Nieuws uit Heusden Gemengd Nienws. Veivoig PfQYiiiclaal Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHËUYEL KERKNIEUWS Buitenland Land- pn Tuinbouw. Zaterdag a.i. hoadt de C. N, W. Bood naar wij vernemen een leden vergadering. LOON-OP-ZAND. Ten einde de schade s.an veldgewas te bestrijden en zooveel mogelijk te voorkomen, heeft bet bestuur van den Boerenbond, zich nogmaals tot Zijne Excellentie den Com missaris der Koningin gewend, ten einde alsnog voor enkele personen, vergun ning te verkrijgen, tot het schieten van schadelijk gedierte. Op de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van den Boe renbond, werden de voorgestelde ge wijzigde Statuten wat in hoofdzaak be- ttof de aansprakelijkheid tegenover den N. C. B., tot een maximum bedrag van f 25,per werkend ltd, met alge meene stemmen aangenomen. De ambtenaar van den N. C. Boe renbond de heer Litjens, hield daarbij eenc besprekiag over de verschillende instellingen, zooal9 ongevallen-, vee-, brand-, hagel-, ziekten- en dienstboden- verzekeringen, die aandachtig door de leden werd aangehoord. Door ziekte van den Voorzitter werd de vergadering geleid door den onder voorzitter J. van Lier, die de hoop uit sprak den heer Litjens nog meermalen als spreker voor de leden te zien op treden. Heusden, 31 Jan. 1922. De voetbalmatch Zondag hier ge speeld tusschen Victoria van Raams- donksveer en Juliana werd door de le gewonnen met 7—2. Bij de rust was de stand 2—2. Zoo langzamerhand wordt het aantal grieplijders hier ook aanzienlijk, terwijl mede een paar gevallen van longontsteking zijn geconstateerd. Van sterfgevallen gelukkig nog geen sprake. Kaatsheuvel, 1 Febr. 1922. Het nieuwe gemeentehuis is zonder plechtigheid of praal heden (Dinsdag) in gebruik genomen. We hopen op de inrichting nog eens te rug te kunnen komen. We hooren zeg gen dat 't zaakje zeer doelmatig en comfortabel is ingericht. De kaartclub Initia hield Zaterdag in haar clublokaal bij de heeren Jan v. Dun haar teerdag. Bij die gelegenheid was de heer J. Stokkerman 25 jaren lid der vereeniging. De jubilaris werd met 'n mooi geschenk verrast. Ondanks den slechten weg hield Euphonia Zaterdag ter gelegenheid van haar statiedag een muzikale wandeling door de kom der gemeente. Er was veel belangstelling. In de zaal der har monie werd genoeglijk geteerd en 't verdere van de dag doorgebracht. Naar aanleiding van een verzoek ons van tal van zijden te Kaatsheuvel gedaan, zullen wij in eenige nummers de begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente Loon-op-Zand voor 1922, in ons blad opnemen: INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. Batig saldo der door den Raad voorloopig geslo ten rekening over het dienstjaar 1920, voor zoover de Raad daaraan niet reeds een bepaalde bestemming heeft ge geven f 408.39 Totaal van het Ie Hoofdstuk f 408.39 Hoofdstuk II. Inkomsten uit bezittingen. Huur van huizen en andere gebouwen als: a. Marechausseekazerne f 495.— b. Onderwijzerswoning Kaatsheuvel f 400.— c. Onderwijzerswoning Berkdijk f 250.— d. Onderwijzerswoning Loonschendijk f 250.— e. Onderwijzerswoning Loon-op-Zand f 250.— Onderwijzerswoning Moer f 200.— Opbrengst van gras langs de wegen f 60.— Opbrengst van verkoo- pingen, als: a. van boomen f 60.— b. van hakhout f 25.— Renten van kapitalen, als: o. Inschrijvingen op de grootboeken der Natio nale schuld f 60.— b. schuldbrieven ten laste der Provincie f 17.50 c. schuldbrieven ten laste der gemeenten f 2015.50 Totaal van het lie Hoofdstuk! 4083.—" Hoofdstuk III. Inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen. Afdeeling I. Heffingen als belastingen geheven. Secretarie-leges f 850.— Rechten voor afschriften of uittreksels uit de akten van geboorten, huwelij ken, echtscheidingen en overlijden wet van 23 April 1879 (Stbl Nr. 72) j° K. B. van 26 Sept. 1897 (Stbl. Nr. 155) f 60.