Eerste Blad. EEBt. WIIN EERE TOEKOMT. De Portierster van Alfortville Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". Rath Neemt proef bij Co., Veghel. Stoomwasscherjj „Het Groenewoud" GEREGELD MAANDAG WAALWIJK FEUILLETON Buitenland „NOORD-BRABAND" NUMMER 12. ZATERDAG 11 PEBRUARl 1922 «9 JAARGANG. 2)it nummer bestaat uit 2)rie bladen- De vracht-auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEGTEL, Tilbubg \Traagt Prijscourant. Vracht gratis Vele onzer abonné's hebben in het vorig nummer van ons blad, voorzeker met genoegen gelezen de hulde, door den heer M v. Loon e.a. gebracht aan onze thans aftredende Kamer van Koop handel en Fabrieken, en speciaal aan haren Voorzitter, den heer j. B. Tim mermans Wz. Daar thans een college aftreedt, even oud als ons blad zelve, en dat steeds met onze Redactie op de aangenaamste wijze samenwerkte, heb ben wij gemeend enkele'der voor naamste handelingen onzer oude Kamer nog eens te mogen belichten, opdat de herinnering aan het vele goede en nut tige door haar in onze gemeente en om streken gesticht of gesteund nog zeer lang bij het publiek levendig moge blijven. Verre van ons, ook maar iets te willen afdingen op de verdiensten der heeren S Fano, O. G. v. d Heijden, J. B. v. d. Heijden, J. Quirijns, A. Zijl mans, F. W. v. Liempt, J. van Riel, Timmermans van Turenhout, A. Ver- bunt, P. v. Loon, M. v. Loon, E;. Klij- berg, ~JB. Timmeimans-Verschure, A. H. van Schijndel, M, A. van Liempt en misschien nog enkele anderen, die allen meer of minder jaren hun beste krach ten in dienst der Kamer aan het alge meen welzijn wijdden, en daardoor met reden aanspraak op onze dankbare hulde mogen maken. Het meeste gewicht, de zwaarste last echter werd reeds bij hare stichting gelegd op de schouders van den heer J. B. Timmermans Wz., die niet minder dan bijna 45 achtereenvol gende jaren, het voorzitterschap der Kamer bekleedde, een unicum in de geschiedenis der Kamers van Koop handel in Nederland. van ,J)e Echo van hel Zuiden 80). WAALWIJKSCHB KN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uittrave: Waalwijkscbe Stoomdrukkerij An toon Tielen Teleur .-AdresECHO. ^A1 spoedig stond de jeugdige Kamer Telef. 38. voor veel en moeilijk werk. Met schrik toch werd kennis genomen van het plan der Regeering, om den spoorweg Lage-Zwaluwe—"s-Hertogenbosch niet dooi of langs de Langstraat, maar door het Land van Heusden en Altena te projecteeren. Wat is er toen, met mede- dewerking van Burgemeester van der Klokken en vele anderen, een reuzen arbeid door de Kamer verricht, om de Regeering van haar oorspronkelijk voor nemen af te brengen, en de nieuwe spoorlijn in de huidige bekende rich ting te krijgen. Wat al vergaderingen moesten belegd, wat al audiënties bij de hoogste autoriteiten aangevraagd wor den, eer het gevaar voor een isolement der Langstraat bezworen mocht heeten Hoeveel moeite heeft het mede niet ge H. M. de Koningin schonk hem als erkenning dier verdiensten de Orde van Oranje Nassau. Koning Leopold van België die der Leopoldsorde, terwijl de Fransche Regeering hem tot Oflicierde l'Instruction publique benoemde. Het district Heusden koos hem tot lid der Provinciale Staten van Noord Brabant, waarin hij vele jaren op uitstekende wijze, zonder ooit te verzuimen, de be- beïangen van het district in het alge meen en die van de Langstraat in het bijzonder behartigde. Men denke slechts aan de belangrijke