JURGENS' FIIN5TE flELANGÊ BE BESTE 4* Heetefi Schoen-, Ledefabri- kanten, Lsdefhandslaren, enz Jaarbeursnummer ,Het Schoenenbedrijf Gemeenteraad. Rechtzaken. ÏÏIH2DKD8B STUSm. RECLAME. Provinciaal Nieuws Ter Waalwijksche Stoom drukkerij AnfooR Tieten zal 20 en 27 Februari a.s. verschijnen een extra van Oiiicieel orgaan v. d. Ned. R.K. Bond van Schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroonsver- eenig. gevestigd te Utrecht, het best uitgevoerde en meest verspreide Vakblad. Behalve de geregelde op lage, die aan alle leden steeds gratis wordt toegezonden, zullen van dit nummer eenige duizend-tallen aan alle Schoen winkeliers, Schoenmakerspa troons, Besteldwerkers, Repa rateurs, enz. door ons land worden verzonden. Advertenties, enz. te richten uitsluitend aan: WAALWIJKSCHE STOOM- DRUKKRIJ ANTOON T1ELEN, vóór 15 en 20 Februari a s. Tweui-wedrtrijden het beste op bet ge bied van wirier- en motorsport waarbor- gen. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 30Januazl des avonds (en 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer 7.15 uur opent de Voerzlttcr de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Brief van Ged. Stateo, betreffende verordening schoolgelden. Conform het voorstel van Ged. Staten wordt besloten een kleine wijziging in de verordening te stellen en deze daarna opnieuw vast te stellen. 2. Adres Gemeente-ambtenaren verband met her wetsontwerp rot vet- eeniglog der gemeenten. Adressanten verzoekktt dat de fin! er bij den MiuSsier van Btnneolandschi- Zaken eu Gcd. S atcc zal op aandiiru c dat in het ontweip van wet tot vetrc- niglng van Sprang, C-ipclle en Vrrifc - Ciprllc alsnog wo-'de opgenomen de bepaling, dar de amb'toaree, die thans zija vrijgesteld van het oijdragce vau pensioen, gelijke vrifslelliog zullen ge- oitieu ua dc beoogde vercealgiag va» gemeenten. Ad«c?ssanten wijzen er op dat dergelijke brpallng oc>k i* opgeno- tnea in de wetven to; vereeuiglDg vau <S« gememcen Waalwijk, baardwijk eu Besoifen. Met algemeens steromen wordt be sloten bij den Minister en Ged. Staten aan te dringen alsnog eene dergelijke bepaling In het wetsontwerp op te nemen. Daarna wordt oe vergadering gesloten. In hooger beroep stond te 's Bosch terrecht S.f 29 jaar, metselaar te Zeven bergen. Beklaagde werd door de recht bank te Breda veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf ter zake dat hij op 2 Oct. '21 onder Zevenbergen J. Lips een stuk van den neus heeft afgebeten. Beklaagde bekende. Ze hadden ruzie in een café en die liep zoo erg, dat Lips zoo maar pardoes den neus werd afgebeten Er was een foto van Lips ter zitting gedeponneerd waarop deze te zien was zonder neus. De wetenschap had er een stuk neus weten bij te voegen en zoo groeide er weer 'n neus uit, al was 't dan een mismaakte. De nieuwe neus functioneer de niet normaal. Lips moet door den mond ademhalen, terwijl de neus tevens als reukorgaan den dienst gedeeltelijk weigert. Een getuige verklaarde, dat Lips zelf de oorzaak was van den twist mits gaders de neusbijterij. Beklaagde vroeg om voorwaardelijke veroordeeling. (Het publiek lachte er om) „Hoe kom' je er toe vroeg de president om zoo voor kannibaal te spelen Laat dat de wilden in Afrika doen". De adv. gen. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmann uit Der. Bosch pleitte voor waardelijke straf onder oplegging eener flinke geldboete. Zoowel mishandelde als beklaagde zouden door die uit spraak gebaat zijn. Uitspraak 12 Febr. a.s. (Prov. Crt.) Bulten verantwoordelijkheid der Red. Eindhoven, 30 Jan. 1922. Hoogstraat 288. Mijne Heeren, Wij hebben de eer U te berichten, dat te dezer stede is op Donderdag 26 januari j.l. een Comité van Actie is opgericht uit ajle standen ten doel hebbende, bevordering van de ver kiezing van Mr. ;?Dr. Jan van Best in de Tweede Kamer. i,- Besloten werd een algemeene open- bare vergadering te houden met vrij debat, waarop de Heer van Best als spreker werd