weede Blad. Dit ons Parlement Binnenland. KERKNIEUWS. NIEUWS~UIT KAATSHEUVEL NUMMER 12 MTÖRQAÖ 11 PflBRöARi 19». Bezuiniging~^~Arbelds- en Ziektewet. Decentra lisatie der Ongevallenver zekering. De motie-Oud Premiebouw. Vleesch- keuringswet en kwakzalver- rij. Dienslplichtontwerp. Het was te voorzien, dat alles wat in de begrooting van Arbeid de sociale wetgeving en in 't bijzonder de Arbeids wet betrof, de bijzondere aandacht der Kamer zou hebben. Wanneer wij willen besparen, zoo is herhaaldelijk gezegd, dan moeten we dat vooral doen op de uitgaven voor militaire doeleinden, voor onderwijs en voor sociale wetgeving. Maar bovendien had de reden, die tot bezuiniging drong, als hoedanig men immers niet alleen de nood der schat kist, maar in ruimeren zin de algemeen heer chende malaise kan beschouwen nog in sommigen kr ngen een sterk ver zet tegen de Arbeidswet en wat er mee samenhangt, tengevolge. Dit verzet sprak zich ook uit in de amendementen die de heer Drion voor stelde en die feitelijk reeds van de waar schijnlijkheid eener wijziging van de Arbeidswet uitgingen. Wanneer toch deze niet mocht gewijzigd worden, dan, zoo red neerde de heer Drion, was de voorgestelde uitbreiding der Arbeidswet totaal overbodig, waar toch het werk dezer Inspectie juist door deze Arbeids wet zoo zeer was toegenomen eer een mogelijke wijziging juist daarin veran dering beloofde te brengen. Maar minis ter Aalberse bleek dit allerminst met hem eens. De arbeidsinspectie, die vroeger over 202.000 personen, meest vrouwen en kinderen liep, had thans te maken met 620.000, waarvan zeker 400.000, volwassenen en was dus reeds overkropt met werk. Maar bovendien was die inspectie er niet alleen voor de uitvoering der Arbeidswet, maar eveneens voor die der Veiligheidswet en der Hinderwet. En de Kamer bleek het met deze ministerieele meening al thans in zooverre eens, dat zij de amen dementen verwierp. De heer Bijleveld die ook de Arbeidswet en in 't bijzonder de Rader, van Arbeid geen bijzender goed hart toedroeg, liet het zoover niet komen, maar trok eigener beweging het amendement, dat een principieele be slissing over het verdwijnen dier raden wilde uitlokken, weer in. Evenals van de Arbeidswet, maar met meer zekerheid nog, verwacht men ten opzichte van de Ziektewet-Talma een wijziging. Met het oog daarop pleitte de heer Bakker voor het voort bestaan der kleine ziektekassen. En de motie van den heer Oud was op de waarschijnlijkheid deze wijziging geheel gebaseerd. Zij was gericht tegen de voorgenomen decentralisatie der onge vallenverzekering, waardoor o.a. aan de raden van Arbeid functies werden opge dragen, tot nu toe door de agenten der bank vervuld. De heer Oud nu stelde voor daarmee te wachten tot omtrent de wijziging der Ziektewet was beslist. En de heer Drion steunde dit voorstel op grond van het feit, dat men anders zou vooruitloopen op belangrijke be slissingen der Kamer omtrent de taak der Rijksverzekeringsbank, omtrent de decentralisatie van den geneeskundigen dienst en omtrent de vraag, hoe men eenheid zou krijgen in de toepassing der wet. Maar de minister bestreed, dat over raden van arbeid of uitvoering der Ziek tewet iets beslist werd, omdat men toch altijd plaatselijke organen voordeadmi nistratieve behandeling van ongevallen noodig zou hebben. Zijn doel was alleerf de uitvoering der ongevallenwet vlotter te doen loopen en te besparen. En de decentralisatie wenschte hij te beperken tot deze 4 punten: de werkzaamheid tot vaststelling van de premies, het on derzoek bij aangiften van ongevallen, de voorbereiding van beslissingen der bank en administratieve werkzaamheden. Deze verklaring scheen den heer Oud min of meer te bevredigen hij trok althans zijn motie in. Naast de Arbeidswet en Ziektewet kwamen nog allerhande sociale aange legenheden in bespreking. Zoo drong de heer De Jong aan op meer subsidie voor den woningbouw dan de vastge stelde 80 millioen; de