Veivolg Provinciaal Nieuws- Hirer- in floggestroa Dienstbode. IS HET ALSOF UW RUG ZAL BREKEN DE WITTS O PEN IN G. Zaak in de Stationstraat 1.96, Zaterdag 21 Januari zal worden NTËÜWrtnT'KA^TSHrUVEL Gemengd Nienws. Reclame. Ingezonden Stukken. Pynen in den rug zyn dikwyls een voorteeken van ernstige ziekten. Donderdag en Vrijdagmorgen Tongen, Kabel jouw, Sehelvisch, Bakschol, Versche Garnalen. Correspondentie. te koop Gevraagd Nier en Blaaspillen Advertentiën. eene Machinale Uitsnjjderij van Kaas en fijne Yleeschwaren. ontvangt een prima Candijkoek cadeau voeriog »o geuegd moei wordeo, dat bet ooder de leiding vao dezen Directeur, den heer Van .Lftteasteio-gaat(temper crescendo. Ter afwisseling Het de heer W. Kuijs uit Herpt. een reeds vele malen bekroond humorist, zich booren, die met zijn tummers, met talent voor* gedragen, als gewoonlHk buiteogewooo succes had. Gisteren overleed de WelKd. heer loh. de Mol, die, hoewel zich bijaa uit sluitend met zijo zaak occupeeread, voor zoer velen na hier en uit de omgeving in moeilijke omstandigheden met recht een steun genoemd kon worden iemand die niet slechts met raad, maar ook met de daad bijstond. Zijn heengaan zal behalve door zijn familie dan ook door vele anderen betreurd worden. Maandagavond trad voor 't Nut op Mrj. Ant. van Dijk, die een zangavond gaf van Neder!, liederen van de oudste tijden tot op heden, met een toelichtende causerie in costuums. Uit verschillende tijdperken werden voor de pauze liederen ten gehoore gebracht, begeleid daor luit of plano en later meer hedendaag9che liederen. Om kort te zijn, kan gemeld, dat het publiek onverpoosd genoot van dezen bukengewooen Nutsavond. Hoewel men bief nog niet zooveel hoort van de griep, moesten de meeste leerlingen der R. K. Jongensschool huis waarts door ziekte van het onder wijxend personeel. Ten koffiehulze vao den heer P. Leijten had een biljartconcours plaats. De prijs, een varken» werd behaald door J. Verhoeven te Herp*. Om een einde te maken aan de vele diefstallen, welke den laatsten tijd voorkwamen, heeft de directie van de gictstaalfabrieken van Krupp te Essen een specialen bewakingsdienst in het leven geroepeu. Deze dienst is er achter gekomen, dat in het jaar 102021 050 diefstallen gepleegd zijn. Gestolen werd voor ruim 2J millioen mark. Daarvan is weer teruggekomen voor 1.440.000 mark. Voorts is mel ding gemaakt van 34 pogingen tot diefstal, 87 malen heeft men particu liere dingen ontvreemd uit de fabriek en verder zijn er nog 41 strafbare han delingen gepleegd. In het geheel wer den gerechtelijk gestraft 240 personen wegens diefstal, die in totaal tot 17 jaren tuchthuisstraf, 32 jaar en 11 maanden gevangenisstraf, 28 jaren eer verlies en 0220 mark boete veroordeeld werden terwijl er 5 personen een be risping kregen. Op de gisteren te Frankfort ge houden vergadering der Badensclie Anilin und Soda Fabrik werd o.a. me degedeeld, dat bij de groote ontplof fing 522 personen gedood werden en 1077 gewond, terwijl nog 23 personen vermist worden. Een sergeant van de militaire po litie heeft in Neuzen een Belg, zekeren P. F. L., woonachtig te Antwerpen aangehouden, die door den brigade commandant der marechaussée te Breskens was gesignaleerd, als ver dacht van inbraak en diefstal aldaar. Hij reisde op de Prov. boot tusschen Hansweert en Ter Neuzen. Nadat de arrestant aan de marechaussee in Ter Neuzen was overgegeven en deze hem ook kennis liet maken met de gemeen tepolitie, die den dader van verschil lende den laatsten tijd gepleegde dief stallen zoekt, bleek al spoedig, dat men hier met alle waarschijnlijkheid den dader heeft van diefstallen op vis- schei'svaartuigen, in de Herv. kerk te Sas van Gent en dat hij ook nog Zater dagnacht heeft ingebroken in de school te Wemeldingen. Het daar ontvreem de kopergeld, centen en halve stuiver stukken, had hij in een pakje onder de bank in de kajuit der stoomboot laten liggen, vermoedelijk vreezende dat die centen en halve