uitgenoodigd. Spreker koos als onderwerp „Waar om ik mijne candidatuur voor de Tweede Kamer handhaaf". Deze vergadering heeft hedenavond plaats gehad in den R.K. Volksbond, die niet alleen tot aan den nok met belangstellenden was gevuld, doch waar nog honderden inenschen wegens ge brek aan plaats moesten worden teleur gesteld. Op deze vergadering werd o.m. een protest uitgebracht tegen de houding van „de Meierijsche Courant" inzake de candidatuur van Best, welke houding absoluut in strijd is met die van de geheele katholieke pers in den lande. De vergadering, bijgewoond door ongeveer 3000 menschen, betuigde op spontane wijze hare instemming met de voorgestelde motie, welke luidt als volgt Motie: „De vergadering uitgaande „van „Het Comité van Actie voor de „verkiezing voor de Tweede Kamer van „Mr. Dr. jan van Best", gehouden in „den R,K. Volksbond op Maandag 30 „Januari 1922 „gehoord de besprekingen over de „eenzijdige en onjuiste voorlichting der „Meierijsche Courant. „keurt deze houding ten zeerste af en „besluit deze motie ter kennis te brengen „van den R.K. Journalistenkring". Van het verder verloop dezer ver gadering zullen wij U eerstdaags een stenografisch verslag toezenden, doch wij mogen U reeds op voorhand mede- deelen, dat deze vergadering een reus achtig succes was voor den Heer van Best. Wij vertrouwen, dat U dit verslag in Uw veelgelezen blad zult willen op nemen en danken U bij voorbaat voor Uwe bereidwilligheid. Namens het Comité van Actie voor de verkiezing voor lid van de Tweede Kamer van Mr. Dr. Jan van Best. j. GEMEN, Voorz. OERKS, Secretaris. vereenIging hunne;goedkeuring hechten aan deze poging,allerzijds erkend als de eenlee om tq geraken tot een goed resultaat nl. de.j ^prlcbtlng eener kjes- vereenlglng voor geheel Waalwijk, óm daardoor met terzijdestelling van be zwaren van minder of meer ernstigen aard het algemeen belang te dienen en te komen tot een goede lijst, tot een lijst met vertegenwoordigers, die de belaogeo der gemeente niet alleen willen, maar ook zullen en kannen behartigen. Door de grootst mogelijke opkomst, door bezadigd debat en kalm overleg zal men dus allerzijds hedenavond heb ben te toonen, dat men den goeden weg op wil. 'c Bestuur zal moeten worden geko- zen of bevestigd, statuten en reglement sameagesteld, do candldaatstclling be sproken. 't Voorlooplg comité, met medewerking van alle zijden, heeft goed werk gedaan, vanavond zal de alge meene vergadering N deze pogingen hebben goed te keuren en te steunen, erder zal dc candldaatstelliog, de stemming en vooral de uitslag daarvan duidelijk moeren doen zien, dat het allen ernst Is geweest, dat men het we»kelijk wel meent met de nieuwe kiesvereeniglag en met de nieuwe gemeente. Dat hopen wij van harte en wachten met vertrouwen af. Ia de parochie St. laa waren 11. Zaterdag een aantal heeten opgeroepen ier bespreking der propaganda voorde kiesvoreenlging. Ztj verklaarden zich wel willend bereid om de kiczoreisen en kiezers persoonlijk aan huis op te zoeken, om hen voor 't lidmaatschap in te schrijven, Zij hebben zich in groepen verdeeld en de verschillende wijken Maandag en Dinsdag bezocht en met schitterend resultaat. Alleen in deze paro- chle zijn meer dan 1000 leden toegetreden Gedeputeerde Staten vao Noord- Brabant hebben de verkiezing (candidaa'- stclllng) voor den gemeenteraad vao Waalw.jk bepaald op 24 Februari a.9. De stemming zoo noodlg op 14 Maart. -- L.l Maandagmorgen werden In onze parochiekerken plechtige H Misse* gelezen voor de zlelerust van Z. H. dec Pau«, die door talrijke gelcovigcn werden bijgewoond. Men deelt ons ais een groot In convenient mede, dat de bewoners van vefschOleode petneen'r-woninpcn In de. Mijnheer de Redacteur. Vermoedelijk door werkzaamheden aan de telefoon functioneerde de elcc- trscbe verlichting Za'erdagavond aan de Oostzijde der Mr. v. Coothstraat niet. Overdag had men daarvan natuurlijk niets bemerkt, maar toen des avonds het licht weigerde