Mood Tielen - Waalwijk. RECLAME. Gemoenteraad Eén proeforder overtuigt U Buitenland. Binnenland Voorzitter. In Elshout heeft men den 3. Goedkeuring besluit aangaan geld prijs ook al verlaagd en'dan kunnen leeoing f1500. wij toch zeker niet achterwege blijven, j 4 Vaststelling gemeenterekeolog 1920. Ik zou er voorloopig 5 cent afdoen j 5. Adres van enkele ambtenaren der Van de Wiel. Ik zou devP.N.E.M. j gemeente houdende verzoek dat de schrijven, nog voor dat ze met de balans raad er bij deu Min. van Bion. Zaken Slechte spijsverteering. DRUNEN. Openbare spoedeischende vergade ring van den raad dezer gemeente op Maandag 23 Januari des voormiddags ten 11 uur. VoorzitterEdelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer half twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heeren Van Spijk, Van Son en Bergmans. Het voorlezen der notulen der vorige vergadering wordt tot eene volgende aangehouden. D e Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. in opdracht van den raad, de- boomen, staande aan den Stationsweg hebben ten verkoop aangeboden. Zater dag zijn de inschrijvingsbiljetten inge komen, doch de hoogste inschrijver was nog aanmerkelijk beneden de be grooting, door een deskundige opge maakt. De hoogste inschrijver heeft inge schreven voor de som van f 2007 en de laagste voor f 1680. Voorzitter. De heeren van Delft en Mlmpen hebben van te voren de boo men geschat, wil de raad deze heeren nu even hooren, ze zijn beiden boven. Wordt besloten deze heeren eerst te hooren. De heer van Delft zegt dat de door hem gemaakte begrooting voor heden, aangezien de prijzen van het hout weer aanmerkelijk omlaag zijn gegaan, te hoog is. De hoogste inschrijver heeft zich juist aan den prijs van den dag gehouden. Wordt met algemeene stemmen be sloten de boomen te gunnen aan den hoogsten inschrijver, de firma M. A. v. d. Eerden te Bokstel voor den prijs van f 2007. Voorzitter. De vorige week Zaterdag zijn enkele perceeltjes land verpacht, 't Waren van die perceeljes die de oude pachters niet meer wenschten te behouden. Zoo waren er op de Zacht, de honderd bunder en de achterste kooi. Bij die gelegenheid heb ik de pachters er nog eens uitdrukkelijk opgewezen dat het absoluut verboden is land dat men in pacht heeft, onder te verhuren. Ik heb toen ook gezegd dat ik me aan bevolen houdt als er soms menschen gevonden worden die weten dat zich iemand daaraan schuldig maakt. Ik heb er ook bijgezegd dat hun naam steeds geheim blijft. Daarop is er later een bij me geko men die zei aan een paar menschen een strookje land te hebben overgege ven om daar aardappelen op te kunnen zetten. Dat was Kuijs Deze had aan Schalken en aan v. d. Wiel een stukje gegeven voor f 3. Winst heeft hij er dus heelemaal niet aan, hij heeft het alleen gedaan om die menschen te helpen. Mag dit niet, dan zal hij direct de zaak weer ongedaan maken. Muskens. Daar zie ik nu direct geen bezwaar in. Van Halderen. Ik ook niet, want dat is direct geen onderverhuren te noemen! Van de Wiel. Hij heeft een diens willen bewijzen, dat is de heele zaak' Wordt met algemeene stemmen be" sloten den pachter dit land te laten be' houden. Voorzitter. De secretaris heeft aan de P.N.E.M. gevraagd of de stroom niet wat goedkooper kan worden geleverd en toen hebben ze geantwoord dat, al hoewel men nog niet geheel met de balans gereed was. men toch reeds kon beginnen met den prijs te verlagen. Van de Wiel. Als dat kan, dan zou ik het zeker doen. want nu is het nogal