rëülamE Hieuws uit Hensdeu. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL De Voorzitter dankt den Z.Eerw. lieer van Kiel voor het door hem zoo bezielend gesproken woord en ver zoekt den Secretaris, den heer Surig de ontworpen statuten artikelsgewijze te behandelen. De heer van Iersel (parochie St. Cle mens) zegt na voorlezing van art. 4, dat op de Zondag gehouden vergade ring aldaar een sterke drang naar vo ren is gekomen dat leden van den raad geen zitting kunnen nemen in het be stuur van de kiesvereeniging. De Voorzitter zegt dat deze kwestie bij het Comité ook een punt van be spreking heeft uitgemaakt. Meermalen is het al te zien geweest dat, treden leden automatisch af, de vereeniging veelal in eens te veel bestuursleden verliest wat niet goed werkt op den goeden gang van zaken. Bovendien kan het Comité ook niet inzien waar om een lid van den Baad geen deel uit kan maken van het bestuur. Wanneer hij het vertrouwen heeft van de kiezers 0:11 zitting te nemen in den raad, zal hij dat vertrouwen ook nog wel waar dig zijn 0111 in het bestuur zitting te blijven houden. De heer P. v. Iersel geeft vervolgens nog in overweging 0111 hij een vacature in het bestuur deze te doen aanvullen met die persoon, die bij een vorige; verkiezing het meeste aantal stemmen op zich heeft vereenigd. Zoodoende zou men nooit een langdurige of beter gezegd, geen vacature in het bestuur hebben. De Voorzitter zegt dat ook deze kwestie rijpelijk is overwogen. Het be stuur heeft echter gemeend dit niet zoo te mogen voorstellen omdat het zou kunnen gebeuren dat iemand dan zitting zou kunnen nemen die slechts weiig sternen op zich heeft vereenigd. Het Comité is algemeen van gevoe len dat het meer gewenscht is 0111 bij eenc bestaande vacature de vergade ring uitspraak te laten doen. Op de manier als door den heer van Iersel aangegeven zou bovendien de evenredi ge vertegenwoordiging niet gehand haafd kunnen blijven en hij is van ge voelen dat dit toch zeker moet blijven bestaan. De heer van Iersel kan zich hier mede vereenigeii en dankt den Voor zitter voor diens toelichting. De heer II. de Brouwer geeft in over weging eene bepaling in het reglement op te nemen die nader omschrijft wat zal worden gedaan indien leden van het bestuur van de eene parochie naar een andere verhuizen. Wordt er niet in voorzien, dan zou het aanleiding kunnen geven tot kwestie en dat kan door omschrijving worden voorkomen De Voorzitter acht deze opmerking zeer juist. Het Comité heeft dit niet onder de oogen gezien. Het beste zal zijn in die gevallen de bestuursleden zitting te laten nemen tot bij de af treding. De heer Schambergen acht het kun nen stemmen op 12 personen nogal veel. De Voorzitter licht toe dat dit in het belang van de goede zaak is omdat dan zooveel mogelijk kan worden voor komen dat alleen standscandidaten komen. Vervolgens stelt de heer Schamber gen de vraag of volgens het punten- stelsel zal worden te werk gegaan. De Voorzitter zegt dat de heer Schambergen uit ervaring weet dat daar zeer veel werk aan is verbonden. Schambergen. Toch acht ik het pun- tenstelsel wel goed. Ik zou de vergade ring ook uitspraak willen laten doen of dat zoo maar moet gebeuren dat Baardwijk 2, Besoijen 2 en de Ant. Parochie 2 candidaten krijgen en St. Jan 5. Ik weet niet, het is niet prettig als men zoo gekregen moet leven. Laat de loterij dat liever uitwijzen. (Appl.) De Voorzitter merkt op. dat, zoo aan deze bepaling de hand niet wordt ge houden, de parochie St. Jan door haar veel grooter zielental, daar misbruik van zou kunnen maken en het dan zou kunnen gebeuren dat eene andere pa rochie in het geheel niet wordt verte