Eerste Blad. De Portierster van Alfortville. Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". Neemt proef bij Rath Co., Veghel. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Uit ons Parlement. BIN N ENL AND. Nieuws uit Heusden. FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 7. ZATERDAG 21 JANUARI 1012. 45e JAARGANG. TeleL 38» WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwQksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdresECHO. Enkele wetsontwerpen in de Eerste Kamer. On grondwettigheid. Het nieuwe huis voor den Raad van State. De Eerste Kamer, die den vacantietijd der Tweede voor het verrichten harer legislatieve werkzaamheden pleegt waar te nemen, heeft het zich nog niet erg druk gemaakt. Zonder veel debat zijn verschillende kleine ontwerpen als dat tot het opleggen van voorloopige aan slagen in de directe belastingen aange nomen. Bij de behandeling van het ont werp inzake het tijdstip van de inwer kingtreden van de gewijzigde bepalingen van de Kieswet, Provinciale wet en Ge meentewet opperde de heer van der Feltz de meening, dat dit ontwerp on grondwettig was, omdat het door de Tweede Kamer werd aangenomen, toen het ontwerp, waarop het feitelijk een amendement is, nog niet door de Eersfe Kamer was goedgekeurd. Minister Ruys wist hem daarop niet onmiddelijk van antwoord te dienen. Maar de Kamer bleek het hiermee niet eens en verwierp het voorstel om het ontwerp deswege van de agenda af te voeren. Meer succes had de heer D Vos van Steenwljk met een soortgelijk voorstel. Hij achtte behandeling van het ontwerp voor den aankoop van een huis voor den Raad van State niet raadzaam en wil de er la mort sans phrase op toepassen, la mort wegens den schrijnenden nood onze financiën en sans phrase omdat hierover al gezegd was, dat er nog niets meer van te vertellen viel. Om den Raad van State aan een nieuw huis te helpen, wilde hij dan eenige vertrekken van de Eerste Kamer afstaan, terwijl de Tweede Kamer de vertrekken onder de tegen woordige woning van den Raad van State zeer goed zou kunnen benutten. Over dit laatste moesten dan eerst huis houdelijke commissies overleggen voor het ontwerp in behandeling kwam. De Kamer vond het ook en besliste dienovereenkomstig. Uit de kleeding-industrie 1 Naar aanleiding van enkele sensatio- neele berichten over een te verwachten conflfct in de kleeding-industrie, heeft, naar wij vernemen, de Ned. Chr. Bond van nDe Echo van het Zuiden 73). 'n de kleeding-industrie aan zijn afdee- lingen een schrijven gezonden, waarin het o.m. mededeeling doet van de voor stellen der patroons, die pas dezer dagen zijn ontvangen. Deze luiden 1. een loonsverlaging van 15 pCt. 2. zoo mogelijk, een verlenging van den arbeidstijd der atelierskleermakers van 45 op 48 uren per week; 3. een garantie van 1100 uren per half jaar; 4. geen zomer-uitkeering (vacantie) aan de thuiswerkers meer; 5. de mogelijkheid om in Augustus 1922 opnieuw over de loonen te spre ken (deze mogelijkheid te omschrijven op dezelfde wijze als in het voorjaar van 1921 bij het beëindigen van het Donflict werd gedaan). Genoemde Bond is uitgenoodigd tot een conferentie op Donderdag 19 Jan. a.s., ter toelichting van hun voorstellen en tevens ter bespreking van de punten, die door de werknemersbonden in hun brieven van 15 Dec. 1921 en 6 Jan. 1922 ter kennis van de werkgevers bonden zijn gebracht. Alle berichten over een spoedig con flict in de kleeding-industrie zijn dus minst genomen voorbarig, te meer daar eerst 15 Februari a.s. het contract afloopt. „Ned." 1 April gaat een belangrijke reor ganisatie van het korps politroepen in. Daar het hoofdzakelijk zal zijn een aanzienlijke vermindering van de sterkte, zal een groote bezuiniging worden ver kregen. De minister van Justitie heeft het plan bij elke brigade van de Rijksveld- wacht een politiehond te stationeeren. Uit het noorden des lands zijn reeds Rijksveldwachters in den Haag gedeta cheerd, om daar een cursus in het af richten van politiehonden