Ingemaakte Groenten- bij Gebr. Korist, Waalwiik. „De Misdaad in de Voetbalsport1' Prgs slechts 25 cent. J. C. van Eijkelenbnrg, VRIJDAGS van half drie tot 8 uur Prima Rimdsvleescli, Gemeenteraad Geld zonder bjrg. A P. C. Roothaert Spek en Boterham-artikelen 50 procent besparing. Gemengd Nieuws Verkrijgbaar: bij J. BRIEL4 4RS Stationstraat 113 WIE ZIET, KOOPT. men nu alleen kijken of de menschen die we naar de raad van het groote Waalwijk zeodeo bekwaam zijn, want denkt er wel aan, dat alleen onze be langen zullen worden behartigd, indien flinke kerels op het kusseu komen te zitten. M-n moet zich niet afvragen of hij die we afvaardigen kan praten, maar afvragen moeten we ons of ze bekwaam zijn, of ze doorzicht in zaken hebben en die hebben we hier genoeg, al is het waar dat deze zich in de laatste jareo minder op den voorgrond hebben ge plaatst. Wij moeten niet kijken naar die schreeuwers, die gouden bergen beloven eu niets doen, omdat ze niet in staat zijn iets te doen. Genoeg heb ben we a! geleerd, daarom als een man naar de vergadering gegaan van de KiesvereeoigLg want bet is juist daar waar de strijd zal worden gestreden. Dat men daar aan denke en dus alleti lid daarvaa worde. U dankend. X. Ongeveer 40 jaar gtlrden werd de heer J^arsma, hoofdonderwijzer te Broek (Fr.) veimist. Zija Itjk werd eenlgeD tijd later door een jager in een boschje gevonden. Men dacht aan misdaad, doch de justitie voud den dader niet. Het Fr. D. meldt, dat de 80-jarige geweren wegwerker J. L. aldaar bekend heoft indertijd des heer J. vermoord te hebben. la de Boterfabriek te Boxtel is f 5700 gestolen, terwijl de nachtwaker zich boven bevond. Deze hoorde dar er mevr dan een Inbreker bezig was, durfde geen hulp roepen, noch te schieten. Van de boterfabriek begaven de inbrekers zich naar het kantoor der firma Coenen en namen daar eenige postzegels mede. In de woning van den bakker- winkelier G. te ChevremontKerkrade is ingebroken. Een groote som geld9 en waardevolle papieren zijn outvreemd. Het geld lag gereed om er den volgenden dag betalingen mee te doOs. Voetstap pen in den sneeuw gaven eenlg spoor van de daders die nog riet konden worden opgespoord, maar met huiselijke aangelegenheden goed bekend scbijnea. In het gouvernement Charkoff zijn volgens een draadloos beticht uit Moskou 100.000 hongerende kinderen. In ae stad Charkoff sterven de menschen op de straten va a hoagcr. Ia het gouvernement Jekaterinoslaw lijden 450 000 kinderen honger en de helft moet omkomen wanneer geen spoedige bulp verstrekt wordt. Volgens de ilswestia» vechten de menschen in de hongerdistricten om afvalop de straten vindt men dagelijks veie lijken van bevroren menschen. Io het district Busnluk is 75 pCt. der be volking aan den honger prijsgegeven. De vorige week werd ter beschik king vat.den commissaris van politie te Zandvoort een onbekend persoon gesteld, zich noemende Jchebbe Sebocki en van wlen was vastgesteld, dat hij eertijds onder verschillende gefingeerde namen leefde. Hij noemde zich o.a. lohoy de Waal en jacobus Bernardus Sackert of ook wel Jobny Sakkert, onder laatst genoemden naam was hij in het afge- loopeo zomerseizoen als huisknecht werk zaam in het Hotel Garni, eigenaar de heer M., en wist hij 31 Juli genoemd ihotel heimelijk te verlaten, ten nadeele -van zijn patroon een ijzeren geldkistje, Tinhoudende f 2800 en papieren van waarde, medenemend. Ten opzichte vau het door hem ont vreemde geldkistje legde hij een volledige bekentenis af eo verklaarde, dat bij het geld verteerd en de papieren in de duloen verborgen had. Deze werden op zijn aanwijzing in de duinen terugge vonden. Alsnog bleef hij hardnekkig volhouden, dat hij van Russische natio naliteit was, doch niet te weten, ia welke plaats hij geboren was. Door deu com missaris van politie opnieuw veihoord en door dezen ultgenoodigd met een inwoner die de Russische taal volkomeD meester