door een tijdige In- en uitschakeling, de mindere beschadi ging aan deze lantaa'ns. naar alleszins mag worden verwacht, een goed voor deel belooft te zullen opleveren. De heer Rijken zegt dat de commis sie er niet veel voor voelt om een vaste strater aan te stellen. Wordt zoo iemand voor vast aangesteld, dan mag hij niet langer dan 8 uar werken terwijl 's win ters zoo goed als niets kan worden ge daan. Voorzitter. De raad moet het bepalen of het al dan niet gebeurt. De heer van Lier acht een vaste strater, gezien de weinige uren die ge werkt kan worden veel te duur. Zoo ook de wegwerken. Deze kunnen '3 win ters ook geen 8 uur werken. Beter acht hij het dat deze zomers 10 uur werken en 's winters 6. De Voorzitter gelooft niet dat Burg. en Weth. daartegen een bezwaar zullen hebben. Wel achten ze het beter een vaste strater aan te stellen. Dan heeft men er altijd de beschikking over en het komt veel goedkooper uit. 't Spijt den heer van Lier dat hij het in deze niet eens is met de meening van het Dag. Bestuur. (De Voorzitter merkt op dat hij daarover geen spijt behoeft te hebbei). Hij blijft bij zijn meening dat het aanbesteden veel beter is en voor de gemeente bovendien voor- deeliger. Als ze voor eigen rekening werken, werken ze veel langer en als ze in vasten dienst zijn, is niet uit te maken wat ze dan doen. Spr. is het er mede eens dat de strater nu meer geld ontvangt doch daar werkt hij dan ook weer zooveel te langer voor. De Voorzitter merkt op dat de strater nu 33 weken heeft gewerkt en daarvoor f 3015 heeft ontvangen Hij heeft daarbij wel een hulp gehad die hij van dat be drag heeft moeten betalen. 't Komt de heer van Lier vreemd voor dat hij dan liever voor f 1800 gaat werken. Voorzitter. Die hulp zou men kunnen missen. Daar zou men een arbeider voor kunnen nemen. Da heer Vcrschme zou het voor jaar willen probeeren. Daar kan nooit een strop aan hebben. De heer van Lier meent dat men nog betere resultaten zou verkrijgen indien door de Wethouders meer toezicht werd gehouden. Verschu'e. Dat is het werk voor den opzichter. Van Lier. Er wordt niet gewerkt zooals het behoort en waar het noodlg is wordt het niet gedaan. Ik kan niet begrijpen dat de opzichter op die manier heeft laten weiken. Ik zeg niet dat hij niet genoeg werk heeft verricht, doch de werkwijze bevalt me niet. Van Amelsfoort. Zouden de arbeiders onder toezicht van den opzichter niet wat vat dat soort werk kunnen verrichten. De Voorzitter zegt dat dit al meer malen is geprobeerd doch dat het niets uit haalt. Vaa Amelsfoort. De gemeente-op zichter kan toch zeggen zoo en zoo moet ge het doen. Van Lier. Dat gaat niet, men moet er gezicht c;p hebben. Maar voor een jaar wil Ik het met een vaste 9trater wel eens probeeren. Van Amelsfoort. In den Berkdijk mocht men wel eens naar den weg komen kijken. Van Lier. Daar is verbetering noodig en daar heeft men er niets aan gedaan en bij ons was het beslist niet noodig en daar is men de weg gaan opbreken. De heer van Lier merkt nog op, dat het een eigenaardig verschijnsel is dat alle z.g. chefs gaarne zooveel mogelijk personeel onder zich hebben. Over het algemeen genomen zijn deze steeds gaarne voor uitbreiding daarvan te vin den, sturen daar zelfs veelal op aan. Van Amelsfoort. Er zijn zoo veel ar beiders en op de Vossenberg is het al lang zeer slecht, maar zien doe je ze er niet. Voorzitter. Alles komt terecht. Met die droge zomer heeft men er niet zoo veel aan kunnen doen. Men is nu echter al begonnen met het aanbrengen van verbeteringen. Bij de post vergoeding aan de bijzon dere scholen merkt de Voorzitter op dat zich het eigenaardige geval voor doet, dat een school moet worden geschat die niet bestaat. Het Kerkbestuur had een school moeten zetten met 4 lokalen. De heer Rijken wil niet meer zeggen dan dat men de billijkheid in acht moet nemen. De Voorzitter acht het in strijd met alles, doch er is niets aan te doen. De heer van Amelsfoort is er voor om dit toch eens onder de aandacht te brengen van de hooge Oomes, zooiets moet maar eens tot hun verstand door dringen. De Voorzitter zegt dat daardoor de gekste dingen tot stand komen. Zoo heeft men b.v. in het dorp Reek, een klein plaatsje bij de Grave, voor een jaar of drie geleden een zusterschool opgericht. Het geld daarvoor is door de ingezetenen bijeengebracht en aan den pastoor afgedragen, dus het Kerkbestuur heeft er geen cent aan behoeven te be talen. Nu moet die school geschat wor den en krijgt het Kerkbestuur weer dat geld terug en moeten de inwoners die zelfde school, die ze reeds eenmaal hebben betaald, nog eens betalen- Van Amelsfoort. Ja, maar die school in Loon-op-Zand te gaan betalen die nooit bestaan heeft, is toch al te gek. Voorzitter. Nu, in de Berkdijk dan, daar heb je toch ook ongeveer een zelfde geval als in de Reek. Daar heeft de pastoor een school laten bouwen van z'n privé kapitaal en nu moet de gemeente die school gaan betalen aan het Kerkbestuur. Subsidie bewaarschool. Burg. en Weth. hebben gemeend daarvoor geen post meer op de begroo ting te moeten brengen. Vroeger was het een ander geval Toen is gezegd, we