Eerste Blad. GRIEP. Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". Rath Neemt proef bij Co,, Veghel. Stoomwasscherjj „Het Groenewoud" GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Binnenland. Gemengd Nieuws Buitenland. Onderwijs. „NOORD-BIGBAND" NUMMER 10 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1922. 45e JAARGANG. Telef. S8. WAALW1JKSCHK RN LANGSTRAATSCHB COURANT Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. 5)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen- De vracht-anto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEGTEL, Tilbubg. /raagt Prijscourint. Vracht gratis Donderdagavond 5 uur is ten Vaticane het conclaaf voor de Pauskeuze begonnen. Het verzet tegen de spoorweg staking in Duitschland neemt toe. De regeering heeft de noodige maatregejen getroffen, om het verkeer te handhaven. Frankrijk heeft de uitnoodigingvoor Genua aanvaard. Te Parijs confereert Poincaré met verschillende deskundigen ter voorbereiding van de conferentie. Intusschen gaan meer en meer stemmen op voor uitstel dezer internationale con ferentie. De Fransche regeering heeft haar standpunt terzake van het Duitsche memorandum over het herstelvraagstuk aan de geallieerde regeeringen kenbaar gemaakt. Ia het Fransche parlement ging gisteren het gerucht dat de regeering het nieuwe leger-oetwerp zcu intrekken. De oppositie tegen het ontwerp neemt toe. Bij een schietpartij te Gleiwitz tusschen Opper-S'.leziërs en Fran9chen moet een groot aantal Franschen ge wond zijn. De staat van beleg is afge kondigd. Tusschen Noord- en Zuld-Ierland zal te Dublin een nieuwe bespreking gehouden worden. Verwacht wordt dat op deze conferentie besloten zal worden een gemengde commissie In te stellen om de gemeenschappelijke belangen van de belde deelen van Ierland te bchar- gen. In den Romeinzchen provincialen raad is de nagedachtenis van Paos Benedlctus XV officieel gehuldigd. Gis teren hebben de laatste rouwdiensten voor den overleden Paus in de Slxtijo- sche kapel plaats gehad. De vijf mogendheden, vertegen' woordigd ter Washlngtonconferentie» hebben gisteren het vlootverdrag formeel goedhekeurd. Ook de overeenkomst in zake beperking van de onderzeeërsoorlog en het verbod van vergiftige gassen werden aangenomen. De spoorwegstaking in Duitschland is niet algemeen. Een deel der hoogere spoorwegbeambtenis tegen de staking en la Zuid Duitschland is men algemeen er tegen gekant. De regeering neemt intusschen alle mogelijke maatregelen om de gevolgen der staking te beperken. Het bericht in de «Telegraaf», volgens hetwelk op het Departement van Koloniën de laatste hand wordt gelegd aan de Memorie van Aotwoord inzake het oetwerp-Vlootwet berust kennelijk op een misverstand. De Memorie van Toelichting op het ontwerp-Vlootwet is onderteekend door den Minister van Marlue eo mede- onderteekend door de Ministers van Koloniëo en Financiën. Uit den aard der zaak wordt de Memorie van Ant woord, evenals zulks met het wetsont werp zelf en de Memorie van Toelich ting het geval was, bewerkt op het Departemeot van den eersten onder teekenaar, dus op dat van Marine, zij het ook in overleg met beide laatstge noemde Departementen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat binnen enkele dagen de Memorie van Antwoord het Departement van Marine zal verlaten. De heeren G. Bulten en Cbr. Jan sen, die op de candldatenltjat van de rijkskleskrlog Leiden waren geplaatst, hebben zlcb, volgens de >N. R. Crt.» teruggetrokken. Naar het «Ned. Corr.» bureau' meldti heeft de Nederlandsche regeeriog