OE tffl VAN HET ZltlflEH nuzQiDxi STïïsm JURGENS' FIJNSTE flELANEE DE BESTE Derde Blad. Povinciaal Nieuws Rechtzaken. Qemengd Nieuws No 10. Zaterdag 4 Febr. '22. 45e Jaarg. Waalwijk. 3 Febr. 1922 Gisteravond had in de achterzaal van het Hotel Verwiel eene vergadering plaats van kiezers voor de Kamer van Koophandel der Langstraat voor 't Groot- bed rijf. Deze vergadering, die goed was be zocht werd gepresideerd door den heer M. A. van Loon. voorzitter van het stembureau voor de nieuwe Kamer, die uiteenzette het doel en de werk zaamheden der nieuwe Kamer, die wees op de groote belangen, die deze nieuwe instelling voor onze plaats en streek heeft te behartigen. De Kamer heeft eigen financiën, welke door de malaise in de hoofd industrieën voor de eerste maal werke lijk zijn tegengevallen. Daarom is het temeer noodig dat deze eerste ver kiezing zonder stemming zal afloopen, daar anders f 2000 worden weggegooid. Daarom zijn de oude Kamers van Koophandel bij elkaar gekomen, om deze aangelegenheid te bespreken en is men na aangename gedachtenwisse- ling tot het resultaat gekomen, dat elke plaats of gebied van een vroegere Kamer twee leden zal krijgen en een zetel verspreid voor 't overige gedeelte van 't nieuwe gebied. Alzoo Waalwijk en omgeving 2, Loonopzand—Kaats heuvel c.a. 2, Dongen c.a. 2, Raams- donksveer c.a. 2 en verder nog een plaats, die bestemd is voor 't Land van Heusden en Altena. Dan zullen vertegenwoordigd zijn schoen- en lederindustrie, de groot handel, handel in granen enz., en scheepsbouw. Na deze uiteenzetting, waarmede de aanwezigen zich zeer goed kunnen- vereenigen, worden verschillende in lichtingen gevraagd en gegeven over de vergaderingen, over de techniek en de inwendige aangelegenheden der Kamer. Voorts komende tot het bespreken van candidaten, vraagt de heer Klijberg of in deze geen leiding aan de ver gadering kan worden gegeven, of ook deze in de gecombineerde vergadering niet zijn besproken. De voorzitter wijst erop dat de oude Kamer van Koophandel en Fabrieken van Waalwijk steeds groot succes heeft gehad, dat met hare adviezen steeds rekening werd gehouden, dat hare verslagen in binnen- en buitenland steeds zeer waren gezocht, daarom ook heeft Waalwijk in deze met haar candi daten een grooten plicht te vervullen. Temeer waar het algemeen gewenscht wordt geacht en alltr steun heeft dat de voorzitter der Kamer woont, waar het bureau is en ook de secretaris gevestigd zal zijn, dus te Waalwijk. Wat de candidaten betreft, natuurlijk is de aandacht direct gevallen op de pioniers onzer schoenindustrie, die zoo waardig steeds de belangen in de Kamer voorstonden, de heeren Klijberg en van Schijndel, die echter hun plaats aan de jongere generatie wilden over laten. Toenis natuurlijk aangezocht het lid der oude Kamer, de heer B. Timmer- mans-Verschure. De voorz. wil de groote capaciteiten van den heer Timmermans niet naar voren brengen, wijl hij zelf tegenwoordig is, die zijn ook voldoende bekend. Dit is zeker, aanvaardt de heer Timmermans de candidatuur, dan is de schoenindustrie schitterend vertegen woordigd. De heer P. van Loon Gz. zat z.g. voor de lederindustrie. Ook hij wenschte niet in aanmerking te komen en thans wordt voorgesteld de heer Gerard van Loon Pz„ die door zijn uitnemende adviezen, zijn hard werken voor de industrie, zijn voort varendheid, zijn buitengewoon overleg en inzicht, in de nieuwe Kamer zeker een eereplaats zal innemen. Nadat ook de heer Klijberg deze twee candidaten ten