— Opbrengst van marktgelden en gelden voor het ge bruik van banken of staanplaatsen in hallen enz. f 1500.— Schoolgelden voor lager onderwijs f 3000. Vergoeding van de Pro vincie voor den afkoop van tollen f 101.76 Totaal der Ie afdeeling f 5511.76 Afdeeling II. Inkomsten wegens inrichtingen van nijverheid en bedrijf. De gasfabriek a. renten van voor het be drijf aangegane leenin gen f .8457.50 b. aflossing op leeningen alsvoor f 9000.— c. winstsaldo f 4035.37 Restitutie en vergoeding aan de gemeente f 5000.— De electriciteitsfabriek a. renten van voor het be drijf aangegane leenin gen f 5265. b. aflossing op leeningen alsvoor f 4000.— Totaal der He afdeeling f 35757.87 m Ie f 5511.76 Totaal van het Ille hoofdstuk 41269.63 Hoofdstuk IV: Opbrengst der plaatselijke belastingen niet onder hel vorige hoofdstuk vallende. Afdeeling I. Opcenten op 's Rijks directe belastingen. 80 opcenten op de hoofd som der belasting op de gebouwde eigendommen f 4500.— 20 opcenten op de hoofd som der belasting op de ongebouwde eigendom men f 708.— 50 opcenten op de hoofd som der personeele be lasting f 4800.— 48 opcenten op de hoofd som der dividend- en tantiemebelasting f 500.— 100 opcenten op de hoofd- som der vermogens belasting f 4000.— Totaal der Ie afdeeling f 14508. Afdeeling II. Eigen plaatselijke belastingen. Hoofdelijke omslag f 95000.— Belasting op de honden f 1900. Belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermakelijk heden f 600. Belasting wegens gebouw de eigendommen, die zelve of wier aanhoorig- heden aan de openbare straten of wegen belen den (straatbelasting) f 3000.— Opbrengst der te heffen trottoir-rioolbelasting f 1500. Totaal der 11e afdeeling f 102000. Afdeeling III. Belastingen krachtens bijzondere wetten. Opbrengst van het vergun ningsrecht wegens ver koop van sterken drank in het klein f 850 Totaal der 111e afdeeling f 850.— He f 102000.— Ie f 14508- Totaal van het IV Hoofdsuk f 117358.— Hoofdstuk V. Uitkeeringen aan de gemeente. Uitkeeringen van het Rijk overeenkomstig de art. 1 tot en met 9bis der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. Nr. 156) aangevuld bij art 4 der wet van 3 Juni 1905 (Stbl. Nr. 151) f 26247.65 Uitkeerlng van het Rijk overeenkomstig art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. Nr. 156) f 600.- Bijdragevanhet Rijk krach tens art. 48, eerste lid sub 1, der wet op het lager onderwijs f 52455. Bijdrage van het Rijk krach tens art. 49 der wet op hetlager onderwijs (vervolgonderwijs) f 3350.— Subsidiën van het Rijk en de Provincie in de kos ten van verpleging van arme krankzinnigen f 2590. Bijdragen van het Rijk krachtens art. 33, 3e lid, der woningwet f 16920.26® Bijdrage van het Rijk over eenkomstig de Huur- commissiewet r f 200.— Bijdrage van andere ge meenten in de kosten van het bijzonder lager onderwijs t - 1056. Totaal van het Ve Hoofdst. f 103418.91® Hoofdstuk VI. Ontvangsten van verschillenden aard toevallige baten. Teruggaaf van het Rijk wegens bij voorschot gedane betalingen f 250. Rente en aflossing van voorschotten, verleend in het belang en ver betering der volkshuis vesting f 45354. Teruggaaf van voorschot ten, aan ambtenaren ver strekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de gemeente f 7500. Boeten wegens overtreding in zake plaatselijke be lastingen, opbrengst van geschut vee en niet ge reclameerde voorwerpen f >50. Opbrengst van verkoop van asch en vuilnis f 60, en 72 Totaal van het Vie Hoofdst f 53214.72 Hoofdstuk VII. Buitengewone ontvangsten. Opbrengst van verkoop of aflossing van schuld brieven ten laste van de gemeente f 3200.— Opbrengst van tijdelijke geldleening ter voor ziening in kasgeld f 75000.— Andere buitengewone In komsten niet tot boven- omschrevene behooren- de (afzonderlijk te noe men a. Uitkeering van het Rijk uit de Oorlogswinst belasting f 14000.