Laatste Berichten, RECLAME. Gemeenteraad, Kerknieuws. In den nabijheid van den gewonde is door de politie een huls gevonden van een patroon uit een automatische revol- vnr. Bij onderzoek is- gebleken dat de getroffene de 28 jarige koopman H. Blazer uit de Leeuwenlaan was. De op den Essenburgsingel alhier met een revolverschot in het hoofd ge vonden koopman H. B. uit de Leeuwen laan, is gisteren avond in het ziekenhuis aan den Bergweg overleden, zonder bij kennis geweest te zijn. Al den tijd, dat hij daar gepleegd werd, is hij bewaakt door een rechercheur, in afwachting dat mogelijk het bewustzijn terug zou keeren. •Vandaag heeft de rechtelijke schouwing van het lijk plaats de 11 jarige M. De Drijver en de 15- acht hij voorlezing niet meer noodig jarige D Groeneveld gaan schaatsenrij- vooral daar waar Burg. en Weth. con- Toen de ouders, door het lange trole kunnen en moeten uitoefenen op- den wegblijven der knapen ongerust ge worden, gingen zoeken vonden ze een pet van een der jongens bij een wak. Men ging dreggen en beide werden levenloos opgehaald. Ia de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer, verklaarde de Minister van Buitcnlandsche Z*ken, dat met goeden wil van belde zijden de NederiaDdsch—Belgische kwestie op be vredigende wijze zal kunnen worden opgelost. De minister hoopte, dat dit - De N. R. Crt. meld. nog over de- ,{£cJ^M,?oedie t0' hct Ve'led,!n *a' De Ned. R. K Journalisten ver heeft in een buitengewone zen moord De aangehouden 18 jarig kantoorbe-eeniging kend^6 den B. uit de Leeuwenlaan te hebben ge dat de genomen besluiten worden uit gevoerd. Nu gaat er meestal een half uur of drie kwartier heen om het ge bazel van eenige maanden nog eens te moeten aanhooren. Nogmaals brengt hij lof aan den Secretaris voor de keu rige en correcte notulen De heer van Engelen wordt bij accla- matie herbenoemd. 4. Benoeming stembureau. De Voorzitter deelt mede. dat gekozen moeten worden 2\ Idden en 2 plaats vervangende leden. De heer van Heesbeen vraagt of er maar 1 stembureau blijft. De Voorzitter zegt dat over het al of niet daarstellen van een tweede stem- r» \t L:",v" van ccii iweeue siem- De Voorzitter zegt dat op de eerste bureau door Burg en Weth. meermalen aangenomen inzake het doen van mede pleegd. Bij het afleggen van de bekin- j iSett» tenis was hij erst wat zenuwachtig, maar betreffende he Sek advies later zeide hij, dat het hem niets kon De,reirenae ner Pom,eK aavies- schelen en dat het hem opgelucht heeft, dat de vermoorde uit den weg is omdat hij zijn leven verwoestte. De afgelegde bekentenis van het longeniensch komt ongeveer op het volgende neder. Een jaar geleden on geveer, toen hij werkzaam was op een assurantiekantoor in de Wijnbrugstraat aldaar, stal hij daar op het kantoor f 1550. Hij meldde zich vervolgens ziek. bleef eenigen tijd thuis om de aandacht van zich af te leiden en van den dief stal hoorde hij niets meer. Van het ge stolen geld leende hij f 1300 aan den vermoorden koopman H. B.. waarbij hij dezen tevens vertelde, op welke wijze hij aan dat geld gekomen was. Telkens wanneer hij later zijn geld terugvroeg, werd hij, zooals hij zegt, door den vermoorde bedreigd met kennisgeving van den diefstal aan de politie. Van het geleende geld ontving hij geen cent terug De vermoorde zou hem, altijd onder pressie van aangifte van den diefstal, ook verzocht hebben om brand te stichten in een pakhuis aan de Tocht- straat, hetgeen hij weigerde. Ten einde raad, pleegde hij overleg met zijn broeder, die student is in Oostersche talen te Leiden en zij beslo ten den koopman H. B. uit den weg te ruimen. Besloten werd dat hij naar de woning van den koopman H. B. in de Leeuwen laan zou gaan, terwijl zijn broeder, de student, bij café Caland aan den Cool- singel zou wachten. Onder de belofte, dat zij H. B. aan f2400 zouden helpen die hij noodig had om een bioscoop te kunnen beginnen, aan den linker Maas oever, wist de student hem over te halen mede te gaan. Op de Coolsingel sloot de kantoorbediende zich bij hen aan. De gebroeders hadden tevoren afge sproken, dat zij met den koopman naar den Walenburgerweg zouden wandelen waar het stil en afgelegen is en dat zoodra de student bukte, dit voor den jongste, den kantoorbediende het sein zou zijn om te schieten. Wandelende in de richting van den Walenburgerweg deden