Buitenland Binnenland. Povinciaal Nieuws rekening der nieuwe gemeente blijft, 1 De voorzitter deelt mede, dat in de gemeenten Sprang en Vrijh.-Capelle reeds besloten is om met dit verzoek mee te gaan en vraagt den raad hier over zijn gevoelen te uiten. Michels. De raad is altijd sterk tegen de vereeniging geweest en als hij nu een dergelijk verzoek gaat doen, dan lijkt het of we ons met het overige ontwerp vereenigen. We loopen hier mede de zaak vooruit. Middelkoop. Men kan ook niet komen als het een voldongen feit is Beter is het in den aanhef van dit verzoek op te nemen hoopt de vereeniging komen,... of iets in dien zin. De raad wenscht algemeen in het verzoek, waarmee hij in principe wel kan meegaan, te doen uitkomen dat men tegen vereeniging is. Besloten wordt Je verzoeken dat, mocht de vereeniging onverhoopt toch tot stand komen, tot bescherming van de ambtenaren, in het ontwerp de ge noemde bepaling betreffende de betaling der pensioens-bijdragen, zou worden op genomen. Verder is ingekomen de rekening der Burgerwacht. V.oorgesteld wordt het bedrag f49), als subsidie uit de gemeentekas te verstrekken. Voorzitter. De wapens en munitie zijn naar het centraal depot teruggezonden. Het is te hopen dat ze niet meer noo dig zijn en anders zijn ze ook weer gauw hier. Nu behoeven we niets voor onderhoud uit te geven en zijn er verder ook geen kosten meer te maken zoodat we ook 'geen subsidie meer te geven hebben. Besloten deze f49 subsidie te ver- leenen. De Voorzitter zegt dat er een circu laire betreffende steunverleening van den minister is ingekomen welke bij de leden heeft gecirculeerd. Een 32 tal ar beiders heeft zich hier bij den corres pondent der arbeidsbemiddeling doen inschrijven maar geen dezer valt onder die industrieën die in de circulaire van den minister genoemd worden, zoo dat niemand voor dien steun in aan merking komt Deze steunverleening staat geheel buiten de andere regeling. De eene regeling komt van den minister van Arbeid, de andere van den minister van Binnenlandsche Zaken. Wordt besloten de behandeling dezer laatste regeling voorloopig aan te hou den. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op het vervolgonderwijs. Sinds de vaststelling dezer verordening door den raad. is er een Provinciaal bijblad verschenen waarin wordt aan gedrongen die verordening meer be knopter te maken, daar er anders allicht verwarring ontstaan kan. De gewijzigde verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Benoeming leden der Commissie tot wering van schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding. Gekozen worden de volgende heeren W. G. Treffers, W. B. Rijken, A. v. d. Hoeten, v. d. Hoeven, J. v. d. Lely. 4. Vaststelling reglement voor de ver gaderingen van bovenvermelde com missie. Dit punt wordt van de agenda afge- voerd daar de vereischte formulieren nog niet ontvangen zijn. 5. Behandeling verzoek J. Benjaminse tot overplaatsing als hoofd der school naar de Kom. Adressant meldt vernomen te hebben dat de school in de Heistraat in een bijzondere sehool zal worden omgezet en vraagt daarom overplaatsing als hoofd naar de school in de kom. Hedenmorgen is echter een tweede brief van den heer Benjaminse gekomen, mededeelende, dat het hem gebleken is dat verschillende ouders de tegenwoor dige wenschen te behouden. In dat g?val trekt hij zijn verzoek in en wenscht liever te blijven waar hij is. De vergadering gaat ter bespreking van deze kwestie