subsidies voor de verbetering onzer haven, voor het aan leggen van wegen, verschillende ten toonstellingen alhier, voor inrichting n van onderwijs op velerlei gebied, mede door zijn steun en bemoeiing van de hoe de heer Timmermans allen en ieder, zonder onderscheid van rang, stand of godsdienst, gaarne met zijn hulp ter zijde stond, ja, zich gelukkig achtte iets voor anderen te kunnen doen Geen werkzaamheid was hem ooit te groot of te veel Hetzij hij fungeerde als Voorzitter der Kamer, als Secretaris der Schoolcommissie, als President van den A. N. Bond van Lederfabrikanten, als lid van de Commissie voor den aanslag in de Rijksinkomsten- en Vermogens belasting, of als lid van het R K. Gast huisbestuur, overal en aan alles wijdde hij zijne volle kracht. En waar hij optrad als President of beschermheer van eenig feestcomité, gelijk indertijd bij het 25-jarig Priesterschap van pastoor Rijken, z.g., bij het 100-jarig bestaan der Gilde St. Cris- pijn, de Kroningsfeesten enz., daar was Provincie verkregen. r„..f kost, op de Spoorbrug in den Overlaat Daarom viel het zoo diep te betreu- het moreel en financieel succes bij voor geheel gratis een voetpad te verkrijgen, ren, dat, door een verkeerde zienswijze bg.at verzekerd. dat tal van jaren, bij hoogen waterstand van enkelen-zullen wij maar zeggen,r Om ten slotte nog eens een beeld te de communicatie der boven- en bene- de heer Timmermans een paar jaren /geven van de onverdroten vlijt en den den Langstraat mogelijk maakteEen- geleden niet herkozen werd als Staten- weergaloozen arbeid van dezen reeds zelfde krachtsinspanning bleek nood- lid en de aloude zetel van Waalwijk, zoo hoog bejaarden maar nog stoeren zakelijk tijdens het graven van den de hoofdplaats van het district, voor werker, willen wij hier nog eens kort Nieuwen Maasmond, teneinde aan het ons verloren ging Dit is en blijft een de vraag beantwoordenHoe komt een Drongelsche Veer een stoompont te er-, schande, die uitgewischt, een onrecht, jaarverslag der Kamer tot stand Welnu, langen die zoowel bij dag als bij nacht, dat vroeg of laat hersteld moet worden, reeds kort na Nieuwjaar krijgen onze geheel kosteloos passagiers, voertuigen Zullen wij verder nog herinneren aan abonné's de traditionneele woorden en vee zou overbrengen. de ontelbare adressen aan de Regeering, - onder de oogen „De Kamer van Koop- Nog betrekkelijk versch liggen in het de Staatsspoorwegmaatschappij, de Pos- handel en Fabrieken alhier houdt zich geheugen de pogingen, zelfstandig door terijen enz. enz gericht, teneinde in de onledig met het opmaken van haar ver- de Kamer aangewend, om de Rijks- toekomstige wetten, in treinenloop, post- j slag over het jaarHeeren Handelaars school voor het Schoen- en Lederbe- bestellingen en wat dies meer zij, wijzi- en Industrieelen worden uitgenoodigd drijf in onze gemeente te bekomen. Zij ging, beter gezegdverbetering te er-hunne bijdragen uiterlijk voor den richtte daarvoor tot de Regeering en langen te willen zenden aan den Voorzitter der aan elk lid der Tweede Kamer een gedo- Is het noodig er nog op te wijzen, Kamer" Schier tegelijkertijd worden ver cumenteerd adres, waarin Waalwijks goed recht op die school op de meest krachtdadige wijze bepleit werd. En dat dit schrijven insloeg, bev ees wel het feit, dat bij de behandeling der onderhavige zaak in de Tweede Kamer, meerdere leden dier Kamer aanhalingen uit bedoeld