zullen de bewaarschool subsidie geven om het bijzonder onderwijs in dezelfde verhouding te brengen met het openbaar onderwijs. Sinds de wet ge lijkstelling heeft gebracht is het anders geworden en bestaat het motief niet meer om nog langer subsidie te geven. Was het met de finantiën anders gesteld, wellicht dat men er nog anders over zou denken, maar nu de kosten voor het onderwijs zoo groot worden dat men niet weet hoe deze te de':ken, nu wordt het wat anders en moet de be waarschool zich zelf maar bedruipen. Van Amelsfoort. Ik ben het geheel met'Burg. en Weth. eens, nu gelijkstel ling van het onderwijs is gekomen, is het verleenen van subsidie niet meer noodig. Nu krijgen ze^toch aardig wat bij elkaar. De heer De Wijs is van meening dat de bewaarschooljvoor velen een uitkomst is. De kosten .zullen echter door het schoolgeld nooit^kunnen worden gedekt. De Voorzitter wijst spr. er op dat vroeger de bewaarschool zichzelf altijd heeft weten te bedruipen. Pas enkele jaren wordt er subsidie gegeven. De Wijs. Een bewaarschool is een algemeen belang en daarom zou ik wat willen geven. Om alles op de schouders van de ouders te geven is wel wat erg. De heer De Bresser voelt veel voor het geven van eene subsidie. De heer Van Amelsfoort blijft bij zijne meening dat, nu er gelijkstelling van onderwijs is, stibsidieering niet meer noodig is. De heer Van den Wildenberg zegt dat het woord zelf reeds genoeg uit drukt. Daar waar de salarissen van de onderwijzeressen tegenwoordig zeer mooi zijn. zelfs zeer groot, kan men dit onderwijs er best bijgeven. Boven dien, hij die zijn kinderen daarvan wil laten profiteeren, mag er wel iets voor over hebben. Voorzitter. Ik zou iedere subsidie die niet strikt noodig is, weigeren, want waar het vandaan gehaald zal moeten worden weet ik niet. Twee ton zal er noodig zijn als er voor het onderwijs gebouwd zal moeten worden. Voor subsidie stemden de heeren De Bresser en De Wijs. Tegen de heeren Roestenberg, Verschuren, Brok, Dankers, Van Amelsfoort, Van Lier, Van den Wildenberg, Rijken, Van Kuijk, Snaphaan en IJpelaar. Verzoek Hanze om subsidie voor de Hanze-cursus. v Voor Loonopzand wordt f 355 en voor Kaatsheuvel f415 gevraagd. De heer Van Lier merkt op dat de commissie niet voor verhooging van subsidie is. De heer Van den Wildenberg zegt toevallig Voorzitter te zijn van de af- deeling Loonopzand en daardoor wat meer van nabij bekend met de Hanze- cursussen. In Loonopzand althans heeft deze heel wat resultaten opgeleverd. Verscheidene jongelui zijn er administra tief goed door ontwikkeld geworden, welke thans op verschillende kantoren werkzaam zijn. Spreker wijst er op, dat de subsidie van vroeger, bestaande uit vrij vuur en licht, steeds te laag is geweest. De heer Van Amelsfoort zal niet ont kennen dat zoo'n cursus nuttig werk verricht. De vraag is echter maar of het noodzakelijk is dat thans zoo'n hooge subsidie wordt gegeven. De heer Van den Wildenberg merkt op dat de salarissen door den Minister worden bepaald. Bovendien stellen Rijk en Provincie het geven van subsidie afhankelijk van de door de gemeente te verleenen subsidie. Hij is bang dat de cursus daarmede zal staan of vallen. De jongens betalen boven hun leer middelen reeds f 10 per cursus. De heer Roestenberg wil het nut van eene dergelijke cursus niet onder schatten, maar vindt de sprong vw f 100 op f250 ineens wel wat hoog. De heer Snaphaan wijst er op dat aan de bewaarschool geen subsidie meer wordt gegeven, hoewel deze ook eene nuttige instelling is. Boekhouders komen er zooveel tegenwoordig ieder een is het en daarom zou hij zeggen wie het wil worden moet de kosten die het met zich brengt, zelf maar be talen. Om de eene inrichting de subsidie te gaan ontnemen en het een andere dubbel te gaan geven, daarmede kan hij zich niet vereenigen. De heer van den Wildenberg zou het op prijs stellen indien deze inrichting de gelegenheid wordt gegeven om in stand te blijven. De subsidie is niet zoo hoog als wordt gedacht, want vuur, licht en lokaal komt te vervallen. En waar er veel jongens van arbeiders aan den cursus deelnemen, geeft hij in overweging de subsidie zeker te ver leenen. De heer Dankers gelooft niet dat deze er veel gebruik van maken, 't Zijn meestal jongens uit den middenstand. De Voorzitter brengt het in rond vraag. De heer Roestenberg blijft buiten stemming. De heer Snaphaan noemt dit onzin en in strijd met het reglement van orde. De heer Roestenberg zou het met het bestuur willen regelen, want jammer zou hij het vinden, indien de cursus, zooals door den heer van den Wilden berg is gezegd, komt te vallen. De heer van den Wildenberg merkt op dat dit zijne persoonlijke meening is. Positief kan hij dit niet beweren. Bij de post kosten voor musea of openbare bibliotheken f 150 zegt de heer van Lier dat de commissie, nu allerwege moet worden bezuinigd, van oordeel is dat deze post achterwege kan blijven. Indertijd is subsidie ge geven omdat ze de boeken moesten aankoopen en kunnen ze er nu nog van V» 1 1 °,ct worueu vonurcn u<n *ij uikwijis rnnnorü

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2