en 't elders goed brandde, belde men de directie op, met verzoek maatregelen te willen nemen. Men ontving de mededeeliog dat de monteur afwezig was, dus dat er nlet9 aan te doen was 1 Ook de9 Zondags gebeurde er niets, dus men 9tond Zondagavond weer voor dezelfde onaangename gewaarwording. Toen toevallig Iemand dea opzichter der verschillende werken, den heer Bank, ontmoette, sp<ak htj dezen over dezen werkelijk ooprettlgeo toestand. Deze wist van de geheele geschiedenis niets, maar verklaarde zich onmiddellijk be reid zooveel mogelijk te helpen, wat dan ook welwillend geschiedde en men had licht l M. de R. ro. 1. diende toch wel op een of andere wijze er in voorziet» te worden, dat steeds hulp aanwezig was I Hoogachtend, Waalwijk. X. Tegen Aambeien droge of bloedende, wende men Foster's ZaLf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende Working. Prijs 1.75 per doos, alom ver krijgbaar. Waalwijk, 31 Jan. 1922. Hedenavond ten 7 uur wordt de algemeene vergadering gehouden tot oprichting van de ééoe R. K. Kies- vereeolgtng. Tot dusverre Is het voor looplg bestuur in a'n pogingen goed geslaagd om te komen tot samenwerking van geheel Waalwijk. Hedenavond moeten de kiezers en kiezeressen, de zeer talr^k toegetreden leden der kies* S'. Aotouiussiraat geen afsluitkraan der waterleiding hebben bij vriezend weer kan men de gevolgen begrijpen. Daar toch diende In voorzien 1 De lezing met lichtbeelden door den heer J Komman, Vrijdagavond in Musis Sacrum gegeven, was niet zoo druk bezocht als verwacht had mogen worden. Spreker, die ruim 16 jaar in Moskou is werkzaam geweest, gaf allereerst een overzicht over de toestanden van voor den oorlog. Rusland was niet voorne mens in oorlog te gaan, want men was er niet voor gereed De naweeën van den oorlog die men pas had gevoerd met Japan waren nog niet uitgewischt. Echter men werd medegesleurd. Het gevolg dat men niet voor den grooten wereldkrijg gereed was, bleef niet lang uit, Nu eens zag men het gebeuren dat aan de eene zijde van het front geen eten genoeg in voorraad was, wat de soldaten ontevreden deed worden, dan weer dat op een ander deel van het front geen voldoende minutie aanwezig was. Bovendien stegen de prijzen van alle artikelen, evenals in andere landen, on rustbarend, wat de ontevredenheid van het volk opwekte De communisten maakten van deze gelegenheid gebruik orn de ontevredenheid nog grooter te maken. Brutaal als ze waren, wisten ze alhoewel klein in aantal, de regeering omver te werpen en de gebouwen in bezit te nemen. Dit handjevol communisten zou nu regeeren en beloofde het volk goiftien bergen. Edoch instede van welvaart te brengen, bracht men het land in een poel van ellende. Werken deed zoo goed als niemand, want al kwam men ook op de fabrieken of werkplaatsen, dan nog werd er bijna zoo goed als niets gedaan dan vergaderen en cou rant lezen. Geproduceerd werd er niets. De sovjet regeering nam daarom dwangmaatregelen. Wie niet wou wer ken werd zeer ernstig gestraft, dikwijls zelfs gedood. Hst gevolg van al deze treurige toe standen was déft men gebrek ging krijgen aan alles, zelfs aan het hoogst noodige. Wat nog te krijgen was, was gewoon niet te betalen, zoo fabelachtig hoog zijn de prijzen opgedreven. Spreker schetste vervolgens wat hij tijdens de revolutie op straten en pleinen heeft gezien. Jammerlijke, ellendige tafereelen speelden zich overal en schier iederen minuut af. Het vreemdste van alles is echter dat de grootste meerderheid niets voor de communisten voelt, doch deze zijn vereenigd, de andere niet. Dat is een les voor de overige landen. Men moet paraat blijven en de commu nisten niet in de gelegenheid stellen ons te laten overrompelen. De heer M. van Loon dankte den spreker voor de interessante lezing en sprak den wensch uit dat spoedig in Rusland betere toestanden zoude komen opdat een einde zal komen aan al de ellende, die daar wordt geleden. Na deze lezing werden eenige mooie films