DE cCHO VAN HET ZUIDEN Provinciaal Nienws. No. 4. Woensd. 11 Jan. '22. 45e Jaarg- Waalwijk, 10 Jan. 1922. Naar wij vernemen wordt er over gedacht het voormalige raadhuis van Besoijen te bestemmen voor.bureau der Handelskamer en voor zetel der Kamer van Koophandel voor de Lang-, straat. De opbrengst der belasting op de openbare vermakelijkheden heeft in '21 in onze gemeente opgebracht f 5400. Zooals wij vroeger hebben mede gedeeld, zou de Tooneelvereeniging van de R. K. Werkliedenvereeniging deelnemen aan 't concours voor Tooneel- gezelschappen uitgeschreven door de tooneelclub de „Propyleëen" te Tilburg. Zij had daarvoor gekozen het groot- sche werk „Saüls Verwerping", dat ook in onze gemeente reeds een paar malen is opgevoerd. L 1. Zondag was hare beurt van op treden en met welk een enorm succes, dat kunnen we 't best laten uitkomen door de recensie uit een Tilburgsch blad aan te halen. Zoo zegt de „Nieuwe Tilburgsche Courant" Gisterenavond had de 2e opvoering plaats door de R K. Tooneelver. D. V. S. V. uit Waalwijk met het Bijbelsch drama „Saül en David" van A van Delft. Pr. Over het spel behoeven we feitelijk niet breed uit te weiden, reeds schreef men gunstige recensies over dit keurig stuk, ook bij opvoering door deze ver- eeniging. Een enkel woord onzerzijds kan echter niet achterwege blijven. Het idee dilet tantenwerk werd gisteravond absoluut weggenomen, en genoten we van het te'noemen beroepsspel van Saül met zielenstrijd door valsche invloeden Jonathas getrouw aan God, bestreden dóór zijn misleidden broeder Isboseth /gave/i beiden ieder het beeld weer van leetf en leedvermaak. Doëg, de misleider was in type en handeling de man voor e-:n valsche rol - bavid, de'eenvoudige herdersknaap, kwamjbefleesd op, doch ontplooide alras een spel dat deed genieten, vooral door zijn heerlijke zang. Hij bleef getemperd spelen doch juist dit temperament bekoorde. De geheele decors was net verzorgd, grime- in orde, terwijl de tooneel-aan- kleeding fraaie beelden schepte. Met de gezangen van het „knapen koor" maakte dit spel diepen indruk op het publiek, dat de zaal tot in de uiterste hoeken vulde. Het donderend herhaald applaus komt naast de spelers zeker toe aan hun be kwamen regisseur Kapelaan Bijnen. Tot zoover het blad. Ook ooggetuigen deelden ons mede, dat de opvoering in elk opzicht een groot succes was er dat uitstekend en vlot gespeeld is, in elk geval de beste uitvoering die tot nog toe werd gegeven, zoodat ook de heeren er voor een bekro ning zeer goed voor staan. Dit succesvol optreden zal voor de ijverige Waalwijkers en hun leider kapelaan Bijnen eene groote voldoening zijn, waarmede wij hen van harte geluk- wenschen. Zooals onze lezers weten gaat dit grootsche werk nog hedenavond en a. s. Zondag hier te Waalwijk, waarvoor wij gaarne temeer nog veler belangstelling inroepen. De verkooping der Iepeboomen aan de Burgemeester van der Klokken- laan heeft opgebracht f253.— Morgen (Donderdagavond ten 7 uur) wordt het programma van den Wintercursus in de R. K. Werklieden vereeniging voortgezet. Inplaats van Rector Goorts zal morgen spreken de eerw. heer J. Tervooren, kap. van St. Cathrien te 's-Bosch over „Missie-actie", terwijl dan op 23 Febr. a.s. Rector Goorts zijn lezing houdt over „Paraleltusschennuen de Volksver huizing. (plm. 400 na Chr.) A. s. Donderdagavond ten 8 uur zal voor de leden van 't Departement Langstraat tot Nut van 't Algemeen optreden de heer A. Alt met het onder werp „Lohengrin", romantische opera in 3 acten van Richard Wagner (met lichtbeelden. Niet-leden hebben voor ditmaal op uitnoodiging eveneens toegang tegen betaling van f 1.50. De melkprijs door de melkboeren alhier is heden weer verlaagd en gebracht op 16 cent. De collecten 1.1. Zondag gehouden gedurende de H. Missen, na de predi- caties