in beginsel haar bereidverklaring tot deelneming aan de cocferenile te Genua te kennen gegeven, doch daarbij tevens de wenscheiijkheld in het licht gesteld van een nadere toelichting en precisee ring van het uitgebreide programma met het oog op de bevordering vau een vruchtbare voorbereiding van den arbeid der conferentie. De heer A. G. Boissevaln, direc teur-hoofdredacteur van het algemeen Handelsblad en Voorzitter vau de ver- eeniglng De Nedetlandscbe dagbladpers Is overleden in den ouderdom van SI jaar. Tot Zaterdagochtend jl. was het ziek teverloop de heer Boissevaln had had dezer dagen een ernstige operatie aan het hoofd ondergaan, in verband met een oorontsteking gunstig te noemen. Maar daarna kwam plotseling de keer ten kwade. De koorts verhief z'.cb en sleepte hem in enkele dagen tea grave. Alfred Gideon Boissevaln was zijn loopbaan begonnen als zeeofficier, doch hij heeft dit ambt laten varen voor dat van dagbladschrijver en dagbladleider. Aanvankelijk, nu ongeveer 25 jaar ge leden, werd hij secretaris van de redactie inplaats van wijlen Mart. Kalf. Later volgde hij zijn vader de thans hoog bejaarde Charles Boissevaln voor wlen deze onverwachte en vroege dood van zijn zcoa en opvolger wel een zéér zware slag is als directeur hoofdre dacteur op. De overledene heeft ook groote ver diensten verworven als voorzitter van de Ned. Dagbladpers, welk voorzitters- scbap hi] van de oprichting waarnam. B:J bet koperen jubileum dier veree- niging ontving hij van de Regeering het Officierskruis van de Oranje Nassauorde. In de Eerste Kame; herdacht de voorzitter, Baron Van Voorst tot Voorst het overlijden van Z. H. Paus Benedlc tus XV. De Katholieke Illastratle bevat deze week het volgende: Platen f,Het overlijden en de begrafe- fenls^van Z, H. Paus Benedictus (17 foto's) Z.. E. Kardinaal Pietro Ga9- parrie. Ontzaglijke fabrieksbrand te Berlijn (2 foto's). Het spoorwegongeluk te .'Haarlem (2 foto's). drama op de Noordzee. Februari in japao. Een locomotief te water. Lloyd George's politiek gehuldigd. Dr- Amy Kankonen. Een Russische be grafenis te Brussel. Een zonderlinge bruidsstoet. De thuiskomst van den werkloozenog steeds niet gevon den Uw eigen tuin (2 foto's). Uit de bllkkenjtrommel. TekstIn de verdrukking, historische roman door J. R. v. d. Lans. Ode aan mijn gedachten, door Maks. Het teeken, door A. Vroklage-Wolf. De man die het wist, door R. Uw eigen tuin, door Phlladelphus. Uit de prak tijk, door J. P. Uit de blikken trom mel. Door de Nederlandsche Spoorwe gen is bepaald, dat uitsluitend aan houders van driedaagsche toegangskaar ten een reductie van 50 pCt. wordt verleend op den prijs van het terug- reisbiljet. Aan het driedaagsch toegangsbewijs is bevestigd geen bon, tegen afgifte waarvan mits deze bon tegelijk met het nemen van een plaatskaart naar Utrecht aan het loket is afgestempeld op den dag, waarop men tusschen 21 Februari tot en met 3 Maart 1922, uit gezonderd Zondag 26 Febr. 1922, wil terugreizen, een terugreisbillet tegen be taling van den halven prijs wordt ver strekt. Dit terugreisbillet is uitsluitend ver krijgbaar aan het Spoorwegloket op het Jaarbeursterrein. Als voorbehoudmlddel wordt geprezen •Vul ee» glas halfvol met warm warm water en roer daarin een eetlepel Abdij siroop. Hiermede vijf maai daags goed gorgelen. 