duur. Velen klagen er zelfs over. Bo vendien zal het tenslotte voor de ge meente voordeeliger zijn als het wat goedkooper kan worden, want hoe goed kooper, hoe meer aansluitingen men krijgt. gereed is, dat er nog 20 aansluitingen bijkomen, dat zal mogelijk nog van invloed zijn. Voorzitter. Wij zullen direct met de P.N.E.M. er over spreken en nu den prijs voorloopig vanaf 1 Januari op 55 cent brengen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter- Wat denken de heeren van de kermis. Met het oog op de verpach ting moet daar werk van worden ge maakt. Zouden we weer al die verma- kelijkheden laten komen gelijk een vorig jaar. Van de Wiel. Ik geloof dat we dit gerust aan B. en W. kunnen overlaten. Ik zou maar zooveel mogelijk laten komen want we hebben er nu ruimte voor. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. Over de distributie kan ik eu Ged. Staten zal aaadrtagea dat in bet ontwerp van wet tot vcreenigiag* van Sprang, Capeile en Vrijb.-Capelle alsnog worde opgenomen de bepaling dat de ambtenaren, die thans zijn vrijgesteld van bet bijdragen voor pennoen, gelijke vrijstelling zullen genieten na de beoogde voreenlgiog van gemeenten. Adressanten wijzen er op dat dergelijke bepaling ook is opgenomen le de wetten tot vereen! ging van de gemeenten Engelen en Bokhoven en Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. nog mededeelen dat de heer Elshout op Binn. Zaken op ppname van gezegde ons verzoek direct is overgekomen en bepaling aan te dringen, het een en ander heeft onderzocht. En- Met algemeene stemmen wordt hiertoe kele posten staan nog open, dus moeten besloten. nog werden betaald. Van dat '/io deel, Vervolgens worden eenlge wijzigingen waarvan de grootste bedragen zijn, gebracht in de begrootlog voor 1922. heeft hij nooit eenige rekening ontvan- Tengevolge van deze wijzigicgen wordt 8en dc Hoofd. Omslag met plm. f700 ver- Daar het bureau alles in totaal heeft mioderd. opgegeven, hebben wij gevraagd ons In besp.eking komt dan het ontwerp eene specificatie te zenden. van wet tot vereeniglng van de gemeen- Van de Wiel. Ik zou nog niet zoo ten Sprang, Capeile en Vrijb.-Capelle- gauw betalen wat hier niet staat Inge- De Voorzitter memoreert den loop schreven en waarvan men nooit eenige van zaken ten opzichte dezer •ereeni- rekening heeft ontvangen. ging- Spreker constateert dat er in deze De Voorzitter geeft vervolgens voor- gemeente stemmen opgaan tot vervroe- lezing van een, van de Vereeniglng van ging van den voorstelden datum en verificatie en financieele adviezen voor I geeft daarom in ovcrwegiog er bij de gemeenten ontvangen schrijven, waaruit regeerlog op aan te dringen dat de blijkt dat deze gaarne van advies willen voorgestelde vereeniglng zal ingaan op dienen. In deze zaken heeft ze dat 1 Mei 1922. reeds gedaan bij de gemeenten Waalwijk, De heer Oerl-mans gaat hiermede Waspik. Loon-op-Zand Capeile en Be- geheel accoord. Reeds twee jaren geleden S0lJen- I heeft de raad op vereeniglng aangedroo- lemar.d van het bureau is gaarne be- gen mot het oog op de te bèieiken reid hier te komen om over een en I bezuiniging. De destijds aangevoerde ander te komen spreken. I redenen zijn ihari3 meer driogend ge- Van de Wiel. Ik zou zeker van deze I worden nog, eenerzijds toch is er een aanbieding gebruik maken. I vermeerdering van uitgaven en ander- Voorzitter. Daar ben ik ook voor. Het J zijds een vermindering van belastbaar zal natuurlijk wel geld kosten, maar inkomen. dan weten we toch wat ook. Voor dat I Met algemeene stemmen wordt dan we dan met die zaak verder gaan, zul-1 besloten op vervroeging van den datum en we eerst advies vragen. I van ingang der vereenigiag aan te Met algemee.ie stemmen wordt daar- dringen. besloten. I Bfj <je daarop volgende rondvraag Niets meer aan de orde zijnde en I wijst de heer Oerlemaas nog op den niemand meer het woord verlangende, slechten toestand waarin het trampad sluit de Voorzitter de vergadering. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten P egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Groote blijdschap heerscht er te Du blin en Belfast over den goeden afloop der onderhandelingen tusschen Collins en Craig. Men is opgetogen over dit succes, hetwelk een groote steun zal zijn voor de regeering van Collins. De „Irish Times" (Unionst) zegt o a. „De ernorme waarde der overeenkomst tusschen Noord- en Zuid Ierland ligt in de groote beteekenis. welke zij zal heb ben voor den toekomstigen loop der lersche politiek De eerste overbrugging tusschen gedeelten heeft plaats gehad Niet langer zullen wij nu moeten vech ten tegen onze eigen landgenooten op eigen bodem." De correspondent van het „Berl, Tagebl." te Belgrado meldt, dat tusschen Joego Slavië en Roemenië een militair bondgenootschap is gesloten. Een militaire missie onder leiding van den Roemeenschen chef van den geae ralen staf Cristescou heeft Zondagavond het verdrag onderteekend. Van Servische zijde geschiedde het door den chef van den staf Peschigny. Lloyd George heeft een redevoe ring gehouden, die in Frankrijk weer alles behalve gunstig wordt opgenomen. Hij wii alles laten beslissen door den Oppersten Raad, terwijl Ponicaré het met de minister-president wou beslissen. Ook andere uitlatingen betreffende de toekomst der economische verhouding zal wel niet naar den zin der Franschen zijn. VRIJH.-CAPELLE. Iu de op 20 dezer gehouden vergade ring van den raad dezer gemeente, die werd bijgewoond door de beeren Her mans, Kuipers, Oerlemans en Klevitb werd na lezing en vaststelling der notuler- mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken 1. Procesverbaal van gehouden opname van boeken en kas bij de gemeente ontvanger. 2. Goedkeuring besluit wijziging be- grootlog 1921. De Maasbode zegt o.m. over d advies Onder de talrijke namen, die aldus uit de voorloopige groslijst verdwenen, valt speciaal op die van den heer A. H. A. Arts te Tilburg, sedert December 1901 lid der Tweede Kamer, maar wiens mandaat men blijkbaar niet langer wenscht te zien verlengd. Het is jammer dat tegenover dezen verdienstelijken veteraan tot zoo krassen maatregel moest worden besloten. Als buitenstaan ders zijn we geneigd te vragen, of dit niet anders had gekund Wij vreezen dat een gewestelijke bisbille door het geval slechts zal worden geaccentueerd tot schade allicht van het ^algemeen Katholiek belang. Voor welke vrees te meer reden bestaat, nu ook een der voorloopig wel geadviseerde candidaten op de aanbeveling wordt gemist, Wat ons aan den anderen kant reden tot vreugde biedt, dat is de wijze waar op het geval-van Best na de zaak-van Best uit de wereld is geholpen. r i de heer van Best in drie kieskringe joven den Moerdijk (Dordrecht, Leeuwarden en Assen) op het advies is gehandhaafd, zoodat hij naar alle waarschijnlijkheid op twee definitieve lijsten (omdat Leeuwarden en Assen met Groningen combineeren) zal geplaatst worden, be hoeft de aarzeling van de Bossche or ganisatie niet te leiden tot ongewenscht gehaspel. Met