in geheime zitting over. Als later de openbare zitting weder wordt voortgezet, heeft de stemming plaats om hem al of niet over te plaatsen. De Voorzitter geeft in overweging om aan zijn laatste verzoek te voldoen en hem dus niet over te plaatsen. Uit de stemming blijkt, dat allen hiermede accoord gaan. 6. Verzoek van het gemeentebestuur van Loon op Zand om een bijdrage in de kosten van het openbaar lager on- derwijs voor kinderen uit deze gemeente. Het gemeentebestuur van Loon op Zand wijst er op, dat volgens de nieuwe onderwijswet iedere gemeente voorzien moet in de kosten van het onderwijs zijner inwoners. Daarom vragen ook zij dit bedrag terug, berekend volgens de reads bestaande regeling voor het bij zonder onderwijs, anders zouden zij die 8 kinderen op hunne school moeten weigeren, wat toch niet de bedoeling kan zijn. Middelkoop. Is de reden bekend waarom die kinderen daar op school gaan Michels. Daar toch de openbare scholen in de Heistraat en hier ook niet overbevolkt zijn, moet de gemeente toch niet nog meer geld voor het onderwijs gaan uitgeven. Middelkoop. Tenzij de afstand te groot zou zijn, maar dat is hier ook niet het geval. Na eenige discussie wordt besloten aan het gemeentebestuur van Loon op Zand te melden, dat geen termen aan wezig worden geacht om de kosten van het onderwijs dier kinderen te dragen, daar hier en in de Heistraat voldoende gelegenheid voor hen bestaat. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling voorwaarden verpachting „Mocht onver- i van landerijen, toch tot stand i Voorgesteld wordt om in de voor waarden, die overigens dezelfde blijven art. 11 te schrappen, waardoor dus het betalen van 10 pCt. der pachtsom voor bestrijding der kosten van zegelen komt *e vervallen. Aangenomen. 8. Vaststelling jaarwedde administra teur Gem. Electriciteitsbedrijf. De Voorzitter zegt dat de heer v. d. Lely tot administrateur van het Gem. Electr. Bedrijf is benoemd en stelt na mens B. en W. voor, hem over het af- geloopen jaar, daarvoor een vergoeding te geven van f270. Hij heeft in ver schillende andere gemeenten eens ge- Z"a\ vraagd wat zooal aan den administrateur i ?r wordt J\ tr°tegesttan- gegeven wordt. In Lage Zwaluwe ontving E-T wordt al 15 ct" voor een k,1° gc* hebben tot de vergadering, waarin deze voorstellen worden behandeld, doch dat alleen gestetod wordt door die leden, welke bij het drukkerscontracb betrok ken"/ zijn. êf .-i'i In het hpofftbestuur iieeft het patroons- voorstel een ernstig punt van overwe ging uitgemaakt. Het resultaat daarvan was, dat het. hoofdbestuur, gezien de praktijk in andere organisaties, geen verbetering van den bedrijfstoestand verwacht, indien de voorstellen van het algemeen hoofdbestuur van den Patroons bond worden aanvaard. Van dezen tijd 1 De dienstbode gaat trouwen. Mevrouw vraagt haar waarop zij gaat trouwen daar haar aanstaande werk loos is. Antwoord Nu krijgt hij f 12 steun per week en als we gaan trouwen f 18. ..(historisch). Dat zijn de schandelijke uitwassen der z.g. ethische overheidszorg Een deskundige lezer schrijft: „Langs dezen weg wil ik de aandacht van den Minister van L., N. en H. erop vestigen, dat er in Nederland een tekort aan aardappelen bestaat, terwijl de uit voer daarvan naar België en Frankrijk de administrateur f 400. in Leur f 550, in Nieuwkuik f 110, in Vlijmen f600— f800. Medegedeeld wordt dat de ontvang sten van het bedrijf hebben bedragen in totaal f10126, de uitgaven f 12643.