adres ter sprake brachten en nader toelichtten. Voor de belangen der schoen- en lederindustrie, den land- en tuinbouw, de ve teelt, enz. in haar ressort bleef zij voortdurend waakzaam. Meer dan eens riep zij al de schoenfabrikanten uit haar ressort ter vergadering, om ge zamenlijk middelen te beramen, die verbetering in de destijds heerschende malaise konden brengen Voldoende bekend tnag het heeten, hoe de heer Timmermans, hetzij als jurylid of lid der Regeeringscommissie op wereldtentoonstellingen te Amster dam, Brussel, Antwerpen, Parijs, Luik,, enz. de aandacht zijner mede juryleden op de voortreffelijkheid der speciaal Langstraatsche schoen- en lederinzen dingen wist te vestigen en hooge be kroningen daarvoor te verkrijgen. Geen wonder alzoo, dat zijne werkzaamheden en verdiensten allerwegen hoog gewaar deerd werden. (CT)^WAALWU K DOOR ERVARING STERK. over de honderd aanvragen om inlich tingen van allerlei aard verzonden aan alle gemeentebesturen in het ressort der Kamer, aan tal van industrieelen, hande laars. landbouwers enz. enz hier en elders Geleidelijk (meestal eerst na een tweede aanmaning of verzoek) komen de brieven, mededeelingen, rapporten en statistieken binnen, welke na nauw keurige lezing en bestudeering, van een nummer datum, benevens van op- en aanmerkingen voorzien worden. Is de stapel paperassen eindelijk voltallig te noemen en dringen, zoowel de tijd als de Provinciale griffie, tot spoed aan, dan wordt na zorgvuldig wikken, wegen en vergelijken, alles gecondenseerd en in een vorm gegoten, waarbij meer op waarheid en nauwkeurigheid, dan wel op sierlijken stijl gelet wordt. Vervolgens komt de beurt aan onze drukkerij. De drukproeven moeten, na eerst door ons zelf te zijn gecorrigeerd, nog eens bij den Voorzitter de revue passeeren. Nog een laatste toets en onze snelpersen leveren het nieuwste (43e) jaarverslag, dat netjes ingenaaid en gekaft, in ver- eischt aantal den Voorzitter bezorgd wordt. Ons, niet minder dan den Voor zitter, ontsnapt een zucht van verlichting, als dit werk eindelijk goed en wei is afgeleverd. Is het wonder, dat een met zooveel zorg en beleid bewerkt verslag, waarvoor zelfs berichten uit Havre, Ant werpen, Hamburg en Liverpool inge wonnen zijn, de algemeene aandacht trekt? Dat de N. R. Crt. het meermalen een der beste van Nederland noemde Dat de verzoeken uit eigen land als uit den vreemde om een exemplaar te be komen. soms zoo talrijk blijken, dat de oplaag niet toelaat daaraan te voldoen Dat het Prov. Verslag van Noord-Brabant daaruit vaak meer overnam, dat uit alle andere Kamerverslagen in de provincie samen Moge de nieuwe Kamer even succes vol arbeiden als de oude Kamer dit deed. En moge het den afiredenden leden en haar eminenten oud Voorzitter, die wel niet rusten zal vóór de dood hem de pen uit de hand neemt, tot hun vreugd en voldoening ervaren, dat hun voetstappen op alleszins waardige wijze door jeugdiger opvolgers gedrukt worden. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. I>i: ECHO VAX IIli l /llllliV, „Eu wat zult gij dan doen?" „Ik znl u iu staat stellen onbezorgd ie leven". „Verre van u?" „Ja, wij moeten elkander zoo zeldzaam mogelijk ontmoeten." „Dat is niet zeer lief; doch enfin, ik ben goede jongen en zal mijn teergevoeligheid doen zwijgen. Van u wil ik alles aannemen. Maar gij zult mij toch wel toestaan, dat ik u in uw hotel der Murillostraat kom opzoe ken, n en mijn lieve nicht, die ik als mijn oogappel bemin, al heeft zij nooit veel van mij gehouden." „Later." „Enfin. Ik zal wachten. Deel mij nu eens mede wat gij van plan zijt voor mij te doen." „Ik zal u eeue jaarlijksche rente toeken nen". „Van hoeveel?" .JTan twaalfduizend franken." „Duizend franken per maandhernam Ovidius met een bedenkelijk gezicht, niette genstaande hij werkelijk tevx-edener was dan hij schijnen wilde. „Dat is zeer beschei den, doch men moet zijne eischen niet te ver doordrijven en zich desnoods met wei nig weten tevreden te stellenIk neem dan ook uw voorstel aan; doch ik verzoek u wel in aanmerking te willen nemen, dat ik niets meer op zak heb en dat ik mij toch eenig huisi*aad, linnengoed, kleederen, in een woord alles, wat onontbeerlijk is, zal moeten aanschaffen. „Daarvoor zal ik u vijfduizend franken geven en er de eerste maand bijvoegen de rente, waarover gij beschikken kunt. zoo lang ik leef." „Wilt gij mij dat op schrift geven?" „Waartoe? Dat schijnt inij geheel over bodig." „Ja, dat is waar," hernam Ovidius met een glimlach. „Ik ben overtuigd, dat er nooit iets aan ontbx-ekeu zal. Ik zal dan de zes duizend franken medenemen en maandelijks geregeld een briefje van duizend komen ha len." „Neen, neen, dat niet!" antwoordde de industrieel haastig. „Waar dan?" „Het geld zal bezorgd worden aan het adres, dat gij mij zult opgeven." „Bij-mij thuis dan. Ik zal xuij haasten eene woning te huren. En daar gij mij niet ti estaat u in uw hotel te komen opzoeken, heb ik u nog te vragen, dat gij mij dan toch nu en dan eens in mijne woning de hand komt drukke." „Dat zal ik doen." „Accoord dan!" „Ja, doch denk er wel aan, dat ik thans alles gedaan heb, wat ik doen kan en mocht gij met nieuwe eischen voor den dag komen of bedreigingen uiten, dan staan wij heiden aan de deur van onzen ondergag." „Wees gerust," antwoordde Ovidius lachend» Gij zult u over mij niet te beklagen hebben. Ik ga leven als een bedaard rente niertje en gij zult mij in het vervolg slechts complimenten te maken hebben." „Dat hoop ik," antwoordde Paul Har- mant; doch ik durf het niet verwachten, dacht hij. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Jacques Géi-ard opende zijn brandkast, nam er een bundeltje bankbiljetten uit, waarvan hij er zes aan zijn gewaanden neef overreikte, zonder een woord te spreken. „Dank u, neef!" riep deze laatste uit, het bankpapier in den zak stekendDoch nu heb ik u nog iets te vragen." „Nog al?" „Ja, doch geen geld meer." „Spreek op." „Ik zou graag hebben, dat gij met mij gingt ontbijten om een glas op ons weder zien te drinken." MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN „HedenO, dat is niet mogelijk „Waarom niet?" „Ik ben niet vrij. Ik heb tal van zaken te verrichten die zeer dringend zijn." „Dat spijt mij: doch bij een andere ge legenheid zult gij mijn voorstel toch ann- nemen?" „Ja, zoodra gij een eigen huis hebt, zal ik eeus komen zien." „GoedWij scheiden dan als goede vrien. den en ik verzeker u nog eens, dat gij u over mij niet zult beklagen. Wij zijn vrien den in leven en doodZoo gij mij noodig hebt. beschik vrij over neef Ovidius." Op dit oogenblik klopte men aan de deur. „Mijnheer Lucien Labroue wenscht u te spreken," zeide de kantoorjongen. Ovidius sidderde bij het hooren van dien naam en op het oogenblik, dat de jongeman binnentrad, verslond hij hem met don blik. „Ik vertrek mijnheer