ijKscne ötoomaruKKerii Moon Tielen - Waalwijk. Bclangrjke Uitbreiding Geillnstreerd Zondagsblad. Geidersche Credietvereeniging. alleen ed)t met merh» „MME Nieuws uit Hensden. Rdvertentiën HET KLAVERBLAD HAARLEM Gemengd Nieuws r alleen echt Eén proeforder overtuigt U Land- en Tuinbouw. Correspondentie, Maandelijksche staat per uit. Jan. 1922. Mr. Dr. A. G. Heineken. H. van Straaten. leden maakte „Concordia" eene muzi kale wandeling door de Loonsche straten. Nadat te vijf uur een copieus diner den inwendigen mensch had gesterkt werd de verdere avond prettig en ge zellig in den intiemen kring der wer kende leden van „Concordia" doorge bracht onder het afwisselend genot van muziek, zang en voordrachten. Des Zondagsavonds werd den hono- rairen leden een mooi concert aangebo den met medewerking van den alom bekenden Humorist den heer August de Laat uit Tilburg in de zaal van Con cordia bij den heerj. B. Hormann. Oudergewoonte wist men dat er een genotvolle avond te wachten stond, zoodat de zaal stampvol liep, het audi torium kon zich eenige uren vergasten aan de afwikkeling van een keurig pro gram, van tien nummers, Het instrumen tale gedeelte werd door Concordia als naar gewoonte zeer goed verzorgd. De talentvolle instructeur de heer A, J. Roeien uit Breda is ons wel borg da er geacheveerd werk ten gehoore komt Zoomede het komische gedeelte werd uitstekend afgewerkt. De gtimeering van den heer de Laat was uitstekend en deed het publiek schudden van 't lachen. Te vroeg klonken ons de afscheids woorden van den president, den heer J. Brands in de ooren die in warme bewoordingen hulde en dank bracht aan allen die zoo welwillend het hunne hadden gepresteerd voor het prettig van stapel loopen van den stadiedag en het welslagen van het buitengewoon gean- nimeerde concert. MEEUWEN, De ijsclub Juliana te Babiloniënbroek heeft veel succes ge had met haar zeer goed ingerichtte ijs baan. Des avonds werd de baan schit terend electrisch-verlicht, zoodat tot laat in den avond van het ijs kon wor den geprofiteerd. Bij de gehouden wedstrijd van schoon- rijden door paren werden de prijzen behaald als volgt: le prijs den heer H Kramer met mej. L. Branderhorst, 2e prijs H. Rietra met mej. J. Vos, 3e prijs P. Olie met echt- genoote, 4e prijs J. v. d. Mooren met mej. v. d. Beek. Bij eventueel aanhouden van den vorst wordt een avond-ijsfeest met maskarade overwogen. Voor de militielichting 1923 zijn alhier ingeschreven 13 jongelingen. De muziekvereeniging „Kunst en Vriendschap" hoopt op Zaterdag 25 Februari a.s. in het café Smits alhier eene uitvoering te geven, met mede werking van den humorist Kuijs te Herpt. TILBURG. Men deelt ons mede dat voor de dit jaar te Tilburg te houden Internationale Land- en Tuinbouw tentoonstelling, reeds talrijke toezeg gingen zijn gedaan voor belangrijke inzendingen. Behalve machines, land en tuinbouwmateriaal, kunstmeststoffen, zaden, producten en vee, is er ook gelegenheid voor inzendingen uit de nijverheid die eenigszins tot den land- of tuinbouw in betrekking staat. Nog vernemen wij dat het Secretariaat der tentoonstelling gevestigd is Lange- straat 35, Tilburg. Te Fluëlen is dezer dagen overleden de laatste postiljon van den St. Gott- hard. Peter Lyrer von Göschenen. Hij is 85 jaar oud geworden. Tientallen van jaren heeft hij de gele wagen met zijn vijfspan over den St. Gotthard gevoerd, weer en wind trotseerend. Hoe smake lijk kon hij vertellen van de tijden vóór 1882, toen de St. Gotthard spoorweg geopend