— Totaal van het Vlle Hoofdst. f 92200.— Verzameling der Inkomsten. Hoofdstuk 1. Ontvangsten wegens vroegere diens ten f 408.39 Hoofdstuk II. Inkomsten uit bezittingen f 4083.— Hoofdstuk III. Inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen f 41269.63 Hoofdstuk IV. Opbrengst der plaatselijke belastin gen, niet onder het vorig hoofdstuk vallende f 117358. Hoofdstuk V. Uitkeeringen aan de gemeente f 103418.91* Hoofdstuk VI. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f 53214.72 Hoofdstuk VII. Buitenge wone ontvangsten f 92200.— Totaal der Inkomsten f411952.65® De hoogeerw. heer A. Smeia, va"* Vaikeuswaard,kanselier van den Patriarch te Jeruzalem, die au twee jaren Synë en Mesopotamië heeft doorkruist als Pauselijk gezant, zal naar de Msb. meldt in Februari in Rome terugkeeren, aldaar Blssehop gewild worden, waarna hij van plan is een bezoek te brengen aan het vaderland. Een nieuwe reeks brieven van koningin Victoria zal in opdracht van den Bogelschen koning gepubliceerd worden. De bekende ontdekkingsreiziger Ernest Shackleton Is aan boord van de •Quest* overleden. De tekst van de Dultsche ant woordnota aan de commissie van berstel. In de nota wordt het plan aangegeven, dat de Dultsche regeering zal doorvoe ren om de rijksfinantien in orde te bren gen en de herstelverpllcbtingen te finan cieren. Het Foreign Offlco te Londen publiceert een rota, waarin de Brltsche regeering opnieuw haar bereidwilligheid betuigt tot het erkennen van een >sou- verein Egypte*, mits zekere waarborgen door de Egyptische regeering gegeven worden. Onder Vlachtwedde (Groningen) woont de weduwe Velema met haar volwassen zoon en dochter. Eerglsternacht om 12 uur hoorde de moeder gestommel in de schuur, ze wekte de kinderen en met hun drieën ging men er op af. Bij het flauwe licht van een nacht lampje zag men drie gemaske de kerels, die op het verschrikte drietal afkwamen. Twee hunner richtten een revolver op hen, de derde was met een groot mes gewapend en met de woorden«je geld of je leven», eischten ze de sleutels. De moeder gaf ze doodeltjk verschrikt af, waarop de bandieten alles open sloten en openbraken. En ofschoon er wel geld in huis was, vonden ze maar f 11. Hiermee en met twee zijden spek trokken ze af. Buitenshuis bleek nog een vierde kerel op de wacht te staan. De bandieten hadden een gat In het dak gemaakt en zijn daardoor naar bin nengedrongen. Uit het .Dagboek van een Am-1 sterdammer" in de Tel. 25 Januari. Woensdag, 18Januari, des morgens om 11 uur 7 min. deed de bacil zijn intocht in den tempel, die Ik mijn lichaam heet. Hij nestelde zich op den top van mijn bovenste hals wervel en maakte het zich gemakkelijk Hij richtte den blik naar het Zuiden en ontwaarde den ontzaglijken keten van ruggewervels met hun grillige toppen. Naar het Noorden verloor zijn blik zich in de duistere holen mijner hersen kronkelingen en naar het Oosten en Westen wijdde zijn blik zich over twee reusachtige bergplateau'*, schouderbla den genaamd. En hij wachtte. Om 11 uur 23 min. streek madame bacil naast hem neer. En mijn nek aanziende voor den tuin van Eden, vermenigvuldigden zij zich. Het krioelde weldra over al mijne halswervels van jeugdige bacillen. De oude rangschikte ze in slagorde en zij daalde op hellingen af tot in de vlakte van mijn vleezigen rug. Doch inmiddels hadden de beschermers van mijn corpus, de roode garde der bloed lichaampjes zich in divisies opgesteld en zij wierpen zich op de bacillen. Een verwoede strijd op het bergplateau mijns linker schouderblads ontbrandde. De legerscharen trokken her- en der waarts en na een etmaal van strijd trokken beide legers in goede orde zich in hun stellingen terug. En zij bulletti neerden beiden „Groote overwinning". Ik ondertusschen had een stijven nek, twee stijve schouderbladen en suizingen in het hoofd. Dien nacht