te volgen. In aansluiting aan een vorig be richt volgens hetwelk het in het voor nemen zou liggen de Infanterie uit den Bosch weg te nemen en te vervangen door 4 compagnieën wielrijders, kan de 's Bossche Ct. nog mededeelen, dat ook het plan zou bestaan de veldartillerie van daar naar Bergen-op-Zoom over te plaatsen. Daarvoor zou niets in de plaats komen, zoodat den Bosch hoogst waarschijnlijk geen garnizoen voor een bereden wapen zal blijven. Verschenen is het rapport der (Ned.) Staatscommissie, benoemd ten einde in Duitschland een onderzoek in te stellen naar de arbeidstijden in de industrie aldaar. Uit dit rapport blijkt, dat de normale arbeidsduur in Duitschland 48 uur per we ek is. De administratieve bemoeiingen zijn in Duitschland eenvoudiger dan in Ne derland. Bondsvergadering R K.H. Dinsdagmiddag vergaderde de Bonds vergadering R. K. H. in de zaal van Restaurant Lohengrin te 's-Bosch. Aanwezig waren 32 stemgerechtigde afgevaardigden, benevens de voorzitter mr. dr. van Rijckevorsel en de secreta ris mr. Frans Teulings. Op de Bondsvergadering van 10 De cember 1921 was besloten, waar het reglement voorschrijtt aan de afgevaar digden ter politiek-advies-vergadering géén bindend mandaat mede te geven, omdat de mogelijkheid moet blijven be staan wegens zeer gewichtige redenen verandering te brengen in de voorloo pige adviezen der Rijkskieskringorgani- saties, om 'n zoodanig voorloopig of voorwaardelijk politiek advies vast te stellen, hetwelk de afgevaardigden in Utrecht zullen voordragen als de opinie der Bondsvergadering over het uit te brengen avdies voor de leden der bij R.K.H. aangesloten kiesvereenigingen. Over de éérste plaats op het advies was geen verschil van meening. Daarop werd geplaatst jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. Over de drie volgende plaatsen bestond eenig verschil van inzieht over de volg orde, doch werd dit van geen belang geacht voor de waardeering der betrok ken candidaten, wijl alle drie deze plaatsen op de e.v. definitieve Candida- tenlijst zonder twijfel tot een definitieve keuze tot lid der Tweede Kamer leiden. Zonder stemming werd werd besloten tot 't advies: op de tweede plaats de Tc DOOR. ERVARING STERK. heer A. N. Fleskens, op de derde plaats de heer J. J. Wintermans en op de vierde plaats dr. L. N. Deckers. Besproken werd daarna het advies omtrent de vijfde plaats. Hierbij kwam allereerst ter sprake de z.g. zaak-van Best. Sommige leden hadden tevoren schrif telijk in overweging gegeven om den heer van Best alsnog te hooren. Met op één na algemeene stemmen stelde de vergadering zich echter op het stand punt dat de Bondsvergadering niet als een soort .rechtbank" over de zaak-van Best kan oordeel vellen, zoodat geen grond aanwezig was om den heer van Best te hooren. Evenmin vond de Bondsvergadering aanleiding om in te .gaan op een voor stel van den heer'van Best, om hem op het advies te stellen onder de voor waarde, dat een nader aan te wijzen commissie van bekende persoonlijkhe den zou uitmaken of het Eereraads- rapport in dien zin moest worden ver staan, dat het zijn plaatsing op het advies onwenschelijk maakte. De Bondsvergadering was van oordeel dat het Eereraadsrapport voor den heer van Best ongunstig is. Hoe moeilijk het ook zij van de uit spraak van een eereraad ontheven te worden, toch wilde de Bondsvergadering de verdienstelijke werkzaamheid van mr. van Best waardeerend, gaarne de hoop uitspreken, dat het mr. van Best te eeniger tijd moge gelukken de opspraak waarin hij is gebracht, opgeheven te krijgen. De Bondsvergadering was echter van oordeel, dat, zoolang dit niet is geschied, het belang der R. K. Staatspartij niet gedoogt hem af te vaardigen naar de Tweede Kamer. Dit besluit werd genomen met 27 van de 32 stemmen. Ten aanzien van de candidatuur van mr. Swane werd door de vergadering met 19 tegen 13 stemmen besloten, dezen geen plaats op het advies te ge ven, op grond van zijn optreden in 1918 tegen de organisatie. De vergadering vond geen