LÏËDËÏÏ II. K Kiesweenipg. B. Nieuws uit Heusden. Laatste Herichten. Rdvertentiën Stemt a s. Zaterdag NIEUWS UIT KAATSHEUVEL eealgiog van Baardwijk en bloc orer- glef?. Maar zult O misschien vragen, waar om hebben wij dan ook niet eerder vergadering belegd om daarover te spreken. Dat is verleden week nog in bet voorlooplg bestuur te berde gebracht. De Vooraitter hield een kleine phi lippics, andere leden voegden het hunne eraan toe, zelfs uit eigen huizeik kreeg van alle kanten een por. Doch dit was mijn standpunt: Io voormalig Besotien bestaat een R, K. Klesvereeniglng, in Waalwijk niet; wij dienen eerst af te wachten, of zij daar tot stand komt, en dan kunnen we onzen leden verzoeken en masse over te gaan. Dat vond ik rationeel. Mennen sommigen uwer misschien, dat wij parochiaal moesten blijven be staan en Waalwijk vier vereesigingon oprichten ooder één centraal bestuur P Miar dat zou ia eigen boezem een on- derliogen strijd geven om personen, en in 't centraal bestuur een elndelooze tweespalt, die toch zeker niet in 't be lang der gemeente was. Dan betreur ik bet, dat U allen niet het welsprekend woord van den Pastoor van St. Jan hebt geboord, zoowel |n ons comité als in de algemeene verga dering, hoe Z-Ew. een warm pleidooi hield voor ééne algemeene Kiesveree- niglog, hoe wij dan onze krachten het best konden ontplooien en wars van alie kleinzieligheid ons moesten aan eensluiten om mannen te kiezen, die alleen het belang der gemeente op 't oog hebben, omdat wij dko alleen een raad verkrijgen, die Waalwijk werkel^k groot kan maken. Die eenheiddie verbroedering, ge achte vergaderingheeft Waalwijk na gestreefd. Van den beginne af heeft het Gemeentebestuur angstvallig alles ver meden, wat ons zou kunnen deren, wij zijn in den Waalwijkschen kring met een heuschheid ontvangen, die op P*\js gesteld moet worden en waarvoor wij hier een eeresaluut moeten brengen. Waar de parochie St. Jan zulk een tegemoetkoming toont, zou het van ons minder correct zijc, om aan die vrede lievende bedoelingen niet te beant woorden, maar ook zouden wij ons eigenbelang al heel slecht begrijpen. Sloten wij niet aan, dan zou dat wan trouwen wekken en 't gevolg kan zijn, dat geen raadslid in voormalig Besoijee gekozen werddat zou U toch zeker niet wenschclqk vinden en daarom ver zoek ik U manheer den Voorzitter voor ik verder spreek, het voorstel aan de vergadering te doéti om en masse over te gaan. Nadat dit voorstel gedaan was, zonder dat door één enkel lid bezwaar werd geopperd en de vereeniging met Waal wijk dus tot stand kwam, vervolgt de heer Surig U kunt nu candidateolijsten indienen, bij de bestuursleden te bekomen. U kunt daarop zetten zooveel en zoo wei nig als U wilt, maar de candidaten moeten lid zijn van de R. K. Kies ver eeniging evenals de ooderteekenaars, minstens 15. Dan vormt het bestuur daaruit een groslijst en op die groslijst komt U Zaterdag stemmen op 12 can didaten, niet meer of niet minder, anders is uw stembiljet ongeldig. Maar kiest dan in de gegeven ver houding 6 uit Waalwijk en 2 uit ieder der andere parochies. Versnipper uw stemmen niet, alleen door loyaal het advies te volgen, zult U mannen in den Raad brengen, die U wenschen moet. Ik weet wel ook de overige Waal- wijkers zullen Uw belangen niet uit het oog verliezen, maar zij zijn toch niet zóó met de voormalig Besoijensche toe standen vertrouwd, als onze parochianen. Kiest dan mannen aan wie gij Uw be