trok een afdeeling Ama zonen van het baciilenheir door mijn keel, liet posten achter in de bronchen en slaagde er in vasten voet te ver krijgen in al mijn gewrichten. De hoofdmacht rukte echter op in de richting van mijn maag en scheen er, ter eere der overwinning, zware sigaren te rooken, slechte jenever te drinken en de horrel-jas te dansen. In de taal der geneesheeren heet dat .dood-misselijk zijn". Vooruitgeschoven patrouilles drongen door tot in mijn verste inge wanden en plunderden daar. De be- volking vluchtte in allerijl, met mede neming van al wat los en vast' was. Doch ondertusschen zaten mijn roode bloedlichaampjes niet stil. Zij hadden versterking ontvangen van een divisie- Bolsbacillen, van een luchteskader, uit gerust met de modernste rum-torpedo's en verrasten de hoofdmacht der Ama zonen ter hoogte van mijn maagklep, waar een heele strijd zich ontspon. De vijand werd geheel vernietigd, op enkele verspreide afdeelingen na, die een guerilla oorlog bezig zijn te voeren in mijn dikken darm, van waar uit een nieuw gevormd Bols-regjment ze weldra zal verdreven hebben. De hoofdstrijd woedt intusschen voort op de plateau's van mijn rug en op de landengte van mijn nek, doch de tegenstand van den vijand verslapt merkbaar en het gros van het leger tracht thans door mijn linkerneusgat te ontkomen. Hier komen ze ellendig om in de witte vlakten van een onmetelijken zakdoek. En de strijd is gewonnen. Wie er een diplomaat bij haalt, die een drankje voorschrijft, dat ie zelf niet lust en waarin ie niet het minste vertrouwen heeft, is verloren. Dan volgen de conferenties elkaar op en je nek wordt met den dag stijver. Maandag v.m. 10 uur werd door de Directie der N.V. Credietvereeniging De Hanzebank, ten haren kantore Markt, 's-Bosch aanbesteed: Het bouwen van een bovenbouw van haar kantoor te Waalwijk. Ingeschreven werd als volgt W van Heesch, Waalwijk f 50 000 A. Aangeiendt, 's-Bosch - 48.800 Fa. A. Aarts en Zn., Waalwijk - 47.900 j. Vos en Zn., Oisterwijk - 47.200 Gebrs. v. d. Boom en F. v. d. Heuvel, Kaatsheuvel - 46.200 P. Kreté en Zn., 's-Bosch - 42.450 F. A. Smulders, Oisterwijk - 41.432 Corn. Horvers, Tilburg - 41 000 Nic. Klaus, Dordrecht - 40.877 H. Moerenburg, Oisterwijk - 39.940 G de Bont, Nieuwkuik - 38 727 J. de Bont, Nieuwkuik - 38.530 Hub. Hermans, Vught - 38.100 Naar wij lezen is aan de arbeiders organisaties op hun verzoek een uitstel van 14 dagen toegestaan ter al- of niet aanvaarding van het aangeboden col lectief arbeidscontract in de schoen industrie. A.s Zaterdag 4 Februari des avonds ten half acht zal de Vereeniging „de Waalwijksche Padvinders" een propa- ganda-avond houden in „Musis Sacrum". Behalve openingsmarsch, zullen eenige Kamptooneelen gegeven en een paar Tooneelstukjes uitgevoerd worden. De heer Charles Heijnen zal eenige liedjes zingen, terwijl het geheel wordt opge luisterd door muziek van 's Bossche Padvinders-Strijkje. Het belooft een prettige avond te worden voor de jon gelui en ook de grooteren zullen wel van hunne belangstelling doen blijken. Vrat iédere maand te doen geeft. Nadruk verboden. (Ie helft Februari.) Hebt ge in de vorige maand aw ba lans opgemaakt en zijt ge vrij tevreden Ik hoop het vooruGe houdt toch boek? Indien niet tot dusver, begin er dan mee. Er zijn in den handel zeer een- voudig ingerichte aanteekenboekjes, waarin alle inkomsten en uitgaven van het boerenbedrijf kunnen worden aan- geteekend. Kosten eenige dubbeltjes, en moeite waarlijk niet groot. Zoo krijgt ge een overzicht, van wat de verschillende onderdeelen van uw be drijf u oplevert, 't zij winst of verlies, en dit kan u aanleiding geven uw be drijf te wijzigen Ook staat ge sterk tegenover den fiscus, dien ge dan uit uw boekhouding kunt vertoonen, hoe groot uw ruw inkomen is. Op een andere zaak wil ik nog uw aandacht vestigen. Hebt ge arbeiders