afgedraaid. Gevonden voorwerpen: Te Waal wijk een rijwielpomp, terug te verkrijgen door rechthebbende aan de Maréchaus see-kazerne. >Lourdes«, In de Witte Bioscoop. De naam Lourdes wekt in het katho liek gemoed aangename herinneringen aan de door Maria meest bevoorrechte genadeplaats of doet verlangen ontwaken om dat genadeoord eenmaal te mogen aarschouwen. Velen kunnen zich noch op die her- Innetingen beroepen, noch voldoen aan het verlangen, gezien hun financieele onmacht, om Maria's genadeoord te bezoeken. Maar wat zij wel kunnen en binnen het bereik van Ieders bèurs ligt is een bezoek brengen aan de Witte Bioscoop, waar vanaf Donderdag 2 Februari een film over Lourdes en Maria's genade oord zal worden vertoond. Deze film doet u zien de bevoorrechte plaats, waar Maria haar mirakelen doet en stelt u in beeld voor het leven van Bercedcttr, de verschillende verschijnin gen die zij van de H. Maagd had en de eer9te mirakelen in deze oude grot, aan den voet der Gave geschiedt. Het is een film vol eenvoud, die ontroert ea een machtigen indruk achterlaat. Het effect zei nog worden verhoogd door de deskundige explicatie van den heer Biebugek. een inwoner van Lour des, die I» goed verstaanbaar Hollandsch zal verbalen van Lourdes eu Maria Onbevlekt Ontvangen. N*a*t deze film over Lourdes zal mede worden vertoond een schittcende film over Frankrijk» nationale heldin. Jeanne d'Aic. Ook Koomsch Waalwijk versuime niet, deze beide mooie films te gaan zien. N**«- wij vernemen zal de Waal wijksche Gymnastiek Verceolglng hare gewone jaadijkscbc uitvoering geven op Maandag 13 Februari ?.s. In de zaal van den R. K. Gildenbond. Zij, die zich de altvoering van het vorige jaar her inneren, sullen stellig niet verzuimen de schooBc prestatie dezer geschoolde club weer te gaan bijwonen. Was velleden jaar de muziek alleen eeo attractie, dit jaar zal er voor buiten gewone krachten gezorgd worden voor de muzikale begeleiding en opluistering. Zondag a.s. speelt Quick I op het terrein alhier een competitie-wedstrijd tegen Z&ltbommel. De loterij-vereenigiog >Fortuna«, gevestigd in het café van den heer J. Kooi, viel wederom met een lot op f 1000dit is reeds de tweede maal. Zondag j.l. bleld de oude R. K. Kiesvereeniging van Baardwijk een al gemeene ledenvergadering. Door den voorzitter, de heer A. LeiJ- tens, werd het doel dezer bijeenkomst uiteengezet, n.l. om zich en bloc aan te sluiten bij de nieuw op te richten R.K. Kiesvereeniging voor Groot Waalwijk. Door een drietal aanwezigen werden hiertegen bezwaren naar voren gebracht, hun Inziens zou deze aansluiting ver schillende moeilijkheden meebrengen. Door den W.Ew. Heer Kapelaan Nuijens werd hierna een uiteenzetting gegeven en op de verschillende naar voren gebrachte bezwaren geantwoord, waardoor deze kwamen te vervallen. Z.Ew. wees er op dat men in het belang eener goede samenwerking ook een offertje moet kunnen brengen. Spr. gaf verder de verzekering dat de Kiesver eeniging op de a.s. vergadering te Waalwijk geen slecht figuur zou slaan en met hare belangen wel degelijk ook rekening zal worden gehouden. Het slot der besprekingen was, dat met algemeene stemmen besloten werd bij de op te richten nieuwe R.K, Kies vereeniging voor Groot Waalwgk aan te sluiten. DRUNEN. Op de verleden week alhier gehouden paardenmonstering wer den een tiental paarden (meest 1 '/«-jarige) aangevoerd, doch geen enkele verkocht. De school in het dorp is wederom geopend, daar het aantal leerlingen be vredigend is en het onderwijzend per soneel is hersteld. De schoenfabriek >Brabant< heelt baar werkvolk voorlooplg voor een week gedaan gegeven. Vermoedelijk wegens slapte in hel bedrijf. De handboogschutterij van het jongenspatronaat zal dit jaar haai gouden jubileum vieren. De datum zal nog nader worden vastgesteld. Openbare vergadering van den raad der gemeente Druoen op Vrijdag den 3 Februaii a.s., des n.m. ten zes ure.. Te behandelen onderwerpen a. Ingekomen stukken. b. Vaststelling kohier H.O. over 1921. Voor de milltielichting 1923 werden alhier 36 jongellngeo ingeschreven. Voor de milltielichting 1922 zullen alhier 7 lotelingen worden ingelijfd en wel de nummers 16 gedurende het tijdvak van 1620 Maait en nummer 7 gedurende het tijdvak van 15 Nov. a.s. ELSHOUT. 