werd. Interessanter dan nu was het leven, dat er geleid werd op dien reusachtigen berg met den pas, die Ger- maansch Europa met Romaansch ver bond. Vóór 1882 kende men er een druk verkeerhet beroemde hospitium kon soms een lijst van doortrekkende reizigers toonen, waarop meer dan 60.000 namen per jaar voorkwamen Zaken- en kooplieden vonden het in alle tijden een prachtige verbinding; zoo was het in de Middeleeuwen, zoo was het tot 1882 nog. De Gotthard-pas heeft de beladwi muildieren evengoed gekend als de (na 1830) geweldige vrachtkarren. De veehandelaars, die naar de markt te Lugano gingen, kwamen er met hun kudden over: Verder: ijl- en postkoetsen, reiswa gens, ruiters, eenvoudige handwerks lieden, geestelijken, monniken, kunste naars en geleerden, 'kortom heel de romantiek van de reizende en trekkende wereld. Moeilijke oogenblikken bleven meer malen niet uit, als sommige groepen op elkander stieten wagens, die in razende vaart den weg afkwamen en om een hoek op een kudde runderen botsten Dan was het een hondengeblaf, zweep- geklets, geraas, getier en geloei, dat hooren en zien verging 1 Dames vielen flauw en runderen staken hun koppen nieuwsgierig door de open portieren, De eenige. die temidden van al derge lijke herries een aangename kalmte be waarde, was onze kranige postiljon Peter. Geen wist zoo verloren tijd weer in te halen. 's Winters waren het soms ware Noordpooltochten, die men maken moest I over de passen van den St. Gotthard. Van grooter belang dan voor den handel is de St. Gotthard geweest voor het krijgswezen. Napoleon's gevleugelde woord is te over en over bekend „Wanneer kan ik met mijn kanonnen de Alpen over?", Suwo rof? heeft er zijn vreeselijke dagen geleverd. En wie weet niet van de Duivelsbrug en van het sidderende dal Val Tremola Al is Peter doodaarzel niet een voertuig te zoeken dat U den beroemden, mooien en historisch-belangrijken St. Gotthardpas overbrengt. Of beter nog: doe het te voet! Voorzorgsmaatregelen tegen de Griep door Dr. Fr. Jos. Brück en Dr. F. Arnheim De griep is een Infectieziekte. Door hoesten, niezen en spreken worden de infectiekiemen in allerkleinste droppeltjes der afscbeidiog9producten van de zieke slijmvliezen verspreid. Het ziektebeeld zelf is uiterst wisse lend. Nu eens zijn het slechts zeer lichte kathareo der luchtwegeo, bronchitis, dan weer de ernstige longontsteking of pleu ritus, optredende als direct gevolg der griepinfectie. Ook kunnen hartzwakte, aandoeningen van maag en darmen, van het zenuw stelsel, van de nieren enz. op den voor grond treden. Nu is het eigenaardige van deze ziek te, dat ook de lichtste gevallen die aan vaokeltjk slechts voor een verkoudheid worden aangezien, na enkele dagen toch plotseliug een zeer ernstig verioop kun nen nemen en zelfs enkele dier lichte gevallen doodelijk verloopen. D« grootste voorzichtigheid is daarom io di lichte gevallen strikt noodzakelijk. Llif steeds opnieuw kleinere en grootere grlep-epidemicen optreden, is het nuttig op de volgende voorzorgs maatregelen te wijzen. 1. Ook bij schijnbaar zeer lichte ver- coudheid is het wenschelijk te bed te blijven en geregeld enkele malen daags de lichaamstemperatuur op te nemen. 2. Men moet zorgen goed te transpi- reeren b.v. door het drinken van warme anijsmelk of van de ouderwetsche linde bloesem, eenige tabletten (3 tot 6 daags) aspirine, apyron enz. zijn voor dit doel een zeer bruikbaar hulpmiddel. 