los of vast. of (en) één of meer knechts of meiden in uw dienst? Zoo ja, dan hebt ge ze toch verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen"Een landbouwongevallen- wet is aangekondigd, ze kon niet lang meer uitblijven. Duizenden landbou wers hebben hun personeel reeds vrij willig verzekerd tegen ongevallenbij de Land- en Tuinbouw-onderlinge of andere onderlinge verzekeringdaar hebben ze wèl aangedaan. Veenarbeiders staan dan hierin niet achter bij die in de industrie, en men heeft nu de kans dat, als er een wettelijke regeling komt. daarbij ruimte wordt gelaten voor het particulier initiatief, voor de bestaande Onderlinge die goedkooper werken. In deze maand nog kan men zijn graan afdorschen, paarden en werkvolk kunnen het nu nog het best wachten. Niet alles wordt afgedorscht. men zorge voor de komende maandenMaart, April en Mei, ook wat versch strooom te voederen te houden, 't Is thans nog slap van werk voor menig ambachtsman daarom late men de noodzakelijke re paraties aan huis en stal, schuur en hooiberg, werktuigen en melkgereed- schappen nu in dezen tijd verrichten. Wilt ge nu vruchtboomen plantenap pel, peer, pruim, kers. perzik en abri koos, dan kunt ge dit in deze en de beide volgende maanden nog doen het is nu en in de maand Maart ook de tijd om uw vruchtboomenappel en peer, pruim en kers, te enten, en uw heesters te snoeien. De ö/flrfheesters namelijk de bloem- heesters worden gesnoeid naar gelang de bladwijzede jasmijn en andere, welke bloeien op meerjarig hout, kan vrij wel snoeien wanneer het uitkomt, de heesters echter die bloeien op één jarig hout, zooals de sering worden na den bloei gesnoeid. Wie van vroeg tuinieren houdt, kan nu zijn lust al botvieren, al zal hij voorzichtig te werk moeten gaan Wij zaaien slechts bij proefjes, omdat het weer natuurlijk alles kan bederven. Hij kan vroege aard appels poten, sla en spinazie zaaien op rijen, ook vroege wortels en knollen, raapstelen, rad s en doperwten. Neem voor spinazie de soort breeblad scherp zaad, werk ze niet te diep in den grond, druk zand en aarde wat vast aan, b.v. met een plankje, en bedek het bed met takken. Doe zoo ook met raapstelen en worteltjeskies voor de doperwten de Bloemendaalsche vroege, leg ze eveneens niet te diep en geef ook hier een rijs- bedekking. 't Zaaien op rijen kan niet genoeg worden aanbevolen, we bedoelen van raapstelen, spinazie en straks ook van andere groenten. Doperwten kan men ook vervroegen door ze onder een raam te leggen en als ze scheutjes krijgen, wat te luchten, om ze aan de koude lucht te gewennen, 't Verplanten geschiedt, als ze een paar blaadjes krijgenbedekking is dan eerst nog noodig. Tuinboonen kan men op de zelfde wijze vervroegen. Voorts kan men nu de bakken aan leggen voor het beplanten met verschil lende groenten, als sla, wortelen, bloem kool, boonen, welke men aldus kan vervroegen. De bakken worden daartoe uitgegraven, weer gevuld met versch blad, (eikelblad b.v. dat het eerst broeit) en hierop kome ruige paardenmest. Beginnen de bakken te dampen, dan late men den damp wat uittrekken. Brengt men er daarna een voet aarde op, dan is de bak gereed om de planten te ontvangen. Voor de huisvrouw't is veelal de huisvrouw, die voor de hoen ders zorgt. Zij neme thans haar dieren bijzonder in acht, want volgens des kundigen dreigt er gevaar; 't gevaar voor hoender cholera. Tegen dit onheil moet héél het land gemobiliseerd wor den. Wat is noodig Reinheid bovenal! Reinheid in het hoenderhok, in de voe der- en drinkbakken. Koop geen kippen, als ge niet zeker weet, dat ze uit een onbesmetten stal komen. Laat geen doode kippen op het erf liggen begraaf of verbrand ze. Zendt een verdacht dier, met bloederige, geelgroene ontlasting, of een hoen dat plotseling sterft, tot onderzoek op aan de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3