termen aanwezig om hem dit optreden thans niet meer aan te rekenen. Daarna werd een voorstel van den heer van Alphen, beoogende in ieder geval de 5e plaats op het advies te be stemmen voor een vrouwelijke candidaat verworpen met 18 tegen 8 stemmen en 1 blanco. Na bespreking der overige candidaten werd met 18 van de 27 stemmen op de 5e plaats gesteld de heer P. J. J. v. d. Putt. Na twee vrije stemmingen werd, bij herstemming tusschen mej. Jansen en den heer Krijgsman, voor de 6e .plaats met 16 tegen 10 stemmen en 1 blanco aangewezen mej. Fred. Jansen. Bij de stemming voor de 7e plaats werd aangewezen de heer M. Krijgsman met 18 tegen 7 op den heer Beliën en 1 blanco Te voren was ten opzichte van de candidatuur-Krijgsman nota genomenvan de verklaring van den heer Krijgsman in een vergadering der Bossche Kies vereniging afgelegd, dat een e.v. aan vaarding van het lidmaatschap der 2de Kamer met zich zou brengen een ontslag als wethouder der gemeente Den Bosch. Voor de 8e plaats werd aangewezen de heer J. J. Beliën met 18 stemmen, tegen 10 op mevrouw Brouns en een blanco. Voor de 9e plaats werd bij tweede vrije stemming aangewezen mevrouw Brouns van Besouw met 18 stemmen, tegen 8 op den heer van Hout, 2 op dr. Nuyens en 1 blanco. Voor de 10e plaats werd aangewezen de heer M. van Hout met 17 stemmen tegen 11 op dr. Nuyens en 1 blanco. De voorzitter en secretaris namen aan de stemmingen geen deel, daar zij niet zijn stemgerechtigde afgevaardigden. Daarna werden aangewezen de 15 afgevaardigdigden ter politiek-advies- vergaderingen, 3 voor iedere Statenkies- kringorganisatie. Aangewezen werden voor den BoschC. Foppele, H. Thijssen en H. van Alfen. voor GraveF. G. Caners, S Martens en J. F. Ploegmakers. voor Eindhoven J. P. Knaapen, C. v. Vroonhoven en L. v. d. Heijden. voor HelmondMr. G. Coovels, P. J. C Strik en F. Knaapen. voor HeusdenH. v. Eggeleu, mej. A. Clerkx en J. Snijders. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Wegens plaatsgebrek moesten einde November velen teleurgesteld wor den, die gaarne den feestavond van de Zangvereeniging „Crescendo" hadden meegemaakt. Bereidwillig wordt aan het verzoek der toen teleurgestelden voldaan en zoo gaat 25 Jan. e.k. hetzelfde pro gramma. Te Maastricht overleed deWeled. Gestr. heer Mr. W. C. Peperkamp, rech ter in de arr. rechtbank aldaar sedert 1910 eerder van 1902 tot 1910 kanton rechter alhier. Woensdag slaagde aan de Univer siteit te Leiden voor het examen cand. in de rechten de heer Fr. v. Eggelen. De R. K. Tooneelvereeniging zal begin Februari een uitvoering geven. In studie zijn „De zoon van een werk staker" en „Een half uur in doodsangst". Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2». Franco per post door het geheele rijk 1.49. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. IIF. F( H0 VAK HET ZlllftEN „Eu waarom niet?" vroeg het jonge meis je bevend. „In het hotel des lieeren Paul Harmant wordt een teeken-kabiuet ingericht, waar ik voor eene menigte bezigheden van den mor gen tot den avond zal moeten tegenwoordig zijn, en de heer Harmant wenschte zelfs, ten einde mij steeds bij de hand te hebben dat ik mijne woning zoo dicht mogelijk bij zijn hotel kieze." „Dat begrijp ik, vriend," antwoordde Lu cia op onderworpen toon; „uwe tegenwoor digheid moet daar onmisbaar zijn. Gij zult dan gaan verhuizen?" „Ik zal er wel toe verplicht zijnBe droeft u dat niet?" „Ja, wel een weinig; maar gij moet uw plicht doen, en daarom onderwerp ik mij. De eerste dagen zal de eenzaamheid mij ze ker zeer zwaar vallen, doch gij zult van tijd tot tijd wel eenige oogenblikken weten te vinden om mij hier te komen opzoeken, en uwe Zondagen zijn natuurlijk voor mij." „Zeker! Zeker!" riep Lucien vroolijk uit. „Dan zal ik maar hopen, totdat de dag eens kome. dat wij niet meer scheiden." „Dien dag zal ik zooveel mogelijk ver haasten; dat weet gij wel." „Ja, ja, dat weet ik! Dat weet ik!" „Wel mijn oogappel, ik ben verrukt u zoo inschikkelijk te zienDe hoop zal ons on