stuivers hem zouden kunnen verraden. Kinderen (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur ,lk weet niet of het Uwe aandacht getrokken heeft, dat In de Maasbode» onder den. titel van „Bezuinigings-nood- zakelijk." en „Somber vooruitzicht* artikelen hebben gestaan, waarin de redactie van dat blad wijst op het streven in sommige Katholieke kringen om bij de stembus de Katholieke lijst te negeeren en dat naar aanleiding van de eenzijdige politiek der huidige regeering speciaal van Minister Aalberse Veroorloof mij in elk geval uit dit blad een paar citaten aan te halen, al zullen deze ook wat langer moeten zijn, dan U en mijn lief is. Zoo schrijft een industrieel uit Bra bant o.m Inhoud en strekking van uw hoofd artikel zijn volkomen juist, maar dat zal niet wegnemen, dat zeer velen werkelijk goed practiseerende Katho lieken in 1922 niet Roomsch zullen stemmen, tenzij de eorzaken worden weggenomen, waaraan vooral de ont stemming te danken is. Verder moeten de Katholieken ten volle vertrouwen kunnen stellen in het geheele Kabinet, terwijl de minister van Arbeid door de steeds meer onpractische her vormingen dit vertrouwen bij de meeste kiezers, met uitzondering van die eene klasse der arbeiders, ver loren heeft. En uit het Limburgsche wordt een al even somber beeld opgehangen ..deel ik u ter oriënteering van Limburgsche toestanden mede, dat ook hier een zeer groot deel der Roomsche kiezers beslist niet Roomsch zullen stemmen. De Limburgsche kiezers voor het overgroote deel Katholiek, zullen hoogstwaarschijnlijk aan de aanstaande stembus een niet gedacht resultaat brengen. Op ver gaderingen van Roomsch-Katholieken spreekt men openlijk van een klasse- regeering, welke men niet meer steunen kan. Bij trossen verlaten de kiezers de R K. kiesvereeniging, zelfs geheele afdeelingen van den R K. Kiezersbond blijven buiten actie. Ondanks dit alles meenen deze Roomsche kiezers en kiezeressen toch goede Katholieken te blijven, en het blad voegt er o.m aan toe Wii mogen ons niet ontveinzen, dat hier inderdaad onrustbarende ver schijnselen worden gesignaleerd, wan neer althans onze zegslieden wat wij uitgesloten achten niet schrome lijk overdrijven. Zijn de stroomingen, waarop wij doelden en die hier nog eens geken schetst zijn, werkelijk van dien omvang, dan loopt de eenheid der Katholieke staatspartij ernstig gevaar en zullen hare leiders hebben om te zien naar mid delen om een mogelijk onherstelbare breuk te voorkomen. Onzerzijds kunnen wij voor het oogenblik slechts herhalen, dat wij hoezeer we ons in de moeilijkheden kunnen indenken, welke onder den invloed der economische crisis onzer nationale industrie doormaaktmoei lijkheden. die misschien voor een deel, maar o.i. dan toch voor een gering deel, aan de politiek der huidige regeering geweten kunnen worden toch allerminst een voldoenden grond kunnen ontdekken voor zoo kras een gedragslijn als waartoe blijkbaar velen besloten zijn. Zoo als wij de zaak inzien lijkt ons de eenheid der partij het hoogste goed dat niet ter wille van een economische overtuiging mag worden opgeofferd Voor onze voormannen in de politiek een uiterst delicate taakdoch die zij daarom niet van de hand zullen wijzen. Voorkomen is beter dan genezenen het is meenen wij nu nog niet te iaat om in bezadigd overleg naar een uit weg te zoeken. Deze laatste wensch van „De Maas bode" beaam ik volkomen, maar hoe zal dat mogelijk zijn. Want het valt door niemand te ontkennen dat er een emitige wrevel bestaat tegen de daden der rechtsche regeering tegenover de fabrikanten en mede op de eerste plaats de katholieke fabrikanten in Brabant en Limburg en niet 't minst ouk in deze itreek en ik onderschrijf volkomen en weet dat uit mijne eigen omgeving, dat massa eerbare en goede Katholieken niet op de katholieke lijst zullen stem men uit ontstemming over 't geen achter ons ligt, en uit angst voor de komende periode, dat men weer een Aalberse aan 'troer zal krijgen. Dat