zeerste had aanbevolen, werden deze beide met volle instemming der vergadering als zoodanig geprocla meerd en verklaarde de heer B. Timmer- mans-Verschure in een hartelijk dank woord, dat hij deze candidatuur gaarne aanvaardt en dat hij de belangen van schoenindustrie en industrie en handel in 't algemeen, naar z'n beste krachten zal behartigen. Ook van den heer G. van Loon was de toezegging ontvangen. Nadat nog verschillende zaken waren besproken en door den voorzitter den heer M. van Loon, die deze vergade ring op uitmuntende wijze leidde en die zich de laatste weken zeer veel moeite geeft voor een goede samen stelling en een zonder-stemming afloopen der verkiezing en die hier en overal vergaderingen en conferenties meemaakt en met dit alles zeer verdienstelijk werk verricht voor de nieuwe Kamer, op uit stekende wijze waren uitgelegd of be antwoord, sprak de heer Klijberg een slotwoord. Hij wees er op dat de voor zitter der oude Kamer, de heer J. B. Timmermans Wz. vanaf de oprichting de leiding der Kamer heeft gehad, dat hij daarvoor heeft geleefd en er alles voor gedaan op eer.e wijze, die zonder weerga is. Hij noemt eenige belang rijke feiten op. die ook bij gelegen heid van zijn 40 jarig jubileum naar voren zijn gebracht en verzoekt aan den heer van Loon, om namens alle industrieelen hier tegenwoordig, hem nogmaals hartelijk dank en hulde te brengen voor 't geen hij voor plaats en streek in al die jaren heeft verricht. Onder hartelijk applaus der vergade ring verklaart de voorzitter zich gaarne bereid zich van deze opdracht te kwijten en sluit de vergadering onder dank zegging. In de achterzaal van het Hotel Verwiel had gisterenmiddag een tele grafisch bijeengeroepen vergadering van afgevaardigden van Hanze-afdeelingen plaats. De Voorzitter, de heer Jos Schoen makers, directeur van het Hanze-bureau, deelde mede dat de op een vorige ver gadering gestelde Candidaten voor het kleinbedrijf voor het Handelsregister niet gehandhaafd kunnen blijven, wijl daar op voorkwamen personen die in het grootbedrijf thuis behooren en dit, zoo als de juristen thans hebben uitgemaakt niet mag. Na langdurige besprekingen werd be sloten van de 9 zetels er 7 te bezetten en daarvoor candidaat te stellen de heeren Voor de schoenindustrie de heer J. Bergmans te Drunen. Voor de Lederindustrie een nog door de afdeeling Dongen aan te wijzen leer looier. Voor de bouwbedrijven de heer B. Schellekens te Dongen. Voor den Leerhandel de heer M. Bee- rens te Waalwijk. Voor den kleinhandel dhr. L. Schrau- wers te Kaatsheuvel. Voor de consumptie-bedrijven de heer M. Rombouts te Raamsdonksveer. Voor de houtbewerkers de heer H. van lersel te Waspik. Ook in 't kleinbedrijf zal met alle mogelijke wijzen getracht worden de verkiezing zonder strijd of stemming te doen afloopen. Zondagmorgen geeft de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" in de zaal Musis Sacrum een volksmatinée waarop o m. zal worden ten gehoore gebracht 1. Der Sakrische Bas, van Van Kos- chat, 2. Als de Avondzon, van Andries- sen en het groote toonwerk Hannibal van Oilman met soli's, duetten en kwar tetten. Het accompagnement is in handen van den heer Joh. Verhoeven. Dit matinée dat gratis toegankelijk is, zal zeer zeker druk worden bezocht. Maandagavond zullen we wederom eens in de gelegenheid tijn onsen nclden-barlton, den heer Jos. Groenen, te hooren. 