was, in zijn moedertaal een gesprek te voeren, weigerde de ver dachte hieraan te voldoen on op de door dezen aan hem gestelde vragen in de Russische taal te antwoorden. Toen bekend werd, dat de verdachte zich tijdens hij in Zandvoort werkzaam was, tegenover een Duitsch dienstmeisje had uitgelaten In Elberftld uitstekend bekend Ce zijn en de commissaris van politie hem mededeelde, dat hij genood zaakt was hem aaar genoemde Dultsche stad mede te nemen, teneinde aldaar zijn identiteit te doen vaststellen, viel de verdachte door de mund en bekende genaamd te zij» H. N., afkomstig uit Dortmund en door de Daitsche justitie te worden gezocht terzake door hem te Dortmund en Elberfeld gepleegde in braken. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem en aldaar In het huis van bewaring opgesloten. >Sebonskl« is dezelfde geheimzinnige man, die te Amsterdam op den N Z. bi) den notaris doorgegaan was«. Toen een paar menschen hem aan de politie overleverden, vond men, bij hem wapens en vergiften. Uit een ontcijferd geheim schrift bleek, dat hij arsenicum en cyan- kall had ingenomen. Nadat hij uit het Binnengasthuis, waar bij opgenomen was, werd ontslagen, kwam de politie er achter, dat hij Ia Zaodvoort een geld kistje gestolen had. Blijkens bovenstaand bericht, heeft hij thans dezen diefstal bekend. Uit Ottawa worejt gemeld, dat Lord Atholstan, een rijk dagbladuitgever, een prijs van honderdduizend dollars uitlooft aan den gepromoveerde van elke erkende universiteit die binnen vijfjaar een geneeskundige behandeling ontdekt, waarmee kanker werkelijk te genezen is. Het aanbod kan hernieuwd worden. Te Beduw kreeg een kind van den heer O J. M. A. een stukje van een wortel ii^de keel. Het kind werd naar Groningen vervoerd, opdat te ver wijderen en heden kregen de ouders het bericht, dat de kleine reeds aan de gevolgen was overleden. De wissellooper L. der Nationale Bank te Bergen op Zoom is met een bedrag van f 2000 spoorloos verdwenen. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad# dezer gemeente op Vrijdag 20 Januari des voormiddags 10 uur. Wegens ziekte van den burgemees ter fungeert Wethouder Vugts als Voorzitter. Deze opent de vergadering onder toewensching van een Zalig Nieuwjaar. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE: I. Ingekomen stukken. Ingekomen zijnProces verbaal van kasopname en goedkeuringen door Ged. Staten van de gemeenterekening 1920 en begrooting 1922. Worden voor kennisgeving aangeno men. Verslag van Dokter Weyers over zijn jaarlijksch schoolbezoek. De secretaris merkt na voorlezing op, dat er in zooverre een aanmerking op te maken is, dat dit schoolbezoek tweemaal in plaats van ééns per jaar had moeten geschieden. In Hedikhuizen had dit ook moeten plaats hebben, doch daar heeft de dokter het heele- maal niet gedaan. Deze heeft dan ook het daarvoor vastgestelde bedrag niet- ontvangen. Dit krijgen de dokters pas na toezending van een officieel verslag. Winkel. Moet den dokter daar dan niet op gewezen worden. Achten. Zij zijn het toch verplichl en dienen hun verplichtingen dan ook na te komen. Vrede. Burg. en Weth. dienden hun daarop te wijzen, ze hebben het toch eenmaal aangenomen. Secretaris. Hq wordt geregeld door ons aangehouden en geschreven, maal ais hij het nu toch maar niet doen wil wat zal men er dan aan doen. Als we wat veel zeggen, dan kon hij wel eens zeggen, neem er maar een ander voor. 't Is zoo'n rare man. Het is toch ge beurd, dat hij in 3 jaar geen vaccina tiebewijzen had opgestuurd. Besloten wordt hem nog eens te schrijven. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten waarin de hoop wordt uitgesproken dat de gemeente er niet toe zal overgaan de kerk der Ned. Her vormde Gemeente van Vlijmen te He- dikhuijzen te slopen, om de historische waarde die zij er aan hechten. Voorzitter. Wat zeggen de heeren er van, voelen zij er iets voor om hem te behouden en het noodige er aan te doen verrichten. Achten. De finautieele toestand van onze gemeente laat het niet toe. Secretaris. B. en W. hebben deze zaak ook besproken. Het is hun geble ken dat van dwingen van hoogerhand geen sprake kan zijn. Toen de begroo- tiug niet goedgekeurd terugkwam, heb ik gezegd, het is mogelijk dat ze de be grooting niet goedkeuren omdat we daarin niet met hun wensch hebben rekening gehouden. Ik heb in de vergadering van de Ned. Vereen van Gemeenten eens ge vraagd of Ged. Staten daarom een be grooting mogen afkeuren en is mij ge zegd, dat we daar niet bang voor be hoeven te zijn. Men kan eon gemeente er niet toe dwingen. Al achten zij het van groote waarde, daarom kunnen wij er nog wel anders over denken. Ondertusclien is de begrooting reeds goedgekeurd, dus is dat gevaar van de lucht. B. en W. zouden willen voor stellen om een besluit, te nemen in den geest als zich reeds enkele leden heb ben uitgelaten n.l. dat de financiën van onze gemeente een zoo groote uit gave niet toelaten. De kosten aan het dak werden reeds op 3 h 400 gulden reu en trappen, dat wordt iets van een 1000.—. Winkel. Wat zullen we er mee doen met dien toren; ik ben er ook niet voor om kosten te maken. Secretaris. Ik denk wel dat er nu een schrijven zal komen, waarin gevraagd wordt om de halve kosten te willen betalen. De andere helft betaalt dan de vereeniging voor monumentenzorg die den toren dan ook in eigendom krijgt. Maar als zij spreken van de helft betalen en zij zeggen niet hoeveel dat zal zijn, dan weet men nog niet waar men mee af is. Als alles naar hun inzichten moet worden gemaakt, kunnen de kosten wel 2000.wor den. Besloten wordt aan Ged. Staten te schrijven dat den raad niet tot het herstellen van den toren kan beslui ten met het oog op den financieelen toestand der gemeente. Secretaris. Dan is er nog een schrij ven ingekomen dat eigenlijk gericht is aan B. en W., maar waarin de raad toch heeft te beslissen. Het betreft steunverleening aan werkloozenkassen. Wenschen de heeren voorlezing van de geheele bijgevoegde regeling of zal ik misschien een uiteenzetting hiervan geven De leden achten een uiteenzetting gewenscht. De secretaris zegt dat de gemeente raad in 1917 met veel strijd is toege treden tot het werkloosheidsbesluit, dat behelsde, dat. de gemeente een bij drage zou geven in de uitkeering van de vakbonden. Aangenomen dat de destijds bestaande vakbond 100 leden telde, zouden toen do kosten voor de gemeente 200 hebben kunnen beloo- pen. Daarom was er het eerste jaar een post van 100 voor op de begroo ting. Volgens die regeling droeg de ge meente 50 pCt. bij in de kosten van het rijk. Die vakbond bestaat echter niet meer en daarom diende het nog slechts voor de verspreide werklieden. Het heeft de gemeente in al dien tijd nog slechts 30 te samen gekost. De werkloozen-kassen zijn nu leeg en zoo de gemeente nu niet toetreedt, tot de nieuwe regeling, dan zouden de werk- loozen ook geen uitkeering meer ont vangen. Tn deze gemeente is er voor al één persoon die zich erg voor deze aangelegenheid intresseert, daar hij altijd uitkeering ontvangen heeft én nu niets zou krijgen. Volgens de laat ste regeling bedraagt de uitkeering 2.per dag voor gehuwden, 1.50 voor ongehuwdeii en 0.80 voor onge- huwden die bij hun ouders inwonen. De gemeente draagt hiervan 1/3. De regeling van 1917 bepaalt, dat «ok als er geen werkloosheid voorkomt tocli moet worden bijgedragen voor werkloosheid in industrieplaatsen. Bij deze laatste regeling blijft echter al les wat wordt bijgedragen in de ge meente. De praktijk had geleerd dat van de steunregeling nogal misbruik werd gemaakt. Men zocht soms niet hard naar werk. Thans is dat niet zoo gemakkelijk. Nu zegt de minister dat ze eerst 78 dagen gewerkt moeten heb ben en zich ook moeten laten inschrij ven aan het bureau der arbeidsbemid deling. Is er werk voor hen te vinden en nemen zij