— Echter kan nog geen juist overzicht over den loop van het bedrijf gegeven worden, wijl nog steeds op een afrekening ge wacht wordt. Het aantal afgenomen K. W.U. voor licht bedroeg 11964, voor kracht 456, voor kracht volgens speciaal tarief werd f 1639 betaald. Voor de werkzaamheden wordt wel eens van het secretariepersoneel gebruik gemaakt, doch de secretaris draagt voor alles toch de verantwoordelijkheid. Kerst. Ik heb er geen bezwaar tegen om den administrateur deze vergoeding toe te kennen, maar ik kan niet beoor- deelen of dit al of niet voldoende is, daar ik niet kan zien af er veel of wei nig werk aan verbonden zit. Daarom was het beter met het bepalen daarvan te wachten tot de rekening is opgemaakt dan kunnen we er over oordeelen. Nu moeten we beslissen zonder dat we iets weten. Michels. Het is een gevaarlijk terrein waarop ge U thans begeeft. Voor zoo'n bedrijf moet toch een administrateur zijn, die ook een salaris hebben moet, afge scheiden van het feit of het bedrijf rendabel is of niet. Sneep. Het salaris is berekend naar ongeveer f 1.per aansluiting zooals dat in de gemeenten Lage-Zwaluwe, Leur, Hoeven, enz. ook gebeurd is. Kerst. Ik wil den heer Michels nog even opmerken, dat ik het salaris niet hoog achtte, doch alleen dat men niet kan beoordeelen of het al of niet vol doende was. Sneep. Het slot is wel, dat we zeer goedkoop af zijn als we slechts f2/0 voor eene administrateur kwijt zijn. Met algemeene stemmen wordt be sloten hem over 1921 f270 salaris te verleenen. 9. Af- en overschrijving. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergade ring om in geheime zitting over te gaan tot behandeling der reclames tegen den Hoofdelijken Omslag dienst 1921- Ondanks de getroffen overeenkomst en het afgekondigde einde der Iersche spoorwegstaking weigeren de stakers den arbeid te hervatteo. Bij onlusten te Belfast zijn gisteren 10 personen gedoed en 50 gewond. Daar de bespreking tusschen werk gevers en werknemers niet tot een reaal* taat heeft geleld, tengevolge van de nlel-aanvaarding van het bemiddelings voorstel door de werknemers, hebben de werkgevers in Denemarken de uit sluiting geproclameerd, waarbij ongeveer 100.000 man betrokken** zijn. Uitgezon derd zijn de arbeiders bij de water- leidingen, het electriciteitsbedrijf, de gas fabrieken en de houtindustrie. De uit sluiting begint heden. boden. Als de grens voor aardappelen niet gesloten wordt, verwacht ik, dat de prijs van kleiaardappelen minstens tot 25 ct. 't kilo zal oploopen. De Prov. Staten van Limburg ko zen heden (vacature wijlen Jhr. Michiels von Kessenich) tot lid der Eerste Kamer de heer Mr. F. Janssen (R.K.) te Maas tricht met 25 van de 39 stemmen. „Het Algemeen Comité tot steun aan de hongerenden in Sowjet-Rusland" heeft tot heden circa f 160.000 ver zameld. Van dit bedrag is reeds ongeveer f 145.000 in den vorm van levensmid delen naar Rusland verzonden. In totaal werd circa 1 mlllioen K.G. roggemeel en 20.000 K.G- vetten naar Rusland verscheept. Waalwijk. 