zij, ter afleiding, en om den geen kwaad vermoedenden koopman mede te lokken, een voorstel om in een bank in te breken, doch daar durfde den koopman niet aan. Gekomen op den Walenburgerweg achtten beiden een toestand daar niet veilig. Daarom weid doorgewandeld naar den Essenburgsingel wnarheen de vermoorde' geen kwaad vermoedende, hen volgde. De kantoor bediende liep naast den koopman, onder zijn jas, ter hoogte van de heup een geladen revolver houdende en In af wachting van het te geven sein op zijn broeder lettende. Toen zij niemand in de omgeving zagen, werd dit sein ge geven nabij de fabriek Aan Gebr. Ber- voets en loste de jongste broeder het schot, dat den koopman van beneden af in het hoofd trof en hem dadelijk op den grond deed vallen. Een tweede schot is daarna door den oudsten broeder gelost, doch dit trof geen doel meer. Na het plegen van den moord zijn belden naar het ouderlijk huls gegaan en is de student daarna met den trein van 9 20 uur naar Leiden vertrokken, de revolvers medenemende, zoodat de moord Vrijdagavoud reeds voor 9 uu moet gepleegd zijn. De Leldsche student Is waarschijnlijk naar Berlijn gevlucht. Zijn pas voor Duhschland en wat hij voor de reis behoefde, was voor het plegen van den moord in gereedheid gebracht. Gisterenmorgen is te Leiden aange houden de student J. van A in wiens woning op de W. C. een automatische revolver, merk Defender, is gevonden, welke revolver hem door zijn vriend, den voortvluchtige!» studeDt B., ter be- waring was gegeven. Dit wapen is in beslag genomen en hierheen gebracht en door den dader herkend als de re volver, waarmede hij het schot op den ve» moorden koopman heeft gelost. De student J. van A. wordt naar hier gebracht. U.c de Memo.-ie van Antwoord aan de Tweede K-imer inzake de orvlog- begrooting blijkt, dat ocgev. 2300 be- roepsml'itetien den dienst moeten ver laten. Het ligt Ir» het voornemende lichting 1917 In 1922 niet voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te doen komen. Het eindcijfer der bcgrootlog 1», als gevolg van een aantal verminderingen enz., die bi) Tweede Nota van Wijzi gingen in het wetsontwerp worden aan' gebracht van f 73 801.418, teruggebracht op f 71 503 439. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad vau A'beid deover- aanhangig gemaakt van een voorontwep van een Kon. besluit 'o' wijziging van het overgaogsbeslult 1920, daa'toe sirekkeode, dat tot 1 October 1923 door arbeiders In het bouwbed-ijf van 1 April tot 1 October gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week mag worden gewerkt. Ia de Sc. Pieter te Rome wordt ijverig gewekt aan de voorbereiding van de grootsche plechtigheid der kroning vaa den Paus Zondag a.s. Er 'Ouden, zoo verluidt, 200,000 personen toegangsbewijzen gevaagd hebbrn, ter- will de basiliek 50 000 menschen kan bevatten. Ip den Duitschen rijksdag heef' 'ökskanscUer Wlrth de regeeringsve»- kiaring over de 9takingen afgelegd. Hit verwierp met da mee9te kracht het xtaklpgsrecht der rijksbeambten, doch zette daartegenover de plichten van öcd staat jegens de beambten. De debatten over de regeer/ngsver- klaiing zijn tot heden verdaagd. Bij de hervatting van deu arbeid re Berlijn hebben zich verschillende ocldeoteo voorgedaan. Bij de tram zijn otfgeveer 5000 maa niet weder in diecs» genomen. MATIGHEID, opgewektheid, frissehe lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap, lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, nw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en wa terzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zij van uw leefwijze? Te zwaar eteu,. het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken. het zich weinig beschermen tegen het klimaat, onmatigheid, het te weinig zoeken van gezonde ont- spannig en rust, zullen ongetwijfeld de nie- re mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, uriuestoornisseu. wa terzuchtige zwellingen, nlcrgruis, en duize. ligheid zijn verschijnselen van te veel urine zuur in het bloed en er hes iaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Tillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig nier- geneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij Wed. Orie-Dnmoulin, Markt i\ 1.75 per doos. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 8 Febru ari, des avonds ten 6 30 uur. VoorzitterEdelachtb. heer G v. d. Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer H. Boom Pe heer Prinsen vraagt of de voor lezing van de notulen in de toekomst niet achterwege kan blijven. Hij heeft alle respect voor de keurige en correcte notulen van den Secretaris en daar Zondagmorgen waren te Enkhuizen j z^worden'go^ plaats geen enkel lid daartegen mag zijn en op de tweede plaats is hij van meening dat die macht niet aan Burg en Weth kan worden overgedragen Dit is zijn persoonlijk .idee. Hij wil het nog eens in overweging nemen en in- formeeren en zou het voorstel van den heer Prinsen nog eens willen aanhouden. De heer van Heesbeen zou in geen geval een besluit nemen. Wel is hij er voor om in iedere vergadering een dus danig besluit te nemen Neemt men nu een besluit om voor goed de voorlezing achterwege te laten dan zou allicht later een dergelijk besluit weer moeten wor den ingetrokken. Men zou ze ook ter inzage kunnen leggen De Voorzitter weet wet dat het op vele plaatsen gewoonte is om na af handeling van de agenda de notulen voor te lezen. Die er zich dan niet voor interresseert, kan vertrekken. De heer Prinsen zegt dat het Dag. Bestuur het volste vertrouwen heeft. Blijkt dat het dit niet meer waardig is dan zegt de raad dat vertrouwen on- middelijk op. De voorzitter zal eensinformeeren en dan in een volgende vergadering het voorstel ter tafel brengen. Daarna worden de notulen .der beide voorafgaande vergaderingen voorgelezen De heer van Buul heeft niets hooren voorlezen van de bepaling betreffende die halve meter eigendomsrecht inzake de kwestie Baarpad en Heksenpad. De Voorzitter merkt op dat dit in de acte is opgenomen. De lieer Prinsen geeft in overweging omdat land daar nu te koopen en over 3 jaar te aanvaarden. De Voorzitter vraagt den heer Prinsen daar straks na afloop der agenda, mede te willen komen. De heer van Heesbeen zegt bij de behandeling van de begrooting te heb ben voorgesteld om de post opbrengst bandhout te verlagen en in verband daarmede zuinig te zijn op andere uit gaafposten. Hij meent dat daar geen nota van is genomen. De Voorzitter merkt op dat daar staande de vergadering reeds rekening mede is gehouden door de post met f 875 te verlagen. Enkele posten van uitgaaf zijn toen verlaagd en enkele verhoogd. Daarna worden de notulen ongewij zigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. ingekomen stukken, a. Verslag van Dr. Weijers over het schoolbezoek. Daarin zegt hij dat, wat betreft de jongens aan de openbare school, de toestand zeer goed is te noemen en die aan de fratersschool zeer veel is ver beterd. Hoewel van de meisjes der Eerw. Zustersschool nog niet kan ge zegd worden dat alles in orde is, mag toch geconstateert worden dat ook hier vooruitgang valt waar te nemen. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Daaruit blijkt dat 18 personen zijn opgeroepen moeten worden waarvan 13 zijn en 5 niet eerschenen. Verslag van de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. De Commissie deelt mede dat aan de openbare school 16 kinderen school gaan, aan de fratersschool 278 en aan de meisschool 248. De leermiddelen en schoollokalen van de Zusters en Fra tersschool zijn bevredigend te noemen, die van de openbare school zijn niet zoo goed. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming van een lid in de schattings-commissie wegens ontslag name van den heer van Heesbeen. De Voorzitter zegt nog getracht te hebben dat de heer van Heesbeen op zijn besluit terug kwam, doch dat deze bij zijn besluit is gebleven. De redenen daarvan moeten wij eerbiedigen. Hij brengt den heer van Heesbeen dank voor wat hij in de commissie heeft ge daan en geeft in overweging bij de be noeming van een nieuw lid er rekening mede te willen houden dat het zeer gewenscht is dat daarin een werkman zitting heeft. De heer Prinsen vraagt of de reden van het ontslag nemen door den heer van Heesbeen niet kan worden medege deeld. 8 De heer van Heesbeen doet zulks in openbare vergadering liever niet. Na eenige stemmingen wordt de heer van Sprang met 7 stemmen benoemd. De heer Prinsen verklaarde niet in aanmerking te willen komen, wijl hij met dien inspecteur in den Bosch niet samen de kachel kan aanmaken. 