Ter Hall op beteugeling der kwakzalverijde heer Staalman op wijziging der Vleeschkeu- ringswet, die, verzekerde hij, enorme kosten zou veroorzaken en den prijs van het vleesch opdrijvende heer Bakker op meer toezicht bij den pre miebouw uit hygiënisch oogpunt, en*. In de Eerste Kamer werden o.a. het dienstplichtontwerp en de wijziging van het reglement inzake het regeeringsbe- leid in Indië aangenomen. Het eerste werd als te duur en toch niet voldoende voor onze verdediging door Vrijheids- bonders, vrijzinnig,-democraten en so cialisten bestreden. De eersten gaven, beweerde de heer Kraus. aan een klei ner maar betere uitgerust leger de voor- keur. De heer Idenburg en de minister verdedigden het ontwerp uitvoerig en wezen op de noodzakelijkheid van wa peningen nu noch Volkenbond, noch arbeidersbeweging voldoende vertrou wen konden wekken in het voorkomen van oorlogen. Het voordeel van het stelsel-Van Dijk, in tegenstelling met dat van 's ministers voorganger Pop, bestond in het opleggen van minder persoonlijke en financieele lasten en in de omstandigheid dat het stelsel Pop een terugtrekken op de vesting. Holland noodzakelijk maakte. De minister wees er nog op, dat het conlingent in België 113 000 man bedroeg, bij ons than9 maar 19 000 en dat terwijl vroeger 25 pet. der uitgaven voor militaire doel einden werd besteed, dit thans met slechts 16 pet. het geval was. Jaargang, s.c^ryvan Wij vqcu, gpvoig gftv&nd a^n het boven meegedeeld hoogstverblljdend verzoek, dat op Zondag 12 Februari a.s. de Priester in de H. Mis de Imperata ,de Spiritu Sancto" (tanquam pro re gravi) zullen bidden en dat in allege- stelde H.H. Missen vanaf den predikstoel met de Geloovigen zeven Weesgegroeten zullen gebeden worden om het Licht van den H. Qeest en den zegen van Qod over het Permanent Internationaal Gerechtshof, zijn waardigen Voorzitter, zijn Leden en hun aller werkzaamheden af te smeeken. Qegeven te Hertogenbosch, 9 Febr. 1922. f A. F. DIEPEN. Bisschop van 's Hertogenbosch. Het Centrum verneemt, dat het bedrag aan giften voor de stichting van een R. K. Universiteit thans reeds bij den algemeen secretaris ingekomen ruim het bedrag f 1.000.000 heeft overschre den. Katholiek Indië wil bij de bijdrage voor de stichting van een Universiteit in het moederland niet achterblijven. Etnige invloedrijke personen aldaar hebben zich te samen gevoegd met het doel gelden bij de Katholieken in te zamelen. De eerste f 1000 zijn reeds bij het secretariaat te Utrecht binnengekomen Gisteren is te Amsterdam een vergadering gehouden van de hoofdbe sturen der verschillende arbeidersorga nisaties In het drukkersbedrijf, ter be spreking van het voorstel door het hoofdbestuur der patroonsbonden ge daan. Inzake loonsverlaging, arbeidstijd verlenging en prijstariefvermindering Een definitief resultaat werd op deze vergadering nog niet bereikt. De Majstcr vau ButteoUadtche Zaken beeft in de Tweede Kamcr- zlttiog van gisteren meegedeeld, dat op de coofarende van Washington de vier mogendheden Japan, de Vercenigde Staten, Eagetaod ©a Frankrijk ten aan zien van Nederland een verklaring hebben afgelegd, waaruit blijkt, dat de rechten van Nedetland met betrekking tot zijn insulair bezit ia het gebied van den Stillen Oceaan, 3ulleo worden ge ëerbiedigd. - Naar het Centr. verneemt, heeft mgr. H, v. d. Wetering van mr. Loder voorzitter van het Permanente Hof van Internationale Justitie, een brief ont vangen, waarin wordt verzocht, of ook in de katholieke kerken kan worden ge beden om het-welslagen van de werk zaamheden van het Hof. Het wetsontwerp tot het aangaan van een Staatsleening, ad f 300 millioen is gisteren in de Tweede Kamer met 66 tegen 3 stemmen aangenomen. De obligaties en coupons worden vrijge steid van de Nedarlandsche belastingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft den weleerw. heer A. J. O. Ver- schure, kapelaan te Tilburg (St. Anna) benoemd tot pastoor der parochie van den H. Gerardus Majella aldaar. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van het Bisdom 's Hertogenbosch. Woensdag 15 Februari zal te 'sGra- venhage in het Vredespaleis de plech tige openingszitting plaats hebben van het Permanente Hof van Internationale Justitie, waarvoor aldaar weldra een eigen gebouw zal ingericht worden. Dit internationaal Gerechtshof is be voegd, alle geschillen van internationaal karakter, welke partijen het voorleggen te beslechten Het kan ook een raad gevende opinie mededeelen over elk geschil, door den Raad of de vergadering van den Volkenbond er aan voorgelegd. De Voorzitter en de rechters van dit Hof hebben den wensch kenbaar ge maakt dat in de kerken der verschillende Kerkgenootschappen van ons land des Allerhoogsten zegen voor dit Hof en zijne toekomstige werkzaamheid mocht worden afgebeden en heden ook Ons gevraagd „aan dien vurigen wensch voor „ons Bisdom gevolg te willen doen „geven door middel van Liturgie of ge- „bed op den eerstkomenden Zondag 12 „Februari". Wij voldoen volgaarne aan dit verzoek overtuigd als wij zijn van het groote wereldbelang aan deze nieuwe instelling toevertrouwd. Mocht het er in slagen, zoo ongeveer lazen Wij onlangs met volle instemming, de hooge beginselen, welke Paus Bene dicts XV in woord en daad predikte, voor het herstel van den vrede onder de volken in praktijk te brengen en te verwezenlijken, dan zullen op den gevel van zijn Gerechtsgebouw terecht de woorden mogen prijken„De vrede en de rechtvaardigheid hebben elkander omhelsdJustitia et Pax osculatae sunt". Ten einde dien gelukkigen terugkeer van den wereldvrede door middel van dit nieuwe Instituut te helpen verkrijgen, KERKENBOUW De «donkere* en gesmade* middel eeuwen stichten on* ia roerenden een voud door hei licht vao bet kinderlijk geloofen zóó bezien kunnen we de tegenwoordige jakkerende en jagende «ijden, b:scheoea door het vabche Hebt van het materialisme en verdonkerd door de schaduwen der stof vergoding, niet tegenstaande de wondersnelle outwikke Uag der vernuftige techniek, niet zoo hemelhoog prijg-n en roemen De lal'ijke kathedralen en kerken eo kapellen uit de grijze middeleeuwea zijn als zoovele, in harden steen gevangen, gebeden en geloovlge gcdsdienstultiogen onzer vrome voorvaderen Ke'kenbouw I Roerend is het te lezen met hoeveel opofferingen en geestdtifcig enthousiasme onze kerken en kapeile* tot stand kwamen. En kerkenbouw blijft noodig meer dan ooit In deze gcloofsarme tijden meer dan ooit met de sterk aangroeiende bevolking en meer dao ooit du kleinere meer overzichtelijke parochies overal worden gesticht 1 'n Bijzonder sympathiek doel streeft daarom na de AT PI Spaar- en Belegging!- kas voor Roomsch-Katholieken, gevestigd te Utrecht, uitsluitend -«oor Katholieken, die de bij haar gestorte geidos uitleent voor kerken-, scholen- en patronaat bouw en andere katholieke sociale werken 1 Z<i verschaft door het in den lande alom gepropageerde coöp, spaa'sy«teem, de noodtge gelden ou fondsen, om kerkeobouw te bevorderen Ea juist het z.g. coöp. spaarsysteem leent zich zoo bijzonder voor kerk- ieeniogen. Om 'n kerk te bouwen is geld noo dig veel geld, vooral ia deo tegen- woordigen tijd 'n nieuwe kerk cnoet trachten geld te krijgen tegen lage rente, omdat de lasten voor de nieuwe pa- ochies anders te zwaar worden en 'n uicuwe kerk moet probeeren geld te krijgen op langen termijn, met gemak kelijke sfl jssiögscoodliles. Mi.ar de meoschen die geld leenen aan een kerk, hebben op hun beurt weer graag een behoorliike rente Welau, san die schijnbaar tegenstrij dige belangen en diverse verelschten kan op heel eenvoudige wijze worden tegemoet gekomen door het z.g. coöpe ratieve spaarsysteem Sparende bij die N.V. voor Katho lieken bouwt mea dus tegelijk alleenende de Katholieke kerken men geeft niets, men leent maar tegen behoorlijke rente en billijke voorwaarden. Groot en klein kan daaraan