langen kunt toevertrouwen, die de be zwaren tegen hunne voorstellen inge bracht weten te ontzenuwen en 't alge meen welzijn dienen. Is 't niet treurig, dat ik op de eerste vergadering van comfté van den heer van Llempt, Gemeente-Secretaris, moest hooren, dat hij de erva log had opge daan, dat menig voorstel in den Raad ter tafel gebracht ett dat werkelijk in 't belang der gemeente was, schipbreuk leed, alleen uit kleingeestige partij schappen of persoonlijke veeten Dat het voor ons een vingerwijzing zij. Dat wij, zooveel in ons vermogen is, tot de eenheid en verbroedering van Groot- Waalwijk mogen meewerken. Dat is bet doel, hetwelk ons comité nastreefde, het loon, dat het voor zijn moeite en werk hoopt te verkrijgen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering na de leden voor hun trouwe opkomst gedaokt te hebben. Donderdag had de fostallatie plaats van den heer M. G. de Goeij als burge meester der gemeente Udeshout. Op zijn uitdrukkelijk verlangen was openbaar eerbetoon weggelaten. Reeds des morgens wapperde van vele wonin gen de nationale driekleur. Te ruim 2 uur arriveerde Z.E.A. per auto uit Den Bosch en werd hij voor den ingang van het raadhuis verwelkomd door de beide wethouders, de heeren Verbuot en Van Roessel. Hier had do verwelkoming plaats door den raad, den pastoor en de belde kapelaans, waarop door Z.E.A. werd dank gebracht en de verzekering gegeven, dat bi] hem het geestel^k ge zag de eerste en voornaamste plaats sou iunem-n. Io de raadzaal werd de nieuwe burge meester door den loco-burgemeester, wethouder Verbuet, toegesproken en geïostalleerd. Burgemeester De Goeij dsnkte van ganscher harte voor de schoone wel komstwoorden en de schitterende ont vangst bij zijne intrede in deze gemeente. Hij zal met al zijne krachten wijden aan de belangen der gemeente, waarvan hij thaos het bestuur aanvaardde. Daarbij hoopte en vertrouwde hij te kunnen re kenen op aller medewerking. Hij stelde zich daarbij voor in den geest en In het voetspoor voort to gaan van zijn emloeaten voorganger burge meester van Heeswijk en zelde voorts Moge de Eeuwig gezegende, aan wien Ik mijn benoeming te danken heb, mij sterken in de uitvoering van mijne heden begonnen taak. Moge ik onder zijne bescherming het blanke zilver mijner ambtsmedaMe la mijn bestuur door geen enkele verkeerde daad besmetten. Zoo moge de bloera van welvaart, die hier reeds bloeit, nog meerdere knoppen schieten, die, naar wij hopen, onder de koesterende zon van wede»zijdsch over leg en samenwerking, zullen oetlu'ken tot hee:liike bloesems van voorspoed en zegen". Vervolgens verscheen de burgemees ter met de ambtsmedallle op de borst, op het bordes van het raadhuis, waar hij nameDS de kinderen der zuste s- en fratersscholen, die zich hier hadden op gesteld. bij monde van de jongejuff. M. de Laat, werd verwelkomd, De burge meester sprak hiervoor een mooi dank woord. Van de receptie ten raadhulze, die hierop volgde, werd een druk gebruik gemaakt. Intu»schen werden door onze fanfare en zangvereeniging serenades gebracht, en namens die beide vereenigingen een woord van hulde en welkom gericht door den heer dr. J. L Lobach. De burgemeester bracht dank voor de attentie hem door de belde gezel schappen bewezen en zegt verder alle Ingezetenen eveneens dank voor de ontvangst hem bereid. De muziek, die ik vereer, aldus spreker, inspireert mij om de zware taak, heden door mij aan vaard, met vreugde op te