Harmant," zeide Ovidius, „ik reken op de belofte, diè gij mij gedaan hebt" „Ik zal u niet vergeten." Ovidius verliet het kabinet na met een uiterlijk toeken van diepen eei-bied gegroet te hebben en de valsche Paul Harmant bleef alleen met Lucien. Terwijl Ovidius met vluggen tred voort ging om den tram te nemen, dacht hij „Het is wel de naam Labrone, dien ik uit den mond van den jongen gehoord heb? en de door Jacques Gérard vermoorde en be stolen ingenieur heette Labroue! De zoon des slachtoffers in dienst van den moorde naarDat zou sterk zijnEu toch is het wellicht zoo. Daarom wil mijn dierbare neef mij geen betrekking geven in zijne fabriek. Als Jacques dien jongeman tot zich genomen heeft, dan heeft hij daarmede een bijzonder doel. Wat of dat wel mag zijn? Ik weet het niet; doch ik zal trachten op de hoogte te komen om daaruit mijn voordeel te trek ken." Lucien's binnentreden in het kabinet van den valschen Paul Harmant bad dezen ver hinderd over de waarschijnlijke gevolgen na te denken van Soliveau's komst te Parijs. Doch toen hij na een kort onderhoud met zijn directeur weer alleen was, liet hij zich op een zetel neervallen, en zat daar gerui- men tijd met een gloeiend hoofd tusschen de krampachtig saamgetrokken vingers. ,,'t Is alsof de duivel zich met mijne zaken bemoeit!" mompelde hij. „Alles spant te zamen om mij het verleden in herinnering te brengen, om mij dreigende spookgestalten voor het oog te toovereuLucien Labroue Jeane portier! O, 't is verschrikkelijk! 't Is uiet om uit te houden „Die ellendeling van een Ovidius! Hij wilde hier binnendringen, zich aan mijne zijde nederzetten, en zoo in dagelijkschen omgang komen met Lucien Labroue, van wiens geschiedenis hij spoedig op de hoogte zou zijn om ook daaruit zijn nut te trekken Een enkel woord van Ovidius aan Lucien zou voldoende zijn om mij voor immer in "t verderf te storten... En die man leeft nog! Waarom heb ik hem niet gedood, zoonis men eene venijnige slang doodt?" „Met mijn goud heb ik liem in Amerika den mond gestopt. En hij komt armer dan ooit terug!Hij uit bedreigingen en ik gehoorzaamIk ben bang voor hem. ja ik ben bang! „O, kon ik de drie wezens, welke een voort durend gevaar voor mij opleveren, voor goed vernietigen- Een oogenblik zweeg Jacques Gérard. 't Was alsof bij door eenen zwaren last werd gedrukt. Doch eensklaps verhief hij weer 't hoofd. „Maar waarom zou ik wanhopen?" her nam hij dan. „Met mijn geld heb ik Ovidius in mijne handenLuc-ien ziet in mij een wel. doener en zegent de ster, de hem hierheen geleid heeft. Wat Jeanne aangaat, deze zal wel door de politie worden opgepakt. Ik had ongelijk toen ik angst koesterde. Niets. Is er nog verloren, niets!... Ik ben gewaarschuwd en blijf op mijne hoede!" Ovidius had eerst voor eene woning ge zorgd. Na drie volle dagen te hebben rond geslenterd, vond bij in het kwartier des Batignolles aan matigen prijs een klein pa viljoen in het midden van een niet onaardig tuintje. Dan schafte hij zich meubelen aan en be vond zich weldra uitstekend gehuisvest. Zoodra de man zoover was, schreef hij aan zijn gewaanden bloedverwant: „Beste neef! „Ik heb een lief nestje gevonden in de Avenue de Clichy, No. 192, Batignolles. Ik Prijs der AdvertentlSn 20 cemt per regel; ninimnm igg Reclames 40 cent per recti. Zooals gameid is de spoorweg staking in Dultschland geëladigd. Het zal iatusscheo nog wel eenige dagen duren, alvorens