3. Herbenoeming aftredend lid School commissie wegens aftreding van den heer J. van Engelen. is gesproken Aangezien het echter nogal groote kosten met zich brengt, deze worden geschat op een 500 a 600 gulden, heeft men besloten het nog eens bij een stembureau te laten en voor dit maal eens af te zien hoe het zal gaan. Hij ontveinst zich niet dat nu de dames voor het eerst komen mede stemmen, het voor de leden van het stembureau hard werken zijn. Nu men in een tijd van bezuiniging leeft, mag eerst wel met missie Burg. en Weth. er attent op hebben gemaakt, dat voor de heele commissie slechts f 30 per jaar is uit getrokken. De commissie heeft tot taak drie maal per jaar de scholen te be zoeken. zoodat leden die bij een werk gever werkzaam zijn, een daggeld moeten missen. Het salaris van den secretaris is bovendien slechts f7.50 per jaar Burg. en Weth. stellen mitsdien voor het bedrag van f 30 op f 50 te brengen. De heer Prinsen zegt dat men in het teeken van bezuiniging leefi. Nu zal het wel weer wet zijn dat zoo'n commissie in het leven moet worden geroepen, doch hij ziet er het nut niet van in. Urn toezicht te houden zijn er al dure inspecteurs en schoolopzieners en daar om noemt hij het een paskwil nog een commissie van toezicht op het Lager onderwijs in het leven te roepen. Liever zou hij zien, als het mogelijk was, dat een eens worden afgezien of het ook die f 30 wordt ingetrokken Hij weet stembureau kan gebeuren, niet wie de leden zijn. Bovendien hoopt hij op de medewerking van de bestuursleden der Kiesvereeni- g'ng- Prinsen. De dames van wijk E, God weet welke antikiteiten daarbij zijn, zouden dan heelemaal hier moeten komen, om te stemmen. Voorzitter. Ik denk dat de Walput zeker zoo ver is. Prinsen. Ik geloof niet dat er een plaats zal worden gevonden van 4000 zielen waar maar één stembureau is Men weet hoe fanatiek de menschen bij verkiezingen worden gemaakt. Ik denk nog maar aan de verkiezing voor de Provinciale Staten, toen het ging tusschen den heer Klijberg en U, mijn heer de Voorzitter Dan staan er voor het stembureau een heele ris z.g. be werkers. Als ik dit hier zeg, ben ik absoluut niet persoonlijk. De Voorzitter merkt op dat bij de tegenwoordige methode van kiezen, de strijd niet zoo scherp meer is. Prinsen. De wet legt ons allerlei idiote plichten op, doch voor wijk E is het nogal erg. heelemaal hierheen te moeten komen om te stemmen. Voorzitter. Stel dat er twee stem- bureaux zouden komen, dan nog zou wijk E hier moeten komen stemmen, wijl dan het tweede stembureau in de Wolfshoek zal geplaatst moeten worden. Rrinsen. Ik begrijp niei hoe dat u het klaar za! spelen. Voorzitter. Wij zullen ook maatregelen nemen door de kiezers zooveel mogelijk over den dag te verdeel en. Prinsen. Daar hebt u niets over te zeggen. U kunt daartoe wel adviseeren Voorzitter. Zeker, verplichten kunnen we daartoe niet, maar ik geloof wel dat men ter wille van de goede zaak, er zooveel mogelijk aan gehoor zal geven. Bovendien overwegen wij nog om het stembureau te plaatsen in een der lo kalen van de Eerw. Zusterschool wijl men daar over meer ruimten beschikt dan op het Raadhuis. Daar kan men het eene lokaal binnenkomen en het andere uitgaan. De heer Prinsen zegt bang te zijn dat er hee! wat dames flauw zullen vallen. De Voorzitter merkt op dat de drukte >ij dit kiesstelsel niet zoo groot is. Vroeger kwamen de meesten op het aatst kiezen en bleven dan op den uit slag wachten. Dat is nu vervallen wijl de uitslag pas den volgenden dag wordt bekend gemaakt en dat scheelt veel. Van Helvoirt In de school van de Eerw. Zusters kunnen meer stemhokjes worden gemaakt. Voorzitter. Ik zie wel kans dat het zal gaan. De secretaris zal dien dag wel eenige voorlichting geven en blijkt het bezwaarlijk te gaan, dan zal een volgend jaar een tweede stemlokaal worden bij gemaakt. Daarna wordt tot stemming overge gaan, welke een klein uur in beslag neemt. Tot leden worden gekozen de heeren J. van Helvoirt en G. van Heesbeen, tot plaatsvervangende leden de dames Mevr. Goossens en Mevr. van Sprang. 5. Wijziging Leges-Verordening. Volgens een besluit van den Minister kan geen leges op een vogelakte worden geheven. Wordt besloten dQ verordening dien overeenkomstig te wijzigen. 6. Aangehouden voorstel schutskooi en bepaling schutloon. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. thans voorstellen om geen dure schuts kooi te doen bouwen, maar om den opzichter opdracht te geven bij de af- - maar wel weet hij dat geen enkel lid van den raad bevoegd is om toezicht op het onder wijs te houden. Laat men maar eens zeggen tegen de fraters als die iets onderwijzen, dat de manier zoo niet goed is, dat het op een andere wijze moet geschieden. De Voorzitter zegt het in zekeren zin met den heer Prinsen eens te zijn maar daar waar de wet er toe verplicht gaat het z.i. niet aan de Commissie-leden het werk voor niets te laten doen. De heer Prinsen heeft niets tegen de leden van de Commissie maar hij zou gaarne zien dat zich niemand voor dat baantje beschikbaar stelde. De heer van Helvoirt wijst er op dat in de Commissie ook 2 hoofden van scholen zitting hebben. De Voorzitter beaamt dit doch merkt op dat deze niet deelnemen aan het schoolbezoek. Prinsen. Het is toch al te gek. 't Is net alsof b.v. hier de heer van Sprang bij mij de zaken zou moeten controleeren. Van Sprang. Zijn wij verplicht ons aan een voorschrift of reglement te houden. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Van Sprang. Als de Commissie er moet zijn, dan is f 50 niet te hoog. Prinsen. Ik zou juist zoo weinig willen geven dat niemand voor het baantje is te vinden en we van hieruit dat kunnen mededeelen. Hij, pardon, Zijn Excellentie de Visser zal dan wel zoo snugger worden om die ideale bepaling uit de wet te halen. Voorzitter. Ik kan wel een voorstel in omvraag brengen om geen verhooging te verleenen, niet om heelemaal niets te geven. Het voorstel om geen f 50 te verleenen in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen verhooging stemden de heeren Prinsen, van Heesbeen, van Engelen, Boom, van Halder en van Wagenberg. Voor verhooging stemden de heeren van Helvoirt, van Buul, van Sprang en van der Griendt. 9. Voorstel tot verhooging der rente vergoeding voor de kosten van oprich ting der lokalen van de scholen der Eerw. Zusters in de Kom De Voorzitter merkt op dat de schat ting is aangehouden omdat men hier het eigenaardige geval heeft dat de onder grond, de eerste verdieping, geen school is alsook dat de school verbinding heeft met het Liefdegesticht, daarom stellen wij voor van 80 pCt. rentevergoeding te verleenen. Dat zal dan een totaal bedrag worden van f 1406.59. Dit is een verplicï" gemeente door de wet opgelegd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 10. Vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor de kosten der instandhouding der Bijz. Lagere Scholen. De Voorzitter zegt dat ook voor vuur, Ifcht, aankoop en onderhoud van schoolmeubelen een voorschot moet ot kan wordt gegeven. Dan wordt als regel vastgesteld per leerling en wordt berekend van wat een leerling van de openbare school per hoofd heeft gekost. Omdat met de openbare school van hier, waar slechts 16 leerlingen zijn, te gaan vergelijken gaat niet op en daar om hebben Burg en Weth. bij andere gemeenten geïnformeerd. In Beek en L)onk„ bedroeg dit bedrag f 5.—, in Nieuwkuijk f4 80 en in Waspik f7,— Burg. en Weth. stellen nu voor het te nemen. heining van de gemeenteweide, een s ge"J'd(,^lde dus 5 hoek van den Aardappeldijk, het onder De heer van Helvolrt mer>« °P dat aan gelegen gedeelte, afzonderlijk af te Je gemeente is geïnformeerd welke heinen. Ieder jaar kan dat dan op deze wijze worden afgemaakt. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Machtiging aan Burg. en Weth. tot het houden der gewone verpachtin gen en verhuringen in 1922. Met algemeene stemmen wordt be sloten deze machtiging wederom voor een jaar te verleenen. 8. Voorstel van Burg en Weth. tot verhooging der presentiegelden voor dé Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter merkt op dat de com- in dezelfde klasse is aangeslaan, n.l. de 8e klas. Met algemeene stemmen wordt con form het voorstel van Burg. en Weth. besloten. Wordt vervolgd ontving Dinsdag persoonlijkheden. Z. H. Paus Pius XI tal van vooraanstaande onder wie ook Mgr. Eras. Mgr. Eras bood, naar de Romelnsche cor respondent van „de Tijd" meldt, uit naam der Nederlandsche Bisschoppen den H. Va der de betuiging van hulde en eerbied aan. Z. H. de Paus antwoordde hierop, dat hij met de Nederlandsche bisschoppen en katho. lieken zijn gebeden opzond voor de geeste lijke en stoffelijke belangen voor Nederland.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10