genwoordigd en dat zou te bejamme ren zijn. Het Comité is 11a rijpe over weging, na alles gewikt en gewogen te hebben, tot de conclusie gekomen dat dit de eenigste oplossing is. De heer Schambergen kan daarmede toch niet acoord gaan en wil de ver gadering in deze een uitspraak laten doen. De kiezers zou hij in dat alles vrij willen laten. De Voorzitter zou tegen dit voorstel geen bezwaar hebben als de drie saam- gevoegde gemeenten reeds lange jaren waren samengegroeid. Bij deze over gang acht het Comité het 't beste als is voorgesteld en met het Comité ge looft hij ook dat de meeste aanwezi gen het daarmede eens zullen zijn. (Applaus). De heer W. Brekelinans spreekt ook over de verdeeling der parochies. De Voorzitter vraagt de vergade ring of ze accoord gaat met het voor stel van het Comité. (Daverend appl.) De heer Schambergen acht het zeer verkeerd nu een boom te gaan planten die geen wortel zal schieten. Hij ver langt eene stemming. Die juiste ver deeling acht hij niet in liet belang van de goede zaak. (Applaus.) De Voorzitter meent dat de verga dering zich reeds duidelijk genoeg heeft uitgesproken. Zoo er gestemd moet worden, zooals de heer Scham bergen dit wenscht dan zou daar uren mee heengaan. Het applaus heeft dui delijk genoeg gesproken. Schambergen. Van dat handgeklap wordt maar een lolletje gemaakt. Die hier 1111 zoo applaudiseeren lullen, als ze buiten komen, weer heel anders. Bovendien zitten hier veel te veel men- sohen die zich niet durven uitspreken ook omdat ze dat niet kunnen. (Appl.) Nu is er weer applaus. Kan men nu zegen wie de overhand heeft. De Voorzitter laat daarna de ver gadering door staan en zitten beslis sen. Wie staat verklaart zicli voor het voorstel van het Comité. De overgroote meerderheid verklaar de door te gaan staan, zich voor het voorstel van het Comité De WelEerw. heer Nuyens, kapelaan van de parochie van den H. Clemens zegt dat men daar het zeer op prijs stelt dat het comité besloten heeft 2 zetels beschikbaar te stellen. Namens de kiezers van Baardwijk dankt hij het Comité daarvoor. (Appl.) De heer I'. v. Iersel sluit zich bij deze woorden aan en geeft in overweging de lijsten zoo te stellen dat geen stem men verloren gaan, dus dat men in Baardwijk niet uitsluitend op hun candidaten zou stemmen. De Voorzitter zegt toe dat daar re kening mee zal worden gehouden. De heer Schambergen stelt voor dat niet geapplaudiseerd wordt. Dit neemt onnoodig tijd in beslag. Vervolgens geeft hij in overweging goed toe te zien en te zorgen dat alle candidaten er komen, want wat de an dere partijen zullen doen is niet be kend. De socialisten zullen z.i. ook wel voor den dag komen. Die hier zitten zijn allen nog niet K. K. De Voorzitter zegt dat in het comité besloten is 0111 zeker één, misschien twee zetels aan de protestanten over te laten. Echter zullen door de Kies vereeniging 12 candidaten worden ge steld, zulks met het oog op het gevaar dat er eens iemand zou kunnen uit vallen. De heer Schambergen zegt zich te zullen neerleggen bij het besluit, ech ter niet met zijn zin. Daarna worden de Statuten goed gekeurd. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat er een definitief bestuur moet worden gekozen. Plet Comité ziet in dat daar veel tijd mede verloren gaat en zou daarom, ook met het oog op de reeds spoedig te houden candidaatstel- ling, willen voorstellen dat dit comité voorloopig nog voor drie maanden aanblijft en dat dan een geheel vrije stemming zal plaats hebben voor een j bestuur. Over de candidaten kan dan intusschen eens worden gesproken. (Applaus) Het doet den Voorzitter genoegen 1 dat het de goedkeuring van de verga- dering kan