'tls een heele tijd dat hij ovs liet wachten, maar dit gemis wordt b ins dubbel goed gemaakt door een p: icht-programma zijner mooiste liede ren, maar vooral door het feit dat ook *i|ae echtgenoote, mevr. Groenen-Van Z'.jp, aan wier vroeger optreden wij zulke uitstekende herinneringen hebben bewaard, dezen avond hare gewaardeerde medewerking zal verleenen. Dit zeer seker zal het succes van den avond zeer verhoogen, daar ook thans verschillende duo's zullen worden ge zingen. Voor den heer Groenen behoeven we, ca zijn vroeger optreden, na alles wat van dozen grooten kunstenaar bekend is m na de schitterende recensies, die we meermalen opnamen, werkelijk geen aan beveling te schreven. Voegen we er nog bij dat dr. Caspari uit den Bosch zal accompagneereo, dan zal 't voor eenieder duidel^k zijn, dat ons een zeldzame kanstavond wacht en dat er natuurlijk seer velen van hun belangstelling zullen doen blijken. Wi) vestigen nogmaals de aan dacht op de uitvoering die de »Waal- wijksche Padvinders* in >Musis Sacrum* hedenavondzalgeven.Het programmaziet er aardig uit, zoodat wij den bezoekers een aangename avond voorspellen en en de jongelui veel succes toewenschen. Donderdagavond werd door den heer A. Froklage, leeraar aan de Ge- meente-Teekenscbool alhier, voor de leerlingen dier school, een prachtige serie lichtbeelden vertoond van de St. Janskerk te 's-Bosch en andere gothlsche kerken, welke met de daarbij passende explicatie met zeer veel belangstelling werden gevolgd. Op Vrijdag 17 Februari a.s. hoopt de heer G. Verhoeven te Drunen, wissel- looper der firma W. Timmermans en Zn. alhier, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van genoemde firma. Het zal den jubilaris op dien dag zeer zeker niet aan belang stelling ontbreken. Na eene rust-periode van neger, weken, zal de W. V. V. Quick Zondag a.s. wederom een comp.-wedstr^d te spelen hebben. De eenigste wedstrijd welke Zondag In Waalwijk voor de Zuidelijke 3de klas gespeeld wordt is tusscben Quick I en Zalt-Bommel I. Voor de Quickers is Zalt-Bommel een geheel onbekende, zoodat we ons aan geen voorspelling kunnen wagen, wie zal winnen. Quick zal haar sterkste XI-tai in bet veld brengen, met de volgende op stelling Meetb, v. Ricl, v. d. Grlendt, v. Bladel. Verhelst, Bannink, Hensen, v. Lier, v. Hilst, v. d. Heuvel, v. Hilst. Quick neemt op het oogenblik de 3de plaats op het raoglijstje in en wil zij deze plaats behouden, dan moet si] van Zalt-Bommel winnen. Aanvang 2 uur, terrein Quick. Qaick 2 speelt te Capelie voor den B. V. B. terwijl Quick S voor den B. V. B. om 12 uur speelt op het Qulck-terreln tegen de Langstraters. In aansluiting op het bericht in onze vorige oplage kunnen we nog mededeelen, dat op de huishoudelijke vergadering der »W. G. V.* van 2 Febr. besloten is de uitvoering op te luisteren door het alom bekende strijkje der Gebr. v. d. Akker te 's Bosch. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wi) naar bulletins en programma's. De Waalwijksche Biljart-Club, welke gevestigd is in hdt café van den heer A. v. Berkel heeft een groot barak concours uitgeschreven, aanvangende Zaterdag 4 Februari en eindigende Zondag 5 Maart. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie voor komende in dit nummer. Dinsdag 24 Januari trad de heer Brocn, propagandist van den Chr. Nat. Werkmansbond, alhier op om een afdee ling dezer vereeniging te stichten Nadat de heer Broen verschillende punten be handeld had werd er een afdeeling op gericht. Deze vereeniging vergadert elke Maan dag om 8'/a uur in de Constorie-kamer der Ned. Herv.Gem. voormalig Besoijen. R. W. B. gaaf a.s. Zondag naar Leerdam en speelt tegen L. S. V. voor de 3e klasss N. V. B. een competitie" wedstrijd. De supporters welke de spelers vergezellen, sijn er op attent ge maakt, dat het vertrek Is bepaald op 8 uur per tram, terwijl de afrit voor de fietstocht om kwart voor tien plaats heeft aan de Betoijensche Steeg. De EdelAchtb. heer de Goeij, oud- bnrgemeester van Baardwijk, werd gis teren door ZEx. den Commissaris der Koningin te 's-Bosch beëedigd als bur gemeester van Udenhout en des na middags als zoodanig in eene plechtige raadszitting te Udenhout geïnstalleerd. Ds. L. P. Louwc Kooijmans alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Nunea c.a. Op initiatief van het bastunr der R. K. W. V. In het Diocees Den Bosch had gister in de achtersaal van Lohen grin te 's-Bosch ender leiding van voor zitter Willem Huysmans uit Eindhoven eene vergadering plaats van kiezers voor het grootbedrijf dier Kamer. Doel der vergadering was door ge meenschappelijk overleg candidaten naar voren te brengen voor de Kamer van Koophandel eu daardoor zoo mogelijk verkiezingen te voorkomen. Na breedvoerlnge discussies werden lijsten gereed gemaakt van de volgende personen, die zich bereid verklaarden een candidatuur te aanvaarden Eugèae Goulroy, J. de GruyCer, W. Lutkie en H. Nederveea. allen te 's- Bosch, F. van Oerle te Boxtel, F. Rouppe van der Voort en mr. Tllman te 's-Bosch, G. R. van der Ven te Vijfmea en S. Zwanenberg te Oss. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Als lederbewerker wil ik den heer Kolen van antwoord dienen. U meent waarde vriend Kolen dat de zaak zou worden opgelost en de voldoende controle er zijn zou, wanneer ons hoofd kantoor zou worden overgeplaatst naar Utrecht. Och, waarde heer Kolen daar zit de heele fout niet. daar is meer in onzen bond te doen dan U wel ver moedt. Als U eens even nagaat den tijd dien den WelEerwaarden heer van Heeswijk nog Adviseur was, een man die gewerkt hoeft voor onzen bond, die ging van huis tot huis om te prediken de kracht van de organisatie, onver moeid voor het belang der arbeiders, maar die ook door die arbeiders geërd werd, die, wanneer hij sprak tot zijn mannen, men kon voelen hoe oprecht hij het meende, om de arbeiders te geven, waarop zij recht hadden en wat is er gebeurd met dienzelfden hoogge- achten Adviseur, toen hij werd overge plaatst naar Tilburg en zoo graag gezien had dat te Tilburg het Hoofd kantoor of zelfs maar een bijkantoor zou komen, om daar ook te kunnen werken voor zijn geliefde arbeiders en dit niet was naar Roestenberg zijn zin, wat gebeurde er toen, dien grooten werker aan wien wij alles te danken hebben viel in ongenade bij den heer Roestenberg en uit was het met onzen stoeren werker. Zoo zou ik U nog meer voorbeelden kunnen aanhalen, die U de overtuiging zouden brengen, dat er iets metr schuilt dan overplaatsing, neen vriend Kolen ons huisgezin, de leerbewerkers- bond, is niet in taanden waarin het zijn moet, volgens mijn innige overtuiging is de leider van den leerbewerkers- bond niet de man op de rechte plaats. Ook hier in Waalwijk, wij hebben er al zooveel ondervinding van opgedaan die wij tot op heden nog diep betreuren, doch hier niet alleen, gaat maar eens naar Loonopzand of naar Kaatsheuvel en vraagt daar maar eens of de Heer Roestenberg al niet velen heeft bijgestaan met raad en daad en hun antwoord zal zijndat doet hij allen uit welken rang of stand, als er maar met zilverbons gesmeten wordt. Neen het kan zoo niet langer