3. Zoodra koorts geconstateerd Is, raadplege men zijn arts. Alleen deze toch is in staat het al of niet aanwezig zijn van ernstige complicatie vast te stellen en daartegen dn noodlge maat regelen te nemeo. 4. Men moet vooral niet te vroeg het bed verlaten. Herhaling der ziekte en complicaties kunnen het gevolg zijn en den toestand uiterst gevaarlijk maken. 5. Daar de grlepbaciilen hoofdzakelijk door de mood en keelholte het organis me binnendringen is het noodzakelijk die plaatsen zeer grondig te desiofectee- reo. Daarvoor werken de Fornamlnt- tabletten oneindig veel beter dan alle gorgeldranken, Welke laatste buitendien voor de kinderpractijk vrijwel onbruikbaar zijn. Met zulk een gorgeldrank bereikt men bovendien niet veel meer dan een zeer oppervlakkige bespoeling van mond en keel. Het Fornaminthoudende speek sel dringt daarentegen ook In de kleinste vouwen en plooien van bet keelslijmvlies. Door de langzame afscheiding van het formadebyde uit het Formaniot wordt een absoluut zekere desinfectie van de geheele mond-keelholte bereikt. Daartoe neemt men ieder half uur of desnoods leder uur een Fornamlnt-tablet in den mond en laat deze daar langzaam smel ten. 6. Het geregelde gebruik van Kalzan tabletten, 3 maal daags 2 tabletten, is zeer sterk aan te bevelen en wel niet 'lechts als voorbehoedmiddel tegen de griep, doch ook In het reconvalescentie stadium. De minder goede voeding In en na den oorlog door het tekort aan voedsel en aan geld, gelijktijdig met de duurte, zijn oorzaak, dat de meeste menschen lijden aan een tekort aan kalk in bun organisme. Om dat tekort aan te vullen is caast goede voeding het gebruik van Kalzan noodzakelijk. De Kaizan-tabletten werken niet alleen guns tig op den algemeenen voediogstoestand, maar verhoogen buitendien den eetlust 7. Doet dus al wat U mogelijk is, om U voor besmetting te vrijwaren en let daarbij vooral op bet volgende a. Gebruikt overal waar het besmet" tingsgevaar grooter is dan thuis (<hea iers, kino's, fabrieken, kantoren, spoor- cn tramwagen*, omnibussen enz.) de aangenaam sm ke de Formamint-tablet- ten. Deze toch leveren volgens de wetenschap het beste resultaat om de infectie te voorkomen b. Wascht zoo goed mogelijk uwe handen en doet het zoo dikwijls moge lijk. (D. v.N.) Een conducteur der Haagsche tram vond gisteren aan het eindpunt Huygenpark te 's-Gravenhage een city bag met f 15.000 aan geldswaarde aan toonder. De conducteur ontving van den eigen naar f5 belooning. Te Ringelheim is men een bende spoorwegdieven van elf man op het spoor gekomen. Er is een aanzienlijke hoeveelheid gestolen goederen in beslag genomen De bende heeft maanden lang het traject Maagdenburg-Brunswijk on veilig gemaakt. „In 't district Klerksdorp komen steeds nieuwe zwermen sprinkhanen voor. Zij vernielen alles zoover zij gaan. Een boer omtrent 18 mijl van Klerks dorp, heeft al zijn graan verloren. Hij had zestig mud graan gezaaid en dit alles is door de sprinkhanen vernield. Vanaf Bloemhof tot nabij Klerksdorp zijn vele zwermen die alles vernielen en de toestand is treurig. Ook van Ventersdorp komt 't bericht, dat er verscheiden groote zwermen gezien zijn. Een zwerm werd gezien op de plaatsen Klipplaatsdrift en Tweelings fontein. 7o mijlen ten Zuid-Westen van Ventersdorp en de zwerm vloog in Zuid-Oostelijke richting. De zwerm is 15 mijl lang en drie mijl breed. Een tweede zwerm werd waargenomen op de plaatsen Klippan, Vaalbank en Gruispan en die vloog in Noord-Oos telijke richting. De zwerm wordt geschat achttien mijl breed te zijn. Groote schade is reeds aangericht en de boeren zijn zeer bezorgd over den toestand. OPLEIDING Rijks- en Gemeente-betrekkingen. Vraagt terstond gratis inlicbtiogen bij P. BOER, Nieuw Amsterdam. 