door pater Raaijmakers ten be hoeve der Missies heeft opgebracht plm. f250. Retraitewerk Parochie St. Jan. Ia bovengenoemde parochie is het Retraitewerk thans met de hulp \<aa den Z.Eerwaardeo Pater ZeiJ S. J. en van d« propaganda-club >St. Ignatius* eecigs- Vermindering door Sterfte 39 m. en 32 vr. 71 Vertrek 167 m. en 171 vr. 338 Totale vermindering 206 m. en 203 vr. 409 Zoodat op 1 Januar 1922 de bevolking was 2771 m. en 2775 vr. 5546 zielen. Aantal huwelijken 41, Levenl, aangegeven 4 m. en 1 vr. 5. Maandagavond hield Pater Raay makers voor de leden van den R. K. Vrouwenbond een lezing met lichtbeel den over de missiën, De vice-presidente mevrouw Donkers opende de vergadering met den Chr. groet, heette de aanwezigen welkom in het bijzonder den Z.Eerw. Pater Raay- makers die door zijn woord en met zijn lichtbeelden dien avond zou toonen hoe het in de missie gesteld is. Alvorens Pater Raaymakers met de vertooning der lichtbeelden aanving, hield Z.Eerw. nog even een korte toe spraak. Het was hem aangenaam dien avond trots het minder gunstige weer, voor zoo'n druk bezochte ver gadering te mogen optreden. Vooral deed het hem genoegen te spreken voor een R. K, Vrouwenbond, daar er juist van de vrouw zooveel goeds uitgaat, zelfs wordt gezegd dat zij de maatschap pij moet redden. Niet alleen door de macht die zij krijgt in het politieke leven, in verschillende openbare instel lingen, doch haar grootste taak ligt in haar huisgezin, daaruit moet de maat schappij worden opgetrokken. Hij zegt dat de talrijke opkomst van de vrouwen uit Waalwijk hem eigenlijk niet verwonderde, hij had niet anders verwacht. Waalwijk heeft steeds de grootste mildadigheid jegens de missie getoond, het heeft ook zijn missiona rissen. Hij herinnert aan Pater Zijlmans en Pater v. d. Heijden, beiden gestorven in Mongolië, van wie de eerste als martelaar zijn leven liet tijdens een op stand zij zijn de eer van Waalwijk. Spr. spoort de aanwezigen aan er niet voor terug te schrikken om daad werkelijk het missiewerk te steunen door bijv. Zeiatrice te worden. De missiona rissen denken in den vreemde voor zeker veel aan hun bloedverwanten en vrienden, maar wel het meest zijn hun gedachten bij hunne weldoe ners in het vaderland, die hun bij hun moeilijken arbeid de helpende hand reiken, wier steun zij voelen. Niet alle missionnarissen zijn in de gelegen heid hunne dankbaarheid daarvoor uit te spreken, daarom deed spreker het namens allen. Dan liet ZEw. het groote verschil uitkomen tusschen de positie der vrouwen hier en van die in de heidensche landen. Daar zijn het arme. beklagenswaardige verschopte wezens lastdieren zijn het, ze worden er lang zoo goed niet behandeld, gevoed en verzorgd, als men het hier een huisdier doet. Hij hoopte dat dit de vrouwen uit deze beschaafde streken zou aansporen om zich te beijveren voor het missie werk teneinde de missionnarissen te helpen deze ongelukkigen het geloof en daarmee ook de beschaving en een be tere levenspositie te brengen waarop zij toch. ook recht hebben. ZEw. zou dien avond spreken over de missie op de Filippijnsche Eilanden, Onder de bevolking van acht a negen millioen zijn zeker nog één millioen wilden. Hoe de kleeding, de levenswijze en opvat tingen. enz. van deze onbeschaafde volkstammen waren en hoe de mission narissen stap voor stap er toe komen om van deze echte koppensnellers nog goede christenen te maken liet Z.Ew. ons zien door zijn werkelijk zeer interessante serie lichtbeelden, die door alle aan wezigen met belangstelling werden ge volgd. Ook de Z.Ew. Heer Pastoor v. Riel sprak nog een opwekkend woord over het missiewerk tot de aanwezigen, zette een plan uiteen hoe hij zich de oprichting van het genootschap tot voortplanting des geloofs in deze ge meente voorstelde, noodigde de aan wezige dames uit zich na afloop als zeiatrice te komen opgeven en sloot daarna met den Chr. groet de ver gadering. Gisteravond hield het Onderlinge Veefonds ten koffiehuize van den heer W. van Beers St. Antoniusstraat zijn 25ste jaarvergadering. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren voorgelezen en goed gekeurd, bracht de Voorzitter, de heer H. Hoffmans, het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat de ontvangsten hebben be dragen f 2480.13 en de uitgaven f 913.60, zoodat er een voordeelig saldo is van f 1566.53. Op een verzekerd bedrag van bijna een ton is dit niet veel en daarom geeft hij in overweging de premie zeker niet te verlagen, doch te behouden zooals deze thans is Besloten wordt de premie niet te wijzigen. Benoeming van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren L. Ketels, R. v. d. Broek en W. v. Beers. De heer van Beers wenscht niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking te komen. In zijn plaats wordt benoemd de heer A. v. Spaandonk, terwijl de heeren Ketels en R. v. d. Broek worden herbenoemd. Vervolgens zegt de Voorzitter dat tengevolge van het overlijden van den vee-schatter Kroot, eene andere schatter moet worden benoemd. Het bestuur stelt voor daarvoor te benoemen den heer Kroot, die de voetstappen van zijn over leden vader wel zal drukken. Bovendien heeft men dan in beide parochies een schatter. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heeren J. v. Dalen en L. Ketels wor den herbenoemd als leden belast met het verkoopen van genaast vee. De heer B. v. Nooij vraagt of door de vereeniging geen pogingen in het werk kunnen worden gesteld om tot oprichting van een waag te komen. De voorzitter merkt op dat velen dit reeds hebben overwogen. Zelfs heeft de oud-burgemeester van Besoijen er een geplaatst, doch heeft deze weermoeten doen opruimen, wijl er geen voldoende gebruik van werd gemaakt. De heer van Dalen geeft het bestuur in overweging om het reglement zoo te wijzigen dat het bestuur medezegging schap krijgt om, wanneer een beest lijdende is aan eene ongeneeslijke kwaal, dit te doen opruimen. Nu moet de vee arts daartoe ipachtiging verleenen en gebeurt het dikwijls dat zoo'n beest een paar maanden moet blijven staan zeer ten nadeele van het fonds en den boer. Met algemeene stemmen wordt be sloten het reglement in dien geest te wijzigen. Daarna werd de vergadering gesloten. Niet onvermeld willen wij hier laten dat de heeren FI. van Baal en J. van Nooij vanaf de oprichting, dus 25 jaar lang, bestuurslid zijn geweest. Van de voor onze plaats aange kondigde voetbalwedstrijden van j.I. Zondag, is er geen enkele doorgegaan vanwege de onbespeelbaarheid der terreinen. Voor a.s. Zondag 15 dezer staat voor onze plaats één der belangrijkste wed strijden vastgesteld n.l. W S.C.— Quick op het terrein aan den Parallelweg. Thans stellen de afd. Lichtenvoorde en Groenlo wederom op de Jaarverga dering van den R. K. Lederbewerkers- bond voor om het Bondsbureau te ver plaatsen van Waalwijk naar Utrecht. In een vorig nummer hebben we medegedeeld dat wij tot onze spijt niet in de gelegenheid waren gesteld, een verslag op te nemen van de laatste zitting van den gemeenteraad van het voormalige Besoijen. Gelukkig heeft men het toch nog aan de vergetelheid ontrukt door een beknopt verslag daar van te zenden aan het „Huisgezin" en de „Provinciale." Daaraan ontleenen we het dan ook, juist zooals het daar wordt gegeven BESOIJEN. Den 31 December 1921 vergaderde de Raad der gemeente Besoijen, teneinde nog enkele zaken af te handelen en af scheid van de gemeente en van den burgemeester te nemei. Besloten werd o.m. het voormalige schoolhuis aan H. A. W. Surig te ver huren voor den tijd van 3 jaren, tegen een huur van fl. 500's jaars en ten be hoeve van de Besoijensche