deze beslissing der Utrechtsche vergadering krijgt de rehabilitatie van den heer van Best haar beslag, waarover wij ons van harte verheugen. De rijksmiddelen bedroegen over Dec. 19212.74 millioen minder dan over de overeenkomstige maand van 1920; over bet geheele jaar 1921 heb ben de. middelen 1.60 millioen minder opgebracht dan over 1920. Het; ligt in de bedoeling van de regeering zoo spoedig mogelijk over te gaan tot uitvoering van de wettelijk voorgeschreven bepaling tot afschaffing van vrijdom, de kosten van verzending vani de ;op den openbaren dienst be trekking \hebbende correspondentie, uit gaande van de gemeentebesturen, door het rijk worden gedragen. De; daartoe noodige-'credieten zullen aan deStaten- Generaal worden aangevraagd. In ver band fhiermee is aan de gemeentebe sturen verzocht, in de werkweek van 23 tot en met 28 dezer een telling te houden van het totale aantal door of namens den raad, B. en W. (c. q. door een wethouder) j en^ door den burge meester verzonden stukken, welke op den openbaren dienst betrekking hebben. De^Haagsche Rechtbank "heeft in 1921 in totaal 1448 vonnissen gewezen tegen 1672 in het daaraan voorafgaande jaareen vermindering alzoo met 236, dat is ruim 14 pCt. Indien men nu weet, dat in 1919 meer dan 2500 strafzaken behandeld zijn, kan men constateeren, dat het aantal in het Arrondissement Den Haag gepleegde vergrijpen zich in een gunstige, dalende lijn beweegt. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de Rechtbank in 1919 een groot aantal z.g. „distributiezaken" heeft behandeld, welke in de volgende jaren niet meer voorkwamen. Men seint uit Londen aan de Rsb. De Engelsche Regeering heeft H. M. de Koningin Wilhelmina uitgenoodigd om naar Londen te komen, om daar het huwelijk bij te wonen van Princes Mary, dat 28 Februari a.s. gesloten wordt. - Met ingang van 26 Januari a.s. treedt in werking de wet van 24 Dec. 1921 (Staatsbl. 1410) houdende bepa lingen nopens kosten van vervolging inzake directe belastingen. Deze wet is een wijziging van de wet var. 1 Jan. 1850 (Staatsbl. 26) en de kosten van vervolging worden aldus Voor een waarschuwing 15 cent. Voor een aanmaning 25 cent. Voor dwangbevelen geldt het volgende: Voor bedragen beneden f5,— f0.40, f 5.tot beneden f 10,— f0.50. f 10.— f20.- f 0.60. f20.- f40.- f 0.75. f40.- f 70.ff 1.— f70.- f 100 -f 1.50. f 100.— of meer, dan is verschuldigd 2.50 benevens fl.— voor elk geheel >edrag van f 100.waarmede het ge vorderde bedrag de som van f 100.— te boven gaat. Voor de verdere executies zijn alle kosten, daarvoor bepaald, verdubbeld. De Brusselsche redacteur van de Msb. meldt: De Haagsche correspondent van de „Libre Belgique" schrijft naar aanleiding van de reis van Prins Hendrik naar ParijsWat was het doel van deze reis Was het om het terrein te gaan verken nen voor een belangrijke ontvangst? Velen denken hier zoo Het gerucht loopt reeds, dat Koningin Wilhelmina in de komende lente naar Parijs zal gaan. De samenwerkende bonden (Mo derne en Christelijke) der Meubelmakers hebben een definitief nieuw ontwerp- arbeidscontract vastgesteld voor 1922. Zij eischen o.m. loonsverhooging, uitbreiding der vacantie-dagen, mede zeggingschap bij het vaststellen der stuk- loonen, enz. enz. Ook de heer Koster, die door het referendum de 7e plaats op de lijst der Vrijzinnig Democratische Partij had ge kregen heeft nu voor zijn candidatuur bedankt. Aan de Tel. deelde de heer Koster mede: „Ik stel er prijs op te verklaren dat een der