10 Febr. 1922 Ons hoofdartikel „Eere, wien eere toekomt" in ons no. van l.i Zaterdag behoeft eenige aanvullingen rectificatie Nog was lid der Kamer van Koop handel van 1 Januari 1908 tot ultimo j 1911 de heer A. G. Rubbens De heer J. B. Timmermans Wzn. was j niet lid voor de Rijksinkomsten en Vermo- j gensbelasting, maar lid van de Commissie j van Aanslag voor de Bedrijfsbelasting. I Wij deelen nogmaals mede dat de verkiezing voor den gemeenteraad (candidaatstelling) plaats heeft op Dinsdag 21 Februari a.s. en de stemming op Dinsdag 14 Maart a s. De vorige mededeeling in ons blad j was niet juist Zooals we reeds voor eenigen j tijd vermeldden, viert de afdeeling j Waalwijk—Heusden van den R. K. O. j B. Donderdag 16 Februari a.s. haar vijf-en twintig jarig bestaan. Des morgens ten half acht zal door den Z.Eerw. Heer J. Th. Buijs. geestelijk j Adviseur een H Mis voor de levende en overleden leden der afd. worden opgedragen. Des namiddags zal in de Achterzaal van het Hotel Verwiel een feestvergadering plaats vinden, waarin als feestredenaar zal optreden dc bekende pedagoog, de Z.Eerw. BroederCyprianus te Maastricht, met het onderwerp „Autoriteit en de opvoeding." Om 6 uur zullen de leden zich ver eenigen aan een feestmaaltijd. Een rijk programma met muzieknummers, zoowel op vocaal als instrumentaal gebied, zal totopluisterlng van deze feestelijke bijeen komst zorg dragen. Naar wij vernemen zullen door door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging voor den gemeenteraad worden candi- daat gesteld de heeren A. van Gent. L. van der Hammen. M. van der Hammen. L. Hartog. J. Piek. C. Roggeveen. De volgorde der lijst zal nader worden opgemaakt. Ook van de christelijke zijde zal dezer dagen worden vergaderdver moedelijk zal door de christelijk histo- rise hen en anti-revolulionnairen worden saamgewerkt, en zal er naar men ons mededeelt, van de socialisten geen candidaat komen. Maandag herdacht de heer Hein Versteeg, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de Kon. Stoom- schoenenfabriek A. H van Schijndel Omgeven door de directie, kantoor- en fabriekspersoneei werd de jubilaris door een der directeuren toegesproken en hartelijk gelukgewenscht en hem een prachtig gouden horloge met inscriptie aangeboden, terwijl hij ook nog in de gelegenheid werd gesteld dezen dag met de zijnen in huiselijken kring feestelijk door te brengen. Namens 't personeel werd Versteeg gehuldigd door den chef, den heer Adrianus van Heijst, die hem ook een geschenk aanbood terwijl ook het kantoorpersoneel hem een mooi cadeau offreerde. Het was voor den jubilaris zeer zeker een mooie dag en ook wij feliciteeren hem gaarne met dit jubileum. Morgen 16 Februari is het 12'/a I jaar geleden dat de Eerw. Zuster Antoinetta in Waalwijk in het Sint Theresia Gesticht haar intrede deed. Iedereen die haar gekend heeft weet met welk eene liefde en zelfopoffering zij dag en nacht bereid staat voor de dames eerste en tweede klas, die dan ook zeker wenschen dat zij nog vele jaren moge behouden blijven voor het Sint Theresia-Gesticht van Waalwijk. A.s. Maandag 20 Februari wordt door de Sociëteit J. A. V." wederom een bal georganiseerd in de zaal „Musis Sacrum." Gezien het buitengewone goed verloop en de goede indruk die het vorige door deze vereeniging uitge schreven bal naliet, twijfelen wij niet of de vereeniging „T. A. V." zal wederom ditmaal hare bezoekers een genotvolle avond verschaffen. In tegenstelling met het berichl in ons vorig nummer, komen wetnu mel den, dat de groote uitvoering van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging definitief bepaald is op Woensdag 22 Februari. Inmiddels heeft de heer Caro die zijn medewerking had ioegezegd plotseling bericht van verhindering gezonden. De vereeniging is er er echter in geslaagd zich de medewerking van een waardig plaatsvervanger te verzekeren o.L den