19 Januari jl, werd door dc onderlinge veeverzekering een ver gadering gehouden. Bij deze vergadering werden alle bestuursleden herkozen, terwijl de rekening over 1921 werd vastgesteld met een batig saldo vae f 200.80. Door den raad dezer gemeente is besloten zijn medewerking te redce llen aan de regeling genoemd in het schreven van den minister van Arbeid, betreffende steunverleening aan nood lijdende werkloozenkassen in 1922. Het aantal zieken neemt ook in deze gemeente erg toe. Gelukkig i9 de ziekte oiet zoo kwaadaardig als in 1918. ELSHOUT. Heden hield het bestuur van de Handboogschutterij Victoria eene vergadering speciaal over het on derwerp veertig jarig bestaan der ver- eenlging. Op 13 en 15 Augustus dezes jaars zal dit dan ook luisterrijk herdacht wor den, tevens zal dan een groot Nationaal Concours gegeven worden, wat flink op touw gezet zal worden. Wij wenschen deze vooruitstrevende vereeniging veel succes toe. SPRANG. J1. Zaterdagavond hield de| „Hulpkas" verbonden aan deAfdeeling „Patrimonium" haar Jaarvergadering. Uit de Jaarverslagen van Secr. en Penningmeester bleek dat de vereeni ging 69 leden telt en over het afge- loopen jaar een bedrag van f 133.— aan zieken werd uitgekeerd. Door het bestuur werd voorgesteld voortaan ieder jaar één bestuurslid ver plicht te doen aftreden, 't welk door de verg. werd goedgekeurd. Na door het bestuur gehouden loting, kwam eerst aan de beurt van aftreding de voorz., Jac. v. d. Schans. In zijn plaats werd gekozen J. Vos. Een voorstel van het bestuur betref fende leden, welke in meer dan een ziekenfonds (o.a. fabrieksziekenfondsen) verzekerd zijn, werd na bespreking eveneens aangenomen. Zulke leden zul len voortaan uit het fonds slechts krij gen aangevuld het nog ontbrekende aan het bedrag van hun weekloon. In onze gemeente houdt de griep nog steeds aan, ja breid zich nog wel eenigszins uit. De gevallen zijn echter (uitgezonderd enkele) gelukkig niet van ernstigen aard. VRIIH.-CAPELLE. Op Dinsdag 7 Februari des avonds te 7 uur, zal voor de A. R. Kiesvereeniging te Capelle in het Geref. Kerkgebouw optreden de WelEd. Gestr. Heer Mr. J. A. de Wilde, Lid van de Tweede Kamer, met'het onderwerp «Chr. Sociale Staatkunde Met Ingang van heden is pensioen verleend aan den brievengaarder J. Gouda, kantoorhouder bij den Post- en Telegraafdienst alhier. Wegens ziekte van het schoolper- soneel der O. L. School la deze tijde lijk gesloten. v - Door den ingevallen dool zgu d° prachtige ijsbanen in den buiteopolder onberijdbaar geworden, terwijl zich noch tans Zaterdag en Zondag vele schaal-' senrijders op het gs vermaakten. Ean zestal geraakten op een sloot erdoor en konden de drenkelingen slechts met veel moeiten gered worden. WASPIK. Zondagmiddag j.l. om 2 uur had alhier la de harmoniezaal ecu lezing plaats voor de dames over het Vrouwenkiesrecht. De zaal was goed bezet, terwijl de lezing met groote aan dacht werd gevolgd. - Voor de mannen had Zondag avond een lezing plaats over het Ver- eenlglogsleven. De zaal was stampvol. De Eerw. spreker pater Damasus wekte de aanwezigen op om zich te vereeni gen om daardoor in de katholieke zaak het spreekwoord te bewaarheiden «Een dracht maakt macht.» Het bestuur der Harmonie alhier, heeft besloten deel te nemen aan het muziekconcours te Eindhoven ln de le afdeeling. RAAMSDONKSVEER. Grakobeurs Hotel de Reijer. Tarwe f 12 k f '2.25, Rogge f 11 50 a f 11 75, Haver f 12,25 a f 12.50, Erwten f 21, Boonen 118 a f 19, Tarwestroo f 11, Haverstroo f 13, Hooi f 43. De broodprijzen zijn weder ver laagd. Tarwebrood kost na 17 cent per 8 ons. a. b. Re a. i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2