de werk tijden zijn verkort, de loonen verhoogd, dat was een eisch des tijds, maar dat ont land de geheele wereld moet voor zijn, dat balstarrig wordt vastgehouden aan de 45-urige werkweek, met de las tigste toepassing ervan, dat de con currentie absoluut niet. ook buiten ver band met de valuta, is vol te houden tegenover wie ook, dat is geen gezonde democratie, dat is dwarsdrijven, dat is de geheele industrie naar den kelder jagen, daaraan mag geen fabrikant ook geen katholiek fabrikant meewerken, ook al wenscht en zal hij nog zoo goed katholiek blijven. Niemand teekent zijn eigen doodvonnis, zijn economisch be staan, zijn huishouden, zijn toekomst eischen dat hij zich tegen de oorzaak van 't kwaad teweer stelt. En ook met dit idee mogen onze voormannen rekening houden. Blijft de kans op een Aalberse c.s. bestaan, dan voorspel ik beslist, wat ook de Maas bode Inziet. EEN KATHOLIEK FABRIKANT. Waalwijk, Jan. '22. Deze artikelen hebben beslist onze aandacht getrokken, maar wij achtten het vooralsnog wenschelijker eene der gelijke belangrijke aangelegenheid in de groote pers aan de orde te laten. RED. Eenige berichten moeten wegens plaatsruimte tot een volgend nummer blijven liggen. Red. ONDERTROUWD Mlen de Bont en 21301 Frans Ermes. Waspik Dongen I ^an* ^2. Huwelijksvoltrekking 7 Febr. a.s. Deo7den Februari 1922 hopen onie geliefde ouders Joaiiit Jotipkus fin Lieuvei en Antiiijtr Maria Moulkens hunne ^O-jaode^Écht- vereeniging te herden ken. 21289 Haone dankbare kinderen. Utrecht, 20 Januari '22 bij A. C. TIMMERMANS. 21290 RAAMSDONK. tegen 1 of 15 FEBRUARI, een flinke nette Flink loon, wasch buitenshuis en veel vrij. 21300 Zonder goede getuigen onnoo- dig zich aan te melden. Brieven of persoonlijk bij Mm. BOERS, Korenbrugstr. 3, 's Bosch. Heden overleed tot once diepe droefheid, cacbt en kalm ODze geliefde Zuster, Taate, Behuwd* en Oud- Tante Mbjuffrovw CORNELIA ADRIANA D0RRENB00M. In den ouderdom van bijna 76 jaar. Uit alier naam Wed. C. A. BRIENEN- Dorbbnboom. J. J. WENTINK- 21270 Swjders. SprangJanuari tgi». Heden overleed plotseling, in het Sanatorium te Heerlen, tot mijne innige droefheid, mijn hooggeachte Pastoor, de Zeereerw. Heer B. F. VAN KRIEKEN. Pastoor te Baardwijk, in den ouderdom van 52 jaar. JOS. NUIJENS, Kapelaan. Baardwijkijf Januari 1922- 21291 MALSCHE SNIJBOONTJES lijn heerlijk en koken goed gaar geleverd net garantiebewijs, per vaatje 30 p. f4.50, zestig p. f 81 franco wal of station. D. IJ. SCHIPPER, Oudegracht 12, Tel. 339,Alknaar. Gironamner 55962. Reeds velen bestelden in llw woon- plaats; informeer bij hen. 2129S Verkrijgbaar bij A. RETHANS Drog. >Da Toko«, Waalwijk. Telef. No. 71. Hiermede berichten wij het publiek van WAALWIJK en Omstbe ken dat onze in KOLONIALE WAREN, BOTER en KAAS, ZUIDVRUCHTEN, COMESTIBLES, PRIMA LIKEUREN, WI)NEN, CHOCOLADE, BE SCHUIT, SUIKERWERKEN, em. enz. Aan deze zaak hebben wij verbonden Die op den OPENINGSDAO voor f 1.50 koopt (uitgesloten Suiker en Roomboter) Deze extra aanbieding geldt ook voor onze OUDE ZAAK in de Qrootestraat. ZIE VERDER ONZE STROOIBILJETTEN. 21303 Beleefd aanbevelend Waalwijksche Koloniaalhandel Tel. No 71. Qroote Straat Mo. 187. J. VAN ENQELÉN-STAAL. Boodschappen worden zonder eenige prijsverhooging aan huis bezorgd. 21302 Aanbevelend, JOB. XULMAHf, Telephoea Na. 18, Kaatsheuvel, 17 Jan. 1922. Op de hedenmorgen gehouden alge- meene vergadering van de afdéeling Kaats heuvel van den N. C. B. zijn met 54 van de 55 stemmen als bestuurslid herkozen de lieeren J. Rooij en W. N. van Kuljk. In princiep Is besloten een nieuw pakhuis te bouwen daar de huur van het tegenwoordig pakhuis met 1 Aug. a.s. afloopt. Op de op 14 en 15 Januari te 's-Boseb gehouden postdulvententoonstelling behaal de de heer Th. C. Ligtvoet alhier in de schoonheidsklasse één lbte en eereprijs en In de 600 K:M. vliegersklasse een 2e en eereprijs. In de 450 K.M. vliegklasse won de heer W. v. d. Yen een 3e prijs en een 2e prijs In de 