bet verkeer geregeld is. Overigens ztjn, in verband met de ont stemming in spoorwegkrlogeo tegen den minister van verkeer, verrassingen niet buitengesloten. - Het rijkskabinet in Dultschlaed heeft xich gister beziggehouden met de disciplinaire maatregelen tegen de staken de spoorwegbeambten en besloten de beambten, die tot het uitbreken der staking hebbeu bijgedragen of zich aan sabotage of molestatie hebben schuldig gemaak», te vervolgen. De ontslagen beambten zuilen niet worden terug ge nomen. Voor de stakingsdagen wordt geen safaris uitbetaald. - Ia de graafschappen Tyrone en Fermanagh hebben gisteren nieuwe raids, door' leden van het Iersche leger uit gevoerd, plaats gebéd. Vooraanstaande unionisten uit genoemde Ulster-graaf schappen ztjn gevangen genomen. De Engelache regeerlDg beeft ia verband met dit feit, een ernstig vertoog tot de voorloopige Iorscbc regeering gericht. Orlando heeft van den I aliaauschen koning opdiachc gekregen een nieuw ministerie te vormen. Men meldt uit Bloemforfela Een ontzaggelijke menigte was aan wezig bij de Indrukwekkende begrafenis van De Wet, die begraven is aan den voet van het monument: voor de vrouwen en kinderen, die tijdens den Boeren oorlog in de concentratie-kampen zijn gestorven.Onder de siippend'agers waren Smu's, Hertzog, andere leiders lo den Boerenoorlog, en Reitz, de rx-president van den Oraoje Vrijstaat De gouverneur- generaal was vertegenwoordigd in den stoet, waaraan ook deelnamen leden van de regeering, de administratie en de rech terlijke marht, zoowel de Uole als de p'0"lr>c er 1 hoop spoedig het genoegen te hebben daar een bezoek van n te ontvangen. Waarschuw j mij daags te voren, dan zal ik het ontbijt bestellen bij Père Latuille, de beste restau- ratie in de gansche buurt. Uw toegenegen Neef. OVIDIUS SOLIVEAU". Paul Haruiant las den brief en wierp heni j dan ln bet vuur, na bet adres in zijn ge- i beugen geprent te hebben. De industrieel zocht verstrooiing in het werk en trachtte zich zoo te onttrekken aan den angst en de bezorgdheid, die geregeld zijne ziel bestormden. Mary verveelde zich vreeselijk in bot huis ha ars vaders in de Murillostraat. Zij was den artist Stephaan Castel in zijn atelier gaan opzoekendeze had haar een zijner schoonste doeken afgestaan, en zocht nu nog naar schilderstukken om hare galerij te voltooien. Een enkelen keer had Mary Lucien terug gezien en al hare beminnelijkheid tegenover hem tentoongesteld. Zoo beminnelijk had zij zich getoond, dat Lucia's verloofde, door deze al te zichtbare genegenheid gehinderd, er steeds meer en meer op uit waè om den omgang met het meisje te vermijden. Mary leed naar ziel en lichaam. Hare mik kende, om niet te zeggen versmade liefde, brak liaar het hart en vermeerderde haar lichamelijk lijden. Van dag tot dag werd zij bleeker en magerder, zoodat Paul Harmant, zijn eigen leed vergetend, zich over den toe stand zijner dochter zeer beangstigde. De doktoren veranderden niets in hunne voorschriften en, evenals de geneesheeren, ten einde raad, zieken, wier toestand hope. loos ls geworden, naar zekere badplaatsen zonden, verborgen zij hunne onmacht onder de woorden „Zorg dat het meisje trouwt. Het huwe lijk zal voor haar beter zijn dan alles wat wij kunnen ondernemen." Kortom Jacques Gérard zag gecne andere uitkomst dan zijn dochter uit te huwelijken. (Wardt varvalgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1