Woningbouw vereniging bij de Nationale Bankver- eeniging te 's-Bosch een garantie te stellen van fl. 25.000. Voorts werd de begrooting over 1921 gewijzigd en op een reclame tegen den hoofdelijken omslag 1921 afwijzend be schikt. Na de afhandeling der agenda richtte de voorzitter in verband met de ophef fing der gemeente Besoijen op 1 Januari 1922 en zijn benoeming tot burgemeester van Oisterwijk, een kort woord van af scheid tot den gemeenteraad. Hij dankte de leden van den gemeente raad en de beide wethouders voor de aangename samenwerking en de harte lijke vriendschap welke hij steeds van hen heeft genoten. Hoewel de gemeenteraad een uit- eenloopende politieke schakeering te zien gaf, heeft steeds de beste verstand houding tusschen den voorzitter en de leden onderling bestaan, wijl allen met terzijdestelling van politieke principes steeds het groote algemeen belang der gemeente voor oogen hadden. Zonder de samenwerking zou in de gemeente niet tot stand zijn gebracht, wat thans is geschied. De gemeente kan rustig de ontwik- keling der gebeurtenissen afwachten en is geenszins de minste onder de drie. Indien bekwame vertegenwoordigers in het niewe gemeentebestuur over de belangen van Besoijen waken, is voor haar ongetwijfeld nog eene rijke toe komst weg gelegd. Spreker hoopt, dat onder het nieuwe bestuur der gemeente Waalwijk de ge meente in bloei moge toenemen en dat het den leden van den raad en de ingezetenen steeds voorspoedig moge gaan. Hij wenschte hun Gods rijksten zegen voor hun persoon, hunne gezinnen en beval zich in hunne voortdurende vriendschap aan. Vervolgens zegt de heer Both, dat deze dag in tweeërlei opzicht een be langrijke is. Niet alleen staan wij aan het einde des jaars, doch ook aan het einde van het zelfstandig bestaan der gemeente Besoijen. Hoe de nieuwe gemeente Waalwijk ons ontvangen zal, hoevelen van ons, die hier thans zitten, in het nieuw te vormen raadscollege zitting zullen krijgen, dat alles ligt nog in het duister. Wij hopen in de gemeente Waalwijk als broeders uit een gezin ontvangen te worden en zullen ons aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Den voorzitter dankte hij voor de aangename samenwerking. U hebt ge toond zegt spreker te zijn een man uit één stuk. Mijn beste wenschen voor uw nieuwen werkkring vergezellen u, en ik dank u, voor hetgeen u in Besoijen' hebt totstand gebracht. Ook u, mede-wethouder en leden van den gemeenteraad dank ik voor de goede samenwerking en ik wensch u zios gereorganiseerd ea tot hoogeret) bloei gebracht. H«.t liefdewerk »de Re traite-penning* is aldaar ia handen van deu WelEerw. Heer kapelaan Panken en van Mejuffr. Antoinetta de Kort, hoofdzelatrice. Een twintigtal ijverige zelatrlcen blijven zorgen voor bet ophalen der gelden. Zij die wenschen deel te nemen aan de retraite kunnen zich opgeven bij de dichtstbijwocende zeiatrice. De eerstvolgende retraite voor meisjes wordt gehouden te T'lburg >Ceaakel« van 14 tot 17 Januari (van Zaterdag tot Dinsdag e.k.) De algeheele onkosten voor reis en verblijf van deze retraite zijn f2.50; om te kunnen deelnemen moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Naar wij vernemen zijn er nog enkele plaatsen open voor de meisjes uit de S'Jan Parochie in bet RetraFehuls »Cenakel.