nemen. Ik herhaal wat ik reeds aan den gemeen teraad heb medegedeeld, dat ik naar beate krachten en in den geest van mijn eminenten voorganger wil aanvaarden het bestuur der gemeente. Een luid gejuich ging thans uit de menigte op. De fanfare en zangvereeni ging brachten bij afwisseling nog eenige mooie nummers ten gehoore. Ten slotte bracht de burgemeester nog gerulmen tijd genoegelijk door met de raadsleden en den secretaris en nam te ongeveer 6 uur afscheid om zich per auto naar Baardwijk te begeven. Hsgn. DRUNEN. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 3 Februari 1922, 'z avonds ten 6 uur. Tegenwoordig zijn alle leden, behalve het lid van Son. Het lid Bergmans komt 'ten 6"/a uur ter vergadering. De notulen der twee voorgaande ver gaderingen worden gelezen en na eene kleine verandering goedgekeurd. Aan de ordeIngekomen schrijven yan de heertn C. van Delft, G. Pijnen borg en J. Bergmans, dat zij hunne be noeming als leden der commissie tot wering van het schoolverzuim,aannemen. Wordt voor kennisgevingaangenomen. De Voorzitter bespreekt de kosten der straatverlichting, dat gedurende de maanden October, November en Decem ber 1921, de som van f921.— gekost heeft. Daarbij komt nog de afzonderlijke straatverlichting op Scheiding en Wolfs- j hoek, zoodat de kosten voor straatver lichting jaarlijks pl.m. f3000.— zal be dragen. Spreker meent dat hierin zooveel mogelijk bezuiniging moet worden be tracht en stelt daarom voor: in het vervolg geen nachtlichten meer te doen branden 's Zondagsmorgens geen licht te geven en de lichtpunten van 100 kaarsen sterkte te doen vervangen door die van 50 Aldus wordt besloten. Daarna sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in geheim comité tot verdere behandeling van den H.O. (Door bijzondere omstandigheden konden wij ditmaal geen verslag op nemen. Red.) VLIJMEN. Maandagmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats met den goederentrein, die omstreeks 10 uur alhier aankomt. De stationchef had het ongeluk tusschen de wagens bekneld te raken, zoodat hij spoedig overleed. Dokter Van Seters uit Drunen ver eende de eerste hulp. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der Gemeente Vlijmen op Woensdag den achtsten Februari 1922, des namid dags te half zeven, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid schattingscommis sie wegens ontslagname van den Heer Heesbeen. 3. Herbenoeming aftredend lldschaar- commissie wegens aftreding van den heer J van Engelen. 4. Benoeming Stembureau. 5. Wijziging Leges-Verordering 6. Aangehouden voorstel schutskooi en bepaling schutsloon. 7. Machtiging aan Burgemeester en wethouders tot het houden der gewone verpachtingen en verhuringen in 1922. 8. Voorstel aan Burgemeester en Wet houders tot verhooging der presentie gelden voor de Commissie van toezicht op het L, Onderwijs. 9. Voorstel tot verhooging der rente vergoeding voor de kosten van oprich ting der lokalen van de scholen der Eerw. Zusters in de Kom. 10. Vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor de kosten der in standhouding der Bijz. L. Scholen. 11. Verzoek van het Bestuur van het Lyceum om subsidie met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 12. Verzoek van het Bestuur van het St Jozef ziekenfonds om subsidie met voorstel van Burgemeester en Wethou- 1 ders: 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van den legger1 der wegen in verband met den verkoop van het Baarpad en Heksenpad. 