wegdragen. Het Comité zal alles geheel onpartijdig behande- j len want het heeft zich niets anders voor oogen gesteld dan het bevorderen en behouden van den vrede. Daarna deelt hij mede dat voor de j indiening van candidatenlijsten het bestuur op (5 Februari zitting zal hou- I den van 57 uur in het Grildenbonds- gebouw. De stemming zal dan plaats hebben op 11 Februari. Voor de parochie St. Ian zullen 2 stembureaux zijn een voor de namen van AK in den Gil denbond en van LZ in de openbare school. Voor de parochie van O. L. Vrouw zal de stemming plaats hebben in het Patronaatsgebouw, voor de parochie van den H. Clemens in het oude Raad huis en voor de St. Antoniusparochie in een der lokalen van de bewaarschool der Eerw. Zusters. De heer Schambergen zegt zich niet goed te kunnen vereenigen met deze voorstellen. Iemand wiens naam met een K. begint moet in het Bondsge- bouw stemmen, dus Kroot die toeval lig heelemaal achter in de Zeine woont zou daar zoover moeten gaan loopen. De Voorzitter merkt op dat deze dan toch in de St. Antoniusparochie moet blijven stemmen. Ook deelt de Voorzitter mede dat de uitslag van de stemming in Baard wijk en Besoijen een dag later zal wor den bekend gemaakt wijl daar dan stemming voor leden van de Tweede Kamer plaats heeft. De heer Surig geeft daarna nog eene uiteenzetting hoe men dient te stem men wil men de juiste afspiegeling krijgen van de bevolking. De heer Smolders spreekt nog een woord van opwekking speciaal tot de bewoners van de St. Ant. parochie. Het schitterend voorbeeld in de pa rochie van St. Jan gegeven moet in de St. Ant. parochie worden nagevolgd. Hij geeft in overweging dat ook daar een huisbezoek zal plaats hebben. De Voorzitter merkt op dat de zoons van de heeren G. en A. de Graaff zich reeds beschikbaar hebben gesteld om huisbezoek te doen, zulks in overleg met den heer van der Geld. Ook onder de boeren zal zulks plaats hebben. De heer H. de Brouwer vraagt nog waar de vrouwen moeten gaan stem men. Zullen die ingelijfd worden vol gens hun geboortenaam of volgens hun mansnaam. Hij voor zich zal als al- leenwonend persoon daar geen last i van hebben, doch het. zal kunnen ge- I beuren dat, worden de vrouwen vol- I gens hun geboortenaam ingeschreven, de vrouw daar en de man weer op een j andere plaats moet gaan stemmen. De Voorzitter kan mededeelen dat daarin is voorzien doordat de gehuw- de vrouwen zijn ingeschreven onder hun mans1 naam. De Zeer Eerw. heer Buijs, pastoor der O. L. Vr. Parochie acht, alvorens I deze vergadering wordt gesloten, het zeer billijk dat een woord van dank wordt gebracht aan het Comité voor de vele moeiten die het zich getroost heeft. Gaarne had hij gezien dat van uit de vergadering een voorstel was gekomen 0111 het comité bij acclamatie tot definitief bestuur te benoemen. De Voorzitter dankt den Z.Eerw. Spr. voor diens welgemeende woorden en zegt dat het beter is dat het defini tief bestuur wordt gekozen. Hij dankt verder de aanwezigen voor hunne op komst en voor den goeden toon die heeft geheersc-ht. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van do gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspan nen door hun pogen om de ongewone hoe veelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze in spanning zou uitputting voorkomen, docli hoe zelden wordt die zorg besteed. E11 deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzgpht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Ilugpijn Nieren Pillen baten te gen deze nierverschijnselen. Wees niet moe deloos door vroegere verwaarloozing; hoe wel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ern stige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen lüer in het land danken""hun goede gezondheid aan tij dige behandeling met Forster's Rugpijn Nieren Pillen. De bundteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt il 1.75 per doos. LIJMEN. Aan liet postkantoor te Vlijmen en de daaronder re^sortee- rende hulppostkantoren werd geduren de de maand Januari 1922 ingelegd 11105. 