meedoen. Zelfs stortingen van drie gulden per maand af worden graag geaccepteerd. Ook het penniogske der weduwe wordt dus niet versmaad I De Katholiek, die een of meer la- «chrik'lngen neemt bij de N. V. Spaar en Bcleggingskas voor Roomsch-Katho lieken te Utrecht bereikt dus een dubbel doel: Op de allereerste plaats zijn z'n spaar gelden zeer soliede en veilig belegd met 'a zeer behoorlijke rente-opbrengst en daarenboven doet bij 'n prachtig en vetheven Katholiek werk met z'n spaar centen. Ooze s'adgeooot de ZeerEerw. heer L. van Riel, Pastoor te Nijmegen, belast met bei; bouwen eener nieuwe kerk al daar, is een der H H. Pastoors die de gelden ontvangt van de opbrengst de: spaarkas ln het Bisdom 's Bosch. De gelden o.l. bespaard in een be paald Bisdom, bi)v. 's Bosch, moeten ook In dat Bisdom uitgeleend worden 1 Waar het hier dus nog bovendien een stadgenoot geldr, zal G-oot Waalwijk niet achterwege blijven in hulp ea steun Bovendien is het niet denkbeeldig dat onze moederparoehle, die voor den nieuwbouw der oude en te kleine kerk &b*a.r, ook hij deze N.V. rvog etna om geH.komt aankloppen. Katholieken van Waalwijk, steunt dus deze mooie en nattige instelling door het nemen van een of meer apaaraan- deelea I Katholieken van de Langstraat, draagt allen het Uwe bij I Ten slotte zij nog vermeld, dat de ZeerEerw. heer L. van Riel, Pastoor t« Nijmegen, dt volgende circulaire gaf ter verspreiding eo aaoraoedlgiog. L. S. Door Z.D H. den Bisschop is mi opdracht gegeven een kerk te bouwen In Nijmegen. Door de steeds toenemen de uitbreiding der stad is deze nieuwe parochie noodzakelijk geworden. Het behoeft geen betoog, dat het vooral den laatstee tijd zeer moeilijk is, de benoodigde gelden bijeen te krijgen tegen een eenigszins billijken rente voet. De Spaar- en Beleggingskas voor Roomsch-Katholieken te Utrecht vonden wij bereid ons te helpen oQder billijke voorwaarden en togon eene voor deze tijden zoo laag mogelijke rente. Het eigenaardige spaarsysteem leent zich zoo bijzonder voor de verschaffing van gelden voor kerkenbouw. Grj belegt Uw spaargelden eo kapl taaltjes in deze Instelling op rente gevende wijze, verlicht onze zware financieele zorgen en stelt ons In staat binnen korten tijd met den bouw der kerk te beginnen. Daarom durft ons Bestuur deze Instelling bij U ten zeerste aanbevelen. Wanneer dus binnenkort een vertegenwoordiger der Spaar- en Beleggingskas voor Roomsch Katholie ken zich bij U aanmeldt, om deel nemer te worden, denkt dan ook aan het goede werk, dat Gij er mee ver richt. W4 vragen geen aalmoes, doch alleen Uw medewerking, welke U geen financieele offers kost, doch U naast een prima en reotegevende be- l«eg'°2 Uwer spaargelden de vol doening schenkt te hebben bijgedragen aan den bouw der aieuwo Sr. Stepha- sus-kerk te Nijmegen. Het R. K. Kerkbestuur, L. VAN RIEL, Pastoor, Voote. S. ARNTS, Secretaris. H. H. BOUEWES, Penningm. Mogen de Katholieken van Groot Waalwijk zich ln dezen groot en behulp zaam toonen, door het spontaan steunen van den kerkenbouw 1 De geloovlge en brave voorouders zullen zich dan niet behoeven te schamen over hun nakomelingschap. Veidereiolichtingcn verstrekken gaarne: P. C. M. Bovendeert, Hoofdinspecteur voor Limburg ea N.-Brab., Tegeische- weg 12, Venlo, C. B ekelmans, Inspecteur voor de Langstraat, Waalwijk. Kaa**heu"el, 10 F-b*. 1922. Bij enkele candidaatstelling is gekozen als lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het Grootbe drijf de heer M. van Beurden en voor 't kleinbedrijf de heer Jos. de Lange alhier. Ofschoon we al naar half Febr. sukkelen en zelfs in de slechtste jaren de schoenbedrijveu in dezen rijd op fleuren, blijft het thans angstwekkend slap. Er zijn bijna geen fabrieken die voldoende orders hebben om de zaak regelmatig aan het loopen te houden. Verschillende werken daarom met hal ve tijden of halve krachten. BBGROOTING KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Afdeeling 111. Andere uitgaven van onderwijs of tot bevordering van kunst en wetenschap. Kosten voor musea of openbare bibliotheken f 150. Uitgaven voor feestviering f 50.