« De loop der bevolking over 1921 van het voormalige Waalwijk is als volgt 1 Januari 1921 2756 a, en 2742 vr. 5498 geboren 81 m. en 77 vr. 158 vestiging 140 m. en 159 vr. 299 geheele vermeerderering 221 m. en 236 vr. 457 Maandagavond ten half acht had ten koffiehuize van den heer J. Fransen in de St. Antoniusstraat eene bijeenkomst plaats, bijeengeroepen door de heeren l1. v. d. Aa on J. v. d. Geld. Ongeveer S uur opende de heer van der Geld de vergadering. Aanwezig waren 21 personen. Spr. zei dat op de uitnoodiging de vraag is gesteld of het wenschelijk is dat paro chiale kiesvereenigingen worden opgericht. Hij hoopt dat allen, die hier ter vergadering zijn gekomen, het voor en tegen daarvan zullen hebben overwogen. Onze motieven om u pp te roepen waren ten le aldus Spr., dat wij ineenen dat onze belangen in een parochiale vereeniging beter tot zijn recht, zullen komen en ten 2e hebben wij gemeend te moeten besluiten dat wij anders ongeorganiseerd den verkiezings strijd zullen moeten ingaan. Die vrees meent hij te mogen koesteren wijl de oude kiesvereeniging geen teekenen van leven meer geeft want men heeft het niet eens noodig geacht voor de 2e Kamer eene groslijst samen te stellen. De vrees, dat voor de verkiezingen voor nieuw Waal wijk, de bestaande Kiesvereeniging ook weer achterwege zou blijven, heeft er ons toe geleid deze vergadering te beleggen, 't Ligt geheel niet in onze bedoeling, gaat Spr. voort, om de boel dwars te zitten. Hij hoopt zelfs dat door de oprichting van eene parochiale kiesvereeniging de eenheid zal worden bevorderd en in de hand gewerkt. 't Zou hem zelfs zeer lief zijn als later door deze afdeeling en die van Besoijen en Baard wijk een geheel werd verkregen^ !j Den heer Henkes bevreemdde het te zien dat men hier pogingen in liet werk wil gaan stellen om tot oprichting van een kiesver eeniging te komen, terwijl er nog een be staat. Gaarne geeft hij toe dat het bestuur daarvan zijn taak niet goed opvat, doch dan luid men dit moeten afzetten. Hij vraagt zich af, loopt het Comité de -zaak niet wat vooruit. Ware het niet heter geweest eerst eens te informeeren bij het oude bestuur welke weg men op wenscht te gaan. Zou van reorganisatie of herop richting geen sprake zijn geweest, dan pas was de tijd daar om hier eene kiesvereeni ging op te richten. I Hij voor zich gelooft wel dat men tot één groote kiesvereeniging zal komen. De heer van der Geld zegt ook niets liever te zien dan dat. Hij wil spr. echter de vraag stellen: Waarborgt u ons: dat, als wij niets doen, er één groote kiesvereeniging komt. Wordt er hier een kiesvereeniging opgericht, dan staat men hier nog maar even ver als in Baardwijk en Besoijen en dan is de kans nog niet verkeken dat daar één kiesvereeni ging van komt. Als allen stil blijven zitten, zal er zeker niets van komen. De heer de Graaff is het. eens met den heer Henkes. Ook hij acht het beter een kiesvereeniging te krijgen voor geheel nieuw Waalwijk. De heer van der Geld vraagt of Spr. er borg voor blijft of men daar actief zal zijn. De Graaff. .Ta, van hooggeachte zijde is men daar reeds mede bezig. Van der Geld. Daar is men al een half jaar mede bezig, iets wat ten slotte heel veel personen niet bevalt, want is het de weg dat men achter ons om een Voorzitter gaat aan wijzen of moet die uit en door de leden wor den gekozen. Waarom wordt er geen verga dering bijeengeroepen. De heer Henkes vraagt of door het Comité pogingen in het werk zijn gesteld om eene vergadering van de oude Kiesvereeniging bijeen geroepen te krijgen, waarop de heer van der Geld ontkennend antwoord. De heer Smolders wil niet op alles ingaan. Liever wil hij positief werk zien te verrich ten en dat kan verkregen-worden ten le als door het comité direct wordt geijverd om leden te krijgen en ten 2e en dat acht hij van het grootste belang, dat het Comité tracht voeling te krijgen met de bestaande kiesver eenigingen van Baardwijk en Besoijen en met de hooggeachte zijde. Voorloopig zou hij alle andere pogingen laten rusten. Mislukt alles, dan kan de vraag van het van der Geld ontkennend antwoordt. De heer van der Geld kan in zooverre met het voorstel van den heer Smolders meegaan, doch dan zou hij de taak van de te benoe men commissie willen zien begrensd opdat geen gevaar wordt geloopeu dat de zaak weer in het oneindige