14 Voorstel tot het sluiten eener kasgeldleening van hoogstens f20.000. 15. Voorstel tot het aangaan eener leening voor het G. E. B. 16. Voorstel tot aanschaffing van zeil voor Kamer Burgemeester, Raadzaal en Secretarie. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverklaring en ontruiming van de woning van J. B. 163. 18. Voorstel aan den Raad tot toe treding tot bijzondere steunregeling van noodlijdende werkloozen kassen. 19. Bespreking bandhout en ontgin ning krommehoek 20. Wijziging begrooting 1921—1922 CAPELLE. Gedurende de maand Jan. 1922 werd in de rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f3805.10 en terugbetaald f666105. Het aantal inlagen bedroeg 46. dat ter terug betalingen 23 Er werden 80 telegrammen behandeld, waarvan 39 verzonden en 41 ontvangen, terwijl 182 telefoonge sprekken gevoerd werden, waaronder 15 celgesprekken. Ijs en weder dienende zal door de Capelsche ijsclub in den loop dezer week ijswedstrijden uitgeschreven wor den, bestaande inringsteken voor meisjes tot 12 jaar, hardrijden voor jongens tot 12 jaar, hardrijden voor jongens van 13—16 jaar, hardrijden voor ouderen, schoonrijden voor heeren en schoonrijden voor paren. Voor iedere afdeeling worden drie prijzen uitgeloofd. Door de Naaivereeniging „Dorcas" te 's Grevelduin-Vrijhoeve-Capelle werd in genoemde Gemeenten een rondgang gehouden voor den nijpenden nood in de Drentsche Venen, welke opbracht de som van f225 15.— Wie volgt in de omliggende gemeen- ten, waar nog niet werd rondgegaan, dit goede voorbeeld? WASPIK. De prijs der natuurboter is alhier met 40 cent per K G. verlaagd en gebracht op f2.20. Woensdag 22 Februari a s. zal alhier een algemeene vergadering ge houden worden van het Wit-Gele Kruis. Des middags voor de dames en des avonds voor de heeren. Als spreker zal alsdan optreden de ZeerEerw. heer Nuijens, kapelaan voormalig Baardwijk. Vrijdag a.s. om twee uur zal de raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen komen. RAAMSDONK. De werkman L. T. had het ongeluk op de papierfabriek j van een hooge zoldering te vallen. Hij bleef op de plaats dood. Dinsdagmiddag ontstond brand in i de rookerij van het Gasthuis. Een ham was van ,de muur gevallen, met het gevolg, dat dit hoog oplaaide, waar door het overige spek, dat in den schoor steen hing, eveneens verteerd werd. Daar de hoeveelheid vleesch. dat ver brand is. groot was, beteekent dit een heel schadepostje. In deze gemeente is de prijs der melk thans met 2 cent verlaagd en ge bracht op 14 cent per Liter. RAAMSDONKSVEER.Gtdu:ctidode maand Januari passeerden in totaal 806 op- en afvarende stoombooten en teil- schepen, met een gezamenlijken Inbond van 94075 ton. Gedurende de maand Januari werd aan het postkantoor Raamsdonksveer en de daaronder ressorterende hulppost- kantoren ingelegd f18842.39 en terug betaald f18702 71. Ingaande 12 Febr. a 9. tal de be stelling van alle poststukken op Zoodag worden opgeheven te Raamsdonksveer, Raamsdonk (dorp), Dussen, Hank en Nieuwendijk. In de plaats daarvan tal gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van alle correspondentie op een vastgesteld uur, dat aan die kantoren zal worden bekend gemaakt. Gedurende de maand Jan. bedroeg de regenval 36 mM. Jager C. de B. had het gelak een prachtlgen otter te schieten en ontving voor de huid de aardige som van f 35. Marktbericht hotel de Reijer Tarwe f 12 h f12 25; Haver ft 2.