21335 Naar wij vernemen heeft prof. dr. Fritjof Nansen de uitnoodiging van het Nederlandsche Roode Kruis, om hier te komen spreken, aangenomen. Zijn komst kan ongeveer 18 Febr., worden tegemoet gezien. Bij Kon. Besluit van 31 Jan. is met intrekking van het Kon. Besluit van 24 Maart 1921 no 8 bepaald, dat het in alle gemeenten verboden is, zon der toestemming v^n burgemeester en wethouders een woning geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te houden aan de bestemming, die zij 1 Juli 1920 of daarna ha'd, of zonder de zelfde toestemming een woning af te breken of te gebruiken voor ander doel. (St.-Ct.) Men meldt uit Oldenzaal Wegens de spoorwegstaking in Duitschland is alle verkeer van Bentheim af stilgelegd. Tusschen Oldenzaal en Bentheim rijden alleen passagierstreinen Poststukken voor Duitschland worden van Bentheim naar hier teruggezonden, de post uit Duitschland komt niet aan. De avond-D-trein van Amsterdam zal in geen geval verder gaan dan Bentheim. Naar de Tel. meldt, zijn, met in gang van 1 dezer, de 3e en 8e compagnie Politietroepen, (bestemd voor Noord- Brabant en Zeeland) opgeheven. Het daarbij ingedeeld personeel is voorloopig verdeeld over de overige zes compag- niën. Het ligt in de bedoeling, de sterkte der Politietroepen terug te brengen tot 2 compagniën (de le en 2e compagnie), met een gezamenlijke sterkte van 200 onderofficieren en 500 korporaals of soldaten. De opheffing van de 4e, 5e, 6e en 7e compagnie zal op 1 April a.s. een aan vang nemen. LW U K dooü ervaring "sterk. Naar wij vernemen hebben zich reeds meer dan 60 candldaten aaoge- meld voor het toelatingsexamen aan de Bossche Kweekschool te 's Hertogen bosch, dat op 20 Februari zal gehouden worden. De bioscoopramp te Washington. Het aantal dooden dat men al ge vonden heeft onder de puinhoopen van de Knickesbocker-cinema bedroeg Zon dag reeds 112; gewonden boekte men al 200. Het aantal ongedeerden bedraagt maar 170. Genoemde bioscoop is een der grootste welke in den laatsten tijd geopend zijn in Washington. Er kunnen 2000 men- schen in, maar op het oogenblik van den ramp (het was bij het begin der tweede voorstelling) zullen er niet meer dan een vijfhonderd in geweest zijn. Iets over negenen was het, dat men een geweldig gekraak hoorde en in een wolk van stof donderde het plafond in. Vlak daarop viel de enorme lichtkoepel naar beneden, gevolgd door den venti lator. Toen kwam het dak op de arme toeschouwers neer. Het balkon kon den puinlast niet dragen, gaf mee, en viel met zijn honderd toeschouwers voorover in het orkest en in de stalles. Eén van de stalen dwarsbalken stortte mee en rukte een zijwand uit z'n verband Met een allesoverstemmend lawaai viel die zijmuur over alles neer Ontzettende tooneelen volgden. Ge schreeuw, gegil en gesteun vervulden de lucht en op vele plaatsen zag men armen of beenen boven de wrakstukken uitsteken. Vele vrouwen, die ongedeerd waren ontkomen, snelden de straat op en vielen daar flauw door den schok. De menschen, die aan de zijkanten zaten, konden zoo goed en zoo kwaad als het ging, zien te ontsnappen. Een van hen gaf een duidelijke omschrijving van het ongeluk. „Toen alles naar be neden kwam", zei hij, „sprongen wij terzijde. Het plafond viel in. Wij werden heen en weer geslingerd als bij een aardbeving. Wij kropen dwars en onder allerlei wrakhout door. Het was pik donker toen ik naar lucifers zocht be merkte ik dat mijn arm gebroken was. Ik vroeg mijn vrouw er voor te zor gen. Zij maakte licht, en zoo bij het schijnsel van lucifers, ontsnapten wij Als een alarm ging de tijding rond door de stad. De marine soldaten, die de wacht hielden bij het nieuwe Scheep vaartgebouw en bij het Pan-Ameri- kaansch Gebouw, waarin, de ontwape ningsconferentie gehouden wordt, wer den oogenblikkelijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Zij troffen daar samen met genie-soldaten en politie. De sneeuw bolemmerde hun marsch enorm, want deze lag 3/4 meter hoog Toen zij aankwamen, stonden nog de gevel en twee zijwanden van het bioscoop theater overeinddaarbinnen lag de berg van puin en wrakstukken onder een lawine van sneeuw..Kreten en gekerm van bedolvenen klonken door de warboel heen. Het bleek onmogelijk een gat te ma ken in den berg van staal en steen. Pas toen een autogeen-laschapparaat op het terrein aangekomen was, kon men be ginnen met de stalen balken door te gloeien. Fanatiek vingen de soldaten met het ruimingwerk aan Toen hoor den zij een man roepen. Het was kapi tein J. S. Hill: „lk en mijn vrouw" zei hij» Jiggen bekneld onder zware bal ken Wij houden het niet lang meer uit. Ik heb een gevoel of verscheidene van mijn beenderen gebroken zijn, maar ik kan niet zeggen welke. Heel mijn lichaam is doof. Haast je. Goddank hebben wij ons kleine kind thuisgela- tenBeiden warden uitgegraven. Door een kleirr gat in de verwrongen stallen wirwar kroop herhaaldelijk een kleine jongen om water te brengen aan een man, vrouw en kind, die vastge klemd zaten Elk slachtoffer, dat men opdolf, werd op een brancard ge legd en naar een dichtbij zijnde restau ratie, winkel, kerk of ziekenhuis ge bracht. Het politiecordon had handen vol werk om den menschen te belemmeren door te dringen tot de puinhoopen het waren vrienden en familieleden der slachtoffers. Zondag is den geheelen dag en ook 's nachts ijverig het reddingswerk voort- werk voortgezet en gistermorgen had men nog slechts een hoek van het thea ter volkomen opgeruimd. Zware stukken beton van het dak waren vele voeten diep in de aarde gedrongen. Vele dooden bleken verpletterd te zijn onder het gewicht van het balcon, ter wijl anderen, die in den orkestcirkel waren gezeten, door het dak werden verpletterd, dat van een hoogte van 25 meter was neergekomen. In vele gevallen werden mannen naast hun vrouwen en vaders naast hun kin deren gedood. Op de doodenlljst komen namen van congresleden en van leden van het corps diplomatique voor. In elf gevallen bleken de vrouw en de man beiden gedood, vier leden van een gezin van vijf personen. Hartroerende tooneelen werden gister morgen afgespeeld in de tijdelijke mor gue, waartoe een naburige kerk is in gericht, waar lange reeksen van bezorg de zoekenden naar de lijken van familie leden zochten. Of de eigenaars van de bioscoop schuld hebben aan het ongeluk, is nog de vraag. Het gebouw was nog betrek kelijk nieuw en door de bouwpolltie in alle onderdeelen goedgekeurd. Toe gegeven is echter, dat in den namiddag door de directie de vraag werd bespro ken, of men de sneeuw van het dak zou laten halen. Men was echter van oor deel, dat zulks niet noodig was, hoe wel de sneeuwstorm de hevigste was. welken men zich te Washington kan heugen. yolgens een nader bericht uit Montevideo is de dood van sir Ernest Shackleton eerst zoo laat bekend ge worden, door een reeks ongelukken met de draadlooze telegrafie. De „Quest" kwam n.l op het eiland Zuid Georgië aan met een beschadigde installatie voor draadlooze telegrafie, tengevolge van het zware stormweer, dat zij ge durende de reis had gehad. Overigens was de reis zonder ongelukken verloo- pen en sir Ernest verheugde zich den ganschen tijd in een goede gezondheid. Nog kort voor zijn dood ging hij op het eiland uit om toezicht te houden op den aankoop van proviand. Bij den terugkeer in het schip scheen hij nog volkomen gezond te zijn. Na