hoofdzaken van de ontbin ding der Vrijz. Dem. Partij wat niet beteekent het verloren gaan der Vrijz. Dem. gedachte te zoeken is in het feit, dat de partijsecretaris, de heer Oud, bij de voorbereiding der candidatuur- stelling en de uitwerking van het refe rendum slechts één doel voor oogen De Kamer, die voor 2 Februari was bijengeroepen, «al later bijeenkomen, opdat de rlttlngeo niet zullen samen vallen met bet Conclaaf. Voo.' de eerste maal ook heeft de burgemeester voc Rome de overl jdensscte van den Paus geregistreerd. Men heeft den Indruk, dat de dood van den Pau9 gekomen Is op het oogec- blik, waarop de besprekingen aangaande het cocfTct van 20 September 1870 op het punt stonden beëindigd te worden. De prachtige hulde der Ifallaansche regeerlng kan niet auders don den vrede bevorderen. Deze feiten hebben iu diplomatieke milieu's grooten indruk gemaakt.4 en de onaangename gevolgen als brakingeu hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gehrulk van Foster's Maagpillen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. De heer Oerlemaas zegt dat het steeds de bedoeling is geweest dat de ambte naren tengevolge der vereeniglng zoo weinig mogelijk zouden worden bena deeld Eq waar bij niet opname van de bedoelde bepaling de gelegenheid zou worden geopend de bestaande vrijstelling te doon vervallen, daar stelt spreker voor aan het verzoek van adressanten te vo! doen en bij Ged. Srateo en Min. van verkeert. De Voorzitter zegt toe deze zaak bij Burg. en Woth. In behandeling te zullee brengen. Daarna sluiting. De vergadering, volgens artikel 0 van het reglement van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskring-organisaties in Neder land gehouden, op Zaterdag 21 Januari 1.1. te Utrecht bijeen tot het uitbrengen van een politiek advies aan de katholiek georgani seerde kiezers van Nederland, is eenstem~ mig gekomen tot het voorstel de candidaten lijsten samen tes tellen, zoomede ze te com bineeren in die kieskringen, welke tot het indienen van één gelijkluidende lijst beslo ten, op de volgende wijze: I. 's-Hertogenbosch. 1. Jhr. mr. A. F. O. van Saese van Ysselt; 2 A. N. Fleskens; 3. J. J. Wintermans; 4. dr. L. Deckers; 5. P. J. J. A. van de Putt; 6. Mej. F. Jansen. 7. M. Krijgsman. 8. J. J. Bell6n; 9. Mevr. W. Bronns-van Beaouw; 10. M. P. W. van Hout 11. Tilbury. 1. Mr. dr. a. van Rijckevorsel2. J. van Rljzewijk3. W. J. F. Juten; 4. ir. L. J. M. Feber; 5. dr. G. M. Kusters; C. mr. J. C. A. M. van de Mortel7. mevr. J Khller-Wig- raan: 8. H. J. Borghels; 9. F. L. D. Nivard. III-IV. ArnhemNijmegen. 1. Mr. A. baron van Wijnbergen; 2. mr. J. R. H. van Schaik3. G. Bulten; 4. P. J. J. Haazevoet; 5. I., baron van Voorst tot Voorst: 6. mevr. S. L. O. Bronsveld-Vitrin- ga7. mr. C. Prinzen8. L. A. M. van Basten Batenburg (Zie de combinatie met de lijst van Utrecht achter het advies voor Utrecht). V. Rotterdam. 1. H. Stnlemeijer; 2. mej. J. M. J. A. Meijer; 3. dr. B J J Huybers; 4. W. Moor man; 5. dr. J. G. C. Vrtens. VI. 18-Oravetxhage 1. Mr. M. J. C. M. Kolkman; 2. mr. P. J. M. Aalberse; 3. Mej. J. M. J. A. Meijer; 4. prof. mr. .T. A. Veraart; 5. H. J. Borgliols. VII. Leiden. 1. Mr. D. A. P. N. Kooien; 2. F. A. Moerel; 3. A. J. Loerakker; 4. H. J. Borghols; 5. mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa. VIII. Dordrecht. 1. C. J. Kuiper; 2. H. J. Borghols; 3. Mr. dr. J. van Best; 4. mevr. S. L. C. Bronsveld- Vitringa 5. dr. A. C. A. Hoffman6. ir. L. J. M. Feber; 7. mevr. W Brouns-van Be- souw8. prof. mr. J. A. Veraart. IX. Amaterdam. 