lo'opt. Hij zou de com missie daarvoor een tijd willen zien toege kend van 2 .7 '1 weken De heer Schambergen zegt dat men hier reeds in contact kan komen met die oude kiesvereeniging aangezien zoownt alle leden van dat bestuur hier aanwezig zijn. De heer Smolders merkt op dat hij in overweging heeft gegeven met de hooggeach te zijde. De heer Schambergen meent niet dat dit (le eerste stap moet zijn. Er zijn op de ver gadering 3 bestuursleden, tot wien men zich nu reeds kan wenden. De heer van der Geld zou zulks liever aan de te benoemen commissie willen zien over gelaten. De heer van der Aa zegt te gelooven dat het hem wordt euvel geduid, als be stuurslid van de oude kiesvereeniging een oproeping onderteekend te hebben om tot oprichting van eene parochiale kiesvereeni ging te komen. T)at hij daartoe is gekomen, komt wijl hij zich niet kan vereenigen met de handelingen die plaats hebben. Waarom moet achterom naar een Voorzitter worden gezocht. Hij kan zich daar absoluut niet mede vereenigen en zal er zich dan ook vier kant tegen blijven verzetten, al zal men hem dit kwalijk nemen. De heer van der Geld wil hier de opiuer- kiifg maken dat het oprichten van eene pa rochiale kiesvereeniging op zichzelf niets vreemds is. In de groote steden is dit regel. De heer van Vergeest merkt op dat dit geen parochale kiesvereenigingen zijn, doch districtskiesvereenigingen De heer Smolders meent dat uit de boe zem van deze vergadering de wcnsehelijiv- lieid duidelijk is te kennen gegeven dat men alles voor iiet benoemen van ee .e commissie voelt. Hij geefr de vergadering in overwe- 'ging daartoe over te gaan en alle wrijving te vermijden opdiif alleen de goede zaak kan worden gediend. De heer van der Aa komt nog even terug op hetgeen hij te voren heeft gezegu. Hij kan zich met de handelwijzevan de hoog geachte zijde, ook al is dat een geestelijke, niet vereenigen. In de Kiesvereenigingen staan we niet als geestelijken en particulie ren, maar daar staan we allen als Xeder- landsche Staatsburgers. Hiermede wil hij niet zeggen dat hij de adviezen van geeste lijke adviseurs niet op prijs stelt. De heer Vergeest vraagt wat vroeger is voorgevallen. De heer van der Geld zegt daar liever niet op te willen antwoorden want wat voorge vallen is, is werkelijk in-treurig. De heer Schambergen zegt dat in de oude Kiesvereeniging een scheuring is gekomen. Men is aan het draaien gegaan. Daarom had hij voor zich het beter gevonden indien daar eens een vergadering was gehouden. De meeste mensehen weten niet wat er is voor gevallen. De heer de Graaff geeft iu overweging om nu te vergeten en te vergeven wat is voorgevallen. De heer vau der Geld zegt dat men als Katholiek verplicht is te vergeven, maar vergeten dat zal men niet makkelijk. Hij spoort tot uiterste voorzichtigheid aan. l)e Graaff. Vergeef nu maar, als ge het uiet vergeet. De heer Schambergen zegt dat er fouten zijn gemaakt die niet te vergeven zijn. Voorts geeft hij iu overweging in deze Commissie geen personen te benoemen die liestuurslid zijn van de oude kiesvereeniging. De heer van der Geld ziet het bezwaar daarvan niet in. De aanwezigen zijp het in deze* met den Voorzitter eens. De heer de Graaft' stelt voor als leden van die Commissie aan te wijzen de heeren Smolders, van der Geld en van der Aa. De heer Smolders wil hier nog mededeelen dat de hooggeachte zijde hier meermalen genoemd, is de Z.Eerw. heer Pastoor van de Parochie van St. Jan. De vergadering kan zich niet het voorstel van den heer de Graaff vereenigen zoodat de genoemde lièereu zijn benoemd. Binnen drie weken zal men met de onderhandelingen ge reed moeten zijn en zal wederom eene ver gadering worden gehouden. Daarna wordt de vergadering met den Chr. groet gesloten.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5