14, terugbetaald 27302.03. Het laatste door dat kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 0487. CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot, de heer C. L. de Bruin, thans commies ter secretarie te Meppel, is benoemd tot secretaris-ontvanger der gemeente Willemstad. De heer H. Rijken, arts te Loon- j schendijk, is als zoodanig benoemd te Pekela (Gr.) Het aantal ingeschrevenen voor de militie 1923 dezer gemeente bedraagt A.s Zondag speelt het eerste elf tal onzer voetbalvereeniging een com petitiematch voor den B. V. B. tegen Quick II uit Waalwijk op het terrein alhier. Excelsior II speelt dien dag te Sprang tegen S.V.V. II. WASPIK. Aan A. M. van Gerwen, j schilder alhier, is door B. en W. ver- gunning verleend tot het verbouwen van j een huis tot woning en winkel en tot het bouwen van een werkplaats. Het aantal ingeschrevenen voor de militie, lichting 1923, bedraagt al hier 36. 5 Bi} sommige melkslijtera werd de melkprijs weder verlaagd en gebracht op 14 cent per Literanderen daaren tegen laten met alle gerustheid oog 16 cent betalen. Postcheque en Giro over Januari Gestort op postrekeningen f157.565 305 Uitbetaald wegens cheques f 61.502.52 Bijgeschreven wegens stor tingen f 108 846.58s j Bijgeschreven wegens over schrijvingen f 47.948.92s Afgeschreven wegens over schrijvingen f 50.127.3l5 Afgeschreven wegens cheques f 122.837.035 Aantal rekeninghouders 55. Een vrachtauto wilde uitwijken voor een kar, met het gevolg dat de auto onderste boven ging; gelukkig geen enkel persoonlijk ongeluk tenge volge hebbende. RAAMSDONKSVEER. De jaarver gadering van het Groene Kruis, Woens dag 1 dezer gehouden, was zeer matig bezocht. Hoe groot kon het getal niet zijn, als men in aanmerking neemf» dat het ledental van 379 In 1920 klom tot 411. Doordat de leden aangezocht werden de contributie te verboogen werd deze van f 750 gebracht op f 1315. Wel een prachtige verhooging. Daaren tegen staan echter zooveel en zooveel grootere uitgaven, dat het batig slot van f 407.64'/2 veranderde la een na- deellg saldo van f 113.70. Dat de werkzaamheden der Zuster echter op hooger prijs gesteld worden, blijkt wel uit het getal bezoeken dat zij gedurende haar 3/4 jaar ia functie stju maakte, n.l. 2131. Ook van de ver- pleglagsartlkelen werd een goed ge bruik gemaakt. Niet minder dsn 366 maal werd het een of ander artikel in bruikleen gegeven. Uit den aard der zaak, sommige voor verscheidene weken. Waar de leden door hunne bijdragen toonen dat zij van de noodzakelijkheid van 't Groene Kruis doordrongen zijn, Is dit voor het Bestuur een rede al datgene te doen wat den bloei der Afdceling kan bevorderen. Aan de beurt van aftreding wes het lid dhr. J. P. v. Dongen Torman,' die weder herkozen werd. Door het be danken van dhr. F. A. v. Seters was er een vacature, waarlo door het kiezen van dhr. J. Ruijteuberg werd voorzien. Dat het den Bestuursleden geweldig speet dat dhr. F. A. v. Seters zich ge noodzaakt had gezien wegens lichame lijke gesteldheid als Bestuurslid te bedanken, bleek duidelijk op deze ver gadering. Trouwens hoe kon het ook anders. Dhr. v. Seters is een der mede oprichters in 1914. Hot eerste jaar was btj Penningmeester, daarna steeds Voor zitter on ten allen tijde toonde hij, op alle mogelijke wijzen den bloei