Tweede Blad. GRIEP. Reclame Nieuws uit Heusden KERKNIEUWS. ÖWÏbVlUV 8TUKKSH. Provinciaal Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL NUMMER 8 WOENSDAG 25 jANUARi 1922. 45e Jaargang. aldaar sterken drank werd geschonken, plaats over de kinderspaarbank, waarvan it werden eenige bezoekers aangetroffen de raad van toezicht der boerenleenbank die sterken drank gebruikten. Tegen met den hoofdonderwijzer der openbare len, zoowel als tegen den bewoner j school en de leekonderwijzeres der bij- werd proces-verbaal opgemaakt en een j zondere school het bestuur vormen. Mej. Waalwijk, 24 Jan. 1922. Vrijdagavond werd in 't hotel Verwiel eene vergadering gehouden van de comité's uit beide parochiën St. Jan en St. Antonius met de besturen der kiesvereenigingen van voormalig Be- soijen en Baardwijk. De ZeerEerw. heer Pastoor hield eene uitstekende inleiding over de groote noodzakelijkheid van eene kiesvereeniging voor de geheele nieuwe gemeente Waalwijk, daarna de leiding overgegevend aan den heer M. A. J. van Liempt, die ook op uitne mende wijze deze noodzakelijkheid onderstreepte en tactvol de besprekin gen van den avond wist te leiden. Na eene zakelijke gedachtenwisseling werd met algemeene goedkeuring het idee dat door beide sprekers was uit eengezet, overgenomen en werd direct overgegaan tot het vormen van een voorloopig besiuur. Dit werd samengesteld uit de heeren E. W. Klijberg-Pernot, M. A. J. v. Liempt, W. Eibers, J. Ehlert, Mathieu van Loon (deze inplaats van den heer B. Tim- mermans-Verschure, die gaarne aan de totstandkoming had meegewerkt, doch niet in 't bestuur wenschte zitting te nemen), Frans Smolders, P. v. d. Aa, Jan Groenen, H. Surig. A. Lombarts en j. Krol. Alzoo vijf. uit de parochie St. Jan, twee van St. Antonius, en twee uit Baardwijk en Besoijen. Alle aanwezigen spraken zich ten duidelijkste uit dat zij persoonlijk allen voor de vorming van ééne vereeniging waren en dat zij daarvoor ieder in zijn kring zooveel mogelijk zouden ijveren. Getracht zat worden de leden der kies vereeniging van Besoijen en Baardwijk in de nieuwe te doen overgaan. In de Zondagmorgen gehouden vergadering van 't voorloopig bestuur der R.K. Kiesvereeniging van Groot Waalwijk werden gekozen tot president de heer E. W. Klijberg, tot secretaris de heer Surig en tot penningmeester de heer Math, van Loon. Donderdag a,s. vergadert het bestuur opnieuw en waarschijnlijk wordt a.s. Dinsdag eene algemeene bijeenkomst der kiezers opgeroepen. Het concert der Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" Maandagavond in Musis gegeven, ondervond natuurlijk ook de gevolgen van de vele ziekte gevallen en 't bar koude weer. Vele zangers waren niet present, maar ook veel trouwe bezoekers mistten we, ter wijl nog als derde in de rij der booze dingen, die dezen avond trachten tegen te werken, de tegenwoordig buitengewoon zekere verlichting der P. N. E. M. of hare onderdeelen, ons midden in het groote koor „Hanni bal", na lange weifeling, geheel inden steek liet en de zaal geheel in 't duister zette! De zangers, noch't publiek lieten zich daardoor ontmoedigen en bij hulp verlichting van wat gas, petroleum en kaarsen, werd 't concert ten einde ge bracht Gezien bovenstaande factoren is de avond zeer goed geslaagd, van welk succes natuurlijk een goed deel toekomt aan de zeer begaafde soliste mej. Lea Fuldauer en den accompagnateur den heer Joh. Verhoeven alhier. Het is de roem onzer Liedertafel, dat zij er steeds in slaagt prima solisten te engageeren en ook dezen avond bleef