— Subsidie muziekkorpsen f 280 Totaal der Ille afdeeling f 480.— „He f 300.- Ie f 70453 84 Totaal van het Vllle hoofdst. f 71233.84 Hoofdstuk IX. Kosten van het armwezen. Belooning van geneeskun digen, heelmeesters, vroedmeesters, vroed vrouwen f 3300.— Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen f 7770 Subsidie Burgerlijk Arm bestuur f 5500.— Totaal van het IXe hoofdst. f "16570.- Hoofdstuk X. Kosten van landbouw, handel en nijverheid. Toelage aan den veearts f 250.— Kosten der Kamer van koophandel en fabrieken f 250.— Premiën voor springstieren f 140.— Kosten van verzekering tegen werkeloosheid f 6000.— Kosten van de districts- arbeidersbeurs f 92.— Totaal van het Xe hoofdst. f 6732.— 1 Haojdatuk XL Kosten van beheer van bezittingen. Grondlasten f 265.— jaarwedden, loonen en ver dere kosten van beheer, vooropzicht, onderhoud, verbetering, exploitatie enz van gemeente-eigen dommen f 400.— Kosten van brandverzeke ring f 150— Totaal van het Xle hoofdst. f 815. Hoofdstuk XII. Uitgaven wegens gemeenteschulden. Renten van geldleeningen f 27574.16 Graan- en geldrenten f 30400.— Uitbetaling van achterge bleven schuldbrieven en coupons f 100.— Rente van tijdelijk ter voor ziening in kasgeld op genomen gelden f 1000.— Belegging van gelden tot het herkrijgen van ver vreemde kapitalen f 1500— Totaal van het Xlle Hoofdst. f 60574.16 Hoofdstuk XIII. Uitgaven voor verzekering en pension- neering van personeel in dienst der gemeente Verzekering tegen ongeval len enz. f 400.— Pensioenen Bijdragen aan het pen sioenfonds voor ge meenteambtenaren a. wegens Inkoop eigen pensioen f 625.— b. wegens weduwen- en weezenpensioen f 7600— Wachtgelden Wegens toeslag op de pensioenen voor gemeen te-ambtenaren 1 574.40 Totaal van hel XlIIe hoofdst! 9199.40 Hoofdstuk XIV. Andere uitgaven niet onder de vorige begrepen. Voorschotten wegens beta lingen van allerlei aard f 250.— Voorschotten aan ambte naren der gemeente, ten einde daaruit voorloop!- ge kleine betalingen ten behoeve der gemeente te doen f 7500— Contributie aan de Vereen. van Nederl. Gem. f 110. Kosten Huurcommissiewet f 400— Subsidie Hanze Kaatsheu vel en Loon-op-Zand f 100. Subsidie Groene Kruis te Capetle f 50.— Subsidie Drankbestrijders- vereeniging f 100.— Subsidie Geitenfokvereenl- g'ng f 25— Premle vrijwillige ouder- domsverzekering f 176 Totaal van het XlVe hoofdst! 8711.80 Hoofdstuk XV. Onvoorziene uitgaven. Onvoorziene uitgaven in gevolge art. 205 lett. w. der gemeentewet met goedkeuring van Gede puteerde Staten te doen f 9000— Wanneer voor een der posten van uitgaaf, be grepen in de volgende artikelen8—22 van Afd. I en 1, 3 en 5 van Afd II van Hoofdst II, 2 en 3 van Hoofdst. III, 4-8 van Afd. I en 1 3 van Afd U van Hoofdst. IV, 7-9 van Hoofdst V, 2—8 van Hoofdstuk VI, 5—11 van Afd. I en 7 van Afd. UI van Hoofdst. VIII, 3 van Hoofdst IX. 9 en 10 van Hoofdst X, 1—5 van Hoofdst XI, 4 en 6 van Hoofdst. XII, 1 en 2 van Hoofdst. Xlli, 1, 6, 7 en 14 van Hoofdst. XIV, geen ge noegzame som mocht zijn uitgetrokken, kan het ontbrekende bedrag met toestemming van den Raad. volgens art. 215 der gemeentewet en indien hoogere goedkeu ring, voor het geval dat deze vereischt wordt, is verkregen, aangevuld worden door af- en over schrijving uit den post alhier uitgetrokken ten bedrage van f 1182.75 Totaal van het XVe hoofdst. f 10182.75 Hoofdstuk XVI. Uitgaven welke, zoo noodig, door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. Aankoop van rentegevende waarden f 3200.— Buitengewone aflossing van geldleeningen f 14000.— Aflossing van tijdelijk ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld op genomen gelden f 75000 Totaal van het XVIe hoofdst. f 92200.— cbo van bet Zaiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5