heer Constant van den. Elshoudt, Bas- Bariton te 's-Gravenhage. Zoover we weten is de heer van den Maandag had de telling der stemming plaats voor candidaten van den gemeenteraad in de R. K. Kiesvereeniging plaats. De uitslag was voor de 5 stembureaux als volgt Gilbond School St.Ant. Bd.wijk Besoijen Totaal Het hoofdbestuur van den Algem. Typografenbond heeft aan de leden van den Bond den brief van het algemeen hoofdbestuur van den Patroonsbond, in zake verlaging van de weekloonen met 10 percent en verlenging van den werktijd met 3 uur per week voorge legd. Aan de afdeelingsbesturen is op gedragen, een vergadering te beleggen, waarin deze brief een punt van bespre king zal uitmaken en een beslissing moet worden genomen. Het komt het hoofdbestuur van den Typografenbond gewenscht voor, dat alle leden tuegang Namen Aantal leden Uitgebracht aantal stemmen Van onwaarde Geldige stemmen Kiijberg E. W. Groenen Jan Timmermans-Verschure B. H. C. Gragtmans |ac. Eibers W. P; C. Verwiel P. W. H Graaff de Adr. Surig H. A W. Broek van den Adr. A. Donkers H. G. Smolders F. C. Mee v. d. Jan Roxs F. C. Loef! Jos. A. Geld van der J. C. L Aa van der P. Schambergen M. M. Brekelmans W. Spapens Joh. C. Beijnen van E. P. Kleijn J. H. J. Lombarts A. H. Haaren van C. N. 490 515 415 308 347 346 349 282 303 146 19 37 18 24 5 327 312 264 279 141 287 286 190 255 119 281 272 203 232 136 297 273 214 222 116 260 265 175 240 122. 279 249 180 183 113 249 264 155 149 91 213 206 201 162 83 217 216 129 165 121 202 181 186 195 80 -219 217 142 187 76 220 222 183 95 86 172 173 132 124 71 119 108 123 109 96 128 111 107' 196 61 122 114 167 88 5& 117 102 146 69 53 111 82 137 111 42 92 71 99 108 37 112 118 39 77 41 73 72 66 137 18 54 57 81 93 24 62 50 61 73 34 37 42 48 126 12 2275 1426 103 1323 1137 1124 1122 #IM059 1004 909 865 848 844 841 800 675 555 553 550 487 483 407 387 366 309 280 265 De candidatenlijst is nu officieel als volgt: 1. E. W. Kiijberg. 2. Jan Groenen. 3. B. J. H. C. Timmermans-Verschure. 4. Jac. Gragtmans. 5. W. P. C. Eibers. 6 P. W. H. Verwiel. 7. Adr. de Graaff. 8 a A. W. Surig. 9. H. G. Donkers. 10. F. C. Smolders. 11. Jan v. d. Mee. 12. Adr. A. van den Broek. 13. F. C. Roxs. 14. jos.A.Loeff. 15. J. C. L. van der Geld. 16 P. van der Aa. 17..W. Brekelmans. 18. J. C. Spapens. 20 E. van 21. J.H J. Kleijn. 22, A. H. Lombarts 23. C. N. van Haaren. Beijnen Elshoudt voor Waalwijk nog een onbe. kende, op andere plaatsen heeft hij echter zijn sporen reeds verdiend, ge- tuige de talrijke buitengewoon gunstige recensies, waarvan we hier enkele laten volgen. Den Haag. Kerkconcert Groote Kerk, j Dagblad, Maasbode. De heer-Elshoudt i zong „Es ist genug" en liederen van Wolff en Dvorak. Zijn mooie, nobele stem en zijn fijn aanvoelingsvermogen geven aan zijn meditatieve voordracht j iets heel teers, iets subliems, vooral ook bij het zachte aanzetten van sommige i open vocalen. Zijn mezza-voce is van een weldadige bekoring en in zijn interpre- taties trilt een diep ernstig willen. Eindhoven, Kon. Zangvereeniging Eindhovens Mannenkoor. Van de solis-. ten was Constant v. d. Elshoudt met ztjn nobele en getimbreerde baritonste-n ver de meerdere. Zijn voordracht ken- merkte zich door een bijzondere muzi kale voornaamheid en droeg een be slist individueel karakter/ zijn kunst- uitingen steunen op zijn gevoel en zijn fijne aanvoelingen komen uit zijn diepste innerlijk naar buiten. Zoo zong hij de liederen van R. Hahn en H. Wolff met een ontvoering, die ons gelukkig maakte! Uit deze recensies blijkt duidelijk over welk een buitengewoon talent* de heer v d. Elshoudt /beschikt en aïhsen zijn optreden reeds de moeite waard zou zijn het concert bij te wonen. Doch ook de koornummers die op het program prijken en die met bege leiding van een Bosch-strijkorkest zullen uitgevoerd worden, roepen alle muziek- liefhebbers op, om toch zeker van dezen kunstavond te komen genieten. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Bestuur. De groote jaarlijksche uitvoering Maadagavond door de Waalwijksche Gymnastiekvereniging in de zaal van den R. K. Gildenbond gegeven, mag in alle opzichten geslaagd heeten. W. G. V. had voor deze uitvoering zich de medewerking weten te ver zekeren van het alom zoo gunstig be-' kend staande strijkje van de familie van den Akker uit 's-Bosch en van de Rijks- cursisten. De uitvoering werd geopend met een voorstelling der Turners, direct gevolgd door een figuurmarsch van W. G. V Deed dit nummer zien wat bereikt kan worden door oefening ttög betei kwam dit uit in het derde nummer paard-oeferiingen (voltige). In het volgende nummer gaven de Rijkscursisten oefeningen in standen te zien. Deze voldeden door de correcte uitvoering zeer goed, getuige het her haalde applaus, dat dan ook ten volle verdiend was.* Na de pauze kwamen o. i. de mooiste nummers. Vooral bij de staafoeningei) werden mooie staaltjes te zien gegeven wat oefening en durf vermogen. We zullen geen namen noehrén, doch willen volstaan door er op te wijzen dat er onder W. G. V. krachten schui len waarop men in de sterkste er grootste club van ons land trots zoi kunnen zijn. Den heer Prinsen, reeds meer dar 25 jaar leider van deze vereeniging, mag een woord van hulde niet worden onthouden, want juist door zijn optreden weet hij zijn jongens geregeld naar de oefeningsavonden te doen komen en als 't ware bijeen te krijgen en er een uit nemenden en prettigen geest onder te houden. Om deze redenen neemt de W. G. V. steeds in bloei toe zoowe wat leden als prestatiën betreft en word ook de belangstelling van en deelne ming vóór de Rijkscursussen steeds grooter. Aan leider en leden onze hulde voor zoo'n avond, die de aanwezigen zeer heeft voldaan. Wij ontvangen van andere zijde nog een verslag, dat we gaarne Zaterdag opnemen. Gisteren heeft in oniè* gemeente de Hanzedag plaats gehad voor den Kring Waalwijk. De middagvergadering was zeer slechl bezocht, terwijl slechts twee paralel vergaderingen zijn kunnen doorgaan n.l. die van de bakkers in Musis Sacrum, waar de heer Staats uit Rotterdam sprak en die van de smaden en rijwielhande laren in café "Suisse, waar de heeren Verkroost uit Amsterdam en Van Haaren- Barten uit Den Haag het woord voerden. De feestvergadering was, alhoewel ook niet druk, beter bezocht. Op deze vergadering, die onder de uitstekende leiding van den heer H. v. d. Wildenberg uit Loonopzand stond, voerden de heeren Van der Putt ui! Eindhoven, Meijering uit 's Bosch. Schoenmakers uit 's Bosch en de Zeer- Eerw. Pater Franciscus Wilens uit Box meer, het woord. Alle sprekers vonden een aandachtig gehoor. Wegens gebrek aan plaatsruimte moe ten wij een uitvoeriger verslag tot hel volgend nummer verschuiven. Zooals op andere plaatsen zal ook Donderdag hier op een zeer bijzondere wijze eene collecte voor de Russische kinderen plaats hebben. Mejuffrouw

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2