— h f 12.25Rogge f 11.Boooen f 19.—. Druk bezocht, evenwel weinig handel. De collecte voor het Studiefonds van den Ger. Bond bracht ruim 1G0 gulden op. Ook in onze gemeente is nu Deen- sche boter te verkrijgen tot den prijs van f 1 per pond. Te begrijpen dat velen die boter, die toch zeer goed Is, gebrui ken, aangezien het verschil in prijs met de Hollaodschs boter nog 30 cent per pond bedraagt. De arbeider L. Tr. gezond van buis naar de fabriek gegaan, viel Zater dagmorgen voorover en was een lijk. Blijkbaar had een hartverlamming een einde aan zijn leven gemaakt. Momenteel gaat cr in den hooi- en stroohaodel weinig om. Wist het stroo den prijs van f 11 voor tarwestroo en f 13 voor haverstroo nog te handhaven, het hooi brengt niet meer op dan f 40 tot f42. Dbren Sneep, v. Tricht en Netten werden gekozen tot bestuursleden van den C. N. W. Bond, respectievelijk als Vlce-Voorzitter, Secretaris en Penning meester. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken tn Raamsdonksveer op geroepen, kwamen enkele kiezers voor de nieuwe K. v. K. op Zaterdag 4 Febr. bijeen op het gemeentebuis, ter bespre king candida&tstelllog op 7 Februari. Tegenwoordig was de Voorzitter der Commissie .voor de reorganisatie der Kamer te Waalwijk, dhr. M. v. Loon. Na opening door den Voorzitter der K. v. K. le Raamsdonksveer, den heer P. A. v. Dongen, die de aanwezigen welkom heette, zijn spijt er over uit* drukkende, dat niet meer kiezers gevolg hadden gegeven aan de ultnoodlglng, gaf hij het woord aan dhr. van Loon, die aanwezig was speciaal om de kiezers eeoigszlns op de hoogte te brengen van de Inrichting en het werk van de nieuwe K. v. K. Hij deelde mede dat in over leg met de andere 3 Kamers tn de Lang straat, Waalwijk, Dongen en Kaatsheuvel, overeengekomen was om voor de 9 candidaten, die noodlg waren voor het Grootbedrijf, eik der 4 Kamers 2 candi daten sou stellen, terwijl de resteereode plaats overgelaten werd aan het Land van Heusden en Altena. Door dit overleg was het mogelijk de verkiezing met enkele candidaatstelllng te doen geschie den, zoodat een verkiezing met al haar nasleep en groote kosten sou vermeden worden. Voor onze streek Raamsdonk, Geertruidenberg, Made, Lage Zwaluwe, Capelle en Waspik, werden nu voor het Grootbedrgf candidaat gesteld de heeren P. A. v. Dongen te Raamsdooksveer, lid der firma HuijsmanLaokbuijzen te Geertruidenberg en Fr. v. d. Reilt te Made, lid der fitma v. d. Reijt v. Riei te Geertruidenberg. De heer van Loon deelde ook nog mede dat er vermoedelijk voor het Kleinbedrijf ook een overeen komst was gesloten over de candidaten der Hanze en die der 4 bestaande Kamers. Deze Is voor het Kleinbedrijf van ons district dhr. J. P. Elemans, en voor de Hanze dhr. Rombouts. Nadat de Voorzitter, dhr. P. A. v. Dongen, den heer van Loon had bedankt voor zijn zakelijke uiteenzetting en voor zijn welwillendheid tot ons over te komen, niettegenstaande bet zoo ongunstige weer, (wel een bewijs, dat de goede gang van zaken in het district Langstraat dhr. v. Loon zeer ter harte gaat) werd deze vergadering gesloten. Ook de laatste opvoering van het Bijbelsch drama »De Verloren Zoon» door de R.K. harmonie »De Eendracht» had plaats voor een goed publiek. Met groote tevredenheid mogen de leden op de drie avonden terugzien. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder resserteerende hulp kantoren is gedurende de maand Jan. 1922 ingelegd f 15425 63, terugbetaald j f 30080 12. Uitgegeven werden 22 nieuwe boekjes. Door de middenstanders is als candidaat voor de afdeeling kleinindu- strle gesteld de heer Jos. de Lange alhier. Door het Plaats. Comité van Herwonnen Levenskracht alhier worden evenals op vele andere plaatsen loten te koop aangebodenlvoor de groote verloting ten bate der verpleging van tuberculoze en prae-tuberculoze kinderen. Behalve bij verschillende bestuursleden en in de R.K. Gildenbond zijn deze loten bij verschillende ijverige propa gandisten en ijveraarsters verkrijgbaar. De heer H. J. van Eggelen Jr. oud stadgenoot, is benoemd tot ambte naar ter secretarie te Teteringen. Het aantal lotelingen voor de lichting 1923 bedraagt voor deze ge meente 26. DER de volgende heeren, dus maakt het vakje vóór hunne namen zwart. 1. JAC GRAGTMANS. 2 E. W. KLIJBERG. 3. B. TIMMERMANS- Verschure. 4. JAN GROENEN. 5. H. DONKERS. 6. FRANS SMOLDERS. 7. P W. H. VERW1EL. 8 H. SURIG. 9. WILLEM ELBERS. 10. ADR1ANUS DE GRAAFF. 11. JAN v. D. MEE. 12. JOH. SPAPENS. 21405 Den groot aantal Kiezers. Leden der R. K. Kiesver eniging. Brengt in el« geval allen Uw stem uit op den heer I een bekwaam, flink, doortastend en hulpvaardig Raadslid, Kaatsheuvel, 3 Febr. 1922. Hfusder, 8 Febr. 1927. Gisteren is de Zeereerw. heer F. A. Luykx, deken en pastoor te Hulst overleden. Mgr. Dr. A. C. M. Sehaepman, presi dent van liet Groot.Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen is lijdende aan griep met longontsteking. Mgr. A. Th. Pauken, kanunnik van het Kathedraal Kapittel in het bisdom den Bosch en mgr. J. A. G. Suys, pastoor te Reek zijn ernstig ongesteld. In de gisteren gehouden zitting ia de motie Abr. Staalman, om de invoering van de Vleeschkeuringswet uit te stellen, ver worpen. De kans is zeer groot, dat het telegraaf- verkeer in de vroege morgenuren en wel tus. schen 4 en 0 uur zal worden stopgezet als maatregel van bezuiniging. In den trein Antwerpen—Brussel werd gisteravond de heer Joh. Struycken, van de Verzekeringsmaatschappij „Utrecht" doör een bandiet aangevallen en beroofd van zijn portefeuille, inhoudende 600 francs en za- keupapieren. De heer Struycken bekwam geen enkel letsel. De dader, de 23-jarige Ne derlander Vermeulen, werd gearresteerd. Wat de stakingen in Duitsehland be treft. is de toestand zeer onduidelijk. Te Berlijn scheen het, alsof de communistische agitators gisteravond weer terrein gewon nen hadden. De onderhandelingen met de spoorwegmannen nemen een gustig verloop. DRUNEN. Naar wij vernemen zal de handboogschutterij „Constantia" gevestigd bij den heer Th. Elshout, op Zondag 26 Fe bruari een groote uitvoering geven, waarhij ter medewerking zijn uitgenoodigd het duo CornelissenBoeren uit 's-Hertogenbosch met hun pianist. 'n Rijkversierd programma is samenge steld en zal de Heer Elshout ter dezer ge. legenheid zijn zaal dusdanig veranderen, dat een groot aantal bezoekers van een goede plaats verzekerd kunnen zijn. Wij twijfelen niet of deze uitvoering zal slagen dank de goede reputatie der heeren artisten en vooral ook wijl deze, echt gezel lige vereeniging, zich zoozeer mag verheugen in de sympathie van Drunens' inwoners. In hare vergadering van Zondag J.l. besloot het bestuur der harmonie „de Vol harding" aan het uitgeschreven concours te Gestel bij Eindhoven, deel te nemen. Het concours zal zeer waarschijnlijk met de a.s. Pinksterdagen plaats vinden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3