der vereeniging te willen bevorderen haar belangen voor te staan. Niets was hem daartoe te veel. Het woord van waar deering en groote dankbaarheid jegens den Oud-Voorzitter was dan ook wel verdiend. heden 4 Februari het Billardconcours op de Weener-Baraque in het kofiehuis van den heer E. K. Michels. Stationstr. te Oisterwijk. Het concours wordt gehouden op een zeer prachtig nieuw gebouwd Weener- Billard, waarvan genoemden Heer de Alleen-vertegenwoordiging voor Neder land is opgedragen. De zeer prachtige en doelmatige prijzen zullen vele billard- liefhebbers tot een partijtje op het groene laken uitnoodigen. Heusdeu, 2 Febr. 1922. Door de Gebr. Dankers wordt in een pand in de Putterstraat een machi nale timmerfabriek gevestigd, zoo althans geen bezwaren worden ingebracht. Voor- loopig worden een zestal machines in t werk gesteld. Te hopen is, dat de zaak marcheert. Door eigen onvoorzichtigheid ge raakte de kleine A. N., een 11 jarige jongen, te water in den Denier en had het geluk slechts een doornat pak op te loopen. Of 't zal helpen? Kaatsheuvel, 1 Febr. 1922. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gednmndo de maand Jan. 1922 gestort f 80923 87 uitbetaald we gens cheques f 71227,03'/a. Op de post rekening van dit kantoor werd bijge schreven a. wegens stortingen f 65760 69, b. wegens overschrijvingen f 18840 79'/2. afgeschreven a. wegens overschrijvingen f 37947.8772, b. wegens cheques f 76884.86'/2* Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 109. In het tijdvak van 1—5 Maart a.s. moeten voor deze gemeente 3 lotelingen worden ingelijfd. Voor het tijdvak van 16—20 Maart bedraagt dit aantal 5, terwijl in de tijdvakken 6—10 Juni en 1—5 Nov. respectievelijk 2 en 1 loteling in werkelijken dienst moeten komen. De dezer dagen alhier gehouden lichtbeeldenvoorstellingen ten behoeve van de noodlijdende priesters in Oos tenrijk trokken telkens een stampvolle zaal. De opbrengst was dan ook zeer bevredigend. RAAMSDONKSVEER. Zondag hoopt Ds. v. d. Graaff weder tweemaal voor zijn Gemeente op te treden des mor gens op 't Veer en des namiddags op 't Dorp. Het kan niet anders of 'f geeft der Gemeenteoaren verheugenis dat Z.Eerw. van zijn ziekbed werd opgericht. i Maandag ea Dinsdag j.l. heeft de R.K. Harmonie »De Eendracht* het BiJ- belsch Drama >De Verloren Zoon* opge voerd. Wie dit hoogstaand werk van den i WelEe*. w. heer H. Smulders Pr. kent, zal zich wellicht afgevraagd hebben hoe zij het aangedurfd heeft dit drama op eenbe- hoorlijke eo genietbare wijze uit te beelden, iaat staan het werkelijk superienr uit te voeren, wat van dlllettantcn toch ook niet verwacht mag worden. Doch een goede hoop gaf, dat verschillende jooge mannen, ook bulten de Harmonie, die aanspraak op intelligentie kunnen maken hun krachten zouden wijden onder de kundige leldiag van den Eerw. Kapelaan Schellekens. Ook het goed verzorgde tooneel en de pas gerestaureerde zaal zouden zeker tot het welslagen medewerken. En de Harmonie heeft haar doel volkomen bereiktzij mag tevreden zijn. Zij ver tolkte het drama op een wijze, die bewondering afdwingt. Bij het juiste declameeren der verzen was tevens aan het acteerev de noodlge zorg besteed, zoodat het geheel een keurig spel werd. De melodieuze, doch niet gemakkelijke zaag der slaveureiea kwam goed tot zijn recht. Een woord van lof aan den Directeur der Harmonie, dhr. N. Saijers. Uit alles bleek, dat noch moeite, noch zorS gespaard waren om de opvoering zoo hoog mogelijk te doen zijn. Ieder acteur paste zich op uitstekende wijze In zijn rol aan. Natuurlijk was alles niet volmaakt en waren er ook kleine tekortkomingen, doch ondaoks het vlekje mag