het avond eten ging hij naar zijn hut, waar de dood hem verrastte. Het lijk van sir Ernest Shackleton wordt gebalsemd en zal naar Engeland worden overgebracht door kapitein Hus- sey, den meteorologischen waarnemer bij de expeditie. Commandant Frank Wild, die, zooals gemeld, de expeditie zal voortzetten, vergezelde kapitein Scott in 1901 en deed vervolgens twee ontdekkingsreizen als helper van Shackleton n.l. bij de expeditie van de „Nimrod" in 1907 en met de „Endurance" in 1914. Tijdens den oorlog was Wild met Shackleton bij de strijdkrachten in Noordelijk Rus land en in 1919 leidde hij de expeditie naar Spitsbergen. Alle bladen wijden waardeerende artikelen aan Shackleton. Zij wijzen er op, dat hij den weg baande voor kapi tein Scott's welgeslaagde poging om de Zuidpool te bereiken. In herinnering wordt vooral gebracht, hoe op het eind van zijn expeditie van 1914, het schip „Endurance" verlaten moest worden en hoe de bemanning na vele avonturen een toevlucht zocht op het Olifanten eiland, hoe Shackleton met twee tocht- genooten het vaste land van Zuid-Ame- rika bereikte en een hulpexpeditie uitrustte en hoe de onvermoeide ont dekkingsreiziger, ondanks de woedende stormen, telkens pogingen in het werk stelde om zijn kameraden te redden, waarin hij gedeeltelijk bij de vierde poging slaagde. Woensdagmiddag bespeurden de buren van een gezin, dat In een hut ■iet ver van de Benedictijner abdij te Oosterhout (N.-B) woonde, dat luiken cn deur gesloten bleven. Na herhaald geklop werd de deur met een bijl ge opend. Men vond toen het jonge gezin, mar, vrouw en een jeugdig kind, dood op bed liggen. De kolendamp van de nog brandende kachel bracht het gezin door verstikking om het leven. Het nog zeer jeugdige echtpaar S. heeft met een kindje van ongeveer een jaar op droevige wijze het leven verloren. Dit huisgezin bewoonde een houten keet, aan den Tilburgschen steenweg, die zoowat een grootte had van 4 M. lengte en 3 M. breedte en ruim 2 50 M hoogte. De moeder was onder dokters handen, de vader was wederom van zijn werk teruggekeerd, daar hij zich onwel gevoelde door de griep. Het kindje was gezond. Dinsdag avond hadden zij nog in gezelschap van een zusje der vrouw eenig eten gebruikt, waarvan ook dat meisje had genuttigd, dit was echter weer naar de ouderlijke woning teruggekeerd, zonder van dat eten eenige schadelijke gevol gen ondervonden te hebben. Toen Woensdagmiddag de moeder van den man omstreeks half twee een bezoek bij haar dochter wilde aanleggen, vond zij de deur gesloten en kreeg op haar kloppen en roepen geen gehoor. Men heeft toen een ruit ingeslagen en zag dat man en vrouw en het kindje in hun midden nog heel stil in bed lagen. Onmiddelijk hebben de buren met ge weld de deur der keet geopend en kwamen tot de vreeselijke ontdekking dat alle drie dood waren. Ook de po litie werd gewaarschuwd. De in allerlei ontboden geneesheer Dr. Leijgraaf kon niets anders dan den dood constateeren die volgens zijn verklaring reeds ver scheidene uren was ingetreden. Als de hoogstwaarschijnlijke oorzaak moet hier aan verstikking door giftige gassen ge dacht worden. De kachel, die tegen den wand der keet was geplaatst, leidde met een buis naar buiten en is moge lijk verstopt geweest, het echtpaar heeft zeer vermoedelijk des avonds de kachel gevuld, een weinig eierkolen werden in het kolenhok gevonden. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden strikken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAN HET ZUIDEN, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1