met onze beweging, er moet een verwisseling komen in het bestuur, dan, maar ook dan alleen zal ook onze Bond weer kunnen worden wat hij voordien geweest is, doch zoolang wij, lederbe werkers, zoo maar blijven aandoen en niet gaan inzien dat die groote mach tige Bond steeds verder en verder wegkwijnt, omdat deze in handen is van iemand die alleen ten doel heeft zich zelf meer en meer op te voeren ten koste van wat dan ook, zoo zijn en blijven wij stumpers die hun eigen droevig lot niet durven verbeteren, omdat men dengene vreest, die geworden is wat hij is door onze zoo met zorg bijeen gebrachte penningen. Mannen van den Bond, laat ons toch eens hooren dat wij toch het recht hebben om ook eens een woordje mede te praten op onze Jaarvergadering en dat wij daar die besluiten nemen en die mannen zien te krijgen waarvan te verwachten is dat ze alleen zullen werken en hunne krachten enkel zullen besteden tot groei en bloei van onzen Bond. Hiermee hoop ik U, waarde vriend Kooien, een beteren kijk te hebben ge geven waarom onze Bond kwijnende is. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik EEN LEDERBEWERKER. C. d. W. te Dussen had, terwijl hij dronken was. een op het veld staande graanmijt in brand gestoken. De schade, f 1200 groot, werd niet door verzekering gedekt. De laffe daad was alleen dronkemans- werk. Beklaagde staat zeer ongunstig bekend doch kwam nimmer in handender politie. Beklaagde verontschuldigde zich op grond dat hij dronken was. Hij was weduwnaar, had 4 kinderen en 't zou zoo erg voor dezen zijn als vader naar de gevangenis moest. Zeer verontwaardigd wees de presi dent op de gevolgen van het drankmis bruik en voegde beklaagde toe„Heb zelf medelijden met de kinderen en doe beter uw plicht 1 Laat den vervloekten drank, bedrink je niet altijd 1" De president maande beklaagde voorts aan de schade bij gedeelte te voldoen. „Ik heb niets om te betalen" ant woordde beklaagde. Het O.M. eischte 3 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 7 Febr. a.s. (Prov. Ct.) orr '«d'M ti** Een voor stonde- van Ckrouaerwrji. Hrr oviv d'ï- saagebj».*.ör)f1 i ku»v w;i u«:: -ïii >5 ihrfifc i'< f) Varkens 13—f 20." Eieren 1619 cent. Te Monte Carlo heeft iedereon het over een Zuid-Amerikaan, wleu het Zondagavond gelukte, de bank cc U'eu springen, door steeds alles op een oummei te rotten. Hij begon met 960 francs io tc ïetien en scheidde uit met 91.860 francs, na dc ba»k in grulzelcmcDtco geslageo te tafbben. Hij z-ite 180 francs op No. 20 en het maximum-bedrag n.L 760 francs op eiken hoek. Het balletje rolde en hup pelde rond en bleef liggen. De man had had gewonnen en kreeg 35-aiaal het bedrag, dat hij io het middee ea 8-maal het bedrag, dat hij op de hoeken Inge zet had. Hfl onlving dus 30.620 francs. Hij hield vast aan zijn eersten inzet en bleef steeds op dezelfde manier doorspelen. Toen hij ten laatste nog maals dezelfde methode toepaste gfng er een stemgemompel op. toen men tag. dat hij weer goed geraden had. -- De Haagsche politie heeft gister avond een goede vangst gedaan. Zij heeft nl. twee personen, die bij haar als inbrekers te boek staan en als zoo danig reeds gevangenisstraf ondergaan hebben, verschalkt, terwijl zij in de Mauvestraat in Den Haag aan het werk waren. De vangst is te danken aan de voortvarendheid van twee rijwielagenten en heeft zich als volgt toegedragen. De bedoelde agenten reden op pa trouille in het Koningskade kwartier, waar zooals men weet vele nieuwe huizen gebouwd worden. Het