zij deze traditie getrouw. Mej. Lea Fuldauer, opera-zangeres in den Haag, heeft schitterend gezongen zoowel haar prachtgeluid als hare groote muzikali teit kwamen schitterend uit in „L'Enfant Prodigue" van Debussy, maar o.i. meer in de nummers na de pauze „Uber Nacht" van Wolf en „Zum Schlafen" van Reger en „Niemand hat's gesehen" van Löwe. Toen zij in plaats van Gertje de bekende en prachtige aria uit „Mig non" op zoo bizondere wijze ten beste gaf en hierin hare voordracht en stem tot volle uiting liet komen, kwam er aan 't enthousiasme van 't publiek bijna geen einde. Werkelijk, we hadden in mej. Fuldauer een soliste, als we nog zelden hier zagen optreden en die we zeer gaarne en dan onder betere omstandig heden nog eens spoedig zullen terugzien. Een speciaal woord hier omtrent het accompagnement van den heer joh. Verhoeven alhier. Zijn eerste optreden in 't publiek (zoover ons bekend is tenminste) was als 't ware een open baring. Zijn sober spel getuigde van zekere techniek, van groote muzikaliteit, van veel gevoel. Eenvoudig maarzeker en af in elk opzicht was zijn moeielijk werk, niet alleen bij't accompagnement der soliste, die hem dan ook in den dank van 't publiek mede liet deelen, maar ook in de begeleiding van 't groote koor „Hannibal". Het publiek, maa*- vóóraf diegenen, die meer nabij kennen de groote moeilijkheid van dergelijke taak, stonden vol bewondering over zijn werk. Voor hem staat zeer zeker een mooie toekomst op instrumentaal gebied open. De liedertafel en 't gemengd koor hadden vele van haar beste nummers op hun program staan en ondanks de vele zieken, werd er over 't geheel zeer goed gezongen. We noemen o.a. 't koor „De kabels los" van Hol, „Droome- Vrouw, kom" gemengd koor van Olraan, „Fröhliches Rheinland" van Heuser en „Der Sakrische Bass". Het geheel ge- tuigde van veel ambitie en ijverige repetitie. De hoofdschotel van den avond, wat de liedertafel zelf betreft, werd ge vormd door het laatste nummer „Hanni bal" groot toonwerk van Isr. Olman. Dit is een schitterend mannenkoor, een koor zooals we weinig mooier hoorden en dat ook door de liedertafel uitstekend werd vertolkt, ondanks de groote tech nische moeielijkheden. Hetzelfde mag gezegd worden van de Hannibal-partij van den heer P. Botermans, die het aandurfde deze zeer moeielijke soli te zingen en dit deed op uitstekende wijze, met werkelijk zeer groot succes. Wij hebben den heer Botermans zelden beter gehoord. Het geheel maakte dan ook een overweldigende indruk, waartoe ook thans het bijzondere accompagne ment veel bijdroeg. Wij hopen dit mooie werk nog meermalen op het programma van „Oefening en Vermaak" te zien, welke wij gaarne een woord van dank brengen voor den, ondanks alles, goed geslaagden avond en voor 't geen zij doet voor het muzikale leven in onze plaats maar speciaal aan den heer Jac. Sars, de ziel van alles, die met onverdroten ambitie de repetities en uitvoeringen leidt en alles doet wat in zijn vermo gen is voor zijn vereeniging en hare kunstlievende leden. Zooals we elders mededeelden, was het Maandagavond weer misère met de electrische verlichting van de P.N.E.M. Omstreeks kwart voor elf tot ruim 1 uur was er geen licht en Dinsdag morgen was het weer ruim half negen eer men kon beginnen. Een prettige en voordeelige gewaarwording. De Prov. Ct. verneemt dat de oorzaak der stoornis zat in het bevriezen van een zuigkorf van het koelwater I Zouden tegen zooiets dan niet tijdig maatregelen zijn te nemen, het gaat hier om het bedrijf van de geheele provincie en de schade komt natuurlijk geheel voor re kening van het bedrijf, dat hoort er zoo bij De dagbladen in onze provincie kon den slechts met de grootste moeite ge reed komen. Het D. v. N. roept ver bruikers en industrieelen op middelen te beramen om aan dezen ergerlijken toestand een einde te maken. De liederenavond te geven door den heer en mevrouw |os. Groenen-van Zijp is wegens lichte ongesteldheid uitgesteld tot Maandag 6 Februari a.s. Vermoedelijk zal dan als accompagna teur fungeeren dr. Caspari uit den Boseh. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de lezingen over „De gevolgen van het Communisme", welke a.s. Donder dag en Vrijdag gehouden worden in Musis Sacrum en waarbij vertoond wor den de films „Zonen van een Volk" en „Misleid door het Bolsjewisme". De lezingen zijn bij voorkeur op Vrij dag voor het publiek toegankelijk tegen betaling van matige entrée's, welke ter bestrijding der onkosien, worden gehe ven. Een eventueel batig saldo zal wor den afgedragen aan het Comité to steunverleening aan het Russische kind. De alleen wonende Ph. v. E. was eenige dagen ziek geweest en were gistermiddag toen een zijner buren hem wilde gaan opzoeken, dood te bed ge vonden. Zijn lijk werd naar het lijken huisje in het R.K. Gasthuis overgebracht. Gisteravond had in het hote Verwiel een vergadering plaats van leden van de oude Kamer van Koop handel en Fabrieken. Doel dezer ver gadering was het bespreken der candi daatstelling voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat Besloten is de volgende week Dinsdag een vergadering te houden van de leden der Kamers van Koophandel van Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen en Raamsdonksveer om alsdan te trachten candidaten te stellen. Van de onlangs door ons beschre ven inrichting voor het afmaken van dieren, wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Door de rijksveldwacht met as sistentie der gemeente-politie alhier werd Vrijdagavond in een woning waarin verlof aan den Capelschen dijk een Inval gedaan, onder verdenking dat hoeveelheid sterken drank, een geweer en patronen werden in beslag genomen. Door den rijksveldwachter v. d. Griendt alhier werd Donderdagavond onder de gemeente Drunen tegen drie >ersonen, die bezig waren door middel ran kunstlicht beschermde vogels te bemachtigen, proces verbaal opgemaakt. De lantaarns en vogels werden in be slag genomen. De Keuringsdienst van Waren in tiet Keuringsgebied 's Hertogenbosch aericht ons: Tegen de melkverkoopers J. P. de H van S., van der V., A van W. en C. V., allen wonende te Waalwijk, is door den Districtskeuringsdienst van Waren te 's Hertogenbosch proces-ver baal opgemaakt wegens den verkoop van melk van ondeugdelijke samen stelling (vervalsching met water). Aan de melk van C. V. bleek minstens 55 )Ct. water te zijn toegevoegd. Tegen twee hunner werd reeds vroe ger voor dezelfde overtreding proces verbaal opgemaakt. Gisterenavond werd den Edelachtb. beer J. Verwiel, oud-burgemeester van het voormalige Besoijen, door de tieeren H. Both, J. Groenen en L. Verwiel, namens alle leden van den raad dier gemeente, de ambtenaren en eenige vooraanstaande ingezetenen een ge schenk aangeboden als souvenir en als blijk van hooge waardeering voor al het geen hij in het belang van de gemeente ïeeft gedaan. Vandaag heeft te Oisterwijk de in stallatie plaats van den Edelachtb. heer Verwiel als burgemeester, welke plech tigheid op zijn verzoek zonder feeste lijkheden geschiedt. Wegens afkeuring van de betref fende terreinen zijn alle wedstrijden jl. Zondag afgelast. 