1. J. B. van Dijk2. mevr. S. L. C. Brons veld-Vitringa 3. J. H. A. L. von Frijtag Drabbe; 4. L, H. van Rooijen. X-XI. Don HelderHaarlem. 1. Mr. J. B. Bomaus; 2. Ch. v. d. Bilt; 3. mr. Paul Reijmer; 4. mevr. S. L. C. Brons veld-Vit rlngn5. A. B. Michielsen6. Mr. A. J. M. Leesberg; 7. A. J. Loerakker; 8. B Veltman: 9. P. Hellker: 10. Chr. M. Jan- sen. XII. Middelburg. I. L. A. Fruljtier2. F. J. L. M. van Waesberghe; 3. J. W. Vienings; 4. G. Adriaanssens. XIII. Utrecht. 1. J. G. Suriug; 2. L. baron van Voorst tot Voorst; 3. P. H. J. Steenhoff. Deze lijst wordt met de lijst Arnhem-Nij- megen als volgt gecombineerd 1. Mr. A. baron van Wijnbergen: 2. nir. J. R. van Schalk; 3. J. G. Suring; 4. G. Bulten; 5 P. J. J. Haazevoet; 6. L. baron van Voorst tot Voorst; 7. P. H. J. Steenhoff: 8. mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa9. mr. Prinzen10. L. A. M. van Basten Baten burg. en XVII. LecutoardenGroningen, en Assen. 1. A. C. A. van Vuuren; 2. dr. H. W. Tak- kenberg; 3. mevr. W. Brouns-van Besouw: 4. mr. dr. J. van Best. XV. Ztoollc. 1. A. H. Engels; 2. mr. P. J. M. Aalberse; 3. L. baron van Voorst tot Voorst; 4. prof. mr. J. A. eraart5. Chr. M. Jansen: 6. mr. A. C. B. Arts. XVIII. Maastricht. 1. Mgr. dr. W. H. Nolens; 2. jhr. mr. Ch. Ruys de Beereubrouck3. M. C. E. Bon- gaarts; 4. H. G. M. Hermans; 5. J. J. C. Anient6. mr. M. A. M. Waszink7. A. A. W. H. König; 8. J. M. J. H. Lambooy. Gelijk uit het boveustaandc blijkt, is de vergadering, niettegenstaande langdurige en ernstige discussie, niet erin geslaagd op het uit te brengen politiek advies nau een vrou welijke candidaat een zoodanige plaats toe- te kennen, welke absoluut zeker tot hare de finitieve verkiezing zoude leiden. De vergadering was van oordeel dat voor den goeden gang van zaken op politiek ter rein zeer bevorderlijk zal zijn, indien de stemming over de candidaten zoo spoedig mogelijk plaats beeft, in elk geval zoo tij dig, dat uiterlijk 15 Maart a.s. in eiken kieskring de lijst definitief is vastgesteld. De vergadering vertrouwde, dat de katho liek georganiseerde kiezers in het belang der katholieke partij het bovengegeven advies, naar beste weten samengesteld, zullen op volgen. Zij meende ook te mogen vragen, dat allen, die met haar overtuigd zijn van de zeer hooge belangen, welke bij de a.s. verkiezingen op bet spel staan, en die in vloed vermogen uit te oefenen, zullen be vorderen. dat het worde nageleefd. Namens de vergadering. De Secretaris. FRANS TEULINGS. Het Comité wenscht zijn actie tot het afwenden van het valutagevaar met kracht te kunnen voortzetten. Danrtoe ie veel geld noodig. Verschillende organisaties van Ned. lndustrieelen dragen reeds in de kosten bij. Ook vele industrieelen zelf zonden ons hun ne bijdragen Wil onze actie echter tot haar recht ko men, dan moet elkeen bijdragen naar de mate zijner financieele krachten. Het gaat om uw bestaan als Nederlandscli Industrieel Wij hebben den strijd aangebonden om het bestaan onzer vaderlandsche industrie. Helpt ons daarin Wacht niet op wat uw buurman doet, doch tast zelf in den zak en zendt uwe bij drage aan onzen Penningmeester, F. L. Bin- ger. Damstraat 12a, Amsterdam. Namctts het Comity van Verweer. Het Dagelijksch Bestuur W. STUMPFF, Voorzitter. F. L. VAN DER BOM, Secretaris. F. L. BINGER, Penningmeester. Bureau Dr. M. L. KAN, Mr. C. P. M. ROMME. Heerengracht 598 Telefoon NI793, 4069.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2