150 K.M. klasse. Het Bossche garnizoen naar Venlo! Het 17e regiment infanterie te 's-Boseli in garnizoen wordt' verplaatst naar Venlo. D.e verplaatsing zal zoo spoedig geschieden, dat de nieuwe lichting, reeds in Venlo zal worden ingelijfd. Voor zooveel mogelijk gaan alleen ongehuwde officieren en onderoffi cieren voorloopig mede. Te 's-Bosch zullen in garnizoen komen alle militaire wielrijders van Nederland, zijnde vier compagniën. Poging tot doodslag Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed uitspraak in de zaak van een arbeider te Eindhoven, die door de Rechtbank aldaar veroordeeld was tot 6 jaren gevangenis straf wegens poging tot doodslag op den on- bezoldigden Rijksveldwachter .T. Glelens, te Geldrop in het jachtveld. Het Hof sprak beklaagde vrij, terwijl te vens zijn onmiddellijke invrijheidstelling werd bevolen. Eigenaren van sommige perceelen land In den Haskerveenpolder hebben deze ten geschenke aangeboden. Maar niemand wil ze hebbende polderlasten bedragen ongeveer driemaal zooveel als de tegen woordige huuropbrengst. Toen de heer S. van Heukelen te Gro ningen bij zijn pachter, den 76-jarigen K. te Oostwold, gemeente Leek. kwam ter inning van de pachtsom, groot 1450, werd hij met een revolver gedwongen een kwitantie te teekenen zonder het geld te ontvangen. De dader werd gearresteerd, bekende en is nu voorloopig op vrije voeten gesteld. Dirk Rozn vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft be riep arrest gewezen in de zaak tégen Dirk Roza, die terecht had gestaan wegens "den dubbelen moord, gepleegd te Spaarndam op 5 November 1920 op Willem Melchior' en diens zuster Cornelia Melchior. Bij uitvoerig arrest werd beklaagde vrij gesproken van het hem ten laste gelegde. De Procureur-generaal had tegen beklaag de levenslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Haarlem had beklaagde veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van preveutief. Het ,„lT. D." meldt, dat gisternacht te Amersfoort een allerbvutaalste inbraak heeft plaats gehad. - Een Individu had zich toegang tot de vil la van den heer T. aan de Nassaulaan 3 weten te verschaffen, de benedenverdieping doorzocht en wat van zijn gading was, als geld en voorwerpen van waarde, heeft hij in beslag genomen. Vervolgens deed hij zich te goed aan een stuk kaas, dat binnen zijn bereik was en legde zich op een divan in de eetkamer op de eerste verdieping ter ruste. Toen gistermorgen de dienstbode van den heer T. in de keuken kwam, bemerkte ze aan het wapperen van het raamgordijn, dat een ruitje uit het raam ontbrak. Bovendien bemerkte ze een paar heerenschoenen in de keuken. Hierdoor verontrust, ging ze den heer T. roepen. Deze onderzocht de gelieele verdieping en zag aan de wanorde, dat er een inbraak bad plaats gehad. Op de eerste verdieping gekomen, kwam hem in de eet kamer de juist van zijn legerstede opgestane ongevraagde gast op hem toe en begon een worsteling met hem. Al vechtende gingen ze naar beneden in de keuken. Ondertusschen had de heer T. gelegenheid de meid te waar schuwen de hulp der buren te gaan inroe pen. Ze gaf hieraan gevolg en had de tegen woordigheid van geest het keukenraam waardoor de inbreker binnen gekomen was) In plaats van de deur uit te gaan, zoo dat de dief daar. geen gelegenheid kreeg door deze laatste te ontkomen. In dé keuken wist de inbreker uit een der loden een groot broodmes te bemaclitigeu. dat zijn tegenstander hem wist te ^ontwrin gen. Daarna greep hij een potlepel .