29 Januari komt Zalt- bommel bij R.W.B. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft benoemd tot pastoor der St. Clemens- parochie te Waalwijk (Baardwijk) den ZeerEerw. heer Adrianus Josephus Maria van Erp, rector in het Moederhuis der Zusters van O. L. V. Moeder van Barm hartigheid te Tilburg. De nieuw benoemde is geboren te Berghem in 1876 en priester gewijd op op 9 Juni 1900in hetzelfde jaar werd hij assistent te Neerkant bij zijn Heer oom pastoor A. M. van Erp. Toen deze laatste in 1902 ais pastoor overging naar St. Anthonis werd de assistent van Erp benoemd tot kapelaan te Volkel. Ruim 8 jaren was hij hier werkzaam tot Augustus 1910 toen Cuijk hem tot arbeidsveld werd aangewezen In 1916 benoemde Mgr. A. F. Diepen hem tot rector van het Moederhuis der Zusters van O. L. V. Moeder van Barm hartigheid te Tilburg en hier heeft Z.Eerw. zich vijf jaren kunnen voorbe reiden voor een pastoraat dat thans alle kracht van hem vorderen zal. DRUNEN. Alhier is wegens de griep de school in het dorp gesloten, sterf gevallen vanwege genoemde ziekte komen weinig voor. Bij het gemeentebestuur alhier is wederom een aanvraag ingekomen om premie en hypoth.-crediet voor het bou wen van een woning met 's-Rijkssteun van den heer J. F. v. d. Hoven, alhier Dit is reeds de 17e van particuliere zijde terwijl er de woningbouwvereeni ging reeds een 50-tal heeft gebouwd. A.s. Donderdag des n.m. ten 6'/, ure vergadering van de jl. opgerichte vereeniging van den Jongen Boerenstand tot het vaststellen der Statuten en ver kiezing van een bestuur. De gymnastiekvereeniging S H alhier zal op een der vastenavonddagen een uitvoering geven in het jongens patronaat. Jl. Vrijdag werd de knecht van de Wed. J. V., alhier door een voorbijrij dende auto gegrepen en van zijn rij wiel geworpen. Wonder boven wonder bracht hij het er met enkele lichte ver wondingen af maar van het rijwie bleef geen stuk heel, het werd totaal vernietigd. Naar wij vernemen treft hier den autobestuurder de schuld doordat hij niet ver genoeg uitweek. De verleden week vanwege de gemeente gehouden houtverkoop bracht ruim f 2700.-- op. Dennensparren en ander geriefhout was tamelijk duur, ter wijl het overige zoo wat het geraamde bedrag opbracht. Het maken van huisinstallaties in de woningen van de woningbouwver. is gegund aan de laagste inschrijvers de heeren Verhoeven en Hooijmaaijer alhier. A.s. Zaterdag houdt de harmonie van het Jongenspatronaat haar jaarlijk- schen teerdag. Alsdan zal zij des n.m. ten 2 ure een muzikale wandeling maken door ons dorp, tenminste als het weer het toelaat. HAARSTEEG. Gisteren had bij de eerw. Zusters een kleine bijeenkomst Heesbeen gaf ais secretaresse een schoon verslag der werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Besloten werd geen kinderen meer van de bewaarschool toe te laten. Wanneer we weten, dat er meer dan 200 boekjes in omloop zijn met een aardig kapitaaltje, kan men nagaan.dat door deze nuttige'instelling veel bespaard werd. 's BOSCH. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. De burgemeester gaf in zijn nieuwjaarsrede een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar is tot stand gebracht en deelde omtrent de jevolkingscijfers mede, dat het geboor tecijfer en dat der huwelijken hooger en iet sterftecijfer lager was «ten in de 10 aatste jaren, Op 31 Dec. telde de stad 39 285 zielen, in verband waarmee het aantal raadsleden in 1923, van 23 tot 25 zal moeten worden uitgebreid. Langdurig werd gediscussieerd over een verzoek der caféhouders om het tapverbod voor de carnavalsdagen in trekken. De meeste leden erkenden, dat het tapverbod een mislukking was geweest, doch het verbod om zich te vermommen en te maskeren, het feest in betere banen heeft geleid. De burgemeester verklaarde niet in staat te zijn het tapverbod te handhaven. Met 13 tegen 6 stemmen werd beslo ten het tapverbod in te trekken. Verschillende verordeningen werden vastgesteld en leden van commissies herkozen. Een voorstel van den heer Vennix tot 't bouwen van permanente woningen werd verworpen. Uit de discussies bleek dat de bouwvakpatroons zijn overeen jekomen de hooge loonen trapsgewijze te brengen op de loonen bepaald in het landelijk contract. Getracht zal worden vergunning te krijgen om 9 a 10 uren te mogen arbeiden op die manier hoopt men den kostprijs der woningen bedui dend te verlagen en zich daardoor den steun der regeering te verzekeren. Als voorbehoudmiddcl wordt geprezen Vul eeu glas halfvol met warm warm water en roer daarin een eetlepel Abdij siroop. Hiermede vijf maal daags goed gorgelen. 21S35 SPRANG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 26 Januari 1922, des nam. 7'/a uur. Te behandelen: 1. Brief Ged. Staten, betreffende ver ordening schoolgelden. 2. Adres Gem.-Ambtenaren in verband wetsontwerp vereeniging gemeenten. CAPELLE De vbscher J. R. alhier wist j.l. Zaterdag weder eon prachtigen vischotter te vangen. Voor genoemden vlescber dus een goede wenk, aangezien dat de tweede was, die hij wist te be machtigen. Op het overstroomde gedeelte van den Buitenpolder alhier wordt reeds eekele degen druk schaatsen gereden Niettegenstaande bet ijs j.l. Zaterdag niet bebouwbaar wes, werd er toch ncgai gereden. Enkele personen hadden dan ook het ongeluk door het ijc te takken, zoodat ze met een aat pak huiswaarts konden. Evenals le andere plaatsen, komen ook in deze gemeente vele gevallen van influenza of griep voor. De ziekte is gelukkig niet van ernstige» aard. Na enkele dagen zijn de meestee weer op geknapt. De competUlewedslr^dea, die j.l Zoedag voor Excelsior I en II op het programma stonden, konden door tezreln afkeuring niet doorgaan. ELSHOUT. Werden voor deze in den Oud-Heusdenschen Polder circa 30 H. A. 4 jarig griendhout gehakt voor de hoepelmakerijen, dit jaar is het hout grootendeels verkocht voor boonstaken en brandhout. De korte arbeidsdag, de hooge loonen enz. maken het den patroon onmogelijk zijn bedrijf gaande te houden. Komt hierin geen verandering dan zullen de bosschen uitgeroeid worden en tot weiland gelegd worden, daar het onderhoud def bosschen, de grond- en polderlasten meer kosten dan het hout opbrengt. Met het jarig teenhout staat het er niet beter bij. De opbrengst van 4-jarig en 1-jarig wilgenhout is circa 1/4 van vorige jaren. Treurige tijden voor grindeigenaren hoepel- en mandemakerijen. Moge hierin toch verandering komen. Loop der bevolking over 1921. Geboren. 26 Ingekomen. 41 Totale vermeerdering. 67 Overleden. 21 Vertrokken. 43 Totale vermindering. 