het. niet aan dan komen zij ook niet meer voor steun in aanmer king. De lieer Winkel zal over deze zaak ook nog wel het een en ander kun nen mededeelen. Winkel. Gisteren was er iemand bij me die 3 jaar reeds betaald heeft aan zijn organisatie, doch nu onze gemeen te niet is aangesloten bij de steunrege ling, kan de man niets trekkentreedt de gemeente toe, dan wel. Daarom was mijn voorstel om tot toetreding over te gaan. Want het. is toch een ongepermiteerde zaak als zoo iemand niet zou kunnen trekken door de schuld van de gemeente. Als het nog lang duurt zou de gemeente voor een heel ander feit komen te staan. Ze zou dan misschien dien man heelemaal moeten onderhouden. Vrede. Volgens mijn meening is er niets tegen om toe te treden. De Secretaris deelt nog mede mede welke bonden zooal tot de regeling zijn toegetreden n.l. de Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond waarvan hier 2 personen lid zijn, de R. K. Houtbe- werkersbond, die hier onlangs ontbon den is, de Ned. R. K. Bond van Fa brieksarbeiders, 1 persoon, Ned. R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, waarvan het eenige lid overleden is, Ned. R. K. Lederbewerkersbond, 2 personen en de Centr. Bond vau Trans portarbeiders, 1 persoon. Aeliten. Ik heb er geen bezwaar te gen om toe te treden, maar hoe moet het gaan met menschen als Kievits? Alle leden zijn het erover eens dat laatstgenoemde arbeider nooit hard gezocht heeft om werk te zoeken, maar dat hij liever den steun ging opstrij ken en als er dan eens ergens werk voor hem kwam wist hij zich altijd zoo voor te doen, dat ze hem niet aanna men. Secretaris. Het is voor 't rijk moei de mazen door te kruipen. Maar uu hebben ze het heel goed uitgekeken. Nu moeten ze eerst weer 78 dagen ge werkt hebben om voor steun in aan- n rking te komen. Besloten wordt tot regeling toe te treden en zulks direct telegrafisch aan den Haag te melden. 2. Machtiging aan B. en W. tot liet houden van verpachtingen en verkoo- pingen in 1922. Voorzitter. Kan de vergadering aan B. eri W. machtiging geven om de ge wone verpachtingen enz. te houden. Winkel. Het is bij de verpachting van weiland altijd zoo geweest, dat het eene jaar de gemeente eerst verpach ting houdt en dan de polder en het an dere jaar de polder weer eerst en daar na deg emeente. Ik wil er wel mijn stem aan geven, maar dan moet dit jaar de gemeente na den polder komen, daar zij liet vorig jaar ook voor den polder verpacht heeft. Voorzitter. Daar is geen bezwaar tegen. van den Brand. Wat dunkt u er van om de bovente perceelen van Brokkers- lioek voor 4 of 5 jaar te beweideu, het land wordt anders zoo arm. Het was wel zoo goed als de beslissingen over die dingen aan den raad bleef. Secretaris. Men moet die maclitging aan B. en W. niet al te zwaar opne men. De raad kan toch zijn wenschen naar voren brengen en B. en W. zul len hiermee dan rekening houden. Bij verschil van meening blijft de beslis sing aan den raad. Besloten wordt om een en ander in een volgende vergadering naar voren te brengen. 3. Benoeming lid Armbestuur in da vacature ontstaan door periodieke aftreding van N. van Bijnen. 14e aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 4. Benoeming leden voor de com missie tol wering van schoolverzuim wegens aftreding van de heeren H. Prinsen, J. M. Boelaars, A. de Kort, H. Vugts en H. J. M. Couwenberg. De secretaris zegt dat door de op 1 Januari in werking getreden Leer plichtwet de taak der commissie veel zwaarder geworden is en ze dikwijls voor moeilijke gevallen zal komen te staau. I51 de commissie moet o.a. zit ting hebben een onderwijzer, een vader van een schoolgaand kind en een ander meerderjarig ingezetene. Gekozen wordende heeren H. Prinsen, H. Couwenberg, Achten, Boe laars en Buis. 5. Benoeming voorzitter en leden voor het stembureau afd. Hedikhuizen. Gekozen wordt tot voorzitter de heer Vrede, tot leden de heeren Win kel, v. d. Heijden en Achten; tot plaatsvervangers de heeren H. Veld hoven, H. Luijben en J. Timmermans. 