21406 V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten H andelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo p muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Heusden, 19 Ftbr. 1922. Van Februari is de prijs van het gas met 1 cent per Kub. Meter ver laagd en gebracht op 1572 cent. „Kunst en Vermaak" siuit a.s. Zondag en Maandag heUooneelseizoen met de opvoering van: „De Zoon van den Werkstaker" en „Een half uurtje in doodsangst." „KIPPENHOUDEN." Geen dag- of weekblad of we treffen er de laatste jaren, zoo nu en dan, artikels in aan over kippen houden, zij het dan mis schien meer onder den titel van Pluim veeteelt of Nutpluimveeteelt. Wij ko zen bovenstaand opschrift omdat dit voor ons 't beste spreekt. „Kippenhouden". Het opschrift brengt bij verschillende menschen ook verschillende gedachten in 't hoofd. De een blikt thans met leedwezen in z'n open kippenren waar de hoenders opeengepakt te samenscholen om ten minste eenige beschutting te vinden tegen de felle kou, die hun 't eieren leggen onmogelijk maakt. Een ander blikt met genoegen in 'n goed gesloten ruime ren, waar de dieren ondanks den strengen winter lustig scharrelend en kakelend in de dikke kaflaag hun graantje zoeken en dagelijks uit dank baarheid hun eitje offeren. De een roept zich zijn Minorca's of Red Islands voor den geest, de ander telt zijn onverbeterlijke boerenken- n tjes, één derde zweert bij zijn Leg horn of Wyandotte. Een ding staat echter bij allen vastieder wil dat zijn hoenderstapeltje voor hem het meeste genot oplevert. Voor de huisvrouw be staat dit genot in veel eieren rapen, voor den sportvriend in den lof die ken ners zijn toom toezwaaien. Wanneer wij echter over „kippen houden" spreken voor de lezers van „de Echo" dan doen we dit eenig en alleen uit een oogpunt van nut. Nu kan ook de nutfokkerij op ver schillende manieren beoefend worden, doch voor ons blad zal wel hoofdzake lijk, ik durf gerust zeggen uitsluitend gelden de nutfokkerij der Legrassen, we laten dan de profijten der vleesch- rasfokkers liefst geheel en die der Leg- vleeschrassen zoo goed als uitsluitend aan meer geroutineerde kenners over. Uit het vorenstaande zal wel ieder een blijken dat we in de nutpluimvee teelt van drie rassen spreken. le. de Legrassen, waaronder o.m. be- hooren de Leghorns, de Minorca's, de Braakels, de Hollandsche hoenders (Hamburgers) en andere lichte rassen. 2e de vleeschrassen als Mechelsche hoenders, Dorkings en Faverolles (alle zware plompe beesten). 3e de Legvleeschrassen als Wyandot- tes, Orpingtons, Red Islands, Barne velders en dergelijke. Als we nu de vraag stellen: „Met welk doel houden wij (lezers van de Echo) kippen, dan zullen we dat zoo goed als allen beantwoorden met„Om eieren te rapen". Doch laat ik het ver beteren en zeggen: om op de voordee- ligste wijze zoo veel mogelijk eieren te rapen in den kortst mogelijken tijd. Dan, maar ook alleen dan zijn onze hoenders voordeelig. Om echter hier toe te komen moeten de meesten een anderen weg volgen dan ze tot heden bewandeld hebben. Jaar in jaar uit wordt bij de meeste boeren en bij het meerendeel der burgers gefokt uit eigen toom. Of daar misschien al hen nen bijloopen die de voederkosten niet half dekken, of de haan misschien niets dan een kleurenrijk veerenpakje als bruidschat meebrengt, wordt niet on derzocht. Men denkt al veel, ja alles gedaan te hebben als men eens eieren koopt of ruilt bij iemand,, die allemaal witte kippen heeft", of „patrijs" zoo als de volksmond de bruinkleurige boe- renhennetjes veredelend noemt. 