dersteunen en de weken zullen spoedig voor bij vliegen." „.Ta, maar het zal voor mij toch een droe vige eenzaamheid zijn," sprak het meisje in een zucht. „Wordt mijne deur voortaan ge opend, dan weet ik vooruit, dat het een on verschillig gelaat is, dat ik te zien krijg." Jeanne Fortier stond op. „Mijnheer Lucien," vroeg zij, „wanneer verhuist gij"? „Ik moet morgen reeds naar een nieuwe woning omzien." „Dan zal uwe kamer hier binnen eenige dagen vrij zijn?" „Ja". „Is de huur hoog?" „Honderdvijftig franken en er zijn nog twee maanden vooruit betaaldDat is verloren geld voor mij, zoo de portierster geen gelegenheid vindt onmiddellijk mijne kamer te verhuren." „Mijnheer Lucien, ik wil uwe kamer wel huren." „Werkelijk, mama Lison?" riep Lucia uit. „Ja, lieve juffrouw. Het zal mij genoegen doen in uwe nabijheid te wonen. Gij kunt u niet voorstellen, hoeveel ik van u houd, en van mijnheer LucienMijn grootste genot zal zijn dagelijks met u over hem te spreken." „Welnu dan, mama Lison," zeide Jules Labroue'8 zoou, „vertrek even als ik, en kom mij hier vervangen. Het zal mij genoe gen doen te weten, dat gij in de nabijheid mijner verloofde zijt. Te zamen zult gij pra ten over hem, die haar zoo teeder bemint en alleen voor haar leeft." „Ziedaar een goed idéériep het jonge meisje op hare beurt uit. „Zoo zal ik niet geheel alleen zijn en den Zondag met min der ongeduld kunnen afwachten." „Dan is de zaak beklonken," zeide Lucien. En nu moet ik verklaren, voegde hij er bij, dat ik een razenden honger hebZou mijn lieve Lucia niet zo goed willen zijn mama Lison en mij ten eten te vragen?" „BravoBravoriep Lucia uit. „Ik ga de tafel dekken en onze goede vriendin zal in- tnsschen voor mondbehoeften zorgen." Jeanne weende van genot. Zij gevoelde zich zoo gelukkig! Zonderling geluk, dat zich slechts uiten kon door het storten van warme tranen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Weldra zaten onze drie kennissen rondom Prijs der Advwtentiön: 2# «ent per regel; minimum i.m. Itenlames 40 cent per regel. MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVEN het tafeltje van Lucia, die er zeker niet aan dacht, dat zij tegenover hare moeder geze ten was, evenmin als Lucien vermoeden kon, dat hij aan tafel zat in gezelschap van haar, die beschuldigd werd zijn vader vermoord te hebben. Zonderlinge werking van bet toeval Het zal wel overbodig zijn hier aan te stippen dat het eenvoudig maal aan de Bourbonkade zeer vroolijk was, en door lustige gesprekken bijzonder aa.ngenaam ge kruid werd. Het sloeg negen uur toen men scheidde. Des anderen daags aanvaardde Lucien zijne betrekking. Gezamenlijk met Mary, die allerlei voor wendsels zocht om haren tijd in zijne tegen woordigheid door te brengen, richtte hij het atelier zoo aangenaam mogelijk in. Weldra had hij de uoodige teekenaars gevonden en dan zocht hij eene woning voor zich te Mon- ceau. In de straat Miromesnil vond hij op de vierde verdieping een aangenaam kwartier, bestaande uit drie vertrekken, en twee da gen later nam hij daar reeds zijn intrek, terwijl Jeanne Fortier nabij Lucia's kamer tje kwam wonen, tot wie zij zich instinct matig voelde aangetrokken. Lucien had het verbazend druk en vond de eerste dagen geen gelegenheid een bezoek aan de Bottrbonkade af te leggen. Het meisje wachtte met ongeduld den Zondag af. en deze was dan ook voor de twee verloofden en Jeanne een dag van on gewone vreugde, van groot geluk. De komst van Jules Labroue's zoon bij den millionnaiv Paul Harmant had eenige verandering gebracht iu de alledaagsche eentonigheid, die Mary's leven beheerschte. Van den dag af, dat Lucien geregeld het hotel Murillo bezocht, scheen het jonge meisje beter te worden. Deze plotselinge verandering kou aan het wakend oog van den gewezen meesterknecht niet ontsnappen. Harmant besloot daaruit, dat hij zich niet bedrogen had, toen hij in Mary's hart eene ontkiemende liefde meende te ontdek ken voor den zoon van den werktuigkundige van Alfortville. Het was niet