64 De bevolking is alzoo toegenomen met 67—64 is 3 personen. Bevolkingscijfer 31,'December 1921 1028 inwoners. Heusdeu, 25 Jan. 1922. In de jongste vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim werd het jaarverslag vastgesteld, het nieuwe lid A. Verschuur geïnstalleerd en 't bestuur voor 1922 gekozen: J.H. Verhoeven presid.. W. Hilwig vice-pres., W. v. Wijnen secr., en G. G. Carpay oco-secr. Waar Maandag nog geen ijs op de Maas was, was zij Dinsdag geheel overdekt met drijfijs, zoodat zeilschepen moesten gaan stilliggen, ook de veer dienst vlotte niet goed uieer. Kaatsheuvel, 24 Jao. 1922. Het Zuid-Nederlandsche-Tooneel gaf Zondagavond ia »Euphooia» een Tooneelavond, welke we een van ae best gcslaagdeu mogen noemen van alle avonden dooi- dt: gezelschap gegeven. Het realistische spel >Dood voor de wereld» 'n boeiend drama, met pakkende scèoes tn leder bedrijt werd door bet Z. N. T. vnrtolkt zooais we dat van dit gezelschap gewoon zijn. De bezieleede letdiag van don heer Ant. Mortens, die zelf den hoofd'01 No. 37 of Taomas Lher, vervulde, deed zich in 'c geheele stuk gevoelen. Ieder acteur en actrice stond voor ztjn tol eu gaf zich geheel. Naast het spel van deo leider vak ook vooral het »pe van de» heov G. Lter- inakers op als Wilhelm Schmlt en Karei, dat van Mevr. Mortens als Julic eu dat van Mcjuffr. Silps als mejuffr. Lo Lher te roemen, om van een Arte Stipa en anderen nog te zwijgen. Naast het spel viel eveneens het decor vawhetZ. N. T. te roemen. De kleine kApelio van Euphonia gaf tusschen de bedrijven eenige opwekkende muele.Knummcrs. De zaal was lot in de hoeken gevuld. We hopen het gezelschap tn dit seizoen neg meermalen te zien optreden. De gecombineerde belastingbiljetten, RiJksinkomsteabela9ting met opcenten: vordedigiogsbslasting en plaatselijke belasting waaien bij de burgers vac Looo-op-Z^ndKaatsheuvel binnen. Zooais alttjd, neen, meer dan ooit, algemeen gemopper. De gewone schoen- schoen makers moeten alien van f 50 a f 125.belasting betalen. Inkomens van 1 4000.— a f 5000.zijn voor i 500 a f 600 aangeslagen. Dat de gemeente- oclasting over 16 maanden loopt in plaats van over één jaar is Datuurltjk slechts ecn^klvine factor, In de enorme hooge bedrrgen die opgebracht mosten woiden. Het percentage der gemeente geeft hier den doorslag. We veronderstellen dat het reclames zal regenen. Of 't zal baten »Apollo» teerde Zaterdag op oude manier, 'a Muzikale wandeling door de straten met de noodlge wellaveuhelds- bezoektin aan verschillende café's. Een goed maal In de zaal vau Joh. Smit en 'n gezellige avond met voordracht en muziek ec 'a vroolijke stemming zonder één wanklank en tot sluiting op Maandag avond be; bekende prijsschieten naar juxe voorwerpen- Ds propagaada-vergaaerlag van de Hanze is op Zondagmiddag niet door gegaan vauwege ziekte vac den spreker de heer S.fijbosch te 's Bosch. Zooder veraoderiug wordt a.s. Zondag de lezing gehouden. Zijne Doorl. Hoogw. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Waalwijk (St. Clemens) den Weleerw. heer A. J. M. v. Erptot rector van het Moederhuis der Zusters van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid te Tilburg den Weleerw. heer J. I. Th J. v. Wijcktot kapelaan te Tilburg (St. Anna) den Weleerw. heer J. P. F. Smijers en tot kapelaan te Lieshout den Eerw. heer P. W. J. M. Vossen, priester van het Seminarie. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur! Mag lk voor onderstaande een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voor baat mijn dank. Eenige dagen geleden zag ik een be richt Ir uw blad wat ons deed weten, dat de verkiezing voor den grooten ge meenteraad blnnentijd zal plaats hebben. Noodlg Is het dat nu mannen worden gekozen die alet alleen bereid, maar bovenal bekwaam zijn. Vooral voor het oude Baardwijk moeten er nu eens menschel» in den raad komen, die weten wat ze willen en willen wat ze weten. Dat men nu een niet gaat ktjken naar staadsafgevaardigden, laat De Echo vin hel Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5