't Gezegde van buurman dat z'n hen nen zoo verbazend goed leggen is bij velen voldoende waarborg. Dat de dier tjes reeds in September in den rui slaan en bij eenigszins vriezend weer niet meer beginnen voor Maart, wordt hierbij niet gememoreerd. De beestjes leggen goed in den tijd dat de broedeieren gekocht worden en dat is alles. Dat dergelijke hennen het in totaal niet verder brengen dan 100 eieren in een jaar is 'n feit dat vast staat. Heden zagen we het nog beves tigd door een der grootste nutfokkers uit het land de heer Welleman uit Buurmalsen, die letterlijk in een in gezonden stuk in „Avicultura" van 8 Febr. 1922 schrijft: „Bekend is echter, dat voor den ge- heelen Nederlandschen hoenderstapel 't gemiddeld legcijfer niet hooger dan 100 is". Dat deze fokker 't echter zoo ver ge bracht heeft dat hij reeds drie jaren achtereen aan den spits staat van de eierlegwedstrijden in het land en reeds op gecontroleerde hennen kan wijzen die 250 en meer eieren per jaar gelegd hebben, bewijst dat ook de kleine man en de landbouwer moet breken met de oude gewoonte van fokken uit eigen stam en door een kleine uitgave 't zij aan broedeieren of aan kuikens beter bloed in zijn toom moet brengen. In een volgend artikel hopen we te bespreken welke hennen ons 't best tot ons doel voeren: „zoo voordeelig moge lijk en zooveel mogelijk eieren". VAN ONS Te beginnen met het nummer van heden verschijnt ons Geillustreerd Zon dagsblad in plaats van in 8 pagina's in 12 pagina's. Ondanks deze vermeerdering van 50 pCt. van het aantal pagina's hebben wij den abonnementsprijs van ons Geillu streerd Zondagsblad niet verhoogd. Wij vertrouwen dat nu ook al onze lezers deze flinke daad welke vooral in dezen tijd beteekenis heeft, op prijs zullen weten te stellen en zulks toonen door, indien zij nog niet op ons Ge illustreerd Zondagsblad geabonneerd mochten zijn onderstaand inteekenbiljet te zenden aan de administratie van ons blad, alwaar op aanvraag ook proef nummer gratis verkrijgbaar is, ÜWij maken tegelijk van deze gelegen heid gebruik mede te deelen dat door ons het uitsluitend recht is aangekocht vanv" (een buitengewoon spannenden roman. Deze roman zal in de eerstvol gende weken in ons Geillustreerd Zon dagsblad als vervolgverhaal verschijnen. Ook zal binnenkort in ons Geillustreerd Zondagsblad een prijsvraag worden uit geloofd waaraan 100 prijzen zullen zijn verbonden. DE UITGEVERS. Correspondent Dussen. Berichten kwamen voor heden te laat, dus a.s. Woensdag Red. De Heer en Mevrouw P. MOMBERS-Smelt. betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van hun ZOON. - Waalwijk, Februari 1922. Volgestort kapitaal Statutair reservefonds Reserve beleggingen Deposito's Crediteuren Debiteuren Kas, munten, coupons enz. f 14.000.000.— 5.000.000.— 300.000.— 18.599434.871!, - 34.743.059.06l|, 62.586.029 26 3 914.554.50 In disconto genomen handelspapier enz. 8 215.000, DE HOOFDDIRECTIE, 21450 Vraagt Uwen Winkelier toch vooral bij het koopen onzer groote stukken Karnemelkzeep om een Bloemenplaatje. Albums ter ver zameling dezer plaatjes, getiteld: „De Bloemenvelden", zijn bij eiken winkelier van Klaverblads' Zeepen of aan de fabriek, verkrijgbaar k 60 cents per stuk. 19900 tfflj?riEriELK-ZEEp

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10