èn ander keukengereedschap, waarmee7hij t den heer T. aan hoofd én hand verwondde. Intusschen was een der buren van den heer T., de heer G., met een revolver voor het kettkenraam verschenen, zoodnt l»ij het gevaarlijk indi vidu in béd wang kon houden, terwijl de lieer T. de deur opcude de revolver kon over nemen. Inmiddels was de politic telefonisch ge waarschuwd. Een oogenbllk trachtte de dief nog door het keukenraam te ontvluchten. Na van te voren gewaarschuwd te heb ben, maakte de heer T. van den revolver ge bruik en schoot den dief door het linker onderbeen, zoodat de kogel in bet rechter been terechtkwam. Aldus huiten gevecht ge steld, gelukte het zonder moeite hem tot de komst der politie in bedwang te houden. I'er politie-brancard werd hij naar Het politie-bureau vervoerd, waar een noodver band gelegd werd. Duor het Dagelijksch Bestuur der Ge meente Waalwijk is aan Ged. Staten voor gesteld om de cnndidaatstelling voor leden van den gemeenteraad van Groot Waalwijk te doen plaats hebben op Dinsdag 21 Febr., en de stemming zoo noodig op 14 Maart d.a.v. De Kamer van Koophandel en Fabrie- ken bereidt plannen voor om te komen tot eene vergadering van alle Werkgevers-ver- eenigingen uit bet gebied der Kamer van koophandel voor de Langstraat om te traehten de verkiezing voor die Kamer bij enkele candidaatstelling te doen afloopen. Gisteravond waren een aantal Ingeze tenen van allen rang en stand uitgenoodigd tot een vertrouwelijke bespreking in de ach terzaal van 't hotel Verwiel. Het doel was om onder oogeu. te zien de mogelijkheid van ééne katholieke kiesver- eeniging, om later te komen tot een katho lieke lijst voor de gelieele gemeente. Alle uitgenodigden, een paar wegens ziek te uitgezonderd, hadden aan den oproep voldaan, en na een inleidend woord van de ZeerEerw. Heer Pastoor, werd over dit onderwerp een aangename discussie ge voerd, die tot resultaat had dat men over tuigd was van de noodzakelijkheid om te komen tot eenheid, en dat overgegaan moest worden tot benoemen van een comité dat zich in verbinding ?al stellen met de kies verenigingen in voormalig Besoijen en Baardwijk en het comité in de St. Ant. pa rochie, om te trachten een kiesvereniging te formeeren. Tot leden van dit Comité werden gekozen <le lieeren A. van Liempt, E. W. Klijberg. B. Timmermans-Verschüre, W. Elilert en W. Eibers. lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een pro baat geneesmiddel vindt gij In Foster's Zalf, prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Weinig menschen, lydende aan herig* mgpyn, begrypen in welken geraarlyken lex-stand zy verkoeren, daar deze pyn raak een voorteeken is van een nierziekte. De nieren n.l. werken op de wyze van filte», bel. onzuivere bloed weer gezond en zuirev makende. Werken de nieren niet behoorlyk, dan wordt men by wyze van spreken, langzaam aan vergiftigd, en is dit dan veelal de oorzaak van de pyn. Gy kunt evenwel dit risico vermyden. Koopt Md doet Ds Witt Ntor- mi BlaupillM, en U hebt binnen 24 uur het bewys, dat dez* pillen tot den wortel van de kwaal, n.l. d* nieren en de blaas, zyn doorgedrongen. Voor genezing van nierziekte dient men do oorzaak (het vergiftige urinezuur) te verwyderen. Een werkolyk afdoend middel moet zoowel door nieren als blaas worden opgenomen, en niet, zooals by andere nier- pillen, door de ingewanden. Neemt d* urine een troebele, nlauwachtigo kleur aan (onderscheid tusschen De Witt's Nier- en Blaaspillen en andere soorten), dan staat vast, dat zy hare heilzame werking op de juiste plaats, n.l. nieren en blaas, heDben uitgeoefend. Iedere leaer van deze courant, lydende aan pyn in den rug, rheumatiek, nier- en blaassteenen, spit In den rug of jicht, moet onmiddellyk dit beproefde middel probeeren. De echte De WKt Nier en Blaaiplllen, speciaal bereid veer nlerlytfere blootgesteld aan het vaehtige Hellandeche klimaat, zyn verpakt in wit-blauwe doocen. voorzien vim roede dwarsetrepe»- WEIGERT in.Uw eigen belang alle verpakkingen zonder deze rooïle strepen; ze zyn voor den nier- lyder in Holland absoluut waardeloos. zyn verkrygbaar in doozen van V.1.75 en t.2.75 by vele apothekers en alle drogisten (doozen a f.2. io zyn het voordeehgste). Ondervindt gy moéilykbeid bv aankoop, zendt dan postwissel met bestelling (f.0.20 voor porto bvvocgen) aan E. C. De Witt li Co., Ltd., ften Haag van wie proefdoosje gratis op aanvraag.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3