zonder angst, dat hij deze liefde gadesloeg. Welke zouden de gevolgen daarvan kunnen zijn? De man wachtte dan ook vrij ongerust het oogen- ldik af, dat Mary hem haar hart zou komen openleggen. Gedurendeeene maand liep alles op den zelfden voet voort. Doch Mary geraakte meer en meer van liefde ontstoken voor Lu cien Labrue, en deze ontging het niet. dat het jonge meisje eene al te groote welwil lendheid voor hem aan den dag legde. Deze welwillendheid, die duidelijk genoeg uit een innig gevoel van liefde ontsproot, maakte hem ongerust, want hij beminde Lu cia uit den grond zijns harten en al de rail- lioenen der aarde zouden niet in staat ge weest zijn hem in zijne liefde te doen wan kelen. Hij rekende op de aanstaande opening der ateliers te Courbevoie om de betrekkingen af te breken of althans uiterst zeldzaam te maken, die er tusschen hem en mejuffrouw Harmant bestonden. „Wanneer zij mij nog slechts nu en dan eens ontmoet, zal zij weldra niet meer aan mij deuken," meende hij. In den beginne scheen hij gelijk te heb ben. De opening der werkplaatsen kwam voor eenigen tijd Mary's liefde niet ultdooven, maar ernstig in den weg staan. Lucien kwam nog slechts zelden in het hotel der Murillostraat. De werkzaamheden te Courbevoie eischteu al zijne aandacht. Mary leed zwaar door deze verwijdering en somtijds, niet meer in staat bare een zaamheid te dragen, ging zij haar vader halen in de fabriek om zoo de gelegenheid te vinden Lucien te ontmoeten en enkele woorden met hem te wisselen. In deze zeldzame en korte oogenblikken smaakte zij een ongemeen genot. Op een Zaterdagavond ontving Jules La broue's zoon een brief van Georges Darier. De jonge adovcaat noodigde zijn vriend aan tafel voor den volgenden dag. Hij bad. zoo schreef hij, een gewichtige mededeeling te doen. Lucien meende dat hij niet weigeren kon. Des avonds na het sluiten der ateliers, be gaf hij zich naar Lucia om haar mede te deelen, dat hij, volgens gewoonte, den gan sehen Zondag niet met baar zou kunnen doorbrengen. Het meisje beminde al te zeer den jonge- Heusden, J9 Jao. 1922. man om zich tegenover hem te beklagen. „Voor niets ter wereld zou ik u een vriend willen zien dwarsboomeu, wlen gij zooveel verschuldigd zijt." zegde zij. Doch kom hier dineereu; dan hebben wij toch nog een punt aren voor ons." Lucien ontmoette des anderendaags bij zijn vriend Georges den schilder Stephaan Gastel. Deze was reeds op de hoogte van den nieuwen toestand, die er voor den jongen Labroue geboren was. „Ik feliciteer u, mijnheer," zeide hij met een warmen handdruk. „Gij zijt het geluk waardig dat gij ondervindt. Ik-vertrouw, dat zich thans eene schoone toekomst voor u geopend heeft." „Ik geloof het ook, mijnheer," antwoordde Lucien „en hoop het van harte. En toch zal ik het u niet verhelen, u, die zooveel belang in mij stelt, dat mijne eerzucht zich nog al verre uitstrekt." „Hoe zoo?" „Ik zou graag op mijn eigen wieken drij ven, werken, niet meer voor anderen, maar voor mij." „Zoudt gij aan den opbouw denkeu van de vernielde fabriek uws vaders te Alfortville? „Ja, daar denk ik aan. Ziedaar een plicht, dien ik mij heb opgelegd, en waaraan kk niet zal te kort komenZoodra ik de noodige som zal bespaard hebben om de werken op een kleine schaal te beginnen, zal ik niet langer aarzelen." „Ik feliciteer u, vriend, inet dat besluit," zeide Georges. „Gij toont zoo een edelmoe dig hart en stelt u als een braven zoon voor. Een eerzucht van dien aard verdient den grootsten lof... En daar wij nu toch het oog O') bet verleden hebben zal ik u eens mede deelen wat ik vernomen heb omtrent do vrouw, die wegens brandstichting, moord en diefstal veroordeeld werd." Jeanne Fortier?" „Ja... Jeanne Fortier." „Welnu dan?" „Zij moge schuldig zijn of niet, doch een feit is het, dat de ongelukkige zeer zwaar geleden heeft." „Wat alle overige veroordeelden lijden, veronderstel ik." „Veel meerNa hare veroordeeliug is zij krankzinnig geworden." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1