schijnt de gewoonte te zijn van sommige publieke vrouwen, die zich 's avonds in de omgeving van het Bosch ophou den, zulke huizen, waar men in den regel gemakkelijk binnen kan komen, als plaats van samenkomst met haar «cliënten" te gebruiken. De politie houdt daarom het oog op deze huizen en het was met het doel een onderzoek in te stellen, dat de twee agenten een huis aan de Jozef Israëlslaan binnen gegaan waren. Zij vonden daar niet wat zij zochten, maar kwamen toch niet voor niets. Terwijl zij nl. in een van de huizen van de Jozef israëlslaan waren, zagen zij aan den overkant op de schutting van het huis Mauvestraat no. 50 een man zitten, die blijkbaar op dit onge wone uur en deze ongewone plaats niets te maken had en wiens doen en laten dan ook hun belangstelling opwekte. De man, die deze belangstelling zeker allerminst vermoedde, liet zich van de schutting in den tuin van het huis zak ken en verdween. Een van de agenten stelde zieh nadat dit gebeurd was ver dekt bij het huis op, de andere belde ergens in de buurt ijlings het bureau van de Vilde sectie aan de Celebesstraat op om assistentie en voegde zich daar na weer bij zijn kameraad. Er werd ge rinkel van brekend glas gehoord, zoo dat er weinig twijfel meer kon bestaan of er was hier een inbraak gaande. Onderwijl kwamen er twee agenten per rijwiel van het bureau Celebesstraat te hulp. aan wie de bewaking van het blokje huizen werd toevertrouwd. De twee eerstgekomen agenten gingen daar op weer naar hun eerste observatiepost in een van de leege huizen terug, ver schaften zich een ladder en klommen met behulp daarvan verschillende schut tingen over, tot zij bij die kwam, waar op zij den onbekenden hadden zien zitten. Een blik aan gene zijde daarvan overtuigde hen, dat er van den tuin uit een ladder tegen de schutting was ge plaatst, bij wijze van „nooduitgang". Langs dezen ladder klommen de agenten in den tuin. Zij vonden een van de glasdeuren van de serre van het huis vernield en de deuren op een kier openstaande. Verder zoekende, troffen zij in de tuinkamer, achter een piano gehurkt zittende, twee personen aan, die zich verborgen hielden Licht was er in de kamer niet te maken, zoodat de agenten zich van hun electrische zaklantaarns moesten bedienen. Met hun revolvers hielden zij de twee mannen in bedwang, die wel inzagen, dat tegenstribbelen niet scheen te baten, tenminste de een zei tot den ander: Laten we maar geen kaskenade maken, we zijn er bij. Zij waren er dan ook inderdaad bij, werden ingerekend en op straat gebracht. Daar begon een van de twee onverwachts zoo te schoppen en te slaan, dat zijn geleiders hem niet meer konden houden en hij de vlucht kon nemen. Een schot in de lucht bracht hem tot staan. De overbrenging naar het bureau Celebes straat ging verder zonder moeilijkheden. Onderweg in de Mauvestraat wierp een van de twee een breekijzer weg, dat werd teruggevonden, de ander een paar glacé handschoenen. Op het bureau bleek men te doen te hebben met den 30- jarigen J G. S. en den 29-jarigen F. J. S., beiden «koopman" en wonende in Den Haag Zij hadden loopers, sleutels en inbrekerswerktuigen bij zich. De politie had op dit tweetal reeds geruimen tijd het oog, zoodat er met recht van een goede vangst gesproken mag worden. Ontvreemd was er in het huis, voor zoover is nagegaan kunnen worden de bewoners waren uit de stad niets. - Zaterdagavond werd te Alkmaar reed* \n-r iM.'ii on T o m IT.*»

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9