6. Voorstellen van B. en W. inzake eventueel te verleenen eervol ontslag op verzoek van J. M. Boelaars en niet overeenkomstig eigen verzoek aan Mej. Clerkx. Voorzitter. Achten de heeren het ge wenscht dat we dit punt eerst in ge heime vergadering bespreken. rede. Het staat zoo geheim viud il. voor een openbaar werk waar is dat oor noodig. Secretaris. Het kan wel eens in het belang der zaak zijn, daar bestaan toch ook de geheime vergaderingen voor. De vergadering gaat daarna over in geheime zitting. Als na circa een half uur de open bare vergadering weer heropend wordt, vraagt de voorzitter of nog een der leden het woord verlangt. Achten. Een en ander is hier reeds toegelicht. Ik stel voor een bproeping te doen voor een onderwijzer of onder wijzeres voor Haarsteeg iner ingang van 1 April. Winkel. Is het toch wel beslist noo dig. .Secretaris. Als ge het belang van rt onderwijs wilt behartigen is het wel degelijk noodig. inkel. Dan vind ik er geen bezwaar tegen. Wordt besloten een vierden onder wijzer aan te stellen. Voorzitter. Er is een voorstel ge daan 0111 namens de gemeente een ca deau aan te bieden voor liet vele dat in die jaren in dienst van de gemeente is gedaan. Secretaris. Wij hebben met hetgeen het vroeger gemeentebestuur deed niets te maken. Het is toch een algemeen ge bruik, dat men onderwijzers en ande re ambtenaren die de gemeente langen tijd goede diens,ten hebben bewezen bij sommige •gelegenheden een ge- een geschenk geeft. Er zijn liier al ver schillende jubileums gepasseerd, maar er kwam nooit een voorstel in dien geest, 't was altijdomdat ze het vroe ger nooit gedaan hebben, kunnen «we 't nu ook niet doen. B. en W. vonden het echter thans een mooie gelegenheid om bij ontslag een blijk van waardeering te geven. Wordt in beginsel besloten bij ont slag namens de gemeente een cadeau aan tg bieden. Opgemerkt werd nog dat de keer Boelaars hoofd der school te Hedik huizen in October a.s. reeds 50 jaar in dienst is. Bij de rondvraag merkt de heer Win kel op, dat 't in Hedikhuizen aan den dijk bij v. d. Grieudt met die gladheid zeer gevaarlijk is, er was bijna een on geluk gebeurd. Men heeft het nu zelf verholpen door er zand op te strooien. Maar kan er in het vervolg van ge meentewege niet voor gezorgd worden, dat een werkman van de gemeente die in Hedikhuijzen woont in dergelijke gevallen direct hiervoor zorg draagt, zonder dat hij daarvoor eerst 's mor gens nog naar Haarsteeg behoeft te komen. Voorzitter. Er is daarover bjj B. en W. reeds gesproken, daar zal voor ge zorgd worden. Achten, 't Is hier in Haarsteeg wel net zoo erg. v. d. Brand. Daar had het Dag. Be stuur al lang voor moeten zorgen. Dat gebeurt altijd al liet te laat is. Secretaris. Ja dat had de burgemees ter al lang uit zijn eigen moeten doen, maar er zal voor gezorgd worden. U kunt op dergelijke zaken beter in een andere vergadering wijzen als de bur gemeester zelf aanwezig is. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. ^dverteiitieii. en Detail en Gros, 21342 Voor iedereen h pet. vanaf f 100.eu hooger, op langen termijn. Makkelijk tfljsbaar, "luge© COrrec'e bediening. STRENG VERTROUWELIJK. V. d. G aaf's Pov. C-edict bank Boeiend geschreven roman. Veiknjgbaar bij WAALWI) K. Dries ?I L3T7RG ouxe geruischloote biljarts. Voorburgwal 's nachts rondzwierf en dan geraamd en nu adviseeren Ged. Staten lijk alles zoo te regelen dat dergelijke aan voorbijgangers vroeg of >de inbraak nog herstollingen aan de muren, vloe- l lui nog geen kans zonden zien om door 't ^enigste adres in Waalwijk en omgeving waar U alléén artikelen Loopt onder VOLLE GARANTIE en van R ij k s- en Gemeente goedkeu riDgsstem pel voorzien. 21343 p-irtr» voor antwoO'd. UJaU| Uiw »V A AUiatV! Vf» MVM JX - O'

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6