de schilderij toch wel gezien worden. Doch dit staat vast, als de Harmonie in de richting van het vorige jaar en van deze uitvoering doorgaat, zal zij nog veel van zich laten hooren. Na de uitvoering, Maandag, was de Secretaris der Harmonie dan ook de tolk van de volle zaal toen hij een woord van lof en hulde bracht aao acteurs en hun leiders. Zondag 5 Febr. zal de laatste opvoering plaats hebben. Dit belooft wel een succesavond te worden OISTERWIJK. Zooals de in dit blad voorkomende advertentie vermeldt begint Woensdagmiddag brak bij slager de Gr., een os, die geslacht moest wor den los. Als bezeten holde 't dier, ach tervolgd door vole nieuwsgierigen de straat op in de richting van den Hei kant. Op het erf van den landbouwer de Kort werd het bijna gegrepen, doch de slagersknecht van de Gr., struikelde en kreeg een patr schoppen vae 't wilde beest. De jongen moest binnengedragen worden en onder behandeling van den dokter worden gesteld. Het dier holde verder de hei in en werd ten slotte op de Bensche Hoeve gevangen. De politie verbood verder levend vervoer, zoodat 't dier op de plaats zelf gedood werd. Bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het echtpaar E. Vloe- mans-Kemmeren in de Gasthulstiraat, bracht de harmonie Euphonia gisteren avond onder veel belangstelling een serenade. De heer VI., was dien dag bovendien 37'/i jaar wsrkeud lid, thans tevens bestuurslid van het gezelschap. Zondag j.l. werd alhier een groote propaganda-vergadering gehouden van de Hanze. De Voorzitter de heer L. Schrauwers opende op gebruikelijke wijze deze ver gadering, en heette allen hartelijk wel- kom. Het is mij een genoegen (aldus de voorzitter) dat wij over de opkomst j zoo ruim tevreden kunnen wezen, en wij nu tenminste een tamelijk goed ge hoor hebben, daar wij wat dat betreft niet verwend zijn. Het bestuur heeft gemeend deze ver gadering te moeten beleggen om pro paganda te maken voor den a.s Groote Hanzedag, welke te Waalwijk 14 Febr. zal worden gehouden en waarheen naar ik hoop de Kaatsheuvelsche midden standers zeker zullen gaan, omdat daar de Hanze in haar volle licht zal komen te staan. Ik zal dan ook kort zijn en het woord geven aan den heer Strijbosch die voor u een lezing zal houden. De heer Strijbosch het woord ver krijgende geeft zijn spijt te kennen de vorige week verhinderd te zijn geweest wegens de algemeene baccil. Thans ben ik blij naar Kaatsheuvel te zijn ge komen om voor u een lezing te kunnen houden, want het moet gezegd het wil hier nog maar niet met de Hanze en hoe of het komt, wij weten het niet althans het innerlijke hebben wij maar steeds nog niet kunnen vinden. Ik had mij dan ook voorgenomen op verzoek van Uw bestuur uiteen te zetten, wat U aan de standsorganisatie heeft en wat zij voor U gedaan heeft, zoowel op godsdienstig, zedelijk als op sociaal en economisch gebied. Zeer duidelijk en talentvol behandelde spreker deze stof, welke dan ook aandachtig werd aangehoord en waarop een dankbaar applaus volgde. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerrijke rede en hoopte dan ook dat het onder het gehoor een goeden indruk zou hebben gemaakt. Maar al is het nog zóó goed, het blijft toch maar menschenwerk en zullen uiteraard ook nog wel eens fouten aan vast zitten. Het bestuur dat op haar biljetten een debat gewenscht heeft zal dan ook thans de gelegenheid geven om vragen te stellen of iets dergelijks. Hiervan werd echter niet veel gebruik gemaakt. Alleen de heeren M. v. Rooi en Frederiks maakten hiervan gebruik. De laatste spoorde tevens aan totalge- i meene organisatie, daar dat alleen de

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6